Europese raketclub vraagt 20 miljoen Nieuw-Guinea niet te vondeling leggen" RIJKSWEG 4 A WONDER VAN NEDERLANDSE WEGENBOUW Waar zijn onze schepen? 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 Besluit staat nog niet vast Lanceren van kunstmaan het doel Wanneer Nederland bereid is een be drag van 1,85 miljoen pond sterling (ongeveer 20 miljoen gulden) be schikbaar te stellen, dan zal het kun nen deelnemen aan een project tot vervaardiging en lancering van een Europese drietrapsraket, die een kunstmaan in een baan 0111 de aarde kan brengen. Of onze regering en het parlement daartoe zullen besluiten, staat nog niet vast. Dit zei staatssecretaris van verkeer en waterstaat mr. E, G. Stijkel, die gisteravond van een vierdaagse Eu ropese conferentie over ruimteonder zoek uit Straatsburg op Schiphol is teruggekeerd. Hij wilde er zich niet positief over uitlaten of hij Neder landse deelneming aan dit project gewenst acht. Wel zei hij echter dat het voor de industriële en weten schappelijke ontwikkeling van iedër land van groot nut is zelf mede te helpen aan de produktie. Men doet daarbij een schat van ervaring op. De Britse minister van luchtvaart Thorneycroft, die als voorzitter van de conferentie fungeerde, poogde in Straatsburg de delega ties van de daar aanwezige lan den te winnen voor de gedachte de Britse Blue Streak-raket, waarin de Britten al meer dan 700 miljoen gulden hebben geïn- Zeehengel wedstrijd in Kloosterzande Op 30 april a.s. van 1 tot 4 uur 's middags houdt de hengelsport- vereniging „De Vogel" te Klooster zande haar 3e internationale zeehen- gelconcours, wederom in de omge ving van Walsoorden aan de Wester- schelde. Reeds nu blijkt voor dit concours, waaraan vorig jaar niet minder dan 666 hengelaars deelnamen een zeer grote belangstelling te bestaan. Het feit dat Kloosterzande reeds twee jaar achtereen met de grootste vangsten Van alle wedstrijden in Zeeuwseh-Vlaanderen en aan de Bel gische kust voor de dag is gekomen, zal hieraan niet vreemd zijn. Ook de goede bereikbaarheid van het wedstrijdterrein is voor de deel nemers erg aantrekkelijk. Met alle voertuigen kan men rijden tot de hem toegewezen plaats. 1 Rus Valeri Brumel tegen Amerikaan John Thomas Een aantal Russische atleten zal deelnemen aan enige indooratletiek- wedstrijden in New York. De groot ste interesse gaat ongetwijfeld uit naar de strijd tussen de hoogspringers de Rus Valeri Brumel (2.251 en de Amerikaan John Thomas (2.22). De Russen komen in hun eerste wedstrijd uit op 17 februari, op de Amerikaanse Indoorkampioenschappen op 25 febru ari en nog enkele wedstrijden, die alle in het Madison Square Garden in New York zullen worden gehouden. Naast Valéri Brumel starten ook de Europese recordhouder verspringen Igor Terovanesian en Momotkov, Russisch kampioen op de 1500 meter. Nederlandse amateurs tegen militair team Het Nederlandse amateurvoetbalelf tal zal woensdag 8 februari a.s. een wedstrijd spelen tegen het Neder landse militaire team. De ontmoe ting zal in het Goffert-stadion in Nij megen worden gehouden. Charles Dumas prof Na Bill Nieder, Glen Davis en Ray Norton is wederom een bekende Amerikaanse atleet tot de profrijen toegetreden. Charles Dumas, olym- 6isch kampioen hoogspringen in Mel- Durne, besloot donderdag tot deze stap. toen hij zijn handtekening plaatste onder het contract dat hem zal verbinden aan de Amerikaanse voetbalclub „San Diego Chaigers". Petrosjan leidt strijd om Russische schaaktitel Na de veertiende ronde van de strijd om het Russische schaakkampioen schap, dat in Moskou wordt gehou den, heeft Petrosjan de leiding. Met nog vijf ronden te spelen is de stand: 1 Petrosjan 10 pnt.; 2 Geiler 9,5 pnt.; 3 Polygayevsky 9 pnt.; 4 en 5 Spas- aky en Stein 8,5 pnt. en 1 afgebr, partij; 6. en 7. Smyslov en Korchnoi beiden 8,5 pnt. vesteerd, te bestemmen voor het lanceren van een Europese kunst maan. De Blue Streak zou dan de eerste trap van deze raket moeten vormen. Als tweede trap zou de Franse Ve- roniqueraket gebruikt kunnen wor den en tenslotte zouden andere Euro pese landen in nauwe samenwerking de derde trap kunnen ontwikkelen en eventueel ook zelf bouwen. Totale kosten De totale kosten van het project, dat in vijf jaar gereed zou moeten zijn en waarmede men negen raketten zou kunnen lanceren, waarvan drie met een satelliet, zijn gei'aamd op 70 BINNENVERINGBED goodwill SCHUIMRUBBERBEO miljoen pond sterling (bijna 750 mil joen gulden). Groot-Brittannlë heeft toegezegd daarvan een derde deel voor haar rekening te zullen nemen. Voor die 70 miljoen pond sterling zo menen de deskundigen zal Eu ropa een satelliet van 1250 kilogram in een baan om de aarde kunnen brengen op een hoogte van 480 kilo meter, dau wel een satelliet van 850 kg op een hoogte van 14.000 kilome ter of tenslotte een van 45 kg o'p een hoogte van 160.000 kilometer. Vliegtuig paters in Nieuw-Guinea neergestort Een Cessna 180 van de missie- luchtvaartvereniging is vrijdag middag na de start van het vliegveld Waghete aan de Wis selmeren neergestort. Het toestel had vier inzittenden, de paters Smits en Bruinsma, de onderwijzer Jansen en de pater Verheijden, die piloot was. Van pater Smits werd te Hollandia meegedeeld dat hij lichtgewond is. Twee der overige inzittenden hebben een schedelbasisfractuur opgelopen, de vierde een hersenschudidng en een kaakfraktuür. Straks melk kopen bij kruidenier Binnenkort wordt de afkondiging ver wacht van het nieuwe vestigingsbe- sluit voor de detailhandel dat be staande vestigingsregelingen voor 't levenspiiddelenbedrijf zal vervangen en dat een algemene verruiming van de in de kruidenierswinkels te voe ren artikelen betekent. Onder meer zullen gepasteuriseerde en gesteriliseerde flessen melk door de kruidenier mogen worden ver kocht. Prof. Goslinga overleden In de ouderdom van 76 jaar Is te Amsterdam overleden prof. dr. A. Goslinga, rustend hoogleraar van de Vrije Universiteit. Hij werd 26 sep tember 1884 te. Bols ward geboren. Hij studeerde letteren aan de Leidse universiteit en in 1910 en 1911 in Londen en Parijs. In 1915 promo veerde hij aan de rijksuniversiteit te Leiden tot doctor in de Ietteren en wijsbegeerte op een dissertatie geti teld „De buitenlandse staatkunde van de raadspensionaris Simon vau Slingelandt". Dr. Goslinga was van 1911 tot 1913 leraar aan het Marnix-gymnasium te Botterdam en van 1915 tot .1918 aan de rijks-h.b.s. te Winterswijk. In 1918 volgde zijn benoeming tot hoogleraar in de Nederlandse taal en letteren aan de Vrije Universiteit; 8 juli van dat jaar hield hij zijn inaugurele oratie over „Willem I als verlicht despoot". Prof. Goslinga, die tal van jaren als hoogleraar aan de V.U. werkzaam was in de algemene en vaderlandse geschiedenis, alsook in het middel- Nederlands,- gold als een kenner van Groen van Prinsterer. Hij was onder meer medeoprichter van de stich ting „Reveil archief", waarvan hij ook lange tijd vice-voorzittef is ge weest. Ook was hij voorzitter van de vereniging „Het Bilderdijk-Mu- sfeum" en één van dé oprichters van •het gezelschap van christelijke histo rici. Over enkele weken worden in Ame rika de wereldkampioenschappen bobslee gehouden. De Zweedse deel nemers aan deze wedstrijden zijn volop in training en een van de on derdelen van hun oefenschema is een fikse veldloop, gevolgd door een bad in ijskoud-water. Reisbeurs voor Sybren Polet De staatssecretaris van ouderwijs, kunsten en wetenschappen mr. Y. Scholten, heeft in de prijsvraag reis beurzen letterkundigen 1960 in de rubriek poëzie een reisbeurs toege kend aan Sybren Polet in Amster dam en een reistoelage aan Chris van Geel in Groet. Aan de auteurs Marga Minco en R. Blijstra, beiden in Amsterdam, en Belcampo in Groningen heeft de staatssecretaris in de rubriek proza elk een reistoelage verleend. Groninger kustvaarder aan Franse kust gestrand - Gisteravond om ongeveer half negen is de Groninger kustvaarder „Eddy- stone" tien mijl ten westen vau het „Ile de Glenan" op de rotsen gelopen. Er zouden negen opvarenden aan boord zijn, waarvan er vier, een vrouw, een kind en twee matrozen het schip reeds hebben verlaten. Et zouden twee reddingboten bij de kustvaarder zijn en voorts zouden twee sleepboten onderweg zijn om eventueel te ."trachten het schip vlot te krijgen. D& „Eddystone", die 475 ton meet, zou geladen zijn met ijzer. Auto tegen trein, chauffeur gedood Op een uiet beveiligde overweg in Gorssel aan de spoorlijn Deventer Zutfen is gistermorgen om ongeveer 12 uur een bestelauto tegen de trein uit Arnhem opgereden. De chauffeur wer'd gëdood. BRITSE ONDERSCHEIDING VOOR 13-JARIGE NEDERLANDSE JONGEN De Britse ambassadeur in ons land, Sir Andrew Noble, zal maan dag aan de 13-jarige Peter Duiveboden uit Den Haag een loffelijk getuigschrift uitreiken. Dit getuigschrift, dat ondertekend is door de president van de „Royal Humane Society of Great Britain", de hertog van Gloucester, krijgt de 13-jarige Peter omdat hij op 18 mei vorig jaar de tienjarige John Green met gevaar voor eigen leven heeft gered uit de rivier de Dee nabij Aberdeen in Schotland. De tienjarige jongen was bij het roeien in de rivier geraakt, maar kon niet zwemmen. Peter Duiveboden sprong de 120 meter brede rivier in en bracht de jongen veilig aan de kant. De korpschef van de politie te Aberdeen verklaarde later, dat de redding zeer moeilijk „DROOGSTE WATERWEG" Vandaag opening door minister Korthals De „droogste waterweg" van Neder land, rijksweg 4a, in de kruising vrije verbinding Rotterdam-Den Haag-Amsterdam, wordt vandaag door de minister van verkeer cn waterstaat geopend. Deze rijks weg- is een van de wonderen van Nederlandse wegenbouw, een mo nument van ingenieursvernuft in beton en. staal, dwars door week en moerassig gebied, -waar eens de schuit de voornaamste verbin dingen verzorgde. De nieuwe weg loopt van Rijswijk Ypenburg oostelijk van Voofbürg- Löidschendam en Leideh via Hoog- made en BurgerVeen naar de al bijna een kwart eeuw oude rijks weg 4, die Amsterdam vla Saa- sèuheim met Wassenaar en Den Haag Verbindt. Rijksweg 4a is de „droogste water weg", niet alleen omdat men haar dwars doorhet weke polderii- chaam van Zuid-Holland bouwde, maar vooral ook, omdat er een technisch huzarenstukje- by de kruising met de ringvaart van de Haarlemmermeer mee werd uitge haald. Een brug over die ring vaart bleek voor de scheepvaart zowel als voor het wegverkeer een obstakel te worden, dat. niet voor de slopwerking van de Haagse Schouw in ryksweg 4 zou onderdoen. Daarom werd besloten rijksweg 4a onder de ringvaart, door te leg gen. De ringvaart werd daartoe omgelegd, waarna een diepe be tonnen bak .in de vaarroute werd gebouwd. Onder die bak, een aquaduct dus, legde men de weg in volle breedte aan. waarna de- oude scheepvaartverbiriding werd hersteld. Déze Hngvaaraiïnrtêl vergde drie miljoen gulden cn ruim drie jaar hard werken. In het wegdek aan do noordelijke kant is bij wijze van proef een verwarmingsinstallatie aange bracht. Aanjpfczien de weg hier naar tien meter onder N.A.P. helt is het voorkomen van glad worden van zeer groot belang. Deskundigen van rijkswaterstaat hebben berekend, dat het rende ment van 4a zo groot zal zyn, dat de kosten van plus minus 60 mil joen gulden feitelijk in zeven tot uchtjaar goedgemaakt zullen zijn. Van Amsterdam uit rijdt men 17 kilometer over de oude rijksweg vier langs Schiphol naar Burgerveen, volgt de dertig ki lometer naar de verkeerspleinen Voorburg en Ypenburg, ©m dan via rijksweg 13 weer 17 km ver der in Rotterdam-aan -te komen,- zonder dat oponthoud van beteke nis kan optreden, behalve een enkele maal by de basculebrug onder Leiden over de Oude Rijn. Als onderdeel van de E-10 Europa verbinding wordt ryksweg 4a als zeer belangrijk beschouwd, voor al ook omdat het een snelle, vei lige verbinding is. Heeds is van Ypenburg af bet traject naar de komende Vlaardinger Beuelux- tunnel in wording, aansluitend op de doör het Deltaplan geprojec teerde verbinding met Antwerpen via. het in aanbouw zjjnde brug-, dijk- en sluiscomplex bij Willem stad. Papoea-leider Jouwe 99 Voorstander van Melanesische Unie De 38-jarige Papoealeider Nicolaas Jouwe uit Hollandia, die in Neder land als voorzitter van de „Mamta" studiecommissie gepoogd heeft op leidingsmogelijkheden te scheppen voor jonge, intelligente papoea's is gisterochtend van Schiphol naar Nieuw-Guinea teruggekeerd. In het kiesdistrict Hollandia is hij niet 4 andere Papoea's kandidaat gesteld voor de Nieuw-Guinea-raad, waar voor de verkiezingen zijn vastge steld in de periode van 18 tot 25 februari a.s. De raad zal op 5 april in een voor lopig gebouw worden geïnstalleerd. „Wij hopen er de wereld mee te to nen, dat het Nederland en Nieuw Guinea ernst is het eiland zo snel mogelijk volledige zelfstandigheid te verlenen", aldus de heer Jouwe. „Het instellen van deze parlemen- V.N.-commissie voor Zuid-Tirol bepleit De Oostenrijkse minister van buiten landse zaken, Kreisky, heeft gisteren op een persconferentie te Wenen ge zegd dat een commissie van onder zoek van de Verenigde Naties een oplossing van het Zuidtyroolso vraag stuk alleen maar kan vergemakke lijken. Naar zijn oordeel moet Oostenrijk om een dergelijke commissie verzoe ken indien binnen een redelijke tijd geen bevredigende resultaten zullen zijn bereikt. De politie heeft gisteren te Rome verscheidene honderden studenten die voor de Oostenrijkse ambassade be toogden, uiteengedreven, waarbij ze ventien agenten van politie en drie studenten verwondingen opliepen. Veertig betogers werden opgebracht. Sterke politie-eenhéden bewaken de gebouwen van de ambassade en het consulaat. Prins Bernhard brengt bezoek aan Soedan Prins Bernhard zal maandag; a.s. naar de Soedan vertrekken om zich op de hoogte te stellen van de huidi ge economische en sociale ontwikke ling in dit land en de daardoor ge schapen mogelijkheden voor Neder landse initiatieven in beschouwing te nemen. Vesta levensverzekering had een goed jaar Uit het jaarverslag over het boekjaar 1960 van de maatschappij van le vensverzekering N.V. Vesta te Arnhem blijkt dat de afsluiting van nieuwe verzekeringen van deze maat schappij in het afgelopen jaar een taire volksvertegenwoordiging op Nieuw-Guinea is in democratisch op zicht van uitermate groot belang en moet door ieder weldenkend mens vari harte worden toegejuicht". De heer Jouwe liet zich bij zijn .'Ivertrek nog even uit over de voor gestelde mogelijkheid de kwestie Nieuw-Guinea te laten beoordelen door de Verenigde Naties in ver band met de moeilijkheden met Indonesië. „Dat Indonesië zich zo fel tegen dit voorstel kant, houdt voor ons in", aldus de heer Jou we, „dat de hele zaak voor Soe- karno en de zijnen slechts een sentimentskwestie is. Ik hoop van harte, dat alle suggesties de zaak te internationaliseren op niets zullen uitlopen. Nederland kan Nieuw-Guinea neit als een vondeling aan de voeten van de V.N. leggen, want dat zou een belediging voor de Papoea's zijn". Hij sprak zich tenslotte uit als voorstander van een Melanesische Unie, waarbij geheel Nieuw-Guinea <lus ook het Australische deel en de honderden kleinere eilandjes in dit gebied tezamen een nieuwe onaf hankelijke staat zouden vormen. „In Australisch Nieuw-Guinea voelt de bevolking daar ook veel voor", zo besloot hij, „en al zijn deze plan nen dan pas de laatste tijd open baar geworden, wij hebben al lang contact met de Australische bevol king van het eiland". recordhoogte bereikte. Zij bedroeg in 1960 93.644.431, tegen 86.221.386, in 1959. Het royementcijfer was lager dan vo rig jaar en bedroeg .36.921.641, tegen 38.579.079 in 1959. In 1960 passeerde het verzekerd ka pitaal 3/4 miljard gulden. De gemid delde rente van alle beleggingen bleef stijgen en bedraagt 4,43 tegen 4,30% in 1959. De premiereserve werd geheel op 3% basis berekend zo- Geslaagden aan de „De Ruyterschool" In de maand januari slaagden aan de* „De Ruyterschool" te Vlisslngen voor het S.W.T.K.-diploma A: A. Klomp, J. A. J. Paauwe (met lof), A. J. Bongers, J. W. Weug, J. de Hulster, J. C. J. Menhocre. Voor het S.W.T.K.-diploma B II: G. Doesburg en G. Verbeek. Voor 2e stuurman G.H.V. theoretisch gedeelte: J. J. de Fouw. Voor 3e stuurman G.H.V.H. Braadbaart, A. Stormink, E. W. Bakker. Voor eerste stuurman G.H.V.: H. A. de Visser. Voor de radarcursus: H. Besscm, H. Braadbaart, W. Vader; W. M. Heugen; H. Koeman; E. J. Lodiers; E, E. Lubach; H. Pettinga; H. Smit en A. L. A.M. Wilmerlng. Ylissingse Nutsspaarbank in de maand januari Bij de Vlissïiigsc Nutsspaarbank is in de maand januari lot een totaal van f 1.527.033,33 ingelegd; er werd 1.172.288,92 terugbetaald. Hierdoor steeg het tegoed van 22.046.672,67 tot 22.401.417,08. Er werd een winst van 418 nieuwe rekeningen geboekt. Met het schoolsparen werd een be drag van 3.474,60 ingelegd. Uit 590 spaar busjes kwam een bedrag van 19.173.10. Hoofdkantoor (inclusief bijkantoor Bonedljkestraat): inleg 873.592,98; terugbetaald 692.449,68. tegoed 14.234.538.82. Souburg: Inleg 95.955.64. terugbetaald 51.808.84, tegoed 1.385.733.02. Goes: Inleg 390.824,43. terugbetaald 327.321.15 tegoed 4.421.048.16. Wolphaartsdijk inleg 38.676,69, terugbetaald 14.137.16, tegoed 811.286.06. Noord-Beveland: inleg 12.367,10, terugbetaald 5.081,34, tegoed 267.095,70. Kapelle: inleg 7.767,47 terugbetaald 19.621,32, tegoed 257.345,16. Terneuzen: inleg 73.122.20. terugbetaald 29.699,99, tegoed 679.438,04. Zaamslag: inleg 11.359,90, terugbetaald 8.683,13, tegoed 143.380,88. Axel: inleg 143,865,89, terugbetaald 9.853,85, dat een veilige marge van 1,43% tegoed 144.914,tl. aanwezig is. AAQTEOIJK 3 KINDERDIJK t 3 to F HECUBA 3 to I MENTOR 3 to I ORANJESTAD 3 KOPIONELLA B t OUWCRKÈRK 3 t DORDRECHT MONTFIRI.ANO 3 (O Lat F VAN HEEMSKERCK 1 t NCOER-ELBC 1 OER NEDERLANDEN CALTEX AMSTERDAM DALERDIJK RIJNKERK p«... SLOTCRDIJK 3 STATUE STRAAT Oiaha. SUMATRA 3 CalUo, TJIKAMPEK 3 ZantlDar. DINTELDIJK CtSO NEDERLAND pms. LOKNERKERK WILLEMSTAD 4 tl XUlDIRKERK pots. Nieuwe „Honte" voor hei loodswezen ie Vlissingen Het motorbctonuingsvaartulg „Hon te" van het Nederlands Loodswezen te Vlissingen, zal medio mei worden vervangen door ecu gloednieuw schip van dezelfde naam. Deze nieuwe „Honte" wordt heden morgen om half twaalf op de rijks werf te Den Helder te water gela ten. De plechtigheid zal worden ver richt door mevrouw P. G. Kenncma- Garter, echtgenote van kolonel J. B. Kennema. directeur van het loods wezen in het derde district. De over dracht aan het zesde district (Vlis singen) zal over enkele maanden in Den Helder plaatshebben. De oude „Honte" zal waarschijnlijk voor de sloop worden verkocht. Verordening bestrijding van vergclingsziekte Do Gewestelijke Raad voor Zeeland van het Landbouwschap vestigt er de aandacht op, dat er, vermoedelijk in februari, een'verordening bestrij ding vergclingsziekte bij bieten van liet Landbouwschap van kracht wordt, waarhij het verboden is na 1 april bieten of afval van bieten in voorraad te hebben, voorzover daar aan bladvormig voorkomt. Zoals reeds eerder medegedeeld, heeft de Gewestelijke Raad een voorstel tot regeling van de bestrijding van de vergelingsziektc bij de hoofdafdeling akkerbouw van het Landbouwschap ingediend, na hiertoe een verzoek van het bestuur van de Zeeuwse Lundbouw Maatschappij te hebben ontvangen. Teneinde de houders van voederbie- tenkuilen geen onnodige last to be zorgen, is het niet voorgeschreven, dat de kuilen voor genoemde datum moeten zijn opgeruimd, maar is het verboden na deze datum bieten in voorraad te hebben, voor zover daar aan bladvorming voorkomt. Dit sluit derhalve het gebruik van voederbie ten ook na genoemd tijdstip-niet uit.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 16