Vliegkampschip Karei Doorman kan worden vervangen DEFENSIEPLAFONDBEDRAG IS VOOR 1961 1850 MILJOEN EUROMARKT OOK VAN BELANG VOOR ZEEUWSE BEDRIJVEN Gezellig stoken in de nieuwe stijl KRITIEK IN EERSTE KAMER OP DE GOESE KWESTIE DE POES VAN DE KENNEDIES WAS IN HET NIEUWS WOENSDAG 8 FEBRUARI 1963 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 MINISTER VAN DEFENSIE ANTWOORDT KAMER (Van onze Haagse redactie). Het vHegkampschip Karei Doorman, de kern van een onderzeebootbe- strijdingsgroep die wordt gevormd door maritieme bijdragen van de N.A.V.O.-partners, zal door Nederland kunnen worden vervangen. Dit blijkt uit een mededeling van de minister van defensie, lr. S. H. Visser, in zijn memorie van antwoord op de begroting voor 1961, die thans aan de Tweede Kamer is aangeboden. De bewindsman zegt over de Doorman: „Ik wil niet reeds bij voorbaat uitgaan van de gedachte dat vervanging boven onze draagkracht zal liggen". Een ander belangrijk aspect in deze memorie betreft de luchtmacht. De minister zegt dat het reeds duidelijk is geworden dat het aantal squadrons dat van Nederland werd verwacht in tleN.A.V.O.-bljdrage zal verminde ren, maar dat daarentegen het aantal (2) Hawk geleide-projectielen-een- heden met één zal moeten worden uitgebreid. Een dergelijke verwachting is gebaseerd op de te verwachten wijziging in de N.A.V.O.-plannen, waar door het accent meer op de geleide projectielen dan op de bemande vlieg tuigen zal komen te liggeu. In Haagse kringen heeft men reeds wekenlang uitgezien naar de me morie van antwoord van de minister van defensie. Het bleek dat er in de kring van de chefs van staven en van de top van het departement beslissingen moesten worden geno men die nogal wat voeten in aarde hadden. Nu de memorie verschenen is, blijkt een aantal punten evenwel nog niet te zijn opgehelderd. Zo is bijvoorbeeld de keus van het juiste elektronische waarschuwings-, mel- dings- en gevechtleidingsstelsel nog niet gemaakt. Weliswaar vei'keren voorstellen over dergelijke systemen in een vergevorderd stadium, maar beoordeling ervan door de belang hebbende landen, alsmede moeilijk heden bij de financiering ervan heb ben een beslissing tot nu toe doen uitblijven. Bespoediging van realisering van dergelijke veelomvattende plan nen zal beslist in de naaste toe komst niet kunnen worden be reikt door de benoeming van een derde staatssecretaris, die zich uitsluitend met de luchtmacht zou dienen bezig te houden, zo geeft minister Visser als zijn uitdruk kelijke mening. Vliegvelden blijven In verband met hetgeen de minister van volkshuisvesting stelde in de „nota inzake de ruimtelijke ordening in Nederland" over de mogelijke op heffing van een aantal luchtbases in Nederland, deelt de minister van de fensie mee dat voorshands opheffing van luchtmachtbascs niet aan de orde komt. De vraag of het mogelijk is het ver lenen van uitstel en vrijstelling van militaire dienst aan onderwijzers en andere leerkrachten te verruimen, beantwoordt de minister ontkennend. Ten behoeve van het onderwijs wor den reeds meer faciliteiten verleend, dan met het oog op de belangen van de krijgsmacht eigenlijk toelaatbaar is. Zoals wij reeds eerder meldden, gaan Nederlandse en Belgische piloten een gezamenlijke opleiding volgen voor gevechtsvliegtuigen. Ten aanzien van de keuze van een nieuw geweer zal binnen zeer korte tijd een beslissing worden genomen. De aflevering zal ongeveer twee jaar vergen. Uit het Europese starfighler-pro- ject, waarin de Nederlandse indus- In het ministerie van sociale zaken te Den Haag is dinsdagmiddag een afvaardiging ontvangen van het actiecomité „Hinder en gevaar straaljagers Soesterberg". Het wa t-en de heren H. G. H. von Felde en ir. O. B. H. Staerlc. De laatstgenoem de droeg een tas waarin een petitie, wellce door 30,000 mensen was on dertekend. trie voor een niet onbelangrijk deel participeert, zullen voor Ne derland 95 Starfighters komen. Dit zijn er vijf minder dan aan vankelijk de bedoeling was, maar, zo deelt minister Visser mee. een dergelijke beperking bleek nood zakelijk om de kosten van de der de Hawk-eenheid te bestrijden. Het ligt niet in het voornemen de kruisers voor het verstrijken van hun leeftijdstermijn uit de sterkte van de zeemacht af te voeren. Nieuw-Guinea Het is het standpunt der regering, dat de defensie van Nederlands Nieuw-Guinea een taak is der drie krijgsmachtdelen. De landmachteen heden zullen speciaal worden inge schakeld voor de statische verdedi ging, terwijl de mariniers in mobiele amfibische eenheden hun taak kun nen vervullen. Bij deze taakverdeling komt het specifieke karakter van elk der onderdelen volkomen tot zijn recht, zo deelt de minister mede. Minister Visser zegt verder er de voorkeur aan te geven de vraag uit de Tweede Kamer met betrekking tot de kosten der verdediging van Nederlands Nieuw-Guinea niet in de openbaarheid te beantwoorden. Het defensieplafondbedrag voor 1961 is 1850 miljoen. Dit wordt vermeer derd met 55 miljoen van de verho ging van de toeslagen op de mili taire pensioenen; in totaal derhalve 1913 miljoen. DRS. F. M. A. KEYZER VOOR N.I.V.E. Voor- en nadelen voor kleine ondernemingen Drs. F. M. A. Keyzer, medewerker van het E.TJT. voor Zuid-Holland, heeft dinsdagmiddag in hotel „Rot terdam" te Terneuzen een interes santo inleiding gehouden over de Euromarkt en de kleine Industriële onderneming. Spreker deed dit op uitnodiging van de Zeeuwse afdeling van het Nederlands Instituut voor Efficiency, waarvan overigens heel weinig leden blijk van hun belang stelling hadden gegeven. De Inleider vestigde naast een aantal te ver wachten voordelen van de Euro- markt, uitdrukkelijk de aandacht op de niet te voorkomen nadelen en de directe en indirecte consequenties voor veel kleinere bedrijven. En van die laatste zijn er nogal wat, ook in Zeeland. Spreker begon zijn inleiding met een kort overzicht van de wordingsge schiedenis der verschillende boven nationale organen, die na de tweede wereldooi'log in Europa zijn ge vormd. Zoals bekend heeft dit onder meer geleid tot een Euromarkt, met de bedoeling te komen tot gezonder economische verhoudingen. Die denkt men -te bereiken door onder meer afschaffing van grens-, binnenlandse en particuliere belemmeringen in het handelsverkeer. Als gevolg daarvan verwacht men grotere lm- en export, maar ook stijging der kosten van le vensonderhoud en van de lonen, door harmonisatie daarvan. Direct voordeel wordt verwacht voor de grotere handelsbedrijven en die bedrijven, die al een grote markt hebben en nu reeds expor teren in West-Europa. Nadelen ziet drs. Keyzer voor die bedrij ven, die exporteren naar of im porteren van landen buiten Europa, onder meer voor bedrij ven zonder exportervaring, zij die met veel vrouwelijke kracnten werken (gelijkschakeling van lo nen met mannen) en voor vele kleinere bedrijven. Spreker liet een waarschuwend ge luid horen aan het adres van kleine re bedrijven, die menen volkomen buiten die Euromarkt te staan, om dat zij bijvoorbeeld onderdelen fa briceren voor industrieën met een hoofdzakelijk binnenlandse afzet. Maar wat wordt het lot van deze kleine bedrijfjes, als hun afnemers niet tegen de concurrentie van de Euromarkt-partners opkomen? Met andere woorden: indirect is die kleine onderneming dus wel kwetsbaar. Zijn die bedrijfjes nu gedoemd te ver dwijnen, zo vroeg de inleider zich af. Zijn antwoord was ontkennend. Maar er zal veelal een ander bedrijfsbeleid moeten worden gevoerd. Volgens de heer Keyzer zijn er in Nederland tal van bedrijfjes, die bij toeval zijn ontstaan en als zodanig gegroeid. Maar van een echt beleid is meestal geen sprake. Onder beleid verstaat spreker de voorbereiding der produk- tie, de uitvoering daarvan en de con trole daarop, hetgeen door hem werd gestaafd met voorbeelden en organi satievormen. Juist het kleine bedrijf zal moeten onderzoeken welk pro- dukt haar sterkste punt is en op die punten moeten specialisei'en. Daar naast noemde hij vooral de research en het onderzoek naar de afzetkana len van belang. Een interessante vraag werd ove rigens na de inleiding gesteld door een der aanwezigen. Namelijk hoe een kleine ondernemer met be perkte middelen en met kans op succes aan marktverkenning moet gaan doen, als een grote Duitse automobielfabriek daarin nog faalt. Volgens drs. Keyzer is bij bedoelde autofabriek dan ook een blunder van formaat gemaakt en dat het verder geen axioma is, dat alle grote industrieën hun marktverkenningen goed uitvoe ren. Do bijeenkomst stond onder voorzitterschap van de lieer G. N. van Ginkel uit Vlissingen. Advertentie De Beckeri 4 55 Deze robuuste brander combineert moderne vormgeving met de onvervangbare voordelen en gezelligheid van kolenstook. Geheel gietijzeren body, dus onverwoestbaar sterk. Voorzien van front- circulatle. Geschikt voor nootjes lil en IV. Bruto cap. 15800 kcal/u (grote gezinskamer) f JOjj" In Iets kleinere uitvoering - type 444 - speciaal voor de moderne flatkamer Bruto cap. 12000 kcal/u f 298»- BECKERS HAARDENFABRIEK N.V.-BERGEN OP ZOON Januari was natte, maar warme wintermaand H (Van onze weerkundige f§ ff medewerker). Ook januari is vrijwel in ge- H heel Nederland een belangrijk te natte maand geworden zo- dat de balans van deze winter meer en meer naar de natte p kant uitslaat. De twee korte vorstperioden hebben geen be- p langrijke invloed op de tem- p p peratuur gehad. De gemiddelde etmaaltemperatuur in De Bilt p kwam op 2.0 C tegen normaal p p 1.7 C. De Bilt kreeg 11 vorst- p dagen tegen 15 normaal en 2 M tegen normaal 5 ijsdagen. p Het zonnetje was dikwijls van p de partij zodat het totale aan- tal uren zon op 72 kwam te- p gen normaal 56 uren. In 2 k 3 nachten kwam het in p ons land (oost en noord Ne- p derland) tot strenge vorst en p alleen in zuid Limburg viel p sneeuw van betekenis, plaat- p selijk meer dan 20 cm. p Wel heeft men één twee da- gen in het gehele land kun- nen schaatsen, maar de koude- p golven werden tweemaal p abrupt afgebroken. Er Dat januari met" normaal 58 p mm neerslag ook ln onze om- p geving veel te nat werd blijkt p p uit de volgende regencijfers die wij ontvingen: Vlissingen p 91, Middelburg 111, Kats 97, p Renesse 111, Borssele 85, p Aardenburg 92, Cadzand 94, Sas van Gent 87, Goes 113, p Serooskerke (W) 105, Ritthem p p 101, en Aagtekerke 76 mm. p Iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiii Op een bijeenkomst die vorige maand in Kiev, de hoofdstad van de Oekraine, Is gehouden heeft premier Kroesjtsjew de "vorming van centra voor alcoholici be pleit. Chronische dronkaards zouden tot opneming In dergelijke centra moeten worden veroordeeld. VERTROUWEN IN OVERHEID Verbazing over de late ontdekking verschrijvingen (Van onze parlementaire redacteur) De Goese kwestie kwam dinsdi.g ter ""-ake iu de Eerste behandeling van de sprake in de Eerste Kamer tijdens de behandeling van de begroting vj binnenlandse zaken. De liberale bar« De Vos van Steemvijk betoogde, dat door het systeem van verschrijvingen in Goes een bedenkelijke situatie is ontstaan. Deze methode werd al toe gepast voordat de laatste burgemees ter werd benoemd en men kan hem dan ook verwijten, dat hij geen eind aan dit systeem heeft gemaakt. De heer De Vos van Steenwijk noem de een van de ellendigste gevolgen van het systeem van verschrijvingen, dat men ondergeschikten doet mee werken aan het plegen van valsheid ln geschrifte. Ook vond de liberale senator deze methode bedenkelijk tegenover de leveranciers. Hun vorderingen worden namelijk onder een andere naam voldaan. Waar blijft op deze manier het vertrouwen van de burgers iu de overheid? .Heilige Daad-ambassadeur' in beroep De raadkamer van het Amsterdamse gerechtshof zal binnenkort twee au- pelzakeu van de In verband met de Socrates-affaire gearresteerde „Hei lige Daad-ambassadeur" Jolle J. be handelen. Op 10 februari a.s. zal zijn beroep tegen de verlenging van zijn gevan genhouding worden behandeld en op 21 februari a.s. zal de raadkamer zich beraden over het appel dat de raadsman van Jolle J. tegen het per soonlijke faillissement van itijn enëist heeft aangetekend/ Ook stelde de heer De Vos van Steen- wijk de vraag hoe het mogelijk is dat Gedeputeerde Staten deze onregel matigheden niet op het spoor zijn gekomen. Hierbij dacht hij vooral aan net provinciale apparaat, dat jaarlijks de rekeningen onderzoekt. Dit appa raat is steeds bij de neus genomen. In dit vex-band vroeg de heer De Vos van Steenwijk zich af hoe de ver houding in Zeeland is tussen de provinciale griffie en de gemeente besturen. Minister Toxopeus zal van daag (woensdag) antwoorden. Gemeentesecretaris van Mill geschorst De raad van de gemeente Mill en St.- Hubert heeft besloten de gemeente secretaris te schorsen. Dit besluit wordt gezien als een gevolg van de sterke rivaliteit tussen de burge meester en de gemeentesecretaris van deze gemeente. Het is in Milt een publiek geheim, dat de verhou ding tussen de beid© hoge gemeente- functionarissen te wensen overlaat. Deze situatie dateert van de benoe ming van de huidige burgemeester, de heer G. H. M. Hofmans, in 1958. De gemeentesecretaris drs. J. P. van de Geijn is xeeds twaalf jaar ge. meentesecretaris. Beide hebben vroe ger als jonge ambtenaren tegelijker tijd een vrijwel gelijke functie be kleed op de gemeentesecretarie van Groesbeek. De tegenstelling burgemeesterse- cretans werd vorige week verscherpt toen de burgemeester de gemeente, ^eretaris van zijn kamer verwijder de. in Mill deden nog diezelfde dag ge ruchten over een nandgemeen tussen Socialisten claimen in Kamer burgemeesterspost „Wij zijn van mening, dat Amers foort opnieuw een P.v.d.A.-burge- meester moet hebben. Wij achten het onjuist, dat ln Velsen geen P.v.d.A.- er tot burgemeester is benoemd en wij zouden het ook onjuist vinden als een P.v.d.A.-kandldaat niet In Hengelo zou worden benoemd", aldus verklaarde dinsdagmiddag in de Eer ste Kamer mej. mr. J. Zeelenberg (p.v.d.a.) tijdens de behandeling van de begroting van binnenlandse zaken voor 1961. Mej. Zeelenberg legde deze verkla ring af naar aanleiding van een bericht, volgens hetwelk de minister van binnenlandse zaken, mr. E. H. Toxopeus, op zoek zou zijn naar een V.V.D.-kandidaat voor burgemeester van Amersfoort, doch dat het echter niet gemakkelijk zou zijn een ge schikte kracht te vinden. De socia listische afgevaardigde vroeg of dit bericht de instelling van de minister juist had weergegeven. De heer Teijssen (k.v.p.) was in te genstelling tot mej. Zeelenberg van oordeel, dat in Hengelo niet een P.v.dA.-er, maar een burgemeester behorende tot de K.VP. moet worden benoemd. Ook de onlangs naar Den Bosch gepromoveerde mr. Lambooy was lid van de K.V.P. en de heer Teijssen betoogde, dat als Hengelo geen K.V.P.-er kreeg, van de vijf grote gemeenten in Overijsel geen enkele burgemeester tot de K.V.P. zou behoren. Minister Toxopeus zal vandaag antwoorden. Eredoctoraat voor Toynbee Het Egyptische blad ,,A1 Goemhoe- ria" meldt dat de universiteit van Alexandrië van plan is de Britse ge schiedkundige Arnold Toynbee een eredoctoraat aan te bieden. De raad van de universiteit besloot hiertoe op grond van Toynbees „juiste be oordeling van de gebeurtenissen in Palestina". 0 De Japanse premier Hayato Ikeda zal midden mei een bezoek aan Washington brengen, aldus is van diplomatieke zijde in de Amerikaanse hoofdstad vernomen. Ikeda zou verlangend zijn Kennedy's standpunt ten aanzien van China te ver nemen. Japan wil de betrekkingen met China verbeteren. I burgemeester en secretaris de ronde. Bij het kabinet van de commissaris der koningin was men zeer spoedig van het gebeurde op de hoogte. Burgemeester Hofmans en secretaris Van Geijn werden naar 's-Hertogen- bosch ontboden. De commissaris der koningin heeft hen beide gehoord. Tijdens de raadsvergadering van maandagavond was de secretaris niet aanwezig. In de raad werd de schor sing van de secretaris gekwalificeerd als „een maatregel van orde, die geen oordeel inhoudt over het con flict". HERSTELD VAN LICHTE KOU Stunt van mrs. Kennedy In de afgelopen week iverd het Witte Huis voor het eerst door ïiekte getroffen sinds president Kennedy aan aet bewind kwam- Tommy, zo onthulde !iet Witte Huis, bad ?en'itfichte kou en het nieuws ging door de V. 5- van kust tot kust. Drie dagen later deel de het Witte Huis mee, dat Tommy weer beter was. Ook dat nieuwtje kwam over alle t.v. stations en in alle kranten. De natie 3laakte een zucht van verlichting en een paar spitse verslaggevers onderzoeken wie Tom my wel kon zijn. Het bleek da poe« van de Kennedy's te zijn. De verslaggevers hadden „achterdocht" gekre gen, toen zij zich rea liseerden, dat mevrouw Kennedy zelf als ver slaggeefster gewerkt heeft en bekend stond om haar scherpe en bruisende humor. Deze journalisten merkten op, dat, omdat Jaqueline Kennedy zelf journaliste is ge weest, zij niet erg veel vrees voor de heren van de pers beeft- Wat nog niet eerder voorkwam iu gesprekken tussen pers en vooraanstaan de figuren uit bet Wit te Huis, heeft me vrouw Kennedy ge daan. Zij heeft journa listen ijskond geant woord met „vraag niet zulke idiote dingen." En nu bestaat het ver moeden dat mevrouw Kennedy de pers een beetje tuk heeft willen nemen. Hoe het'zei, de zieke poes was nieuws. Alles wat uit het Witte Huis komt is nieuws, of het nu John Kennedy be treft of de poes, of Charlie de terrier of de kanarie van Caro line. Een groep financiële redakteuren was in 'n 'n van het Witte Huis „verwik keld" toen er een deur open ging. Er ver scheen een man. die een kooitje droeg waarin Caroline's ka narie zat- Er viel een diepe stilte onder de financieel deskundigen. Pas toen de man ver dwenen was door een andere deur werd de conferentie hervat. Prins Carnaval heeft weer zijn in tocht gedaan in de hiidfranse stad Nice, waar tienduizenden hem vrolijk venoelkomden. Men ziet hier de „Ko- ninginnewagen", die in de stoet van praalwagens in het gevolg van de prins, meereed. Kwart miljoen schade door brand in fabriekscomplex Een plasticfabriek, de materialen in een opslagplaats (waaronder een be drijfsauto en vier personenauto's), een steenhouwerij en een metaalwa- bij het opslagplaatsje 50.000 en in liet metaahvarenfabriekje en de steenhouwerij ging voor circa 5000 verloren. Een postbode, die het vuur ontdekte, alarmeerde ogenblikkelijk de brand weer en de politie. Het bleek dat de vuurhaard zich in de plasticfabi'iek „Kriterion" N.V. in oprichting, ge legen aan de Geuzenweg, bevond. Met elf waterstralen en een nevel- spuit werd het vuur bestreden. De ondiggende percelen in deze djcht bebouwde buurt van Hilversum rond het stationsemplacement werden nat gehouden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7