Zeeuwse Almanak kou gevat? ZEVEN SLEPERS TROKKEN „AVISBAY" VLOT DR. RUTGERSHUIS IN GOES WERD OFFICIEEL GEOPEND Sanapirin aaa VOOR BOUW VAN GEREF. ULO TE MIDDELBURG CA. 4 TON TRAGE BESPREKINGEN OVER EIGEN VLIEGVELD VOOR W.Z.C. DS. COENRAAD VERLAAT GOES OVER ENKELE MAANDEN VERWACHT. PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 13 FEBRUARI 1961 Zat er da avond tegen half twaalf is het 5000-tons Engelse machtschip Avisbayvan (le Purvis Shipping en Co. te Lon den op de slikken gelopen tussen de beide havens van Ter- neuzen. Het schip, dat leeg op weg was naar Antwerpen, heeft nog enige tijd getracht op eigen kracht vlot te komen, maar dat lukte niet. Zondagmorgen omstreeks elf uur hebben zeven sleepboten, waaronder de zeesleper „Scaldis" en de ,Heon Letzer" uit Terneuzen, het schip vlot getrokken. De Avis- bay" heeft de reis naar Antwerpen voortgezet. (FOTO P.Z.C.j NIEUW CONSULTATIEBUREAU Het tweede bureau in Zeeland Na Vlissïngen is Goes de tweede stad in Zeeland, die beschikt over een consultatiebureau voor huwelijks- en geslachtsleven, uitgaande van de stichting ten algemene nutte tot het exploïta- teren van consultatiebureaus voor geslachtskunde van de Ne derlandse Vereniging voor Sex- uele Hervorming. Tijdens een zaterdagmiddag in „De Ivoren- beurs" te Goes gehouden recep tie is dit consultatiebureau, het dr. J. Rutgershuis, dat is geves tigd in het Medisch Centrum, op symbolische wijze geopend. Velen uit de medisch-hygiëni- sche sector woonden de receptie bij. Het consultatiebureau wordt geëx ploiteerd door de afdeling Zuid- en Advertentie Noord-Beveland van de N.V.S.H. De medische leiding is in handen van mevrouw A. G. Kroonenberg-Holt- huis, arts te Goes. Als deskundige medewerkster is aangesteld mej. H. J. Tilgenkamp en mevrouw L. Vis ser-Oosterling is beheerster. Tijdens de receptie werd allereerst het woord gevoerd door de voorzitter van de afdeling Zuid- en Noord-Be veland van de N.V.S.H., de heer A. N. J. van Hinte, die een welkomst woord sprak. Hij verklaarde, dat het hoofdbestuur het nieuwe bureau aan de afdeling zou overdragen. De alge meen voorzitter van de N.V.S.H., de heer J. L. Griep uit Utrecht, schetste het doel van de vereniging. Hij wees er op, dat meer openhartigheid ten aanzien van de sexualiteit gewenst is. In Goes krijgt ons werk een nieuw steunpunt. Wij zijn daar zeer ver heugd over, aldus spreker. Met enke le woorden installeerde hij het afde lingsbestuur als bureaubestuur en uit naam van het hoofdbestuur droeg hij vervolgens het consultatiebureau over aan het pas geïnstalleerde bu reaubestuur. Hij wees er verder nog op, dat de afdeling thans rond 600 leden telt. „U hebt met uw werk veel mogelijk heden in dit gebied", zei hij tot het bureaubestuur. Namens het gemeentebestuur van Goes sprak wethouder mevrouw C. A. Griep-Duinker woorden van ge lukwens. De vertegenwoordiger van de geneeskundige raad van de N.V., S.H., dokter B. J. Looy uit Rotter-' dam, zei dat deze bureaus in een gro te behoefte voorzièn. Er is grote aan drang onder de jongeren om tot een discussie te komen over het ge slachtsleven en de geboorteregeling, aldus spreker. Gelukwensen Voorts werd nog gesproken door mevrouw Kroonenberg, die in kort bestek het werk belichtte, de heer J. Schenke uit Den Haag, namens het Haagse consultatiebureau, J. Kats uit Rotterdam, namens het Rot terdamse bureau, ir. P. v. d. Berg uit Eindhoven, namens de afdeling N. Brabant van de N.V.S.H., de heer A. Magielse uit Goes, voorzitter van de gemeenschap Goes van het Huma nistisch Verbond, de heer J. Won- dergem uit Souburg namens het bu reaubestuur Vlissingen en namens het gewest Zeeland van de N.V.S.H., dr. P. K. de Haas te Goes namens de Koninklijke Maatschappij ter Be- vordering van de Geneeskunde en de arts mevrouw H. F. Fortuin-BIitz uit Den Haag. Verschillende spre kers lieten hun gelukwensen verge zeld gaan van een geschenk, 's Avonds werd in ,,De Prins van Oranje" door de toneelgroep van de N.V.S.H. opgevoerd het toneelspel .Moederparade". VAN TOT KADERDAGEN. De Zeeuwse landbouwjongereii, die vorige week drie dagen in het vor mingscentrum „Hedenesse" te Cad- zand hebben doorgebracht, rondden daar zaterdagmorgen hun besprekin gen af over „Wat kan er in onze eigen vereniging?" Het behandelde van de vorige L.J.G.- kaderdagen werd samengevat en de leider van de kaderdngen, wlka K. Waster val, stelde zijn gehoor voor de opgaaf, wat men had opgestoken in de praktijk van de eigen vereniging toe te passen. Nu, daarover werd nog een fikse discussie opgezet. Deze concentreer de zich op een beschouwing over de instructieve films, die men de avond tevoren had bekeken. Er werd ook nog een aantal schrifte lijke vragen ingediend. Daaraan be steedde men nog een uurtje en toen was het ongeveer tijd geworden voor een terugblik op de kaderdagen 1961. ..Geslaagd. Zo snel mogelijk een her- VERKOOPKUNST (SLOT) Nóg even over de auto van die Goe- senaar, wiens talenten als verkoper wij in dit hoekje in de afgelopen da gen hebben belicht. 'Héél enen maar. Hij is hem nog niet kwijt haling", dat waren de reacties van de jongelui. Voor het bestuur van de L. J.G. een stimulans om in ieder geval volgend jaar weer kaderdagen te or ganiseren. Gezamenlijk gebruikten de landbouwjongeren zaterdagmiddag nog een warme maaltijd en onmiddel lijk daarna brak het tijdstip van ver trek aan. FEEST. De afd. Kapelle-Biezelinge van de Algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond zal aanstaande vrijdag haar dertigjarig bestaan herdenken. Dit zal gevierd worden met een fees telijke bijeenkomst in hotel „De Zwaan". Eerst zal het officiële ge deelte, worden afgewerkt, waarbij als spreker op zal treden de penning meester van de A.N.A.B., de heer H. J. den Boer. Het tweede gedeelte zal een ontspanningskarakter dragen. Het jeugdcircus „Hoger op" uit Goes, onder leiding van de heren G. Kaai- steker en J. Verboom, is daarvoor garani. VOORBODEN. In Heinkeuszand z(Jn als voor boden van de komende lente de reigers weer teruggekeerd. Eind oktober vertrokken zij, op liun trektocht naar warnier streken. Hun terugkomst is waarschyniyk vervroegd door het zachte weer. Ondanks de reigers duurt het ech ter nog wel enige tijd, voordat de lentetijd is aangebroken Carnavalsvierder reed bij Kruiningen tegen mast Zondagmorgen om kwart voor zeven kwam over de Rijksweg uit de rich ting Bergen op Zoom een personen auto aangereden, bestuurd door de 24-jarige H. C. v. d. M. uit Kort- gene. Dicht bij Kruiningen gekomen, merkte de oververmoeide carnavals vierder niet op, dat de witte streep op de weg een tweebaansweg aan duidde. Met flinke vaart reed hij op de verlichte verkeerspijl en een licht mast. die beide afknapten. De be stuurder bekwam slechts letsel van lichte aard. De auto kwam er niet zo goed afdeze werd bijna' geheel vernield. (Advertentie) blust snel opkomgnde griep Extra krediet van 5000 voor Miniatuur Walcheren B. en w. van Middelburg stellen de raad voor het kredet aan de Stich ting Nieuw Walcheren van f 30.000 op f 35.000 te brengen. Deze verhoging is noodzakelijk ge worden omdat ter bezuiniging alle werkzaamheden ten behoeve van Mi niatuur Waleheren in eigen beheer zijn genomen. Dit in tegenstelling tot voorgaande jaren, toen deze werk zaamheden werden uitgevoerd door derden, die werden betaald uit de opbrengst der entreegelden. Nu deze werkzaamheden zelf worden uitge voerd is het reeds verleende krediet van f 30.000 onvoldoende om lonen en materalen van de werkplaats tot de opening te betalen. B. en w. hebben tegen de verhoging van het krediet geen bezwaren, om dat men verwacht dat de exploitatie van de Miniatuur in 1961 dezelfde re sultaten zal opleveren als in 1960. Te rugbetaling van het krediet zal dan geen moeilijkheden opleveren, aldus het college. ll!lllllll[IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIillllllllll!lllllllllll!!!llllllil!lllllllllli!IIIIIIIII!llllllirj S Sas van Gent vierde uitbundig carnaval H Onder grote belangstelling M heeft Sas van Gent zaterdag zijn drie dagen durend carna- valsfeest met een grote op- tocht ingezet, die vele honder- den mensen in het centrum H van de stad op de been bracht. Precies om drie uur werden de feestelijkheden officieel in- §j gezet, toen de prinselijke stoet voor het stadhuis arriveerde, waar carnavalsprins Karei de s Grote uit handen van burge- meester R. A. J. den Boer de enorme stadssleutel van Sas H van Gent ontving. Op zijn beurt bood prins Carnaval het gemeentebestuur hierna een H oude stadspomp aan, die in de i= prinselijke stoet ,was meege- voerd. H Het hoogtepunt bereikte de carnavalsviering zondagmid- dag, toen ettelijke duizenden belangstellenden getuige wa ll ren van de grote optocht, waarin vele praalwagens mee- reden. (Advertentie) Man zwaar gewond bij oversteken van rijksweg Zwaar gewond werd vrijdagavond omstreeks tien uur de 67-jarige wiel rijder B. G. uit Lewedorp, toen de man per rywiel de rijksweg onder Lewedorp wilde oversteken. Hy sloeg geen acht op het uit de rich ting Middelburg komende verkeer. G. werd gegrepen door een bestel auto, bestuurd door L. van H. uit Zierikzee. Hy werd tegen het weg dek gesmakt en moest met ernstige verwondingen naar het ziekenhuis Oostwal te Goes worden vervoerd. „Ik wou..., ik was..." had geslaagde première Het religieuze cabaret „Ik wou ik wasbeleefde zaterdagavond in Middelburg een geslaagde premi ère. Eerst tijdens een besloten voor stelling in het Huis van Bewaring en vervolgens voor een stampvolle zaal in het gereformeerd jeugdge- bouw, waar de amateur-cabaretiers onder leiding van wika A. Jansen 'n gezamenlijke instuif van gerefor meerde en hervormde jeugd opluis terden. In „Ik wou..:..., ik wasbekij ken de over het algemeen zeer jeug dige spelers én speelsters het „ik" van de mensen in ernst en scherts, waarbij de nadruk op scherts valt. Van alle kanten wordt het zo be langrijke „ik" van het menselijke karakter belicht- Het „ik" dat in al lerlei kleine en grote dingen tot uit drukking komt. Op knappe en gees tige wijze wordt hiermee de draak gestoken, waarbij onder meer de on tevredenheid, de verwaandheid en het egoïsme aan de kaak worden ge steld. De goed gebrachte liedjes en schetsjes werden aan elkaar gepraat door een „ik"-figuur die het zo graag even over zichzelf wilde hebben, „want dat is altijd wel interessant. B. EN W. VRAGEN Op terrein aan de Sportlaan Voor de bouw van een gereformeerde uloschool aan de Sportlaan te Mid delburg stellen b. en w. de raad voor een krediet van 385.000,beschik baar te stellen. Hierin zijn niet de kosten van inrichting, meubilering, stoffering, telefoon- en tuinaanleg be grepen. Hiervoor zullen b. en vv. te zijner tijd met nieuwe voorstellen bij de raad komen, aldus wordt mee gedeeld. Voor de bouw van de school worden de grondkosten geraamd op 41.490, de bouwkosten op 283.961,de centrale verwarming op 30.000, terwijl het architcctenhonorarium en de kosten van toezicht worden ge-, raamd op 28.294 (totaal 383.745). De voor de gemeente uit de stichting van deze school voor het eerste volle jaar voortvloeiende kapitaalslasten worden geraamd op rond 25.250. Voor de gedeeltelijke dekking van de bouw- en inrichtingskosten van deze school mag worden gerekend op een middelenverhoging, die berekend wordt naar zeven verplichte feer- krachten en die in dit geval neer komt op 14.000. Het ten laste van de gemeente blijvende bedrag aan kapitaalslasten kan dus worden ge raamd op 25.250 min 14.000 is 11.250. Dit bedrag kan worden ge dekt door verlaging van de post voor onvoorziene uitgaven voor 1961, al dus b. en w. JAARVERGADERING TE MIDDELBURG Mr. M. A. Terwoert tot erelid benoemd Tijdens de algemene vergadering van de Walcherse Zweefvliegclub, die zaterdag in café-restaurant „Wöhler" te Middelburg gehouden werd, heeft voorzitter J. Kakebeeke opgemerkt, dat do besprekingen met het provin ciaal bestuur over het verkrijgen van een eigen zweefvlicgveld traag ver lopen. Niet dat er bij het provinciaal bestuur begrip ontbreekt, aldus ver klaarde de heer Kakebeeke, maar vele instanties moeten hun oordeel over een dergelijk project geven. Bo- vendien hangt het projecteren van een vliegveld ten nauwste samen met de recreatieontwikkeling in Zeeland, Aan het begin van zijn jaaroverzicht had de heer Kakebeeke de samen werking met de Westbrabantse Aero- club gememoreerd. Hij was verheugd over de geste van de W.B.A.C. om plaatsen in het Brabants bestuur be schikbaar te stellen voor W.Z.C.-le- den. „Dit komt de samenwerking zeker ten goede", betoogde de voor zitter. Voorts verklaarde hij, dat in het afgelopen jaar de wenselijkheid naar voren gekomen is voor een Herbenoeming leraren aan Zeeuwse rijks h.b.s.'en Aan de afdeling rijks-h-b.s. van het Petrus Hondiuslyceum en de daar aan verbonden rijks-m-m-s. te Ter- neuzen werden benoemd als leraar de heer E. Pouelier en als leraar in tijdelijke dienst de heren A. C. Nieuwenhuyzen Kruseman en S, S. de Jong. Aan de afd. rijks-h-b-s. van 't open baar lyceum te Goes en de daaraan verbonden rijks-m.m.s- werden als leraar herbenoemd de heren F. P. Baarends, Th. F. Warffemius, ir. J. Everts. G. W. Bergman, A. J- C- Nordlohne en ir. G. C. J- J. de Vries. Als lerares aan deze scholen wer den herbenoemd mevrouw H- M. WarrenFerguson, mevrouw A. B. Bouwman—Grutterink, mevrouw E. de Haas—Vervat, mevrouw E. M. BrakerVisser en mejuffrouw M. G. Hoveijn. Benoemd als leraar in tij delijke dienst aan deze rijksscho len te Goes werden de heren ir. W. D. G. Roorenman, H- J. Vader en M. Weststrate. Aan de afdeling rijks- h.b.s. van het professor Zeeman lyceum te Zierikzee werden als le raar herbenoemd de heren A- S. M Braat, L. M. Nijssen, K. T. Postma en J. M Luykenaar en als lerares mejuffrouw L. L. J. Ver- berkmoes. Benoeming De heer B. de Groot is door het be stuur van het gereformeerde jeugd- gebouw „De Poort" te Zaamslag be noemd tot conciërge. Prov. schietkampioenschap in 's-H.-Hendrikskinderen Tijdens de zaterdagmiddag in „De Landbouw" te Goes gehouden leden vergadering van de Zeeuwse Schiet- bond werd besloten de finale van de provinciale kampioenschappen op 25 maart a.s. te 's-Heer-Hendrikskin- deren te houden. Verder werden voor 1961 drie provinciale wedstrijden vastgesteld, die zullen worden ge houden te Sint-Annaland (50-jarig bestaan). Poortvliet (40-jarig be staan) en te Goes. In het jaarverslag van de secretaris werd gewag gemaakt van een goed verenigingsjaar. Het ledental bleef stabiel en bedraagt thans 425, ver deeld over 16 afdelingen. Ook finan cieel ging het de bond goed. De aftredende bestuursleden, de he ren C. de Bree uit Middelburg en J. Rottier uit Borssele, werden her kozen. Als plaatsvervangend be stuurslid van de afdeling werd be noemd de heer N. Kierloos uit Goes. Een voorstel van de heer J. M. Drlj- gers om voor 70-jarige en oudere schutters een veteranenschot toe te staan op alle wedstrijden, kon bij de aanwezigen geen genade vinden. Om het vaak lange wachten bij de wed strijden op de 100 meterbaan te on dervangen werd besloten tegelijker tijd wedstrijden op de 12 meterbaan te houden. wijk", merkte ds. Coenraad op, die Na behandeling van nog enkele in- .zich ook weer in Den Haag in het bij terne aangelegenheden sloot de zonder zal inzetten voor het jeugd- voorzitter, de heer P. Kloosterman, werk. „Het jeugdwerk heeft de BEROEPEN IN DEN HAAG In bijzonder geijverd voor jeugdwerk Tussen Pasen en Pinksteren zal Us. \V. Coenraad, Ned. herv, predikant t> Goes, afscheid nemen van de gemeen te in verband met het feit, dat hij een beroep heeft aangenomen naar Den Haag, wijk 12. Het is met enigszins gemengde gevoelens, dat ds. Coenraad Goes verwisselt voor Den Haag. „YVe hebben het hier reuze prettig gehad, maar toch heb ik gemeend het beroep te moeten aannemen", zei hij ons. Ds. Coenraad is in november 1956 naar Goes gekomen. Na een 3 Va jarige periode ais vlootpredikant in Indone sië, Korea en Japan, deed hij in de cember 1951 zijn intrede in bet Gel derse plattelandsdorpje Hall. Vijf jaar later kwam hij naar 'Goes, welke plaats hij dus nU weer zal verlaten. „Aanvankelijk was het „nee", vertel de hij. „maar mede naar aanleiding van tal van gesprekken met vele men sen ben ik tenslotte tot de overtuiging gekomen, dat ik deze stap moet doen. Het valt echt niet mee Goes te verla ten, we hebben er prettig gewoond, het werk was opbouwend en boeiend en de verhoudingen lagen hier bijzon der prettig". In Den Haag krijgt ds. Coenraad de zorg over 2400 „pastorale eenheden". Dat is bijna driemaal zoveel als in Goes. Hij zal een reeds bijna één jaar Vestaande vacature vervullen, ont staan door het overlijden van wijlen ds. H. J. Drost, geboortig uit Wemel- dlnge. „Er is héél wat te doen in deze Ds. J. \V. COENRAAD gemengde gevoelens l da vergadering. van mijn hart", verklaarde de Goese predikant, die dit de afgelopen vier jaar wel heeft bewezen. Zo is ds. Coenraad voorzitter van de Hervorm de Jeugdraad in Goes. Voorts is hij af gevaardigde van de classis Goes naar de Generale Synode en als Synodelid is hij lid van de landolijke Hervormde Jeugdraad. Nuast zijn vele werk als predikant is ds. Coenraad ook nog le raar aan het christelijk lyceum voor Zeeland te Goes en geeft hij gods dienstonderwijs aan de leerlingen van de openbare ulo-school, betere regeling op het vliegveld, omdat daar alles nog niet eens naar wens verliep. Hij bracht de leden nog eens in herinnering, dat vorig jaar enkele ongevallen met de zweefvliegtuigen zijn voorgekomen, waardoor niet on aanzienlijke schade aan het ma teriaal is veroorzaakt. Basis Hij deed daarom een ernstig beroep op de leden de hand te houden aan de voorschriften van instructeurs en startofficier. Hij wees er daarbij op, dat het huishoudelijk reglement, dat tijdens deze vergadering uitvoerig toegelicht en besproken werd, een basis vormt voor een soepeler en vlotter verloop op het vliegveld en ten aanzien van de vliegoefeningen. Uit het jaarverslag van de secretaris bleek, dat de Walcherse Zweefvlieg club thans dertig leden telt, onder wie 21 „vliegende". De W.Z.C.-leden namen rond achthonderd starts voor hun rekening. Uit het financieel overzicht bleek, dat de W.Z.C. het verlies van 1959 te boven is geko men, maar dat de vooruitzichten nog niet rooskleurig genoemd kunnen worden. Daar de heren J. Kakebeeke en M. A. Terwoert zich wegens drukke werkzaamheden niet meer beschik baar konden stellen voor een be stuursfunctie, kreeg het bestuur een geheel nieuw „aanzicht". Het bestaat thans uit de volgende leden: J. Fuk- ken, voorzitter, J. Goedbloed, die het secretariaat op zich zal nemen, A. R. de Muynck, die de penningen zal be heren, J. Waverijn en N. J. van Wen- del de Joode, die zich speciaal zal toeleggen op het verkrijgen van een eigen zwecfvliegterrein voor de W.Z. C. Erelid Aan het slot van <lc vergadering- werd met algemene instemming van de vergadering inr. M. A; Terwoert benoemd tot erelid van de zweef- vliegcluh. Dezo benoeming vormde een blijk van waardering voor het feit, dat mr. Terwoert in 1934 besloot tot do oprichting van de W.Z.C., ter wijl hij voorts belangrijk werk ver richt heeft voor de reglementering die, zoals de heer Terwoert ze op stelde, landelijk als voorbeeld ge nomen wordt. Ambtenarenwoningen in Middelburg verloot De stichting „Bevordering eigen wo- ningbezit overheidspersoneel in Zeeland" heeft zaterdagavond tij- wens een bijeenkomst in het P.Z.E.M.-gCbouw te Middelburg de eerste serie woningen verloot, die ir. r.T'.Me'burg op het bouw programma staan. Van de te verdelen 44 woningen wer den er deze avond 38 uitgeloot, waardoor nog zes woningen van het type B (aantal woningen in rij) overbleven. Zij, die gerea geerd hebben op de circulaire van de stichting in september hadden bij de verdeling de eerste keus. Allen, die na de vergadering van 10 december j.l. Inschreven, had den de tweede keus. Voorts was er een groep particulie ren, die een" keuze mocht doen uit de overblijvende woningen. Wil den deze gegadigden echter in aanmerking kómen voor een wo- - ning, dan moesten zij lid zijn van hét bouwfonds van Nederlandse gemeenten. Om organisatorische redenen distancieert het bouw fonds zich echter van het tech nisch gedeelte van dit woning bouwplan. Op woningen, die niet door de technische dienst van het bouwfonds zijn gemaakt, wordt namelijk geen toezicht uitge oefend. Aan het begin van deze vergade ring beantwoordde de architect, ir. A. de Leeuw, diverse vragen naar aanleiding van het bestek. Er zal thans een koperscommissie worden samengesteld. De bedoe ling is, dat drie kopers, alsmede twee bestuursleden van de stich ting hierin zitting zullen nemen. Deze commisie zal de problemen over eventuele wijzigingen be studeren en na raadpleging met het bestuur voorleggen aan de architect. ZACHTER Droog weer met af en toe overdrij vende wolkenvelden maar ook opkla ringen. Overwegend matige zuidwes telijke wind. Zachter. ZON 14 februari. Zon op 7.58 onder 17.51

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2