Levensmiddelenbedrijven mogen hun assortiment uitbreiden Arbeidsinspectie wil werktijdverkorting Ook elders is er belangstelling voor de ambtenarenwoningen S.E.R. WIL BROODVERKOOP VOORLOPIG NIET VRIJMAKEN ZATERDAG 11 FEBRUARI 1961 PROVINCIALE ZEEVW8B COURANT Nieuwe vestigingsbesluiten afgekondigd Nieuw bedrijfstype voor beperkt aantal waren ingevoerd (Van onze Haagse redactie) Gespecialiseerde levensmiddelenzaken, zoals de kruideniers, de bakkers, slagers, groentewinkels enz. kunnen voortaan naast hun z.g. kernassortiment ook andere artikelen verkopen zonder dat extra diploma's zijn vereist. In liet Staatsblad van 10 fe bruari is namelijk liet vestigingsbesluit levensmiddelenbedrijven 1961 afgekondigd, dat tegemoet komt aan de steeds sterker gevoelde behoefte in deze branche om in een winkel meer arti kelen te kunnen verkopen dan op het ogenblik volgens de be staande vestigingsregelingen is toegestaan. Deze artikelen komen voor op een in 't besluit opgenomen lijst van (voor levensmiddelenbedrijvengemeen schappelijke waren. Hiertoe behoren volgens de lijst onder meer: grutters waren, specerijen, conserven, diep- vriesprodukten, koffie, thee, verpak te gesteriliseerde melk en melkpro- 'd uk ten, boter, margarine, eieren, sui ker, cacao, brood, verpakte aardap pelen, groenten en fruit, alsmede zwak-alcoholische dranken. Het vestigingsbesluit levensmiddelen bedrijven is van toepassing op het kruideniersbedrijf, het slagersbedrijf, het paardenslagersbedrijf, broodbak kersbedrijf, het broodverkopersbe- drijf, het banketbakkersbedrijf, als mede op de kleinhandel en ambulan te handel in melk en de ambulante handel in zuivelprodukten, de klein handel, alsmede de ambulante han del in aardappelen, groenten en fruit, de kleinhandel en ambulante handel in vis, het poeliersbedrijf, het ambu lante poeliersbedrijf en de bij het besluit .nieuw geïntroduceerde klein handel in vlees en het beperkte le- vensmiddelenbedrijf. Voor het vestigen van deze ge specialiseerde levensmiddelenbe drijven moet men voldoen aan de betreffende vestigingseisen. Als beslissend voor de vraag welk be drijf men uitoefent wordt de ver koop van een beperkt aantal ar tikelen of het verrichten van be paalde handelingen (in het am bacht) aangegeven. Naast hun ei gen kernassortiment resp. kern handelingen zullen alle gespeci aliseerde levensmiddelenbedrijven de levensmiddelen mogen verko pen, die voorkomen op de lijst van gemeenschappelijke waren. Nieuw bedrijfstype Het vestigingsbesluit levensmid delenbedrijven introduceert een nieuw bedrijfstype, n.l. het beperkte levensmiddelenbedrijf. Dit bedrijf kan worden uitgeoefend door onderne mers, die niet een der met name in het besluit genoemde gespecialiseer de bedrijven uitoefenen doch die prijs stellen op het verkopen van ten hoogste twee groepen van de op de genoemde lijst voorkomende gemeen schappelijke waren. Voor het verkrijgen van een vesti gingsvergunning dient men slechts aan twee eisen n.l. die van krediet waardigheid en handelskennis te vol doen. Ook ondernemingen, die andere artikelen dan levensmiddelen verko pen, zullen nu als regel in staat zijn een beperkt levensmiddelenassorti ment erbij te gaan verkopen. Kleinhandel in vlees Een tweede nieuw bedrijfstype wordt geïntroduceerd n.l. de kleinhandel in vlees. Onder de uitoefening van dit bedrijf wordt verstaan het aan par ticulieren verkopen van vlees, dat niet op de plaats van verkoop voor onmiddellijke menselijke consumptie is of wordt gereedgemaakt. Volgens een nieuwe regeling voor de broodbakkersondernemingen zullen in de filialen van deze ondernemin gen alle gemeenschappelijke waren, die in het gespecialiseerd levensmid delenbedrijf mogen worden verkocht, in het assortiment opgenomen kun nen worden. Voorts zijn er nieuwe vestigingsbe sluiten afgekondigd voor de klein handel in tabaksartikelen, in parfu merieën en in drogisterij-arikelen. Ook het vestigingsbesluit kleinhandel in alcoholhoudende en alcoholvrije dranken is gewijzigd teneinde de verkoop van alcoholvrije en vruchten wijn en bier bij alle levensmiddelen bedrijven mogelijk te maken. Boekhandelaar van brandstichting verdacht (Van onze correspondent) Verdacht van brandstichting Is I woensdagavond door de Apeldoornse I politie aangehouden de 49-jarige W. X. uit Apeldoorn, eigenaar van een boekhandel aan de Asselsestraat in i Apeldoorn, waarvan dinsdagavond pen vierde deel van de winkel door brand werd verwoest. V., een vader van 3 kinderen wordt ervan verdacht in zijn winkel brand te hebben gesticht door enkele plan- kon met boeken met petroleum te hebben overgoten. Hij dacht name lijk meer geld te ontvangen van de brandverzekering wanneer zijn zaak zou zijn afgebrand dan wanneer hij zijn winkel zou hebben verkocht. De zaak floreerde namelijk de laatste tijd niet al te best meer. V.. die op het ogenblik nog op het Apeldoornse politiebureau „logeert", ontkent nog steeds. Hij wordt vandaag voor de officier van justitie geleid. Justitieel onderzoek naar kienspel van Alb. Heijn (Van onze Haagse redactie) Naar wij vernemen, lieeft de minis ter van justitie aan de officier van justitie in Amsterdam opdracht ge geven een onderzoek in te stellen, of het onlangs geïntroduceerde kien spel van Albert Heijn voldoet aan de bepalingen van de loterijwet. Naar verluidt, heeft men van de zijde van Albert Heijn, voordat men aan de organisatie van dit spel begon, voorzichtigheidshalve al enige offi cieren van justitie om hun mening benaderd. Toen bleek, dat deze of-' ficieren er voorshands geen bezwa ren tegen konden maken, is men ge start met een grote reclame-campag ne, waarin spelregels en prijzen, via advertenties en folders aan het pu bliek werden bekendgemaakt. Vorige week gingen twee miljoen kienkaar- ten de deur uit, die in tweehonderd plaatsen van het land huis aan huis zijn bezorgd. jwmniiiimiiRnniiiiiMiiiiiiiiniiiiniiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiuMniiiniyig Quadros kleedt zich j wat luchtiger H Janio Quadros, de nieuwe pre- sident van Brazilië, zal de be- zoekers van het presidentiële paleis voortaan niet meer in :i- een gekleed donker pak ont- vangen. Hij zal hen te woord statui iu een wit overhemd met open kraag en korte mouwen. H Tijdens mijn verblijf in Nieuw- Delhi heb ik eigenlijk pas goed s begrepen, hoe irrationeel de H oflieiele Braziliaanse dracht s wel is. Ik heb mij dus een H voorraad Indische hemden li aangeschaft en ik voel mij in H die dingen volkomen op mijn H gemak, aldus Quadros. i§ iliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Socrates-verdachten iin voorarrest Akkoord met S.E.R.-advies Race naar vrije zaterdag vaak te zware druk blijven i De raadkamer van de Amsterdamse rechtbank heeft de voorlopige gevan genhouding van do sinds november jl. gedetineerde president-directeur van de N.V. Socrates Nic. den Besten op nieuw met 30 dagen verlengd. Het beroep van de „Heilige Daad-am bassadeur" Jolle Jansma tegen de verlenging van zijn voorlopige gevan genhouding met 30 dagen is afgewe zen. (Van onze Haagse redacteur) De arbeidsinspectie is van plan liet in december van het vorig jaar op verzoek van staatssecr. Roolvink dooi de S.E.K. uitgebrachte advies over de werktijd verkor ling, dat o.iu. werk tijdbeperkingen voor jeugdige arbei ders en overvverklimieten bevatte, zo veel mogelijk na te volgen. De arbeidsinspectie heeft dit meege deeld in antwoord op een vraag van de Stichting van de Arbeid. Naar wij vernemen, bedoelt men met de term „zoveel mogelijk" dat slechts in uit zonderingsgevallen van het advies van de sociaal-economische raad zal worden afgeweken. Voor het bedrijfs leven betekent één cn ander dat men thans weet welke beslissingen men van de arbeidsinspectie zal kunnen verwachten, indien men een verzoek om vergunning voor afwijking van de zesdaagse werkweek tot deze overheidsinstantie richt. In Haagse klingen die zich bezig houden met de sociaal-economische sector, is men vrij algemeen van me ning dat de overgang van de zes- naar de vijfdaagse werkweek (met 45 in plaats van 48 werkuren) 'n snel verloop heeft. Men kan spreken van een „race naar de vrije zaterdag", een toestand die een vaak zware druk uitoefent op de bedrijven, waar men het nog niet mogelijk of verantwoord acht de poort van vrijdagavond tot maandagmorgen te sluiten. De in vele sectoren kx-appe arbeids markt werkt er toe mee dat bedrijf na bedrijf moet overgaan op één of ander systeem van werktijdverkor ting. wat dan in de meeste gevallen neerkomt op invoering van de vrije zaterdag. Maar achteraf blijkt de ontwikke ling in Nederland sinds „metaal" de nodige wijziging in de C.A.O. verkreeg, toch snel te zijn ver lopen. Hele bedrijfstakken met elk tien tallen bedSjven volgden elkaar op met de invoering van kortere werktijden. Eerst de metaal, de textiel, de confectie, het destilïeer- bedrijf. de leervei-werkende indu strie, de suiker, het grafisch be drijf En de rij wordt dagelijks langer. Van de in het begin van deze eeuw moei zaam bevochten achturige werkdag, gaan we nu terug naar een dag van negen uren'. Na ruim ecu jaar werkeloos aan de Middelburgse loskade te hebben ge legenis de Zweedse tanker Carls- hanin vrijdagmorgen uit de Zeeuwse hoofdstad vertrokken. Reeds om- strèeks zes uur 's morgens staken i de slepers Scaldis, Leon Letzer en John. P. Best hun neuzen door de I geopende Stationsbrug, waarna zij I kort daarop aan het werk togen om j de tanker op zijn laatste reis te begeleiden naar Brugge. Een Belgi sche maatschappij heeft de Zweed namelijk gekocht voor de sloop. Na dat de sleepboten de Carlshamn door de Middelburgse Stationsbrug had- den geschovenen naar Vlissingen hadden gebracht zette de tanker in de namiddag zijn reis naar Brugge voort. Op de foto passeert de sleep omzichtig de 'Keersluisbrug in Vlis singen. Het paste precies: aan beide kanten restte er nog een ruimte van 4° d 50 centimeter.. Tegen kwart voor twaalf gleed de CralsTiamn door deze brug. ADVIES OM 5 JAAR TE WACHTEN Erkenningsregeling tijdelijk handhaven (Van onze Haagse redactiet Na twee dagen in Kongo al kabinetscrisis De Kongolese regering onder lleo is op de tweede dag van haar bestaan al in moeilijkheden gekomen. Naar van welingelichte zijde in Leopold- stad wordt vernomen, zijn de minis ters van onderwijs en arbeid, resp. Bizala en Kimvay, afgetreden. Het schijnt dat zij in het kabinet waren opgenomen, zonder dat naar hun me ning was gevraagd. In politieke klingen in de Kongolese hoofdstad, waar het bericht over de vorming van een nieuw kabinet gun stig was ontvangen, meent men dat de regeringscrisis slechte gevolgen j kan hebben op internationaal gebied. nu men in bet buitenland openlijk over een onder beheer stellen- van Kongo spreekt. De Sociaal-Economische Itaad heeft de staatssecretaris van economische 1 zaken geadviseerd het huidige sv- i steem, waarbij liet slechts toege- staan is als wederverkoper van i brood op te treden wanneer men in i I liet bezit is van een erkenning, nog j j gedurende ten hoogste vijf jaar le 'handhaven, dit om een schoksgewij- ze ontwikkeling te voorkomen. Een snelle parallellisatie van het artikel I brood op enigszins belangrijke schaal leidt volgens de S.E.R. tot verstoring van de produktieappara- j tuur en tot onderbezetting hij het bestaande distributieapparaat. Het advies van de S.E.R. houdt ver- i band met de omstandigheid, dat het erkennningsreglement wederverko- i pers bakkersartikelen, dat in 1941 op basis van het organisaliebesluit voedselvoorziening tot stand kwam. J uiterlijk op 31 december 1961 komt te vervallen. b. Na die datum zouden dus op de wederverkoop van brood slechts de door de vestigingswetgeving gestelde vestigingseisen ten aan zien van handelskennis, krediet waardigheid en vakbekwaamheid van toepassing zijn. De S.EJR. meent echter, dat het erkennings- stelsel nog gedurende ten hoogste vijf jaar dient te worden gehand haafd. i Gedurende deze tijd zou - - bij handhaving van de reeds bestaande I erkenningen een erkenning moe- j ten worden verleend a. voor alle inrichtingen, waarin rechtmatig in de zin van het ves- tigingsbesluit ten minste dri» branches van het gespecialiseer de levensmiddelenbedrijf worden uitgeoefend (dus geleidelijke in- I voering van parallellisatie), voor die inrichtingen op het ge bied van het beperkt levensmid delenbedrijf (in de zin van het vestigingsbesluit) die het barak ter dragen van een speciaalzaak in brood, voor alle ambulante broodslfjters- ondernemingen, voor alle inrichtingen waar <le produktie van brood wordt ge staakt doch de verkoop van brood (al of niet in hoofdzaak» wordt voortgezet (koude bakkers), voor een inrichting de levens middelensector welke gevestigd is of wordt in een gebied waar, naar het oordeel van de instan tie welke de vergunning afgeeft, om welke reden dan ook, niet iu de redelijke behoefte van de con sumenten wordt voorzien door één van de in a., b. of d. genoem de inrichtingen of een broodbak kerij resp, filiaal daarvan. VANDAAG LOTING IN MIDDELBURG Herhaalde doorlichting zou schadelijk zijn De huidige opvatting van de genitici is, dat de afwijkingen door röntgen stralen veroorzaakt in lichaamscellen in het algemeen herstelbaar zijn, in tegenstelling tot die in de geslachts- kliercellen. Het mutaties veroorza kende effect van röntgenstralen voor alle organismen van dieren staat thans wel vast. Er is geen reden oin te veronderstellen, dat de mens hier op een uitzondering zou maken. De vrees voor de gevaren van de toepas sing van röntgenstralen bij de tuber culosebestrijding, die soms liet karak ter van een psychose aannemen, is evenwel niet gerechtvaardigd. Dit heeft dr. L. Burema, directeur van de gemeentelijke geneeskundige en gezondheidsdienst tc Rotterdam ge antwoord op de vraag „is herhaald onderzoek door middel van röntgen stralen schadelijk voor de gezond heid?", die het bestuur van de Rotter damse afdeling van de Nederlandse Onderwijzers vereniging vorig jaar heeft gesteld. Bourguiba in Zwitserland President Habib Bonrguiba van Tu nesië is vrijdag in Ziiricli aangekomen voor een verblijf van drie weken en een behandeling in de Bircher-Benner- kliniek. Bij zijn aankomst verklaarde hij be reid te zijn tot het bemiddelen tussen de Franse regering en het F.L.N. en hij zei aan de vooravond van zijn ver trek uit Tunis nog met een afvaar diging van de rebellenregering le hebben geconfereerd. Mogelijk ook bouw van serie kleinere huizen Nadat de stichting „Bevorde ring eigen woningbezit over heidspersoneel in Zeeland" haar plannen had bekendgemaakt voor de houw van de eerste se rie woningen in Middelburg, be staat thans de kans, dat deze ambtenarenwoningen ook iu an dere Zeeuwse gemeenten ge bouwd zullen worden. Het over heidspersoneel in Vlissingen en Terneuzen heeft namelijk ook belangstelling getoond voor de ze plannen. Het stichtingsbe stuur, dat geleid wordt door de Middelburgse gemeente-secreta ris, nir. J. Hooïj, zal volgende week de eerste bespreking hou den met diverse belanghebben den. Voorts beraadt het stichtingsbestuur zich over de mogelijkheid om onder meer in Middelburg «en «aria kleiner» woningen te bouwen. Daartoe zal te zijner tijd contact worden opgeno men met gegadigden, die aanvanke lijk interesse toonden voor deze wo ningbouw. maar zich terugtrokken omdat zij de woningen te groot von den. Vanavond (zaterdag) zal in liet gebouw van de PZEM te Middel burg de loting gehouden worden van de 44 woningen, die in Mid delburg op het bouwprogramma staan. De premie voor deze wo ningen is inmiddels aangevraagd. Hoewel het begin van de bouw uiteraard afhangt van het afko men van deze premie, hoopt het stichtingsbestuur zo mogelijk aan j liet einde van het volgende jaar i ele woningen gereed te hebben. Zoals bekend heeft de gemeente Middelburg voor de bouw van de eerste woningen een stnk grond in het uitbreidingsplan aan de Breeweg-Kon inginnelaan gereser veerd. Deze tekening geeft een beeld van de woningen type A-twee onder één kap), die de stichting ..Bevordering eigen woningbezit overheidsperso neel in Zeeland" ie Middelburg zal bouwen. Zoals bekend worden naast dit A-type o:ok B-woningen aantal woningen in rij) gebouwd. De A* iconingen hebben een inhoud van 400 kubieke meter en bestaan uit een grote woonkamer, die ongeveer drie kwart- van de benedenruimte beslaat, vier slaapkamers en een gecombi neerde schuur met garage: de B- woningen hébben een grote doorlo pende kamer, drie slaapkamers en in de kap nog twee kamers, terwijl voorts een schuurtje en een garage box bijgebouwd worden. Degenen, die gereageerd hebben op de circulaire van de stichting van september, hebben de eerste keus bij de verdeling van de 44 woningen, waarvan achttien A-woningen (twee onder één kap) en - 26 B-woningen na de vergadering van .10 december van het vorig jaar inschreven, heb ben de tweede keus. De gegadigden trekken een lot, dat het volgnum mer voor de keuze aangeeft. Voorts is er een derde groep, name- lijk van enkele particulieren die een Eerste keus keuze mogen doen uit de overblijven de woningen. Willen deze gegadig den echter in aanmerking komen voor n woning, dan moeten zij lid zijn Chinese miljonair zou zijn ontvoerd De Chinese miljonair Wong Sik Poen, beheerder van de Overseas Trust Bank en adviseur van de bank van Tokio, is in Hong Kong ontvoerd. De miljonair werd op weg naar zijn kan toor aangehouden door gewapende mannen. Üc politie lieeft alle beschik bare krachten ingezet oni de ontvoer de terug te vinden. Ongeveer tien jaar geleden werd de vader van de miljonair. Wong Ying Kau. eveneens ontvoerd. Ook toen maakten de ontvoerders gebruik van de auto van hun slachtoffer. De wa gen werd later teruggevonden bij de haven. Er zijn later twee brieven ontvangen, waarin om losgeld werd gevraagd, maar de ontvoerde is nooit teruggekomen. De politie weet, dat bij de ontvoering van Wonk Sik Poen drie mannen waren betrokken, die revolvers had den. Zij hielden hun slachtoffer op klaarlichte dag aan. Onderzoek naar staalproject verzocht In het voorlopig verslag der Eerste Kamer over de begroting van econo mische zaken werd nogmaals de vraag gesteld of de oprichting van een tweede staalbedrijf in ons land toch wellicht van grote betekenis zou kun nen zijn. De industriële basis van onze economie zou, zo meenden sommige leden voorshands. daardoor zeer krachtig kunnen worden versterkt. Is het daarom niet te betreuren, aldus vroegen zij, dat de gang van zaken met betrekking tot het zgn. Rozen burgproject tot nu toe onbevredigend is geweest? Zou het niet schadelijk zijn. indien een buitenlands staalbe drijf zich op Rozenburg zou vestigen Vervolgens vroegen deze leden en bij deze vraag sloten zich zeer vele andere aan of het wellicht aanbe veling zou verdienen, zo de minister door een beperkt aantal deskundigen een onderzoek zal doen instellen aan gaande het gehele vraagstuk van de eventuele vestiging in ons land van een tweede staalbedrijf, waarbij dus met alle facetten van het probleem rekening zal worden gehouden, met het doel op korte termijn dienaan gaande een advies te ontvangen. Mevrouw Kalle Louchhelm. een grooi- i lid van de democratische par- (aantal woningen iu jij)^ Alien, die woniügbouwplau. of worden van het bouwfonds j tij. is benoemd tot adviseuse van het mi- van Nederlandse gemeenten. Het nisterie van buitenlandse zaken over bouwfonds distantieert zich echter vraagstukken betreffende het deelnemen van liet technische gedeelte van dit I door vrouwen in internationale, onder svijs- en culturele aangelegenheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 19