Z ELANDIC A LEZERS SCHRIJVEN De dood op het verkiezingspad Ga ook blij leven op COCOS! PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer VERSCHENEN: R E S A - HILVERSUM (Bekende Schriftelijke Cursus). WITTE KRUIS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 31 FEBRUARI 1961 Het is een overwonnen standpunt, dat de 18e eeuw een eeuw van verval en decadentie is geweest. De dadendrang en heldenfeiten van de gouden 'eeuw waren voorbij. In de 18e eeuw is er een drang naar kennis en naar weten, ge paard met een ware verzamelzucht Wie vorig' jaar niet naar de herdenkingstentoonstelling- van Aart Schouman (1710-1792) is geweest in het Dordrechts Museum, kan toch veel over hem te weten komen uit de cata logus van de hand van de directuer L. J. Bol. Hij wijst er op, dat in de 18e eeuw naast de belangstelling voor 't nieuwe, 't exotische begeleidingsverschijnsel van het kolonialisme er ook een leven dige interesse groeide voor het vertrouwde in de omgeving. Van daar de talrijke „gczigten" op buitenplaatsen en tuinen, kastelen, dorpen en ruïnen. „Kinderen uit welgestelde families kregen onder richt van tekenmeesters; het behoorde tot hun opvoeding, zoals later de pianostudie. De verfdoos had dit op het klavier voor dat fout en misslag niet rechtstreeks de om- en inwonenden pijnlijk raakten)". Aart Schouman. in 1710 te Dordrecht geboren, was alleen in Walcheren wanneer er opdrachten te vervullen waren, in tegenstelling met zijn oudere broer Cornelis, die van 1729 tot zijn dood (1749) in Middelburg als fijnschilder werkzaam was. Toen Aart rond de jaren vijftig op Walcheren werkte, benutte hij tevens de tijd met het tekenen van topografische afbeeldingen. In de verzameling van het Zeeuwsch Genootschap bevindt zich een aantel tekeningen van deze Zeeuwse onderwerpen. In 1753 en later verzorgt hij te Middelburg en Oostlcapelle decoratieve vogel- schilderingen en regentenstukken. Zijn behangsels met veelkleurige vogelgroepen zijn volgens Bol heel wat sierlijker in houding en beweging dan zijn arcadisch-mythologische mensfiguren. We zijn naar een van zijn regentenstukken op zoek geweest. We vonden in 't rijke archief van de Godshuizen te Middelburg, dat volgens de notulen van 13 december 1787 de regenten en ontvanger goed gevonden hadden, zich door de heer Aart Schouman, kunstschilder te Den Haag, te laten portretteren op hun kosten, waarvoor aan de schilder werd betaald 100 pond Vlaams oftewel 600 gulden. De nota was 2 november 1787 voldaan, waarop aan de rugzijde stond vermeld dat voor de op het regentenstuk staande vader van het Gasthuis, Paulus van der Meer. niets was betaald. Het schilderij troffen wij aan in de bijkeuken van het Oude Mannen en Vrouwenhuis op de Herengracht te M'burg. De heren worden op het 2 bij 3 meter grote doek levensgroot verbeeld. Praeses: Mr. Willem Aarnout van Citters. verder Anthony van Citters. mr. J. Brugné du Buisson, Pieter Ackermans en de ontvanger mr. Daniël van Visvliet, gezeten op stoelen van rode stof. De Man heeft dit schilderij beschreven, waarop Schouman met trots gesigneerd heeft „oud 77 jaar, geschildert October 1787, in de kamer van 't Godthuys". Voorwaar een knappe prestatie op die leeftijd. In zijn beschrijving maakt De Man de opmerking, dat dit de laatste keer was dat de heren zich gezamenlijk op het doek Heten zetten. De tijden veranderen! Het is alleen jammer dat het schilderij thans de sporen van een witkwast vertoont en hier en daar nogal beschadigd is. Carlo Ponti, echtgenoot van Sophia Lo- rén, heeft de Pisorno studio's in Tirrenia, nabij Livorno, gekocht. Dit filmdomein bestaat uit vijf studio's en een groot stuk grond. Het kostte Ponti 500 miljoen lire. De producent is voornemens de studio's tot dé modernste en doelmatigste van Eu ropa te maken. De eerste film die in Tierrenia door Pon ti op stapel zal worden gezet is ..Madame Sans Gêne" met Sophia Lorcn in de hoofdrol en een begroting van 1500 mil - Afivet teutte) Vraag de boeken (geheel vrij blijvend) ter inzage aan Uw behangleverancier. Onbegrensde mogelijkheden voor een prachtige begrenzing van „Uw kamer van Ik". |B Rath Doodeheefver N.V. President-curator Leidse Universiteit gaat heen Do president-curator, vau dc Leidse universiteit, dr. J. E. baron de Vos van Steen wijk, heeft tijdens het se- naatèdiner, "dat gehoudenwerd ter gelegenheid van de dies natalis van de Leidse universiteit, meegedeeld, dat hij zijn functie als lid en voor zitter van het college van curato ren zal neerleggen. De invoering van de nieuwe wet op het wetenschappelijk onderwijs, die als leeftijdsgrens voor curatoren ze ventig jaar stelt, is aanleiding tol dit besluit. Kalenders fout geen volle maan in februari (Van onze correspondent) Er zijn reacties gekomen op ons stuk over de februarimaand 1961 zonder volle maan. Het blijkt, namelijk dat er nogal wat agenda's en ka lenders in omloop zijn, waarin en waarop aangegeven is, dat er wel een volle maan zou zijn en wel op I februari. Een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat deze agen da's en kalenders beslist, fout zijn met de datum, klaarblijkelijk op grond van vereenvoudigd uitge voerde of foutieve berekeningen. Volgens de beroepssterrekundigen was de laatste volle maan, zoals wij ook hadden geschreven, inder daad op 31 januari j.l. des avonds om 13 minuten voor acht uur. Ook de sterregids 1961 van de Nederlandse Vereniging voor Weer- en Sterrenkunde geeft de zelfde datum en tijd. Dat is ook het geval in een officiële uitgave van de staatsdrukkerij, namelijk getijtafels voor Nederland 1961. En als klap op de vuurpijl noemen we dan nog de befaamde Enkhui- zer Almanak van dit jaar, dié er precies zo over denkt. We hopen dat dit alles overtuigend genoeg.is. Februari 1961 moet zijn volle niaan missen net zoals febru ari 1608. Wanneer het weer zover zal zijn in de toekomst was niet direct na te gaan. Dat kan een kwestie van jaren maar ook van eeuwen zijn. In elk geval een ge hele maand zonder volle maan is zeer zeldzaam. Scholieren stalen stapels grammofoonplaten De poljtie te Harderwijk heeft een aantal scholieren van 16 tot 18 jaar aangehouden, die er reeds lange tijd een gewoonte van zouden hebben ge maakt om grammofoonplaten uit verscheidene zaken te ontvreemden. Een Aan de jongelui zou ze met sta pels van 25 tegelijk meegenomen hebben. Advertentie) Cocos biedt volop keuze in modefnc tinten en aparte dessins..East in elk interieur. Is sterk en beslist niet duur! -lil, -■"Saste Aan deze onderscheiding herkent u de goede cocosl v"' Ster-cocos is hel collectieve merk van de leden van de Nederlandse Cocosconvcntic. Kennedy bezorgd voor de gezondheid van Amerikanen Onder de leuze „De gezondheid van de natie is de sleutel tot haar toe komst", heeft president Kennedy bij het Amerikaanse congres een pro gram ingediend dat de gezondheid van dc Amerikaan moet beveiligen ;,van de wieg tot het graf". Hoofd punt van dit program is de finan ciering door de overheid van verple ging in ziekenhuizen en elders van mensen ouder dan 65 jaar. HOOG EN LAAG WATER -|- nap -f nap nap nap 12 februari uur meter uur meter uur meter uur meter Vlissirigen 11.22 1.67 23.51 1.5-5 5.11 1.56 17.46 1.66 Terneuzen 11.48 1.84 - - 5.37 1.72 18.14 1.83 Hansweert 12.20 1.98 6.06 1.86 18.46 1.96 Zierikzee 12.36 1.34 5.42 1.31 18.24 1.37 Wemeldinge 0.13 1.24 12.52 1.54 5.59 1.47 18.42 1.58 -+■ nap -(- nap nap nap 13 februari uur meter uur meter uur meter uur meter Vlissingen 12.26 1.95 6.20 1.76 18.49 1.85 Terneuzen 0.20 1.72 12.53 2.11 6.50 1.93 19.21 2.02 Hansweert 0.52 1.83 13.29 2.25 7.22 2.06 19.52 2.15 Zierikzee 1.00 1.12 13.51 1.53 6.48 1.46 19.27 1.48 Wemeldinge 1.29 1.36 14.04 1.77 7.09 1.65 19.50 1.72 Mens en machine Het vervangen van landarbeiders door machines is in de eerste plaats uitvloeisel van de regeringspolitiek. Door de onrustbarend toenemende bevolking moet er geïndustrialiseerd worden en tevens de arbeidsproduk- tiviteit in de landbouw verhoogd. Daarnaast is het ook bedrijfsecono misch bittere noodzaak. In tien jaar tijds zijn de lonen in de landbouw verdubbeld en de prijzen weinig ge stegen. Een grote landbouwmij. die in 1950 bijv. 250.000 loon uitbe taalde, zou in 1960 500.000 in de loonzakjes hebben moeten doen. Elk landbouwbedrijf dat hiertegen geen maatregelen treft, gaat regel recht zijn ondergang tegemoet. Nog dezer dagen hebben wij kunnen le zen van een groot Duits automobiel bedrijf waar sentimenten als waar van deze Rillander niet vrij is de voorrang hadden boven gezonde fi nanciële principes. En als het mis gaat, worden de arbeiders mede de dupe. In Februari beginnen de volgende cursussen PRAKTIJK DIPLOMA BOEKHOUDEN MODERNE BEDRIJFSADMINISTRATIE voor het examen december 1961 ((Vraagt z.s.m. het prospectus). Ook succesvolle opleidingen voor S.P.D. en Hoofdcorrespondent, (Fr.. D. en Eng.) Staatsexamen H.B.S.. Onderwijzersakte en Gymnasium Zweeds schrijfster in Z.-Afrika in moeilijkheden De Zweedse gezant in Zuid-Afrika, dr. E. Bratt is per vliegtuig uit Kaap stad in Johannesburg aangekomen om te vernemen welke beschuldigin gen zijn ingebracht tegen de Zweed se schrijfster mevrouw Sarah Lid man. Dr. Bratt weigerde voorshands com mentaar te geven op het geval. Me vrouw Lidman wordt beschuldigd van overtreding van de „immoraliteits- wetten" van het land. Zij zou intie me betrekkingen hebben onderhouden met de 32-jarige neger Peter Papela Nthite. 1711. Piloot Storm knarse tandde van woede, toen die kleine verlaten kwast van een gangster hem zonder veel plichtplegingen weer te water duwde. Hij wist zich echter te beheersen en speelde zijn rol van onno zele hals verder. Langzaam watertrappend lag hij op enkele meters van de kant, intussen zorgdragend dat de Baas niet kon zien, wat zijn handen onder, water uitvoerden. Onder het uiten van veel vloeken en zuch ten worstelden de lange Dave en de stupide Louey met dc kist omhoog langs het rotspad. Het was duidelijk dat de heren niet gewend waren hun brood met zware iandenarbeid te verdie nen. Nog niets wees er tot dusverre op, dat de Baas zijn woord ten opzichte van Arend zou vergeten te houden. Het was logisch dat ze hem liever in het water hadden, waar zijn snelheid van bewegen betrekkelijk gering was en hij geen onverwachte aanvallen kon onder nemen. Maar er lag een uitdrukking op het gelaat van de Baas, die hem helmaal niet aanstond...! Tenslotte zou ik deze inzender erop willen wijzen dat elke n.v. een be stuur heeft, dat uit naam van de aandeelhouders optreedt en de grote lijnen van het bestuursbeleid aan geeft, waarbij de directeur als uit voerder optreedt. De aanval op de persoon van de directeur in deze ontslagkwestie is dan ook volkomen ongemotiveerd. L. KOOYMAN Rilland-Bath. Over citaten Tot de vaak geciteerde dichtregels behoort: „Böse menschen haben keine Lieder", soms ten onrechte aan Goethe toegeschreven. Zo ook in de P.Z.C. van 28 januari, rubriek: Lezers schrijven. Ten dienste van belangstellenden volgt wat de grote van Dale hier over zegt: „Wo man singt, da lass dich rullig nieder; Böse menschen haben keine Lieder (Hd.), waar men zingt, zet U daar rustig neer, slechte mensen heb ben geen liederen (naar Seume, Die Gesange, eerste strofe: „Wo man singet, lass dich ruhig nieder, oline Furcht, was man im Lande glaubt; wo man singet wird kein mens beraubt: Bösewichter haben keine Lieder"). Een scherts-variant is: „Wo man raucht, da kannst du ruhig harren: Böse menschen haben nie Zigarren". De kleine W.P. vermeldt, dat de dich ter Johann. G. Seume een groot vriend van Goethe was. Baarland. S.H. Stanley-groep present! j.l. stond een stuk over "het inhalen van burgemeester Van Leeuwen te Oostburg. Hierin stond dat bij de wa tertoren een erehaag van St. Eloy- verkenners stond aangetreden. Wij willen U er op attent maken dat ook de Stanley-verkenners hierbij aanwezig waren. Niet dat wij graag in de krant willen staan. Maar wij willen niet achtergesteld worden bij de St. Eloy-groep. Hier is misschien niet van achterstelling bij en is het alleen maar een vergissing. Oostbuig Stanley-groep. DE echte PIJNSTILLER Inderdaad, verlaat u rustig op Witte Kruis. Zo gemakkelijk in te nemen want verkrijgbaar in drie vormen tablettèn, poeders of cachets. ■nHngnn est J E Edmund Crispin HOOFDSTUK XVIII Diana Merrion smeerde een laag wrijfwas op het linkerspatbord van haar auto. pakte een zacht doekje op en begon heftig te wrijven- Een toeschouwer van het soort waar toe romanschrijvers hun toevlucht nemen wanneer ze zelf niet goed meer weten wat ze zeggen moeten zou in haar heftigheid, op deze bijzonder warme dag, een gevolg hebben gezien van haar ijver. Maar deze toeschouwer' zou zich. evenals het merendeel van zijn bloedloze soort, ernstig hebben vergist. Het is waar dat Diana veel zorg besteedde aan het onderhoud van haar Daim ler, want ze had een afschuw van slordigheid, maar ditmaal kwam haar energie niet voort uit haar net heid en haar verlangen een goed figuur te slaan, doch uit lichaame- lijk en geestelijk onbehagen. Haar ijver was het gevolg van wanhoop. 't glimmend chassis van haar auto was het bewijs van haar ontevrc. denheid. Lichamelijk onbehagen was een logisch gevolg van de om standigheden. De zon scheen fel op het stukje asfalt voor haar kleine garage. de geringste beweging joeg wolken weken-oud stof op, dat werkte als jeukpoeder zodra het met de huid in aanraking kwam en muggen gingen in drommen tot de aanval over als ze ergens een smakelijk hapje mensenvlees be speurden. Wespen, dronken van pruimesap, scharrelden loom doch dreigend rond, klaar om bij de min ste aanraking hun angel uit te ste ken. Diana's haar viel telkens als- een hete deken over haar gezicht en al haar kleren waren vuil en klam van zweet- Het was een idiote dag en een idiote tijd van de dag voor zware handenarbeid, dat viel niet te ontkennnen. Diana kwam overeind en bekeek somber haar mismaakte spiegel beeld in de glimmende lak van net spatbord. De deurknoppen en de voorruit moeesten nog gedaan wor den, maar de deurknoppen en de vorruit moesten maar wachten, zo besloot ze. Vuil, uitgeput en nat van zweet ging ze op de trceplak zitten cn begon in de zak van naar over all naar een sigaret te zoeken- Maar de zakken van een overall worden, als je gaat zitten, stijf tegen je be nen gespannen en dan kun je er niet bij. Diana sprong met een kreet van ongeduld overeind en haalde de sigaretten te voorschijn. Ze ging weer zitten en haalde met haar vet te vingers voorzichtig een sigaret uit het pakje maar bedacht toen, dat de lucifers in de andere zak van haar overall zaten. Ze sprong weer overeind en pakte het doosje luci fers. Het bleek leög te zijn. Er wa ren geen lucifers in de auto. Ze had thuis lucifers, maar haar huis lag op vijfhonderd metef afstand van de garage. Het was onzin om zover te lopen voor een lucifer, ook al snakte je naar een sigaret-... Diana viel weer op de treeplank neer. Het was nu absoluut onmogelijk om de sigaretten weer in haar zak te steken. Ze legde het doosje naast zich op de treeplank, maar ze'had het niet goed dichtgedaan en alle sigaretten vielen er uit. De meeste rolden onder de auto. Ze zou ze alleen kunnen be reiken als ze op haar buik ging lig gen. maar dan zou haar haar dat ze de vorige avond had gewassen in aanraking komen met het vuil dat onder het spatbord zat. Diana deed geen poging om ze op te rapen. Met de hand onder de kin bleef ze somber zitten peinzen. Ze was, zoals de meeste mensen, van mening dat geestelijk lijden veel zwaarder te dragen is dan lichame lijk (hoewel het nog staat te bezien of zij, die "dat geloven, een maand reumatiek zouden verkiezen boven een maand verdriet als zij voor de keuze werden geplaatst) en daarom weet ze haar kwade bui niet aan haar eigen dwaasheid om een auto te gaan schoonmaken op een dag van tropische hitte, maar aan de onver klaarbare zwijgzaamheid van Robert, zeventiende graaf van Sanford. Ze wist dat de mensen uit het dorp dachten dat ze met elkaar zouden trouwen, maar in dit opzicht waren ze veel te optimistisch. Er was niet al leen geen sprake van een huwelijk, er was zelfs geen sprake van een liefdesverhouding. En dat verdroot Diana, want zij was tot over haar oren verliefd op Robert, de zeven tiende graaf van Sanford, en dat was ze al geweest sinds de dag dat hij haar voor het eerst had verzocht hem van Sanford Hall naar het station te rijden. Zij hadden bij die gelegenheid over koetjes en kalfjes gepraat. Van tijd tot tijd, met lange tussenpozen, hadden ze dit onschuldig tijdverdrijf herhaald. Toen had ze toevallig op gemerkt, dat er in de buurt nergens een plaats was waar ze kon zwem men en hij had haar uitgenodigd om het meertje van Sanford Hall te ge bruiken, als ze daar zin in had. En op een goeie dag was. hij ook komen zwemmen en toen ze. later lagen te zonnebaden, praatten ze niet meer over koetjes en kalfjes, maar maak ten ruzie over de politiek. En verder was er niets gebeurd. Ze had het ge voel, dat Robert bereid was om tot in alle eeuwigheid door te gaan met ruzie maken over de politiek. Hij had nog nooit zijn arm om haar heenge slagen: hij had haar nog nooit ge kust; hij had zelfs voor zover zij wist, nog nooit naar haar benen ge keken, en die waren dat toch zeker wel waardWat was er in vredes naam met die man aan de hand? Zij was er zeker van (een beetje -naïef was ze natuurlijk wel) dat 'er geen ander meisje in het spel was; ijdel- hèid belette haar aan te nemen.' dat zuiver lichamelijk en hij was zeker geen man dié niet van vrouwen hield. Daarom was ze tot de conclusie ge komen, dat hij door zijn opvoeding of door. iets anders abnormaal verlegen was geworden voor zover het de an dere sekse betrof. Maar als dat zo was, wat kon zij er dan tegen doen Ze kon de gedachte niet verdragen dat ze hem nooit weer zou zien, maar de gedachte dat het altijd zo zou zijn als het nu was was bijna nog erger. Het leek wel of er een wonder no dig was om hem te doen beseffen, dat ze nog iets anders was dan een taxi-chauffeur met conservatieve denkbeelden. Diana fronste hetv oor- hoofd. Moest zij het initiatief nemen Meisjes met goede manieren vliegen geen jonge mannen om de hals maar dat deed er natuurlijk niets toe. De vraag was alleen, of ze hem daar door niet voorgoed zou afschrikken. En „Verhip", zuchtte Diana. „Ik mag hangen als ik weet wat ik moet doen. Waarom moest ik ook zo idioot zijn om uitgerekend op hem verliefd te worden? Als ik hem maar in de ver te zie. beginnen mijn knieën te knik ken. ik lijk wel een schoolmeisje dat een film 'van James Dean ziet." Deze vernederen vergelijking en het nog vernederender gevoel dat haar liefde niet werd beantwoord, stortte haar in een ravijn van wanhoop. Het leek wel. alsof de zon elke seconde stekender en onverdraaglijker werd. Ze dacht aan het meer en kwam tot de conclusie dat het heel wat ver standiger zou zijn om te gaan zwem men dan hier tè blijven zitten zwel gen in medelijden niet zichzelf. Ze was vrij tot na de thee en als iemand in dc tussentijd de auto nodig had, dan moest hij maar op het dak gaan zittenÖiana kwam overeind en zocht de sigaretten op, want ze was een zuinig meisje. Toen stapte ze in de auto en reed door de verlaten dorpsstraat naar haar achttiende- eeuwse landhuisje. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6