Qtaejfr Rudy Liebrechts uit Vlaardingen nieuw Nederlands schaatstalent BARON BLUFF SPORT EN WEDSTRIJDEN VERBODEN AMAZONERIT BLIJFT NOG STEEDS IN DE MODE Vraag 't aan hen die al 'n GRAETZ hebben... SYMBOOL VAN BETROUWBAARHEID PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3 FEBRUARI 1961 GROTER DAN BROEKMAN EN PESMAN Vuurproef voor twintigjarige bij Europese- en wereldtitelstrijd Rudy Liebrechts uit Vlaardingen beleeft in het komende weekeinde de eerste groto schaatsproef van zijn pas twintig jaar oude leven. Hij zal dat doen onder het felle licht van de schijnwerpers, die altijd gericht Kt aan op de Europese en wereldkampioenschappen als zijnde de twee toernooien, die jaarlijks bepalend zijn voor de vaststelling van de sehaats- ranglijst per land en individu. En met meer belangstelling dan wellicht passend is voor de newcomer uit het Zuidhollandse land, zullen de schaats- kenners uitzien naar de prestaties in een echt toernooi van Rudy Lie brechts, die iedereen verbaasd heeft doen staan met tijden op de driedui zend en vijfduizend meter in de afgelopen weken, goed voor een daverende entree in de wereldsehaatstop, waar alleen plaats is voor de allergrootste craks, waar Jan Pesman vertoefde en Kees Broekman, waar jaar in jaar uit met vlijmscherp geslepen wapens gestreden wordt om de Europese en wereldtitels. Knut Johannesson is daar en Boria- Stenin, met nog' enkele andere Rus sen zoals Oleg Gonsjarenko, KoSitch- kin, Kotov, Crishin.' Plus nog enkele andërèn die in het kielzog van dez-ï allergrootsten krampachtig aanslui ting pogen te houden met deze top: de Noren Aas en Aaness, de Zweed -Nielsson, de Finnen Jarvinnen en Salonen. En zoals deze Salonen, die in Stangen met ruim 10 seconden .verschil, van de baan werd gereden door Rudy Liebrechts, die 4.46.1 liet noteren op de drieduizend meter. Het was deze Salonen, dié met deze nederlaag de seliaatsexperts wakker schudde en deed zeggen -,,de rol van Nederland is met het verdwijnen van Jan Pesman en Kees Broekman niet uitgespeeld. Er is een betere en nog grotere opgestaan: Rudy Liebrechts uit Vlaardingen," Want-intussen had deze 20-jarige jongeling uit liet Westland de 6000 meter gereden in 8.07.2, een formi dabele tijd, beter dan ooit Jan Pes man op de beroemde baan te Hamar liad gedemonstreerd. Op sproeibaantje In 1957 rijdt Rudy zijn eerste wed strijd op een sproeibaantje in Vlaar dingen. Piet Boekenstijn, 'n K.N.S.B. official staat piet open mond te kij ken/ ijlt naar mr. I-t. Vliegen, de voórzitter van de K.N.S.B. en zégt: „Ik heb een nieuw schaatstalent ont dekt". Rudy Liebrechts gaat trainen onder leiding van de N.V.B.H.S., maar be gin 1959 blijft hij thuis. Zijn eerste seizoen in het hoge noorden zou hij pas eind 1959 begin 1960 beleven. Precies 12 maanden geleden: Maar Rudy Liebrechts kilo zwaar - 1.83 meter lang precies uitgebalanceerd lichaam niet de Ster ke tuindersrug van Wïm van déxv Voort, Kees Broekman en Piet Kei zer, is geknipt voor de schaatssport. In 't eerste jaar rijdt hij de 3000 me ter in 5.04,en de vijf kilometer in 8.34.6'. Dat was formidabel voor een eerste kennismaking met Noorwe gen. Sehaatsofficials in ons land weten in tussen heus wél wat ze van Rudy Nederlands elftal oefent tegen Roemenen Het Nederlands voetbalelftal zal ln zijn eerste oefenwedstrijd voor de in terlands tegen België (22 maart te Rotterdam), Hongarije (30 april te Rotterdam) en Oost-Duitsland (14 mei te Leipzig) in het Diekman-sta- dion te Enschede hoogstwaarschijn lijk uitkomen tegen het team van Roemenië, dat dezer dagen een tour nee door Zuid-Amerika heeft beëin digd. De wedstrijd wordt woensdag 22 fe bruari bij kunstlicht gespeeld. Hoe wel de Roemenen nog niet definitief hebben bevestigd dat zij akkoord gaan met dc door de K.N.V.B; voor- gestelde condities. kan gezien de interesse van de Roemenen voor de ze wedstrijd als vrijwel zeker wor den aangenomen; dat de ontmoeting inderdaad doorgaat. Zoals bekend heeft het Roemeense elftal, in afwachting van visa voor Zuidamerikaanse landen, begin van dit jaar in Den Haag onder de naam „Boekarest" tegen de eredivisieclub A.D.O. gespeeld. In een voortreffe lijke wedstrijd verloren dc Hagenaars toen met 2—1. Zeeuwse schaaktitel Voor het persoonlijk schaakkampi oenschap van Zeeland 19601961 Werden in het district Zuid-Beveland twee wedstrijden gespeeld. Dokter F. Facee Schaeffer uit Kapelle won met wit van P. dè Valk uit Goes en C. Jansen uit Kruïningeh veroverde een vol punt door met wit .T de Lan ge uit Kioetinge te verslaan. Liebrechts kunnen verwachten. Een stayer bij uitnemendheid, met een sterke 1500 meter in zijn benen en een fatsoenlijke sprint, beter dan Broekman en Pesman. Zoiets moet rustig gebracht worden. Klaas Schenk zal dit schaatstalent in Hel sinki zeker niet forceren. Niet tot de bodem uitputten. Gdteborg komt oók nog 14 dagen later en daarna nog vele jaren waarin Rudy Lie brechts kan groeien naar de aller hoogste top. ..Hij heeft het in zich", zegt Jan Langedijlc, „maar dit sei zoen mag men slechts incidenteel goede prestaties verwachten. Het is voor een jeugdig talent als Lie brechts heel moeilijk de topvorm 20 lang te behouden. Zo staan de zaken ervoor met Hel sinki voor de deur. De Nederlandse schaatsharten zullen harder en feller kloppen als Rudy Liebrechts aan de start zal worden geroepen. Voor zijn eerste kennismaking met de onge naakbare „groten" op het ijs. Maar laten wij eraan denken, dat als deze druk van dat ogenblik de Vlaardin- ger jongen te zwaar zou gaan we gen, dat dan nog niets verloren is. „Wat goed is komt snel". Rudy Lie brechts zal het in een zeer "nabije toekomst zeker bewijzen. Jo de Roo in Milaanse zesdaagse van start Trainen aan Franse Rivièra heeft weten te verslaan, ligt het kampioenschap voor de Zeelandianen voor het grijpen, doch ze zullen dan van Blauw Wit I moeten winnen. Hiertoe zijn ze zeker in staat, zodat volgende week TOP—Zeel andia I de beslissing zal moeten brxgx. beslissing zal moeten brengen. Do wielrenner Jo de Roo uit Sehore is opnieuw naar Italië vertrokken vedo I komt In 3C twee maal in liet om zich daar voor te bereiden op het wïelefseizoen. Onder meer zal hij verblijven in het trainingskamp van zijn Italiaanse firma aan de Italiaan se Rivièra. Eerst neemt De Roo ech ter deel aan de ,jzesdaagse" van Mi laan. Samen met de Zwitser Strehler vormt hij daarin een koppel. Voor het eerst sinds dertig jaar wordt deze Milaanse zesdaagse weer gehouden. Zestien koppels üit negen landen hebben voor dit wielerevenement ingeschreven, waarvoor het -startschot gister- 1 itvond viel. De deelnemende ploegen zijn: Van Looy-Post (België-Nederland); Bucher-Pfenninger (Zwitserland); Terruzzi-Arnold (Italië-Australië) Bobet-Poblet (Frankrijk-Span je) Faggin-De Rossi (Italië); Messina- Gillen (Italië-Luxemburg); Domeni- cali-Ögna. (Italië); Defillipis-Vannit- SerVv >(ltalië-iielgië) Ronchini-Van. Aerdé (Italie-België)Tressider- Murray (Australië); Hoevenaers- piantaz (België-Nederiand)Daems- Roth: België-Zwitserland)Ziegler- Jaroszewicx f Duitsland)Strehler- De Roo (Zwitserland-Nederland); Pellegrini-Kazianka (Italië); Muso- ne-Saochl (Italië). Micro-korfbal Zowel in IA als in IB van de Zeeuw se mïcro-korfbal-conipetitie zal vrij dagavond de beslissing vallen. Tjoba I zal wel raad weten met Vios I en in dit geval zijn de Tjobanezen kam pioen van hun klas. Dit zal ook Togo I in IB wel gelukken, daar deze ploeg het tegen Olympia I nog wel iets gemakkelijker zal hebben. Het zal er dus wel op uitdraaien, dat we weer het duel krijgen tus sen Togo I en Tjoba I om uit te maken, die zich weer voor een jaar Zeeuws microkampioen kan noemen. Deze wedstrijd zal dan gespeeld worden op zaterdag 10 februari. Nu Zèelandia I vorige maal Togo n 103. De volgende ochtend reed de heer Sabbel hap vervuld van zor gen naar zijn fabriek. Na een bad om zich van de overblijfselen van de vuilnisbelt te reinigen, was hij overspannen naar bed gegaan en had de nacht doorgebracht met veld. Dit team zal waarschijnlijk in Vios II wel zijn meerdere moeten erkennen, doch tegen Tjoba IV zit er zeker een gelijk spel in. In adspiranten B spelen twee punt loze ploegen tegen elkaar, n.l. Zee- landia en Blauw Wit A. We achten de laatste iets sterker. In adsp. D wordt ook de laatste wed strijd gespeeld, die wel zal eindigen in een zege van Olympia, daar Dos '55 zeker de mindere is. Prognose: IA: Tjoba I—Vios I (1) IB: Olympia I—Togo I (2); 2A: Zee- landia I—BI. Wit I (1); 3C: Vedo I— Tjoba IV (3); Vedo I—Vios II (2). adsp. B: ZeelandiaBI. Wit A (2), adsp. D: Olympia—Dos '55 (1). Biljart-finale voor driebanden toernooi Nu dc voorwedstrijden Vqqr Jiet drie- bantlentoernooi biljarten oni de Van Overbceko-hokaal té Middelburg zijn gespeeld kan begonnen worden aan de finale, die gehouden wordt op 5, 8 en II februari a.s. in het Ne derlands Koffiehuis. Bokaalhouder J. Leijnse moet zijn eerste pi ijs verde digen tegen J. Witte van KOT Mid delburg, W. Lefèvre van De Hoek Middelburg. A. Hoogstad van ABV Vlissingen, Chr. Gabriëlse en J. Wis se van ALM. Middelbuij;, C..Rijn en A. Witkam van ALM Göes." Als re serves zijn aangewezen P. Oostdijk en P. Vërmeule van DOS Ovezande en P. de Witte van ALM Goes. Wanneer Leijnse de bokaal weer wint doet hij dat voor de tweede maal en kan hij de bokaal zijn eigendom noemen. Hij zal echter geduchte con currentie ondervinden van Gabriëlse. Lefèvre en Rijn, hoewel ook Witte en Witkam goede resultaten hebben la ten zien in de voorwedstrijden. Het zal in elk geval een interessante fi nale worden, waarbij talrijke bil- jai-tliefhebbers kunnen genieten van deze uitermate moeilijke spelsoort. AKKERTJES helpen direkt Benoeming leraren aan rijks-h.b.s.-en Voor het tijdvak van 1 september 1960 tot en met 31 augustus 1961 is aan de rijks-h.b.s. te Vlissingen de heer H. C. van der Vossen te Middelburg benoemd tot leraar in tijdelijke dienst. De heer Van der Vossen werd voor hetzelfde tijdvak eveneens benoemd aan de rijks-h.b.s. met de daaraan verbonden rijks-m. m.s. te Middelburg. Ook de heer H. Busser te Middelburg werd aan deze scholen benoemd. De heren H. J. Vader te Haarlem, M. J. Steens te Middelburg, L. M. van der Steen te Utrecht, P. Zuidweg te Heinkens- zand, J. van Beek te Middelburg en mevrouw T. G. MosbachKikkert te Schiedam werden benoemd aan de rijks-h.b.s. en -m.m.s. te Middelburg, allen in tijdelijke dienst. Vanaf 1 september werden tot leraar in vasté dienst aan laatstgenoemde scholen benoemd, de heren A. C. Rijnberg. E. J, Polak (thans beiden tijdelijk leraar aan die school):, W. F. van Leen. en mevrouw A. de Dreü- Westerterp. De heer .W, van Heel te Goes werd benoemd tot leraar in vaste dienst in een volledige-betrek king aan de rijks-h.b.s. en -m.m.s. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK VANDAAG T elevisie Vrijdagavond komt de N.C.R.V. met „Nou spreek ik van '27 een programma door The Wobblers, het „fameuze huisorkest vau een gere nommeerd etablissement uit die da gen". Het is weer een van die fameu ze terugblikken op een tijd waarvan we denken, dat we er gelukkiger in leefden. Henk Elsink zingt het le venslied, The charming dcsmoiselles, lievelingen uit de twintiger jaren, vertonen zich en Alexander (nu heet hij gewoon Lex) Karsemeyer heeft de leiding. Dick van Bommel regis seert doze terugblik. Cor Hermeier zorgde voor het decorontwerp. Een half uur later, om negen uur draagt Breos Hartman een eigen be werking voor van „De vernedering", een/verhaal van Lord Dunsany. Om tien voor half tien volgt een filmpje getiteld „Les chemins du jour". Het werd gemaakt door Gilbert Wolmark, Ruud Keers en enkele andere studen ten aan de televisieschool te Parijs, als sluitstuk van een cursus, die bei de eerstgenoemden daar volgden. Het AAA-VWVWVWWN/VWWWV* oren, yen en sclvvijwvi is een reeks onbelangrijke gebeurte nissen op een dag als alle andere maar die gebeurtenissen worden door hun samenhang voor vele ingrijpend. Om half tien vraagt Peter van Cam- pen weer aandacht voor feiten, die dat waard zijn in het programma „Attentie". Om vijf tien vraagt dr. J. W. Schulte Nordholt voor een per ^et te Middelburg. De heer J. Kimpe te Goes werd aan de afdeling rijks-h.b. s. van het openbaar lyceum en de daaraan verbonden rijks-m m.s. te Zeistbenoemd tot leraar in vaste dienst in een volledige betrekking. Knaapje brak arm Het 8-jarig zoontje Frans van de familie Vermeersen te IJzendijke kwam zondag in het Jeugdgebouw bij liet spelen van een tafeltje te val len, waarbij hij zijn elleboog brak. Het slachtoffertje werd naar net zie kenhuis te Sluiskil overgebracht. KANTONRECHTER MIDDELBURG Weer groot aantal kleine verkeersovertredingen Hoewel de zogenaamde amazonezit achter op bromfietsen reeds geruime tijd bij de wet verboden Is, blijkt deze vorin" van meerijden nog steeds in dè mode te zijn. Zo nu en dan verschijnen overtreders van deze be paling nog op de zitting van de Middelburgse kantonrechter, mr. J. Moolenburgh, hoewel veel minder in aantal dan voorheen. Woensdagochtend stond de Vlissing- se welfarewerkster mej. I. voor dit feit terecht. Achterop haar brommer had zij een collega op de bij de wet verboden wijze een lift gegeven, waarvoor de officier van justitie, mr. T. Lebiet, een boete van f 5 vorder de. Het vonnis was f 2. De Middelburger J. H. S. had in een personenauto zonder achterlichten gereden, hetgeen hem op f 15 kwam te staan. De kwekeling A. A. uit Vrouwenpolder had eenzelfde onge lukje met zijn fiets gehad. Eis en, vonnis waren f 4. Voor het fietsen op een stukje rijweg in plaats van op het rijwielpad werd de metselaar P. L. R. uit Koudekerke beboet met f 6. Rijden zonder groot licht kwam P. J. J. G. uit Middelburg op een boete van f 20: vijf gulden minder was de boete, die de installateur W. J. de J.: uit Tholen kreeg voor het rijden met een defect koplicht. Be sloten werd de zaak tegen de Vlis- singse chauffeur V., die tegen een gestopte auto was gebostst, aan te houden. De winkelier C. H. H. uit Dordrecht had bij het naar links op trekken -met zijn auto achteropko mend verkeer in moeilijkheden ge bracht. De boete was f 30. De land bouwer J. J. uit Souburg had op de werg gevallen kleibonken niet opge ruimd, hetgeen met f 10 gehonoreerd werd. Eenzelfde boete kregen de be jaarde Middelburger G. J. R. en mej. C. M. G. uit Ritthcm voor het niet verlenen van voorrang. Voor een zeer gevaarlijke manoeuvre moest de Souburgse slager en veekoopman C. v. d. D. zich verantwoorden. Ter wijl hij werd ingehaald ging hij op zijn beurt eenzelfde manoeuvre ma ken, waaruit een botsing resulteerde. Eis en vonnis waren f 75. Bij verstek werd de Zierikzeeënaar A. de S. tot f 20 boete en betaling van een civiele vordering ad f 65 veroordeeld, omdat hij op een brug was gaan inhalen, terwijl een auto naderde. De land bouwer M. de L. uit Arnemuiden had zonder rood achterlicht met een landbouwgespan op de weg gereden, waarvoor hem f 25 boete opgelegd werd. Voor het fietsen zonder voor- en achterlicht kreeg dc Vlissingse scholier C. A. K. twee boeten van f 3. bange dromen over ontploffende r machines en in elkaar stortende» gebouwen. Het was dan ook niet verwonderlijk, dat hij het ergste vreesde.. - „M'n eigen fabriek!" mompelde hij. „Steen voor steen had ik hem opgebouwd en nu staat er natuur lijk geen steen meer op de ander! En dat alleen maar, omdat de een of ander anti-drip-drup wil ma ken!" Maar tot zijn geruststellihg bleèk de fabriek nog overeind te staan. ,,Ze hebben tenminste nog iets heel gelaten!" peinsde hij. Maar toen hij in de hal kwam, kregen zijn bange voorgevoelens weer de overhand Het was er zo stil... zo angstig stil. éts soonlijk woord aandacht. Titel: over dichten". België Vlaams brengt om half negen filmnieuvvs en nieuwe film, drie kwartier later een reportage „Ten huize van André de Ridder" en om vijf voor tien het optreden van de Weense tenor Anton Der- mota, die liederen zingt van Mo zart, Schubert, Wolf en Richard Strauss. Radio RADIO. Na de vliegende schijven van 19.40 uur en het avondcollege om half negen, komen in café Chantant „De Bonte Zebra" Maya Bouma, Ali ce Kellenbach, Steye van Branden burg, Rijk de Gooyer en Leo Nelis- sen om negen uur nieuwe Nederland se en buitenlandse liedjes zingen voor het K.R.O.-programma. Om 21.55 uur zingt Erna Spoorenberg liederen van Schubert en Richard Strauss. Via Hilversum II kan in het VP.R. O.-programma geluisterd worden naar professor Donkersloot, die om 20.20 uur spreekt over Zuidafrikaan- se dichters van deze tijd en naar een Menno Simonsz-herdenking (20.35 uur die op 31 januari werd gehouden in Witmarsum. De VARA begint om negen uur met ..Gouden stemmen van deze eeuw" en vervolgt vijftig minuten later met het microfoonspelletje „Wie is het?". UT DE ETHER ZATERDAG 4 FEBRUARI. HILVERSUM I 402 m. 746 kc/s. 7.00 VA RA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA- 13.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7,10 Gijm. 7.23 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8-50 V. d. vrópw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. (Om 9.359.40 waterst.). VPRO: 10.00 Si\men thuis, lezing. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gevar. progr. 12.00 Orgel en zang. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Nwe- gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Sportuitz. 1345 Lichte muz. 14.05 V. d. Jeugd, 14.40 Promenade ork., omr.koor en sol. 15.30 Boekbespr. 15.50 Om.rork. en soliste. 16.40 Van de wieg tot het graf, lezing. 16.55 Jazzmuz. 17.25 Eur-. kam- ■pioensch.-schaatsen, Helsinki. 17.35 Week- journ. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Jazz muz. 18.35 Zigeunerork. 19.00 Kunstact. VPRO: 19-30 Passepartout bij gaslicht, le zing. 19.40 Evangelisten vertellen, lezing. 19.55 Deze week, lezing. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.13 Soe. comm. 21.30 Lichte muz. 22.00 Cecil Rhodes en de haai, hoorsp. 22-20 Eur. kampioensch. schaatsen Helsinki. 22.30 Nws. 22.40 Licht progr. 23.05 Oude gram. 23 25 Gram. 23.55 —24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 m. 1007 kc/s. 7.00— 24-00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gewijde muz. 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed, en overweging. 3.00 Nws. 8.18 Gram- 8.50 V. d. vrouw. iO.OO V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 V. d. zieken- 11.45 Gram. 12.00 Middagklok-noodklok. 12.04 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws- 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.30 Lichte muz. 13.50 V. d. jcugj. ü.OO Amateursprogr. 14.20 Lichte muz. 14.30 Orgelspel- 15.10 Franse les. 15.30 Gram. 16.00 Gregoriaanse zang. 16.30 Instr. octet. 16.50 Sportcomm. 17.00 V. d. jeugd. 18-00 Kunstkron. 18.30 Gram. 18.45 Vragenbeantw. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.20 Lichtbaken, lezing. 19.30 Amateurs progr. 19.50 Europ. kampioensch. hard rijden op de schaats ln Helsinki- 20.00 Omr. orkest en solist. 21.00 11. bent toch ook van de partij? lezing- 21.10 Gevar. progr. 22 23 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Wij luiden de zondag in. 23.00 Muzikale lezing. 23.55—24-00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S. NTS: 13.5515-00 Eurovisie Bad-Gastein: Intern. Hahnenkammrennen v. dames. VARA: 17.00—17,30 V. d. kind. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. VARA: 20-20 Act. 20.50 TV-toto. VLAAMS BELG. TV.-PROGR. 14.0015.00 Skiwedstr. te Bad Gastein (Eurovisie). 17,00—18-30 V. d. jeugd. 19-00 Documentaire film. 19.30 De week* in beeld. 20.00 Nws. 20,30 Toneelstuk. I. 'cl. pauze (21.50): Quizprogr- Na afloop (plm. 22.40): Feuill. Plm. 23.05 Nws. FRANS BELG. TV-PROGIt. 15.00 Amateursprogr. 16.00 Avonturen film, 17.00 V. d. jeugd. 18-00—18.20 Engel se les. 19.30 Feuill. 20.00 Nws. 20.30 Film. 20.45 Wcdstr.progr. 21.45 TV-portret- 23.00 Nws. Hun oordeel is voor U waardevol BARONESS f 215.- Radio Televisie Stereo-radiogrammofooncombinaties Transistor - portables Vraag uitvoerig prospéetut bij GRAETZ CNedorlandJ N.V. Haarlem. Wilsonsplein 15 Demonstratie en levering uitsluitend door de erkende radio-handelaar

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8