Zeeuwse expositie ook op zondag geopend BARON BLUFF WALCHEREN Agenda „HONTE" VOOR LOODSWEZEN IN DEN HELDER VAN STAPEL A.N.M.B. VIERDE IN GOES HET 75-JARIG BESTAAN Waar zijn onze schepen MAANDAG 6 FEBRUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 1 IN JUNI TE ANTWERPEN Filmpremière van „De dijk is dicht" Tijdens een vergadering van de werkcomités van Antwerpen en Zeeland, die zaterdag te Mid delburg gehouden is, werd be sloten de Zeeuwse tentoonstel ling in Antwerpen ook op zon dag open te stellen. Nu 0111 deze reden volgens voorzitter ir. C. A. L. Horstmann de medewer king van de landbouw niet ver kregen kan worden via het ka naal van de drie Zeeuwse land bouworganisaties, die zich tegen de openstelling op zondag keer den, wil het organisatiecomité zich voor de deelneming van de Zeeuwse landbouw wenden tot de coöperaties en de veilings verenigingen. Tevens werd tijdens de verga dering van zaterdag besloten, dat de tentoonstelling niet zoals aanvankelijk was vastgesteld op zaterdag 3 juni geopend zal worden, maar op vrijdag 2 juni a.s. des namiddag om vijf uur in de feestzaal van het tentoon stellingsgebouw. Wie de ope ning zal verrichten, is nog niet bekend. Na de opening zal om half negen 's avonds de Zeeuwse film „De dijk is dicht" in première gaan. De'ze première wordt ingeleid door zang van het Westkappels dameskoor, dat in klederdracht optreedt. De dag wordt besloten met 'n cocktailparty voor liet Antwerps en Zeeuwsbe drijfsleven. Concert en toneel Zaterdag worden op de Antwerp se Markt folkloristische demon straties gegeven, terwijl er ook een wedstrijd gehouden wordt tus- teu de boogschutters van Zeeland en Antwerpen. Maandagavond is er in de Kon. Vlaamse Opera een concert, waaraan de organisato ren zo mogelijk een balletoptre-.. den willen vastkoppelen; op dins dagavond wordt in de Kon. Ne derlandse Schouwburg een toneel voorstelling gegeven. De uitwer king van dit plan, waarbij men liefst een centraal gezelschap uit Zeeland voor het voetlicht wil brengen, zal worden opgedragen aan do Zeeuwse toneeladviseur, Toine van Bergen. Woensdag middag 0111 vijf uur wordt de ten toonstelling gesloten, er na volgt nog een banket. De tentoonstelling is op alle dagen geopend van tien tot acht uur. Er hoeft geen entree betaald te worden, ook niet voor de tentoonstelling van Zeeuwse beeldende kunst, die óf in de Dierentuin óf in het Academie gebouw gehouden zal worden. Er zal contact worden opgenomen met de Zeeuwse scholen om zoveel moge lijk het bezoek aan de tentoonstel ling te bevorderen. Ook via de VW's worden excursies georganiseerd naar Antwerpen. Scheepvaart Voorts heeft liet college van burge meester en schepenen van Antwerpen besloten om in liet nationaal scheep vaartmuseum een tentoonstelling te houden, die de scheepvaart over de Schelde in de afgelopen jaren in beeld brengt. Er is reeds een inzen ding Zeeuwse scheepsmodellen toe gezegd. De belangstelling van Zeeuwse zijde voor de Antwerpse tentoonstelling er hebben zich 26 exposanten ge meld, die een zo breed mogelijk ter rein vertegenwoordigen is reeds zodanig, dat de inschrijvingen de begroting nu al dekken. De bedrijven, die zich aangemeld hebben, beslaan thans rond de helft van de expositie ruimte, waarbij dan nog de Delta planmaquette en de inzending van waterstaat komt. Tijdens de ten toonstelling worden doorlopend tien verschillende films over het Zeeuw se bedrijfsleven vertoond Van Zeeuwse zijde is men vooral opgetogen over de bijzonder grote medewerking, die Antwerpen geeft. „Overal en met bewonderenswaardig gemak weet men een oplossing te vinden", verklaarden de Zeeuwse co mitéleden unaniem. Voorafgaande aan deze vergadering waren de comitéleden en hun dames in de zaal van Ged. Staten ontvan gen door het provinciaal bestuur van Zeeland. De commissaris der konin gin, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot, sprak zijn gasten hier toe en ver klaarde bijzonder verheugd te zijn over de plannen om een Zeeuwse tentoonstelling in de sinjorenstad te houden. De commissaris hoopte, dat deze expositie de eerste stap zal zijn tot een verruiming van het tot nu toe nog helaas sporadisch contact tussen Antwerpen en Zeeland. Jhr. De Casembroot was hierbij overtuigd van de goede wil van het stads- én provinciaal bestuur van Antwerpen, temeer ook omdat de gouverneur van Antwerpen, de heer R. Declerck, in het comité zitting heeft willen ne men. Tot slot van zijn toespraak over handigde de commissaris aan ir. C. A. L. Horstman, de voorzitter van het Zeeuwse werkcomité, het besluit, waarbij de provincie meedeelt de ten toonstelling te zullen subsidiëren. Xamen9 de Antwerpse delegatie sprak de stadssecretaris van Ant werpen, prof. dr. K. C. Peeters, die tevens voorzitter van het Antwerps werkcomité is, een dankwoord, waar in hij betoogde, dat de betrekkingen tussen de steden Middelburg en Ant werpen reeds lang bestaan. Ook hij hoopte, dat liét contact tussen de beide provincies uitgebreid zal worden. Opening in Goes van dr. Rutgershuis De afdeling Zuid- en Noord-Beveland van de Nederlandse vereniging voor sexuele hervorming heeft te Goes een dr. J. Rutgershuis gesticht. Dit con sultatiebureau voor huwelijks- en ge slachtsleven is gevestigd in het ge bouw van de Slichting Medisch Cen trum aan de Beatrixlaan. De medische leiding is in handen van mevrouw A. G. KroonenbergHolt huis, arts te Goes. Als deskundig me dewerkster is aangesteld mej. H. J. Tilgenkamp. terwijl mevrouw L. Vis serOosterling beheerster is. Ter gelegenheid van de officiële ope ning van het gebouw wordt op 11 februari a.s. dés middags in hotel ..De Korenbeurs" te Goes een recep tie gehouden. Voor de leden is er des avonds in ..De Prins van Oranje" een feestavond, waar de landelijke N.V. S.H.-toneelgroep het toneelspel „Moe- I derpalade" van André Birabeau zal I opvoeren. Collecte De collecte voor de zending bracht i te Driewegen over het 4e kwartaal j 1960 45 op. I Tijdens dn ontvangst te Middelbiurg i van de werkcomiés uit Antwerpen j en Zeeland voor de Zeeuwse tentoon- j stelling, voerde de commissaris der koningin in Zeeland, jhrmr. A. F. C. de Casembroot, in de zaal van Ged. Staten een geanimeerd gesprek met van rechts naar links de heren prof. dr. K. C. Peeters, de stadssecretaris van AntwerpenJ. H. de Jongh, kanselier van het consu laat-generaal. der Nederlanden in België, J. Lovink, voorzitter van de Nederlandse vereniging ëerlandïa" te Antv:erpen, ir. C. A. L. Horstmann de voorzit ter van het Zeeuwse werk comité, (de commissaris) en II. Ja cobs, directeur van de afdeling scho ne kunsten van de stad Antwerpen. (Foto P.Z.C.) VANDAAG. Middelburg Electro: Brandend verlan gen, 19.30 uur, 13 Jaar- City: Pa krijgt de klappen. °0 uur, alle leeftijden. Schouwburg: Z.V.U., solo-toneel, Lady L", 20 uur. Vlisslngen Alhambra: Onstuimige drif ten. 20 uur, 18 Jaar. Luxor: De rode baperskapiteln, 20 uur, 14 Jaar. Goes Grand: De onzichtbare spion slaat toe, 20 uur, 14 Jaar. Zlcrikzeo Concertzaal: Meisjes op be stelling, 20 uur, 18 Jaar. Haamstede Hotel Bom: Pelsjagers van de Slangenrlvier. 20 uur, 14 Jaar. Axel Het Centrum: King Creole. 20 uur, 13 Jaar. Sas van Gent Olympia: De verloren zoon, 20 uur, 14 jaar. Oostburg Ledeltheater: Lied zonder einde, 20 uur, 14 Jaar. Tcrneuzen Luxor: Lied zonder einde, 20 uur, 14 Jaar. Hulst Bloseoopgebonw: Mag ik deze dans van U?, 20 uur, 18 jaar. MIDDELBURG Intrede ds. A. P. Nauta In de Nieuwe Kerk te Middelburg heeft ds. A. P. Nauta, afkomstig uit het Friese St.-Johannesga, zondag avond zijn intrede gedaan als predi kant van wijlt II (vacature dr. H. v. d.: Linde) van de Ned,; Hervormde Gemeente. „Velen zullen vragen dominee, wat zijn uw plannen, wat is uw program ma maar hoe belangrijk deze vra gen ook zijn in deze intrededienst wil ik slechts spreken over Christus, de gekruisigde", aldus begon ds. Nau ta zijn preek. Als tekst had de nieu we predikant gekozen de woorden uit Handelingen 19, vers 20 „Alzo wies het woord des Heren". Voor Paulus deze woodren ln Efeze kon spreken, aldus dr. Nauta, had hij veel tegenstand ondervonden. Ook thans nog is liet moeilijk met de op dracht „predik het evangelie" in déze wereld te staan en gehoor te vinden. Na zijn predikatie richtte ds. Nauta zich tot de commissaris der koningin die hij dank bracht voor de mede werking, die hij van de commissaris had gekregen ria de ramp in 1953 op Schouwen (Scliarendiike), tot de bur gemeester van Middelburg, tot de vertegenwoordigers van de Geref. Kerk, de Koorkerkgemeensqhap, dc Waals-Hervormde gemeente" de Chr. Geref. Kerk, de Doopsgezinde Kerk de Lutherse Kerk en het Leger des Heils. Voorts sprak hij hartelijke woorden tot de leden van het ministerie van predikanten, de aanwezige predikan ten van de classis-Walcheren en de ring Middelburg en tot allen, die op het kerkelyk terrein werkzaam zijn. Ds. Nauta verklaarde verheugd te zijn, dat zovelen uit zijn vorige ge meenten St.-Johannesga en Scharen- dijke aanwezig waren. In de morgendienst was ds. Nauta bevestigd door ds. W. Koole van Wis- senkerke. VLISSINGEN Ziekenfonds legde beslag onrechtmatig In zijn uitspraak ln het kort geding, dat de curatoren in het faillissement Handelseombinatle tegen liet zieken fonds „Walcheren,, hadden aange spannen over het beslag, dat het zie kenfonds op het pand van de Zuid- Nederlandse" te Vlisslngen had ge legd, heeft do president van de recht bank, mr. P. van Empel. dit beslag onrechtmatig genoemd. Zoals bekend bestaat er een slepende kwestie tussen de „Zuid-Nederlandse" en het ziekenfonds „Walcheren" over het pand van de „Zuid-Nederlandse" aan de dr. SLavermanstraat te Vlissin gen. Dit pand is verzakt, waardoor het aangrenzende perceel van het zieken fonds ernstige schade werd tooege- bracht. Reeds eerder had het zieken fonds de curatoren hiervoor aanspra kelijk gesteld. Bij 'n kort geding', dat het ziekenfonds tegen de Zuid-Neder landse had aanhangig ;;cmaakt, had mr. Van Empel bepaald, dat de Zuid- Nederlandse al het gebouwde, dat ge vaar of nadeel toebrengt aan het pand van het ziekenfonds, moest verwijde ren. Toen met deze werkzaamheden vol gens het ziekenfonds niet tijdig werd aangevangen had men beslag doen léggen op het pand om op deze wijze "aan geld te komen om de werkzaam heden zelf te laten uitvoeren. Hiertegen waren de curatoren van de Zuid-Nederlandse in 't geweer geko men, omdat zij van mening waren, dat wel op tijd was begonnen met de benodigde werkzaamheden. Thans heeft mr. Van Empel dus bepaald, dat het beslag door het ziekenfonds on rechtmatig was gelegd en de staking- van de executiemaatregelcn bevolen. Officiële publikatie GEMEENTE VLISSINGEN. MEDEWERKING INGEVOLGE ARTIKEL 72 L.O. WET 1920. B. en w. van Vlissingen brengen ter open bare kennis, dat door de raad dier ge meente bij zijn besluit van 27 januari 1961. nr. 22 aan het bestuur der Vereni ging tot Bevordering van Christélijk On derwijs, medewerking is verleend voor het aanbrengen van dekvloeren in de lo kalen nrs. 4 en 6 van de Prins Willem- school voor gewoon lager onderwijs aan de Grote Markt alhier. GEMEENTE VLISSINGEN. SANERINGSPLAN. Het hoofd van het gemeentebestuur van Vlissingen brengt, ingevolge artikel 43. junclo art. 37, 3e lid der Woningwet, ter openbaFe kennis, dat de door de gemeen teraad op 27 januari 1961 vastgestelde verordening tot regeling van de aard der bebouwing en het gebruik van gronden, gelegen in de bebouwde kom (Komver- ordening Lange Zelke en omgeving. Vla mingstraat en omgeving) met de daarbij behorende uitvoerige kaarten en toelich tende beschrijving, gedurende veer dagen, aanvangende 7 februari 1961. voor een ieder ter gemeentesecretarie, kamer 4. ter inzage is gelegd- Binnen zes weken na afloop van termijn kunnen belanghebbenden, zich met bezwaren 'tot de gemeenteraad hebben gewend, bij Gedeputeerde Staten van Zeeland bezwaren tegen de genoem de verordening inbrengen. GEMEENTE VLISSINGEN. Bouvvvcrbod Lange Zelke en omgeving, Kleine Kerkstraat cn omgeving. Het hoofd van het gemeentebestuur van Vlissingen brengt ingevolge artikel 10, tweede lid, der Woningwet, ter openbare kennis, dat ter voldoening aan liet be paalde in artikel 35, vierde lid, dier wet het ontwerp van een raadsbesluit tot vast stelling van een „Verordening, houdende verbod tot aanbouw en herbouw van ge bouwen op de in de omgevhsg van de Lange Zelke en Kleine Kerkstraat gele gen gronden, waarop straten en pleinen zijn geprojecteerd (Bouwverbod Lange Zelke cn omgeving. Kleine Kerkstraat cn omgeving)", met de daarbij behorende uitvoerige kaart, gedurende een tijdvak van vier weken, aanvangende 7 februari 1961. voor een ieder ter gemeentesecre tarie, kamer 4. ter inzage is gelegd. Een groot aantal leden van dc Alge- i band met de vestiging van nieuwe mene Nederlandse Metaalbedrljfs-1 industrieën, voorzag hij een nog gro- bond, vergezeld van hün echtgenoten, I tere groei. Tenslotte wees de dis- heeft zaterdag in „De Prins van trictsbestuurder er op. dat van <it Oranje" te Goes' het 75-jarig bestaan van de bond gevierd. Het was een bijeenkomst van het zesde district, omvattende Zeeland en West-Bra bant. Tijdens de middagbijeenkomst in „De Prins van Oranje" voerde de dis trictsbestuurder, de heer Th. de Geus het woord, die meedeelde, dat het ledental van het zesde district op 1 oktober 1959 precies 3930 bedroeg. Een jaar later was het ledental ge stegen tot 4062 en op dit ogenblik bedraagt het 4228. Zeeland en West- Brabant hebben gelijke tred gehou den met dc landelijke stijging, die ongeveer 10.000 leden bedroeg. De bond telt thans 105.500 leden. De heer De Geus noemde de groei van het ledental in Zeeland zeer ver heugend. Voor de toekomst, in ver- ROTTERDAM 2 (V1AASKERK 3 v STAO GOUDA (IW. ruim 10.000 nieuwe leden over het gehele land 41 de leeftijd van 21 jaar nog niet heeft bereikt. Vervolgens sprak de bondsbestuur- der, de heer C. de Hay, een kort her denkingswoord, waarin hij het verle den, het heden en de toekomst van de bond de revue liet passeren. Spre ker wees op het vele, dat de bond voor zijn leden heeft kunnen berei ken. Met name na de tweede wereld oorlog is de bond er in-geslaagd een complex van arbeidsvoorwaarden op te bouwen, waarop de leden trots kunnen zijn. De basis hiervoor is in de jaren vóór de oorlog gelegd, be toogde de heer De Hay. De toekomst van de bond zag spreker zeker niet somber in. Een bandje, bestaande uit de heren C. Hoogesteger, piano, Jac. Polfliet, bassist en J. Barendse, gitarist, zorg de voor de muzikale omlijsting op deze druk bezochte herdenkingsbij eenkomst. Nadat een gezamenlijke maaltijd was gebruikt in hotel „De Korenbeurs" keerden de A.N.M.B.-ers omstreeks half zeven terug naar „De Prins van Oranje", waar het gezelschap Willy Vei'voort een vlot en met vaart ge bracht ontspanningsprogramma pre senteerde. (Voor een speciale verslaggever). Het molorbetonningsvaarluig „Hon- te", op de Rijkswerf te Den Hel der in aanbouw voor het Loods wezen te Vlissingen, is zaterdag van stapel gelopen. Het 136 ton metende scheepje werd gedoopt en te water gelaten door mevrouw P. G. Kennema-Gorter, de echtge note van de directeur van liet Loodswezen in het derde district. De „Honte" is het 32ste schip, dat na de tweede wereldoorlog op de Rijkswerf op stapel werd ge zet. en behoort tot een serie van vijf vaartuigen voor het Loods wezen. Het trieste weer. met sneeuw- en regenvlagen, liet veel verloren gaan van het feestelijke karakter dei' stapelloop. Met verkleumde vingers bespeelden de muzikanten van de werfkapel hun instrumen ten om de plechtigheid nog wat op te luisteren. Toen mevrouw Ken- nema haar taak met het fraaie bijltje had verricht, sloeg wel de fles champagne tegen de boeg te pletter en werd wel aan beide zij den de naam „Honte" zichtbaar, maar het casco bleef onwrikbaar staan. Ergens verdekt opgesteld pompte een man-in-overall als een bezetene aan een hydraulisch persje, maar de „Honte" scheen weinig te gevoelen voor een bad in het werfbassin. Maar zowaar, op een gegeven mo ment begon het dunne plaatje lussen pers en blok te wankelen, wat betekende dat de „Honte" langzaam maar zeker van de hel ling begon te glijden. Scheeps- fluiten loeiden én de werfkapel zette het Wilhelmus in. De auto riteiten. o.w. de vlagofficier mate rieel Koninklijke Marine, vlce- admiraal A. H. J. van der Schafte Olivier, en dc commandant dei- zeemacht in Nederland, schout bij-nacht mr. A. N. Baron de Vos van Steenwijk, brachten de mili taire groet. De „Honte" zwenkte in het natte dok: een pittig scheepje, met een t hoge brug en een modern-gelijn de schoorsteen. Dc lengte be draagt 28,80 meter, de breedte 5.80 meter en de gemiddelde diep gang 1.43 nieter. Dc Bolnes vïer- cilinder diesel van 200 pk garan deert een maximum snelheid van ruim negen knopen. De beman ning zal uit acht koppen bestaan. „De Honte" zal worden ingericht voor de betonning etc. op de Schel de en de Zeeuwse stromen en het doen van hydrografische opme tingen op deze wateren. Onmiddellijk na het vrijkomen van de helling werd bouwnummer 65 op stapel gezet: de „Haringvliet", ook een niotorbetonningsvaartuig voor het Loodswezen. Bebouwingsvoorschriften zomerwoningen Zoutelande De gemeenteraad van Zoutelande zal hedenmiddag om 4 uur in openbare vergadering bijeenkomen, om onder meer vast te stellen dc bebouwings voorschriften voor de terreinen met zomerwoningen in de gemeente. Voorts vermeldt dc agenda dc voor stellen een zomergastenstatistiek in te voeren cti de begroting voor 1961 vast te stellen. 105. Plechtig reden twee heren naar de fabriek. Het waren com missarissen, door de vergadering van aandeelhouders afgevaardigd, om verslug uit. te brengen over de resultaten. „Een grote verantwoording-'" sprak een der commissarissen. „Het toezien op de produktie is niet ieders werk!" „Zeker", meende zijn collega. „Temeer, omdat nu een nieuwe drupsoort wordt beproefd!" ver volgde de commissaris. „Zo is het maar nelbeaamde de ander „Namens cir na houders moe ten wij ervoor zorgdragen, dat hier gc-en miljoenen worden weg gegooid!" betoogde de hoogge plaatste, de fabriek betredend. „U zegt het!" bevestigde zijn me dewerker. „Geslaagd!" Jubelde op dat mo ment de heer Sabbelhap, de beide lieren tegemoet snellend. „Onder mijn leiding, na veel arbeiden en een nacht doorhalen is de eer ste driploze drip tot stand geko men! Ach, als het er om gaat. de aandeelhouders eens wat extra dividend te geven, staan wij voor niets! Want. mijne heren, onder mijn toezichf zullen binnenkort miljoenen binnen gaan stromen." De Belgische competitie De uitslagen van de zondag voor de eredivisie van de Belgische competi tie gespeelde wedstrijden luiden: An. derlechtSt-Truiden 10, Een dracht AalstUnion St—Gillis 20. F.C. LuikDa ring C-B. 0—0, Water schei ThorF.C- Brugge 21, Ant werp F C.Beerschot 3—0. C-S. Ver- viersStandard Luik 33. O.C. Charleroi—La Gantoise 11, Lierse S.K.Patro Eisden 1—0- F.C- Luik en Anderlecht voeren de ranglijst aan met beiden 24 Dunten uit 18 wedstrijden, Daring C-B. is derde met 23 uit 18 en Standard Luik vierde met 22 uit 16- Patro Eis den sluit d rij met 6 punten uit 18 ontmoetingen. Z.K.B. gaat over op wintercompetitie Tijdens de algemene vergadering van de Zeeuwse Korfbalbond te Middel burg is zaterdagmiddag op voorstel van de heer Kobeijn uit Goes be sloten oir» van de huidige zomercom petitie over te gaan op een winter competitie. Men zag er diverse voordelen in. Zo sluit de bond dan onder meer beter aan op de K.N.K.B. en andere dis tricten. Als voorwaarde werd echter gesteld, dat dit jaar een halve com petitie gespeeld zal worden, zodat men met september kan starten. De voorzitter van de bond, de heer D. P. Saaman, 2ei onder meer, dat de competitieleider, de heer N. Nieuwdorp, zijn functie ter beschik king stelde. Hij meende de oorzaak daarvan te moeten zien in de vele degradatiewedstrijden en onenigheid met enkele personen. Nadat er uit de vergadering een aan tal vragen naar voren waren geko men over dit aftreden, ontstond er een discussie tussen de vereniging Swift en de competitieleider. De af gevaardigden van Animo, Stormvo gels en Olympia spraken echter hun volle vertrouwen uit in de competitie leider en vroegen de vergadering dit te steunen. Unaniem besloot men hiertoe, waarna de heer Nieuwdorp besloot zijn plaats weer in te nemen. Keurturnkampioenschappen „Zebra" werden uitgesteld Tijdens de zaterdagmiddag gehouden jaarvergadering van de Zeeuws-Bra- i bantse Turnkring van het Koninklijk Nederlands Gymnastiekverbond, werd een langdurige bespreking gehouden over de op 11 februari aanstaande in Kapelle te houden kriiigkeurturnkam- pioenscbapswedstrïjden. Uiteindelijk werd niet een kleine meerderheid van stemmen besloten deze wedstrijden tot een nader te bepalen datum uit te stellen. Dit besluit werd genomen naar aan leiding van daartoe ingediende ver zoeken van de verenigingen U.DJ. uit Bergen op Zoom en Prins Hendrik uit Breda, daar op de vastgestelde datum ook de carnavalsfeesten worden ge houden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3