nnnx/iuriAiE 7CEIIWCC rnnriAUT INDONESIË WEIGERT NEDERLANDSE BRIEF TE LEZEN Kabinet bezorgd over infiltraties op kust van Nieuw-Guinea INDUSTRIESCHAP: suggestie West Z.-Vlaamse samenwerking r RU Tl nil Ut LL LLLUWuL UUU Kftll I js^ïïts. rr; ss Vrijlating Loemoemba CONTACTGROEP METAAL IS TEVREDEN OVER REGERING Geweigerd Borden BRITSE DIPLOMAAT KREEG PAPIER TERUG (Van onze Haagse redactie) In Den Haag is bericht ontvangen, dat de Indonesische minister van buitenlandse zaken Soebandrio heeft geweigerd een Neder landse brief, die door bemiddeling van de Britse ambassadeur dinsdag in Djakarta werd aangeboden, in ontvangst te nemen. In deze brief heeft de Nederlandse regering uitdrukking gegeven aan haar bezorgdheid over de gevolgen van een aantal Indone sische activiteiten die tegen Nieuw-Guinea zijn gericht. Met name heeft de Nederlandse regering in de door Soebandrio ge weigerde brief de aandacht gevestigd op een aantal Indonesi sche infiltraties .in Nieuw-Guinea gedurende de maand novem ber gepleegd. Tevens zou in de brief bezorgdheid tot uitdrukking zijn gebracht ,over de scherp agressivee toon in de uit lating van Indonesische hoge func tionarissen en op de gevaren die kunnen ontstaan indien het Indone sische optreden in overeenstemming met deze uitlatingen zou worden. Van Nederlandse zijde is met klem gewezen op het volstrekt afwezig zijn van enig agressief element in de Nederlandse gedragingen en op het In de Kongo houdt onrust aan De opper bevelhebber van het Kongo lese leger, gcneraal-m&joor -Joseph Moboctoe heeft zijn leger dinsdag in „staat van waakzaamheid" ge bracht in antwoord op een dreige ment van de V.N. het te zullen ont wapenen. Alle verloven werden ingetrokken, de soldaten uitgerust met helmen, geweren en ammunitie. Moboetoe verklaarde in zijn dagor der, dat de waakzaamheid zou duren tot het einde van de huidige zitting van de veiligheidsraad. Braga gezonken Voordat de bergingssleepboten, waaronder de IJmuidense Titan, ter plaatse waren, Is dinsdagmiddag in het Engelse Kanaal de 1671 ton grote Noorse vrachtboot Braga gekapseisd en gezonken. De 29 opvarenden zijn door andere schepen gered. Amsterdam-New York zonder tussenhavens In de verbinding, die de vrachtsche pen van de Cosmopolitan Line se dert oktober van verleden jaar .tus sen Amsterdam en New York onder houden, zullen de tussenhavens Le Havre en Antwerpen komen te ver vallen. Gedurende de eerste maan den na het instellen van deze dienst werden ook deze havens aangedaan. De Cosmopolitan Line, die in Am sterdam wordt vertegenwoordigd door het vrachtbureau van de Stoom vaart Maatschappij Nederland, heeft nu besloten dat de schepen iedere viertien dagen met een overtochts- duur van tien dagen direct van Am sterdam naar New York vice versa zullen varen. Explosie op Noorse tanker één dode Iu de machinekamer van het 20.449 ton metende Noorse tankschip „Ber- gelius" heeft zich in de nacht van maandag op dinsdag op dc Middel landse zee een zware ontploffing voorgedaan, waardoor één man is omgekomen. Na de ontploffing ont stond brand. feit, dat Indonesië zich op geen en kele wijze kan bedreigd gevoelen door de maatregelen, die door Ne derland op het terrein van de de fensie van Nieuw-Guinea zijn geno men. Volgens de berichten uit Djakarta heeft Soebandrio de brief niet alleen aan de Britse ambassadeur in Dja karta teruggegeven. Hij heeft zelfs geweigerd om de brief ook maar in te zien, dat rechtvaardigend met de mededeling dat Indonesië geen diplo matieke betrekkingen met Neder land onderhoudt. Verontrust Het Nederlandse kabinet besloot eind januari tot het zenden vaneen „nota" aan Indonesië, daarbij geleid door een duidelijke verontrusting omtrent Indonesische activiteiten op mili tair gebied rond Nederlands Nieuw- Guinea. Weliswaar heeft de voorzitter van het comité van verenigde chefs van staven, admiraal Pröpper, onlangs na zijn terugkeer uit Nieuw-Guinea verklaard, geen ge loof te hechten aan de mogelijk heid, dat Indonesië een openlijke en omvangrijke aanval op Nieuw- Guinea zal doen. Maar dat neemt niet weg, dat de mogélijkheid, dat Indonesië zal gebruik maken van militaire middelen om inci denten te forceren, die de kwes- tie-Nieuw-Guinea onmiddellijk tot een internationale kwestie zouden maken, door velen In diplomatieke kringen aanwezig wordt geacht. Nu openbaar Het is kennelijk met het oog op die mogelijkheid geweest, dat de Neder landse regering, hoewel de diploma tieke betrekkingen met Indonesië al feruime tijd zijn verbroken, in een oor de bemiddeling van Groot-Brit- tannië dat de Nederlandse belan gen in Indonesië behartigt aange boden brief de Indonesische rege ring van de noodzakelijkheid om in het belang van de vrede incidenten van welke aard ook te vermijden, heeft willen overtuigen, en heeft wil len onderstrepen, dat de Nederlandse bedoelingen ieder element ontberen, dat door Indonesië als een bedreiging zou kunnen worden gezien. Het ligt voor de hand, dat nu deze „nota" door Indonesië is geweigerd, de inhoud van Nederlandse kant zal worden openbaar gemaakt, opdat de wereld er in ieder geval kennis van zal kunnen nemen, en ook de Indo nesische regering het langs die weg zal kunnen doen. In de Veiligheidsraad hebben enkele landén gisteren aangedrongen op de onmiddellijke vrijlating van Loe moemba, zulks om de Kongo-kwestie zo spoedig mogelijk op vreedzame wijze te regelen. Door een speling van de natuur is op de plaats tcaar bij een brand in in een groot gebouw in Chi cago negen brandweerlieden on der een vallende muur om het leven kwamen, een tijdelijk Ijzig monument verrezen, dat tevens illustreert hoe streng de winter in de V.S. regeert. De ruïnes van het gebouw smeulen nog steeds en men schat dat het nog weken zal duren voordat het vuur volledig gedoofd zal zijn. LOONSVERHOGING DOOR VRIJE LOONPOLITIEK Open oog voor verlangens van werknemers De fungerend voorzitter van de con tactgroep van werkgevers in de me taalnijverheid, de heer J. D. Luder, meent, dat de regering een zeer ver standig beleid heeft gevoerd ten aan- Nederlandse astronomen op Brac zoeken koortsachtig naar films Nederlandse astronomen die op het Zuidslavische eiland Brac in de Adriatische Zee voorbereidingen treffen voor het fotograferen van de volledige zonsverduistering volgende week, hebben om hulp verzocht bij het zoeken naar een pakje speciale films dat uit Londen is verzonden. De leider van de Nederlandse groep, dr. J. Houtgast, heeft gezegd dat zonder de films al hun moeite nutteloos is. De astronomen had den plannen gemaakt voor het nemen van 300 foto's van de zons verduistering. Kort na hun aankomst vorige maad stelden zij hun apparatuur op het eilad Brac op, nabij de stad Split aan de Dal- matische kust. Toen de films niet aankwamen, stelden de Nederlandse astronomen zich in verbinding met de Londense onderneming die ze had ver zonden. Zij kregen te horen dat de film6 reeds op 6 januari waren verzonden. Bij de Zuidslavische pesterijen heeft men tot dusver tevergeefs naar het pakje gezocht. zien vau de loonontwikkeling in de metaalindustrie. Ondanks pessimis tische verwachtingen van werkne merszijde zijn In het kader van de vrijere loonpolitiek belangrijke loon stijgingen tot stand gekomen. De conflictsituatie, die ontstond, had, al dus de heer Luder, hierin zijn oor sprong, dat bij een gedeelte van het georganiseerde bedrijfsleven weer de neiging heeft bestaan, meer op de concurrentieverhoudingen, in het bij zonder op de arbeidsmarkt, te letten, dan wel zelfbeheersing te betrachten, die noodzakelijk is om een verdere inflatoire ontwikkeling in onze volks huishouding te voorkomen. De heer Luder, die sprak op de lan delijke ledenvergadering van deze contactgroep in Utrecht zei, dat de overheid eveneens succes heeft ge boekt met haar politiek van sprei ding der loonsverhogingen in de tijd doch, aldus spreker, vooralsnog is de regering er niet in geslaagd een mid del te vinden om per individuele on derneming aan vakbekwame arbei ders meer koopki'achtig inkomen te verschaffen. Met betrekking tot de eerstvolgende loonsverhoging in de metaalindustrie, die per 1 juli 1961 kan worden ver wacht, zei de heer Luder een open oog te hebben voor de verlangens van de werknemers, die wensen te profiteren van het bevredigende con junctuurverloop en in sommige ande re E.E.G.-landen een hoger loonpeil constateren. Indien, aldus de heer Luder, de Ti gering echter haar zeer te waarde ren prijsstabilisatiepolitiek wenst te K.L.M. gaat samenwerken met Venezuela Naar het A.N.P, verneemt, hebben de K.L3I. en do onlaugs opgerichte Venezolaanse luchtvaartmaatschap pij VJA8A. (Venezolana Interna- cional de Aviacion S.A.) overeen stemming bereikt over een samen werking op technisch, operationeel en commercieel gebied. continueren, zullen loonsverhogingen zowel naar omvang als naar sprei ding zodanig dienen te worden ge kozen, dat voldoende gelegenheid wordt geboden voor bezinning op de noodzakelijke produktiviteitsbevor- derende maatregelen. De heer Luder stelde dat de arbeids kosten sinds 1 januari 1957 niet min der dan 5 6 maal zijn gestegen. Men kan volgens hem moeilijk ver wachten dat de ondernemingen steeds weer in staat zijn tot bevre digende resultaten te komèn, zonder de prijzen te verhogen. Hier dient volgens hem tot grote voorzichtig heid te worden gemaand. Looneisen zullen, volgens de heer Luder, niet zoals in het verleden mogen worden gebaseerd op, vol gens hem, zeer aanvechtbare en du bieuze cijfers, die worden berekend volgens een in strijd met de bedoe lingen van de aan het college van rijksbemiddelaars verstrekte alge mene aanwijzing zijnde methode. In haar beleid van spreiding van de werktijdverkorting in de tijd, in die zin, dat deze invoering geen produk- tiviteitsverlies per onderneming met zich zou brengen, is de regering, naar de mening van de heer Luder, niet geslaagd. De Nederlandse regering heeft een brief geschreven aan de re gering van Indonesië. We ge bruiken hier het woord brief en niet de plechtige aanduiding „nota" of „memorandum", want als er ge schreven wordt aan mensen met wie men op kwade voet staat, is het woord brief nog het meest neutraal. Die brief is verzonden via de Britse ambassade in Djakarta, want de In donesische regering heeft reeds lang de betrekkingen met Nederland ver broken en er is dus geen directe cor respondentie mogelijk tussen Dja karta en Den Haag, Blijkbaar heeft de Britse ambas sadeur in Djakarta nog enig heil gezien in de aanbieding van de brief, zag hij dat heil niet, dan had hij aan de Nederlandse regering kunnen adviseren de brief maar lie ver terug te nemen. Dat advies heeft hij niet gegeven en dus ging de aanbieding dóór met het resultaat, dat toch wel iedereen in Den Haag en Londen verwacht zal hebben: de Indonesische minister van buitenlandse zaken weigerde de brief te ontvangen of zelfs te lezen. De vraag rijst nu waarom de Ne derlandse regering aan Djakar ta de gelegenheid heeft gegeven haar zo'n lelijke tik te geven. Deed zij dat om tegenover de bewoners van Nederland te laten uitkomen, dat ze toch zo heel graag met de „bo ze lieden" van Djakarta weer een praatje zou beginnen en dat ze zo bijzonder vredelievend is Of deed ze dat om een beetje internationale pu bliciteit en wellicht populariteit te verwerven al3 vredelievende bestuurster van West Nieuw-Gui- Hoe het antwoord, op die veronder stellingen ook zal lulden, de conclusie kan alleen maar zijn, dat deze brief- ïjverij een benauwend-slap ge- r is. t boze lieden schrijft men dan alleen een brief, wanneer er 'n verbe tering in hun mentaliteit merkbaar is. Is die verbetering er niet, dan schrijft men niet. Er zijn betere we gen om de bewoners van Nederland en die van de gehele wereld voor te lichten dan via een geweigerde brief. Er staan in Nederland op allerlei gebieden borden en bordjes en daarmee verband houdend is er een aantal instellingen en commis sies, dat nauwkeurig let op de na leving van de bordjes-opschriften en zo nodig maatregelen neemt. Zo heb ben we vorige week het ingrijpen ge had van de Centrale Filmkeuring, die uit een bioscoopjournaal het com mentaar deed verwijderen, dat over Portugal sprak als „een politiestaat, waarin een sociaal verwaarloosde be volking leefde". Deze woorden waren gebruikt in verband met de opstand op de „Santa Maria" en werden door de filmkeuring kwetsend geacht voor de regering van het met Nederland bevriende Portugal. Wie over een dergelijk ingrijpen leest, duizelt het toch wel even. Elke krant en elk tijdschrift kan over Portugal schrijven als in het ge wraakte filmjournaal en er is nie mand, die er ook maar even aan denkt daarop censuur uit te oefenen. De vrijheid van drukpers is immers bij de grondwet gewaarborgd en een ieder in ons land kan zonder voor afgaande toestemming schrijven hoe hij over dit of dat denkt. Maar voor de bioscoop gelden blijkbaar andere normen en moet een keuringscom missie het blauwe potlood hanteren ook al zijn er andere zaken in het geding dan de „goede zeden". En dat terwijl iedereen buiten de bioscoop op volkomen legale wijze van de ge wraakte (en vermoedelijk juiste) zinsnede kan kennis nemen. Een zotte wereld. Of liever: een eigenaardig Nederland. Het schijnt, dat de regering van plan is de hele filmkeuring eens op de helling te zetten. Men zou zo zeggen, dat het tijd wordt. Dinsdag is op de Vondelingenweg In Rotterdam een bestelauto met vier inzittenden op een uit tegenoverge stelde richting komende autobus in gereden. De bestelwagen loerd totaal vernield. De chauffeur -was op slag dood, de andere drie inzittenden lie pen verwondingen op. Het ongeluk gebeurde in een nauwe doorgang, die was ontstaan, omdat ter plaatse een grote vruchtauto geparkeerd stond. IDEE VAN BRESKENS' BURGEMEESTER Eerste reacties sympathiek getint „INDUSTRIESCHAP". Deze term is vorige week gevallen in westelijk Zeeuwseh-Vlaanderen. Hij was bedoeld als een sugges tie tot de „toverspreuk" voor de industrialisatie, die voor dit gebied tot op heden weinig meer dan luchtkastelen heeft opge leverd. Een toverspreuk, die elders is opgebouwd uit begrip pen als kerngemeente, extra bouwvolume en financiële faci liteiten. Burgemeester J. A. Eekhout van Breskens bezigde deze uitdrukking in zijn nieuw jaarstoespraak tot de raad. Het was een vingerwijzing lu de richting van industriële ontwikkeling, die West Zeemvscli-Vlaanderen niet minder begeert dan alle andere Zeeuwse gewesten. De heer Eekhout hield een pleidooi voor het vormen van een instelling, waarin onder meer alle gemeenten ten westen van de Braakman participeren. „Missschien komt het nooit zover; enkele gemeenten zijn vrijwel agra risch georiënteerd. Maar het is in ieder geval zo, dat bij industrieves tiging de gemeentegrenzen een beetje vervagen en dat ook de omliggende plaatsen met de nieuwe ontwikkelin gen zijn gediend. Oevrigens moet de idee eerst nog wat bezinken", voegde Breskens' eerste burger er veelbete kenend aan toe, toen wij hem dezer dagen naar de uitwerking van zijn industrieschapsgedachte informeer den. Burgemeester Eekhout zag het in dustrieschap of hoe men liet noe men wil als een mogelijkheid voor een groep gemeenten om het gehele gebied voor nieuwe bedrijven aan trekkelijk te maken. „Waar een. klei ne gemeente als Breskens bij grote investeringen al snel op moeilijk heden stuit, zou bijvoorbeeld een trio of kwartet van gemeenten wel de nodige interesse voor westelijk Zeeuwseh-Vlaanderen kunnen be werkstelligen. „Deze zelfde groep zou dus dan de plaats van de huidige industrie kernen kunnen innemen", zo ont vouwde de heer Eekhout zijn idee verder. In feite betekent het door Breskens' burgemeester gelan ceerde begrip dus een nieuwe vorm Aan samenwerking, zoals men die in westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen bijvoorbeeld ook al op het terrein van de recreatie en de uitbreidingsplannen kent. Reacties In die richting bewegen zich ook de eerste reacties van andere burge meesters in dit gebied, die wij naar hun visie op het instellen van een. (Zie slot pag. 2 kol. 4) Meer depressies met regen (Van onze weerkundige mede- H werker) Deze winter staat wel geheel |j in het teken van de oceaande- II pressies, die ook in februari bij- zonder actief zijn. Maandag s steeg de temperateur tot 12 s II graden Celsius, maar gisteren voerde een krachtige westen- wind wat minder zachte lucht aan, waarin hier en daar ook buien voorkwamen. Een rug van hoge luchtdruk begint de s dag vandaag met verspreide opklaringen, maar een volgende II s depressie trekt alweer snel naar de Britse eilanden en de Noordzee, 't Storingsfront kan nog voor de avond met regen ons land bereiken. Achter dit front wordt opnieuw vochtige zachte lucht van ongeveer 10 ij graden Celsius aangevoerd. Door deze depressieactiviteiten wordt de vorst opnieuw verder s naar het noordoosten, namelijk H tot Finland en Rusland terug- M gedreven. iliiHiiiiiiiiiiniiiiniiiiiiiiniiiuniiiiiniiiiiiniiiiuniiiiiiiiniii!!!!:!!!!]!!! Bij relletjes in Angola in totaal 31 doden Als gevolg van de twee incidenten in de hoofdstad van Portugees Angola, Loeanda, hebben 31 personen de dood gevonden, zo is dinsdag in Lissabon vernomen. Provinciale Zeeuwse Courant bLB jfiLgj H D n| H MTO B B Bm B BP^ B fl^ HB B HvoVw 01 B 9 1 B M BJB «LA RW B m.m. Mlnlm. p. advertentie 4.—. pTS™J,r T', K WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN l™ l, S», per kw. Losse nummers 15 cent. Giro no. 3593GO P.Z.O., Middelburg. Bureaus: VUssingen Walstr. 58-60, tel. 3355 4 lijnen (b.g.g. 3508 ol 3516); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 3, teL 6140 (b.g.g. adv. 6313); Oostburg. G. P. de Pauwstr. 9. tel. 2395. Terneuzen, Brouwerijstraat 3; Zierlkzce. red. tel 1*25. adm tel. 2094.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1