PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINISTER KOMT TEGEMOET AAN VELE BEZWAREN TEGEN MAMMOETWET Mr. Cals wenst grote Kamer-meerderheid Adviezen huurbeleid lopen sterk uiteen GedL Staten tot minister: herindeling van Walcheren NIET uitstellen Wil minister Cals aftreden SEINE ZET PARIJSE KADEN BLANK Kongo krijgt weer kabinet Parkinson LXXXIX 204e jaargang - no. 34 Dagblad, uitgave van de tinna Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kolt. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 1 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.2-5 per kw. Losse nummers IS cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 9 febr. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per rn.m. Minim, p.' advertentie 4.—. tng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 l()nen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, teL 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 23S5. Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red. tel. 2425. adm tel. 2094. „EXCELLENT" SCHRIFTELIJK EN MONDELING EXAMEN (Van onze Haagse redactie). De minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen, mr. Cals, was gisteravond zelf voor de televisie om zijn nieuwe mammoet wet (een naam die mr. Roosjen jaren geleden aan de wet gaf) toe te lichten. Hij vond dat de memorie van antwoord het schrif telijke werk is; het mondelinge deel van 't examen komt later, wanneer de Tweede Kamer zich in de onderwijsmaterie gaat verdiepen. Er zijn niet minder dan 117 artikelen en vele ervan zijn in het ontwerp gewijzigd. Het is de bedoeling van de minis ter, dat de wet in de nieuwe vorm niet alleen de meerderheid haalt, maar ook de zo groot mogelijke meerderheid. De bewinds man is daarom tegemoet gekomen aan vele bezwaren, die van alle zijden werden geopperd tegen de Mammoetwet. Een belang rijke concessie is dat de minister aan streken met een geringe bevolking speciale normen toekent, waardoor de geschakeerde opleiding van de jeugd niet in gevaar komt. Verder is de minis ter van oordeel, dat het onderscheid tussen het bijzonder en openbaar onderwijs in het karakter van de school, niet het minst in de taak van de overheid in deze, tot uitdrukking moet komen. Mocht de wet m de huidige vorm worden aangenomen, dan be tekent dit dat vanaf het kleuteronderwijs tot het voorbereidend hoger en middelbaar onderwijs organisatorische veranderingen en ingrijpende onderwijsmutaties hun beslag krijgen. Na vijf jaar eindexamen is mogelijk Minister Cals heeft het ..eenvoudig latijn" als verplicht leervak van het atheneum, dat als zijn mammoetwet er door komt, de plaats van de Ii.b.s. gaat innemen, laten vallen. In zijn memorie van antwoord zegt de be windsman, dat hij zich ervan heeft laten overtuigen, dat het „eenvoudig latijn" niet zo hoog moet worden aangeslagen als hij wel deed. Niettemin wil de minister de moge lijkheid openlaten deze taal en even tueel ook het Esperanto, facultatief op de lesrooster te plaatsen. Minis ter Cals komt daarmee tegemoet aan de wens van velen uit de Tweede Kamer en hij doet dat ook op tal van andere punten nog. Studie-duur Zo is er hier en daar bezwaar ge opperd tegen de duur van de athe neumopleiding zes jaar waar tegenover de heer Cals stelt, dat het niet uitgesloten mag worden ge acht, dat begaafde leerlingen het endexamen reeds na vijf jaar beha len. De ruime bepalingen betreffen de de inrichting van de leerplannen lenen zich daartoe. Over het hoger algemeen voortge zet onderwijs zegt de minister, dat hij over aanwijzingen meent te beschikken, dat de maatschap- In zijn t.v.-interview zei minister Cals gisteravond dat liij nu zelf in de „zevende klas" zit en dus zo lang zamerhand van school moet.. Hij doelde daarb: i op de zeven kabinet ten waarin hij zitting heeft gehad. Als men hot huidige kabinet als een voortzetting van liet vorige kabinet; De Quay ziet, dan zit de minister, in de zesde klas, naar hij zelf in een Ingewikkeld woordspel betoogde. Hij onthulde dat zijn vrouw er de voor keur aan zou geven dat haar man „van school" kwam. Deze, overigens speelse, uitdrukking van de minister deed snel de ronde in politieke krin gen in Den Haag en gaf voedsel aan de geruchten als zou mr. Cals de opvolger worden van prof. Romme, wiens horstel lang op zich laat wach ten. pij behoefte heeft aan dit nieuwe schooltype. Voor een incorporatie van het H.A.V.O. in het V.W.O. voelt minister Cals niets. De be windsman legt er de nadruk op, dat het H.A.V.O. is bedoeld voor leerlingen, die tot dusverre in fei te V.W.O. volgden, maar wier be langstelling nieer naar het prakti sche dan naar het theoretische uitgaat. Deze school is bovendien bedoeld voor dé zeer goede leer lingen van het M.A.V.O. Het is volgens de minister evenwel onjuist daar de conclusie aan te ver binden en sommigen uit de Ka mer hebben dat gedaan dat het H.A.V.O. een soort standschool voor kipderen van beter gesitueerden zou moeten worden. Wel zou men kun nen stellen dat tal van kinderen te goed 2üjn voor het M.A.V.O., maar dan in de betekenis van intellectueel te goed. Verwarring om M.A.V.O Om aan de verwarring, die om het M.A.V.O. is ontstaan, een einde te maken, zet' de bewinds man in zijn memorie van ant woord grondslagen en doelstellin gen over dit onderwijs nog eens uiteen: deze school geeft, evenals het H.A.V.O., algemeen voortge zet onderwijs, gericht op een zo veelzijdig mogelijke ontwikkeling van de leerling. Het verschil met Mammoetwet na Pasen in behandeling (Van onze Haagse redactie) Het is te verwachten, dat tussen het paas- en het zomerreces van de Tweede Kamer de mammoet wet van minister Cals in openbare behandeling zal worden genomen. De minister verwacht, dat er een week of zes mee gemoeid zal zijn. Het voorlopig verslag inzake het wetsontwerp ter regeling van het voortgezet onderwijs kwam 21 ju ni van het vorig jaar gereed; de memorie van antwoord was reeds half november ten departemente en passeerde vervolgens het kabi net. Van de 117 artikelen zijn er inmid dels 67 gewijzigd en al zijn die wij zigingen dan niet allemaal even in grijpend, de minister is toch in me nig opzicht in belangrijke mate aan de uit de kamer gekomen wen sen tegemoet gekomen. Over de afloop van de behandeling in de kamer merkte minister Cals dezer dagen op een in Den Haag fehouden persconferentie op, dat ij het geen overwinning zou vin den als zijn mammoetwet er slechts met een kleine meerder heid zou doorkomen. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat het wetsont werp zou worden aangenomen, maar voegde daaraan toe, niet de illusie te hebben dat dit zonder amendementen zou gebeuren. Evenals vele Europese rivieren is de Seine in Frankrijk gaan wassen met het gevolg dat de kaden langs die rivier in Parijs hlanlc staan. De Zouaaf aan de beroemde brug ,fPont de VAlma" heeft al natte voeten ge kregen en dat is voor de Parijzena- ren een baken in de (wassende) stroom. Over zes weken Amerikaan ruimte in zegt geleerde 1 De Amerikaanse geleerde 1 Warren J. Hook heeft in Syd- §j ney verklaard, dat Amerika over ongeveer zes weken een mens in de ruimte zal hebben. Hij wist ook mede te delen, dat de astronaut driemaal om de aarde zal draaien op een af- stand van-250 km. Hook is vertegenwoordiger §|j van de afdeling radio van de M Bendix Corporation. Hij werkt op de raketbaan te Woomera. iilllllllli!lllllil!llllllllllllllllllllll!lllllllllllllllll!lll!lllllllllll!ll!!lilllllllÜf scholen voor V.W.O. en H.A.V.O. ligt volgens de minister niet zo zeer in de aard van het onderwijs, Zie slot pag. 3 kol. 4) S.E.R. HEEFT DRIE MENINGEN (Van onze Haagse redactie). De Sociaal Economische Raad heeft thans, na vele maanden vam voor bereiding, aan de regering advies uitgebracht over het huurbeleid op langere termijn. Of men echter nog wel van een „advies" kan spreken, is twijfelachtig, gegeven het feit, dat het „stuk", dat advies wordt ge noemd, in feite bestaat uit drie te genstrijdige adviezen. De meningen in de raad blijken zo sterk te zijn verdeeld, dat geen van de drie stand punten de meerderheid in de S.E.R. heeft kunnen verwerven. De drie standpunten komen, in het kort geformuleerd, op het volgende neer: 1. Het standpunt van de werkne mers en van enkele kroonlcden: voor woningen gebouwd vóór 1945 alleen huuiwerhoging, wanneer de verhuur der kan aantonen, dat zij zich in een redelijke staat van onderhoud bevin den en zij voorts voldoen aan nader vast te stellen kwaliteitseisen. Wo ningwetwoningen, voltooid in 1945 tot en met 1960, waarvan de huren beneden de 15 procent van het ge middelde netto arbeidsloon liggen, mogen gedurende 1962-1965 met 3 tot 4 procent worden verhoogd onder betaling van looncompensatie. Huren van woninwetwoningen hoger dan 17% procent van het arbeids loon, moeten via subsidieverhoging tot laatstgenoemd percentage wor den teruggebracht. Het bestaande contingent van 10.000 extra gesubsi dieerde woningwetwoningen moet tot 2000 worden uitgebreid. Het totale contingent woningwetwoningen dient weer tot 40.000 te worden uitgebreid. Andere mening 2. Het standpunt van het merendeel der werkgevers en van enkele kroon- leden: een huurverhoging van alle woningen, die aan bepaalde kwali teitseisen voldoen, van in totaal 30 tot 40 procent, die echter om sociale redenen in de vorm van kleine jaar lijkse (of tweejaarlijkse) huurverho gingen van gemiddeld 4 tot 5 procent moet worden uitgevoerd. De woning- bouwsubsidie dient snel te verdwij nen, in ieder geval binnen zes jaar. Een specifieke looncompensatie is niet noodzakelijk. 3. Het standpunt van een minder heid van werkgevers en van enkele kroonleden: twee huurverhogingen met looncompensatie van alle wo ningen, één op 1 april 1962 en de volgende op 1 april 1964, elk van 15 tot 20 procent. Ook deze groep wil afschaffing van dé woningbouwsub- sidies en wil verder een eind maken aan de z.g.n. „onzichtbare" subsidies en preferenties, waarvan de woning- wetbouw volgens haar het voordeel geniet boven de particuliere bouw. De kans dat spoedig een Kongolees overgangskabinet kan worden ge vormd onder leiding van Joseph Ileo is toegenomen. Volgens Kongolese bronnen zal het nieuwe kabinet enkele dagen ter goedkeuring aan een bijeenkomst van de politieke leiders in Kongo kunnen worden voorgesteld. In principe is de regering door de conferentie met algemene stemmen aangenomen en Ileo stelt zich op het ogenblik in verbinding met deelne mers aan de conferentie om aan hen zijn lijst van toekomstige kabinets leden voor te leggen. Loemoemba zal geen deel uitmaken van de nieuwe regering. Volgens kringen om Joseph Ileo staat Loe moemba een aanklacht van rassen- moord te wachten. Daar er weinig magistraten en geen gerechtshoven in Kongo zijn zou het onmogelijk zijn Loemoemba te be rechten voor er een nieuwe regering is gevormd. De Algerijnse kwestie President De Gaulle heeft woensdag opnieuw stappen ondernomen om tot een spoedige oplossing van het Al gerijnse probleem te komen door middel van een ontmoeting met pre sident Bourguiba van Tunis. Zegslieden te Parijs hebben ver klaard, dat de twee presidenten waarschijnlijk volgende week of in ieder geval binnen drie weken elk aar zullen ontmoeten. Bourguiba heeft openlijk laten blij ken, dat hij als tussenpersoon zou willen op'treden bij het leggen van contacten tussen De Gaulle en de Algerijnse regering in ballingschap onder leiding van Ferhat Abbas. Naar wij vernemen hebben Gedeputeerde Staten van Zee land minister Toxopeus me degedeeld, dat naar hun me ning de gemeentelijke ber indeling op Walcheren van een zodanige urgentie is, dat uitstel niet verantwoord moet worden geacht. Het college heeft dit bericht m antwoord op een brief van minister Toxopeus, waarin onder meer de opheffing van de gemeen te Oost- en West-Souburg aan de orde was gesteld. De bewindsman had het col lege gevraagd zich nog eens te beraden over de vraag of- deze opheffing inderdaad noodzakelijk moet worden geacht. Deze vraag was met name ingegeven door de overweging, dat er de laatste tijd in kringen van de Twee de Kamerleden bezwaren be staan tegen opheffing van ge meenten, die tot dusver een levenskrachtig bestaan leid den. De ervaringen in dit opzicht van de bewindsman met de Tweede Kamer nopen hem tot enige voorzichtigheid. De minister heeft zich thans af gevraagd in hoeverre een wetsontwerp tot wijziging van de Walcherse gemeente grenzen politiek „haalbaar" zal zijn, wanneer daarin op genomen is de opheffing van de gemeente Oost- en West- Souburg. Gedeputeerde Staten hebben in antwoord op deze overweging de bewindsman medegedeeld, dat 't hier naar hun mening in de eerste plaats gaat om een aangelegen-r iieid, die het beleid van de be windsman raakt. Het ligt niet op hun weg thans wijzigingen voor te stellen in het onderhavige wets ontwerp. Wel menen zij, dat een verder uitstel niet verantwoord moet worden geacht. Minister Toxopeus zal dus nu.die nen te besluiten of hij het wets ontwerp inzake de herindeling op Walcheren, zoals het thans ge reed is, al dan niet bij de Tweede Kamer zal indienen. Reeds gerui me tijd geleden is de laatste ver sie van het ontwerp aan de ge meentebesturen toegezonden in de vorm van een gedrukt stuk. Dit houdt in, dat het voorstel reeds kant en klaar gezet is bij de staatsdi'ukkerij en onmiddellijk kan worden afgedrukt op het mo ment, dat het ontwerp bij de Ka mer wort ingediend. De minister aarzelt; nu op de „valreep", niet in de eerste plaats omdat hij meent dat het ontwerp in de huidige vorm niet juist zou zijn, maar alleen omdat het po litiek niet gemakkelijk „gehaald" zou kunnen worden. Gedeputeer den echter willeu zich niet in der gelijke overwegingen van de mi nister mengen, maar zijn wel van mening, dat de termijnen en data in het ontwerp genoemd, gehand haafd moeten worden. Zoals men weet, zou de herindeling ingaan met ingang van 1 januari 1963. fcahtlijn De minister van oorlog en zijn ambtenaren kunnen heel handig rekenen. Ze hebben becijferd, dat de defensie wel veel geld kost, maar toch goedkoper wordt. In 1949 kostte die defensie 4.4% van het bru to nationale inkomen. Daarna steeg dat percentage tot 6.6% van dat inko men om vervolgens geleidelijk te da- len tot in I960 wederom 4.4% van het nationale inkomen. Dat klinkt goed, maar het lijkt toch een beetje op gegoochel. In werke lijkheid zijn de defensie-uitgaven gestegen mét honderden miljoenen guldens. Het Nederlandse volk moest voortdurend meer voor zijn defensie opbrengen. Dat het bruto nationale inkomen sterk steeg dank zij de arbeidslust van het Nederlandse volk is een ge heel andere zaak. Het is deze wonderlijke rekenarij, die door de bekende prof. Parkin son sterk wordt gehekeld in zijn boek „De tweede wet van Parkin son." Zijn eerste wet is destijds door de halve wereld met een soort hu moristisch gejuich ontvangen. Parkinson bewees toen, dat ambtena renkorpsen de neiging hebben in om vang toe te nemen naarmate de taak waarvoor ze staan, in werkelijkheid vermindert. Zijn tweede wet luidt, dat alle over- üeidsinstellingen de neiging hebben steeds meer geld te besteden als er meer belastinggeld binnenvloeit. Dat laatste gebeurt uiteraard als het nationale inkomen stijgt. De overheid zou dan moeten zeggen, dat zij al dat binnen vloeiende geld niet nodig heeft, want dat ze voor haar begrensde oogmerken kan rond komen met de haar toegemeten be dragen. Dat doet de overheid echter niet. Een mooi voorbeeld daarvan geeft het departement van oor log. We moeten net in de toekomst doen met een kleinere luchtmacht, omdat de Amerikaanse hulp vermin derd is. Daartegenover staat dan wel een uit breiding van de rakettenbataljons, maar toch wil de minister ook een aantal verouderde en toch eigen lijk waardeloze straaljagers in dienst houden om die luchtmacht maar zo groot mogelijk en dus ook duur te houden. Voor een kordaat overschakelen op een klei nere luchtmacht en dus van een reële besparing schrikt men terug. Hier werkt dus uiteraard in be scheiden mate de -wecde wet van Parkinson: het geld is erlaten we het dan maar besteden. Dat is verkeerd. En nu we het toch over de tweede wet van Parkinson hebben nog even het volgende. In de Nederlandse uitgave van die „Tweede wet van Parkin son", (verschenen bij Scheltema en Holkema, Amsterdam) heeft de ver taler aangetekend, dat er bij de Nederlandse defensie 33.000 burgers in dienst zijn of 27 van de totale mansterkte Vraag: groeit dat korps burgers rondom de defensie nog Het. ziet er naar uit, dat minister Toxopeus een nieuw hoofdstuk wil schrijven van de reeds ja renlang alom vermaarde lijdensge schiedenis: „Walcherens herindeling". Dat zal dan hoofdstuk LXXXIX wor den of een getal daaromtrent, het juiste weet zo langzamerhand nie mand meer. Het laatste hoofdstuk, waarmee de wereld werd verblijd, behandelde het onverwachte huwe lijk van Vrouwenpolder met Veere, maar het schijnt nu te gaan om een speciaal Souburgs kapittel. De minister is in verband daarmee be zig met knopen tellen: wel-zelfstan dig, niet-zelfstandig. Mocht hij tot het laatste besluiten, dan zal het daar wel niet bij blijven, want een dergelijke beleidszwenking leidt tot allerlei gevolgen, waarvan uitstel wel het meest voor de hand liggende is. Terecht heeft het college van Ge deputeerde Staten de bewindsman thans meegedeeld, dat naar hun me ning uitstel niet verantwoord is. Waarom dit alles De minister is be vreesd, dat opheffing van Souburg politiek niet haalbaar is en daarom aarzelt hij. In het jongste verleden heeft hij twee ferme stappen voor waarts gedaan, maar nu probeert hij er voorzichtigjes een terug te doen. Het is een beleid, waarvoor men op Walcheren weinig waardering zal hebben. Immers, men dacht hier, dat men nu eindelijk wist waar men aan toe was en er werd met spanning gewacht op de indiening van het be wuste wetsontwerp. Het heeft echter (nog) niet zo mogen ziin en de onze kerheid is -weer even groot als vroe ger. Daarom geloven wij. dat na drukkelijk het standpunt van Zee lans Gedeputeerde Staten moet wor den onderstreept: géén uitstel, wat de beslissing van de minister ook moge zijn. Het is nu welletjes ge weest! Spoetnik al geborgen Volgens een Zweedse geleerde is de Jongste Russische Spoetnik waar schijnlijk reeds geborgen. De geleerde, Rolf Moore, verlxmden aan het militaire laboratorium in Stockholm, verklaarde dat alle be richten erop wijzen dat „slechts de laatste trap van de raket in de baan om de aarde is achtergebleven"!,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1