Dr.Kortenhorst twaalf-en-een-half jaar voorzitter Tweede Kamer Amsterdamsche Bank opspraak weer m Voor synodeleden is „kstbrief" een zwaarblok aan het been E.G.K.S. LAAT ZICH NIET UIT OVER STAALPROJECT-BRUGGE ZATERDAG 11 FEBRUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 ZELDZAAM JUBILEUM Figuur, die naar frisheid streeft (Van onze parlementaire redacteur) De zware, monumentale voorzit - tersstoel in de Tweede Kamer, die zo massief en omvangrijk is. dat hij alleen op rails voor en achteruit geschoven kan worden, is de plaats waarop maandag a.s. twaalf en een half jaar achtereen tijdens de ver gaderingen van de Kamer-voorzit ter dr. Kortenliorst heeft getroond. Dat is een eervol en merkwaardig jubileum voor deze parlementariër, een hartelijke gelukwens waard. Nog nooit heeft een voorzitter van de Tweede Kamer het twaalf en een hall' jaar achter elkaar volge houden. Toegegeven: er is eens een staats man geweest, die veertien en een half jaar het voorzitterschap van de Tweede Kamer bekleed heeft. Dat was nu'. J. R. H. van Schaik, die ook enige keren minister is ge weest. Maar mr. Van Schaik was eerst drie en een half jaar voorzit ter van de Tweede Kamer, name lijk van september 1929 tot mei 1933 en later nog eens elf jaar: van november 1937 tot augustus 1948. In deze laatste periode vallen de vijf oorlogsjaren. Het parlement kwam toen niet bijeen en mr. Van Schaik is dus vijf jaar lang non- actief geweest. In totaal hééft hij dus eigenlijk maar negen en een half jaar in de voorzïttersstoel ge zeten. T weeënzestigste Dr. Kortenliorst is de 62ste voor zitter van de Tweede Kamer sinds 3815. In 1814 werden de Staten-Ge- neraal van het koninkrijk der Ne derlanden ingesteld. In Ï815 voer de men de Tweede Kamer in. In de eerste helft van de vorige eeuw hadden de voorzitters niet langer dan een jaar als zodanig zitting. Tot de afscheiding van België in 1830 was het regel dat elk jaar- beurtelings een lid uit de noordelijke en een uit de zuidelijke Nederlanden tot voorzitter werd benoemd. Tevens- zorgde men er voor dat zoveel mogelijk voorzit ters uit de verschillende provincies elkaar opvolgen. Na 1830 bleef men dit laatste in acht nemen. Jaarlijks was er dus afwisseling. Dit hield pas in 1846 op. De eerste •b C.O.KMiTSHhoRSr G. KORTENHORST ..vitale jubilaris... voorzitter die enkele jaren achter een de vergaderingen van de Twee de Kamer bleef leiden was O. van Rees. Hij bekleedde het voorzit terschap in de zittingen 1881-1882, 1882-1883 en 1883-1884. Mr. A. E. baron Mackay was het alweer wat langer, namelijk van 1901 tot 1905. Mr. H. Goeman Bor- gesïus was Kamer-president van '1913 tót januari 1917. Na hem hielden nog enkele voorzitters het vier jaar vol. Pas in de laatste de cenniën is er meer bestendigheid 1» het voorzitterschap gekomen. Continuatie Dr. Kortenliorst viel de eervolle benoeming ten deel op 13 augustus 1948. Sindsdien heeft de Tweede Kamer hem elk jaar opnieuw als nummer een op de nominatie ge plaatst. die de koningin wordt aan geboden en waaruit zij haar keus bepaalt. Dat is altijd nummer een. Aanvankelijk verwierf hij vrijwel alle stemmen in de Kameiv De laatste jaren heeft hij het moeten stellen zonder de stemmen van de fractie der P.v.d.A. Deze politieke groep bedoelde echter niet zich te gen een kandidaat van de K.V.P. te richten, maar wol tegen clr. Kor tenliorst, die volgens de P.v.d.A. bij een bepaalde gelegenheid niet onpartijdig geweest zou zijn. Dr. Ij. G. Kortenliorst bij is 74 jaar is een geheel andere fi guur als zijn statige, formele voor ganger mr. Van Schaik. Hij pro beert meer levendigheid in de Ka mer te brengen en daardoor de de batten aantrekkelijker te maken, ook voor het Nederlandse volk. Zo heeft hij aangemoedigd het stellen van mondelinge vragen aan een of meer ministers, waartoe elke don derdagmiddag dat de Kamer ver gadert gelegenheid bestaat. Hij is niet wars van interrupties. Er wordt veel meer gefotografeerd en gefilmd in de vergaderzaal, waarin rnen ook meermalen de televisie heeft binnengehaald. Een aantal malen heeft de radio vergaderin gen of gedeelten van verga delin gen uitgezonden. Vroeger gebeurde dit nooit al kan men achteraf moei lijk zeggen of een man als mr. Van Schaik het opdringen van de radio, de film en de televisie niet had moeten aanvaarden. Soms lijkt het of dr. Kortenliorst niet met zulk een strakke hand leidt. Dat plaatst hem een enkele maal voor onzekerheden. En dat loopt wel eens uit op vergissingen of aanvechtbare beslissingen. Doch liij herstelt zich snel en graag Is de Kamer bereid zijn soepel toege past gezag te aanvaarden. Hardnekkig heeft dr. Kortenhorst geprobeerd om tot een snelle be handeling yan de rijksbegroting te komen. Hij heeft er verschillende systemen voor bedacht, maar he laas heeft hij er 'niet veel succes mee geboekt. De veel sprekende Kamerledën blijven eindeloos lan ge vergaderingen noodzakelijk maken Representatief Als dr. Kortenhorst de Kamer naar huiten vertegenwoordigt is hij een prettige, representatieve figuur. Zeer bedreven is hij in het houden van speechjes bijna al tijd geestige redevoeringen bij bijzondere gelegenheden in en bui ten liet Kamergebouw. Kceds enige .jaren laat dr. Korten horst zich niet het oog op zijn leef tijd en de handhaving van zijn ge zondheid in de avondvergaderingen vervangen door de waarnemende voorzitter. Wie zal het hem mis gunnen Is er spanning in de Ka mer dan is hij er echter bij. Dr. Kortenhorst is een parlementariër in hart en nieren en een voortreffe- lijk voorzitter. In de. twaalf en een half jaar dat hij deze functie nu vervult heeft hij dal duidelijk ge toond. De Russische president Breznjef wordt op het vliegveld van Rabat in Marokko volgens de traditie on der aanbieding v< vencelkomd door flinks.). een beker melk >ning Mohammed Vreemde hantering volmacht Overhaaste liquidatie familiebezit (Van één onzer redacteuren) Een nieuw pijnlijk incident voor de Amsterdamsche Bank door aandeelhouder dr. I. J. Ippius Fockens uit Voorburg donder dagmiddag in de aandeelhou dersvergadering van deze grootste handelsbank van Ne derland tevergeefs aan de orde tig en zonder overleg met een notaris, erkende makelaars of desnoods hun eigen directeuren van de bijbanken in Leidschendam of Naaldwijk, tot verkoop van het al honderd jaar oude familiebezit zijn overgegaan, tegen prijzen die ver beneden de werkelijke waai de zouden hebben gelegen. Als voorbeeld werd onder meer ge noemd de verkoop van ruim 7 ha machtig weiland in Leidschendam, Het werd aan de pachter verkocht tegen 2.000 gulden per hectare bij een waarde van tenminste 3.500 gulden per ha. Deze gronden liggen op 50 meter afstand van de grens Leidschendam, waar hoge flatwonin gen zijn gebouwd. Bij de binnenkort, in deze aan bouwgrond arme sector van de randstad Holland zeker te gesteld, heeft, zo tei nemen mj» j verwachten onteigening, zou volgens Ippius Fockens. een opbrengst KORTE PREDIKATIE DOORBOORDE HANDENT Wanneer er in Deuteronomium aan wijzingen staan voor het koning schap. de toen gebruikelijke rege ringsvorm, dan komen die neer op S waarschuwingen (Dt. 17 l.'r20); t.w.: niet veel paarden, niet veel vrouwen, niet veel zilver cn goud. Ruiterij was toentertijd het up-to- date van ■militaire paraatheid. Egyp te had, veel ruiters en paarden. Ha rems waren in het Oosten zowel uit een oogpunt van mannen geneugten als uil een oogpunt van diplomatieke relatiesmachtsthermometers. Rijk dom is klassiek gewaardeerd in de oude spreuk: „Het geld dat stom is, maakt- recht wat krom is." En juist als waarborg voor de rechtspositie run zij)i onderdanen zal de koning hebben te wuken tegen omkoperij. Zie Spreuken 15 27. Waarom deze waarschuwingen T Wel, Israels koning overheidmoest .uit zijn broeders" zijn. Hij moet wéten van Gods verbond en kennen het dog ma van Israël: Hoor Israël, de Here onze God is één, d.w.z. geen laatst beslissend gezag bestaat er boven of naast Hem. Blijkens dit- dogma is Is raels koning in zijn ware gedaante knecht of zoon van deze absolute God. Daarom mag niets in zijn ge bied overmachtig worden. Over macht tendeert, immers naar al macht; de mens wil zijn als God. Maar Israël, vanwege de Ene Heer, hoort in zijn koningschap niet van deze wereld te zijn Joh. 18 .16). In Israël hoort alle heerschappij aan deze Ene. Psalm 96 10 „Zegt- onder de vol-ken: de Heer is koningvast staat nu de wereld zodat ze niet wan kelt". En Jezus als ware Israëliet zegt: „Indien mijn Koninkrijk van deze wereld was geweest, zouden mijn dienaars gestreden hébben, hiertoe ben Ik in de wereld gekomen, opdat Ik voor de waarheid zou ge lui gen". Dat. is de Israëlitische waar heid: „De Here onze God is één". Alle aardse leven onder menselijk gezag hoort Hem te dienen. Maar, zijn niet juist op uitersten van macht, op streven naar absolute heerschappij, de overheden gebrand? Sleutelposities, atoom, ruimteraketten welvaartsmaximum. In principe zijn onze dagen niet anders dan de dagen van oud-s. Maar in realisering van het machtsstreven is de mens van heden beangstigend. „Wij kiezen voor het gevaarlijke leven", heet een boekje, van prof. Rasker. Werkelijk christelijkepolitiek heeft zich nog niet openbaar aangediend. En waartoe leidt het absolutistisch stveren? Tot opgekropte heimelijke angst. Vandaar óns opschrift: wan neer wij steunen op een rietstaf die knakt-, wordt onze hand doorboord. (II Kon. 18 21). In zijn voortreffelijke boek: „De Bij- hel ontdekt in aarde en steen", ci teert- G. E. Wright de archeoloog Al bright: „De climax vormend van en ver uitstijgend boven alle andere lite ratuur van de oudheid, vertegen woordigt de Bijbel Gods openbaring aan de mens op het tijdstip dat de zen uit zijn prehistorie opduikend P. J. P.) tot zijn volwassenheid komt". Moet nu gelden: Hoe wijzer hoe zotter? Of vormt zich moeizaam een beraad- van wijsheid? Axel-P. «L PemingSi t |llllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllll|l j Weekeinde met zachte lucht j H (Van onze weerkundige ij medewerker) M Boven Frankrijk ligt een hoge M H drukgebied, dat langzaam naar het oosten trekt en ook m boven ons land een sterke uit- loper heeft. De depressies trek- m v; ken naar IJsland en alleen de z? zwakke fronten kunnen met H tijdelijk veel bewolking en wat lichte regen ons land passé- ren. Ook «het komende weekeinde blijven wij in rle zachte lucht mét middagtemperaturen van §1 7 tot 3 0 graden C. Alleen in |f Finland en Noord-Zweden n komt strenge vorst voor. Maar deze kou krijgt de eerste da- gen geen kans naar het zuiden n te stromen. Vooral tijdens zon- H nige perioden zal dit weertype ons het voorjaar al in herinne- ring kunnen brengen. n iiiHiniiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiI Wat de vooruitzichten betreft ver klaart de Hoge Autoriteit nog, dat in 1957 de behoefte aan ruwstaal voor 1960 werd beraamd op 67 tot 73.5 miljoen ton en voor 1965 op 78.5 tot 86 miljoen ton. In 1960 is een produktiè van 72.8 miljoen ton bereikt. De ramingen voor 3965; worden op het ogenblik opnieuw bestudeerd. Zij zullen ongetwijfeld hoger gesteld moeten worden, zo meent de Hoge Autoriteit. ANTWOORD OP VRAAG UIT PARLEMENT Behoefte aan ruwstaal hoger dan geraamd De Hoge Autoriteit van do Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal (E.G.K.S.) heeft alleen nog maar via de pers kennis genomen van de plan nen voor de bouw van een nieuwe staalfabriek In de buurt van Brugge en zij kan zich derhalve nog niet of ficieel over dit project uitspreken. Maar aangezien er nog een belangrij ke expansie van de staalprodnktie in de komende jaren kan worden ver wacht, kan men niet bij voorbaat reeds zeggen dat een nieuwe fabriek, waarvan de bijzonderheden nog niet bekend zijn, in strijd zou zijn met de algemene doelstelliugen van het E.G. K.S.-venlrag, zo verklaart de Hoge Autoriteit in een antivoord op een schriftelijke vraag van het Belgische socialistische parlementslid A. Gailly. Gailly, die afkomstig is uit Charleroi, had zijn vraag een maand geleden ge steld, toen in België de stakingen een hoogtepunt hadden bereikt en de vrees van de Walen, dat zij econo misch bij Vlaanderen zouden achter- raken, een onderdeel van de agitatie vormde. Gailly had o.a. gevraagd of men volgens de Hoge Autoriteit niet de voorkeur moest geven aan moder nisering en uitbreiding van bestaan de staalfabrieken boven het vestigen van nieuwe bedrijven. In het ant woord van de Hoge Autoriteit wordt echter gezegd, dat de ervaring leert dat de industrie zelf in het algemeen beide methoden gebruikt. Dit blijkt uit de bouw van nieuwe bedrijven in de kustgebieden te Bremen, Duinker- na afloop niet alleen punt van ernstige bespreking uitgemaakt tussen de president-commissa ris prof. di\ G. M. Verrijn Stu art en de directie, maar in de gehele raad van conimissaris sen. 'De feiten, zoals die zwart op wit door dr: Ippius .Fockens ter kennis wer den gebracht, zijn nogal opzienba rend. Twee met name genoemde functionarissen. de heren .i. A. Stompff, hoofd van het juridisch bu reau van de Amsterdamsche Bank en de afdelingsdirect'eur van de hoofdbank eu mr. B. J. Stuer, alge meen procuratiehouder bij de hoofd bank, zouden als vermogenbeheer ders voor de in Zürich wonende 78- jarige moeder van de heer Ippius Fockens, zonder enige noodzaak deze dame een volmacht hebben gevraagd voor de verkoop van al haar agra rische bezittingen. De lieren zouden hierbij, volgens de lezing van de aan deelhouder, misbruik hebben ge maakt van de omstandigheid dat de avondschemering reeds over de ver standelijke vermogens van de betref fende dame is gekomen. In het bezit van de gewenste vol macht zouden de bankfunctiona- rïssen naar het heet, eigenmach- van omstreeks 35.000 gulden per ha alleszins waarschijnlijk zijn geweest. Bij rustig afwachten zou dus 90.000 gulden meer zijn gekregen. Kort geding in een nog merkwaardiger licht komt dit alles te staan, omdat de hoofd directeur A. Klaasse van de Am- sterdanische Bank die uitvoerig werd ingelicht, niet reageerde, maar de heer Ippius Fockens wel hij monde van de advocaat \fiu de Amsterdam sche Baak, mr. Jolles, niet een kort geding- werd bedreigd voor het geval hij de publieke opinie zou inlichten. Dit risico aanvaardend, heeft de heer Ippius Fockens thans gesteld, dat een justitioneel onderzoek omtrent het beleid van de betreffende, ver mogensbeheerders gewenst is. Boven dien verlangt hij van de directie van de Ainstérdümsclie Bank een ver goeding van de aanwijsbare schade, zoals die zou kunnen blijken na taxa ties van de gronden door drie des kundigen. Vertegenwoordigers van 80.000 mijn werkers in Wales, hebben eenstemmig be sloten, zich te verzetten tegen de voor gestelde vestiging van depots en oplei dingscentra voor Westduitse strijdkrach ten In Groot-Brittannië in het algemeen en in Wales in het bijzonder. STEMMEN UIT DE KERKEN Reactie op bericht„Comité 1618-'19 acht synodebestuur ontslagen" Het gebeurde vorige weck in ecu classicale vergadering in onze provin cie, dat een van de aanwezigen bij de rondvraag liet nioderamen om inlichtingen vroeg. Hij stond nog al heftig te gesticuleren met de P. Z. C. van een paar dagen voordien, althans niet een gedeelte van deze krant, in zijn hand. Hij bleek zeerverontrust te zijn over een bericht dat hij daarin gelezen had en waarvan de vette letters van de kop vertelden van een „aanval op Hervormde Synode." Deze zou zijn uitgevoerd, volgens het bericht door „het comité 1618—1619." Er" stond in dat dit comité „het synodebestuur ontslagen" achtte- „van de taak, hem als hoogste vergadering in de kerkgemeenschap opgedragen." In die dagen werden de gemoederen nog al bezig gehouden met het lot van de „Santa Maria", die plotseling door een groep rebellen was over meesterd. Zou er ook zo iets gebeurd zijn met het schip (een heel oud beeld) van do desbetreffende kerk? En zou een groep ontevredeenen hier het commando hebben overgenomen? En zou de P.Z.C., die bekend staat als en blad dat de synode der N. H, Kerk niet onwelwillend gezind is, aangezien deze dit bericht nog al opvallend had gepubliceerd naar deze mui ters zijn overgelopen, die zo maar de wereld bekend maken dat zij bet synodebestuur ontslagen achten van zijn taak? Laten we ter geruststelling maar di rect zeggen, dat er in dit opzicht geen reden tot vrees is. Trouwens, wie het bericht goed gelezen heeft, zal zelf ook wel hebben bedacht dat hij deze mededeling toch moeilijk in alle ernst kon opnemen. Maar, zoals Galvao en de zijnen de aandacht van heel de wereld hebben gevestigd op de oppositie tegen de regering in Portugal, zo heeft het comité 161S 1619 aan het Nederlandse volk be kend gemaakt dat er oppositie is te gen de huidige synode. Trouwens, deze is de enige niet. Is er één regering denkbaar zonder oppositie? Is er één kerk denkbaar, waar alle mensen precies gelijk den ken en waar. allen geheel en al te vreden zijn met de gang van zaken? Genoemd comité „is van mening dat de synode haar beloften niet is na gekomen, niet berekend is voor haai' taak en dat het gereformeerd kerke lijk karakter geen recht wordt ge daan." De grieven tegen de synode zijn in het bijzonder: „Sinds de invoe ring van de langverbeide nieuwe kerkorde niet zelfstandig te kun nen werken, heil te zoeken bij de Wereldraad der Kerken, oecume- nedrijvers, .joden en roomseu en voorts vrijzinnigen van het meest verdachte kaliber in bescherming 1 neipeii." Zie zo, nu weten wij pre cies waar de schoei) ïmngt en op welke Wijze de synode van dc Ned. Herv. Kerk, haar de ge dachten van dit comité, zelfstan dig haar weg moet gaan. Geluk kig dat op deze dingen eens ein delijk de aandacht is gevestigd. „Het comité beveelt de kerkleden aan steun te zoeken bij de uit nood ont stane legitieme groepen, te weten de Confessionele Vereniging en de Ge reformeerde Bond, die de liefde tot de oorsprong der kerk nog betonen te bezitten." Met de Confessionele Vereniging voelen we ons verwant, maar we kunnen ons niet indenken dat deze vereniging erg gesteld zal zijn op deze aanbeveling. Wat de Geref. Bond betreft, kunnen we niet oordelen, maar we zijn zo van ge dachten dat er in deze bond nog wel eens een hartig woordje gesproken zal worden over deze „ultra s" in hun midden, die zo zeer leven in tijden die voorbij zijn, dat zij daardoor re volutionair worden en verklaren „het synodebestuur thans als demissio nair" te beschouwen. Lastbrief Er is één zinnetje in het bericht waarvoor we nog enige aandacht willen vragen. Het comité verlangt „een wettige „vergadering uit de clas sicale vergaderingen, van lastbrieven voorzien." Ook nu worden de leden van de gen. synode gekozen door de classieale vergaderingen. Dat behoeft dus niet te veranderen. Het punt waar het om gaa1 is, dat deze geko zenen van „lastbrieven" worden voorzien. De classicale vergaderin gen moeten haar afgevaardigden (Zie slot pag. 4 kol. 4) Het Wereldgebeuren Schot in de lucht I Jaar hoorde de wereld zowaar gls- teren dat er naast Kroesjtsjew in de Unie der Sowjol-republieken nog iemand is die op dc hoogste sport van de politieke ladder staat: Leonid Brezjnef, president van de U.S.S.R. Kroesjtsjew zou tc vergelij ken zijn met de minister-president van een westers land met Brezjinef als president of als monarch. Maar deze Iaatsten zijn door de politieke voorgangers van Brezjnef om het leven gebracht: men zou dus heter van het Russische ..staatshoofd" kunnen spréken. Zo onopvallend is de figuur van Brezjnef, dat toen in Al giers bij de luchtmachtofficieren be kend wérd dal Franse vliegtuigen een Russisch vliegtuig, waarin dit staatshoofd zat. hadden beschoten, zij moesten informeren wie deze man eigenlijk was. Wanneer het Kroesj tsjew was geweest, had men niet zo lang naai- de belangrijkheid van deze figuur behoeven te zoeken. Maar wie kent Breznjef nu Wel is het opmer kelijk dat hij onderweg was naar Afrikaanse landen. Hij heeft als ge willige partij-marionet waarschijn lijk opdracht gekregen te onderzoe ken of er 111 het troebele water rond om de Sahara nog wat te vissen Is voor het Kremlin. Een trip van Kroesjtsjew naar die landen zou te opzienbarend zijn geweest. Vandaar dat de „baas" zelf ging. En bijna was hij op zijn eerste tocht naar Afrika gebleven. Nu zal niemand kunnen geloven dat de Fransen met opzet een Russisch vliegtuig beschieten. Ook niet per ongeliik. De gevolmach tigd minister van Frankrijk voor Al gerije heeft zich gehaast met te ver klaren dat de schoten onmogelijk doel hadden kunnen treffen. Maar de ooizaak ligt volgens de minister bij' de Russen die „verscheidene onregel matigheden en overtredingen van de bemanning" hadden geconstateerd. En dan was tevoren niet meegedeeld welk belangrijk personage boven Frans gebied vloog. De Fransen voegden er aan toe dat er slechts, sprake was van enkele waarschu wingsschoten. Meer niet.. De nagalm van de mitraillëursclloten was echter tot in Moskou te horen. waar. naar radio-Moskou tenminsLe vertelde, duizenden mensen te hoop liepen om tegen de ..Franse agressors" te age ren. Dezelfde Fransen die er in Al gerije ook niet voor terugschrikken op weerlozen te schieten, zo zei de Moskou-spreker er bij. Mocht de aanval door de Russen zijn uitgelokt om de Fransen, wier president juist in deze dagen zo diplomatiek moge lijk lot een vergelijk met Algerije tracht te komen, in een kwaad dag licht te. stellen, dan is dit doel be reikt. Maar Moskou juicht, want het leven van hun aller Leonid Is ge spaard. Brezjnef werd in 391(6 in .Ie Oe kraïne geboren, Op 1.7-jarige leeftijd trad hij toe tof. de partij en in 1939 werd hij. als bodemdes- kundige, benoemd tot secretaris van de communistische partij in de Oe kraïne. In de oorlog vocht hij als ko lonel en werd wegens zijn persoon lijke moed benoemd t ot generaal - majoor. Na de oorlog werd hij als luitenant-generaal belast met liet po litieke toezicht op de Sowjet-marine. Op het twintigste congres van de communistische partij iii 3956 sloeg het grote uur van Brezjnef. De ijver en dé aanhankelijkheid'van de luite nant-géneraal werden beloond met het lidmaatschap van het partij-pre sidium. Twee jaar later kreeg hij de Leniir-orde cn een stoel in de Opper ste Sowjet. Al lang wist men dat deze wat teruggetrokken theoreti sche figuur het vertrouwen van de partijmensen had. Want niet liet volk regeert in de LbS.S.R.. maar de par tij. Toen dan ook in het voorjaar i960 in de topleiding weer eens schoonmaak werd gehouden, ver dween Worosjilow, de oude maar schalk cn president, van het toneel om te worden opgevolgd door Brezjnef. Dit tot grote verrassing van vrijwel iedereen. In het westen kende men de naam van de nieuwe „president" nauwelijks. Men wist dat hij onder Kroesjtsjew weinig kans had van deze schertspost iets te ma ken. Gelukkig dat men nu op hem heeft geschoten. Boven Afrika nog wel. een werelddeel waar. volgens Moskou althans, geen blanke iets heeft te maken. Het was wel een heel belangrijk vliegtuig, want liet vervoerde niét alleen de president, maar ook een ontelbare hoeveelheid Russische beloften en toezeggingen. Waarschijnlijk ook veel geld. want de jonge volken moeten worden „ge holpen". Het was gisteren wel een heel gelukkige dag voor de Russen: de president en zijn bewonderaar Loemoemba beiden ontsnapt aan de kogels. Dat kan van alle Russische vorsten niet worden gezegd LEONID BREZJNEF onbekend en door Fransen onbemind Voor het eerst sinds £30 jaar heef", hei scheepvaartverkeer op Leningrad in de winter doorgang kunnen vinden. Met be hulp van zes grote IJsbrekers en tien ijsbreker-sleepboten worden konvooien schepen da haven binnengebracht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 17