PROVIKCIALE ZEEUWSE COURAHT BERG STORT OP EEN BELGISCH DORP Ramp aantal vergt groot slachtoffers Ex-gevangenen van Galvao op Schiphol V.N.-troepen slaags met Kongolezen Zeeland verloor een „eiland" aan klei Vandaag... TERUGBLIK OP NATTE BIETENCAMPAGNE Dwangpositie Voornemens 204e jaargang - no. 30 Dagblad, uitgave van de firma" Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7,00 p. kw.; fr. p. p 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 4 febr. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m Ti Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. 2395, Temeuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Sintelmassa bedelft mensen, huizen, auto's Een grote berg sintels is gistermiddag aan het schuiven gegaan bij het Belgische plaatsje Monlin-Sous-Fleron, als gevolg van de vele regens. Een rij van 15 woonhuizen werd door de schuivende massa sintels verwoest. Het aantal slachtoffers is nog niet be kend. Zeker zes doden zijn reeds geborgen. Verscheidene gewon den werden naar een ziekenhuis gebracht. Men nam een, dat het dodental nog wel tot 20 kon stijgen. De hoop sintels had een hoogte van 100 meter, voordat de verschuiving optrad. Toen de massa zwarte slakken aan het schuiven ging, werden alle kabels, van een elektriciteitscentrale aan de voet van de berg, afgerukt, zodat de gehele streek in het donker kwam te zitten. In enkele huizen brak brand uit. Als een lavastroom De massale verschuiving gebeurde omstreeks vijf uur in de middag. Een ooggetuige vertelde dat hij een hevige ontploffing hoorde, terwijl op hetzelfde ogenblik liet licht uitging. Onmiddellijk daarna zag hij een gro te stofwolk op zich toekomen en hoorde hij in nabij gelegen huizen om hulp roepen. De massa bleek op een lavastroom en strekte zich over een afstand van een kilometer uit. V.S. overwegen vrijlating van Loemoemba De Amerikaanse regering be studeert op het ogenblik een aantal maatregelen, die zouden kunnen leiden tot verbetering van de toestand in Kongo, zo is in Washington door regerings functionarissen meegedeeld. In diplomatieke kringen in Washing ton meent men dat ook de vrijlating van Loemoemba door de Amerikaan se regering overwogen wordt. Men legde er echter de nadruk op dat al les nog maar in een beginstadium verkeert. Moboetoe: nooit ontwapenen De Verenigde Naties willen.het Kon golese leger ontwapenen, maar elke poging daartoe betekent- oorlog. Dit heeft generaal Moboetoe, de bevel hebber van het Kongolese leger gis teren op een persconferentie in Leo- poldstad verklaard. Wij zullen ons nooit laten ontwapenen, zo zei hij. Hammarskjöld speelt met vuur, want ontwapening betekent oorlog tussen het Kongolese leger en de V.N. P.Z.C.-zaterdagnummer Een andere ooggetuige, een automo bilist, die achter een vrachtwagen reed, zag de massa gruis aankomen. Hij stopte onmiddellijk en vluchtte. Redding in volle gang Brandweer en militairen gingen onmiddellijk aan het werk om slachtoffers te redden. Met mobie le zoeklichten van het Belgische leger, werden de ruïnes doorzocht. Verscheidene slachtoffers waren bedolven onder de zwarte modder. Het leger heeft bulldozers en me chanische graafwerktuigen van de Belgische troepen in West- Duitsland laten aanrukken. De prins van Luik vertrekt van ochtend naar Moulins-Sou-Fieron. Tot de geborgen slachtoffers behoort een baby van zeven maanden. Kongo herstelt betrekkingen met België President Kasavoeboe van Kongo is voornemens spoedig de diplomatieke betrekkingen met België te hervat ten, zo is gisteren van betrouwbare zijde vernomen. In commentaar op dit bericht ver klaarde een woordvoerder van de Belgische regering, dat de regering zeer verlangend was de diplomatieke betrekkingen met haar voormalige kolonie te hervatten. Schip met man en muis vergaan De Del Vilhena, een in Malta, gere gistreerd schip van 39!) ton, is vol gen radioberichten bij Corsica ge zonken. Volgens de radio van Genua hebben twee schepen, die zich naar de opgegeven positie hadden gespoed geen overlevenden aangetroffen. Ongewild avontuur ten einde Rebel geeft „Santa Maria" over (Van onze speciale verslaggever) Tweeënveertig van de zevenen veertig Nederlandse passagiers van de Santa Maria, die elf da gen geleden ongemerkt en onge wild werden gesleept in het we reldschokkende kapersavontuur van de antï-Salazar rebel Gal vao, zijn gisteravond om half twaalf opgelucht, maar ontred derd in Nederland geland: 27 volwassenen, 14 oververmoeide kinderen en één van de revolu tionairen geen kwaad wetende, baby. De ontvangst op Schiphol was een gebeurtenis zoals de luchthaven nog nooit eerder te zien kreeg. Het enige waar dit alles aan deed denken was de ontvangst acht a negen jaar ge leden van het meisje Bertha Hertog. Pogingen van de Shell om de mensen thans buiten de publiciteit te houden, hebben volledig gefaald. Zeven bat terijen camera's van televisie en filmjournaal stonden al uren voor de aankomst in het nieuwe gedeelte van de Europahal op scherp. De televisie bracht het gebeuren ondanks het late avonduur direct op het scherm in de huiskamer. Explosieven Niet alleen voor de passagiers was het avontuur geëindigd, ook voor Galvao. Gisteravond droeg hjj het schip plechtig over aan de Brazi liaanse marine, nadat er eerst was gemeld, dat hij gedreigd had, de „Santa Maria" in de lucht te la ten vliegen. Hjj zou driehonderd kilo explosieven aan boord heb ben. (Voor verdere bijzonderheden zie pagina 3). Illllllllllllllllllllllllillllllllllllilllllllllll Wapens kwamen in lijkkist aan boord M De wapens voor de rebellen §i op de Santa Maria zijn aan boord gebracht in een lijkkist, begeleid door wenende vrou- |e wen, zo heeft het Lissabonse blad Diario de Noticias in Recife vernomen. De kist zou M in de Venezolaanse havenstad H La Guaira aan boord zijn ge ls bracht. De vrouwen waren van H Spaanse nationaliteit. De re- li bellen hadden, toen zij hun actie begonnen, aan de s scheepsbemanning verteld dat er in Spanje en Portugal revo- lutie was uitgebroken. Na het vastlopen van de eerste be sprekingen tussen Oostenrijk en Ita lië over Zuid-Tyrol is het op ver schillende plaatsen in Italië zeer on rustig geweest. Zo v;erd bij Bolzano een monument opgeblazen en ook in Rome is het tot relletjes gekomen. De Romeinse politie heeft rond de Oostenrijkse ambassade in Rome een uitgebreide politiemacht samenge trokken om iedere rel meteen de kop in te kunnen drukken. Hevige gevechten in Kivoe Nigerianen door overmacht omsingeld In Kindoe, in de Kongolese pro vincie Kivoe, zijn hevige gevech- dus heeft een woordvoerder der ten uitgebroken tussen Nige- riaanse troepen van de V.N.- macht en Kongolese troepen, al dus een woordvoerder der Ver- Ver. Naties in Leopoldstad medegedeeld. Eén Nigerïaanse luitenant werd gedood, terwijl vier Nigeriaanse soldaten wor den vermist. Het aantal slacht offers onder de Loemoemba-ge- zinde Kongolese militairen is niet bekend. De Nigerianen, die tegenover een overmacht van zeven tegen een ston den, zijn in hun hoofdkwartier in Kindoe omsingeld. De gevechten be gonnen gistermorgen vroeg en duur den volgens de laatste berichten, tot in de middag voort. De Kongolezen, wien aantal in Kindoe op 1.500 werd geschat, hebben zowel vanuit Stan- leystad als Boekavoe opdracht gekre gen de strijd te staken, doch óf zij hieraan gevolg hebben gegeven, is nog niet bekend. De sterkte der Ni geriaanse troepen bedroeg 200 man. Volgens de V.N.-woordvoerder wer den donderdagavond, zes Kongolezen gedood na een ruzie tussen een dron ken Kongolese militair en enige Ni gerianen. Gemeend wordt, dat de ge vechten van gisteren een gevolg wa ren van wraakgevoelens bij de Kon- olezen na het gebeurde van donder- goiezi viert Ceylon zijn onafhanke- Jijkheidsdag. „ACHTER DE hondeneus aan" is ditmaal het motto voor onze veertiendaagse reportage, waarin een kijkje wordt geno men achter de schermefa van het spoorwegbedrijf. Op pagi na zeven. Vorder in ilil achttien pagina's tellende P.Z.C.-zaterdagnum mer: Stemmen uit de kerken pag. 3Zeeuwen :bij de Del tawerken (pag. t): „Achter de hondeneus aan" (pag. 7); ra dio en t.v. plus Films in Zee land (pag. 9) Kerkeïl en Maat schappij (pag. 11); letterkun- :e kroniek en kunst (oag. .3); feuilleton en „Lezers schrijven" (pag. H) en de kin derkrant met puzzel op pagina zestien. WAVWAWSWAVAVSW NOG NIMMER IN de geschie denis van de Zeeuwse landbouw zijn zulke enorme hoeveelheden kleigrond mét de bieten van de landerijen gekomen als in het natte najaar I960. Van alle klei, die bij het rooien aan de miljoe nen suikerbieten in Zeeland bleef kleven, zou men een kunstmatig eiland in de Schelde kunnen maken van 235 meter lengte, 100 meter breedte en 10 meter hoogte. Het eiland zou 2 meter boven de waterspiegel uitsteken, als het water daar 8 meter diep zou zijn! Met dezelf de hoeveelheid bïetenslijk zou men 11.000 spoorwegwagens van 30 ton en met een lengte van 9 meter kunnen laden. Die spoorwegwagens zouden aan één gekoppeld een onafzienbare rij van tien kilometer lengte vormen.... Nog een concreter voorbeeld? Voor de aanleg van de Zandkreekdam tussen N.- en Zuid-Beveland had men nauwe lijks tweemaal zoveel klei en zand nodig als de totale hoe veelheid klei, die nu van de bie tenpercelen is verdwenen! Het klinkt erg fantastisch, maar na een gesprek met de heer A J. A Bo- lijn uit Roosendaal een geboren en getogen Zeeuw hoofdcontroleur van de Verenigde Coöperatieve Sui kerfabrieken t.e Dinteloord en als zo danig de man, die het vervoer van duizenden tonnen bieten „organi seert", is het ons toch wel duidelijk geworden, dat dit najaar enorme hoeveelheden klei aan de bieten zijn blijven kleven. Voor Zeeland schatte de heer Bolijn een larrapercentage van om en nabij de 35 Als men weet. dat in déze provincie ruim 17-500 ha met bieten was ingezaaid en de gemiddelde opbrengst per ha 54 ton bieten bedroeg, leert 'n een voudige rekensom, dat rond 330.000 ton klei van de Zeeuwse landerijen is verdwenen, hetgeen gelijk te stellen is met 235-000 kubieke meter- De vergelijking van 't eiland in de Schelde de treinwagens en de Zand kreekdam was toen spoedig gevon. den Het is een bietenjaar voor de boeven geweest, zoals zij nog nooit hebben meegemaakt- De moeilijkheden die men moest overwinnen om de bieten te tooien en van het land te halen, waren legio. Gedurende de vierde en de zevende week van de campagne heeft de V-C.S- zijn drie fabrieken zelfs op halve kracht moeten laten draaien, omdat de voorraad en de aanvoer lang niet evenredig waren aan de capaciteit van de fabrieken. De bietencampagne, die onder nor male omstandigheden tegen half de cember afloopt, duurde dit seizoen op sommige faijrieken zelfs tot half januari Overigens, zo zei ons de heer Bo. lijn. hebben de Zeeuwse boeren regelmatig bleten geleverd. Dank zij hun jarenlange ervaring Zeeland Is niet voor niets het oudste bietengebïed van ons land zagen de boeren altijd wel een gaatje om de bieten te oogsten en te vervoeren. De V.C.S., die ongeveer de helft van de totale liietenoogst in Zeeland verwerkt, heeft van nabij de pogingen van de boeren om de bieten van het land te halen kunnen gadeslaan. De fabriek interesseert zieh hier voor in hoge mate, want 'n goede gang van zaken op het land is van groot belang voor een ge- slaag doorwerken van de vér- werkende industrieën. ft ant lij* Er is in Nederland wel enige on gerustheid gewekt door de grote wapenaankopen van Indonesië in de Sowjet-Unie. Die wapenaankopen zullen straks tot gevolg hebben, dat Indonesië beschikt over de middelen om een betrekkelijk grootscheepse aanval op Nederlands Nieuw-Guinea te doen. Nu heeft de ervaring geleerd, dat de Russen dikwijls belangrijke leveran ties toezeggen, maar dat ze zich bij na nooit kunnen houden aan de le veringstermijnen. Ze sturen te weinig en ze sturen alles veel later dan overeengekomen was. Bovendien zullen daarna de Indone sische strijdkrachten nog opgeleid moeten worden in het gebruik van de Russische wapens en dat vergt tijd. Toch zeker wel enige jaren. Is dus voor het ogenblik het gevaar van een enigermate indrukwekken de aanval op Nieuw-Guinea nog niet groot, toch is er reden voor be zorgdheid aan de Nederlandse kant. De cijfers van de Indonesische lands- begroting spreken namelijk een heel duidelijke en in dit geval: onaan gename taal. Voor de begroting 1957 hebben des kundigen nog eens becijferd wat In donesië heeft besteed aan zijn bewa pening, die voor een deel tegen de linnenlandse vijand in het eigen land was gericht en voor een ander deel tegen 'n potentiële buitenlandse vij and en dat Is dan Nederland. Terwijl in 1957 de Philippijnen 15% en Malakka 17% van alle begrotings- gelden uitgaven voor defensie, be steedde Indonesië daaraan 24%. Dat op zichzelf zou niet zo veront rustend zijn, wanneer die Indonesi sche uitgaven niet werden opge bracht door een in diepe armoede le vend volk. In Indonesië kon in 1957 slechts 8% van de totale begroting worden be steed voor de economische opbouw. Wanneer men daartegenover stelt, dat landen als India, Pakistan, Cey lon en de Philippijnen ongeveer 50% van hun begrotingsgelden besteedden aan de economische opbouw, dan is het wel duidelijk wat de Indonesische regering doet. Die regering verwaarloost de econo mische opbouw. Zij laat de volkeren van Indonesië in armoe leven om aan de bewapening voorrang te geven. Dat kan zij niet onbeperkt blijven doen. Er komt een ogenblik, waarop zij tegenover haar on derdanen zal moeten tonen, dat In donesië die bewapening nodig had. Een ogenblik dus, waarop men, het zij door dreigen, hetzij door infiltra ties of door een grote aanval een militair conflict om Nederlands Nieuw-Guinea zal moeten riskeren of misschien wel direct uitlokken. De Indonesische regering brengt zich wat dat betreft steeds meer in een dwangpositie. En dat is nu juist het gevaarlijke! Djakarta kan niet meer terug van het verkeerde pad, waarop het zich begeven heeft! Het zal voor de Ne derlandse regering uitermate moei lijk zijn tegenover deze Indonesische hardnekkigheid een zodanig diploma tiek spel te spelen, dat de gevaren rondom. Nieuw-Guinea „ingekapseld" blijven in een sfeer van internationa le vredelievendheid. Het kabinet De Quay staat hier voor een bijzonder zware opgave! In de installatierede van de nieuwe burgemeester van Oostburg trof ons de zinsnede, waarin de nieu we magistraat verklaarde er geen behoefte aan te hebben een bepaald beleidsprogramma te ontvouwen. Het was een verklaring, die van reali teitszin getuigde en sympathiek aan deed. Maar al te vaak komt het voor, dat nieuwe functionarissen bij het begin van hun werkperiode uitvoerig schetsen wat er allemaal onder hun leiding zal worden aangepakt. Men treft dergelijke programma's niet al leen aan in installatieredevoeringen van burgemeesters, maar ook in al lerlei kranteninterviews, die onver mijdelijk volgen op bepaalde belang rijke benoemingen. Natuurlijk is het zo, dat bij de aan vaarding van een nieuwe functie de betrokkene zich wel zal hebben afge vraagd hoe hij zijn beleid zql moeten voeren, maar hij zal toch niet blind kunnen zijn voor de realiteit dat be leid geen zaak is van één man. Wat kan er al niet gebeuren: er zijn in vloeden van buitenaf, er kan sprake zijn van ambtelijke tegenwerking, soms zijn er onverwachte gebeurte nissen, kortom er is een scala van mogelijkheden, dat van de plannen van de „wikkende mens" niet veel overlaat. Daarom is het gevaarlijk bij de aanvang van een ambtsperiode zichzelf in het openbaar op te klik ken. want niemand weet nog hoeveel de krik verdragen kan. Toch zijn er burgemeesters zij kennen hun nieuwe gemeente slechts van een op pervlakkig bezoek die in hun in stallatierede een uitvoerige opsom ming geven van hun plannen en be leidsoverwegingen: brandweer, riole ring. woningbouw, overal hebben ze al een .mening over. Het is alsof zij bij voorbaat het beroemde lied van Piet "Hein gezongen willen hebben: .zijn daden benne groot". zv.^11 [7 en dergelijke houding is, dunkt rroolemen ons, niet vrij te pleiten van een Ongekend was dus het aantal pro blemen, dat de oogst, het vervoer en het verwerken van de bieten met zich bracht. Dit alles is terug te brengen tot één factor: namelijk de regen. Als de bieten eenmaal van het land (Zie slot pag. 2 kol. 3) ons, niet vrij te pleiten van een zekere hoovaarcfigheid. Voorne mens zijn schoon, maar zij vormen tevens het materiaal, waarmee zoals een bekend gezegde luidt de weg naar de hel is geplaveid. De nieuwe burgemeester van Oostburg heeft in zijn installatierede althans deze weg niet bewandeld. Nogmaals: het getuigde van realiteitszin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1