PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LAWINES BEDREIGEN DORPEN Groots plan voor watersportcentrum Veere In Oostenrijk 1000 toeristen geïsoleerd Russische spoetnik zou bemand zijn ELF DODEN VAN BELGISCHE BERG"-RAMP GEBORGEN 204e jaargang - no. 31 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 6 febr. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnlm. p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (ma*. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vllssingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3646); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2004. Vele doden, gewonden en vermisten De ongewoon hoge temperaturen voor de tijd van het jaar, ver gezeld van zware sneeuwstormen, hebben zondag in Italië ver scheidene lawines veroorzaakt, waarbij volgens de voorlopige opgave vijf mensen om het leven zijn gekomen, vier worden vermist en vier zijn gewond. Volgens de meteorologen zijn de weersomstandigheden van dien aard dat het lawinegevaar met het uur groter wordt. In de vroege ochtenduren werd het dorpje Rochemolles, dat op 1700 meter hoogte aan de Frans-Italiaanse grens ligt, verrast door de eerste lawine. Enorme massa's sneeuw en ijs stortten zich om half twee op het dorpje, dat slechts enkele inwoners telt, daar de jongeren, hoewel technisch ingezetenen van het dorp, in Turijn werken en wonen en het dorp slechts zelden bezoeken. In Rochemolles werden 20 van de 35 huizen, die het gehucht rijk is, verwoest en werd een on bekend aantal mensen onder de sneeuw bedolven. Eenheden van de Alpenjagers en de politie, geholpen door ervaren skiërs begaven zich op weg van de dichtstbij gelegen plaats, Bardonecchia, waar tengevolge van de sneeuwjacht de Parijs-Milaan-expres was gestrand en de voornaamste spoorverbinding tus sen Italië en Frankrijk was geblok keerd. Zij vonden in Rochemolles twee lijken, maar konden een ouder echtpaar uit de ruïnes van een huis bevrijden. Twee anderen die konden worden gered, stierven enkele uren later. Een echtpaar wordt nog vermist. Een tweede lawine stortte zich later op de morgen op de barakken en kantine van arbeiders die werkzaam zijn bij de bouw van een tunnel door de Gran Paradisoberg in de Aosta-vallei, 35 km ten noord-oosten van Rochemolles. Tweehonderd politiemannen en arbei ders namen aan de reddingswerk zaamheden deel. In Zwitserland Bij Davos, Zwitserland, kwam een skiër tengevolge van een lawine om het leven. Jn de omgeving van Sion werden drie arbeiders door een lawine bedolven, maar twee slaagden erin zich uit te graven. In Zwitserland zijn talrijke wegen en spoorlijnen door lawines ver broken. Een aantal wintersport centra is geïsoleerd. Een serie ontzagwekkende lawines heeft in Oost-Zwitserland drie dorpen Zilveren medaille van Amsterdam voor Paul Huf De Amsterdamse acteur Paul Huf heeft vrijdag ter gelegenheid van zijn "0ste verjaardag de zilveren medaille van de stad Amsterdam ontvangen. Burgemeester Van Hall reikte deze onderscheiding aan de jarige uit op een buitengewoon druk bezochte re ceptie in de grote foyer van de Stadsschouwburg die de directie van de Nederlandse Comedie de acteur aanbood. De medaille draagt het op schrift: ..Aan Paul Huf voor zijn to neelprestaties en trouw aan de stad en zijn schouwburg". Prof. Van Thienen bood de jarige 'n lege schilderijlijst aan, daarbij mede delend dat prof. Sierk Schröaer een portret van hem zal schilderen. Dit zal aan het gemeentebestuur worden aangeboden ter plaatsing in de Stausschouwburg. Voorts overhan digde hij de acteur een geschenk on der couvert. in de Safien-vallei van de buitenwe reld afgesneden. De totale bevolking telt duizend zielen. In Oostenrijk Ruim duizend toeristen, voor het merendeel Engelsen en Duitsers zijn in de Oostenrijkse Alpen gestrand. Grote lawines hebben de wegen naai de buitenwereld afgesloten. In de Oostenrijkse provincie Vorarl- berg ziin de plaatsen Zuers, Stuben en Leen am Arlberg sedert vrijdag volkomen geïsoleerd. Dit heeft een woordvoerder van het reisbureau te Zuers zaterdag gemeld. De meeste toeristen die met speciale treinen warén aangekomen, kunnen niet meer naar him land terug. De lawines hebben wegversperringen van ruim vier meter hoogte opgewor pen. Er worden nog meer lawines ver wacht als gevolg van de lente-tempe raturen, die thans in geheel Oosten rijk worden gemeten. In Zuers alleen wachten "00 vakantie gangers zenuwachtig op het tijdstip dat de wegen zullen zijn vrijgemaakt en zij een einde kunnen maken aan hun onvrijwillig verlengde vakantie. Deze mensen trachten over het alge meen van officiële zijde de verzeke ring te kriigen, dat zij geen financiële schade zullen lijden van hun gedwon gen verblijf in het wintersportoord. In Engeland Tengevolge van het neerstorten van een hoeveelheid sneeuw en stenen van een ruim 900 meter hoge top in noordwest-Engeland zijn zondag drie bergbeklimmers gewond geraakt. Zij maakten deel uit van een groep van tien. Echtpaar gedood Het echtpaar Anneveld uit Deventer is zaterdag bij een verkeersongeval op de Apeldoornseweg in Arnhem om het leven gekomen. De auto waarin het uit de richting Apeldoorn kwam, slipte op het gladde wegdek en reed tegen een uit de richting Arnhem komende vrachtauto. De chauffeur van deze wagen trachtte nog een botsing te voorkomen, doch slaagde daar niet in. Bij het ongeluk werd de vrouw op slag gedood, de man over leed korte tijd later in een ziekenhuis. De vrachtautochauffeur liep geen letsel 'op. Bijna 150 doden op Java door kinderpokken In het gebied van Wonogiri, op mid- den-Java, zijn 142 mensen omgeko men door een kinderpokkenepidemie. Dit is bekendgemaakt door beambten van de gezondheidsdienst. De epide mie was in december van het afge lopen jaar uitgebroken en trof 2.520 mensen. De gehele streek is geïso leerd en strenge quarantaine-maatre gelen zijn genomen. MOSKOU DOET GEHEIMZINNIG „Men Iaat geen 6,5 ton zo maar de ruimte in" Het Russische persbureau Tass heeft tot dusver slechts spaarzame mede delingen gedaan over de nieuwe Rus sische aardsateliet en radio Moskon heeft niet de speciale uitzendingen verzorgd, waarmee vorige lancerin gen werden opgeluisterd. Zelfs de golflengte waarop de nieuwe Spoet nik zijn gegevens uitzendt, wordt ge heim gehouden en de gemiddelde Rus vraagt zich daarom af wat er deze keer aan de hand kan zijn. De Britse geleerde, prof. Alfred Lo- vell heeft zaterdagavond de mogelijk- Ter gelegenheid van zijn zeventigste verjaardag is de acteur Paul Huf vrijdag in de Amsterdamse stads- scliouwburg gehuldigd. Foto: Het echtpaar Huf lcreeg een schilderij lijst aangeboden, waarvan het doek later volgt. heid geopperd dat zich in de jongste Spoetnik een man bevindt. Lovell, directeur van de met een radio-telescoop uitgeruste sterre- wacht in Jodrell Bank, noemde het in de baan brengen van een voor werp van 6.5 ton zwaarte een „prach tige prestatie". „Maar men laat geen 6,5 ton op om het feit alleen," voegde hij eraan toe, „tot dusver hebben de Russen niet bekendgemaakt welke experimenten in de satelliet worden genomen, haar inhoud of over pogingen haar te bergen". Hij zei er niet verwonderd over te zullen zijn, wanneer men zon verne men dat de Rassen een man in de ruimte hadden gebracht, „hoewel er geen aanwijzingen zijn. De mogelijk heid kan echter niet worden uitge sloten". Professor Ivan Sjvilakof van het Moskouse planetarium, zei zondag dat de baan van de nieuwe satelliet zo dicht bij de aarde ligt, dat de sa telliet vermoedelijk in de dichtere luchtlagen zal verbranden; en dat binnen enkele dagen. Andere Russische geleerden noemden de geslaagde lancering een nieuw bewijs van de kracht der Russische raketten en een nieuwe stap op de weg naar de bemande ruimtevaart. Foto: Duidelijk is hier te zien hoe de sintelberg de huizen heeft verzwol gen. Nieuwe opperbevelhebber voor Algerije Het Franse kabinet heeft generaal Fernand Gambiez benoemd tot op perbevelhebber der strijdkrachten in Algerije, als opvolger van generaal Jean Crepin, die is benoemd tot op perbevelhebber der Franse. strijd krachten in West-Duitsland. Generaal Gambiez zal zijn nieuwe commando onmiddellijk 'aanvaarden. In zijn vorige functie van inspecteur- generaal der infanterie in Parijs zal hij worden opgevolgd door generaal Jacques Allard, thans commandant der Franse strijdkrachten in West- Duitsland. Generaal Jean Olie, thans chef van de persoonlrike militaire staf van generaal De Gaulle, is be noemd tot chef van de generale staf dér nationale defensie, als opvolger van géneraal Paul Ely, die met in gang van 1 maart met pensioen zal gaan. Minister Korthals opende rijksweg 4 a De minister van verkeer en water staat heeft zaterdag de Rijksweg 4a, lopend van het verkeersplein Ypen- burg onder Rijswijk naar Burgerveen officieel geopend. Door het wegnemen van de laatste beletselen bij het aqua duct onder de ringvaart "an de Haarlemmermeer is thans de laatste zeventien kilometer van Nederlands modernste, kruisingvrije autosnelweg in gebruik genomen. nyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinjji Baby geboren terwijl koningin voorbijkwam y Onder de toeschouwers bij de M H aankomst zaterdag van konin- gin Elizabeth van Engeland en naar gemaal prins Philip is een baby geboren in Peshawar ff (Pakistan). Volgens de plaatselijke pers wilde de moeder met alle ge- j= y weid de Britse vorstin zien, maar haar baby arriveerde toen y de stoet onderweg was. Om- standers hielpen bij de geboor- te, aldus het Pakistaianse pers- bureau. y Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiilü KONINKLIJK PAAR OP BEZOEK Er zou onder de sintels nog een vrachtauto staan Tot dusver zijn elf doden geborgen uit de „aard" verschuiving van de berg1 sintels, as, puin en steenkool bij Moulins-sous-Fleron in België. De in storting van de berg ging gepaard met de verwoesting van een rij woonhuizen. Nog minstens drie, ver moedelijk zelfs zes mensen bevinden zich in de bedolven ruïnes van de huizen die zaterdag werden vernield door de instorting van de honderd meter hoge berg. De reddingswerkzaamheden werden in het begin ernstig gehinderd door regen en kleinere, verschuivingen, maar later op de dag klaarde het weer op en blies een krachtige wind het terrein van de ramp droog. Hoewel zonder onderbreking is ge werkt met bulldozers en door talrij ke militairen, was er naar verhou ding tot de omvang van de verschui ving, maar bitter weinig grond ver zet. Men koestert de vrees, dat de verschuiving zich nog zal voortzet ten. Dat is tot nog niet gebeurd, maar er is een wacht neergezet, die een handsirene heeft en die alarm moet maken, zodra de grond weer in beweging komt. Toen de huizen, die door de grauwe massa waren verwoest min of meer waren opengelegd, ontdekten de red ders, dat de huizen door de lawine Kostbaar schilderij van tentoonstelling verdwenen Een zelfportret van de Franse schil der André Derain ter waarde van ongeveer 18.000 dollar Is verdwenen van een schilderijententoonstelling, die onder auspiciën van de Franse en Italiaanse regering in Rome werd gehouden. De tentoonstelling is vier dagen gele den gesloten, maar het verdwijen van het doek, dat 24x35 cm meet, werd pas ontdekt toen de Franse ambassa deur bij de Heilige Stoel en de Itali aanse autoriteiten, de kunstwerken voor hun verzending naar Frankrijk controleerden. niet zozeer van hun plaatsen waren gerukt, maar dat zij onder de druk van de natte modder waren bezwe ken. Eerder tijdens de werkzaamhe den had men uit losgerukte ramen en deuren geconcludeerd, dat de hui zen een heel eind van hun plaats moesten zijn gedrukt. Volgens getuigen moeten zich on der de grauwe massa nog een vrachtauto bevinden met twee of drie inzittenden en een motorrij der. Tot dusver heeft de politie nog geen bericht gehad, dat er een vracht auto wordt vermist, zodat men vreest dat het een buitenlandse auto moet zijn geweest. Koning Boudewijn en zijn echtgenote hebben zaterdag de rampplaats bezocht. Sneeuwstormen in V.S. eisen zeventig doden In de afgelopen 24 uur hebben hevi ge sneeuwstormen boven de V.S. ge woed, die aan minstens zeventig per sonen het leven hebben gekost. De straten van New York zijn over dekt met een laag sneeuw van 33 cm. Talrijke sneeuwploegen en duizenden arbeiders werken met man en macht om de vijfduizend kilometer straten van New York van sneeuw te zuive ren. Er is een rijverbod voor automo bilisten uitgevaardigd. waarop slechts in dringende gevallen uitzon deringen worden gemaakt. Coaster Eddystone is verloren De kans op berging van de 475 ton metende Groninger coaster Eddy stone, die vrijdagavond is gestrand op het eilandje Fle de Glenan op de kust van Bretagne, Frankrijk, is vol gens kapitein L, Dekker van de Eddy stone zeer gering. Het schip is in het stormweer zo hoog op de rotsige kust geworpen, dat het bij laag water geheel droog staat. Zaterdag is de kustvaarder bij hoog water nog hoger op het rotsachtige strand geworpen en lek geraakt in alle tanks en de machinekamer. OUDE KARAKTER BLIJFT GEHANDHAAFD Jachthaven, hotels en bungalowparken Veere's nieuwe en enige troef na het verdwijnen van vissers en vismijn is de recreatie. Veere zal zich na de afsluiting van het Veerse Gat instellen op een stroom van rustzoekenden en watersportliefhebbers en om het stadje hiervoor de nodige accommodatie te geven wordt reeds maandenlang aan ver schillende plannen gewerkt. Plannen, om te voorzien in een goed geoutilleerde jachthaven, hotel-accommodatie, kampeer- ruimte, bungalowparken en ver fraaiing van de stad. De stedebouwkundige van de ge meente, Ir. Gouwetor, heeft voor net toekomstige recreatiecentrum Veere een plan opgesteld waarmee de Pro vinciale Planologische Dienst zich echter nïet geheel kon verenigen- In opdracht van de provinciale commïs- sieter beoordeling van de gemeen telijke uitbreidingsplannen heeft de PJP.D. enige tijd geleden een schets in de vorm van een maquette vervaardigd waarin de inzichten van deze dienst inzake de uitbreiding en veranderingen van Veere werden verwerkt- In grote lijnen wijkt deze schets echter niet af van de plannen van ir. Goinvetor. De beoogde maat regelen voor de metamorfose ran Veere zijn vaak ingrijpend- De toe lichting van de P-P.D. op het schets- plan is dan ook gesteld onder het motto: Veere Recreatione Recreata (door de recreatie herboren). Jachthaven De haven zal haar centrale func tie behouden. Naar verwachting zal de bedrijvigheid ln dit zo be kende deel van Veere zeer groot worden, zodat verschillende voor zieningen moeten worden getrof fen. Rijkswaterstaat heeft een plan voor omschakeling tot jacht haven ontworpen en zal dit ook uitvoeren- Hiermee is een bedrag van rond de 250.000 gulden ge moeid. De voormalige vliegioods aan het ka naal, die door rijkswaterstaat aan de gemeente 1» aangeboden, kan in de jachthavenplannen een belang rijke functie krijgen. Niet alleen als plaats voor de winterberging van de jachten, maar ook bestaat hier vol gens burgemeester jhr. I. F. den Beer Poortugael ruimte voor jacht bouw. Bungalowparken Zowel binnen als buiten de Veerse wallen zijn bungalowparken gepro jecteerd. Het omvangrijkste zou vol gens het plan van de stedebouwkun dige en de schets van de P-P.D. tus. sen het krekengebied en de noorde lijke wallen komen te liggen- Voor waarde Is echter het verdwijnen van de puffabriek- Er zal plaats zijn voor 33 bungalows, waarbij men ernaar streeft zo veel mogelijk open ruimte over te hou den. Per bungalow wordt hiervoor minimaal 1400 vierkante meter en maximaal 3000 vlerkante meter grond uitgetrokken. Deze bungalows kunnen voor permanente bewoning geschikt zijn. Reed9 eDkele gegadig den hebben zich voor deze woningen aangemeld. Het resterende deel van dit 11.5 ha grote terrein is bedoeld voor open bare en bijzondere gebouwen en een dertigtal landhuizen. Op de plaats waar zich nu de puffabriek bevindt heeft men zich voorlopig een motel gedaent. Aanvrage voor een kampeerboerderij op dit ter rein is reeds binnen. Eveneens op dit terrein is de bouw van hotels en eventueel een bejaardentehuis geprojecteerd. Men hoopt in dit uitbreidingsplan een insteekhaven te kunnen graven, die zal aanslui- ten op het water rond de wallen. De bungalowbouvv binnen de wallen heeft men zich tussen Singeltje, Smidswegje en bolwerk ge(Iacht- Hier gaat het echter slechts om en kele percelen. Langs de haven zal niet mogen worden gebouwd. Het ligt in de bedoeling de bebouwde kom van Veere in de toekomst voor gemotoriseerd verkeer af te sluiten. Daartegenover zal dan de aanwezig heid van twee ruime parkeerterrei nen moeten staan, die voor het ver keer uit de richting Middelburg op de wallen langs het Kanaal door Walcheren, en voor het verkeer uit de richting Vrouwenpolder naast de Spuikom tegenover de Kade zullen komen te liggen. Veere zelf. dat ais een oud. statig decorum voor de toekomstige water sportbedrijvigheid zal dienen, zal op (Zie slot pag. 2 kot. 4)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1