PAGIM Londense vrouwen zijn geestdriftig over nieuwe „slankheidssalons" „Wat I.V.H.A. dacht en deed" ZWITSAL MOEDER WORDEN... VRIJDAG 3 FEBRUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT T MARTELARESSEN VOOR EEN GOED FIGUUR... n „Turnzalen met martelwerktuigen (Van onze speciale correspondent) Londen, februari. De grootste omwenteling in de schoonheidsverzorging sedert de uitvinding van de lippen stift is bezig boven de hori zon van het jaar 1961 te ver schijnen: in Londen hebben vindingrijke ondernemers, onder wie bekende fabrikan ten en verkopers van cosme tica zoals Elisabeth Arden en Helena Rubinstein, de eerste „slankheidssalons" geopend, die hun werkzaamheden vrij wel uitsluitend wijden aan de „correctie van het figuur" of wel, om met Peter Cheyney te spreken, zorgen voor „the right curves on the right places", de juiste rondingen op de juiste plaats. Deze nieuwe „gezondheidsstu dio's" bieden een grote gelijkenis met turnzalen, met dit verschil, dat zij uitgerust zijn met gruwe lijke martelwerktuigen. De vrou wen, die er komen, trekken zich daar weinig van aan. Hardnekkig zijn zij er op uit, zich terwille van een „nieuw" figuur blindelings te onderwerpen aan de slankmaken- de machines. Er ontstaat reeds een geheel nieuw vocabulaire. Weef U soms ai wat een „jungle roller" is, een „adempullover" of een „paarderugniachine" Kunt U zich voorstellen, dat men zich in enkele uitgespaarde minuten bij wijze van ontspanning neer laat op een „vibrerende zetel", die een griezelige gelijkenis vertoont met een elektrische stoel? Het merkwaardige is, dat veel vrouwen volkomen kritiekloos geestdriftig zijn over deze nieuwe vermageringsmethoden. Zo kon de pas kortgeleden opgerichte slank heidsclub „Figurine" nog voor de officiële opening meer dan dui zend leden registreren. Vrouwen lijden graag, wanneer het om schoonheid gaat, hetgeen intussen niets nieuws is. En hoe pijnlijker de spieren achteraf zijn, des te meer zijn zij blijkbaar bereid, daarvoor een hoge prijs te beta len. De jaarcontributie voor de schoonheidsstudio's, die meestal tegelijkertijd gezelligheidscl ubs zijn, varieert tussen de twee- en driehonderd guden. „Dat is nog geen vijf gulden per week", zei een handige jonge Canadese eige nares van zo'n club. Wat wordt nu eigenlijk in de ze clubs bereikt afgezien van de gezelligheid en de spierpijn? Een blik op de lijst van successen, die reeds een indrukwekkende omvang heeft aangenomen, geeft antwoord op deze vraag. Het nieuwe systeem om slank te worden of zo nodig juist aan om vang toe te nemen schijnt inderdaad wel iets te beteke nen. Het gaat er namelijk niet domweg om, in gewicht af te nemen, zoals bij een lionger- diëet, doch eerder om het „te veel" door speciale oefeningen gelijkmatig te verdelen over de juiste plaatsen. Niet ponden worden verloren of gewonnen, doch centimeters. En de kun stig uitgedachte turnapparaten zijn zo geconstrueerd, dat zij de contouren van het figuur precies düar corrigeren, waar men dit wenst. Behalve gymnastiektoestellen zijn er in de meeste clubs ook stoom baden, massages en hoogtezon te krijgen. Maar de leiders van deze clubs zijn het er over eens, dat deze behandelingen maar weinig nut hebben, wanneer niet tegelij kertijd oefeningen worden uitge voerd aan de martelwerktuigen. En in dat geval zijn zij zo zeker van succes, dat zij dit tevoren ga randeren! Ook voor mannen Een troost voor dames, die zich niet aan die Spartaanse behande ling willen onderwerpen is de club genaamd „Slenderella", die in Londen en andere steden reeds drie salons opende en die de gega digden naar een goed figuur op iets minder barbaarse wijze be handelen. De prijzen zijn er ove rigens niet minder gepeperd: een „korte behandeling" kost onge veer 240 gulden. Een oefening op de „schudtafel" van „Slenderella" zou in „bewegingswaarde" over eenkomen met drie tennismatches of 15 kilometer paardrijden. Een cliënte verzekerde ons, dat zij reeds in korte tijd zes pond was afgenomen en wat nog belang rijker was de drie belangrijk ste maten aanzienlijk verbeterd had. Intussen neemt de „Algemene Ge zondheidsclub" ook mannelijke le den op, die in aantal de vrouwe lijke leden reeds voorbijgestreefd zijn. Ook „Figurine" tot nu toe uitsluitend voor dames zal in Londen binnenkort drie gezond heidsstudio's voor heren openen. Intussen zijn er nuchtere lieden, die zich afvragen, of het niet goedkoper en eenvoudiger is, nu en dan wat tennis te spelen of zich een paard desnoods een gebruikt aan te schaffen t Advertentie) Dit is de titel van het nieuwe boek van Dr. W. de Kok. Alles over zwangerschap, geboorte, babyverzorging en kleuter opvoeding. Dit waardevolle boek (184 pagina's in fraaie omslag) krijgt U ten geschenke bij aanschaffing van een BABYSET DE LUXE Modieuze kleertjes voor kleine ijdele dames: vóór de school gaande jongedoahter een tweedelig jurkje iïiet een halve mouw en een Icnoopsluiting die niet franje is afgezet. liet materiaal (lichtblauwe draion) is wel wat besmettelijk, maar daar staat tegenover dat het heel gemakkelijk te wassen is. Voor de kleuter van de familie een plooirokje met een Frans linnen bloesje, waarvan pas en mouwtjes heel fijn zijn ge- plisseerd. De tunica-modewordt door het modehuis Nina Ricci onder meer gebracht in de wollen japon van deze illustratie. Een brede gedrapeerde ceintuur en een grote gesp vormen de enige garnering van deze jurk, die in het voorjaar ook uit stekend als -wandcljnpon dienst kan doen. Ned. Huishoudraad wenst meer melk-automaten De dagelijkse portie melk, die de Nederlander consumeert, staat wél in het middelpunt van de belangstel ling! „Er is uitgebreid gediscussieerd over de voordelen van bruine boven witte melkflessen, er wordt tot op „hoog niveau" gepleit vóór en tegen meer vet in de melk, en er is een nieuwe „melkverschijning" die alle aandacht vraagt: de melk-auto- maat, een apparaat waaruit via een druk op een knop een kartonnetje met melk kan worden gehaald. Die melk-^utomaten hebben de bijzon dere aandacht van de Nederlandse Huishoudraad. Deze instelling vraagt zich af waarom in ons land niet meer automaten kunnen worden ge plaatst. Het is namelijk zo dat al leen slijters en melkstandaardisatie- bedi-ijven de exploitatie van zo'n automaat kunnen krijgen, omdat men voor het exploiteren ervan een melkhandelaarsvergunning moet hebben. Gevolg: het aantal automa ten zal dus beperkt moeten blijven, terwijl er voor zo'n melkautomaat toch zoveel plaatsingsmogelijkheden zouden zijn: bij benzinepompen langs de grote weg bijvoorbeeld, of bij sportveldcomplexen, op stations en in warenhuizen. De Huishoudraad ziet vooral mogelijkheden voor der gelijke automaten in scholen voor voortgezet onderwijs ten behoe ve van de tussen de middag over blijvende scholieren en bij de vele moderne hoogbouwwoningeri, vooral wanneer er geen melkwinkel in de buurt is. Voor werkende vrouwen vooral zou zo'n automaat een uit komst zijn! De Huishoudraad zou dan ook graag een herziening willen van de bepaling, dat men alleen met een melkhandelaarsvergunning een dergelijke automaat mag expolite- ren. Waalwijk heeft interessant schoenenmuseum Vaklieden zullen het ongetwijfeld weten, maar met uitzondering van die vaklieden zijn waarschijnlijk wei nig Nederlanders op de hoogte van het feit, dat ons land een Nationaal Museum voor de Schoen- en Lederin dustrie heeft. Het is in Waalwijk ge vestigd en. men kan er schoenen en afbeeldingen van schoenen uit alle mogelijke tijdperken zien. De ge schiedenis van het museum is nog jong; het is ontstaan in 1948, en hei werd opgericht mede uit piëteit aan de Langstraatse voorouders, die de streek tot bakermat van de schoenen industrie hebben gemaakt. Een in dustrie die nu, met haar moderne leerlooierijen en schoenfabrieken niet meer uit de streek is weg te denken, maar die indertijd onder zeer moei lijke omstandigheden en met primi tieve middelen is opgebouwd. In het museum kan men Egyptisch, Grieks en Romeins schoeisel vinden, maar ook schoenen uit de middeleeu wen en de daarop volgende tijd, als mede verscheidene tekeningen van schoeisel uit die voorbije tijdperken. Er zijn schoentjes van Chinese vrou wen, niet groter dan een baby schoentje; er zijn kolossale Russi sche laarzen, schoenen uit het begin van deze eeuw en houtenklompschoe- nen uit de oorlogsjaren. Ook de ge schiedenis van het leer ontbreekt niet in het museum. Olijfolie voor uw nagels Gebroken en steeds weer opnieuw brekende nagels kunnen één van de grootste ergernissen van een vrouw zijn! Een goede voeding is natuur lijk in de eerste plaats belangrijk bij de bestrijding van dit soort narig heid, maar daarnaast is het verstan dig om de nagels niet te vaak te lakken: bijvoorbeeld alleen bij spe ciale gelegenheden. Laat ze op de overige dagen liever vrij van lak en gebruik voor het afhalen van de lak vooral een goed soort „afhaalmid- del". Een regelmatige toepassing van een goede manicure-olie houdt niet alleen de nagelriemen in conditie, maar heeft ook op de nagel zelf een gunstige uitwerking. En tenslotte is er een eenvoudig hulpmiddeltje tegen brekende nagels: houd de vingertop pen op gezette tijden in een badje van warme olijfolie. Niet uitgesproken „mooi" onge twijfeld wél apart is dit hoedje van Londense makelij! Het is gemaakt uit echt riet en wordt gesierd door een kroontje van margrieten. „Een blik door het riet", zo luidt dan ook de Nederlandse vertaling van de En gelse naam „Dagelijkse tevredenheid bij het koken Een bekend Engels damesweek blad publiceert de volgende „kook tip" van een lezeres, die deze tip gevonden heeft in een zeer oud receptenboekje: „Om een goede kokkin te worden, neme men twee delen geduld, een deel vriendelijk heid, vier delen goede wil, een snufje hoop en een heleboel ge loof; voeg hierbij nog twee han den vol ijver, een pakje voorzich tigheid, en een handvol beschei denheid. Doe er een scheutje goed gehumeurdheid bij, kruid het mengsel met gezond verstand en laat alles tezamen zachtjes koken in de pan der dagelijkse tevreden heid Voor degenen die van kaas houden en uiensmaakje niet versmaden, een speciaal recept voor gebakken eieren. Laat in een koekepan waf boter smelten en bak hierin een laagje fijngesnipperde uien lichtbruin. Strooi hierop een laagje geraspte kaas (uien en kaas niét door elkaar roeren) en breek hierop de eieren. Laat ze langzaam stollen, desnoods met een deksel op de koekepan. Met witte bonen, lumalensaus en wat aardappelen vormt deze eierscho- tel een volledige warme maaltijd. Wie haar woning hyper-modern heeft in gericht en ook haar baby hyper-modern wil laten slapen, kan het wereldburgertje te rusten leggen in een Deense wieg, die wel het summum van eenvoud is. Het is een ovale rotan mand, die met vier stevi ge koorden aan het plafond wordt opge hangen. Moeder kan ernaast gaan zitten in een stoel die naar hetzelfde principe is gemaakt: een rieten geval, dat aan eer enorm half ei doet .denken en evenmin po ten heeft, maar ook aan een ketting vanaf het plafond bungelt. ~öan uzóutv C tol OZCUH) Zo af en toe bekruipt mij de moede loze overtuiging, dat het eigenlijk onbegonnen werk is speciaal voor vrouwen te schrijven. Want dat, naar het schijnt, een vrouw vooral het ver mogen mist zich in de gedachtengang, de mentaliteit of de situatie van een andere vrouw te verplaatsen. Het gaat wel weer voorbij die moe deloosheid, bedoel ik. Men heeft im mers de ervaring om te bewijzen dat men niet in een handomdraai een mentaliteit, die in de loop der eeuwen gegroeid is, Kan veranderen, om van opheffen nog maar niet eens te spre ken. Vrouwen hebben, de lange weg der historie in aanmerking genomen, nog maar weinig gemeenschapservaring. Mannen vormden al vroeg, uit eigen belang of behoefte aan aanspraak ge nootschappen in de letterlijke zin. Na tuurlijk hadden zij daar allerhande gewichtige oogmerken mee: zij moes ten er hun ambacht gaan veredelen, of met pijl en hoog schieten, of de dichtkunst beoefenen, of wetenschap pelijke lezingen aanhoren. Als dus een bestuur van een vrou wenvereniging mij moedeloos schrijft dat ik nu wel het idee opper van een clubhuis voor ongehuw de vrouwen, maar dat zij zelf ja-ren- lang bezig zijn de leden daarvoor te interesseren zonder merkbaar resul taat dan kan ik ze bovenstaande o vei weging als troost aanbieden. Vrouwen zijn nog altijd niet gewend om solidair te denken en te handelen. Zij leven op het eilandje van haar eigen milieu, stand, inzicht, belang of overtuiging en kunnen zich er niet Een „warme pudding": vanille-soufflé Tot de uitgesproken „fijne" nagerechten hoort ook de zoete soufflé, een dessert dat als basis 'n met bloem en eierdooier gebonden vla heeft en waar stijf- geslagen eiwitten door heen zijn geschept. Zo een schuimige vla gaat in een beboterde souf fléschotel of in van die grappige eenpersoons soufflé-potjes en wordt vervolgens in een oven gezet, waardoor de soufflé gaat rijzen. Als de soufflé gaar en goudbruin is wordt hij bestrooid met poeder suiker en meteen opge diend. De zoete soufflé kan een vanille-souf flé zijn, waarvoor hier het recept volgt: Laat drie-en-een-halve deciliter melk en een halve deciliter koffie room met een half va nillestokje trekken en breng de vloeistof daarna langzaam aan de kook. Roer intussen twee eierdooiers met zestig gram suiker en vijfentwintig gram bloem tot een gladde massa, verwarm dit mengsel door er een beetje van de warme melk bij te voegen en giet het daarna in de pan met kokende melk. Na een minuut of acht zachtjes koken onder voortdurend roeren) is er een goed gebonden pap ontstaan, die daar na moet afkoelen (het vanillestokje wordt er eerst uitgehaald)Roer de derde eierdooier on- qeklopt door het kou de mengsel en klop er daarna het stijfgesla- gen wit van de drie eieren luchtig door heen. Een beboterde vuur vaste schotel wordt voor driekwart met 't mengsel gevuld en daarna een minuut of tivintig in een matig warme oven geplaatst tot het deeg goed ge rezen, gaar en licht bruin is. Let op twee dingen: gebruik vooral bloem voor het deeg aardappelmeel maïzena geven niet voldoende stevigheid) en bedwing tijdens het bakken uio nieuxvsgie- righeid: Laat de oven deur dicht! Anders zakt het. soufflé-kunst werk in. c mstru4tief toefje voor Ae Auisvvouw v. Een wegwijzer in doolhof der merken' Het I.V.H.A. het instituut tot voorlichting bij huishoudelijke arbeid van de Nederlandse vereniging van huisvrouwen heeft zojuist de vijf de druk laten verschijnen van het boekje „Wat I.V.H.A. dacht en deed". Een niet zorg samengesteld en keu rig uitgevoerd boekje, waarin de re sultaten zijn opgenomen van een speurtocht door het dagelijks huis houdelijk leven van de Nederlandse vrouw die zoals elke huisvrouw overal ter wereld met steeds meer resultaten van techniek en we tenschap wordt geconfronteerd op haar terrein. Een zo ruim mogelijke, objectieve voorlichting kan zij op dit terrein dan ook niet meer missen. Het I.V.H.A. is een praktisch naslag werkje bij vele huishoudelijke pro blemen. Het geeft allereerst een dui delijk overzicht van de verplichtin gen van huisvrouw-werkgeefster te genover haar huishoudelijke hulp. En aangezien niet iedere vrouw de so ciale verzekeringswetten en een aangelegenheid ais bijvoorbeeld het besluit op de loonbelasting uit haar hoofd kent, kan zij uit dit hoofdstuk de nodige kennis putten omtrent de verhouding werkgeefster-huishoude lijke hulp. Over „onze woning" en al haar func ties worden eveneens wetenswaardi ge zaken gezegd. Niet in de eerste plaats over de inrichting van die wo ning, maar vooral over de wensen betreffende woningbouw van de door snee-huisvrouw en over alle eisen, die deze huisvrouw aan haar woning mag stellen. Keukeninrichting is ook al veie jaren een onderwerp, waarmee de Nederlandse vereniging van huis vrouwen zich intensief bezighoudt en'waaraan in dit boekje dan ook een uitgebreid hoofdstuk wordt gewijd. En voorts bevat deze ruim tweehonderd bladzijden tel lende brochure nog wenken om trent de aanschaf van gasstellen, pannen (zowel gewone als de pres- sui-e-cookers), melkkokers en wa terketels, glas, porcelein, aarde werk en bestekken. Aan de kunststoffen wordt uiteraard ook veel aandacht besteed; de „vreemde namen" van deze kunst stoffen worden uitgebreid vermeld naast hun eigenschappen. Huishoudelijke inmaak en diverse vormen van voedselbereiding, de koel kast, reinigings- en onderhoudsmid delen, vloerbedekkingen, de insek- tenbestrijding in de woning: een lan ge rij van huishondelijke onderwer pen wordt behandeld in dit boekje, dat belangstellende huisvrouwen (en welke huisvrouw is niet geïnteres seerd in voorlichting op haar ter rein hestellen knnnen bij I.V.H.A. te Den Haag, door twee gulden te storten op het gironummer 338944 van het instituut. toe brengen ook eens een ander eilandje te gaan verkennen. Dit bleek mij eens te meer uit een brief die aan mij werd doorgezonden. De schrijfster, een dame van dicht bij de tachtig, vertelt daarin uitvoerig hoe ik haars inziens een totaal mis plaatst medelijden met allerlei ver eenzaamde vrouwen heb, speciaal op oudejaarsavond. Het valt alles heus nog wel wat mee, haar eigen, laatste decemberavond was geheel gevuld met kerkgang, de radio-vooraracht van Wim Kan en het schrijven van brieven. Alle voorbeelden die ik opsomde zijn enkel „ontstaan door verkeerd reage ren". „Een weduwe met jonge kinde ren is niet op een dood spoor. Zij heeft een prachtige taak in net opvooeden van haar kinderen de nalatenschap van haar man". Maar als die kinderen op oudejaars avond, en op iedere andere avond trouwens ook, naar bed zijn? Dan is zij weer alleen". „Weduwen zonder kinderen kunnen een baan zoeken of voldoening vinden in maatschappelijk werk. Zij moeten leren dankbaar te zijn voor haar hu welijksjaren die zo menige vrouw moet missen". Maar een baan of maatschappelijk werk neemt geen etmaal in be slag mevrouw. Er zijn eindeloze, stille avonduren vol herinneringen die eerder een kwelling zijn dan een troost. Om van slapeloze nachten niet te spreken. Het slijt wel, mevrouw maar éér dat het slijt... „Waarom zou een verlaten vrouw haar zelfrespect moeten missen? Mij dunkt, dat iot is beschoren aan de man, die haar verliest. De praatjes van de mensen kunnen en moeten haar koud laten. Als men zich daar aan stoort eindigt men als zenuwpa tiënte". En dan komt de zenuwarts eraan te pas om even te vertellen dat het alle maal onzin is, en de verlaten vrouw glimlacht weer opgewekt tegen het goede leven. Ach kom aisof de zaak zo eenvoudig lag. Ik heb vernomen van vrouwen die onnoemelijk hard gewerkt hadden om een man vooruit te helpen, hem suc ces, een positie, een goed tehuis te verschaffen. En die, toen dat alles dank zij haar bereikt was een briefje op de voordeurmat vonden dat hij niet meer terugkwam, hebbende het ware geluk gevonden met een jon gedame die geen vinger voor hem had uitgestoken, behalve om er een dure ring aan te laten schuiven Ziet U, mevrouw: die vrouwen zou den haar oudejaarsavond óók wel kunnen vullen met een kerk dienst, een uurtje Wim Kan en een paar brieven schrijven. Misschien heb ben zij dat ook wel gedaan. Maar een zaamheid, het gevoel van bittere ver latenheid, verdooft men hoogstens met zulke bezigheden men verdrijft ze er niet mee. Een groot vaderlands weekblad is be zig te komen tot de stichting van een soort band van eenzame mensen op leeftijd. Aan de artikelen daaromtient ontleende ik ook mijn opschrift: Het vreselijk weekeind uit één van de brieven waarmee de redactie werd be dolven. Wie deze actie gadeslaat en nog niet op het standpunt is aangeland van „Niemand behoeft eenzaam te zijn die niet wil" wordt werkelijk bewogen door de verlatenheid van al die oude re, vaak nog gezonde en actieve men sen, die al zielsblij zouden zijn met een beetje oppervlakkig menselijk contact. Ikzelf heb mij van mijn leven nog nooit verveeld, mevrouw en alleen zijn betekent voor mij geen straf. Maar daarom kan ik mij toch volko men verplaatsen in de geestesgesteld heid va'n anderen, die het niet aan kunnen dat zij altijd maar zichzelf moeten bezighouden. Maar daarvoor moet men de moeite nemen in andermans schoenen te gaan staan, en niet star van eigen aard en standpunt uit redeneren. SASK1A Niet iedereen is voorstander van „geschil derd behang al nemen veel huisvrouwen tegenwoordig de verfkwast ter hand om een verschoten behangetje te camoufleren door een laagje moderne doe-het-zelf verf. Wie-niets voor een dergelijke „camoufla ge-methode" voelt, zou toch in elk geval de smalle randjes behang rondom het raamkozijn in een bij het houtwerk pas sende tint kunnen verven. Vochtplekken, zoals ze op die plaatsen vaak in het be hang voorkomen, behoren dan tot het ver leden en bovendien kunnen die kleine stukjes muur gemakkelijk tegelijk met de ramen schoongemaakt worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7