PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT HOUTEN HOTEL AFGEBRAND: 11 DODEN Waarschuwingsschot afgevuurd op vliegtuig van Russische president Dam door Zandkreek is „verkeerscheppend" Moedige conciërge in vlammen omgekomen BOMAANSLAG OP ADENAUER VERIJDELD Rusland eist bestraffing van de schuldigen Geen mens in jongste spoetnik Voorkeur Spel Posttarieven niet lager 204e jaargang - no. 35 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 10 febr. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnlm. p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25 „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg. Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Teraeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlertkzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094. ALLE NEDERLANDERS - BEZITLOOS - GERED Bij een brand in het Grand-hotel te Rigi Kaltbad, in de nabijheid van Luzern in Zwitserland, hebben donderdagochtend elf perso nen het leven verloren. Het vier verdiepingen hoge hotel was geheel van hout. Tot op heden zijn vier lijken geborgen, en de kans dat overblijfselen van de overige zeven slachtoffers zullen worden gevonden, lijkt gering. De brand werd omstreeks drie uur in de ochtend ontdekt door gasten die nog aan de bar zaten. Zij waarschuwden de conciërge, de 61-jarige Jacob Ryser, die op zijn beurt de gasten wekte. TientaUen gasten hebben verklaard dat zij half bewusteloos ten gevolge van de rook door het personeel naar buiten zijn ge bracht. Ook toen het hotel reeds een vuurzee was; ging Ryser naar binnen om te trachten gasten te redden. Na een instorting kwam hij niet meer terug. In totaal zijn zes Zwitserse gasten en zeven man van het personeel omgekomen. Eveneens elf per sonen zijn met verwondingen in het ziekenhuis opgenomen. De verwondingen zijn veelal een gevolg van sprongen uit de ramen. Het Grand-hotel te Rigi Kaltbad in Zwitserland is donderdagochtend vroeg geheel door brand verwoest. De rode gloed van de brand kon tot 120 km in de omtrek waargenomen worden. In het hotel verbleven 120 toeristen en 60 leden van het perso neel. De brand vernielde het Rigi Kaltbad hotel een 90 jaar oud gebouw op de helling van de Rigi, binnen 40 minuten. De brand was uitgebroken in een vertrek in het souterrain van de oostelijke vleugel en verspreidde zich snel door het gebouw, waar 120 toeristen en 60 personeelsleden slie pen. Via het dak „Ik werd wwakker door vreemde ge luiden beneden", vertelde de 48-jarige Duitser Hans Lendland, die met va kantie was in dit hotel waar zijn dochter werkte.' „Ik dacht dat men nog pret maakte in de bar en draaide me om. Doch nauwelijks was ik weer in slaap of ik werd opnieuw wak ker. De bedrijfsleider en zijn vrouw renden door de gangen, op de deu ren slaand en schreeuwend „brand brand, de kamers uit". Er was een paniek. Ik schoot in mijn jas. Wierp wat spullen, in een tas en rende naar benéden. Maar alles stond al vol rook en ik kon naar geen enkele uit gang de weg vinden. Ik rende terug, klom uit een raam op een dak, kroop daarover, liet me op een ander dak vallen, klom een kamer binnen en slaagde er toen in buiten het gebouw te ra ken. Overal sprongen mensen van de daken en uit de ramen; Som migen klommen naar beneden langs aan elkaar geknoopte la kens. Mensen gilden, sommigen renden blootsvoets weg van het hotel, door de diepe sneeuw de helling af en de bossen in. De Zwitsers geleidden ons later naar nabije chalets en gaven ons hete thee. Vervolgens werden we ge ëvacueerd naar plaatsen aan het meer, via de tandradbaan. Velen van ons hebben alles verloren wat ze bij zich hadden". Ambtenaren arriveerden in het dorp Vitznau, waarheen de meeste buiten landers waren overgebracht, om voor hun belangen te zorgen. Ook moest worden gezorgd voor tijdelijke passen en reisbiljetten voor hen die alles in het hotel achterlieten. De Nederlandse toeristen reisden naar Bern, om te worden onderge bracht in hun legatie daar. Watergebrek Brandweereenheden uit Rigi Kaltbad, Vitznau en Weggis werden ernstig gehinderd bij hun werkzaamheden wegens gebrek aan water. Zij legden zich er eerst op toe het station en de elektrische kabels van de tand radbaan nat te houden die. Vitznau met Rigi verbindt. Zodoende werd de enige verbinding mét de buiten wereld opengehouden en kon de eva cuatie van de toeristen veilig door gang vinden. Het water voor het blussingswerk moest eerst uit een reservoir bij Re- miti gepompt worden, dat op meer dan 300 meter onder het hotel ligt. Drie mensen, onder wie de comman dant van de brandweer uit Rigi, moesten in het ziekenhuis worden opgenomen. De anderhalf meter hoge sneeuwlaag heeft de val gebroken van de hotelgasten, van wie er velen uit de vierde en vijfde verdieping naar buiten sprongen. De rode gloed van de brand kon tot 120 Ion in de omtrek worden gezien. Beneden in de dalen waarschuwden late feestvierders die terugkeerden van carnaval-festiviteiten de brand weer. De Westduitsé veiligheidsdienst zoekt naar de persoon die bondskanselier Adenauer en de minister van defensie, Strauss, zelfgemaakte bommen heeft ge zonden, zo is gisteren in Bonn bekendgemaakt. De bommen bestonden uit gla zen buizen, gevuld met zelf ge maakt buskruit en even primi tieve ontstekïngsapparaatjes. Het aan Adenauer geadresseerde pakket werd zaterdag afgeleverd, dat aan Strauss werd maandag bij het ministerie van defensie bezorgd. Het pakket voor Adenauer werd met röntgenstralen onderzocht en toen de inhoud bekend was, werden alle regeringsbureaus onmiddellijk op de hoogte gebracht. Volgens het ministerie van binnen landse zaken zouden de bommen geen ernstige verwondingen hebben kunnen veroorzaken bij degene die het pakket zou hebben opengemaakt. De pakketten waren ergens in Zuid- Duitsland, waarschijnlijk in Mün- chen, afgezonden. Bij de veiligheids dienst denkt men aan een geestelijk gestoord persoon of een grappenma ker met een slechte smaak. Vier doden bij onlusten in Indiaas dorp lil Juhhelporc, Middcn-India, zijn donderdag vier personen gedood in gevechten taissen inwoners van twee dorpen. Een week geleden kwamen in deze streek bij botsingen tussen Hin does en Moslems 21 personen om het leven. Oorzaak van de twisten was een aanval op een studente, die later zelfmoord zou hebben gepleegd. Het leger moest de politie te hulp komen om de strijdende dorpelingen, die woningen en gebouwen in brand staken, uiteen te jagen. Voor de avonduren is een uitgaansverbod af gekondigd. LUCHT INCIDENT OP 130 KM VAN ALGIERS De Sowjet-Unie heeft donderdag bij Frankrijk een krachtig protest inge diend, omdat een jachtvliegtuig van de Franse luchtmacht een aanval zou hebben gedaan op een Russisch bur gervliegtuig, waarmee president Brezjnef op weg was naar Rabat. Het incident deed zich voor op onge veer 130 km van Algiers. Radio- Moskou die dit bekendmaakte, maak te geen melding van schade aan het Russische toestel. RUSSISCHE PROFESSOR Professor Sedof, voorzitter van de commissie voor ruimtevaart van de Russische academie van wetenschappen, heeft in een vraaggesprek met een verslaggever van dc Prawda dc geruchten tegengesproken dat er in de jongste Spoetnik een mens zou zitten. Deze geruchten „stemmen niet met de werkelijkheid overeen", zo zei Sedof. Hij verklaarde voorts dat de satelliet geen speciale uitrusting voor de wetenschappelijke bestudering van de ruimte aan boord heeft en ook geen proefdieren. Volgens radio-Moskou werd het pro test door minister van buitenlandse zaken Gromiko overgebracht aan de Franse zaakgelastigde in Moskou. De minister zei dat het Russische toestel een route volgde die van te voren aan de Franse autoriteiten was bekendgemaakt. Op ongeveer 130 km ten noorden van Algiers was het toestel in de middag gedurende ruim zes minuten op 8250 meter bo ven internationale wateren „aange vallen" door een Franse tweemoto- rige straaljager. Dit vliegtuig was 't Russische toestel driemaal gevaarlijk dicht genaderd. Hierbij had de straaljager tweemaal het vuur ge opend. „De Sowjetregerlng protesteert krachtig tegen deze roofzuchtige aanval bij de Franse regering, die volledig „verantwoordelijk is voor 't optreden van de Franse strijdkrach ten". „De Sowjetregering verlangt bestraf fing van de schuldigen en maatrege len opdat dergelijke incidenten in de toekomst worden voorkomen, en ver wacht van de resultaten in kennis te worden gesteld." ftatitlijn Frankrijk geeft toe Een woordvoerder van de Fran se regering in Algerije heeft la ter bevestigd, dat een Franse straaljager een „waarschn- wïngsschot" heeft afgevuurd, toen het een Russische Ejoesjin- 18 in de „onder Franse verant woordelijkheid vallende" lucht- zone bij Algerije had ontwaard. De woordvoerder, Jacques Coup de Frejac, zei dat het Russische toestel dat later president Breznev naar Marokko bleek te vervoeren niet van tevoren zijn route had meegedeeld. Aan wie de voorkeur, aan een t.v.- omroepster of aan een omroe per? In enkele Nederlandse bla den is over deze vraag een discussie aan de gang en daarbij blijkt, dat sommige mensen een mannengezicht prefereren boven dat van een vrouw. Bovendien schijnt het heel moeilijk te zijn een omroepster te vinden, die over dat ondefinieerbare „het" be schikt, dat haar tot de uitverkoren vrouw van het scherm maakt. Ook in Engeland is onlangs de kwestie van de vrouw bij de t.v. aan de orde geweest, namelijk naar aanleiding van een uitspraak door een hoge B. B.C.-functionaris. Deze had betoogd, dat tot zijn grote teleurstelling En geland over geen enkele t.v.-ster van de vrouwelij ke sexe beschikt van het kaliber, dat men wèl bij de mannen vindt. Er ontbreekt altijd wel iets. Een medewerkster van de „Observer is daarop dagenlang bij het t.v.-toe stel gaan zitten om er achter te ko men of de B.B.C.-man gelijk had. En zij moest toegeven: het is zo! Essentieel bij t.v.-optreden is zo stelde zij vast dat de man of de vrouw op het scherm over een be hoorlijke dosis zelfvertrouwen be schikt of in elk geval doet alsof. Wie maar even aarzelt, is verloren. Maar nu is die voorraad zelfvertrouwen niet gemakkelijk te combineren met allerlei eigenschappen, typerend voor het vrouwelijk karakter. En nu vallen twee uitersten op: aan de ene kant de Kenau, die het alle maal heel gedecideerd weet te ver tellen „het is een Ka" zegt men dan in de Nederlandse huiskamers), aan de andere kant het uitgesproken vrouwelijke type, dat echter vaak een nerveuze instelling heeft, soms de zinnen niet afmaakt en eigen on zekerheid op de kijkers overbrengt. Aan wie nu de voorkeur, aan de man of de vrouw? De mede werkster van de „Observer" concludeerde, dat televisie in feite een te publiek medium is voor de vrouw. Haar succes ligt in de inti miteit, in het „tête tête", in de in directe benadering. En 't t.v.-scherm is niet de plaats voor een dergelijke benadering, zo stelde zij vast. Men zou uit deze Engelse en vrouwelijke reactie mogen afleiden, dat de schrijfster liever een man dan een vrouw op het scherm ziet. Is deze voorkeur volgens objectieve maat staven tot stand gekomen? Wij geloven dat zoiets onmogelijk is. De instelling van de individuele kijker zal wel voor een groot deel diens sympathie of antipathie in dit opzicht bepalen. En daarom zal de „voorkeursvraag" wel nooit tot ieders tevredenheid zijn te beant woorden. Coasterkapitein verdrinkt De 53-jarige kapitein van de Neder landse kustvaarder „Elza", J. F. Dekker uit Egmond aan Zee, is woensdagnacht bij het aan boord gaan van zijn schip, van de loop plank gevallen en in de Parkhaven te Rotterdam verdronken. CONCLUSIE UIT VERKEERSTELLINGEN Tussen 950 en 1350 motorvoertuigen per dag heen en weer RIJKSWATERSTAAT heeft tot nu toe bijzonder veel eer in gelegd met de aanleg van de dam door de Zandkreek bij Katseveer, die Noord-Bevelancl uit zijn isolement heeft verlost! Uit lellingen van de provinciale waterstaat de weg over de dam is van de provincie is gebleken, dat dagelijks in beide richtingen tussen de 950 en 1350 auto's en motoren de dam passeren, hetgeen circa 2 Y> maal hoger is dan het aantal motorrijtuigen, dat per dag ge durende de eerste negen maan den van 1960 door de beide bo ten op de veerdienst Wol- phaartsdijkKortgene werd overgezet. De conclusie is derhalve, dat, de dam door de Zandkreek „ver keerscheppend" is. Want al leen dank zij het feit, dat Noord-Beveland een vaste oeververbinding heeft gekre gen, is het verkeer van en naar dit eiland met sprongen toege nomen. „Overigens", zo ver klaarde ons ir. W. de Beijl te Goes, „heeft de provinciale wa terstaat deze ontwikkeling voorzien". Twee jaar geleden heeft deze instan tie berekend, dat als eenmaal de dam door de Zandkreek zou zijn aangelegd en de nieuwe veerhaven in Kats in ge bruik zou zijn genomen dit laatste is nog niet net geval er dagelijks circa 1500 auto's en motoren over de dam zouden lijden. „Onze ramingen zijn aardig uitgekomen", zei ir. Dc Bijl, „want mén moet er rekening mee houden, dat het verkeer van en naar Zierikzee op dit ogenblik de dam nog,,links" laat liggen." Hoewel de provinciale waterstaat nog maar enkele tellingen heeft verricht, geven de cijfers toch enige houvast. Gedurende de eer ste week na de openstelling van do weg over de dam op 1 okto ber I960 werden gemiddeld 1300 tot 1350 auto's en motoreu per dag geregistreerd. Gedurende één etmaal in de maanden no vember en december zijn even eens tellingen verricht. Men kwam toen tot een gemiddelde van 950 Circa 2,5 maal zoveel als op de veerdienst tot 1000 per dag. De maand ja nuari althans één dag van deze maand bleek alweer boven het gemiddelde van de twee vorige maanden uit te komen, namelijk -ruim 1050 motorvoertuigen. Met de boot Tot voor enkele maanden was de si tuatie geheel anders. De veerdienst Wolfaartsdijk—Kortgene werd stil gelegd op 1 oktober 1960, toen de weg over de Zandkreekdam in ge bruik werd genomen. Tot dat ogen blik waren gedurende 1960 bijna 117.000 auto's overgezet, hetgeen een daggemiddelde betekent van rond 430. Het aantal motoren en scooters is daarbij niet inbegrepen. Volgens deskundigen kan men dit aantal stellen op ongeveer tien pro cent van het aantal auto's, zodat dus dagelijks op de veerdienst Wol faartsdijkKortgene ruim 470 mo torrijtuigen werden overgezet. Als men ziet, dat het gemiddelde van de Zandkreekdam than3 tussen de 950 en 1350 per dag schommelt, be tekent dit een verkeerstoename van circa maal. De verwachting is, dat de verkeers stroom deze zomer nog meer zal toenemen als de duizenden vakantie gangers naar het strand van Kam perland zullen trekken. Het dagge middelde zou dan wel eens ver boven de '1500 kunnen stijgen. In dit cijfer zal ook begrepen zijn het verkeer van en naar Schouwen-Duiveland, want voor het komende zomerseizoen zal de nieuwe veerhaven in Kats in gebruik zijn genomen. Uit deze opsomming van cijfers blijkt dus wel duidelijk, dat de dam door de Zandkreek „verkeerscheppend" is. Het moet een hart onder de riem zijn van degenen, die de bouw van een brug over de Oosterschclde tus sen Noord-Beveland en Zuid-Beve land entameren. Het werkelijke cijfer van de verkeerstoename door inge bruikneming van een nieuwe brug, weg of dam, blijkt namelijk in de praktijk altijd hoger te liggen dan ae prognoses. De sporadische tellin gen op de Zandkreekdam hebben deze stelling opnieuw bewezen! In het Natu-blad „Het amateur toneel" schrijft dr. J. J. Mak de ze maand over het verschijnsel „landjuweel" en hij zet daarbij uit een, dat een dergelijke wedstrijd aanvankelijk alleen voor schutters was bedoeld. Ter opluistering van de ze toernooien zorgden de rederijkers voor toneelopvoeringen, waaruit tenslotte zelfstandige wedstrijden ontstonden. Typerend voor het landjuweel, dat krachtens zijn oorsprong zijn basis had in spel, ontspanning en vrolijk heid, was de toekenning van de hoog ste prijs voor het esbattement, de klucht, zo zet de schrijver uiteen en hij verbindt er een waarschuwing aan voor deze tijd: bij de heden daagse landjuwelen moet men er voor zorgen dat „het spel om het spel" hoofdzaak blijft. Van wat als spel is bedoeld moet men geen al te serieuze zaak maken. Degene, die de onderlinge wedijver niet sportief dat is in de grond „speels" - opvat, loopt kans door afgunst en twee dracht de boel te bederven. Deze ernst heeft in de zestiende eeuw het landjuweel de nek omgedraaid, al dus dr. Mak. Zeeland kent sinds jaren een land juweel en men zal moeten er kennen: het is daarbij soms wel eens ernstig toegegaan, juist ten aanzien van de onderlinge wedijver. En waarom eigenlijk? Niet in de eerste plaats is belangrijk wie het hier zo héél goed kan en wie min der, maar dat amateur-toneelspe lers plezier hebben in hun spel. Van uit deze gedachtengang kan men er gaarne vrede mee hebben, dat het Zeeuws Landjuweel wel eens een jaartje overslaat. Het wordt anders zo gauw een loodzwai-e, vele ver plichtingen met zich meebrengende competitie van semi-profs. Hoewel in de begroting voor het dienstjaar 1961 nog op een klein voor delig saldo voor de postdienst ge rekend wordt, bestaat op grond van recente gegevens de vrees, dat geen batig saldo in 1961 zal ontstaan. Naar mening van de minister van ver keer en waterstaat zou het onverant woord zijn tot tariefverlaging te besluiten. Voorkomen moet worden, dat één der grootste bedrijfsonder delen van de P.T.T. een gezonde financiële basis wordt ontnomen. Het geen ook niet zou stroken met de prijspolitiek van de regering. Aldus ae memorie van antwoord op de P.T.T.-begroting 1961.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1