PAGIltó PI c „Huis-voor-twee" in Rotterdams Bouwcentrum T Hebt u al KANGOEROE ZATERDAG 11 FEBRUARI 1961 PROV TNCTALE ZEEUWSE COURANT 15 ~Z)an ozchw ld OZdMV OPLOSSING VAN „KASTENPROBLEEM" Geslaagde combinatie van comfort en ruimtebeperking Van onze redactrice) In het Bouwcentrum te Rotterdam is sinds kort het „Huis voor twee" te zien: een woning die bedoeld is voor twee mensen, zoals de naam al zegt, en dan in het bijzonder voor oudere echt paren. Een woning-voor-twee, waarvan de ontwerper gestreefd heeft naar het samenstellen van een woonruimte, die op een zo klein mogelijk oppervlak zoveel mogelijk comfort biedt aan een compleet huishoudinkje van twee personen. In die opzet is hij ongetwijfeld geslaagd en men mag zelfs wel zeggen, dat met dit tweepersoons huis het ideaal heel dicht benaderd is. Temeer daar het huis-voor-twee als huurwoning bedoeld is, en als zo danig ongetwijfeld de levendige belangstelling heeft van echt paren die, na het bereiken van een zekere leeftijd, wel graag een kleinere, comfortabele woonruimte willen betrekken, maar zich geen kostbare koop-flat kunnen (of willen) veroorloven. Zoals het huis-voor-twee ïn het Bouwcentrum ter bezichtiging: staat op gesteld, doet het denken aan een kleine, modern-gelijnde, zo efficient mo gelijk gebouwde bungalow. Dat is het echter niet, want de bedoeling is dat deze kuizen-voor-twee in „hoogbouw" worden gerealiseerd: als een flatgebouw dus, samengesteld uit woningen van dit type. In Rotterdam worden ïn deze richting reeds onderhandelingen gevoerd en men neemt aan dat ïn deze stad tamelijk binnenkort een dergelijk flatgebouw zal verrijzen, van het type „galerij-woning". Van deze appartementen zal de „kale" huurprijs (zonder verwarming en service dus) ongeveer vijfen tachtig gulden gaan bedragen. Een prijs die, gezien de huidige verhoudin gen, toch wel redelijk genoemd mag worden, wanneer men het contort in aanmerking neemt, dat men met deze maandelijkse huurprijs zou kopen! rails zijn er evenmin, die rails zijn „verzonken" in de plafonds. l'n het huis-voor-twee zijn. op een oppervlakte van vijfenzestig vier kante meter, een zitkamer-met-uit bouw en balkonnetje, een. keuken, een slaapkamer, een badcel en een gangetje ondergebracht. En dat gan getje geeft; direct bij het binnenko men, al een gunstige indruk van het huis. Het is niet groot en suggereert desondanks een bepaalde ruimte, «ook al doordat de links naast deze gang gelegen keuken er één geheel mee kan vormen wanneer de schuifdeu ren, die de afscheiding vormen, he lemaal woi'den opengeschoven. In dat keukentje is wel bijzonder met de ruimte gewoekerd! Boven het aanrecht zijn hangende berg- kastjes. onder en naast het aan recht en rondom het doorgeefluik naar de zitkamer vindt men ook overal kastruimte. Want „kasten" zijn voor de architect blijkbaar wel hét wachtwoord geweest; men vindt ze overal in deze wo ning, op handige en dikwijls ver nuftige wijze aangebracht. De keukenuitvoering, die in het Bouwcentrum te zien is, is niet het prototype, maar een wat luxere uitvoering. De standaard uitvoering heeft bijvoorbeeld een granito-aanrecht, maar in de voorbeeldwoning treft men een stalen aanrecht met ingebouwde elektrische kookplaten, terwijl het kastenelement naast het aan recht (met elektrische oven-op- ooghoogte, een een koelkast) ook niet in de slandaarduitvoering thuishoort. In de kastenserie onder het aan recht vindt men onder meer een plastic afvalemmertje aan de bin nenkant van een der deurtjes, en een smal paneeltje, bij het uittrekken waarvan de droogdoeken tevoor schijn komen, netjes op een rekje hangend. De keukentafel heeft een stalen frame, een kunststoffen blad e11vier wieltjes on,der de poten. zodat hij verrijdbaar is: iets wat bij voorbeeld bij het dweilen van de keukenvloer heel handig zal blijken te zijn. Geen drempels Drempels vindt men niet in 't huis voor-twee, de deuren hebben aan de onderzijde een speciale afsluittrip te gen het tochten. Zichtbare gordijn- j Een speciale logeerkamer heeft de woning niet, maar de architect heeft toch rekening gehouden met de mo gelijkheid, dat op gezette tijden ook gasten in de woning moeten worden ondergebracht. De grote zitkamer heeft namelijk een uitbouw, die als studeer- of werkkamertje kan wor den gebruikt, maar waarin men te vens twee slaapgelegenheden vindt. Er staat een uittrekbare slaapbank en in een der kasten is een harmoni ca-bed verborgen dat bij het uittrek ken ook nog een slaapplaats ople vert. Dit aangebouwde kamertje is in de voorbeeldwoning van de grote zitkamer afgescheiden door een lichtgrijze vouw-wand, die overigens ook niet bij de standaard-, maar bij de luxe uitvoering van deze woning hoort. In de praktijk zou die har- monicawand düs door een gewoon gordijn kunnen worden vervangen, al heeft men dan natuurlijk direct veel minder idee van een „extra kamer tje", terwijl het vertrekje dan ook wat moeilijker als logeerkamer kan worden gebruikt. Via een zijgangetje dat ook al weer van onwaarschijnlijk-veel kasten is voorzien, komt men in de slaapkamer, die aan de galerij grenst en waarvan het raam dus wel van goed-afsluitcnde gordij nen moet worden voorzien. En ook in die slaapkamer weer een verzameling kasten, waarop iede re vrouw jaloers zou worden! In een zijwand van ongeveer twee meter breedte zijn twee diepe hangkasten en twee smalle leg kasten verborgen, samen meer dan voldoende ruimte biedend aan de garderobe van twee mensen. In_ de slaapkamer is ook nog ruimte gevonden om. behalve de bedden en een nachtkastje, een werktafel tè plaatsen, waaraan de vrouw des huizes bijvoorbeeld haar naai- en verstelwerk dan doen. Tussen slaapkamer en gang is dan tenslotte nog een badcel; er is een vaste wastafel, maar ook een diepe wasbak, waarin een kleine was kan worden gedaan. Men vindt er liet toilet en een douche annex zitbad, en ook wordt de warmwatervoorziening van hieruit geregeld door een kleine Nog eens: selderijknol De selderijknol kan, behalve in di verse soepen, ook verwerkt worden lot een groente-hoofdschotel. Ze kan worden gestoofd en met een sausje vermengd, ze kan ook in combina tie met kaas worden klaargemaakt. Voor dit laatste recept wordt de knolselderij geschild, gewassen en niet te gaar gekookt. Snijd er daar na plakken van een centimeter dikte van en leg tussen twee van deze schijven een dikke plak belegen i kaas. Prik deze drie lagen met een i cocktailprikker aan elkaar, haal ze i door losgeklopt ei en paneermeel en I bak ze in de koekepan in wat boter j lichtbruin. Aardappelpuree en toma- i tensaus kunnen uitstekend hierbij ge- j gelen worden. „Plastic in de huishouding" Een jaar of zes geleden hield de Ne derlandse Huishoudraad een enquê te. uit de resultaten waarvan bleek, dat 96van dc ondervraagde Ne derlandse huisvrouwen een of meet- plastic artikelen in huis had. Dat percentage is inmiddels wellicht nog toegenomen, want steeds meer huis houdelijke spullen worden uit dit praktische materiaal gemaakt. Wie méér wil weten over die huishoude- lijke plastic-zaken, kan er van alles i gelaten als vrouw-alleen, zij het op over lezen in het vouwblad „Plastic een bescheiden hoekplaatsje, temid- in de huishouding". Het is een uit- den van een zaal vol zwijgende, maar gave van de stichting „Commissie op kookhitte gespannen meelevende voor huishoudelijke en gezinsvoor- I jeugdige manspersonen, lichting" en kan voor twee dubbel- Het is misschien niet Sn «Ie haak, maar ik wil U wel eerlijk be kennen dat ik elke avond met onverholen plezier de lotgevallen van de Santa Maria heb gevolgd. Toegegeven: het is geen bij uitstek vrouwelijke aangelegenheid, en er zal wel geen letter van in dc damesbla den komen. Maar wat dat betreft be rust ik er van harte in een buitenbeen te zijn. Ik heb indertijd „Dc Koerier van de czaar" verre geprefereerd boven „Stijfkopje verloofde" en zelden met zoveel daverend genoegen in de bio scoop gezeten als tijdens dc onverge telijke voorstellingen van „De muite rij op de Bounty", „Treasure Island" ol „Bengaalse landers". Trouwens. ,.Le salaire de la peur" mocht er ook wezen, en „The Maggie" of „Si tous les gars du monde Het waren stuk voor stuk opwinden de belevenissen, al voelde ik mij, eer lijk gezegd, toch wel een beetje op- i tjes besteld worden bij deze stich- j j ting, die gevestigd is Van Speyk- I (Wlx J straat 19, Den Haag en die als giro- 1= ft* nummer 305641 beeft. De zitkamer van het huis-voor-twee heeft een eethoekaansluitend op het doorgeefluik vanuit de keuken, dat- omgeven is door een praktisch, veel bergruimte biedend kasten-element. boiler, al zullen sommige huisvrou wen misschien de capaciteit van deze boiler wat te klein vinden, zelfs voor een tweepersoons huishouding. Op de galerij zijn nog drie muur kasten, waarvan ér eentje als meter kast dienst doet, een als bewaar plaats voor de vuilnisbak, terwijl de derde bestemd is voor de produkten j die dagelijks' door melkboer en an dere leveranciers worden afgeleverd. Het Huis-voor-twee, dat nog ver scheidene maanden te bezichtigen zal zijn in het Bouwcentrum, is een ob ject dat zeker de volle belangstel ling verdient van iedereen die zich, beroepshalve dan wel als leek, voor woningbouw in het algemeen en voor het woningprobleem in het bijzonder interesseert. Rest nog te vermelden, dat de woning voortreffelijk is inge richt: met modern teakhouten meu bilair dat in zijn uiterste eenvoud wel een bijzonder geslaagd voorbeeld van moderne interieurskunst mag wor den gènoemd. Ook de diverse vcr- liehtingsornamenten zijn uitstekend "ekozen. De Nederlandse Bond van Plattelands vrouwen telt op het ogenblik in totaal ruim 54.500 leden. Dit staat onder meer te lezen in het jaaroverzicht over 1900 van de Bond. dat voorts nog vermeldt dat per 1 januari 1961 er 629 afdelingen wa ren aangesloten, terwijl er nog verschil lende ..in de maak" zijn. Cijfers dus. die bewijzen dat deze grote vereniging van plattelandsvrouwen nog steeds groeit. gegeten? Al enkele maaudeu probeert een ongewone emigrant zich een plaats je te veroveren op het Nederlandse incite. En niet zonder succesDe kangoeroe, het rappe buideldier uit Australië, blijkt over achterbouten te beschikken, die dc tong van ie dere-wïldiietbcbbcr strelen. Menig een zal aan kangoeroebout de voor keur geven boven ander wildbraad. Wilt a meer over dit nieuwe en beslist niet dure gerecht aan deweet komen, leest dan Libcllc van vol gende week. Daarin vindt u ecu smakelijk verbaal, compleet met een aardig recept voor kangoeroe- luchce. Natuurlijk in Libelle, want... is nu eenmaal beter! D' Wie dezer dagdn nog eens peulvruchten met gebakken spek op het menu wil zet ten het is immers nog volop winter, dus „peulvruchten-tijd" kan, ter af wisseling. het gebakken spek eens ver werken tot een speksausje naar Achter hoeks recept. Neem er in smalle reepjes gesneden ontbijtspek voor en bak dit langzaam uit; laat de laatste paar minu ten een fijngesnipperde ui meebakken. Maak intussen een sausje van melk en bloem en roer, wanneer het goed gaar is. hierdoor het gebakken spek met hel spekvet en de uitjes. Roer even goed door, zodat het vet helemaal door het sausje wordt opgenomen. oeltovnsi dromen -Amer i li a awse VtfVl l\MISVrüMW Op en liefdadigheidsverenigingen wordt op het ogenblik een amusant filmpje vertoond: het toekomstbeeld van de Amerikaanse huishouding zoals die er over een jaar of vijftien uit zal zien. Het is een op vele punten verbazingwekkende toekomstdroom. In die komende jaren zullen moeders weinig of geen tijd hoeven te besteden aan het baden van de kinderen. Het kroost wordt eenvoudig onder een neveldouchegezet, een warme douche waarvan het water is vermengd met zeep, bepaalde oliën en chemicaliën en waardoor de kinderen automatisch worden gewassen. Intussen hangt moeder de vuil geworden kinderkleren in een speciaal soort kast, waarin die vuile kle ding door middel van een chemisch proces onberispelijk wordt gereinigd. Géén tijdrovend opmaken van bedden meer in de toekomst.' Men drukt eenvoudig op een knop en uit de muur schuift een met lucht gevuld bed naar buiten. Tegen die tijd is bovendien het linnengoed vervangen door lange banen zijde-aclitig papier die dus de grote linnenwas naar het mu seum hebben verwezen. In de keuken wordt, alles ook steeds simpelerverse (diep gevroren) levensmiddelen worden even opgewarmd in de elek tronische oven en vervolgens op papieren borden opgediend. En tussen de bedrijven door staat er een elektronische was machine te werken, die alle kleding die men er achteloos heeft ingegooid, schoonmaakt, droogt en strijkt Een perspectiefscliets van het huis-voor-twee, die duidelijk aantoont hoe de architect het beschikbare aantal vierkante meters heeft gebruikt. AAAA^AA^WVVVVVVWWWVVAVVVV\A/VVVAA^V\^N^VVVVVVVS vnet papier kan boeiende resultaten opleveren! Diverse boeken zijn goede gidsen in dit „wonderland" Spelen niet papier: ieder kind is er wel eens zoet mee, soms doen vol wassenen liet ook wel eens als tijd verdrijf. Wie heeft nog nooit heime lijk een bootje gevouwen van zijn programma tijdens een bijzonder dorre vergadering of een saaie, lang dradige bijeenkomst? Het bootje is wel een van de simpel ste vormen van het spelen met pa pier. Papier kan een boeiend mate riaal zijn, met mogelijkheden die veel verder gaan dan dat simpele bootje! Het landelijk voorlichtings centrum voor ouders en opvoeders laat dio mogelijkheden zien in een kleine, kleurige expositie, ingericht j in een van de benedenvertrekken van I het gebouw van dit centrum, 's-Gra- j vendijkwal 60 te Rotterdam. „Ple zier met papier" heet deze tentoon stelling. die nog tot en met 18 fe- bruaii duurt en waar werk te zien is I van jonge zowel als van oudere kin deren. Resultaten van „silhouet knippen" bijvoorbeeld: heel decoratieve werk jes in zwarte en grijze tinten, die ïn oen modern interieur bepaald niet zouden misstaan als wandversiering! Uit rood, geel en blauw crêpepapier is een kostelijk jongleurtje gemaakt: groepswerk leverde een compleet landschap op, bestaande uit zwart witte figuurtjes op een lange strip van rood papier. En heel verrassend: een giraffe, een danseresje, gemaakt van uitgescheurde stukjes krante papier die op een effen donkere ach tergrond zijn geplakt. Met papier hebben kinderen van 6 en 7 jaar een complete markt gemaakt: de poppetjes zijn van pijpstokers, de kraampjes en een fan tje en een geweldige papieren kat zijn zo natuurgetrouw ge maakt, dat men ze zou willen meenemen... En heel leuk 2ijn ook de papieren slingers, ge maakt uit gekleurde, gedecoreer de vlaggetjes: versieringen voor een ver jaarspartijtje, die de jeugd zelf kan maken. Ouders en opvoeders die met kinde ren „plezier met papier" willen ma ken, maar zelf met over de nodige fantasie op dit gebied menen te be schikken, moeten wel weten dat er diverse boeken over dit onderwerp zijn. Goede gidsen ïn dit wonderland van papier zijn bijvoorbeeld „Spe lend werken", een boek over handen arbeid met kinderen, „Handenarbeid als creatief spel, deel I: Papier"' Zoiets is in elk geval een inspirerende bezigheid, die tegelijk een onbestemd gevoel van spijt oproept. Dat zal wel, voor een gedeelte, een gevolg zijn van de latente jaloezie die bij velen van ons immer blijft nasmeulen uit onze vroegste jeugdjaren, en die 'zelfs bij het huidige vrijgevochten jonge vrou wengeslacht nog geen overwonnen standpunt is. Vraagt U anders maar eens aan uw levenslustige en intelligente twaalfja rige dochter waarom zij dit of dat aardige meisjesboek niet "leest. Zij zal haar neusje minachtend oprimpelen en boudweg verklaren: „Nee hoor. geef mij maar een jongensboek. Daar gebeurt tenminste nog eens iets in". X is hel: mannen beleven altijd at. Mannen, van hun zevende of daaromtrent. duikelen zo maar van het ene avontuur in het an dere. Zij zijn er gewoonweg op ge- abbonneerd en als er geen avontuur om t hoekje kijken komt gaan zij er wel een zoeken. Zij trokken de woes- t.D21 of het oerwoud in, zij gingen Amerika bezetten of de pool ontdek- ken, zij werden voor de variatie eens viking of kaperkapitein of zeerover, zij draafden als éen man naar Klon dike als er goud heette te zitten of groeven als terriers in de Egyptische woestijn naar koningsgraven. O ja. af en toe mochten wij óók wel eens van de partij zijn, maar dan was het enkel uit bittere noodzaak. Wij zeilden mee op de Mayflower en hob- beldén in eon ossewagen de Drakes- bergen over. Maar zodra zij ergens i een voet op een nieuw stuk land zet- ten was dc pret er allang weer voor ons af. Dan bouwden zij een blokhut en gin gen vervolgens met de bijl op de schouder het bos in terwijl wij weer getroost de pot boven het vuur hingen en aan het wiegetouw trokken. Het was wel veiliger maar o zo onuit staanbaar saai Evenwel waren wij wel zo wijs om hun die eindeloze avonturen te laten, want wat zouden zij moe ten beginnen, als eens de hele aardbol in kaart gebracht, bereisd, ontgonnen doorgraven en verkend was? Als er nergens, zelfs in het diepste oerwoud niet. moer iets te beleven of buit te maken viel? Het begon er langzamerhand al on rustbarend naar uit te zien. Gelukkig dat er toen weer een paar snuggere jongens op het idee kwamen dat bij gebrek aan aardse speelruimte het heelal misschien wel een geschikt operatieterrein zou wezen. Wij vinden het heimelijk wel lang zo romantisch niet als die ouderwetse muiterijen op fregatten en dat' jagen op reuzen vlinders in Brazilië maar wij kunnen er levendig inkomen dat zij weer in alle ernst de uitgebreidste maatregelen gaan nemen en dc ver nuftigste theorieën opzetten om straks in een luchtdicht pak met lood in de schoenen en een antenne op het hoofd door de eindeloze asvlakten van de maan te kunnen kuieren. Maar nu, wie zou het voor mogelijk gehouden hebben, is de tijd plot seling een eeuw of wat terugge draaid. Er voer opeens een schip met een muitende bemanning over de keu rig in vaarroutes afgebakende oceaan. Een rebel had. zo ouderwets en ro mantisch mogelijk, het roer letterlijk in handen genomen en een heel schip maar liefst in beslag genomen om er een regime mee te gaan bestoken. De j geheimzinnige graaf uit Ferdinand Huyck is er nog maar een beestje bij. En nu moet je als vrouw die enorme huichelachtige deining in de mannen wereld gadeslaan, en al die innig-ver- .ontwaardigde commentaren van de kranten aanhoren. Het was pure zeeroverij, en zeeroverij is héél erg, zeggen ze.' en het sprak vanzelf dat er met vliegtuigen en oor logsschepen, met radio en telegraaf, jacht gemaakt werd op de spelbre ker die zich niet aan de regels van de zee hield. Alsof zij niet, maak ons wat wijs, in stilte razend jaloers waren op dit stoute stukje onvervalste romantiek, dat ons daar in het technisch uitge kiende en vervelende-perfecte wereld je anno negentienhonderd éénenzestig onverwachts werd voorgeschoteld. Een levensgrote onvervalste piraat alsof ze daarvan niet sinds de box ~edroomd hebben Azijn is nici alleen een voedingsmiddel. wv. t, v. „wi i het heeft ook bepaalde kwaliteiten als ijskarretje werden uit lucifers- j (evenals het eerste werkje een' uit- i schoonmaakmiddeli Bruine vlekken - pan TirpeUpI.. ,ltp ...i. - - doosjes en papier opgebouwd. gave van Canteeleer te Utrecht) en Het maken van een ponnenka- j liet hoek „Maskers: maskers ma meitje biedt soortgelijke perspee- j ken, ermee spelen" van l,ou Hoef- tieven! Uit papier-maché werden j nagels, uitgegeven door Muusses te maskers en poppen gemaakt; bi- Pnrmerend. En het voorlichtingscen- zarre draken en krokodillen in i trum is gaarne bereid, nog meer exotisch gekleurd papier gluren moe te delen over hetgeen op dit de bezoeker aan: oen koddig oil- I gebied in boekvorm aan do markt is. een wasbak dio bijvoorbeeld kunnen om staan door het druppelen van de kraan, kan men ermee wegkrqgen; vuilgewor- den tegels worden weer schoon met azijn, een bad of douchebak kan ermee schoon gemaakt worden. Vooral aztjn-extract is een bijzonder goed hulpmiddel bij dit soort huishoudelijke karweitjes.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7