PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VERDRAG NEDERLAND - DUITSLAND REGELT GRENSCORRECTIES Stijgend aantal doden door sneeuwlawines Noord-Beveland werkt koortsachtig aan meer toeristenaccommodatie Duitsland verzorgt de 3560 oorlogsgraven ToonI r Toon II Positie 204e jaargang - no. 32 Dagblad, uitgave van de firnia Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. f 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 7 febr. 1961 ADVERTENTIEPRIJS Z7 cent per m.m. Mlnlm. p. advertentie 4.—, tng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties «max 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 358300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlisslngen Walstr, 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3540); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 2395, Terneuzen. Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red. tel 2425. adm tel 2094 TWEEDE KAMER WERD INGELICHT Vorig jaar is in Den Haag het Nederlands-Duitse verdrag on dertekend. Thans is bij de Tweede Kamer ingediend een ontwerp van rijkswet tot „goedkeuring van het op 8 april 1960 te 's-Gra- venliage tussen het koninkrijk der Nederlanden en de bonds republiek gesloten algemeen verdrag. De voornaamste punten uit de memorie van toelichting behelzen: De grenscorrecties worden nogmaals gecorrigeerd met dien verstande, dat Duitsland vrijwel alle gebieden te rugkrijgt en er enkele nieuwe correcties zullen volgen. De Rijnvaart-regeling kon nog definitief worden vast gelegd. De Duitse regering zal zorg dragen voor de graven van de nazi-slachtoffers in de concentratiekampen. Duitsland zegt een schadeloosstelling voor vervolgden toe. Voor nabestaanden van oorlogsslachtoffers treffen de Duitse spoorwegen speciale regelingen. Tegenover de voornaamste Duitse wens, die in ieder geval teruggave inhield van de bewoonde grenscor- rectiegebleden, heeft de Nederlandse delegatie zich langdurig verzet. Enerzijds waren echter de correcties van voorlopige aard en was de soe vereiniteit over de betreffende gebie den niet aan Nederland toegekend. Anderzijds hadden Frankrijk, Bel gië en later ook Luxemburg de on der hun bestuur geplaatste vroegere Duitse gebieden vrijwel volledig weer aan de bondsrepubliek afgestaan. De uitslag der onderhandelingen is, dat niet alle grenscorrectiegebieden worden teruggegeven en dat de over dracht gepaard gaat met een aantal aan Nederlandse belangen gedane concessies: enkele nieuwe correcties vinden voornamelijk ten behoeve van Nederland plaats. De Nederlandse soevereiniteit over de gebieden, die bij Nederland blijven of komen, wordt door de bondsrepubliek er kend. De in 1949 mede beoogde tech nische voordelen zijn grotendeels be houden, en de belangen der bij de overdracht betrokken Nederlanders worden ontzien. Rijnvaart Een voorbeeld van moeilijkheden is de Rijnvaart, waarvan slechts een enkel facet in het verdrag kon wor den opgenomen. Met betrekking tot de wel in de onderhandelingen betrokken aange legenheden stond reeds vooraf vast, dat de uitslag geen volledige inwilli ging van de Nederlandse wensen zou kunnen zijn. In de loop der jaren was immers gebleken, dat de over en weer verdedigde rechtsopvattin gen omtrent deze wensen in aan zienlijke mate uiteenliepen. Nu de punten van geschil werden bijeen gevoegd, mocht men ten hoogste een vergelijk verwachten. Op het stuk van de vergoeding aan nazi-slachtoffers heeft de bondsrepu- gering haar morele plicht ten deze erkend en de regering van het ko ninkrijk in staat gesteld 125.000.000 marken onder deze slachtoffers te verdelen. De uit bestaande en uit toekomstige Duitse voorschriften voortvloeiende aanspraken van Ne derlanders blijven onverkort. Daar enboven is de mogelijkheid van la tere onderhandelingen over bepaalde vergoedingen opengehouden. Met betrekking tot de oorlogs- gravenovereenkomst zegt de me morie, dat er een overeenkomst is gesloten over de instandhouding van de Nederlandse erevelden in de bondsrepubliek, over de ver gemakkelijking van het naspeu- ringswerk naar overleden gede porteerde Nederlanders en over het bezoek aan de in de bonds republiek gelegen erevelden en gedenkplaatsen voor overleden gedeporteerde Nederlanders. Als uitvoerend orgaan voor genoem de taken is de Oorlogsgravenstich ting aangewezen. Door haar zorgen zijn in samenwerking met de be trokken Duitse instanties de stoffe lijke resten van Nederlandse oorlogs slachtoffers, aan wier graven door hun verspreide ligging geen duur zaam en waardig onderhoud kön worden gewaarborgd, samengebracht op zeven erevelden, die door de stichting geregeld worden geïnspec- Marinier in Nieuw-Guinea op patrouille omgekomen De commandant strijdkrachten Nieuw-Guinea heeft meegedeeld dat de marinier derde klasse zeemiliciën Frits Jozef Vogt op vijf februari door een ongeval tijdens een patrouil le in het gebied van de Zuidgeelvink- baai is omgekomen. De twintigjarige zeemiliciën was afkomstig uit Drach ten. Hij is gisteren met militaire eer begraven. Picasso gestolen Dit de universiteit van Pittsburgh is zondag een schilderij van «1e Frans- Spaanse schilder Pablo Picasso ge stolen, dat een geschatte waarde heeft, van 10.000 dollar. De diefstal van bet doek, dat getiteld is „Figuur 1918", werd ontdekt door een student. Het hing op het ogen blik van de diefstal op een tentoon stelling in de studentensociëteit. De universiteit van Pittsburgh had hut schilderij in bruik'.een van de Guggenheimstichting in New York. De Jaarlijkse Waalse prijs van de Belgische provincie Henegouwen is voor 1960 toegekend aan Alphons Felix Deneu- hourg voor zijn jongste bundel korte vertellingen* In liet plaatsje La Huïpe vlakbij Brussel heeft prins Albert van Luik, die voorzitter is van het Rode Kruis, in gezélschap van prinses Paola een nieuw poliklinisch centrum geopend. Foto: Moeders' onder elkaar: een moeder van een tweeling, wélke in het centrum is opgenomen, toont haar kinderen trots aan prinses Paola. teerd. Deze erevelden omvatten te zamen de graven van 3560 overleden gedeporteerde Nederlanders. Sedert 1953 organiseert de stichting periodiek voor familieleden van over leden gedeporteerde Nederlanders grafbezoeken naar de Nederlandse erevelden en gedenkplaatsen in de bondsrepubliek. Daarbij moet behou dens de door het ministerie van de fensie verleende vergoeding voor binnenlandse reiskosten en behoudens verdergaande tegemoetkomingen van de stichting of van gemeentelijke diensten voor sociale belangen ten behoeve van minvermogenden van de deelnemende nabestaanden de vol le reissom worden gevraagd. De bandsregering zal nu gedurende tenminste 10 jaar jaarlijks voor 1000 nabestaanden bij bezoeken aan de Nederlandse erevelden en gedenk plaatsen in de bondsrepubliek de reiskosten eerste klas over het Westduitse spoorwegtraject vergoe den. Tevens heeft «1e bondsregering zich bereid verklaard om met de regering van het koninkrijk over schadeloos stelling van personep, die om andere redenen dan ras, geloof of wereld beschouwing zijn vervolgd, te onder handelen, indien zij hierover voor de totstandkoming van de multilate rale herstelbetalingsregeling, voor zien in de Londense schuldenovereen- komst van 1953, met een ander land tot overeenstemming komen. De Russen zijn er in geslaagd een zware spoetnik van 6% ton, de ,Js- polin" (reus) in een baan om de aarde te brengen. FotoIn het plane tarium van Moskou geeft een assis tente op een globe de baan aan van de ,J$polin". GEVAAR BLIJFT DREIGEND Vijftienhonderd arbeiders met helikopter bevoorraad Tonnenvrachten sneeuw, die in het afgelopen weekeinde zijn neergeko men in Zuid-Europa en Oostenrijk, hebben minstens 26 mensenlevens ge- eist. Op vele plaatsen is het gevaar voor lawines rroot. Toeristen werden ingesloten, dorpen werden geïsoleerd, wegen werden afgesloten en Italiaan se militaire oefeningen werden vrij wel onmogelijk gemaakt. In Oosten rijk werd de hoofdweg tussen St. Anton en St. Christoph gesloten, wegens het gevaar voor lawines, dat in het gehele oostelijke Alpengebied bestaat. Het Zwitserse federale lawine-insti tuut heeft gemeld, dat het grootste gevaar inmiddels voorbij is, als er tenminste niet nog meer sneeuw valt. In dit land verloren acht mensen het leven door de hevige sneeuwval. In het zuidwestelijke kanton Valais, waar 30 lawines zijn geweest, ligt op sommige plaatsen de sneeuw ruim twee meter hoog. Op vier plaatsen bij het bouwproject van Grade- Dixence (elektrische krachtstations) zijn 1500 arbeiders geïsoleerd. Hef- schroefvliegtuigen moeten voor de bevoorrading zorgen. In Champex werden 50 Franse toe risten gedurende een nacht ingeslo ten door de sneeuw. In Italië verlo ren 15 mensen het leven in de sneeuw, tot dezen behoorden ook zes soldaten die omkwamen tijdens de wintermanoeuvres van het Italiaanse leger. In Rast Kogel, in Tirol, werden twee mensen bedolven door een lawine. Het treinverkeer tussen Rome en Pa rijs, via Turijn, werd onderbroken. Het is thans weer hervat, maar in liet goederenvervoer is een achter stand gekomen van 12 uur. Een hefschroefvliegtuig heeft vijf toeristen moeten redden, die waren vastgelopen op een berghelling in de buurt van Chamonix. De vijf men sen, gidsen en arbeiders van een na burig project, hadden het weekeinde moeten doorbrengen in een schuilhut. Een verslaggever en een geluidstech nicus van de Franse radio zijn maan dag in de Franse Alpen om het leven Portugezen vragen om meer vrijheid Vertegenwoordigers van de oppositie in Portugal hebben president Tomaz gevraagd het land onmiddellijk een nieuwe regering te geven. Deze rege ring zou de bevolking in staat moeten stellen haar fundamentele rechten, die in de grondwet verankerd zijn maar die tot nu toe „Een dode letter" zijn gebleven, uit te oefenen. In Amsterdam 3200 flessen in gracht De harde wind, die gistermiddag door de straten van Amsterdam woei, heeft hier en daar enige schade aan gericht. Op de grachten werden van enige bomen grote takken afgerukt en bij de vele bouwwerken, vooral in Nieuw-West, deden zicli gevaarlijke situaties voor, toen een aantal stei- gerwerken vervaarlijk heen en weer begon te zwiepen. In de Lijnbaansgracht raakte, waar schijnlijk als gevolg van een wind stoot, een 6-tons vrachtwagen te wa ter. pe wagen was geladen met 3200 melkflessen, merendeels leeg. De brandweer bleek niet bij machte de auto uit het water te halen, zodat daarvoor een extra -grote kraanwa gen moest komen. Persoonlijke ongelukken hebben zich tot nu toe niet voorgedaan. Acht ton schade op Santa Maria De «llrectie van de rederij van de Santa Maria heeft meegedeeld, dat de schade, die door de rebellen van kapitein Galvao aan de Santa Maria is aangericht, 40 miljoen cruzeiros (ongeveer 800.000 gulden) bedraagt. gekomen, toen hun vliegtuigje naar beneden stortte. Zij maakten een re portage van de aanblik van het ge bied in de Franse Alpen dat van la wines had te lijden gehad. De toestand van de piloot van het gecharterde vliegtuig is ernstig. Recreatieontwikkeling Wissenkerke te snel DE NIET BIJSTER originele uit drukking „uit zijn isolement verlost" is de laatste maanden talloze malen van toepassing gebracht op Noord- Beveland! En inderdaad: sinds 1 ok tober 1900 kunnen de Noordbevelan- ders zonder gebruik te maken van een veerpont het vasteland herei ken. Hun eiland is sedert die datum met een massieve dam door de Zandkreek aan Zuid-Beveland ge smeed. Maar niet alleen de Noord- bevelanders zijn „verlost", er is ook een wat ruime „verlossing" gekomen voor honderden anderen: bewoners van drukke bevolkingscentra, die strand en duinen voor hun vakantie hegeren. Want de Zandkreekdam mag dan voornamelijk een comforta bel „bezit" van de Noordbevelanders zijn, anderzijds is het toch ook zo, dat de vakantiegangers dit eiland nu veel gemakkelijker zullen ontdekken en bereiken! En nu reeds staat het vast, dat een opvallend drukke toeristenstroom in het aanstaande vakantieseizoen zijn weg over deze dam zal vinden. In middels stapelen de aanvragen om strandhuisjes, zomerwoningen, hotel accommodatie en pension-bij-parti culieren zich zienderogen op bij de plaatselijke V.V.V.'s en gemeentebe sturen op Noord-Beveland. Zozeer zelfs, dat burgemeester J. van Halst gistermiddag in zijn nieuwjaarsrede voor de raad van Wissenkerke een noodkreet slaakte. Letterlijk zei hij: „De ontwikkeling van de recreatie in de gemeente Wissenkerke gaat te snel ten opzichte van hotelbouw en pensioncapaciteit. Dit jaar wordt het dubbele van het aantal toeristen ver wacht, dat vorig jaar rust kwam zoeken in de gemeente"... Beroep op bevolking Daarom slaakte de heer Van Halst een noodkreet: „Over de hoofden van de raadsleden heen Burgemeester slaakt in raad noodkreet wil ik een beroep doen op dc be volking om zoveel mogelijk ka niers te verhuren aan toeristen oni deze niet teleur te stellen", zo riep hij de medewerking van de eiland-bewoners in! Voor burgemeester Van Halst is deze ontwikkeling overigens geen verras sing. Hij heeft het zien aankomen en zolang hij reeds burgemeester van Wissenkerke is, heeft hij geijverd voor de recratieve ontwikkeling van zijn gemeente. Aanvankelijk echter wei-den de gemeentelijke recreatie plannen door „hogerhand" gewogen en te licht bevonden, maar tenslotte „Na, als ik goed geteld heb. vijf veranderde plannen", zoals een ge meenteambtenaar van Wissenkerke ons het zei werd het plan clan toch beklonken en kon (eind 1959) met de Inrichting van het recreatie terrein worden begonnen. Vijf hectare groot ligt dit -terrein „De Banjaard" in de Onrustpolder tegen de smalle duinerij aangevlijd. En inmiddels is het eerste deel van dit recreatieterrein burgemeester Van Halst maakte er niet vreugde gewag van gereedgekomen: 55 zomerwoningen en één hotel staau er nu. Maar het is bij lange na nog niet voldoende, want alleen Wissen kerke al heeft 140 aanvragen voor zomerwoningen. Geen wonder dus, dat er reeds koortsachtig gewerkt wordt aan het tweede deel: nog eens 90 zomerwoningen. De overvloedige regenval heeft ech- (Zie tlot pag. 2 kol. 3) Tot twee keer toe waren wij vori ge week getuige van een politie- vermaning aan een automobi list. In beide gevallen was de man in de auto schuldig, zodat de verma ning terecht werd gegeven. Maar toch klopte er iets niet, namelijk de toon waarop de terechtwijzingen werden uitgedeeld. Men kreeg de in druk. dat hier een vervaarlijke sergeant-majoor een slordige recruut eens flink op zijn nummer moest zet ten. We hebben ons daarover ver baasd. evenals een medepassagier in de auto, die na afloop van de uit brander zei: „Ik krijg het altijd warm van zulke onbeleefde mensen". Nu moet men in deze zaken reëel zijn. Van politiemannen, die dage lijks vele verkeersovertredingen vaststellen, mag men niet eisen, dat zij de overtreders zingend tegemoet gaan of dat zij hun een kopje koffie aanbieden. Hun ervaringen met ver- keerszondaars zullen wel niet alle maal van aangename aard zijn. Er zijn nu eenmaal figuren, die bij het zien van een politie-agent beginnen te steigeren en die zich in het ge sprek met deze gezagsdienaars dien overeenkomstig gedragen. Maar deze overwegingen nemen niet weg, dat men van een politieman in alle rede lijkheid mag ver langen, dat hij een burger met een. gewone vanzelf sprekende welle vendheid tegemoet treedt. Wordt die niet beantwoord, dan is er nog gelegenheid te over tot omschakeling. Waarom nu direct al op hoge toon moet worden begon nen. is ons een raadsel. jjantlii'. Er wordt aan de politie-kant wel eens vergeten, dat men aan die zijde altijd een streep voor heeft op de man, die de overtreding heeft begaan. Want hoe gaat het in der gelijke gevallen: de zondaar zo was het althans bij de hier aange haalde voorbeelden realiseert zich plotseling een fout te hebben ge maakt, hij schrikt en tracht die fout te herstellen, maar terwijl hij daar mee bezig is komen twee levensgrote agenten op hem af. Nu wordt hij helemaal in een afweerhouding go drongen, want er wordt hem toege snauwd: „Kent U geen verkeersre gels?" Natuurlijk kent hij die, maar hij maakte een fout, onfeilbaar is hij niet. Maar de agent gaat verder: „Waarom past U ze dan niet toe?" Men moet wel van heel beheersten huize komen om op zo'n ogenblik rustig te blijven. Nogmaals, wij begrijpen de moeilijk heden die de politie dagelijks tegen komt, maar toch geloven we dat het niet moet zoals het hier ging. Ook voor de politieman geldt, dat de toon de muziek maakt. En waar hij al zo vaak voor dissonerende klanken moet zorgen, zal aan die „loonvor ming" juist de grootst mogelijke aan dacht besteed moeten worden. Het „wees een heer" geldt niet alleen voor de weggebruiker, maar ook Voor de politie in het inter-menselijk verkeer. In dit opzicht valt het op, dat met name sommige rijkspolitie mensen deze regel met een aangebo ren wijsheid toepassen Dergelijke mannen zijn een stuk propaganda voor hun vak. Misschien komt er nog wel eens een tijd, dat de politie in ons land uit louter van dergelijke propagandisten zal bestaan. Wat zal Nederland dan een hoffelijk land worden! De onderwijzersorganisaties heb ben besloten hun „eigen" spel ling niet meer toe te passen. Sinds enkele jaren hielden deze ver enigingen in hun tijdschriften er een eigen schrijfwijze op na als protest tegen de spellingsvoorschriften van «ie regering. Die onderwijzersspel ling was nogal rigoreus en voorna melijk op de fonetiek ingesteld. Wij hebben eens een artikel voor een onderwijzerstijdschrift geschreven in „gewoon Nederlands", om het zo maar eens te zeggen, maar toen we het nummer toegestuurd kregen, kenden we het stuk niet meer terug. Een concert was een „konsert" ge worden. vakantie bleek „vakansie" te heten, en zo was er veel meer. De heren houden er dus nu mee op en keren van hun uitzonderings-„posi- sie" terug naar de gewone positie. Maar daarmee is de spellingsmisère de wereld nog niet uit. Het is te hopen, dat minister Cals het aange kondigde overleg met België niet op de lange baan zal schuiven. KONING HELPT FINANCIEEL In verwoest dorp wordt geplunderd De pogingen om eventueel nog leven de slachtoffers van de ramp in Mou- lin-sous-Fléron te redden, worden in onverminderde mate voortgezet, doch zonder succes. Wel werd een levende big gevonden, die zestig uur. be schermd door een zware balk. had gevangen gezeten. Deze big en ren hondje, dat op de avond van de ramp werd gered, zijn de énige levende wezens, die tot dusver in veiligheid konden worden gebracht. Intussen hebben plunderaars hun slag geslagen op de plaats van ramp. Geld, huishoudelijke voorwer- pen en zelfs reddingsmateriaal zijn ""stolen. -Igens eer mededeling van de gou verneur van Luik heeft koning Bou- dewijn een gift geschonken aan het fonds, dat voor hulp aan de slacht offers is gesticht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1