BLAN KEN HEYM Songfestival geeft Greetje Kauffeld vele hoofdbrekens „MEIN KAMPF", PORTRET VAN EEN DEMONISCH DICTATOR SOWJETHELD UIT BRITS BOEK VIEL IN ONGENADE ZATERDAG 11 FEBRUARI 1961 PttOVINClALE ZEEUWSE J O U K A N T En de tijd dringt VARA-t.v.-team naar Australië De VARA zal voor haar televisie uitzendingen een groep van vier mensen voor een periode van ruim vier weken uitzenden naar Au stralië. Waarschijnlijk eind maart zullen de televisieregisseur en -commentator Pier Tania, de tele visie-interviewster Netty Kley- wegt-Rosenfeld, een cameraman en een geluidstechnicus vertrek ken voor het maken van een serie documentaire programma's over het land in het algemeen, voorts speciaal over de Nederlandse emi granten en dan zeer in het bijzon der over de vrouw in de emigra tie. Het eerste van deze program ma's zal omstreeks eind mei of begin juni worden uitgezonden. Ierse liedjes met harpbegeleiding De Ierse harpiste mejuffrouw O'Callaghan is gistermiddag op Schiphol aangekomen. Zij zal vanavond in een t.v.-pro- gramma te zien zijn. De 21- jarige brunette zal enige Ierse volksliedjes zingen en daarbij zich zelf op de harp begelei den. Liedjeskeuze het probleem Op liet Eurovisie songfesti val dat 18 maart in Cannes wordt gehouden zal Greetje Kauffeld een liedje op een compositie van Dick Sclial- lies zingen. Maar of dit het beste liedje is, dat door Ne derland kan worden opge bracht, is nog maar de vraag. Er zijn bij de keuze-proce dure namelijk een aantal on opgeloste moeilijkheden ge rezen, die blijkbaar kenmer kend zijn voor songfestivals. Moeilijkheden waren er al vorig jaar juni, toen de eerste plannen voor het festival 1961 werden ge smeed. Men zal zich herinneren, dat niemand der Nederlandse so listen van de lichte muze zich wilde wagen aan een nationaal zangfestival, omdat de commer- ciële risico's, die aan een lage ptaat^verbonden zijn, te groot RAD/0. EN T.V.-RUBRIEK heeft toen een weg gekozen, die ik nog niet begrijp", zo verklaar de Piet te Nuyl dezer dagen. „De maatschappij heeft contact ge zocht met twee" muziekuitgeve rijen en hen verzocht een aantal liedjes te laten dichten en com poneren", aldus Te Nuyl. Monopolie Het schijnt, dat Phonogram deze uitgeverijen heeft toegezegd, dat in ieder geval van elk hunner een liedje op een kantje van een grammofoonplaat zou worden ge zet. Men ging er kennelijk van uit, dat een van de twee uitgeve rijen het winnende liedje zou pro duceren. Beide uitgevers hebben gezamenlijk ongeveer tien liedjes geselecteerd en voorgelegd aan Greetje Kauffeld. Deze had in middels onder andere een compo sitie van .Dick Schallies binnenge kregen en zij wilde dat dit liedje en nog vijf andere aan de beoor delingscommissie zouden worden voorgelegd. De twee uitgevers eis ten echter het inzendmonopolie en daar ging Greetje Kauffeld niet mee akkoord. De twee uitgevers weigerden toen op hun beurt hun tien liedjes bij de N.T.S.-commis- sie inte leveren, zodat deze al leen een zestal produkten heeft kunnen beoordelen, die bij Greetje Kauffeld zelf waren binnengeko men. De keus is toen op de compo sitie van Dick Schallies gevallen. Nieuwe teksten De moeilijkheden waren hiermee nog niet ten einde, want de tek sten, die Stan Haag en Willy van Hemert op dit melodietje hadden gemaakt konden geen genade vin den bij de N.T.S.-commissie. Deze heeft dit tweetal plus de Groning se student Seth Gaaikema en de Amsterdammer Pieter Goemans gevraagd nieuwe teksten te ma ken. Stan Haag heeft zich terug getrokken en de nieuwe tekst is er door de andere drie nog niet geleverd. Er is wel haast bij, want Greetje Kauffeld zal haar festivallied volgende week woensdag 15 fe bruari in „pas geperst" van de N.C.R.V. op het scherm brengen. Het is overigens niet zeker of er inderdaad een plaat van Dick Schallies' liedje zal worden ge maakt. Phonogram voelt er na melijk, gezien de jongste strubbe lingen, weinig voor. Een andere maatschappij mag geen plaat ma ken, omdat Greetje Kauffeld een contract met Phonogram heeft lopen. Voetangels Er zitten dus heel wat commer ciële voetangels en klemmen aan "het „a-commerciële" songfestival. En Te Nuyl sprak over een „coup de theatre" van de twee uitgevers. Op de vraag of de N.T.S. boos was op deze uitgevers, omdat nu tien ongetwijfeld goede Nederlandse liedjes niet konden worden be oordeeld, antwoordde Te Nuyl: „Moeder is niet boos, maar wel triest". Overigens sprak hij de hoop uit, dat volgend jaar wel weer een nationaal songfestival zou kunnen worden gehouden. zijn. De N.T.S. heeft toen beslo ten om een solist aan te wijzen, die Nederland in Cannes zal moe ten vertegenwoordigen en de keus viel op Greetje Kauffeld. Men heeft haar gevraagd zelf een paar liedjes aan de N.T.S.-beoor- delingscommissie, bestaande uit Pi Scheffer, Simon Carmiggelt, Will Hartingsveldt, Gijs Stap- pershoef, Dolf van der Linden en Piet te Nuyl jr. voor te leggen. Men heeft deze procedure gevolgd omdat de solisten bij vorige ge legenheden bezwaren hadden ge uit, dat zij liedjes moesten zingen welke zonder overleg met hen tot stand waren gekomen. Greetje Kauffeld stelde de nieuwe procedure bijzonder op prijs, maar tegen eind december vorig jaar had zij nog niets behoorlijks op de kop kunnen tikken. In overleg niet de N.T.S. is zij toen naar haar grammofoonplaten- maatschappij Phonogram gestapt met de vraag of die haar bij het zoeken kon helpen. „Phonogram „De Mammoetwet" Mr. ir. M. Goote, inspecteur-gene raal van het onderwijs, spreekt in het V.P.R.O.-programma van morgen 12 februari over de Mam moetwet, onder de titel „Waar om één wet?" De tekst van deze lezing is bij de V.P.R.O. verkrijgbaar tegen voor uitbetaling van 0,40. oren, 31011 cw.... sclmjveti VANDAAG T elevisie „Na veilig verkeer" en het dertien de deel van de avonturen van Liang Wang Tsjang Tsjeng vullen tussen vijf uur en half zes het Ii.R.O.-programma voor de jeugd. Na het nieuws presenteert Dick de Vree om twintig over acht „Brand punt". Om negen uur volgt dan „Zaterdagavondaccoorden" van Jos van aer Valk met onder ande ren de Belgische zanger Bobbejaan Schoepen. Om tien uur wordt het programma besloten met een Hitchcock-film: „De dubbelgan ger". De Vlaamse televisie opent en sluit haar programma met rechtstreek se reportages van de zesdaagse van Antwerpen, zendt een quiz en een Interpol-film uit en neemt „Za terdagavondaccoorden" van de K. R.O. over. Radio De VARA heeft in het wekelijkse programma „Week uit-week in" als gast de Franse chansonnière Patachou, Om tien uur zendt deze omroep vereniging een hoorspel van S. de Vries sr. uit: „Een banknoot van een miljoen pond", naar een kort verhaal van Mark Twain. Om tien voor elf treedt Ton van Duinho ven op als de vrijgezel Victor Voerman in „Niet storen...". Om tien over elf zitten Thom Kelling en Theo Uden Masman op de plaatjespraatstoel. Ook de K.R.O. houdt zich aan haar traditionele zaterdagavondprogramma „Tiere lantijnen", dat om tien over negen begint. MORGEN „Die Fledermaus" met intermezzo Dinsdagavond draait de K.R.O. van 20.00 uur tot 23.20 uur een nieuwe grammofoonplaatopname van Strauss „Die Fledermaus". De opname, waaraan een keur van solisten meewerkten, werd in juni van het vorig jaar gemaakt tijdens een gala-uitvoering in de „So- fiensaale" te Wenen. Het Weens Filharmonisch Orkest en het koor van de Weense Staatsopera staan onder leiding van de dirigent Herbert von Ka- rajan. Solistische medewerking verlenen o.a. Hilde Gueden en Erika Köth, sopraan; Regina Resnik, alt; Waldemar Kmennt en Giuseppe Zampieri, tenor; Walter Berry, bas en Eberhard Wachter, bariton. Een aardige bijzonderheid is het „Intermezzo" tijdens het bal. Dit „Intermezzo" heeft niets met Strauss' compositie te maken, doch wordt door enkele grote operagezelschappen, zoals b.v. de Metropo litan Opera te New York, min of meer traditioneel ingelast. Tijdens dit intermezzo hoort men dinsdagavond als gast o.m. optreden: Renata Tebaldi, Fernrmdo Corena, Birgit Nilsson, Joan Sutherland, Jussi Björling en Leontyne Price. Voor de radiouitzending werd de plaatopname voorzien van een Nederlands commentaar van Dick van der Meer. T elevisie Om kwart voor drie opent het programma van deze zondag met een Eurovisie-uitzending van het carnaval te Viareggio. Om acht uur wordt het program ma hervat met „In A.V.R.O.'s te- ievizier", gevolgd door „Kunst grepen" van Pierre Janssen. Om kwart voor negen wordt de spel show van Lou van Burg „Een kwartje pe. seconde" uitgezon den. Met „Sport in beeld" wordt om tien uur het zondagavondpro gramma besloten. De Vlaamse te levisie zendt ook de carnavals stoet van Viareggio uit en naast een groot aantal kinderprogram ma's gaat om half negen „Zeg nee, spaar je mee?". Radio In het VARA-programma wordt om half acht weer het vak op de hak genomen; ditmaal zijn de postbodes het onderwerp. Om kwart voor negen zendt de A.V.R.O. het vijfde en laatste deel van ,,'n Odyssee met z'n twee" uit. Marie-Cécile Moerdijk zingt om elf uur over dezelfde zender, Hilversum I. Om half tien zendt de K.R.O. het hoorspel „Liefdes perikelen in kaart gebracht" uit. Twee Nederlandse inzendingen naar t.v.-festival H Voor het televisie-festival dat H in de tweede helft van mei te f§ Montreux in Zwitserland zal worden gehouden zal Dick van Bommel een amusementspro- gramma maken, dat 1 mei (als m ee koninginnedag wordt gevierd) op het Nederlandse scherm zal komen. Dit programma, dat II §1 ongeveer vijftig minuten zal m H duren, wordt als Nederlandse inzending naar Montreux ge- ei stuurd om mee te dingen naar „De Gouden Roos" voor het beste televisie-amusementspro- M M gramma van de wereld. Ne- j] derland zal nog een tweede programma insturen. Men is op het ogenblik bezig telere- M cordings van amusementspro- gramma's, die door de ver- ef s schillende omroepverenigingen al zijn uitgezonden, te beoor- delen. m iiimiii&nSiiininiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiniiiiiiniiiiiiMiiiiiiiiuim Russen hervatten goudzendingen naar Londen Internationale financiële deskundi gen hebben meegedeeld, dat volgens de jongste berichten de Sow jet-Unie de goudzendingen naar de Londense markt heeft hervat teneinde buiten landse deviezen, zoals dollars en ponden sterling te betrekken. Sedert het derde kwartaal van 1960 waren deze zendingen gestaakt, aldus de deskundigen. Zij achtten dit bericht van groot be lang, omdat men hieruit mocht be sluiten, dat de Russen de verkoop van goud hadden gestaakt om te zien of de dollar wellicht onder de nieuwe regering-Kennedy zou devalueren. Naar hun mening zou men in Rusland thans ervan overtuigd zijn, dat hier voor niet behoefde te worden ge vreesd. Filmrol voor broer van koningin Fabiola De broer van koningin Fabiola van België bevindt zich in Rome om in een film met Anita Ekberg te spelen. Don Jaime de Mora y Aragon arri veerde in de eeuwige stad om de rol van een ambassadeur te vertloken in" de film „II Giudizio Universale" (Het laatste oordeel). Vittorio de Sica zal de film regiseren. FILMS IN ZEELAND „Greep naar de macht", wild-west met allure De film „Mein Kampf" van de Zweed Erwin Leiser, die dit weekeinde in drie bioscopen, te weten Alhambra (Vlissingen), Citytheater (Middelburg) en Grand (Goes) vertoond wordt, is zoals de titel dat reeds aan geeft, in de eerste plaats be doeld als een cinematografisch portret van Adolf Hitler. Dat Leiser bij het maken van dat portret nu en dan van zijn on- Nicole Maurey speelt een sympathie ke rol in „Greep naar de macht". „SLECHT STUDENT" Hoofdpersoon van „Een kamer in Moskou" Een Russische student, die de belang rijkste figuur was in een boek, dat een Engels meisje enkele jaren ge leden schreef, is blijkens Izrvestja, het orgaan van de Sowjet-regering, uit de communistische jeugdorgani- Haten bouw in winter met behulp van „zeppelin" In de Sleeswijk-Holsteinse 1§ Oostzeeplaats Heiligenhafen is ij men de „actie zeppelin" begon- nen, een experiment ter verze- fi kering van ononderbroken mo- gelijkheid tot huizenbouw, ook in de wintermaanden. Men wil een huizenblok gaan bouwen H onder de beschutting; van een H nylontent van zestig meter n lang, ruim 26 meter breed en dertien meter hoog, die als een ee s zeppelin kan worden opge- ee pompt. Binnen in de zeppelin ee heerst dan een overdruk van ee H 0,005 atmosfeer, hetgeen voor ff een mens niet schadelijk is. De n nylonhuid beschermt arbeiders ee en materiaal tegen de invloed ;e He van de weersomstandigheden. Wanneer deze proef lukt. wil H men de methode ook elders in - H Duitsland gaan toepassen. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIHIIIIIIIIIIIllllIIIIIIIIIIIHIinillI Vier monniken wegens moord voor de rechter Dezer dagen is aan het openbaar ministerie te Caltanissetta in Italië een tweehonderd bladzijden tellende akte van beschuldiging overhandigd togen vier monniken van de orde der Capucijnen en drie burgers. De zeven mannen zullen moeten te rechtstaan wegens medeplichtigheid aan moord en afpersing. Een datum voor het proces is nog niet vastge steld. In februari van het vorig jaar wer den de monniken gearresteerd. Zij zeiden, dat zij gedwongen waren om de drie andere mannen te helpen. De tuinman van het klooster had ge dreigd hen te zullen vermoorden, in dien zij iets aan de politie zouden vertellen. De tuinman is inmiddels overleden. De oudste van de gearresteerde monniken is 80 jaar, de andere drie zijn respectievelijk 44, 40 en 37 jaar oud. Een zakenman zou door hen zijn ge chanteerd en later vermoord. 9 Door het springen van een buis van een grote ketel van een suikerfabriek te Neu-Offstein, nabij Worms, in Westduits- land, ls tweehonderdduizend kilogram suikerstroop verloren gegaan. Het sprin gen van de buis heeft vermoedelijk ver band gehouden met de koudegolf. satie gestoten en van het instituut voor architectuur verwijderd. De student had de naam „Sergei" in het boek „A room in Moscow", dat Sally Belfrage na een verblijf van maanden na afloop van het commu nistische jeugdfestival van 1957 in de Sowjethoofdstad schreef over de me ning van een "aantal jongeren over het Sowjetstelsel. Volgens Izwestja was „Sergei" oor spronkelijk een goed student, die zelfs in de pas ontgonnen landbouw gebieden was gaan werken. Hij pronkte pchter met zijn modieuze kleding en met Engelse tijdschriften. Door de ontmoeting met Sally Bel frage was hij definitief de verkeerde weg opgegaan. Hoewel hij zich aan strafbare handelingen schuldig had gemaakt, had hij zich alleen voor een tribunaal van zijn medestudenten moeten verantwoorden. Zijn vader, een hoogleraar, had hierbij tegen woordig moeten zijn. Deze had zijn spijt er over betuigd, dat hij zijn zoon niet goed had opgevoed. „Ser gei" was echter grof tegen het tribu naal opgetreden en hij had niet te kennen gegeven, dat hij zijn leven zou beteren. Daarop was hij uit het instituut en de jeugdbeweging verwij derd. Sindsdien, aldus Izwestja, ver deed hij zijn tijd aan de oevers van de Dnjepr, in plaats van hout te hak ken in Karelië of te helpen bij de aanleg van wegen in een pas ont gonnen gebied of de bouw van een nieuwe stad in het hoge noorden. derwerp afdwaalt kan men hem niet kwalijk nemen. Een over vloed van materiaal, bestaande uit een groot aantal films uit de na de oorlog vrijgegeven archie ven, maakte de keus niet ge makkelijk. Niettemin is „Mein Kampf' een be langwekkende documentaire gewor den, waarin belangrijke gebeurtenis sen uit de korte historie van het Derde Rijk objectief zijn weergege ven en gecombineerd met uiterst dramatische opnamen van de meest tragische incidenten uit de periode, dat Hitier aan de macht was. Het eerste deel van de film, gewijd aan de jeugd van de dictator, is vrij sta tisch, daar men uitsluitend aangewe zen was op foto's uit de oude doos. Des te aangrijpender is echter de rest van de film met opnamen o.m. van de overval op Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije, waarmee het oor logsgedeelte begint. Hier ligt ook de eigenlijke kern van de documentaire: bombarde menten, deportaties van joden, overvallen van de gestapo op on schuldige slachtoffers, een aan eenschakeling van afschuwelijke daden met op de achtergrond Hitier als de lugubere aanstichter van dit alles, de verpersoonlijking van het kwaad, omringd door zijn duivelse adjudanten als de ophit ser Goebbels, van wie men aan het slot van de film een treffende op name te zien krijgt, wanneer hij een van zijn beruchte propagan- datoespraken houdt. „Mein Kampf" vertoont gelijkenis met „Opmars naar de galg", maar is als historisch document samenhan- gender en als film van nog drama tischer kracht. „Greep naar de macht", de western van Meivin Frank, die dit weekeinde te zien is in Electro (Middelburg) is een van de betere wild west-films, die, met in de cast o.a. Jeff Chandler, Fess Perker en Nicole Maurey, een span nend verhaal tot onderwerp heeft. Dit verhaal speelt in 1859, het is aan de vooravond van de burgerkrijg en het land wordt geteisterd door rondtrek kende benden. Aan het hoofd van een van die benden staat Luke Darcy (Chandler). De vogelvrije Cam Blee- ker (Parker) heeft het op Darcy's le ven gemunt om op die manier zelf gratie te krijgen. Aan het treffen tussen de twee krach tige figuren gaat bij Bleeker een geestesstrijd vooraf, want er zijn ver schillende punten, waarop hij zich tot zijn vijand aangetrokken voelt, maar een ongeluk, dat een kind overkomt geeft tenslotte de doorslag.' De Frangaise Nicole Maurey speelt in „Greep naar de macht" een sym pathieke rol, die uitzonderlijk ge noeg voor een western met gla mour niets te maken heeft. CITYTHEATER (Middelburg) ver toont zondagmiddag de Duitse kome die „Miinchhausen in Afrika" een rol prent die niets te maken heeft met cle befaamde baron, maar de geschiede nis behelst van een Duitse leraar, die avontuur zoekt en vindt in Noord- Afrika. In de hoofdrol Peter Alexan der. Grand (Goes) en Alhambra (Vlissin gen) brengen zondagmiddag eveneens een film in het luchtige genre, name lijk „De koe en de gevangene" met Fernandel. Een derde filmkomedie is te zien in Luxor (Vlissingen): „Jerry hou jc roer recht", waarin Jerry Lewis ons vermaakt als een ietwat VTeemde ma rine-officier. Kennedy creëert nieuwe functie President Kennedy heeft een nieuwe functie onderminister van buiten landse zaken, speciaal belast met cul turele en onderwijszaken in het leven geroepen. Hij is van plan Phi lip Hall Coombs, die op het ogenblik verbonden is aan de Fordstïchting, deze functie te geven. die goeie jonge (met 'c baardje) 7.60

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9