Ferdinandusse, paria van de caissons OOSTBURG VERWELKOMDE NIEUWE BURGEMEESTER Als U weet dat U deze winter, wanneer U alles maar op zijn beloop laat, zeker nog drie maal verkouden zult zijn, dan is voor U Aflukin-C een uitkomst. STEMMEN UIT DE KERKEN 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZATERDAG 4 FEBRUARI 1961 (Advertentie) TT UBREGT Ferdinandussa is een „verstoten man". Een paria, een uitgeworpene. Verdreven uit de vriende lijke gemeenschap, die Yer- seke heet. Maar wat wil je zeegaatjes afsluiten en vre dig in het oesterdorp wonen. Je kunt net zo goed bij een zwaar onweer op de dorpsto ren gaan zitten. Misschien verdient dat nog wel de voor keur, want Ferdinandusse's hele schoonfamilie zit in de mosselen en de oesters. En intussen doet schoonzoon in Vrouwenpolder ijverige dingen bij de bouw van de doorlaatcaissons, waarmee het Veersegat zal worden af gesloten. Belangrijke dingen nog wel, want Ferdinandusse heeft er namens rijkswater staat op toegezien, dat het puntgave caissons werden. Hubregt Ferdinandusse is niaar verhuisd. Naar Wemeldinge. Daar leeft hij voort als een vergeten man. Uitgestoten. De paria van de caissons In alle ernstFerdinandusse is om andere redenen vèrhiiisd. Vanzelfsprekend is er in de tijd dat hij in Yerseke woonde wel eens een goedbedoeld plage rijtje op hem afgevuurd. Maar als hij over die periode vertelt: „Je wordt -van alle kanten aangevallen doet hij dat lachend, zonder wrange nasmaak. Yerseke was loyaal. Het dorp en de familie van Ferdinandusse heeft er alleen maar belang bij, dat de toe komstige afsluiting van de Oosterschelde niet doorgaat. Maar Ferdinandusse werd het niet aangerekend. Daarom kan hij opgewekt verklaren: „Die verhuizing, die staat daar he lemaal buiten hoor!" Yerseke kon loyaal zijn, want deze 44-jarige hoofdambte naar van rijkswaterstaat hij werd in Wemeldinge geboren denkt niet lichtvaardig over de dreiging, die er boven de oester- en mosselcultuur hangt. Hij kan vertellen, mijmeren bijna, over de ouderen van Yerseke, die een zaak hebben opgebouwd. Hij bedient zich niet van hoogdravende woor den: het begrip „levenswerk" laat hij rusten. Hij duidt het aan met een paar eenvoudige zinnen. „Ou dere mensen hebben daar een zaak opgebouwd. En nu zien ze het temetgaan." Zonder passie. Met de rust, die kenmerkend is voor zijn hele optreden. Een serieus man die zich ergert, als iemand ergens te gemakkelijk over denkt. Een consciëntieus man: stipt heid en nauwkeurigheid zijn de eigenschappen, die bepalend zijn voor de werkzaamheden, j2eeuwevi tij Je "^eitauerken die hem door de top van rijks waterstaat worden toever trouwd. Op het ogenblik is dat dus het toezicht bij de bouw van de zeven doorlaatcaissons voor het Veerse gat. Ze zijn gereed en men kan er ver zekerd van zijn, dat iedere caisson 45% meter lang is, conform het bestek. Centimeterswerk. „Het moet kloppen, het moet passen, er is niet mee te matsen" om schrijft hij kernachtig, „op dit Êunt kun je geen concessies doen. ij dit werk moet je de puntjes op de i zetten. Vooral in het begin de zaak strak houden. Dan is de kans op fouten maken kleiner." Alle belangrijke maten van de zeven caissons heeft Ferdinan dusse in het hoofd zitten. Ze zit ten nu ook in de caissons. Als binnenkort de dijk van de bouw put wordt doorgegraven, zullen ze drijven conform het bestek, zeven specimina van precisiewerlc-in-be- ton, die het Veersegat opglijden. Een akelig precies man, die Ferdinandusse. „Hoe denkt uw vrouw daar eigenlijk over „Volgens mijn vrouw ben ik privé niet zo precies. Maar ze zal waarschijnlijk nog precieser zjjn dan ik. Overigens: ik meen dat U 44% meter hebt genoteerd. Het is 45% meter." Waarschijnlijk heeft Ferdinan dusse op dit moment gedacht „als het dan toch moet, aan maar goedHij was minder gepor teerd voor publiciteit „Ik blijf liever een beetje op de vlakte, wat koop je voor die poespasEn bovendien: wat is er over mij te vertellen Dat is toch weinig spectaculair Ik ben een radertje in het geheel." Een radertje, dat in 1936 voor het het eerst meedraaide bij de aan leg van het Amsterdam-Rijnka naal en dat vervolgens een spoor door Zeeland trok. In 1945 bij het dijkherstel op Walcheren, het herstel van de Vlissingse binnen haven. de aanleginrichtingen te Vlissingen en Breskens, Terneu- zen waar hij chef van een te kenkamer van rijkswaterstaat was de bouw van sluizen in Vlissingen, droogmaking van de polders bij Waarde en Kruiningen (de ramp), dijkverzwaring bij Kruiningen, herstel van de mid- densluis te Wemeldinge en van daar naar het drie-eilandenplan. Veel betonbouw, niet zozeer het „natte" werk. Betonbouw bij slui zen en caissons, waar grote nauwkeurigheid wordt vereist. Ferdinandusse dogt op dit punt geen concessies, er is niet mee te „matsen". En waar er boven deze regelen en in de aanhef wordt gesproken over „paria van de caissons" is er tóch gematst. Is er geweld gedaan aan do integri teit van de heer Ferdinandusse. Hij zal het begrijpen en er om lachen, zoals hij in Yerseke de plagerijtjes heeft weerstaan. Het verhuizersgilde hoeft nergens op te rekenen (Slot van pag. 2) voor het herboren Oostburg, dat Is herrezen uit de puinhopen die ln 1944 werden aangericht. Die herbouw noemde hij het wel licht meest opvallende feit in de historie van deze plaats. De her bouwde kerken, het theater, de zakenpanden, woningen en plant soenen, alle tot stand gekomen door het uitstekend Inzicht, de goede smaak en de krachtige wil van mr. Hoekzema, aldus burge meester Van Leeuwen. Hij noem de het daarom in hoge mate te betreuren, dat andere omstandig heden, ondanks zijn capaciteiten, de benoeming van een opvolger nodig hadden gemaakt. Als nieuw gekomenen zullen oordelen over hetgeen in die periode tot stand Is gebracht, dan zal de naam van burgemeester Hoekzema naar zijn mening worden genoemd als die van opvallende burgemeester, die met zwier, smaak en doorzet tingsvermogen richting heeft ge geven aan wat de moderne tijd van een gemeente verlangt. Zekere lijn Over zijn toekomstige plannen kon de heer Van Leeuwen zich voorlopig nog niet uitspreken. Zijn voornemen is om te doen wat zijn hand vindt om te doen, daarbij uiteraard wel stre vend naar een zekere lijn in die ar beid. Grote waardering had burge meester Van Leeuwen voor hetgeen wethouder Modde in de interim-pe riode heeft moeten verrichten. „U hebt dit zoals het oordeel van de hoogste autoriteit in Zeeland luidt voortreffelijk gedaan". De heer Van Leeuwen besloot zijn installatierede met een gedeelte van een toespraak van H.M. de Koningin ter gelegen heid van het 100-jarig bestaan der ge meentewet in 1951, waarbij zij een aantal kwaliteiten noemde, waaraan een gemeentebestuurder moet vol doen. Ook gemeentesecretaris P. A. Bril, sprekend namens het ge- meentepersoneel, wees op de tal rijke problemen, die de nieuwe burgemeester in Oostburg wach ten. Hij gaf hem de verzekering, dat hij bij de vervulling van zijn taak kan rekenen op de volle me dewerking van het gemeenteper- soneel. Als oudste raadslid werd het woord gevoerd door de heer J. J. Leenhouts (p.v.d.a.). Sprekers Na het sluiten van de openbare raadsvergadering werd nog door tal rijke sprekers het woord gevoerd. De eerste in deze rij was burgemeester A. Vermeulen van Brouwershaven, die onder meer zei, dat de heer Van Leeuwen het respect en de achting van heel Brouwershaven had weten te verwerven. Namens de collega's op Schouwen-Duiveiand bood hij de beer Van Leeuwen*een antieke prent Loco-burgemeester A. P. Modde hing de heer Van Leeuwen de ambtsketen Foto P.Z.C.) aan van het eiland. Ds. W. H. S. van Dalen, sprekend namens de hervorm de gemeente, hoopte dat de nieuwe burgemeester zijn taak zo zal opvat ten, dat alle belangen van de bevol king daarmee gediend zullen zijn. Ook ds. J. B. van Mechelen, sprak zich in soortgelijke bewoordingen uit, namens de Gereformeerde Kerk van Oostburg. „Als U goed bent voor de mensen, dan zullen zij dat ook voor U zijn", zo drukte deken-pastoor A. Lievegoed zich kernachtig uit. „Ga naar Oostburg en zeg hen daar, dat wij met burgemeester Van Leeuwen zulke prachtige jaren hebben ge had", zo had de bevolking van Brou wershaven tot de gereformeerde pre dikant, ds. J. Keljzer, gezegd. In een uit het hart gegrepen speechje bracht ds. Keijzer dit over. Waar dering Veel, heel veel woorden van waarde ring kwamen trouwens van de Schouwen-Duivelandse vertegenwoor digers, van vrienden en van goede relaties van de nieuwe burgemees ter. Van het Statenlid, de heer L. P. van Oorschot, Yersekes burgemees ter A. C. Willemsen, namens Zevibel, de heer P. Schot, namens de vissers vereniging „Helpt Elkander", de heer H. J. Roelvrak, oud-burgemeester van Zonnemaire, van Middelburgs wet houder A. Berenpas, namens het ge west Zeeland van de P. v. d. A., de heer A. A. Leenhouts, inspecteur van het lager onderwijs, de heer J. Dek ker, wethouder van Brouwershaven, Drie auto's beschadigd bij botsing Op de rijksweg nabij Rilland-Bath, in de Hoogerwaardpolder, vond don derdagmorgen een aanrijding plaats, waarbij drie auto's werden bescha digd. Het ongeluk gebeurde doordat de be stuurder van een personenauto, J. F. J. M. W. uit Roosendaal, een voor hem rijdende bestelauto wilde inha len. Bij deze inhaalmanoevre kwam hij in botsing met een hem tegemoet komende bestelauto, bestuurd door A. J. M. uit Axel en met de auto, die door hem werd gepasseerd en die be stuurd werd door A. A. A. uit Hal steren. Drie weken celstraf voor belastingfraude De rechtbank te Middelburg heeft' vrijdag uitspraak gedaan in een be lastingzaak tegen de krooibaas R. F. de S. uit Koewacht. Hem werd ten laste gelegd gedurende een periode in 1958 en 1959 onjuiste aangifte te hebben gedaan voor de loonbelasting over een bedrag van enkele tiendui zenden guldens. De rechtbank ver oordeelde De S. tot een onvoorwaar delijke gevangenisstraf van drie we ken. De officier had een gevangenisstraf van 6 weken en een geldboete van zesduizend gulden gevorderd. De rechtbank besloot In haar overwe gingen geen geldboete op te leggen, omdat er nog een zeer aanzienlijk bedrag aan loonbelasting en A.O.W.- belasting nagevorderd zal worden. „Vijf bagatellen" van Henk Stam concoursnummer De „Vijf bagatellen", die vorig jaar werden gecomponeerd door Henk Stam voor het orkest van de Zeeuw se Muziekschool, zijn thans aange wezen als concoursnummer voor symphonie-orkesten tijdens het in ternationale muziekconcours te Kerkrade. De bagatellen werden in Zeeland uitgevoerd in Middelburg, Goes en Vlissingen en nadien ge speeld door de Eindhovense Muziek school onder leiding van Francois Olivier, die er ook een uitvoering voor de N.C.R.V. van gaf. de heer A. C. Crevecoeur, wethouder van Voorburg (heeft in 1953 Brou wershaven geadopteerd), de heer K. Glerum, hoofdingenieur van de we deropbouw in Zeeland en de heer J. Goeman, oud-wethouder van Zonne maire. Ook waren er woorden van welkom, onder meer door de voor zitter van de vereniging van B.S. en O. in West-Zeeuwsch-Vlaanderen, burgemeester A. P. Kostense van Biervliet, adjudant J. Harlot, na mens de rijkspolitie groep Oostburg, en de heer A. W. Gossije, namens het onderwijzend personeel in Oostburg. Tal van sprekers boden burge meester Van Leeuwen een bijdrage aan voor het t.v.-fonds, waaruit men in de toekomst hoopt de lang durige zieken in West-Zeeuwsch- Vlaanderen van een t.v.-toestel te voorzien. Herbouw polderpand bij De Boreel te Middelburg Het dagelijks bestuur van de Polder Walcheren verzoekt de algemene vergadering een krediet van f 46.000 beschikbaar te stellen voor de her bouw van het polderpand nabij het gemaal De Boreel te Middelburg. De rijksbijdrage voor dit pand kan vol gens het dagelijks bestuur gesteld worden op rond f 22.000, zodat uit eindelijk f 24.000 ten laste van de polder komt. Aanvankelijk was het pand ruimer geprojecteerd dan de eerste opzet, waardoor de raming niet minder dan bijna f 50.000 bedroeg. Dit project werd door het dagelijks bestuur on aanvaardbaar geacht. In december van het vorige jaar werd toen een gewijzigd ontwerp aangeboden, slui tend met een begroting van f 41.500, exclusief elektrische installatie en ar- chitectskosten. Door de algemene activiteit ln de bouwsector bleek echter geen enkele aannemer bereid het werk voor de geraamde prijs uit te voeren. Met de op één na laagste inschrijver, de fa. C. v. d. Klippe uit Vlissingen voor f 43.000, heeft het dagelijks bestuur overleg gepleegd over het aanbren gen van bezuinigingen. Er zijn thans zodanige bezuinigingen in het bestek aangebracht, dat de firma Van der Klippe bereid is het pand voor f 41.000 te bouwen. Hier bij komt dan nog de elektrische in stallatie van f 750 en het architec tenhonorarium. Naar de mening van het dagelijks bestuur is het niet mo gelijk thans nog verdere verant woorde bezuinigingen in het plan aan te brengen. Burgemeester in nieuwjaarsrede: Sint-Jansteen moet waken voor zijn zelfstandigheid Tijdens zijn nieuwjaarsrede heeft burgemeester mr. J. I. M. Reuser vrijdagmiddag in de raad van Sint- Jansteen verklaard, dat de gemeente waakzaam moet blijven voor de zelfstandigheid en de verdediging van de grenzen. „De befaamde grens wijzigingsprocedure is thans in be handeling bij de Tweede Kamer. In het voorlopig verslag heeft de Ka mer lal van indringende vragen ge steld, waarop de minister nog moet antwoorden; de uitslag is nog onbe slist. Wij blijven hopen, dat bet recht zal zegevieren", aldus mr. Reuser. Uit de woorden van de voorzitter bleek, dat er vorig jaar, voor het eerst na 1933, een afname van het inwonertal was. Dit liep terug met 27. Aan het eind van het Jaar waren er 84 werklozen in Sint-Jansteen, zo zei de heer Reuser, namelijk 80 mannen en 4 vrouwen. Wat betreft de plaatselijke bouwnijverheid, merk te de burgemeester op, dat in 1960 10 woningwetwoningen en 11 parti culiere woningen gereedkwamen en werden betrokken. Er werden in dat jaar 16 woningen onbewoonbaar verklaard. Of Sint-Jansteen een bijdrage zal verlenen in de kosten bij het ver- AFLUKIN-C ter voorkoming van verkoudheid en griep. (Slot van pag. 3) stuk, zoals deze er ligt, is niet meer dan een lapmiddel om in een gedeelte van de gemeenten de routering van predikanten op gang te krijgen. Zal het niet hoognodig zijn zo wordt naar aanleiding van deze nota ge vraagd dat de N. H. Kerk zich eens grondig bezighoudt met de gemeentelijke Indeling, op dezelfde wijze als de burgerlijke overheid in deze tijd het ook doet? In 57 ge meenten, met 442 predikanten woont zo ongeveer de helft van het zielen tal der N. H. Kerk, terwijl in 1168 gemeenten de andere helft woont, die beschikt over 1401 predikanten. Dit is een wanverhouding geworden. Het staat te voorzien dat deze verhoudingen zich nog steeds meer zullen wijzigen, omdat het eind van de groei van de grote steden nog steeds niet in 't zicht Is. Wordt het dan niet steeds meer noodzakelijk, zo vraagt men, naar aanleiding van het nuchtere cijfermateriaal dat de nota biedt, dat de N. H. Kerk haar gemeentelijke indeling gron dig gaat herzien, opdat de struc turele wijzigingen van de bevol king van ons land, ook kerkelijk zoveel mogelijk kunnen worden opgevangen In de nota is de vrijheid van de ge meente die bij de gedachte mutatie betrokken zou zijn, geheel ontzien. De vrijheid van de predikant niet. Nu is die vrijheid bij ons zo iets als een „erfgoed der vaderen" en daarop is een mens gesteld. Telkens weer kun nen we die vrijheid, in zeer hoog dravende woorden soms, horen roe men. Vrijheid heeft ergens een grens. Ook onze vrijheden zijn Ingeperkt. Het zou hopeloos zijn in staat en maatschappij waneer onze mense lijke vrijheid het hoogste uitgangs punt was. Zo is het ook In de kerk. Stel U zich voor dat er daar niet allerlei regelen waren die dc vrijheid inperkten. Afzakken Het hoogste goed in de kerk is trou wens ook niet de onbeperkte mense lijke en gemeentelijke vrijheid, maar het evangelie, dat Gos ons heeft toe vertrouwd. Zou het nu zo erg zijn als de vrijheid van gemeenten bij het beroepen van predikanten iets werd ingeperkt? Ze is nu immers ook al niet volkomen vrij. Uit een bepaalde groep moet een keuze worden ge daan. En hetzelfde kunnen we vra gen voor de predikanten, die in een van de gemeenten der kerk het evan gelie moeten verkondigen. Wanneer er naar aanleiding van de mutatienota deze dingen wor den gezegd, springen er onmiddel lijk predikanten en andere ambts dragers op de ketting om te be togen dat wij dan geen presbyte- riale kerk meer hebben en afzak ken naar het stelsel van Rome. Is dat zo, of gaat het niet oin de kerk, maar op bepaalde heilige huisjes? Wanneer een kerk in vrijheid beslist dat bepaalde vrij heden zullen worden ingeperkt, zowel voor gemeenten als voor predikanten, komt dit niet episco paal van boven af, maar preshy- teriaal van onderop en daarmee blijft een kerk zuiver presbyte- riaal. Bevalt het niet en blijken de bezwaren in de praktijk te groot, dan kan zij ook weer in alle vrijheid beslissen de inperkingen ongedaan te maken. Er bestaan protestantse kerken, die juist het tegengestelde van bisschop pelijke zijn, waar predikanten wor den geplaatst en verplaatst. Er is geen enkele reden om te veronder stellen dat het daarom in die kerken minder goed gaat en dat men daar om het gevoel zou hebben af te glij den naar Rome. Grondvlak Tenslotte willen we nog een gedachte noemen die naar aanleiding van de nota naar voren is gekomen, n.l. of een predikant in dienst staat van de gemeente, dan wel van de kerk in haar geheel. De nota geeft alle aan leiding dat deze vraag gesteld wordt en zij is, als wij het goed zien, de belangrijkste vraag die hier naar boven komt. „Men hoede zich voor een minder juiste visie op het predi kantschap. De predikant slaat niet in dienst van de gemeente, maar dient de verkondiging van het Woord bij de gemeente". „De gemeente vormt het grondvlak voor de arbeid van de predikant, harden van het tweede gedeelte van de Oud-Ferdinandusdijk blijft nog onzeker. De stemmen staak ten namelijk over dit voorstel: 5- 5. De commissie streekontwikke- llng Koewacht krijgt een bijdra ge van f 0,02 per inwoner, ter wijl de subsidie voor de Mater Amabilisschool te Hulst werd be paald op f 237,51. De raad besloot voorts het pand Ou de Drydijck 64 onbewoonbaar te verklaren. Het voorstel om een schadevergoedingsverordening vast te stellen werd teruggenomen voor nadere bestudering van de raadsle den. maar is niet zijn opdrachtgeefster". Zo lezen we in de nota en we zouden nog meerdere zinnen in die geest kunnen aanhalen. De vraag komt op of dit waar is of niet. Naar onze mening is het bestel van de N. H. Kerk zo, dat in dezen de nadruk toch wel op dè gemeente valt. Een predi kant is pas predikant geworden toen hij door een gemeente beroepen werd en aldaar bevestigd was. De nota over het mutatlcvraagstuk, zoals die er nu ligt, zal natuurlijk niet worden aanvaard, maar, voor zover we de recaties van classicale vergaderingen hebben geboord, Is er geen classis geweest, waar men deze nota zonder meer heeft afgedaan. Er zijn andëre mogelijkheden opgewor pen of aan de synode is gevraagd pen of aan de synodexwfgbqdurde met de bestudering van deze zaak door te gaan. Een van de eerste vra gen die om een antwoord roepen zal deze zijn, of een predikant in dienst staat van de gemeente dan wel van de kerk in haar geheel. Het ant woord dat gegeven wordt, zal be paalde consequenties met zich mee brengen. H. Nagekomen advertenties Heden overleed geheel onverwachts onze ge liefde en zorgzame vader, behuwd- en grootvader, PIETER PASSENIER, weduwnaar van ADRIANA POPPE, eerder weduwnaar van CATHARINA P. VAN OOST, in de gezegende ou derdom van 82 jaar. De diepbedroefde fami lie: Sint-Laurens: L. Passenier. C. P. Passenier. A. A. Passenier- Kessler. Anke en Peter. Vlissingen: A. A. Passenler- Grootbod. Middelburg: W. P. Geuze- Marinissen. M. D. Geuze. Sint-Laurens, 3 februari 1961. Noordweg 114. De begrafenis vindt D. V. plaats op dinsdag 7 februari te Sint-Lau rens. Vertrek vanaf de wo ning om 12 uur. Heden - overleed tot onze diepe droefheid na' een langdurig, ge duldig gedragen lijden, onze innig geliefde man, vader, behuwd- en grootvader, de heer in de ouderdom van 67 jaar en 4 maanden. 's-Gra venpolder Wed. T. Blok- Steketee. C. J. Blok. P. de Blok-deWolf. J. M. Blok. M. J. Blok. A. Blok- v. d. Wekken J. Blok en verloofde En kleinkinderen. 's-Gravenpolder, 3 februari 1961. Middel Zwake 3. De begrafenis zal plaatshebben op D.V. dinsdag 7 februari a.s. des middags 12 uur. Algemene kennisgeving. Heden is zeer onver wachts van ons heen gegaan, onze innig ge liefde man en zorgza me vader, PIETER CORNELIS DKONKERS op de leeftijd van 43 jaar. C. Dronkers- Luitwleler. Jaap. Bram. Ella. Ineke. Vlissingen, 3 februari 1961. Sint-Jacobsstraat 29 De teraardebestelling zal plaatshebben op dinsdag 7 februari a.s. Vertrek Sint-Jacobs straat 29, des namid dags 2 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 14