PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MOSKOU: WEG MET HAMMARSKJÖLD Westvlaamse industriële expansie ook voor Zeeland van betekenis Westen vreest, dat situatie zich zal toespitsen Talrijke betogingen tegen België Lijkje van Marcel Nivard gevonden MOORD OP BELGEN IN L0EL0EABURG Bioscoopwet Raamsdonkveer 204e jaargang - no. 39 uitgave vaD de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F B. den Boer Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en O. A. de Kolt. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent- WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 15 febr. '61 ADVERTENTIEPRIJS 37 cent per m.m. Mlnlm. p. advertentie ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertentiei <max 8 regels) 35 cent per regel met eeD minimum van 1,25 „BneveD bureau van dit blad'" 25 cent meer Giro no 3593X1 P.Z C. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr 58-60. tel. 2356 4 HJnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel 3841; Grote Markt 2. tel. 6140 (b.g.g. adv 5213); Oostburg. G. F. de Pauwstr. 9, tel. i, Temeuzen. Brouwerijstraat 2: Zierllszee. red. tel .*26 adm tel 2094 Berechting van Tsjombe en Moboetoe geëist in Russische regeringsverklaring De Sowjet-regering verbreekt alle betrekkingen met Hammars- kjöld en zal hem niet langer erkennen als functionaris van de Verenigde Naties. De Russische regering verklaart zich bereid de „wettige rege ring van Gizenga" te steunen. De Russische regering beschuldigt België ervan de anti-kolonia listische resolutie van de Verenigde Naties te hebben geschon den en eist sancties tegen België. De regering eist voorts, aldus een gisteren uitgegeven rege ringsverklaring dat binnen een maand een einde wordt gemaakt aan het optreden van de Verenigde Naties in Kongo en dat alle buitenlandse troepen uit Kongo worden teruggetrokken om de Kongolezen de gelegenheid te geven zelf te beslissen over hun binnenlandse aangelegenheden. piemier hem vorig jaar onomwonden verzocht af te treden weigerde Ham- marskjöld, zeggend dat de kleine naties hem nodig hadden. Maar waarnemers in New York zijn van mening dat thans meerdere kleine landen niet meer zo geneigd zijn de secretaris-generaal te verdedigen. StevensonV.N. zelf in gevaar gekomen Alle militaire eenheden en de gendar merie van Tsjombe, de regeringslei der van Katanga, en Moboetoe, de bevelhebber van de strijdkrachten van de Kongolese regering, moeten zonder verwijl worden ontwapend. Ook alle Belgische militairen en bur gers daar moeten dadelijk worden ontwapend en over de grens worden gezet. De Russische regering zal geen be trekkingen met Hammarskjöld meer onderhouden en hem niet meer er kennen als ambtenaar van de Ver enigde Naties, aldus de regerings verklaring. De strijdkrachten die op grond van een beslissing van de Veiligheidsraad In Kongo zijh', moeten dadelijk de ..beulen van de kolonisators", presi dent Tsjombe van Katanga en de Kongolese opperbevelhebber, gene raal Moboetoe, in hechtenis nemen, zodat een rechtbank hen kan berech ten. Ook Cuba De Cubaanse regering heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad een protestnota gezonden, waarin eveneens het ontslag van Ham marskjöld wordt geëist. De regeringsverklaring wordt be schouwd als een verscherping van de pogingen om Hammarskjöld tot af treden te dwingen. Toen de Sowjet- Lichaampje vertoont sporen van geweld Precies zes dagen na de vermissing is het achtjarig Rotterdams jongetje Marcel Nivard gevonden. Het kind is (lood. Het lichaampje vertoond spo- van geweld. De lugubere vondst werd gisteravond omstreeks tien uur gedaan door de rijkspolitie in Bergschenhoek, na een anonieme telefonische tip. Het lijkje lag in een één meter brede sloot, die langs de provinciale weg nr. 19 van Bergschenhoek n^ar Berkel loopt. Deze plaats is ongeveer 150 nieter van de wegkruising met. de grindweg, van Hillegersberg naar Bergschen hoek, verwijderd. Onmiddellijk na de eerste melding kwam het Rotterdams politieappa raat, dat in de afgelopen dagen al zeer uitgebreide naspeuringen had gedaan, in actie. De substituut-offi cier van justitie, mr. J. M. van Leeu wen en de chef van de zedenpolitie, commissaris J. A. Kwast, waren on der de velen die zich onmiddellijk naar de aangegeven plaats begaven. Na de verdwijning van de jongen zocht de politie aanvankelijk in de onmiddellijke omgeving van dier gaarde Blijdorp, waar Marcel het laatst door een vriendje gezien was. De volgende dag werd een groot scheepse actie georganiseerd. Een politie-speurliond werd ingezet, maar door de gestaag neervallende regens waren de sporen uitgewist, zodat dit evenmin iets opleverde. Vijvers en- singels in de omgeving werden gron dig afgedregd. Ook de spoorlijn Schiedam werd meter voor meter af gezocht. Honderden tips bereikten de politie, maar geen daarvan bleek tot het be oogde doel te leiden. Zonder ophouden werd het onderzoek voortgezet, dag na dag, maar zonder resultaat. Tot gisteravond een ano nieme telefonische mededeling het raadsel van de verdwijning oploste. Het lijkje werd gevonden in een sloot, achter een populierenboom aan de kAnt van de weg. In verband met het onderzoek kon den nog geen nadere mededelingen worden verstrekt. VS.-steun Diplomatieke kringen in Londen me nen dat de internationale toestand door de verklaring van de Sowjet-- regering aanzienlijk slechter Is ge worden. De afgevaardigde bij de Ver. Naties, Adlai Stevenson, heeft ver klaard dat door de recente gebeurte nissen in Kongo de volkerenorganisa tie zelf in gevaar is gekomen. De Verenigde Staten zullen Hammars kjöld echter blijven steunen. Gisteravond ïs te Leopoldstad vernomen dat aanhangers van Loemoemba maandagavond j.l. in Loeloeaburg, in de provincie Kasaï, twee Belgen hebben ver moord. De twee Belgen, die op het terras van ee-n café waren gezeten, werden door aanhangers van Loemoemba met revolvers doodgeschoten, nadat deze hun hadden gevraagd wat zij van de dood van Loemoemba dach ten. De Belgen hadden hier niets op geantwoord, waarop zij werden dood geschoten. Na dit drama hebben de Europese burgers in Loeloeaburg de wijk geno men in het gebouw, waarin het plaat selijke hoofdkwartier der V.N. is ge vestigd. De Europese wijken in Loe loeaburg zijn thans verlaten. Ontbinding Belgisch parlement verwacht Het Belgische parlement zal waar schijnlijk volgende week worden ont bonden, aldus is in ministeriële krin gen in Brussel vernomen. Krachtens de grondwet moet binnen veertig dagen na Kamerontbinding verkiezingen worden gehouden. De verkiezingen in België zullen naar wordt verwacht 26 maart worden ge houden. WARME WINTERDAGEN (Van onze weerkundige medewerker) Er was gisteren in een groot deel van ons land sprake van warm winterweer. In Zeeland steeg het kwik tot 13 35 se graden Celsius, in Oost-Bra- ff bant en Zuid-Limburg zelfs tot 17 graden Celsius. In de eerste helft van februari was m deze eeuw slechts eenmaal een hogere temperatuur gemeten. Noord-Nederland bleef lange tijd in de mist zitten, zodat het kwik in Leeuwarden niet hoger kwam dan 7 graden Celsius. Een hoge-drukgebied boven Midden-Europa blijft met een zwakke zuidenwind zachte lucht uit Frankrijk aanvoeren, waarin ook van- daag, tijdens zonnige perioden, weer temperaturen ver boven normaal zullen worden ge- meten. se Wanneer de mistvelden niet te p hardnekkig zijn, maken wij een goede kans de zonsver- e§ duistering met eigen ogen te s kunnen waarnemen. De de- pressie-activiteit is voorlopig geluwd, zodat de regenk.ansen de eerstkomende dagen klein n blijven. lllllllilllllllllllllllllll Naar aanleiding van de dood van Loemoemba heeft dinsdag een grote menigte een felle demonstratie ge- honden voor het gebouw van de Bel gische ambassade in Moskou, waar van ramen werden ingegooid. Foto: de demonstranten, van wie sommigen in het gebouw wisten door te dringen, voerden spandoeken mee met o.m. het portret van Loemoem ba, waarop in het Engels geschreven stond ..Loemoemba is vermoord". LOEMOEMBA'S KINDEREN WETEN NOG NIETS H De drie kinderen van Loe- M moemba, Patrice, Francjois en Juliana, die sinds 31 oktober van het vorig jaar in Caïro zijn om daar verder opgeleid te worden, weten nog niet dat ij hun vader dood is. Zij zijn van n school gehaald en mee naar buiten genomen. H Toen men maandag in Caïro hoorde dat Loemoemba ver- H moord was, waren zijn twee zoontjes net bezig hem een brief te schrijven. M. „Papa, schreef de S-jarige Pa- M trice, ik heb het hier best in het kindertehuis met Frangois en Juliana. Ik zou U zo graag M weer willen zien en ik hoop dat U het goed maakt. Hoe s gaat het met U llllllllllllIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIM Zesduizend Indonesische rebellen gaven zich over In Noord-G'elebes hebben zich, vol gens een mededeling te Djakarta, eind vorige week zesduizend opstan delingen overgegeven aan de rege ringstroepen. :e groep, de grootste die zich dit jaar overgaf, stond onder commando van Laurens Saerang, die nauw- be vriend was met de aanvoerder van de opstandelingen op Celebes, kolonel Soemoeal. Volgens een woordvoerder van de regering vallen de opstande lingen die zich thans hebben overge geven onder de algemene amnestie, die verleden jaar is afgekondigd. Na moord op Loemoemba In Moskou, Belgrado, Rome, Wenen, Londen, Bombay, New Delhi, Damascus, Caïro en Kar- toem hebben gisteren duizenden voor de Belgische diplomatieke missies gedemonstreerd uit pro test tegen de moord op Loe- moeba. In Moskou trokken achtereenvolgens studenten uit Afrikaanse en Aziati sche landen, Russische studenten en tenslotte Russische arbeiders, in to taal naar schatting 6000 personen, langs de Belgische ambassade. De studenten wierpen de ruiten in en staken een auto van een lid van de ambassadestaf in brand. Ook elders in de Sowjèt-Unie zijn talrijke pro testbijeenkomsten gehouden. In Belgrado bestormden honderden betogers, voornamelijk studenten, de ambassade en richtten daar verwoes tingen aan. De politie, geassisteerd door de brandweer, slaagde er niet in hen tegen te houden. Rot fruit Ook bij de Franse ambassade in Belgrado werden door voor een onafhankelijk Algerije demon strerende betogers de ruiten in gegooid. Te New Delhi wierpen Afrikaan se studenten de ruiten van de Belgische ambassade in met rot fruit en bedorven eieren. Zij rie pen de onafhankelijke Afrikaanse landen op de moord op Loemoem ba „op België en zijn N.A.V.O.- bondgenoten te wreken". Een tiental studenten wierp eveneens bedorven eieren naar de Ameri kaanse ambassade en sloeg een functionaris de uniformpet van het hoofd. In de Syrische hoofdstad Damascus had een demonstratie van duizenden studenten een ordelijk verloop. In Caïro daarentegen werd een groep van ongeveer honderd studenten die zich bij de Belgische ambassade had verzameld uiteengejaagd. In Kartoem eisten voor de Belgische ambassade demonstrerende studen ten verbreking van de diplomatieke betrekkingen met België. In Wenen schilderden jongelui het woord „moordenaars" op de muren van het Belgische ambassadege bouw. Circa 120 jongeren legden voor de deur een krans voor Loe moemba neer. Vlag halfstok In Colombo betoogden naar schat ting 500 studenten voor de Belgi sche ambassade. Vandaag zal van alle overheidsgebouwen op Ceylon de vlag halfstok wapperen. Minister Wigny heeft naar aanlei ding van de demonstraties in Mos kou, Belgrado en Cairo verklaard, dat de politiebescherming voor de Belgische ambassades aldaar „onvol doende" was. ECONOMISCHE VERGADERDE IN BRUGGE Regelmatige contacten tussen Belgen en het E.T.I. voor Zeeland (Van onze Brugse correspondent) Tijdens de jaarvergadering van de Economische Raad, die werd gehouden in de raadzaal van het Provinciale Hof te Brugge, lichtje de Belgische minister van openbare werken, de heer O. Vanaudenhove, zijn veelzijdig plan toe voer een snelle Industriële ontwikkeling van de provincie West- Vlaanderen, waar werkloosheid zich in hevige mate doet gelden. De voorgenomen openbare werken zijn er vooral op gericht om degelijker verbindingswegen aan te leggen, zowel te land als te water, terwijl even eens heel wat verwacht wordt van (le volledige aanpassing van de haven van Zeebrugge, die binnen enkele jaren toegankelijk zal zijn voor schepen van zeer groot tonnage. Het is duidelijk dat deze evolutie zich wellicht ook zal laten voelen in Zeeland en dan voornamelijk in Zeeuwsch-Vlaan- deren. Om de gezamenlijke problemen, die in dit verband rijzen te onder zoeken bestaan thans regelmatig contacten tussen de Westvlaam se Economische Raad en het Eco nomisch Technologisch Instituut voor Zeeland. De minister merkte op, dat het pro gramma voor West-Vlaanderen werd opgenomen in de nationale investe- ringswet, die loopt over een periode van 15 jaar. Hij hoopt dit wetsont werp nog in één van de Belgische Kamers te laten goedkeuren vóór de ontbinding van het parlement. Kredieten werden echter reeds ter beschikking gesteld voor de meest dringende werken, waaronder als eerste het geschikt maken van de ha ven van Zeebrugge voor grote sche pen. Men hoopt hiermede in de eerste plaats zware industrie te kunnen aanlokken. Het Is in België algemeen bekend dat er regelmatig onderhandeld wordt met eert Amerikaans staalcon cern, dat idee heeft om aan de Bel gische kust een staalfabriek op te richten. Thans staat in het investe ringsplan een bedrag van 850 miljoen franc ingeschreven voor het haven complex van Zeebrugge. Verhoging Met dit kapitaal worden nieuwe ka den gebouwd, zal de havendam worden verlengd, worden stukken land uit zee gewonnen en zal men tenslotte de vaargeul verdiepen. Het bedrag van 850 miljoen fr. zal echter dadelijk verhoogd worden tot 2,5 mil jard fr., zodra de regering de zeker heid heeft dat zich zware nijverheid ;e zal vestigen. te zeesluis gebouwd met dezelfde afmetingen als die van liet kanaal GentTemeuzen en hierdoor zal het de grote zeeschepen mogelijk zijn de nijverheidszone, gelegen langs het Boudewijnkanaal, dat Zeebrugge met Brugge verbindt, te bedienen. Dit kanaal zou tevens verbreed wor den, terwijl ook nieuwe nijverheïds- dokkén zouden worden aangelegd. Tenslotte onderzoekt het departe ment van openbare werken de mogelijkheid om grootscheepse Zie slot pag2 kol. 5) ftantlijn Bij de Tweede Kamer zijn voor stellen ingediend tot wijziging van de bioscoopwet, die heel erg verouderd was. Er is al enige majen gepoogd die verouderde wet te wijzi gen, maar men kon het in het parle ment niet eens worden over de wij zigingen. Het tere punt was de mate van vrij heid, die aan de producenten en ex ploitanten van dit massacommunica tiemiddel gelaten moest worden. Heel handig heeft men de thans voor gestelde wijzigingen aangeduid als „technische" wijzigingen, die nood zakelijk waren omdat bijvoorbeeld de oude wet niet eens rekening hield met het gesproken woord tijdens filmvertoningen. Voorzover het inderdaad om lou ter technische wijzigingen gaat zal vermoedelijk de Tweede Ka mer wel voetstoots haar goedkeuring daaraan hechten. Maar er zijn wijzigingen voorgesteld, die toch niet helemaal of helemaal niet „technisch" zijn. Wij noemen het voorstel om aan de minister van binnenlandse za ken de bevoegd heid te geven on der bepaalde omstandigheden de ver toning van films in het algemeen of van bepaalde films in het bijzonder te verbieden. De minister zelf wijst ter toelichting op een verbod tijdens nationale rouw of wanneer er bijzon dere spanningen zijn. Als inderdaad in die toelichting de hoofdargumenten schuilen voor een filmverbod, dan moet men toch wel twijfelen aan de noodzaak van dat verbod. Afgezien van het feit, dat in de omschreven gevallen de overheid al voldoende machtsmiddelen bezit, moet aangenomen worden, dat alle bioscoopeigenaren in zulke gevallen direct tot vrijwillige medewerking bereid zijn. Nu echter de minister van binnen landse zaken toch het pad van de niet-technische wijzigingen bewandelt, mag wellicht de suggestie gedaan worden, in de nieuwe bio scoopwet wat steviger voorschriften te geven voor de filmkeuring. Wij vinden het nog altijd onjuist, dat men aan buitenlandse filmproducen ten toestaat films in Nederland te lanceren, die op het gebied van de onderwereldromantiek veel te ver gaan en die beslist een schadelijke invloed hebben. Verheerlijking of vergoelijking van de misdaad is daarbij schering en in slag. Dit euvel doet zich helaas heel wat meer voor in films, dan in de li teratuur of bij het toneel. Het is dus gerechtvaardigd voor de filmkeuring een afzonderlijke maatregel te tref fen. Misschien zou men bovendien nog even aan de rassenhaat kunnen den ken. Ook wat de rassenhaat betreft zijn er heel akelige films geprodu ceerd! Gelukkig, Greetje Kauffeld heeft haar liedje. Nederland begon zich er al ongerust over te ma ken, dat het niet in orde zou komen, want het versje moet gezongen wor den op het internationale songfesti val in Cannes, komende maand. Maar alle onrust was voorbarig, want een zekere Piet Goemans heeft het nu uit zijn mouw geschud: „Wat een dag", zo heet het lied en het schijnt over liefde te gaan. Vermoe delijk zal .er ook een grammofoon plaat van worden gemaakt, zodat er in vele gezinnen op elk gewenst tijd stip van genoten kan worden. Is daar iemand, die afkeurend het hoofd schudt? Welnee toch? De liederen van de huidige vermaakindustrie zijn in wezen ouderwets en doen denken aan de befaamde veerzen, die vroe ger met fraaie galmen op straat wer den gezongen en die zo schoon be gonnen: „Komt vrienden, hoort dit lied". Onze Greetjes. Corries. Mie- kes en andere meisjes zijn im mers in de plaats gekomen van de zangers, die in radio-loze tijden zo ontroerend de moord in Raamsdonk veer hebben bezongen. Weliswaar kon men toen nog geen 45-toeren plaatjes kopen, maar wèl was de gedrukte tekst van het moord-lied te krijgen. Dat vliegende blaadje vin toen is het plaatje van nu. Er bestaat som.' een neiging om al te serieus te doen over deze zaken. Nog onlangs heeft Jo Vincent enige onvriendelijke dingen gezegd over de zingende meisjes: er ontbrak aller lei aan stembehandeling en adembe- heersing en daarover ergerde zij zich. Maar Jo Vincent maakte een fout: zij paste haar eigen normen toe op die van de amusementswereld, ter wijl daar evenwel eigen criteria gei den. namelijk die van het „moord lied". En verder is het simpel: wie er niet naar wil luisteren, wel die luistert niet. In de radio-loze tijd deed men het raam dicht en nu draait men de radio af. De ernstigen onder ons, die over vervlakking spreken en menen dat het vroeger zoveel beter was, mogen hierbij nogmaals aan Raamsdonkveer worden herinnerd. Toen was het ook niet allemaal Von del, Kloos en Perk. Uit de dagen van het straatlied da teert een wijsgerige spreuk, die nog geldig is zelfs in onze da gen van songfestivals. „Jan bedenkt het. Piet volbrengt het, Klaas die laakt het, Och wat maakt het?" Wat ons betreft: het gebruik van andere namen gaarne toegestaan.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1