PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT L0EM0EMBA IS IN KATANGA GEDOOD Lichamen begraven op geheime plaats Rotterdams bedrijf gaat in vlammen op Veerboten op Westerschelde in de toekomst uitwisselbaar" BRANDJE IN ROTTERDAMS STADHUIS Boer zette stadion onder water Witle vlek I Witte vlek II 204e jaargang - no. 38 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie; P. van de Velde en P. B. den Boer Adjunct: W de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en O. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 14 febr. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per tn.m Minim, p advertentie Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 155 ..Brieven Bureau van dit olad" 25 cent meer. Giro no, 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 68-60. tel. 2355 lijnen (b.g.g. 8508 of 3546); Middelburg, Markt 81. tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 fb.g.g. adv, 8213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395. Terneuzen. Brouwerijstraat 2. Zieritaee. red tei ^425. adm tel 2094. Officiële bekendmaking in Elizabethstad In Elizabethstad is gistermiddag officieel bekendgemaakt dat de voormalige premier van Kongo, Patrice Loemoemba en de twee mannen die met hem donderdag uit hun gevangenis in de afgescheiden provincie Katanga ontsnapt waren, dood zijn. De mededeling werd gedaan door de Katangese minister van binnenlandse zaken, Godefroid Moenongo. De twee mannen die met Loemoemba uit de geïsoleerde boer derij vluchtten, waren de voormalige minister van jeugd- en sportzaken, Maurice Mpolo, en de voormalige vice-voorzitter van de senaat, Joseph Olöto. De minister zei dat het drietal zonder enige twijfel was geïden tificeerd en hun dood „definitief vastgesteld". Hun lijken zijn onmiddellijk begraven op een plaats die wij niet wensen bekend te maken", aldus Moenongo. Werknemers bij een glasindustrie in Mainz hebben een trompetterskorps opgericht. Bijzonder is hierbijdat alle leden glasblazers zijn. Hun in strumenten zijn niet van metaal doch van glas. De glazen trompetten heb ben dezelfde capaciteiten als de me talen instrumenten. Alleen klinkt het geluid iets helderder. Het devies van Daders krijgen hoge beloning Volgens de minister werden Loe moemba en zijn beide lotgenoten zondag gedood door dorpelingen die deelnamen aan de Jacht op de vluch telingen. Moenongo zei, dat het optreden van de dorpelingen te „verontschuldigen" was omdat zij dachten dat de vluch telingen gewapend waren. Het dorp krijgt de 400.000 frank de prijs die de Katangese regering op het hoofd der vluchtelingen had gesteld aldus Moenongo. Misdadiger „Ik wil U niets meer over dit onder werp vertellen", voegde hij eraan toe. „Ik zou willen zeggen dat de dood van Loemoemba mij bedroeft. U weet hoe mijn ge.voëlens voor hem waren. Hij is een misdadiger op. politiek, niet op crimineel gebied, die de verantwoordelijkheid moet dragen voor de dood van duizenden in-'Ka- tanga en tienduizenden in de pro vincie Kasai, afgezien van de vervol- Bij busongeluk in Iran 26 mensen omgekomen Zes en twintig personen zijn gisteren in Iran om het leven gekomen, toen de bus waarmee zij op weg waren naar de badplaats Chalus aan de Kaspische zee slipte op een met ijs bedekte weg en in een ravijn stortte. Vier personen overleefden het onge luk. De bus werd totaal vernield. „Het is hierom dat ik er zeker van ben dat wanneer Loemoemba voor het gerecht zou zijn ge bracht, het oordeel over hem de doodstraf zou zijn geweest. Ik had er zeker de voorkeur aan ge geven dat Loemoeba en zijn medeplichtigen voor de rechtbank waren gebracht. Maar de zaken zijn anders gelopen." Tot degenen die de Katangese rege ring nu van moord betichten, zei Moenongo; „Bewijs dat maar". Aan de Verenigde Naties ontzegt Katan ga bij voorbaat het recht zich met LOEMOEMBA Op 2 mei zal het nieuwe Noorse schip Kronprins Harald" worden ingezet op de lijn Oslo-Kiel v.v. Het 7500 ton metende schip heeft een accommo datie voor 499 passagiers en 120 auto's. deze kwestie te bemoeien. De secre taris-generaal van de Verenigde Na ties, Dag Hammarskold. heeft giste ren in de Veiligheidsraad voorge steld een internationaal onderzoek in te stellen naar de dood van Loe moemba. V.N.-onderzoek Hammarskjold noemde 't nieuws van de dood van Loemoeba „ern stig en tragisch". Aard en bete kenis van deze zaak maken een volledig en onpartijdig onderzoek noodzakelijk. De bijeenkomst van de Veilig heidsraad is verdaagd tot woens dag om de leden in staat te stel len de situatie zoals die door de moord op Loemoemba is ontstaan te bestuderen. Represailles De troepen van de Verenigde Naties in Kongo zijn in staat van alarm gebracht met het oog op eventuele ongeregeldheden. De aanhangers van Loemoemba in Leopoidstad vrezen represailles wanneer de autoriteiten in de Oostprovincie en Kïvoe maat regelen nemen tegen de volgelingen van Kasavoeboe. Men acht in deze kringen een burgeroorlog niet uitge sloten. Vuur kilometers ver te zien Schade loopt in miljoenen De Rotterdamse brandweer heeft het maandagavond een paar uur bijzonder druk gehad. Nauwelijks was namelijk de brand in het stadhuis bedwon gen, of er kwam alarm uit Rot terdam-Zuid. Daar was om streeks half zeven een enorme vuurzee ontstaan op het 7 ha grote terrein van de emballage fabrieken en houthandel N.V. „Emba" aan de Stadionweg, dat door deze firma onderverhuurd is aan een drietal dump-bedrij ven, de „Kraanbull", de ijzer en metaalgoederenhandel „Feij- enoord" en de N.V. „Hilltrade", alle onder directie van de heer C. W. van den Heuvel. Hoewel de brandweer het vuur met al het beschikbare materiaal ze ven wagens en een brandblusboot bestreed, ging op een oppervlakte van 150 x 80 meter alles totaal verloren: drie loodsen, honderdduizend jerry- Prinses Irene uit Manchen ferng Kort na één uur is prinses Irene, die vrijdag j.l. was vertrokken, gister middag met een K.L.M.-lijnvliegtuig uit Müuchen op Schiphol terugge keerd. Zij droeg een bruine bontman tel en een witte bontmuts. De prinses, die op haar reis alleen door een rechercheur van het konink lijk huis vergezeld werd, heeft in Duitsland in het afgelopen weekein de een besloten feest van een be vriende familie bijgewoond, zo is door de regeringsvoorlichtingsdienst medegedeeld. cans, 30 ton verf, 800 motorfietsen, 10 ton aan leervet, onderdelen voor auto's, motorfietsen en radio's, ledi kanten en een gebouw, waarin een chroommetaalwaren-industrie was gevestigd. De schade beloopt In de miljoenen guldens. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Het personeel van v de drie firma's 45 personen had namelijk om vijf uur het werk beëindigd. Laaiende vuurzee De brandweer kwam al enkele minu ten na het eerste alarm met groot materiaal. Maar toen was het gehele terrein al een laaiende vuurzee, een feeëriek schouwspel van grillige kleu ren, waaruit onophoudelijk de doffe klappen van explosies klonken. Olie en vet vloog in brand, bussen verf schoten als projectielen omhoog, in paddestoelachtig gevormde rookwol ken, de houten wanden van de lood sen stortten krakend ineen, lange reeksen van opgestapelde jerrycans sommige nog met benzineresten verdwenen met veel geraas in de vuurpoel Het vuur en de rook waren tot op vele kilometers in de omtrek zicht baar. Na een half uur was alles vrij wel tot op de grond toe afgebrand. Duizenden mensen waren gisteravond in Rotterdam getuige van een felle brand, die bij het kleine torentje, dat de voorgevel van het Rotterdamse stadhuis siert, was uitgebroken. De brand werd door een op de Cool- singel surveillerende agent ontdekt. Vrywel onmiddellijk nadat hij een bo de had gewaarschuwd, was de brandweer met groot materiaal aan wezig. De brandhaard was waarschijnlijk een werkkamertje voor loodgieters op-de vierde" etagè. de zolderverdie ping. Dit houten vertrekje brandde geheel uit en daarna kropen de vlam men verder omhoog langs de houten dakspanten. Een gedeelte van de leien dakbedekking werd weggehakt. Toen kon men het vuur snel be dwingen. Omstreeks zes uur was de brandweer de situatie geheel mees ter. De materiële schade is, voorzover het zich nu laat aanzien, gering. Op de zolderverdieping stond veel wa ter, maar dit werd snel door het stadhuispersoneel weggedweild. Burgemeester rar. G. E. van Wal- sum was aanwezig bij de blus- singswerkzaamhedën. 9 De uit Duitsland afkomstige advocaat Mendét Scharf. die nu in Jeruzalem is ge vestigd, zal Eichmanns verdediger, dr. Servatius, ter zijde staan, waar het de be ginselen en de uitleg van het Israëlische recht betreft. Met de verdediging van Eichmann zal hij zich niet bezighouden. Een boer heeft het stadion „Veld wijk" in Hengelo onder water ge zet, waardoor ook al omdat de pomp van het stadion defect is ae voetbalwedstrijd „Tubantia" „Longa" zondag moest worden afge last. De afgelopen dagen steeg het water in de sloten langs de spoorbaan Hengelo-Enschede onrustbarend hoog als gevolg van de hevige regen val. De spoorwegautoriteiten na men het zekere voor het onzekere en loosden het water op een stuk land, dat eigendom is van de N.V. „So crates" in Amsterdam. Over dit stuk grond, waarop een bijzonder hoge buitenlandse hypotheek rust, is de laatste maanden al veel te doen ge weest. Een boer in de omgeving vond het water, dat de spoorwegen op het land lieten lopen een bedreiging voor zijn eigendommen en groef op zijn beurt een slootje, waardoor hij het water „doorgaf" aan het gemeente lijk sportpark. Niet alleen de bijvel- den kwamen blank te staan, maar ook het hoofdveld, mede als gevolg van het defect raken van de pomp. Gehoopt wordt, dat het veld komende zondag weer bespeelbaar zal zijn. Inmiddels heeft de pachter van de landerijen rond het stadion een eis tot schadevergoeding ingediend bij de spoorwegen. Kennedy doet beroep op het volk President Kennedy heeft giste ren gezegd, dat de regering „praktisch machteloos is om een inflatie te bestrijden". Hij deed een beroep op het Ameri kaanse volk opdat werknemers en werkgevers op „opbouwende wijze zouden samenwerken ten einde een gezonde loon- en prijs politiek te bewerkstelligen. De president zei dit tijdens een lunch van de nationale industriële confe rentieraad, een organisatie waarvan ongeveer 800 vooraanstaande zaken lieden lid zijn. Voortgaande met zijn betoog zei hij, dat de dreiging van een inflatie over alle pogingen hing welke werden ge daan om het land uit de huidige re- eeesia ta halen, 99 Vergadering over polderreorganisatie Biimciikort zal met de veer boot „Prinses Irene" (van de lijn Vlissingen-Breskens) een proefvaart worden gemaakt op.het veer Kruïningen-Perk- polder. Deze proefvaart houdt verband met de plan nen voor een nieuw schip op deze lijn, waarbij er naar ge streefd wordt een volledige uitwisselbaarheid te krijgen met Vlissingen-Breskens. Dat betekent uiteraard, dat ook de haveninstallaties moeten worden aangepast, met name die van Perkpolder. Zoals be kend zijn daarvoor gelden op de rijksbegroting uitgetrok ken. Deze mededeling deed maan dagmorgen de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, tijdens een persconferentie in de provinciale griffie. De commissaris deelde voorts mee, dat de machtiging van de minister tot het geven van een opdracht voor de bouw van het nieuwe schip nog niet binnen is. Wel is er al contact met de ontwerper van de „Beatrix"- en de „Irene", ir„ De Groot van het Bureau voor Scheepsbouw te Bloe- mendaal. Tijdens deze conferentie, waar een groot aantal Zeeuwse zaken de revue passeerde, verklaarde de commissaris desgevraagd dat het provinciaal bestuur nog geen na dere mededeling had ontvangen inzake het standpunt van de rege ring over de brug, die het provin ciaal bestuur wil doen aanleggen tussen Noord-Beveland en Schou- wen-Duiveland. De minister van financiën wil lüerover eerst hel advies ontvangen van zijn ambt genoot van verkeer en waterstaat, die op zijn beurt zijn technische adviseurs moet raadplegen. In dit verband worden de plannen thans bestudeerd door de directie brug gen. de Deltadienst en de directie Zeeland van de rijkswaterstaat. Dank zij de mededwerking van de Staten kan echter met de uitwer king van de plannen in dit sta dium voortgegaan worden, zodat geen achterstand ontstaat. Ter sprake kwam voorts het reeds lang bestaande plan tot een reor ganisatie van het' watorscliapswc- zen in Oost-Zeenwsch-Vlaanderen. De moeilijkheden zijn hier zo als bekend groter dan m ande re delen van Zeeland. Het provin ciaal bestuur heeft nu voor don derdag aanstaande een vergade ring uitgeschreven in Axel, waar de mogelijkheden van een reorga nisatie besproken zullen worden. Er zal een drietal inleidingen worden gehouden, namelijk door de commissaris der koningin, het lid van Ged. Staten ir. G. P. M. Dikotter en de hoofdingenieur-di recteur van de provinciale water staat ir. H. D. J. Swaters. Daarna is er gelegenheid tot. vragenstellen en discussie. Aan deze bijeenkomst gaat 's morgens een besloten vergade ring vooraf in Graauw en Langen- dam, waai' gesproken zal worden over de streekhavens in Oost Zeeuwsch-Vlaanderen. In het ka der van de dijkverhogingen langs de Westerschelde is dit onderwerp thans actueel en het provinciaal bestuur wil nu over deze zaak spreken met de belanghebbenden in do streek. fvwll/jn Vorige week is het bestuur ge ïnstalleerd van de Zeeuwse Mu seumstichting, zodat dit nu kan beginnen met het inkleuren van een witte vlek op de culturele kaart van Zeeland. Het is namelijk de bedoe ling, dat deze stichting een museum gaat exploiteren, dat zich in alle bescheidenheid overigens zal kun nen meten met andere soortgelijke provinciale instellingen, hetgeen in een provincie, die jaarlijks duizenden toeristen trekt, niet overbodig is. Nu moet men echter bij deze zaak niet in de eerste plaats rekening houden met de toeristen, maar met de eigen bevolking. Wanneer men eens een enquête zou houden om na te gaan hoevelen er het museum of de oudheidkamer in eigen of naburige plaatsen kennen, dan zou het resul taat maar héél pover zijn. Terwijl hier toch allerlei zaken zijn te vinden, die juist voor de eigen bevolking in teressant zijn. Er ligt een groot werkterrein braak en het zal met name de directeur van de nieuwe stichting moeten zijn, die op dit ge bied pionierswerk kan en zal moe ten verrichten. In de eerste plaats kan men daar bij denken aan de inrichting-van een Zeeuws museum volgens de eisen van de tijd, eisen, die men bij voorbeeld in Zierikzee wél heeft be grepen. maar niet in het museum van het Zeeuwsch Genootschap te Middelburg. En het is juist de ver zameling van dit genootschap, die de basis zal vor men voor de nieu we instelling, zo dat er op dit ge bied nog heel wat zal moeten gebeu ren. Daarnaast moet het mogelijk zijn door een intensieve samenwer king met elders in Zeeland bestaande musea en oudheidkamers exposities samen te stellen, die wellicht als rei zende tentoonstellingen op diverse plaatsen in de provincie de aandacht kunnen trekken. Vooral voor het on derwijs kan dit van belang zijn: mu seumdirectie en leerkrachten kunnen hier samenwerken om bij de jeugd belangstelling voor Zeelands historie bij te brengen. Ook in breder ver band kunnen aldus waardevolle ten toonstellingen tot stand komen. Is het eigenlijk niet beschamend, dat de fraaiste Zeeuwse expositie van na de oorlog niet hier, maar in Gent moest worden bezocht? Terwiil hier niettemin een rijkdom van materiaal aanwezig is bijvoorbeeld op het ge bied van historie en klederdrachten, waarvoor grote belangstelling be staat. Men denke slechts aan het suc ces van de tentoonstelling in Goes rond het Zeeuwse volkssieraad. Er is nog een derde aspect, dat hier naar voren moet worden gebracht: het Zeeuws museum zal ook intensief kunnen samenwer ken met musea buiten de provincie, met name die van het rijk. De de pots van deze instellingen zijn bij wijze van spreken tot de nok toe ge vuld en er kan uit worden geput voor exposities. Ook in dit opzicht zal de museumstichting belangrijk werk kunnen verrichten, waarvan én bevolking én haar gasten kunnen profiteren. Voor een belangrijk deel zai hét welslagen van dit nieuwe werk af hangen van de man, die hier de lei ding zal krijgen. Het is te hopen, dat het stichtingsbestuur er in zal slagen iemand aan te trekken, die de raak vlakken tussen publiek en museum zal weten te vinden. Dan zal het be- grip „museum" niet langer meer ge dachten oproepen aan muffe kelders en rariteitenkabinetten, maar zal het een levend element zijn in de Zeeuw se samenleving. Zoals ook de provin ciale bibliotheek dat in de loop der jaren is geworden. Wij kregen de evenementengids van de Algemene Vereniging tot bevordering van het vreem delingenverkeer in handen, een boek je van achtentwintig pagina's, waar in alle evenementen zijn opgenomen, die op 1 november van het vorig jaar bij deze vereniging bekend waren: congressen, tentoonstellingen enz. Ruim vierhonderd evenementen over het gehele land verspreid zijn in deze gids te vinden, waarvan er zich ech ter maar twaalf in Zeeland afspelen. Dat is dus nog geen drie procent. Men zou kunnen zeggen, dat op het gebied van evenementen Zeeland nog eén grote „witte vlek" op de kaart is. De vlek is bovendien witter dan nodig, want de grote Z.L.M.-ten- toonstelling, die eind juni op Noord- Be vel and wordt gehouden, staat bij voorbeeld niet op de lijst, wel een tuinbouw- en middenstandsdag te Hoorn. De vraag is nu: is Zeeland, dat langzamerhand over een goede con- gresoutillage beschikt, op dit stuk van zaken wel actief genoeg? Is het niet mogelijk de witte vlek eens wat grijzer te maken? q Eenheidswet in België erdoor De Belgische senaat heeft het ont werp eenheidswet met 97 tegen 03 stemmen bij G onthoudingen goedge keurd. De kamer van volksvertegenwoor digers heeft de wet reeds op 13 janu ari de 25ste dag vai. de staking met 115 stemmen tegen 90 stem men en bf<J een onthouding aange nomen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1