Dean Rusk bepleitte een verenigd Kongo Machinepistolen ratelden op de brug - de passagiers sliepen door KLANKBORD PLAN TOT VORMING VAN EEN NIEUW-GUINEA FEDERATIE DEVALUATIE VAN DOLLAR AFGEWEZEN BRITSE OORKONDE VOOR EEN KORDATE HOLLANDSE JONGEN DINSDAG 7 FEBRUARI 19öl PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 HET AVONTUUR VAN DE „SANTA MARIA" (Door mevrouw W. A. Meyer) „Neem de Santa Maria, die maakt een leuke trip o.a. langs Miami, dat is precies wat je nodig hebt. Je hebt geen haast om in Holland te komen, financieel levert het geen moei lijkheden op, de reis is gezellig, het zal je beslist de nodige afleiding bezorgen". Dit zei een paar weken geleden mijn huisarts en huisvriend dokter Gé van Beek op Curacao tegen me. Hij kon natuurlijk onmogelijk en in de verste verte niet vermoeden dat hij op zo'n speciale manier gelijk zou krijgen. De Santa Maria heelt me afleiding bezorgd en hoe. Wat een ellende is het allemaal geweest, maar nu ik veilig terug ben in Nederland, na mijn eerste rustige nacht, geloof ik toch dat ik deze reis beslist niet had willen missen. „De reis zal je afleiding geven", zei de dokter Zaterdag: de 21e januari vertrok ik uit Curasao. Ik had 'n tweeper soons hut in klasse 2a, die ik deelde met Johnny Boesveld, mijn pleegzoontje dat ik naar zijn moe der in Nederland zou brengen. Ik pakte de vijf koffers uit en snuf felde wat rond op het schip. John ny, die vijf jaar is, stopte ik niet té laat onder de wol. Hij vond het prachtig op de boot. De Santa Maria is ook een mooi schip, 's Avonds werd, voor zover dat eerder niet was gebeurd, kennis gemaakt met de andere Neder landers, we kuierden wat over dek, we babbelden wat en dron ken een drankje aan de bar. We lagen stil Tegen een uur ben ik naar mijn hut gegaan en vrijwel direct ben ik gaan slapen. Maar het was een slaapje van korte duur. want om streeks twee uur werd ik wakker. Ik merkte dat er iets vreemds was met de boot, maar begreep beslist niet wat. Plotseling merkte ik dat we stil lagen en dat de motoren waren gestopt. Ik stapte uit bed. liep even de gang in. maar zag memand. Waarschijnlijk een tech nische storing in de machineka mer of zo. dacht ik. Morgen merk ik het wel, en ik ben weer gaan slapen. Maar wat was er gebeurd, die nacht. Iedereen weet het nu. De Santa Maria is met zijn 600 pas sagiers bijna twee weken lang dagelijks het middelpunt van de I wereldbelangstelling geweest. Het i was een enorme schok toen wij. j passagiers, de volgende dag ver namen wat er was voorgevallen, toen wij rustig sliepen, enkele mi nuten voordat ik slaperig consta- J teerde: zal wel een storing zijn. Broges vertelde.... De tweede machinist van de San ta Maria, Jorge Carreira Borges uit Lissabon, vertelde me de vol gende dag geheel ontdaan, grim mig en machteloos, welk drama zich had afgespeeld. Hij had nachtdienst van twaalf tot vier uur en was op zijn post ïn de machinekamer. De boordte- lefoon ging en Borges meldde zich. Een stem van een Portugese ma troos vroeg: „Weet U wat er op de brug is gebeurd?" Borges ant woordde: „Neen. zijn er moeilijk heden?" De verbinding werd ver broken. Drie minuten daarna weer de te lefoon. Een andere stem en de zelfde vraag. Borges werd krib big en gaf terug: „Nee man, maar als er wat aan de hand is, zeg dan wat het is en houdt me anders niet van mijn werk". En op zijn beurt smeet hij de haak op het toestel. Twee minuten later beende de ma chinist driftig naar de weer rin kelende, telefoon. Voor hij zich gemeld had, hoorde hij: „Ik ben een matroos. Ivan ik beneden bij U komen? Ik moet U iets mee delen". ..Kom maar", zei Borges die er totaal niets van begreep. Overgave De matroos kwammaar niet alleen. Twee gewapende, voor Borges onbekende mannen in brui ne overall en met rood-groene armbanden om, richtten hun ma chine-pistolen op hem. „Geef over", zei de oudste van de twee. „De macht op dit schip is in han den van Portugese vrijheidsstrij ders. De brug is door ons bezet, de kapitein heeft zich overgege ven, Verzet heeft geen enkele zin. U gaat gewoon door met uw werk en TT volgt onze instructies op. De eerste opdracht is: „Stop de mo toren". Börges liet zijn opgeheven han den zakken begreep dat hij mach teloos stond en gehoorzaamde. Om vier uur, toen het schip al lang weer verder was gestoomd, werd hij afgelost. Hij kon naar zijn hut gaan en trof daar colle ga's die hem het relaas déden van de overval op de brug. Als een panter Dc tweede stuurman had wacht op de brug en bevond zicli ïn zijn luit, vlak bij de brug. Een ma troos meldde hem dat er iemand was om hem te spreken. De stuur man stapte zijn verlichte hut uit en zag een nagenoeg geheel duis tere brug. Op hetzelfde moment MEVROUW M. A. MEYEIÏ stapte uit het donker een man met een machinepistool op hem toe. „Handen omhoog". Als een panter stortte de „twee de" zich toen op de rebel om te proberen deze te ontwapenen. Een tweede Galvao-soldaat gaf uit het donker ogenblikkelijk vuur. Zijn hele stengun schoot hij op de do delijk gewonde stuurman leeg. Deze keerde zich niet zijn laatste krachten om en schreeuwde tot de derde stuurman: „Ze vermoor den me, roep de kapitein". Hij stierf terwijl de „derde" de trap afdook op weg naar de kapiteins- hut. Een wild salvo volgde deze officier, die eveneens getroffeu werd, maar niet dodelijk. Kapitein Maia en de scheepsdok ter werden door deze twee salvo's, kort na elkaar, wakker en storm den hun hut uit. Regelrecht in de armen van de rebellen. De ka pitein werd onmiddellijk over meesterd door drie man. De dok ter werd door een schot in de schouder getroffen. En iedereen sliep In een paar minuten tijd was al les voorbij, waren overal op het schip gewapende revolutionairen. De machinekamer werd beheerst. De motoren werden gestopt. Twin tig minuten later startten zij weer en het zachte monotone ge stamp was het enige geluid wat op het slapende schip werd ge hoord. In mijn hut, ver van de brug en vier dekken lager, had ik van de ratelende machine-pisto len niets vernomen. Ik ging weer slapen, volslagen onbewust van hetgeen zich enkele minuten gele den had afgespeeld ....DOOR MEVROUW W. MEYER Mevrouw Wilhelmino Meyer, sympathieke. jongt\ vrouw van even in de veertig, is de schrijfster van nevenstaand relaas over het Santa- Mai ia-avontuur, dat twaalf dagen lang de aandacht van de wereld bleef boeien. Zij was een van de vierenveertig Nederlandse passa giers aan boord van Galvao's „vrijheidsschip". Een paar jaar geleden trok ze als schoonheidsspecialiste naar Curacao. Ze kende de tropen. Ze werd geboren in Indonesië, in Malang, als dochter van een Neder lands landbouwingenieur. Op 18-jarige leeftijd kwam ze naar Neder land, waar ze piano ging studeren aan het Amsterdams conservato rium. maar na weinige jaren knappe blonde verschijning als ze was al ten huwelijk werd gevraag» 1. Omstandigheden dwongen haar jaren later voor zichzelf te gaan zorgen. Ze assisteerde mevrouw Gerda Siemer te Amsterdam, in de avonduren bij haar opleiding van mannequins. In de weinige vrije uren,, die haar restten, studeerde ze voor de staats- diploma A en B schoonheidsspecialiste, en voor het staatsdiploma medisch chiropedïste. Het verlangen het kille Nederlandse klimaat weer de rug te kunnen toekeren, was haar een stimulans daarbij ge weest. Deze diploma's openden immers de mogelijkheid een functie in tropisch gebied te zoeken. Zo kwam ze als beauty-ambassador terecht bij het chemisch-pharmaceulisch bedrijf „Chefacu" op Cu rasao, waar ze de leiding kreeg van de cosmetica-verkoop en de monstraties verzorgde op de A B C-eilandern Thuisvarend naar haar familile in Amersfoort, belandde ze ongewild en ongezocht in het Galvao-avontuur. Wij prijzen ons gelukkig, dat zij voor ons in extenso en geheel exclusief haar extravagante bele venissen beschreef. V*\*V*»V*WvVWVVVVV\iN*/V>AA*VvVW>A»VVSA/sA^VWVWS/'wV Het Wereldgebeuren INITIATIEF PAPOEA-LEIDERS Nauwere samenwerking met Australische deel Een plan tot vorming van een Nieuw Guinea Federatie onder auspiciën van Australië en Nederland is door Papoea leiders uit beide delen van dit gebied naar voren gebracht en wordt thans informeel door beide be trokken regeringen bestudeerd, zo heeft men in gewoonlijk welingelicli- to kringen in Den Haag vernomen. Het plan beoogt tevens de Indonesi sche eisen ten aanzien van Westelijk Nieuw Guinea te ontkrachten en de ontwikkeling van het gehele gebied naar zelfbeschikking veilig te stel len. Deze kringen verklaarden dat dit plan" gerezen was in besprekingen tussen de Papoea politieke leiders uit het Australische deel van Nieuw Guinea en uit het Nederlandse deel. Het voorziet in het tot stand bren gen van een nauwe samenwerking tussen de Nieuw Guinea raad in Hoi- Iandia, de hoof stad van Ned. Nieuw Guinea, en de adviesraad welke Australië bezig is in te stellen. Een moeilijkheid wordt gevormd doordat 1 Papoea's in de Nederlands Nieuw I Guinea raad de meerderheid, doch in i de Australische adviesraad een min- t derheid van zetels zullen bezitten. De Nederlandse Raad begint op 5 april haar werkzaamheden, de Australische raad op 17 april. Deze beoogde samenwerking tussen de ra den wordt gezien als een eerste stap naar een federatief verband onder Australisch-Nederlandse leiding. PICASSO IS KUNSTENAAR. Een Amerikaanse rechtbank heeft vast gesteld dat Pablo Picasso een kunste naar is en geen glasblazer. Een huis vrouw uit Illinois is hier heel tevre den over. Zij had namelijk uit Frank rijk enkele glazen ingevoerd, die wa ren vervaardigd door Picasso. Nu be hoeft zij slechts de invoerrechtente betalen, die zijn vastgesteld voor kunstwerken en niet de veel hogere invoerrechten voor glaswaren. TEGENSTRIJDIG. In een gemeente in Sleeswijk-Holstein werkte geen enkele bron op één na. Het bijzon dere is, dat de 74 woningen, die zon der water kwamen te zitten, alle in de „Bronstraat" liggen. OEFENING GLIMWORM. De politie van de Westduitse stad Ansbach zal eerstdaags bij wijze v van proef dc voetgangers verzoe ken speciaal vervaardigde „Rug- lichten" te dragen. Het experiment is bedoeld om na te gaan of de veiligheid van de voetganger op wegen zonder stoep door het dragen van een „achter lichtje" verhoogd kan worden. PIJNLIJKE VERGISSING. Een jon ge Duitser zocht dezer dagen verpo zing in een bar van een Frankforts restaurant. Achter een glas bier ge zeten. liet hij zijn gedachten dc vrije loop. Plotseling kreeg de jonge man met een leeg bierflesje een harde klap op het hoofd. Toen hij zich schielijk met een van pijn verwron gen gezicht omdraaide om zich tegen de onverhoedse aanvaller te bescher men, stamelde deze verschrikt: „Oh. neemt IJ me niet kwalijk, ik heb U voor iemand anders aangezien". V.N. MOETEN HELPEN Chinese republiek moet blijvend worden gesteund Op zijn eerste persconferentie als minister van buitenlandse zaken heeft Dean Rusk te Washington maandag verklaard dat een nieuw plan van de V.N. in het leven zon moeten worden geroepen om „vrede te brengen" in Kongo en de bevol king daar een kans te geven Iiaar eigen regeringsvorm te kiezen. Hij zei dat de V.S. hoopten dat de nieuwe aanpak van het probleem die werd overwogen, „elementen van overeenstemming aan het licht zou brengen waaruit meer bevredigende antwoorden zouden kunnen worden gevonden." Zowel in Kongo als in Laos was dc moeilijkheid een oplossing te vinden die een eind zou maken aan druk van buitenaf. Over Berlijn verklaarde Rusk dat er geen verandering was gekomen in het standpunt van de V.S. aangaande Berlijn. De Amerikaanse toezeggingen om de Chinese republiek en de bevolking van Formosa te beschermen zouden worden gestand gedaan. Amerika zou geen belangrijke be slissing over de Cubaanse kwestie nemen, voordat overleg met de an dere regeringen in Zuid-Amerika zou zijn gepleegd. Over zijn algemene aanbeveling betreffende nieuwe V.N.-pogingen tot oplossing van de crisis in Kongo zei Rusk: „Dc voornaam ste verantwoordelijkheid rust na tuurlijk op president Kasavoeboe en andere Kongolese leiders: de V.N. zijn er om te helpen. Het doel is een onafhankelijk en vere nigd Kongo, een doel dat niet kan worden verwezenlijkt als de ongeregeldheden voortduren". KENNEDY TOT CONGRES President. Kennedy heeft een speciale boodschap tot het Amerikaanse con gres gericht, waarin hij de oorzaken onder de loep neemt van liet tekort op de internationale betalingsbalans der Verenigde Staten, dat momenteel S,8 miljard dollar beloopt, en waarin hij wegen aangeeft om dit tekort weg te werken en de dollar „even goed als goud" te houden. Het plan van de president omvat maatregelen om het spenderen van geld door Amerikanen in het bui tenland te ontmoedigen en om het doen van aankopen door buitenlan ders in de Verenigde Staten aan te moedigen. Doch de president wil beslist niet weten van devaluatie vande dollar, besnoeiing van de hulp aan het bui tenland, valuta-controles of een te rugkeer naar het protectionisme met hoge tarieven. In plaats daarvan, brak hij een lans voor een nieuwe exportactie, gebaseerd op pogingen de Amerikaanse prijzen en lonen con currerend te houden, en voor een serie verbeteringen in de internatio nale financiële samenwerking. Bejaarde vrouw mishandeld en beroofd Ken tot nu toe onbekend gebleven man heeft in de nacht van zaterdag op zondag de 78-jarige weduwe J. G. wonende in de Lenghenhof to Dor drecht. na zich aan haar vergrepen te hebben, van haar spaargeld be roofd. De man dreigde de vrouw fe zullen wurgen als zij om hulp zou roepen. Hij maakte zich meester van een portefeuille met een paar hon derd gulden en een portemonnee niet huishoudgeld. De vrouw derd zondagochtend door enkele buurvrouwen in overspannen toestand aangetroffen. Deze buur- vrouwen stelden de politie van het j gebeurde op de hoogte. De weduwe heeft zich onder medische behandeling moeten stellen. De man is binnengekomen door de I niet afgesloten deur van de woning i van de weduwe, de vrouw liet deze deur met opzet altijd onafgesloten I omdat zij hartpatiënte is en soms I door de buren geholpen moet worden. Het signalement dat de vrouw van de indringer heeft kunnen opgeven is zeer vaag. De politie in Dordrecht heeft diegenen die zaterdagnacht in de buurt van de Lenghenhof iets ver dachts hebben opgemerkt, opgeroe pen zich bij haar te melden. Borgward neemt ontslag Carl F. Borgward, de eigenaar van de Borgward antoniobïel-groep, heeft beslofren toe te geven aan de verlan gens van de stads-senaat van Bre inen en zijn ontslag te nemen. De combinatie van Borgward, Lloyd en Goliath, die 20.000 arbeiders in dienst heeft zal worden overgenomen door een maatschappij die door de Bremense senaat werd opgericht voor dit doel. 9 Ruim 400 Jordaanse vrijwilligers, on der wie een aantal studenten, hebben liet Algerijnse opstandelingenleger hun diensten aangeboden. De raad van mi nisters van de Arabische Liga heeft, zo als bekend, in Bagdad eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin onder meer de burgers van de aangesloten landen toestemming wordt gegeven zich als vrij williger voor hel opstandelingenleger te melden. Zij zullen lichte taken vervullen. Peter Duivenboden redde drenkeling De Britse ambassadeur, sir Andrew Noble, heeft gistermorgen in zijn kanselarij in Den Haag een per kamenten oorkonde uitgereikt aan de 14-jarige koksmaat Peter Dui venboden uit Den Haag, die in juni van het vorige jaar een tien jarig jongetje van de verdrin kingsdood in de Schotse rivier de Dee heeft gered. Een beetje timide door alle eerbe toon, ontving Peter uit handen van de ambassadeur de onder scheiding. die hem verleend is door de 187 jaar oude Royal Hu mane Society of Great Britain, en die ondertekend is door de presi dent van deze organisatie, de her tog van Gloucester. ?eter, die als „steward" vorig jaar zijn eerste reis maakte op de Scheveningse logger „Adriana Jo hanna", was tijdens een opont houd in Aberdeen (Schotland) in de avond van 18 mei 'n roeitoch tje gaan maken op de Dee. De 10- jarige John Green, die op de oever van de grillige diepe rivier aan het spelen was. viel plotseling in het water. Peter roeide naar de kant, dook het water in (hij leer de op zijn elfde jaar zwemmen) en wist het jongetje te redden, a commissaris van politie in Aber deen meldde deze redding, die met levensgevaar werd verricht, aan, 1 de P«.oyal Humane Society, een in stelling die zich toelegt op het propageren van reddingsmethoden en die huldeblijken uitreikt aan personen die zich verdienstelijk maken bij het redden van dren kelingen. De Britse ambassadeur zei „met trots" de sierlijk gecalligrafeerde perkamenten 'oorkonde aan de Haagse redder uit te reiken. Peter Duivenboden. poserend voor dG camera's, zei te wachten op de logger, die hem weer op zee zal brengen, zo gauw er weer werk voor hem is. Fotolinies Sir Andrew Noble, rechts Peter Duivenboden en in het midden de moeder van Peter. Met „vakantie" Eind van deze week gaat presi dent Mabïb Bourguiba van Tu nesië met vakantie naar Zwu- seriand De Arabische ex-rebel en ex-banneling zal zijn paleis aan de Middellandse zee in de buurt van het uit de algemene historie beroemde Carthago verlaten en zal. ongetwij feld met zijn vriendin Wassila Ben Ammar. zijn toevlucht zoeken in een exclusief Zwitsers hotel. Gelijktijdig met de aangekondigde vakantie van Bourguiba is men te weten gekomen dat ook enkele leden van het F.LN.. het Algerijnse bevrijdingsfrqnt van Ferhal Abbas, naar Zwitserland gaan. Voeg hierbij een tijdens het weekeinde door de Franse president De Gaulle uitgesproken wens dat Bourguiba tijdens zijn vakantie er een dagje van afneemt om naar Parijs te komen, en aan deze aan wijzingen hebben enkele politici zich vastgeklampt om aan Ie tonen dat Bourguiba door De Gaulle is ge vraagd de bijzonder hachelijke en moeizame besprekingen tussen de Franse regering en Ferhat Abbas c.s. op gang te brengen. Als Noord afrikaan heeft Bourguiba. vooral in het eerste jaar van zijn regering, fel partij gekozen tegen de snel opeen volgende Franse kabinetten en zich voor een vrij Algerije uitgesproken, maar de staatsmanswijsheid kwam ook bij Bourguiba met de jaren. Zijn toon en zijn optreden zijn ge matigder geworden. Hij is tot de ontdekking gekomen dat rust een onafhankelijk "geworden land erbo venop helpt. Dat geldt, hoe dan ook, eveneens voor Algerije. Nu had Bourguiba van zijn stand punt uit gezien wel er.ige reden om in het begin van zijn politie ke loopbaan de Fransen op een al- stand te houden. Want van 1934 lot 1955 verbleef Bourguiba niet min der dan zeventien jaren in gevange nissen, verbanningsoorden en inter neringskampen. De Fransen hebben van 1934 af de illusie gehad dat het Tunesische volk zijn voorman in <le strijd voor de onafhankelijkheid dooi dc vele aiTestaties en verbanningen van Bourguiba wel spoedig zou ver geten. Maar elke keer kwam Bour guiba sterker en zelfbewuster terug. Hij kende het vooroorlogse Frank rijk als student aan de Parijse Sor- bonne. Hij huwde een Parisienne, die in Tunesië wordt aangeduid als Mathilde. Als Afrikaan denkt Boui- guiba over het huwelijk anders dan de meeste westerlingen. Zijn vrouw woont in een villa op enkele kilo meters afstand van liet presidentiële paleis. Maar Bourguiba is haar niet helemaal ontrouw: eenmaal per week brengt hij zijn wettige echt genote een bezoek. Maar op vakan ties, zoals nu in Zwitserland, is Bourguiba vergezeld van enkele vriendinnen. Hij is zelfs in zijn uiterlijk een mengeling van Europa en Afrika. Boven zijn in Europa ge maakte kostuums draagt hij een fez. Veel moeite verzet hij om in de scholen de roemrijke geschiede nis van Afrika de jeugd bij te bren gen. Maar het Arabische schrift heeft hij afgezegd. Ondanks de vqle protesten. Bepaald niet oosters is zijn dag indeling. Elke morgen vier uur wordt hij door een bediende ge wekt, die hem tegelijkertijd de avondbladen brengt en ook al de ochtendbladen. De krantenbezorgers weten dat het eerste exemplaar voor de president is. Omdat de president een goede talenkennis heeft, leest hij veel buitenlandse bladen. Nadat hij zich door de kranten heeft ge worsteld, waarbij de schaar goede diensten doet, luistert liil om half zes naar de eerste uitzending van de nieuwsberichten. Om zes uur be gint het sportuur, dat wordt door gebracht in de gymnastiekzaal of wandelend. Om zeven uur raast een motorkolonne vooraf aan de presi dentiële wagen, want meestal wor den de eerste bezoekers om kwart over zeven verwacht. Het personeel van het kabinet van Bourguiba heeft zich met tegenzin aan deze vreemde dagindeling aangepast. Tot half vier 's middags wordt onon derbroken doorgewerkt. Dan neemt de president pauze, leest de diverse staatsstukken en gaat naar huis Om 9 uur gaat de lamp in de slaap kamer van Bourguiba uit. De presi dent gaat slapen. Zowel de zitkamer als de slaapkamer in het paleis Is gesierd met vele schilderijen. Tegen elke bezoeker die interesse voor de schilderkunst heeft, zegt Bourguiba graag zelf zijn indrukken in kleuren op linnen te willen vastleggen. Hij citeert dan Winston Churchill. Maar. zo zegt hij er altijd hij: „Churchill kreeg een klaar Groot-Brittannië te regeren. Ik moet beginnen met een Tunesië dat nog nooit bestond. Als mijn poging slaagt, zal men later kunnen zeggen dat ik Tunesië heb geschapen. Dat zal mijn schilderij zijn." IJdel? Misschien wel wat. maar het is de overtuiging van ie mand die weet wat hij wil. Hopen- lijk gelukt het hem de Algerijnen en de Fransen dichter bij elkaar te brengen. Als Noordafrikaan kent hij de vrijheidsgevoelens van het F.L.N.: als politicus en staatsman kent hij de moeilijkheden van De Gaulle V.A.R. Iaat Britse spion vrij De Engelsman James Zarb die in de j Verenigde Arabische Republiek een 1 gevangenisstraf van tien jaar moest uitzitten wegens spionage, is vrij- gelaten, zo is vernomen van een woordvoerder van de Britse diplo- matieke missie te Kairo. Zarb die bijna vijf jaar in de gevan- genis had doorgebracht, zou vrijge- laten zijn als gebaar van goede wil van de zijde der autoriteiten. Deze i zouden daarmee hun erkentelijkheid willen betuigen voor hqt feit dat de Blitse historicus prof. Arnold Toyn- bee de rechten van de Palestijnse vluchtelingen had erkend. HABIB BOURGUIBA ..om vic-r uur opstaan..

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5