Herindeling Walcherse gemeenten heeft bijzondere aspecten DE KERKEN Oost-Duitsland wil geen „Kirchentag" TUMEZ maatschappij VIJFDAAGSE WERKWEEK SCHAADT HET KERKEWERK procent rente Uw geld bewaren De Twentsche Bank I Ex-koningin stal kleding ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE C00 RANT 11 en de BERLIJN IS „ONGESCHIKT" Niet-gaan wil zeggen zwichten voor z.g. D.D.R. Berlijn, één van de punten in het politieke spanningsveld tussen oost en west, zou in 3961 de stad van de tiende „Kirchentag" wor den. Men had gehoopt op deze wijze een ontmoeting tussen chris tenen uit oost en west tot stand te brengen, die buiten de politieke sfeer om zou kunnen leiden tot lie ter begrip en goede verstand houding. Een Kirchentag, die, - evenals de eenmaal eerder in Ber lijn gehouden Kirchentag, het te ken zou dragen van „Wir sïnd doch Brüder". Da regering in het Oosten denkt er anders over; zij heeft de orga nisatoren van de Kirchentag laten weten, dat zij Berlijn een „uiterst ongeschikt oord" acht om een Kir chentag tot stand te brengen. Mejuffrouw H. Kohlbrugge van de sectie internationale hulpverle ning van de algemene diaconale raad der hervormde kerk, die me de uit hoofde van haar werk gere geld contacten met allerlei Duitse personen en kerkelijke instanties onderhoudt en pas is terugge keerd van een verblijf in dat land, verbindt aan het bovenstaande het volgende commentaar. „Hét Presidium van de Kirchen tag was bijeen, maar heeft nog geen beslissing genomen. Een be sluit ja óf neen is niet een zaak alleen van de Kirchentag, maar is een zaak die de hele kerk aan gaat. Derhalve heeft het Presi dium van de Kirchentag zich in verbinding gesteld met de leidin gen van de Duitse Iandskerken om met hen te overleggen wat de Kir chentag te doen staat. Zwichten Een opgeven van de Kirchen tag houdt in een meer of min opgeven van het idee dat de Klchentag een „gesamtdeut- sche" zaak is. Dat de kerk in zichzelf en in haar organisaties een eenheid is, die ongeacht de scheiding tussen oost en west beide delen van Duitsland ge lijkelijk verbindt en beslissin gen en uitvoeringen gezamen lijk neemt. Het aanbod van de „D.D.Ri-regering" een kerke- dag in het oosten te houden is niet een uitnodiging aan het Prasidium van de Kirchentag, maar een aanbod van een van uit de Oostduitse kerk te orga niseren Oost-DuitsIand-lcerke- dag met gasten uit West- Duitsland en het buitenland"., „Een niet-gaan naar Berlijn houdt tevens in, dat de kerk zwicht voor de argumenten van de „D.D.R.-re- gering" (de Oost-regering). Moet de kerk niet kerk zijn, die haar weg gaat en zich niet laat gezeg gen door de staat Dat menen velen. De kerk zal moeten zorgen en bewijzen dat de Kirchentag geen politieke zaak is, echter een evangelische en deze evangelische zaak moet plaatshebben. Uitbouw Theologische School, Apeldoorn De Christelijke Gereformeerde Kerken in Nederland hebben in hun orgaan De Wekker (uitgege ven ten voordele van de theolo gische school te Apeldoorn) een grootse actie ingeluid ter restau ratie, uitbouw en verbetering van het gebouw der theologische school. Het nummer van 20 januari bevat onder meer een schetstekening van het nieuwbouwplan; volgens die tekening zal naast het oude gebouw een aula worden gebouwd, door een pergola verbonden met bibliotheek- en leeszaalruimten, die achter het oude gebouw wor den aangebracht. Het thans bestaande gebouw van de theologische school te Apel doorn werd in 1919 betrokken. In de jaren 3893-'94 en 1919 is de school in verschillende gebouwen gehuisvest geweest. Vanaf 1910 vond ze onderdak in een gehuurde- woning aan de Valkenboschlaan 143 in Den Haag, een woning die veel te klein was. De synode van 1918 besloot de schoof over te brengen naar het midden van het land. Achteraf is en wordt dit sy nodebesluit door velen betreurd, aldus ds. Hovius in De Wekker. Boekhandel van E.C.K. te Hollandia geopend Ds. N. W. van den Bent bericht uit Hollandia (Nieuw Guinea), dat daar op 14 januari een boekhandel is geopend, uitgaande van de Evan- feusch Christelijke Kerk. Dank zij et feit dat de Raad voor de Zen ding van de Nederlandse Hervorm de Kerk voor de helft mede parti cipeerde was het de Evangelisch Christelijke Kerk mogelijk een winkelpand en nog enkele andere f ebouwen aan te kopen, n de ruime winkel van 7 bij 5 nieter was een klein gezelschap aanwezig toen ds. A. Rigters als secretaris van het moderamen de winkel opende en de leiding over droeg aan ds. N. W. van den Bent, de agent van het Nederlandsch Bijbelgenootschap in Nw. Guinea, die ook zijn taak heeft in de lec tuurvoorziening van de Evange lisch Christelijke Kerk. In dit pand is voorlopig ook het agentschap van het Nederlandsch Bijbelge nootschap gevestigd. In augustus zal als de tekenen niet bedriegen de opening van het „Bijbelhuis" in Biak plaatshebben. De hervormde predikanten tan Enschede zijn in een eigen caba ret opgetreden om de actie voor de bouw van twee kerken in de nieuwe wijken een goede start te geven. Tijdens de voorstelling lie ten de dominees ziendat men hen niet moet laten toneelspe len of voetballen, maar bouwen aan de kerken. Foto: Een groepje •- predikanten uit Enschedédat liever wilde bouwen dan voetballen. Vatikaan tevreden met benoeming van Ramsay Do benoeming van de aartsbis schop van York, Arthur Ramsay, tot aartsbisschop van Canterbury en tot primaat van Engeland is in Vaticaanse kringen met grote ge noegdoening ontvangen. Men is er daar vast van overtuigd, dat hij als leerling van dr. Fisner de lijn van zijn voorganger zal voortzet ten en zich verder met de toena dering der christelijke kerken zal bezighouden. De anglikaanse aartsbisschop Ar thur Ramsay, zo wordt verder verklaard, heeft tot nog toe steeds welwillend gestaan tegenover de christelijke eenheid. In dit verband noemt men het ka rakteristiek dat de nieuwe aarts bisschop van Canterbury nog op 4 december van het vorig jaar sa men met mgr. Heenan, de katho lieke aartsbisschop van Liverpool voor de Engelse televisie een ge sprek heeft gevoerd over de ver houding tussen rooms-katholiekcn en anglikanen. CONCLUSIE TE EINDHOVEN: Weekavonden niet meer voor catechisaties e.d. De Oecumenische Raad ln Eind hoven had zo bericht Hervormd Eindhoven liet goede idee om mevrouw dr. II. VenveyJonker te laten spreken over de vijfdaag se werkweek tijdens een bijeen komst waartoe alle kerkeraadsle- den van de kerken in Eindhoven die aangesloten zijn bij de Oecu menische Raad werden uitgeno digd, alsmede gasten uit de gere formeerde kerkeraad, van het rooms-katholicke bedrijfsaposto- laat en van de joodse gemeente. Mevrouw Verwey bleek nogal kri tisch te staan tegenover de wen selijkheid van de nieuwe maatre gel, die intussen zijn beslag had gekregen. Voor de kerken kan deze maatregel meebrengen, dat het nog moeilijker wordt voor gc- meeuteieden, op de avond van de werkdagen werk ten dienste van de gemeente te doen óf cursussen kringen en catechisatie te volgen, omdat de langere werktijd op de ze vijf dagen de lust om maar bij de televisie te blijven kan vergro ten. omdat studiecursussen op vier avonden (maandag t.jn. don derdag) geconcentreerd worden enz. Vanzelfsprekend zal men moeten bedenken, dat vijfenveertig-uren- werken tijdelijk zal zijn. Do werktijden zullen immers stellig bi-anen een aantal jaren verder verkort kunnen worden, aldus me vrouw Verwey-—Donker. Verjaardag van Baptisten Unie De Unie van Baptisten Gemeen ten in Nederland bestond in janu ari tachtig jaar. Op die dag aldus het weekblad De Christen is het juist tachtig jaar gele den, dat dertien mannen voor gangers en ouderlingen van ge meenten van gedoopte christenen te Foxhol, een klein plaatsje onder de rook van Groningen bij een waren en, uiteraard met in stemming van de gemeente die zij vertegenwoordigden, besloten dat deze gemeenten voortaan zouden samengaan in een unie. Het jubi leum is zonder festiviteiten ge vierd. Stoelen tekort in Veiligheidsraad Behalve de elf leden die aan het debat deelnomen, zullen bij de voortzetting Aan de besprekingen van de Kongo lese toestand ook elf andere delega ties, zonder stemrecht, tot de veilig heidsraad worden toegelaten. Dit ontlokte de Franse afgevaardigde de opmerking dat „als het zo door gaat de veiligheidsraad even groot wordt nis de algemene vergadering". Normaal is er ruimte voor de elf leden en vier, hoogstens zes waarne mers. Maar deze keer willen de niet- leden Mali. India, Zuid-Slavië, Indo nesië, België. Guinee, Ghana. Kongo, Marokko, Polen on Ltbye ook aan de besprekingen deelnemen. Baskische priesters tegen bisschoppen in hoger beroep Het merendeel van de 339 Baskische priesters die in mei vorig jaar 'n pro test tegen 't huidige regime in Spanje tekenden, zijn hij liet tribunaal van dc Rota in hoger beroep gegaan tegen de uitlatingen van de bisschoppen van Bilbao. San Sebastian, Yitoria en Pamplona, aldus is in Madrid ver nomen. De bisschoppen van deze vier diocesen hebben zich afkeurend uitgelaten over het optreden van de priesters en de bisschop van San Sebastian dreigde zelfs priesters die een petitie steun den, waarin werd gevraagd hun pro testbrief openbaar te maken, met acjiorsing. Advertentie AMBACHT-GRENZEN WAREN GRILLIG Grote plaatsen hadden ook vroeger reeds met grondgebrek te kampen Nasleep vliegramp De gecharterde C-46 die op 29 okto» ber 1960 bij Toledo in de Amerikaan» se staat Ohio verongelukte, en waar bij 22 mensen het leven verloren, vloog op een illegale motor, aldus het getuigenis van een deskundige van het bureau voor de burgerluchtvaart. Volgens deze deskundige, Frank T. Taylor, bezat de linkermotor van het toestel geen certificaat van lucjit- waarigheid van het federaal iucht- vaartbureau. In Bonn 1» meegedeeld, dat Wwl» Duitsland in de zomer van 1962 e«n In dustriële tentoonstelling in Moskou zal inrichten- De beurs zal worden georganiseerd door Westduitse industriëlen met steun van de regering. tot mai. f. 23.000.-, op een depositoboekje bij De Twentsche Bank is gemakkelijk en rentegevend. U kunt de bedragen ook per giro storten. 168 kaptoiea in Nederland Hand van jongetje in worstmachine (Van onze correspondent) In het slachthuis van een slager in het gehucht Meterik te Horst Is een vijfjarig jongetje bekneld geraakt In een worstmachinc. Voordat hulp kon worden geboden, was het handje van het ventje reeds afgerukt. Het on geluk gebeurde toen enkele kinderen in het slachthuis speelden, toen daar overigens niemand aanwezig was. Een der kinderen heeft toen een stekker in het stopcontact gestoken, waardoor de worstmachine in wer king werd gesteld. Toen de moeder van het ventje het geronk van de machine hoorde en toesnelde, zat haar zoontje reeds met zijn handje in de machine bekneld en kon zij het noodlottig ongeluk niet meer voorko men. Roll..'dans Philharmonisch Orkest Uit het jaarverslag over Ijet seizoen 1959/1960 van het bestuur van de Stichting „Rotterdams Philharmo nisch Orkest" blijkt, dat deze stich ting er naar streeft, tot een groter* orkestbezetting te komen. In de afgelopen seizoenen heeft men het orkest zodanig kunnen uitbrei den, dat thans de bezetting uit 95 musici bestaat. De minister van Onderwijs kunsten en wetenschappen heeft zich bereid verklaard in de kosten van de uit breiding bij te dragen, hoewel deze bijdrage voorshands beperkt blijft tot de door de Commissle-Witteman voor het orkest vastgestelde bezet ting van 88 leden. Deze Commissie-Wltteman heeft in het afgelopen seizoen opnieuw een rapport uitgebracht aan de minister van O. K. en W., waarin voorname lijk een technische herziening van de salarissen van de orkestleden wordt voorgesteld. In het seizoen 1959/3960 gaf het Rot terdams Philharmonisch Orkest on der meer drie ceneerten en vier jeugdconcerten in Goes. j De echtgenote van ex-koning Zog van Albanië is woensdag voorgeleid te r Bournemouth op beschuldiging kle- j ding ten bedrage van zes pond sterling I te nebben gestolen tijdens de uitver koop. De 37-jarige ex-prinses Teri, nu de vrouw van een boer, zei niet schuldig j te zijn aan bet vergrijp en zal moeten i voorkomen. Over de gemeentelijke herindeling van Walcheren zijn in de pers kolom men vol geschreven en er is in bijna alle gemeenteraden druk gediscus sieerd, en geprotesteerd. Waar nog tegen annexatie hevig geprotesteerd wordt schijnt het een vechten met de rug tegen de muur, daar alles er op wijst, dat op 1 januari 1962 de gemeentelijke herindeling een voldongen feit zal 2ijn. Tot beter begrip van dit artikel zul len wij eerst zien hoe en wanneer de tegenwoordige gemeenten zijn fevormd. Zoals velo andere zaken is it de vrucht van de grote omwente ling op het eind der achttiende eeuw. In de steden kwam een eind aan de grote macht der regenten door hun familieregering. Een nieuw stadsbestuur w erd gekozen. Meer verandering kwam op het platte land, Aan de grote macht der am bachtsheren kwam ook een einde. Er waren en er zijn op Walcheren ongeveer dertig ambachten die in naam tot heden to© eijn blijven bestaan. Voor») in ambachten, waar een kerk dorp stond, was hun macht groot en velerlei. Ook hadden zij veel Invloed bijvoorbeeld bij het beroepen van een door B. J. DE MEY predikant, het benoemen van een schoolmeester, die tevens voorganger en koster was bij de samenstelling van de kerkeraad, benevens tal van andere rechten. Ambacht-grenzen Door de omwenteling werd elk kerk dorp een gemeente met als grenzen di© vao het ambacht. Stond er in een ambacht geen kerk dorp meer door de verwoesting der oude Roomse Kerk tijdens de Spaanse troebelen, toen Middelburg belegerd werd (35721574) dan werd de meestal kleine dorpsgemeenschap bij een aangrenzend kerkdorp gevoegd en in de nieuwe gemeente opgeno men. Zo kwamen b.v. Welzinge en Nieuw* erve bij Ritthem, Boudewijnskerke, St. Jahskerke en Werendijke bij Zoutelande. Mariekerke bij Melisker- ke, Brigdamme bij St. Laurens. Hooglands, Poppendamme, later ook Buttinge bij Grijpskerke. Lang bleef de ruïne van het oude roomse kerkje staan, eoals nog op Hoogelande. De stanen van de ruïnes werden gebruikt tot verharding der vele alijkwegen, toch ia haar vroegere plaats nog aan te wijzen daar deze hoger ligt dan de omgeving. Door die samenvoeging kregen vel© gemeenten een betreftkaUjk grote ©pp erf lakt*, terwijl de atedea hun oude meestal kleine omvang behiel den. Later heeft Vlissingen een klein deel van West-Souburg gekregen en nog veel later Middelburg een groot deel van Koudekerke. Da grenzen der eerste gemeenten waren dus de grenzen der vroegere ambachten, meestal gevormd door watergangen en wegen, vandaar dat zij zo kronkelend zijn. Daar de am bachtsheren precies wilden weten hoe ver hun gebied zich uitstrekte om hun rechten, zoals maalrecht en herendiensten te doen gelden, wer den door hen soms grensstenen ge plaatst. Domburg en Oostkapelle hebben zelfs met elkaar geprocedeerd. Bei de wilde de voordelen van de strandvonderij hebben. Dit was een belangrijke bron van inkomen. De verkoop van een ambacht aan de zee gelegen bracht dan ook meer op dan een ambacht in 't midden van Wal cheren. Met de a.a. gemeentelijke herinde ling zal en kan begrijpelijk niet al tijd met de vroegere grenzen reke ning worden gehouden. Reeds bij de herverkaveling zijn sommige oude grenzen vervaagd, daar wegen en sloten, eertijds de grenzen van een ambacht zijnde, zijn omgewerkt tot bouwland. wapen van het ambacht gekozen, maar ook vaak het persoonlijk wa pen van de nog in naam bestaande ambachtsheer, De naam stad be stond niet meer, zij was ook een ge meente geworden. Begrijpelijk bleef het oude stadswapen bestaan. De naam van de nieuwe gemeen te Mariekerke herinnert aan het ambacht Mariekerke, dat 6amen met het aangrenzende Meliskerke de gemeente Meliskerke heeft ge vormd. Zij hebben nog dezelfde ambachtsheer, nJ. de heer De Bruin van Melis- en Mariekerke. Ds. Bakker, tijdens de inundatie in 1944 omgekomen, noemde ziek steeds predikant van Melis- en Mariekerke. Gemeentegrens Kerkdorp De meeste lezers weten wellicht niet. dat Mariekerke 99 ha. groter is dan Meliskerke. Dat dc gemeente Melis kerke werd genoemd komt zoala wij reeds zagen, omdat Meliskerke een kerkdorp was en dus meer inwoners had dan Mariekerke. Niet de groot te, maar het aantal inwoners gaf bij de naamgeving de doorslag. Het was zeker een puzzel, welk* naam de nieuwe gemeente moet heb ben, al bekennen wij geen betere naam te weten. Nog groter puzzel vinden wij het om een geschikt gemeentewapen te kie zen. Zal dit een z.g. sprekend wapen zijn, zoals Middelburg, Souburg, Domburg, St. Laurens, Aagtckerke en Vrouwenpolder en de oude am bachtswapens van Serooskerke en Oostkapelle? Wij zijn in afwachting wat er uit de bus zal komen. De nieuw gevormde gemeenten in De nieuw gevormde gemeenten moesten in het begin der vorige eeuw aan de Hopgen Raad van Adel opgeven welk gemeentewapen zij wilden voeren. Soms werd het oude de sigaar die ie aoed doet! PERIAS bijvoor* beeid "n fekker klein sigaartje voor 14 cent Insluiper stichtte brandje op kasteel van Windsor „Wie heeft er in mijn ledikant M geslapen" is een liedje, dat ko- ningin-moeder Elizabeth van m Engeland gisteren met recht voor zieh uit kon neuriën. Het brandje dat woensdag- avond in Windsor Castle uit- m prak, was volgens de politie veroorzaakt door een Insluiper, ff H die op het bed van de koningin- moeder was gaan liggen, een sigaret had aangestoxen en in H slaap gevallen was. m ff De brand werd geblust voor hij enige omvang had kunnen fjj bereiken. De koning-moeder vertoefde op dat ogenblik op Clarence House in Londen. m ffniiBiiiiiiiisMBiiniiiiiiiiiiiininuiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiI De moordenaar van de vrouw en de dienstbode van een Japanse Journalist die een verhaal over de keizerlijke familie schroef 1* gearresteerd. Het is een zeven tienjarige Jongen, Ud van de fJatlonalisti- partij van groot-Japan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9