BILT Laatste steen gelegd in nieuwe rotatiehal P.Z.C.-Vlissingen Zeeuwse Almanak Aobi Wijfie lekker en gezond VERRUIMING „ZELFSTANDIGEN REGELING" VOOR VISSERS GROOTS PLAN VOOR EEN WATERSPORTCENTRUM VEERE KarelI VERWACHT. 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 6 FEBRUARI 1961 GEBOUW TEMIDDEN VAN PERSONEEL OPGELEVERD Afscheid van de gepensioneerde machinezetters W. Bos en J. Oerlemans Met een troffel, waar een feestelijk oranje lint aan was vastgebonden, heeft do heer F. van de Velde sr., oud-directeur van de Provinciale Zeeuwse Courant zaterdagmorgen do laatste steen gemetseld In de grote machinehal voor de nieuwe rotatiepers aan de Vlamingstraat in Vlissin- gen. Onmiddellijk daarna schoof hij de vlag weg, die aan één van de muren een plaquette verborg, waarop deze handeling was vastgelegd. „Moge deze hal strekkon tot. nut van de P.Z.C.", was het korte commen taar, dat de lieer Van de Volde aan deze plechtigheid verbond. Het gebouw, waarin de nieuwe 32-zijdige rotatiepers zijn plaats zal krijgen, werd zo temidden van de directie en het voltallige P.Z.C.-personeel opgeleverd. Tegelijkertijd werd deze morgen afscheid genomen van twee machine- zetters, de heren W. Bos en J. Oerlemans. Bij het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd hebben zij de pcrsoneelskring verlaten. ..'t Is een machtig mooie rotat.iehal". In deze bewoordingen vervatte een van de P.Z.C.-directeuren, de heer F. van de Velde jr.. zijn bewondering voor het werk van de bouwers aan het project. De heer Van de Velde liet daarbij 'nog even uitkomen, dat het de bedoeling is geweest, de nieu we pers op deze datum aan het draaien te brengen. „Maar dat wa ren mijn stoutste dromen", zo voegde hij er onmiddellijk aan toe. In december 1958 werd de machi ne besteld en toen werd een lever tijd van ongeveer twee jaar toe gezegd. Waarschijnlijk zal de pers nu in oktober van dit jaar kunnen proefdraaien in de fabriek te Augsburg, waarna vermoede lijk in november met de montage te Vlissingen begonnen kan wor den. Dit zal rond tien weken vergen. Met een waarderend toespraakje richtte de heer Van de Velde zich daarna tot de architect ir. N. Luning Prak, de aannemer, de heer W. F. Christiaansen en alle andere mede werkers. „Fabriek" „Laten we hopen, dat de afwerking van dit monumentale gebouw de kvvaliteit van de krant stimuleert", was het antwoord van de heer Luning' Prak op deze loftuitingen. Met een korte toespraak droeg hij de „nieu we fabriek van kranten" over aan de „principalen". Er werd een ladder voor de dag gehaald en als opleve ringsgeschenk onthulde de heer Lu ning Prak daarna een elektrische wandklok. Voor de heer Van de Vel de, de „tegenspeler" bij de bouw, had de architect nog een persoonlijk geschenk. De adjunct-directeur van de P.Z.C., de heer W. de Pagter, bood uit naam van de Middelburgse di- 4 rectie de gelukwensen aan. Hij sprak de hoop uit, dat de goede geest in het bedrijf en de arbeidsvreugde er hun weerslag in mogen vinden. Met een kort speechje antwoordde de heer Van de Velde op de toe spraken. Als eerste officiële gebeurtenis was er daarna in de machinehal het af scheid van de heren Bos en Oer lemans. De heer Oerlemans vierde kort geleden zijn gouden dienstjubi- leum. Daaraan herinnerd kon de heer Van de Velde constateren: „Oerle mans je hebt een flinke brok werk in ons bedrijf achter de rug. Be dankt voor alles wat je lieht ge daan." Voor de heer Bos. die sinds 1908 In het grafisch bedrijf „meeloopt" was ook de „onherroepelijke" datum aan gebroken. Namens de directie was er voor de heer Bos een cadeau uit het eigen gedrijf: het Zeeuws fotoboek „Ontworsteld Land", alsmede het ge bruikelijke geschenk onder couverl. Dankwoorden Van verschillende kanten werden daarna nog toespraken tot de schei dende personeelsleden gericht. De heer De Pagter deed dit uit naam van de Middelburgse tak van het bedrijf. Hoofdredacteur G. A. de Kok zag in de „aflossing van de wacht in het nieuwe gebouw" een symboliek. Maar hij wilde ook weer niet te veel wee moed oproepen. „Het is een bouwen en bewaren", aldus de heer De Kok, die de heien een doosje „redactie sigaren" overhandigde. Het personeel bedankte de beide heren bij monde van de heer J. Marijs, die ook ge schenken had meegebracht. De per soneelsvereniging nam officieel af scheid met als tolk de heer L. J. Breel en de heer L. J. Florusse ten slotte sprak nog woorden van dank uit naam van de Vereniging tot be vordering van de gezondheid in de grafische vakken. Dit onder aanbie ding van een mand met fruit. Beide scheidende personeelsleden, die vergezeld waren van hun echt genotes, bedankten tenslotte voor de ondervonden hulde. Na afloop trokken alle personeelsleden langs de beide heren om hen de hand te drukken. VAN TOT ZICH ZELF ZIEN De inwoners van Hoedekenskerke kunnen zichzelf dinsdag „in levende lijve" aanschouwen.... Op die dag wordt namelijk tweemaal dis film vertoond, die in en van Hoedekens kerke is gemaakt. Zonder twijfel zullen velen optrekken naar hot ver enigingsgebouw, waar ze zichzelf, vrienden en kennissen wellicht zul len ontdekken op het witte doek. Onze correspondent zwaait de mu ziekvereniging „Con Amore" alle lof toe voor het initiatief deze film te laten maken. KONGO-MELK In 's Gravenpolder is de jeugd ook op de bres gaan staan voor de hongerende jeugd van Kongo- De leerlingen van de bijzondere lagere school brachten welgeteld een bedrag van 154,19 bijeen, waarvan aan schoolcollecte 52.80 en huis-aan- huis-collecte 101,39. Bovendien ver- LAATSTE STEEN.... Zaterdagmorgen beleefden wij een kleine plechtigheid in eigen bedrijf er werd een „laatste steen" gemet seld en er werd afscheid genomen van twee machinezetters, die met Czéér verdiend) pensioen gingen. Daar kunt ge elders in deze krant overigens meer over lezen, maar hier ■wilden wij het nog even over die laatste steen hebben- Een voortreffelijke gedachte.' Géén last van wind en regen, géén guur gedoe in de open lucht, zoals dat bij het leggen van „eerste ste nen" nogal eens voor wil komen. Niets van dat alles. Een bijeenkomst in een op die laatste steen na geheel gereed gekomen gebouw, heerlijk verwarmd en beschut. Met bovendien voor de genodigden de prettige omstandigheid, dat zij kun nen zien, waar zij voor uitgenodigd zijn. Dat moet je bij een eerste steen legging maar raden; daar kan nog van alles uit groeien, tot een bouw val toe, bij wijze van spreken. Bij een laatste steen is dat uitgesloten. Die metsel je niet, wanneer niet alles tot in de puntjes in orde is. Nee, 1 cat ons betreft mag dit voor beeld gerust nagevolgd worden. Weg met de eerstesteenleggingen, laat ste stenen mosten het worden... zamelde de 's-Gravenpolderse jeugd nog een aantal blikjes melk. Dat laatste deden de leerlingen van de kleuterschool in deze plaats ook. AARDENBÜRGSE KONING Ook in Aardenburg is weer duch tig geschoten om de koningstitel. De schuttersvereniging „Sint Se- bastiaan" hield in deze plaats de jaarlijkse teerdag, waaraan werd verbonden een Koniagsschleting op de liggende wip in het stam- lokaal 's Lands Welvaren. In de zevende ronde viel de beslissing: de heer Pr. van Damme uit Oost- burg verwierf de koningstitel, waarmee hij de heer Jos. de Rijcke, koning in 1960, onttroon de. Deze oud-koning bewees overigens zijn vaardigheid nog weer eens. want bij de volgende beschrijfschieting schoot de heer Jos de Rijcke de hoofdvogel. De le zijvogel was voor junior-schutter Tonny Rijckaert, ter wijl de- 2e zijvogel niet werd afge schoten. De medaille voor de meeste kleine vogels was voor de heer H. van Iwaarden, tenvijl junior-schut ter Jul. Lippens hier tweede werd. Met de dames genoten de schutters vervolgens van een maaltijd en ten slotte was er nog een kaartwedstrijö met als uitslag: le. H. de Rijcke O. Onghena; 2e. Jos. de RijckeE. Gijzeis; 3e. H. LippensP. Lippens en' 4e. P. Blondeel jr.H. van Iwaar den. goud Dicht hij Aardenburg in Eede was overigens nog meer feest. Het echtpaar C. C. de Jaeger-M. C. van den Dorpe vierde in intieme kring het gouden huwelijksfeest. De ech telieden, die respectievelijk 78 en 77 jaar oud zijn, genieten nog van een goede gezondheid. In de morgenuren bood het college van burgemeester en wethouders de gelukwensen aan. Het echtpaar heeft twee kinderen, die beiden gehuwd zijn. TREFPUNT-RECORD. Een record-aantal jeugdige bezoekers hoeft het Middelburgse „Trefpunt" mét zijn laatste twee voorstellingen binnen de poorten weten te halen. Niet minder dan 250 jonge mensen zagen de rolprent, waarvoor jeugd leider Hooijer de scholen had uitge nodigd met het oog op de pedagogi sche waarde. Van die uitnodiging werd dan ook een zeer dankbaar ge- I bruik gemaakt. De heer F. v. d. Velde sr., oud- fl p directeur van de Provinciale H Zeeuiose Courant, hanteerde zatermorgen f geassisteerd door M de lieer A. Leenliouts van de g fa. Cliristiaanse) vaardig de troffel voor het inmetselen van j§j M de „laatste steen" in de thans =j gereedgekomen nieuwe rotatie- se hal, waar volgens de plannen begin volgend jaar de nieuwe H pers zal moeten draaien. Foto P.Z.C.) IllllllllltllllllllllllllllllllllllllllllllllH Personenauto bij botsing te Wemeldinge over de kop Zondagmiddag omstreek* twee uur zjjn twee personenauto's op de krui sing BonzijwegWestelijke Kanaal- weg te Wemeldinge met grote snel heid met elkaar in botsing gekomen. Een van de auto's werd daarbij on dersteboven geworpen. Van de inzit tenden liepen er drie lichte verwon dingen op. Het ongeluk onstond doordat P. S. uit Zutfen op genoemde kruising geen voorrang gaf aan W. A. uit Wemeldinge, die voor hem van rechts naderde. Met de neus boorde de auto van S. zich in de flank van de andere auto, zodat de laatste omver werd ge worpen en met de wielen omhoog tot stilstand kwam. Van de vijf inzitten den van deze auto liepen dochter, schoonzoon en een vier maanden ou de baby van S. lichte verwondingen op. De vier inzittenden van de andere auto bleven ongedeerd. De auto's werden ernstig beschadigd. Knaap in Bergen op Zoom gestikt in gasmasker De 18-jarlge XV. Cameron t© Bergen op Zoom is zaterdagavond op tragi sche wijze om het leven gekomen. Tijdens afwezigheid van zijn ouders experimenteerde de jongeman in een achter de woning gelegen schuurtje met een oud gasmasker. Toen do ouders thuiskwamen, troffen zij hem levenloos in het schuurtje aan. Kunst matige ademhaling mocht niet meer baten en een ijlings gewaarschuwde dokter kon slechts de dood, door ver stikking, constateren. Waarschijnlijk heeft de jongeman willen onderzoeken of het gasmasker luchtdicht was. Daar de inademings doos ontbrak, had hij deze vervangen door een stuk stofzuigerslang en een leeg benzineblik. Aangenomen wordt, dat hij door de dampen werd be dwelmd, zodat hij het gasmasker niet tijdig meer kon verwijderen. Fabrieksarbeider beklemd tussen smalspoorwagentjes Vrijdagmiddag omstreeks 12 uur is de 39-jarige fabrieksarbeider P. E. uit Hulst tijdens zijn werk op de l'Azote te Sluiskil beklemd geraakt tussen twee smalspoorwagentjes. Met ernstige inwendige kneuzingen I moest hij worden opgenomen in het ziekenhuis te Sluiskil. Zondag was zijn toestand redelijk. „Restauratiecommissie" in Goes voor stadhuis Voorstel b. en w, aan de raad B, en w. van Goes hebben de raad een voorstel doen toekomen inzake res tauratie van het eeuwenoude stadhuis waarvoor burgemeester dr. J. W. No- teboom in zijn nieuwjaarsrede heeft gepleit. B. en w. stellen de raad voor een commissie ad hoe te benoemen, die de aan de restauratie verbonden proble men zal bestuderen en die aan de raad een advies zal uitbrengen. B. en w. geven de raad in overweging' de ze commissie als volgt samen te stel len: Voorzitter: de burgemeester; leden: de raadsleden, die lid zijn van de raadscommissie voor gemeentewer ken en planologie; secretaris: de ge meentesecretaris; adviserende leden: de chef van de afdeling algemene za ken der gemeentesecretarie; de chef van de afdeling financiën der gemeen tesecretarie; de directeur van ge meentewerken. Voorts stellen b. en w. de raad voor de commissie de navolgende opdracht te geven: a. liet opstellen van een program van eisen met betrekking tot de restauratie van het stadhuis, on derverdeeld als volgt: 1. het representatieve gedeelte; 2. het gedeelte voor de secretarie- werkzaamheden; 3. de plaats en entourage het sLedebouwkundig aspect: 4. de oudheidkundige zijde van de ze aangelegenheid; b. mede met het oog op het ver krijgen van rijks- en provinciale subsidies overleg te plegen met de rijksdienst voor monumentenzorg. c. het opstellen van een voorlopige raming' van de kosten van de res tauratie met aanwijzing van de middelen tot dekking; d. het verstrekken van advies aan de raad met betrekking lot de keuze van een architect; e. zo spoedig mogelijk aan de raad voorstellen te doen met betrek king tot het gestelde onder a en d met overlegging van een voorlopig financieel overzicht als bedoeld on der c. BESLISSING VAN SOCIALE ZAKEN Rijkssubsidie o.m. tot 100 procent verhoogd In afwachting van de In het uit zicht gestelde wettelijke regeling ex artikel 8 der Deltawet inzake de tegemoetkoming in schade, heeft de staatssecretaris van Sociale Zaken de gemeentebesturen van Veere, Ar- ncmuiden, Rortgene en Tholen ge machtigd om bij de toepassing van de „zelfstandigenregeling" enige bij zondere bepalingen in acht te nemen voor gedupeerde vissers. Deze maat regel is genomen voor Veerse vissers, die door de verplaatsing van de vloot naar Colijnsplaat moeilijkheden on dervinden bij de bedrijfsvoering. De zogenaamde „zelfstandigenrege ling" is in liet leven geroepen om voor hen, die een zelfstandig beroep uitoefenen en daarbij gedupeerd worden in een of andere vorm, so ciale voorzieningen mogelijk te ma ken. Deze voorzieningen zijn van toepassing voor drie groepen zelf standigen: Zij. die tijdelijke bijstand behoeven teneinde met behulp hiervan ln be drijf of beroep hun maatschappelijke zelfstandigheid te behouden of te herkrijgen: Zij, die tijdelijke bijstand behoeven omdat hun bedrijf of beroep in hoofd zaak ten gevolge van seizoonsinvloe- den niet kan worden uitgeoefend; Of zij, van wie venvacht moet wor den, dat door tijdelijke bijstand hun maatschappelijke zelfstandigheid in hun bedrijf, of beroep niet kan wor den behouden of herkregen. Verruiming Deze „zelfstandigenregeling" is eer der ook van toepassing verklaard voor de gedupeerde vissers. De door liet ministerie van Sociale Zaken ge troffen maatregel heeft betrekking op een verruiming van deze regeling, waarmee men dus in aanmerking kan komen voor financiële voorzie ningen. Het ministerie heeft nu be paald dat de minimum-percentages voor deze voorzieningen verhoogd worden. Deze voorzieningen kunnen zijn be dragen iheens, renteloze voorschot ten, of weekuitkcringen ineens. Over de verhoging van deze percen tages zullen de betrokken gemeente besturen deze week woraen inge licht tijdens een bespreking met ambtenaren van het ministerie. Voorts is bepaald, dat ook Veerse vissers, die ouder dan 65 jaar zijn, een beroep op deze regeling kunnen doen. Om de gemeentebesturen, die met de uitvoering van deze „zelfstandigen regeling" belast zijn. tegemoet te komen, zal de rijkssubsidie door te treffen geldelijke voorzieningen voor de'vissers verhoogd worden van 75 tot 100%. Volgens de garantiebepa- lingen, die in enkele visserijgemeen ten reeds van kracht zijn, is het tot nu toe mogelijk onder bepaalde voor waarden een garantie te krijgen voor 75% van de bouwwaarde of aan koopsom van een vissersvaartuig. (Advertentie) TUSSEN NEUS EN LIPPEN CHARMANT (Slot van pag. 1) verschillende punten worden ver fraaid. De wallen zullen voor zover mogelijk worden aangekocht door de femeente en in oude luister worden ersteld. In het verlengde van de Kampveerse Toren,'over de voorma lige wal langs het Veerse Gat, wil men weer een oude muur optrekken ln de stijl van de verdedigingswal uit vroeger tijden. Waar nu daarachter het parkeerter rein ligt, is een pleintje in outlo stijl geprojecteerd waaraan de ontwer pers zich een hotel hebben gedacht. Het optrekken van do panden in oude stijl zou, naar burgemeester Den Beer Poortugael het zich voor stelt, kunnen gebeuren met materia len, die elders in de provincie bij het het slopen van oude bouwwerken vrijkomen- Voo/ts zal overal wor den getracht, het karakter van liet oude Veere in het nieuwe Vcere te handhaven. Op de maquette van de P-P.D- is het Kanaal door Walcheren reeds gcdeel- telijk gedempt aangegeven. Rond de opengebleven kanaalmond heeft men zich verdere toekomstige uitbrei dingsplannen en een kampeerterrein gedacht. Om deze metamorfose van Veere te kunnen verwezenlijken is het nu nog wachten op de goedkeuring van dé plannen. Do burgemeester van Veere zei te liopen reeds volgende maand te kunnen overgaan tot do uitgifte van percelen gTond in het bungalow park bij liet krekengebied. Voor do recreatieplannen van Vccrc, zoals hotelbedrijf, parkeerterreinen en jaclithavenexpIoitatiG zou nu reeds grote belangstelling van gegadigden liestaan. Deze foto geeft, een beeld van de ma quette die de P.P.D. als schets voor het uitbreidingsplan Veere heeft ver vaardigd. Linksboven ziet, men liet gedeelte van het kanaal door Wal cheren dat niet geclem.pt staat aan gegeven. Naast de letter A. liet. bun galowpark buiten de wallen bij het krekengebied ten noorden van de lcom- B. is het kleinere bungalow park binnen de wallen en O. verwijst naar het geprojecteerde kampeerter rein aan de monding van liet kanaal door Walcheren. Foto P.Z.C.) 20 voor een gulden Slippende auto bij Schore over de kop geslagen Dame eruit geslingerd Zondagmiddag omstreeks twee uur is J. D. H. uit Winkel (N.-H.) met zijn personenauto op de rijksweg bij Schore geslipt en over de kop gesla gen. Bij dit ongeluk werd zijn passa- giere, mejuffrouw M. T. P. V. uit Middelburg, uit de auto in het naast gelegen weiland geslingerd. Zij moest met een gebroken arm naar het zie kenhuis St.-Joanna te Goes worden overgebracht De over de kop gesla gen auto kwam bij de manoeuvre aan de, voor de bestuurder, linkerzij de van de weg in een sloot tot stil stand. Oorzaak van het slippen, is waarschijnlijk het natte wegdek. L.J.G. en Z.P.M.-kaderdagen deze week op „Hedenesse" De Landbouwjongeren Gemeenschap Zeeland en de Zeeuwse Plattelands meisjes-afdelingen houden deze week van donderdag tot zaterdag weer hun kaderdagen in het vor mingscentrum „Hedenesse" te Cad- zand. Enkele jaren moesten deze achterwege blijven, maar thans staat de jongelui een attractief pro gramma te wachten. De kaderdagen worden donderdag middag om 4 uur geopend. Er staat deze middag een causerie op het pro gramma over het onderwerp: „Wat is de taak van de penningmeester en welke mogelijkheden heeft zijn vereniging", ingeleid door de heer J. E. de Vrieze. adjunct-secretaris van het K.N.L.C. Vrijdags volgen nog enkele „huishoudelijke" onaei- werpen onder meer op het punt van vergader- en discussietechniek. Een en ander wordt in praktijk gebracht met behulp van bandrecorders, dia's en filmstroken. Voor de laatste mor gen staat het thema „De plattelands jongeren in zijn plaatselijke samen leving" op het programma. Tussen de kader-bedrijven door is er volop gelegenheid voor ontspanning. ZUIDWESTELIJKE WIND. Zacht weer met veel bewolking en perioden met regen of motregen. Plaatselijk mist. Matige tot krachti ge wind tussen zuid en zuidwest. ZON 7 februari. Zon op 8.11 onder 17.38

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2