Ik meende, dat er een kerkdienst werd aangekondigd f KLANKBORD BELASTINGPROCEDURE MAAKT EIND AAN ONTDUIKINGEN INTERPOL SPEURT NAAR TEAM BRUTALE BRANDKASTKRAKERS WOENSDAG 8 FEBRUARI 196J PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 HET AVONTUUR VAN DE „SANTA MARIA" II „Geen politiek" verweten de passagiers Galvao Heerlijk nog wat nasoezend lil mijn bed, werd de stilte in mijn hut plotseling verbroken door een stem in de luid spreker. Het was een boodschap in het Portugees, waar ik geen woord van verstond. Zeker de aankondiging van de kerkdienst, flitste het door me heen, toen ik op mijn hor loge keek en zag dat het ongeveer zeven uur was. In die mening werd ik gesterkt doordat er direct daarna een lied door de luidspreker klonk. Achteraf heb ik me afgevraagd, of het misschien het Portugese volkslied geweest is, maar dat kende ik niet. Ik hield het in ieder geval voor een of ander kerkelijk gezang. Na de muziek volgde een medede ling in het Engels, maar het was Engels met zo'n vreemd accent, dat ik na enkele woorden al niet meer luisterde. Ook al omdat ik veronderstelde, dat het een herhaling was van de opwekking tot kerkgang aan boord en ik daar geen belang bij had, omdat het een Rooms-Katholieke dienst zou zijn. De vorige dag bij mijn rondgang over het prach tige schip, was ik al in de kapel geweest en had ik toe vallig ook de geestelijke ontmoet, die de diensten zou leiden. Toch had de vreemde stem mijn rust verstoord. Ik klauterde uit mijn bed en begon me wat op te frissen en belde de hutsteward Joao Jorge dat Costa voor mijn ontbijt. Het duurde niet lang, of hij klopte op nu'jn deur. Toen ik open deed schrok ik. „Madame, ma Dios, mada me, ma Dios"' of iets dergelijks riep hij me toe en hulpeloos hief hij de armen omhoog. „Wat bedoel je, Joao?", vroeg ik hem in het Engels, Hij prolieerde me eveneens in 't En gels, maar nog altijd hevig geëmo tioneerd duidelijk te maken, wat er aan de hand was. Ik begreep er niets van, stapte langs hem heen de gang In en merkte weldra ongewone din gen. Aan het eind van de gang stonden twee in khaki geklede mannen met een stengun en nadat ik naar boven was gegaan ontmoette ik er nog meer. Op elk kruispunt in de gan gen was een dubbelpost van gewa pende mannen met een rood-groene hand om de arm. Ik wes niet. de enige passagier, die op verkenning was uitgegaan, zodat ik weldra contact bad met anderen en. hoorde wat. er gebeurd was. Dat wil zeggen, iedereen dacht nog, dat het een. muiterij was van een deel an de bemanning. In die mening werden we gesterkt, toen een van de andere Nederlanders ons kwam ver tellen zojuist een mededeling ge hoord te hebben van kapitein Mari Simoes Maia, dat hij het commando over het schip had overgedragen aan Henrique Galvao, en ieder zich zou hebben te schikken naar de bevelen van deze nieuwe gezagvoerder. De passagiers dienden zich in hun hut terug te trekken en de bemanning moest normaal blijven dienst doen, heette het verder- Vergadering met Galvao Omstreeks 9 uur van deze merk waardige zondagmorgen onder de tropische hemel, werd alles ons uit de doeken gedaan. In de eerste klas salon kwam op dat tijdstip Galvao ons persoon lijk begeleid door een gewa pende lijfwacht van vier man vertellen wat er gebeurd was- Haast verlegen las deze asceti sche figuur met het donkergetin- te. magere, maar zeker niet on vriendelijke gezicht ons in het Portugees een proclamatie voor, waarin hij o.m. zei: ..Uit naam van generaal Umberto Delgado en als commandant van de Santa Maria richt ik mij tot het volk van Portugal in de eerste l-evolutionaire proclamatie van de Portugese nationale raad voor de onafhankelijkheid en bevrijding. De Santa Maria werd niet over- meesterd als een romantisch ge baar en nog minder als een plan. dat geen ander doel heeft dan de aandacht van de wereld op het Portugese drama te vestigen. De verovering van dit prachtige schip betekent een belangrijke les voor iedereen. We zijn bezield door de wens aan te tonen, dat GEEN WONDER. Tien jaar lang heeft men zich er te Quincy, in de Amerikaanse staat Illinois over ver wonderd, waarom het maar niet warm kon worden in een rechtszaal. Thans is er het antwoord. Iemand heeft de roosters geopend en bevon den dat do radiatoren nog in hun kartonverpakking stonden. LIEFHEBBER In Engeland werd maandag een S.O.S.-bericht omge roepen. De vermiste wiens terug brenging werd verzocht werd be schreven als iemand, die hield van een pijp, van sigaren en van auto rijden. Tot zover niets bijzonders. De vermiste was bovendien in moeilijk heden met de justitie. Ook dat was niet vreemd voor de luisteraars. Het werd pas interessant toen de leeftijd bekend werd: 8 jaar De ver miste werd daarop snel gevonden. Hij zat in een legerkamp in het wachtlo kaal naar de televisie te kijken. Hij was er per auto heengereden - met een gestolen auto. Verdacht van diefstal van twee auto's is de knaap voorlopig ingesloten. Voorlopig voor twee weken. In die tijd hopen de autoriteiten het eens te zijn over de vraag wat men met dit „voorlijke" lid van de maatschappij moet begin nen. dictator Salazar niet onkwetsbaar is. We hebben hem getroffen en -zijn vloot belachelijk gemaakt voor de hele vrije en christelijke wereld. We zouden echter niet zijn, wie we zijn, als we deze ac tie op het militaire vlak zouden stoppen. We zijn ln feite in oorlog met het Portugese dictatorschap op dezelf de wijze als we in oorlog zijn met het Spaanse dictatorschap door onze integratie met de D.R.I.L. het Iberisch Revolutionair Bevrij- dings Directoraat. Het is niet ai- leen de val van Salazar, die ons interesseert. We streven een re volutionair doel na: de hervor ming van de Portugese gemeen schap op nieuwe basis. „Geen politiek Er waren weinigen onder ons, die be grepen hadden, wat Galvao ons te zeggen had. In vele talen werd het hen weldra duidelijk gemaakt. De nerveuze spanning, waarin we al enkele uren geleefd hadden, zocht een uitweg. En die uitweg werd ge vonden. toen een Spaans sprekende Amerikaan, die met goedvinden van Galvao en zijn mannen als tolk ging optreden ons de woorden van de revolutionaire commandant ver taalde. Hij is er niet ver mee geko men. „No politics: geen politiek", werd van alle kanten geroepen zodra we merkten,'dat Galvao ons een verkla ring had gegeven van zijn politieke motieven. "We willen weten, waar we heen gaan. Wat gebeurt er met ons? We willen geen partij zijn in dit gevecht. Hoe staat het met de voedselsituatie? Zijn er genoeg me dicijnen aan boord Is er genoeg wa ter? Galvao antwoordde met: „Wij zullen naar een neutrale haven vaten". Weer zijn er interrupties van alle kanten „We willen terug naar Willemstad op Curacao. Of breng ons naar Paramaribo in Suriname. Dat zijn vrije havens". „Manana" zei Galvao, „morgen" en daar bleef het bij. OUDE WET VAN STAL GEHAALD Minister was handiger De Hoge Raad heeft zich uitgespro ken over een fiskale aangelegenheid, die een licht werpt op bedenkelijke manieren oni gelden aan dc fiskus te onttrekken. De minister van fi nanciën haalde voor zijn verweer een oude wet van stal, die nog nooit tot aan de Hoge Raad toe uitgeproce deerd was. Met een verrassende wen ding kwam hij als overwinnaar uit deze gescliiedenis te voorschijn. Het ging over een Duitse lening uit 1930, die de geschiedenis is ingegaan onder de naam Young-lening. In 1940 begon de bezetter deze leningen te gen gedwongen lage beurskoers te rug te kopen. Na de bevrijding is over deze aangelegenheid lang on derhandeld en het werd een van de redenen, waarom Nederland niet het schuldenakkoord van Duitsland, dat in Londen werd afgesloten, tekende. Zolang dit akkoord niet werd be krachtigd. staakten de Duitsers de betaling van de rente op deze effek- ten. Hierdoor ontstond voor de bezit ters een belangrijke rentevordering. De achterstallige rente die men dus „meekoopt" kan men in mindering brengen op zijn inkomen en daarom bepaalde de minister van financiën in 1956. dat bij aankoop ter beurze van deze lening het rentebedrag in mindering van het inkomen mocht worden gebracht. Verkocht men de stukken via de beurs, dan mocht men de opbrengst laten vallen onder het bevroren-tarief van 20 tot 40 pet, al dus de minister. Twee maanden na dat hij dit standpunt bekend maakte, moest hij het weer herroepen. Men sen met topinkomens, die de maxi mum-progressie van 70 pet. betaal den, zagen hun kans schoon om be lastingvermindering te krijgen. Zij kochten voor hun gehele in komen Yonng-lening en trokken de rente van het iukomen af zo dat er niets te belasten overbleef. Zij verkochten de stukken weer tegen beurskoers en vielen door de bepalingen van de minister on der het tarief van 20 tot 40 pet. Een kind kan nitrekenen dat deze beslissing het land miljoenen ge kost heeft. Een handige Nederlander met zijn echtgenote trachtte het nog anders le doen. Zij kochten beiden van Young-obligaties alleen de achter stallige rente van f 11.690.40. Dat was 25 juni 1956. Op 2 juli 19o6 schonken zij deze rente-aanspraken aan de Nederlandse Stichting voor Morele Herbewapening. De Stichting betaalde de schenkingsrechten. De goede Nederlanders trokken daarop het achterstallige rentebedrag ad f 11.690,40 van hun inkomen af en hielden nog ovër f 41.107, Hun vermogen was f 566.304. al dus blijkt uit de processtukken. Bovendien vroegen zij nog een vrijstelling van belastingen voor giften, zodat ze tenslotte «en be- lastlngbesparing dachten te van gen van f 744d. Oude wet Bij de bestrijding van deze construc tie haalde de minister van financiën een. oude wet uit 1925 van stal. Deze wet beoogde schijnliandclingen onge daan te maken en volgens de minis ter waren de effecten gekocht om belastingverlaging te krijgen en niet om beleggingsrcdenen. Het Hof stel de de Morele Herbewapenaar in het gelijk. De fiscus liet het er niet bij zitten en ging door tot de Hoge R.aad. Ook de Hoge Raad stelde dc Herbewape naar in het gelijk, maar besliste te vens dat de achterstallige rente op grond van de belastingwetgeving niet op het inkomen drukte en derhalve daarop ook niet in mindering kon worden gebracht. De poging om ten laste van de fiscus schenkingen te doen is dus mislukt. Was het wel toegestaan, dan zou het kunnen voorkomen, dat men door het doen van giften niet armer, maar rijker werd. Een grote lawine heeft het plaatsje Rochemollc in de Italiaanse Alpen, aan de Italiaans-Franse grens ge troffen. Direct na de ramp trokken reddingsploegen hel getroffen gebied in om overlevenden te redden: dat hun pogingen ook succes hadden laat de foto zien: een bewoner van het plaatsje wordt uit de wraltstuk- ken van zijn huis bevrijd. Mevrouw W. -4. Meyer vertelt van- daag verder over haar avontuur aan i boord van het kaperschip ..Sant" Maria". Voetballer wilde niet in „Dit is uw leven" Voor het eerst in de geschiedenis van de Britse televisie heeft iemand geweigerd medewerking te verlenen aan het tot stand komen van het pro gramma „Dit is uw leven". De wei geraar was dc 35-jarige Britse voet baller Danny Blanchflower, een van de halfspelers van Tottenham Hot spur. Blanchflower was naar de stu dio gelokt onder liet voorwendsel, dat hij eens de installaties mocht komen bekijken. Toen men hem zei, dat hij de hoofdpersoon moest zijn in het programma „Dit is uw leven" zei hij, „neen, dank je wel" en liep weg. Een van de mensen die het program ma had voorbereid gaf als commen taar: „We zouden er niet aan denken om iemand te dwingen tegen zijn zin mee te doen". Blanchflower zei later: „Ik heb er mijn redenen voor. Ik vertel ze U echter niet, want dan had ik even goed in de studio kunnen blijven". Dc B.B.C.-televsie bracht een 'ander programma, dat reeds vorige maand was opgenomen in plaats van „Dit is uw leven". A-- - Politieagent in Den Haag stal fietsen De 46-jarige hoofdagent van de Haagse politie J. C'. is dezer dagen aangehouden wegens diefstal van twee bromfietsen en twee fietsen. De man verkeerde in tijdelijke finan ciële moeilijkheden, die hij op deze wijze trachtte op te lossen. De fiet sen en een van de bromfietsen ver kocht hij. De tweede bromfiets ge bruikte C. enige tijd zelf. Door een samenloop van omstandigheden werd dit voertuig hein tenslotte noodlottig. De man had de bromfiets ln een de pot van een Haags station gezet, maar een reguutje kon hij. toen hij de bromfiets weer wilde gaan halen, niet meer vinden. Intussen hadden de spoorwegen inlichtingen omtrent de bromfiets bij de Haagse politie inge wonnen, omdat het voertuig zo lang in de stalling bleef staan. Men kreeg te horen, dat de bromfiets gestolen was. Toen C. de bromfiets kwam ha len, nadtt hij het reijuutje weer had gevonden, volgde zijn aanhouding. Het bleek, dat hij op weg van bureau naar huis de fietsen en bromfietsen, die hij onbeheerd langs de straat had gevonden, had meegenomen. Hij zal voor de officier van justitie worden; geleid. NEDERLANDSE DIAMANTAIR BEROOFD Waardevolle partij industriediamant verdween Scotland Yard lieeff Interpol ver zocht mee te doen aan de jacht op brandkastkrakers die tijdens het af gelopen weekeind diamant met een waarde van ongeveer 170000 pond sterling hebben geroofd uit het- Lon- dense kantoor van de Nederlandse diamantair S. JL. van Moppes. Vernomen is dat in antwoord op de oproep van Scotland Yard detectives van Interpol letten op elk schip en vliegtuig dat in België en Nederland Geschoolde Spaanse arbeiders voor Amsterdam Amsterdam krijgt binnenkort de bo_ schikking over enkele honderden ge schoolde Spaanse arbeiders ter voor ziening ïn de nog steeds toenemende vraag naar arbeidskrachten. De directeur-generaal voor de ar beidsvoorziening dr. ir. D. R. Mans- holt heeft hierover kortgeleden be sprekingen gevoerd in Madrid- Span je heer momenteel een aanzienlijk arbeidsoverschot. arriveert. Want de Yard en ook Brit se diamantdeskundigen geloven dat het plan was om de buit af te zetten op de diamantmarkt in België en Ne derland. Gezien de kundige wijze waarop de bende te werk is gegaan in het kantoor te Rolborn van de heer Salomon van Moppes. gelooft men dat cfe bende even doeltreffende plannen had gemaakt voor verkoop van de buit. De heer Van Moppes. die 78 jaar is. heeft maandagavond aan de pers verteld dat de dieven zijn „beste stukken" namen. „Het zou een half leven kosten om een coI_ lectie als deze te vervangen", voegde hij er mistroostig aan toe. De gestolen diamanten, naar schatting oö.OOO a 75.000 stuks, waren echter verzekerd- Tien uur werk De kostbare buit, bestaande uit ste nen variërend in grootte van gras zaad tot ruim een centimeter, zou gemakkelijk buiten het land kunnen worden gebracht in zes kleine enve loppen- Gezien het feit dat de diamanten niet bewerkt waren, zou het bijzon der moeilijk zijn ze op te sporen, zei den deskundigen. De diamanten bevonden zich in en veloppen die waren opgeborgen in een 23 centimeter dikke brandkast met vijf afzonderlijke lagen staal. De bende had naar schatting tien uur nodig om er bij te komen. Eerst I werd getracht het combinatieslot uit te branden met het modernste „kra. kers"-materïaal. doch door de grote hitte raakte het slot kennelijk klem. j waarna werd besloten een gat van drie decimeter te branden midden in de deur van de safe. Vervolgens we: - den de enveloppen ingepikt, het ge- reedschap ingepakt en verdween de ben'de ongezien. Kopje thee De bende had een zeil meegeno- men en dat voor een raam gehan gen om het nachtelijk werk aan het oog te onttrekken. Men nam zijn tijd. zette thee, maakte een 1 fles cognac die gevonden weid soldaat, maar men nam niet de moeite de gebruikte kopjes te wassen De politie zegt dat de bende al haar werktuigen naar Holborn had ge- i bracht in een kleine vrachtauto. Men kwam de poort binnen door een 1 hangslot te forceren. Dit hangslot 1 werd vervangen door een dat men had meegebracht en vervolgens kwam men het. kantoor binnen met 1 behulp van een -valse sleutel. Waarschijnlijk arriveerde men za- terdag ïn de vooravond en vertrok j men voor het aanbreken van de dag I en geen politieman gelooft hier dat de bende toen. na deze gedane ar beid, al aau goed rusten toe wsj». j Het Wereldgebeuren Hoteleigenaar Taipeh. hoofdstad van nationalis tisch China in 1961. Aan 't eind van een lange, door bomen over- I koepeidc laan. liggen dc rcgeiïngs- I gebouwen van maarschalk en oppcr- heerser Tsjiang Kal Sjck. Het zijn grote, uit rode baksteen opgetrokken, massieve en doelmatige regerings- j kazernes. In één van de vele. vele kaniers zit meestal de maarsehalk en heerser over dc vrije Chinezen, i Vanuit zijn kamer kan hij dc nauwe, 1 talrijke steegjes zien. waarin zijn onderdanen wonen. Op de kleine i marktsplaatsjes verdringen zich de kooplustigen tussen de straatctala- I ges van tweedehands waren. Alles is was troosteloos, wat naargeestig en j onzindelijk voor westerse ogen. Een monotone armoede heeft beslag ge- legd op dc 900.000 inwoners van Tai- i peh. Soms doet de stad wat Japans 1 aan. Dat roept herinneringen op aan de tijd dat Taipeh tot het grote Ja- panse rijk behoorde. Nu is Taipeh i de hoofdstad van een zelfstandige i staat, voortdurend bedreigd door de overburen, het Chinese, communist i- I sche vasteland. Het zijn alleen de garanties van Amerika die Tsjiang Kaï Sjek politiek op de been houden. Want een communistisch Formosa zou te dicht bij Amerika komen, j Vandaar ook dat de nieuwe Ameri kaanse minister van buitenlandse za- ken. Dean Rusk, deze week op zijn eerste persconferentie verklaarde dat I Amerika zijn garanties aan nationa- I listisch China zal gestand doen. Ter- wijl vader Tsjiang zich met staats- I zaken bezighoudt, rekent zijn vrouw de dagelijkse inkomsten uit van de I beide grote luxueuze hotels ln Tai peh. Want het is een publiek geheim I dat de zetbazen in beide hotels stro- I mannen van de maarschalksvrouw zijn. Nimmer heeft Amerika ook weerlegd dat de drie miljoen dollar voor de bouw van deze hotels ge schenkzendingen uit New York wa ren. Tsjiang Kai Sjek zal nog wel eens terugdenken aan de oorlogsjaren toen hij door zijn strijd tegen de Japanners een voorname plaats in het geallieerde kamp innam. De Russen erkenden hern als enig Chi nees opperhoofd en elke Chineese overwinning op de Jappen werd door de Russen als een persoonlijke zege van de Chinese opperbevelhebber be jubeld. In augustus 1945 kwamen en kele Japanse, generaals naar het hoofdkwartier van de Chinese maar schalk om de capitulatie van het land „van de rijzende zon" mee te delen. De Russen erkenden Tsjiang ook na de oorlog, maar zorgden er tegelij kertijd voor dat de talloze Chinese communisten illegaal van een zo groot aantal wapens werden voor zien, dat er een burgeroorlog van moest komen. 1-lct resultaat van een vrij ongelijke binnenlandse strijd was dat het: ijzeren gordijn snel naar dc Stille Oceaan schoof, waar rondom het na die tijd niet meer stil is geworden. Tsjiang zocht zijn l.<?e- j vlucht in Taipeh. waar hij sindsdien als leider van het laatste brokje vrije j China een dagelijkse zorg voor de Amerikanen is. „Want", zo zegt hij. „de bevrijding van China moet de wereld een oorlog waard zijn". En dat is al eerder gezegd door Roeme nen, Bulgaren en Hongaren. Maar I de vrije wereld beperkte zich tot protestnota's. D' e communistische Chinezen. vAn wie hel aantal niet is te schat- I ten. hebben zich lange tijd erg i druk gemaakt om het „door het ka- pitaiisme bezette China" te bevrij- j den. Quemoy is een begrip geworden i van een belegerde vesting in oorlogs- j tijd. Het is vooral aan Dulles to danken dat het broeiende conflict niet is losgebarsten. Hij deed beide i groepen Chinezen concessies met de J opmerking dat de leiders van nu „geen tweehonderd jaar zouden wor den". Wat hemzelf betreft, is die voorspelling uitgekomen, maar of de kwestie China met het heengaan van Tsjiang zou worden opgelost, slaat te bezien. Dean Rusk heeft on omwonden te kennen gegeven, dat hij Formosa ca. onafhankelijk wil houden. Dat wil zeggen: geen com munisme zo dicht bij Astralië en Amerika. Maar het betekent niet dat men door alles heen Tsjiang Kai Sjek helpt, want diens opvattingen bij voorbeeld over de democratie zijn even bizar als die van zijn tegenspe ler Mao Tse Toeng. De persoon van de nationalistische maarschalk, die er graag zou op slaan, staat op een tweede plaats. Wat de Amerikanen betreft i als Formosa maar binnen de invloed van Washington blijft mag de maarschalk wel vertrekken. Misschien is er ergens nog wel een hotel-manager nodig. TSJIANG KAI SJEK vrijheid is een oorlog waai De Algerijnse kwestie Een hooggeplaatst afgezant van «i i Tunesische regering is dinsdagavm, J te Parijs aangekomen om zo spoed; mogelijk een bijeenkomst tussen pr< sident De Gaulle en president Beur guiba. vaa Jjuil* u arrangeren.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5