PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT L0EM0EMBA: OP DE VLUCHT OF DOOD Schoolklas in lawine, zeven doden geborgen Abdijcomplex geschiktste plaats voor vestiging van Zeeuws museum Ontsnappingsauto in greppel gevonden Etna werkt Eigen huis Mein Kampf Touwtrekken 204e jaargang - no. 36 Dagblad uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en F, B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. d« Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 11 febr. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit Dlad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr S 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2. teL 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierifczee. red. tel. 2425. adm tel 2E94. WANTROUWEN TEGENOVER ONTVLUCHTINGSVERHAAL De voortvluchtige ex-premier Loemoemba is vrijdag met twee van zijn adjudanten gezien, uren nadat zij op sensationele wijze uit een gevangenis in Katanga waren ontsnapt. Volgens berich ten die te Elisabethstad zijn binnengekomen, zijn de drie man nen door een helikopter uit de lucht waargenomen. De mannen zonden zijn waargenomen bij Kasati, een stad die op 65 km ten westen van Moetshatsha ligt, waar zij werden gevangen gehou den. De auto waarin Loemoemba met de voormalige minister voor sport- en jeugdwerk, Maurice Mpolo, en vice-voorzitter van de senaat, Joseph Okito, reisde, spoedde zich in de richting van de grens met Angola. Men acht het onwaarschijnlijk dat zij inderdaad van plan zou den zijn naar Angola te reizen, waar hun wellicht arrestatie door de Portugese autoriteiten zou te wachten staan. Terwijl de helikopter de auto in de gaten trachtte te houden, was de Katangese luchtmacht van plan een vliegtuig in te zetten voor de jacht op de drie mannen. Waarnemers te Leopoldstad vrezen, dat aanhangers van Loemoemba in Kivoe en Oostprovincie hun poli tieke gevangenen om het leven zul len brengen als de voortvluchtige oud-premier bij zijn ontsnappiugspo- Sng uit Katanga wordt gedood, e meeste waarnemers zijn van mening dat Loemoemba zich nooit levend door de Katangese politie zou laten vangen. De aankondiging van zijn ontsnap ping, samen met twee van zijn lui tenants, was voorafgegaan door ver schillende geruchten over zijn dood. Zijn vlucht is niet officieel bevestigd door de autoriteiten te Leopoldstad. Functionarissen beweren het nieuws niet te hebben gehoord of wilden zich er niet over uitlaten. Radio Moskou heeft vrijdag laten doorschemeren dat de berichten over Loemoemba's ontsnapping uit de ge vangenis de inleiding kunnen zijn van een verklaring dat hij is neerge schoten. In een commentaar op de belichten over het ontsnappen van Loemoemba in Katanga, werd in een nieuwsuit zending verklaard, dat het bericht „een provocatie" zou kunnen zijn. Het is inderdaad mogelijk dat dit de wereld wordt ingezonden om moor denaars in de gelegenheid te stel len een misdaad te begaan, als zij die tenminste al niet hebben begaan". Alexander Quaison-Sacci, de afge vaardigde voor Ghana in de verzoe ningscommissie van de U.N.O., die vergeefs heeft getracht Loemoemba in zijn gevangenis op te zoeken, ver- P.Z.C.-zaterdagnummer klaarde: „Dit is een verhaal dat als dekmantel is gebruikt. Ik ben ervan overtuigd dat ze (de Katangezen) hem hebben gedood. Als hij is ge dood, zal er de eerste 20 jaar geen vrede in Eongo zijn". Auto gevonden Een woordvoerder van het Ka tangese ministerie van binnen landse zaken maakte vrijdag avond bekend, dat de auto, waar mee Loemoemba en zijn twee me degevangenen zouden zijn ge vlucht. leeg is teruggevonden. Het voertuig lag beschadigd op zijn kant in een greppel. Met het oog op de duisternis moest het onder zoek in het betrokken gebied tot zaterdagochtend worden opge schort. Vanmorgen zal een commissie van onderzoek, geleid door de Katangese minister van binnenlandse zaken.. Moenongo, "pér vliegtuig' naar de boerderij gaan, vanwaar Loemoemba zou zijn ontvlucht. Ook in sommige diplomatieke krin- -en bij de Verenigde Naties in New Tork staat men sceptisch tegenover het bericht over Loemoemba's ont snapping. Men acht het onwaar schijnlijk, dat de autoriteiten in Ka- tanga zo laks zouden zijn geweest bijzijn bewaking. Volgens waarnemers bestaat de mo gelijkheid dat als mocht blijken dat Loemoemba is gedood, de veiligheids raad nog dit weekeinde bijeen zal komen om de situatie in Kongo te bespreken, in plaats van maandag middag vijf uur Nederlandse tijd, zo als in de bedoeling ligt. Godefroid Moenongo, minister van binnenlandse zaken van Katanga, heeft op een haastig geconvoceerde persconferentie verteld, dat de voor malige Kongolese premier Patrice Loemoemba en twee van zijn mede werkers uit gevangenschap zijn ont snapt. Moenongo vertelde aan de pers, dat het drietal was ontsnapt na de twee IN DRIE THEATERS in Zee land draait op het ogenblik de film „Mein Kampf", op komst en ondergang van Adolf Hitler. Direct na de eerste voorstellingen gister avond hebben enige van onze jongere redacteuren korte ge sprekken gehad met speciaal daartoe uitgenodigde verte genwoordigers van de ..Tus sen dertien- en twintig-gene ratie". Hun reacties vindt men op pagina zeven. Verder In dit twintig pagina's tellende P.Z.C.-zaterclagnum- "•mar Stemmen uit de kerken (pag'. 3) „Tussen dertien en twintig" (pag. 7) Kerken en maatschappij (pag. 11) let- terkundige kroniek en kunst (pag. 13) „Zelandica", feuil leton en „Lezers schrijven" (pag. 14) „Uw pagina, me vrouw (pag. 15) Radio en t v. plus Films in Zeeland (pa gina 17) en de Kinderkrant met puzzel en klanken uit de ether op pagina 19. bewakers te hebben neergeslagen en gekneveld te hebben. Verondersteld werd dat de vluchtelingen verdwenen in de politie-auto die werd vermist. Het bericht dat een auto op de drie vluchtelingen stond te wachten, werd niet door de regering bevestigd. Hoge beloning Loemoemba, Mpolo en Okito wer den op 17 januari van Thysstad naar Elisabethstad gebracht, op verzoek van de Kongolese presi dent Kasavoeboe. President Tsjombe van de afge scheiden provincie Katanga stem de erin toe de drie gevangenen op zijn gebied te huisvesten, na dat Kasavoeboe zich bevreesd had getoond dat Loemoemba c.s. zou den worden bevrijd door het gar- nizoek van Thysstad. Het was de tweede maal, dat Loe moemba uit gevangenschap ont snapte sedert „sterke man" Moboe- toe in september de macht overnam in Leopoldstad. Loemoemba en zijn twee medewerkers werden, nadat zij op 2 december uit Leopoldstad waren ontsnapt, weer gegrepen door troe pen van Moboetoe. Moenongo heeft bekendgemaakt dat overal in Katanga de wegen worden bewaakt en dat op grote schaal wordt gespeurd naar de vluchtelin gen. De regering van Katanga heeft 300.000 frank uitgeloofd voor de aan houding van Loemoemba. Okito en Mpolo zijn de regering ieder 50.000 frank waard. In de noordoostelijke krater van de Etna hebben zich hevige ont ploffingen voorgedaan. Een grote zwarte wolk steeg uit de krater op. Al vier dagen stroomt er lava naar benden. De mensen in de om geving zijn door een paniek aan gegrepen. Op 15 februari a.s. zal zich op het noordelijk halfrond een zonsverduis tering voordoen, welke p.m. in Joego slavië, Roemenië en Bulgarije totaal zal zijn. In Duitsland zal de verduis tering van 85 tot 06 procent zijn. De ze foto toont het inrichten van tele scopen en cameras e.d. op 't dak van het Palthasar Neumannhuis bij de astronomische faculteit van de universiteit van het Duitse Wurz- burg, waar een team van geleerden het verloop van de eclips zal volgen. 'MjK Al kon dan de Sociaal-Economi sche Raad het niet eens worden over de wijze, waarop de wo- ninghuren in Nederland verhoogd moeten worden, toch aanvaardde die raad de noodzaak van huurverho ging. Men kan er dus wel zeker van zijn, dat de minister van volkshuis vesting en met hem het gehele kabinet voorstellen tot huurverho- g aan het parlement zal doen. huren gaan dus in de nabije toe komst omhoog en in dit verband is het misschien nut tig nog eens bij zondere aandacht te vragen voor een beslissing, die de minister van volks huisvesting deze week heeft geno men en die er op gericht is het eigen woningbezït te bevorderen. emeentebesturen kunnen name lijk van de minister toestem ming verkrijgen hun woning wetwoningen te verkopen aan de huurders, als die huurders in staat zijn 10 van de getaxeerde koop som te storten. Wij juichen dit besluit van de minis ter van harte toe. Het bezit van een eigen woning is in Nederland wat „uit de mode" geraakt en heel wat meer uit de mode dan in de ons om ringende landen. Zo woont bijvoor beeld in Frankrijk nog altijd 41% van de huisgezinnen in een eigen huis. Hopelijk zal het eigen bezit in Ne derland wat meer „in de mode" ko men nu de minister daarvoor ook woningwetwoningen beschikbaar stelt. Zo'n eigen huis zal straks een goedkoop huis zijn! Men loopt vrij van de nog komende huurverhogin gen en men slaagt daardoor gemak kelijker in „WITTE DOOD" SLOEG TOE Zwitserse radio waarschuwt Gistermiddag zijn 13 Zwitserse schoolkinderen met hun leraar door een lawine verrast, terwijl zij in de buurt van Lenzerheide aan het skiën waren. FILMCONTRACT VOOR GALVAO Een Westduitse filmmaatschappij heeft de Portugese rebellenleider Henrique Galvao een contract aangeboden om zichzelf te spelen in een film over de inbeslagneming van het Portugese passagiersschip Santa Maria, aldus een bericht in de „Evening News". Volgens de Evening News zijn er twee Westduitse filmproducenten die een film willen maken over de lotgevallen van de Santa Maria. Eén heeft naar verluidt studioruimte gereserveerd in Geiselgasteig, dichtbij Miinchen, en zal het zeedrama „Piraten op de Santa Maria" noemen. De hoofdrollen zullen worden vertolkt door de Britse actrice Dawn Addams, de Frangaise Dany Robin, en de Duitser i Mario Adorf, die op Galvao zou lijken. De andere producent, N-F film, wil de film in de Caraïbische zee c maken met Galvao in de hoofdrol, aldus het blad. Tot dusverre zijn door de red dingsploegen die met spe ciaal getrainde herdershonden koortsachtig in de metershoge sneeuw aan het graven zijn, drie kinderen levend te voor schijn gebracht, die per helikop ter naar het ziekenhuis van Chur zijn gebracht. De lichamen van zes leerlingen en de leraar zijn reeds geborgen. De kans dat de overige drie levend uit de sneeuw gered zullen worden, is'uiterst klein. De lawine kwam langs de heliing van de Piz .Scalotta in het kanton Grison8 naar' benden glijden. De kin deren, allen 13 en 14 jaar, behoorden tot dezelfde klas van een school te Glarus. De politie te Lenzerheide heeft bekendgemaakt dat de sneeuw massa waaronder de slachtoffers zijn bedolven tussen de 5 en 10 me ter hoog is. Het lichaam van één van de leerlingen werd 5 meter onder de oppervlakte gevonden. De lawine stortte zich over 'n breed te van 300 meter naar beneden en Nederlands vrachtschip bij Urk gezonken Gistermiddag is 't vrachtschip „Zuid- Holland 2" bij Urk gezonken. Het 500 ton metende schip was geladen met steenkool op weg van Steiu (Limburg) naar Bremen. De „Zuid- Holland 2" is met het voorschip op een steen terechtgekomen. Vanuit de Urker haven vertrokken de motorkotters Urk 204 en 123 om assistentie te verlenen, maar zij kon den het schip niet vlot krijgen. De schipper, de heer J. Huike, zijn vrouw^en een knecht wisten nog een groot deel van het huisraad te red den. Daarna zonk het schip. De mas ten en de kajuit steken nog boven water uit. koopsom. afbetaling van de sleurde op zijn weg 19 personen mee. van wie 5 zich zelf konden be vrijden. Reddingsploegen werden met een Pipertoestel naar de plek van de ramp gevlogen. Slechts vier dagen geleden heeft „de witte dood" in de Zwitserse Alpen 9 slachtoffers geëist. De Zwitserse ra dio-omroep heeft gisteren een specia le waarschuwing voor lawines uitge geven en alle skiërs gewaarschuwd zich niet naar afgelegen gebieden, waar 't lawinegevaar het grootst is, te begeven. In de stad Glarus, vanwaar de leer lingen afkomstig zijn, heerst grote verslagenheid. Een plechtige begrafe nis wordt voorbereid voor de jeug dige slachtoffers voor wie een pret tige vakantie zulk een tragisch ein de betekende. Het reddingswerk ging vannacht verder bij het licht van zoeklichten. COMMISSARIS DER KONINGIN: Ministerie optimistisch gestemd over nieuwbouw rijksarchief TIJDENS EEN bijeenkomst in de provinciale griffie te Middel burg heeft de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casenibroot, het be stuur van de Zeeuwse Museum- stichting geïnstalleerd. In zijn installatierede verklaarde de commissaris te hopen, dat het Zeeuwse Museum in de toekomst zal kunnen worden onderge bracht in het Abdijcomplex. Hij meende, dat hiervoor misschien de Kanunnikenwonïngen het gedeelte vanaf de commissaris- woning tot en met:de Balans poort waarin thans het rijks archief gevestigd is, in aanmer king zouden kunnen komen. De mogelijkheid hiervoor is aanwezig, omdat het ministerie van onderwijs, kunsten en we tenschappen optimistisch ge stemd is inzake de nieuwbouw van het rijksarchief, waarvoor tussen de provinciale griffie aan de Sint Pieterstraat en de Balans een strook grond is ge reserveerd. Deze optimistische geluiden hoorden de commissaris der koningin en de bestuursleden van de Zeeuwse mu seumstichting van dr. mr. F. J. Du- parc, hoofd van de onderafdeling musea, archieven en geschiedenis van het ministerie van o.k. en w. Mr. Duparc verklaarde, dat het met de nieuwbouwpiannen „de goede kant opgaat" en dat zeer waarschijnlijk binnen aantrekkelijk korte tijd defini tieve mededelingen gedaan kunnen worden. Door de nieuwbouw van het rijksarchief zouden dus de Kauunni- kenwoningen vrijkomen om eventueel een nieuwe bestemming te krijgen als Zeeuws Museum. Andere bestemming Het is echter ook mogelijk, net Abdijcom- dat een andere bestemming in plex voor het museum gevonden wordt. De commissaris der koningin achtte echter de Kanunriikenwoningen het mest geschikte deel van het com plex. Hoewel het volgens jhr. De Ca- sembroot een moeizame weg zal worden, hoopte hij toch, dat op korte termijn in elk geval een deel van het het meest geschikte deel van het com- (Zte slot pag. 2 kol. 4) In een aantal Zeeuwse bioscopen draait thans de flim „Mein Kampf', een schokkende docu mentaire, die de jaren dertig en al les wat er op volgde, opnieuw tot een benauwende realiteit maakt. De vraag is wel gesteld of het zin heeft dergelijke films te vertonen en hier en daar is er ontkennend op ge antwoord. Wij moeten eerlijk beken nen óók met tegenzin naar deze ver toning te zijn gegaan: er is de laat ste tijd een vloed van literatuur in ons iand verschenen over deze af schuwelijke periode en soms raakt men niet alleen verzadigd, maar zelfs afkerig van herinneringen aan die tijd. Toch zijn we er heen ge weest. En opnieuw hebben we begre pen, hoe goed het is deze zwarte bladzijden uit Europa's geschiedenis op gezette tijden op te slaan. Want men ontmoet de mens in al zijn arm zaligheid in dat hoofdstuk, afschu welijk en afschrikwekkend: valse profeten en verleiders, opgezweepte, fanatieke volgelingen, bij wie elk hu maan gevoel is uitgeschakeld, on menselijke vervolgingen en vernieti ging van miljoenen. !et is nog geen twintig jaar gele den, dat zich dit alles in dit wereld deel afspeelde. Men is geneigd in de- J ;tuur l van hoogconjunctuur het maar te vergeten, maar toch is de les uit die tijd nog uitermate actueel. Eén voorbeeld: Hitier predikte de rassenhaat en de superioriteit van een volk, een prediking die nóg al tijd opgang doet. Superioriteitswaan en rassenhaat immers zijn aan de orde van de dag. In dit verband is het goed er aan te herinneren, dat er lang vóór de schilder Hitler in Linz geboren werd een Duitser is geweest, die er voor heeft ge waarschuwd, dat elke consequentie tenslotte tot de duivel leidt. Hitiers rassentheorie is héél consequent toe gepast: deze documentaire toont in alle duidelijkheid opnieuw hoe sa tanisch en hels de wereld daarbij is geworden. Het is inderdaad een les voor vandaag. Deze week is er in de Eerste Ka mer een politieke touwtrekkerij aan de gang geweest om enkele burgemeestersplaatsen. Een onsym pathieke bedoening, vooral orhdat gesproken werd over concrete geval len. In dit verband heeft de minis ter er op gewezen, dat het voor de betrokken kandidaten toch wel bijzonder pijnlijk is, dat namen wor den gepubliceerd vóórdat een be noeming afkomt. De bewindsman schaarde zich dus met deze opmer king aan de zijde van Zuidhollands commissaris der koningin, die on langs in de staten van zijn provin cie een soortgelijke opmerking had gemaakt. Uiteraard wordt bij dit al les met de vinger naar de pers ge wezen. Zij publiceert dergelijke be richten en is nu de „kwaje pier" of, omdat pers vrouwelijk is de kwaje pieternella. Wij geven toe: het is weinig elegant om veronderstellingen over mogelij ke benoemingen bekend te maken, hetgeen overigens niet alleen voor de pers geldt! Maar aan de andere kant zou de minister toch ook wel eens enige spoed kunnen betrachten, zodat speculaties in en buiten de krant overbodig zijn. In het geval, dat in de Eerste Kamer aan de orde was, namelijk Amersfoort, is sprake van een normale pensionering van de burgemeester. Reeds lang was dus bekend, dat hier een vacature zou komen. Waarom nu er niet voor gezorgd, dat een benoeming voor deze plaats op tijd kwam? Nu dit niet is gebeurd doen allerlei gissin gen de ronde en praat iedereen er over. Als echter een krant tot publi- katie overgaat, dan is men gebelgd en wordt er het hoofd geschud. Ligt de schuld nu alleen bij de pers?

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1