mmm „V.N. -missie alleen met onze instemming naar Nieuw-Guinea" Hammarskjöld wil het Kongolese leger neutraliseren Nederlands ontstaan en strijd tegen het water verfilmd ACHTTIEN JAAR GEËIST IN DE ZAAK LINA FEENSTRA VRIJDAG 3 FEBRUARI 1961 P R O V IX C I A. L E Z E E U W S E C O U R A X T Veiligheidsraad verrast „Neutralen" pleiten voor Loemoemba Een voorstel van secretaris-ge neraal Dag Hammarskjöld om door middel van een actie van de Verenigde Naties liet Kongolese leger uifc het politieke leven van de republiek te verwijderen heeft de meeste gedelegeerden in de Veiligheidsraad verrast doen staan. Verschillende Afrikaanse afgevaar digden gaven in de gisteren begon nen debatten over Kongo als hun me ning te kennen, dat in dit voorstel het gevaar school van een omverwer ping van het bewind van president Kasavoeboe. Zij achtten dit niet on waarschijnlijk indien liet leger aan de bevelen van Moboetoe zou worden onttrokken. De Amerikaanse ambassadeur Adlai Stevenson beperkte zich gisteren tot luisteren terwijl de gedelegeerden van Ceylon. Mali, India en Marokko een pleidooi hielden voor een terug keer aan de macht van de eerste Kongolese premier Loemoemba en de wederinstelling van het voormalige Kongolese parlement. Ook de Russische gedelegeerde Valerian Zorin deed er het zwij gen toe. Naar in Sowjetrussische kringen werd vernomen, zou het Kremlin eerst meer willen weten over de actie welke door de secre taris was voorgesteld. De Britse ambassadeur Sir Patrick Dean, de voorzitter van de maand, wilde de zitting verdagen om alle le den in de gelegenheid te stellen met hun ministeries van buitenlandse za ken overleg te plegen. In Britse lerin gen zei men openlijk, dat men zijn standpunt nog niet had bepaald. V oorstéllen De Ceylonese gedelegeerde H. O. Wijegöonawardena legde een plan voor aan de raad, dat bij gedeelten zou moe&n worden uitgevoerd. Hij stelde voor: Moboetoe's strijdkrachten te ontwa penen en te ontbinden; Loemoemba en diens aanhangers vrij te laten; De wederinstelling van het parle ment: Het terugtrekken van alle bui tenlandse troepen niet onder 'bevel van de Verenigde Naties staand; Teruggave van alle vliegvelden, ra diostations. en openbare instellingen aan de „wettige regering"! België te verhinderen nog langer ge bruik te maken van het aan Kongo grenzende beheerssehapsgebïed Eoe- anda-Oeroendi om tussenbeide te ko men in de binnenlandse aangelegen heden van de republiek Kongo (Leo- poldstad). Meisjes beraamden moord op klasgenootje Twee dertienjarige meisjes inoesteu in Ecatur (in de Amerikaanse staat Alabama) voor de rechtbank ver schijnen. Zij werden beschuldigd van poging tot moord op een klasgenote, Willene Hill. De beide meisjes gaven toe een maand geleden Willene Hill te heb ben willen vergiftigen. Later veran derden zij van gedachten en vonden zij het beter haar dood te steken. Het slachtoffer liep daarbij een be schadiging aan een long op. Hel; motief voor de daad was een meningsverschil over een klein be drag aan geld en een dreigement van Willene. die de beide meisjes had be trapt bij het roken van sigaretten, om dit feit aan de leraar te vertel len. BLOEDSPOREN WAREN BELANGRIJK Koning 'Boudexcijn en koningin Fa- bïola hebben een bezoek gebracht aan de Belgische gebieden die door overstromingen zijn getroffen. Foto: Op de tocht van het koninklijk paar door Chatelet reikt koningin Fabiola slachtoffers van hel water de handen. V.S. bouwen aan oorlogsluchtbrug De Amerikaanse minister van defen sie, Robert S. Macnamara, heeft be kend gemaakt, dat hij opdracht heeft gegeven voor de bouw Aan S3 grote troepentransportA'Jiegtuigen, die de eerste „oorlogsluchtbrug" zullen vor men. als die ergens ter wereld nodig zou zijn. Tot deze luchtvloot zullen ook straal vliegtuigen gaan behoren, zodat Amerika in staat zal zijn in korte tijd, vrijwel overal ter wereld een geveehtsklare eenheid te deponeren. Kennedy heeft de opdracht gegeven als eerste stap van een reeks maat regelen om de Amerikaanse strijd krachten groter slagkracht te geven. Vermist meisje dood gevonden in bossen In de uitgestrekte bossen van bet landgoed ..Pijnenburg" in de ge meente Soest is gisteren het stoffe lijk OA'erschot gevonden van de 19- jarïge mejuffrouw B. Hordijk. Op nieuwjaarsdag verliet zij in over spannen toestand liaar woning in Soest. Nadien is niets meer van haar vernomen. De politie had reeds een onderzoek in dit gebied ingesteld, dat zonder resultaat bleef. Gisteren werden mi litairen voor dit werk ingezet, die bij het systematisch doorzoeken van het terrein het lijk van het meisje aan troffen. De politie stelt een onder zoek in naar de doodsoorzaak. MacMillan in april naar Kennedy Premier MacMillan zal begin april op uitnodiging van president Ken nedy naar Washington komen voor overleg met de nïeüwo Amerikaanse president, zo is gisteren officieel in Londen en Washington bekendge maakt. MacMillan zal eerst met zijn vrouw, Lady Dorothy, een bezoek aan West- I Indië brengen. KIP EN .ALCOHOL. Het viel een Amerikaanse boer op, dat zijn kippen zich de hele dag ophielden bij een nabijgelegen sloot en zich zichtbaar te goed deden aan het water hiervan. Wat echter ook opviel, was dat de dieren na het drinken bijzonder on vast op de poten stonden. De boer liet het water van de sloot onderzoe ken en het bleek, dat een nabijgele gen jeneverstokerij alcohol in het Avater had laten lopen. Opmerkelijk was, dat de koeien weigerden het water van deze sloot te drinken. Nu rijst bij ons de vraag: „Zijn de koeien wellicht geheelonthouders SLANGEN-fiTIQUETTEDat slan gen bijzonder fijngevoelig zijn voor hoffelijkheid in de omgang met men sen. blijkt Avel uit de brochure, die werd uitgegeven door de officiële Informatiedienst van de Britse kroon kolonie. Sarawak, in het noordwesten van Borneo. Hierin Avordt de toeristen het volgende aangeraden: „Gaat U een eindje terug staan en geef de slang gelegenheid zich te verwijderen. Zij zal dit zo snel mogelijk doen. Maar staar het dier niet aan en wijs niet met de vinger. Dat hebben slan gen niet graag". Verdachte verminderd toerekenbaar Achttien jaar gevangenisstraf niet aftrek van de preventieve hechtenis en terbeschikkingstelling van de re gering heeft de Amsterdamse offi cier Aan justitie nir. W. P. Baklio- A-en gistermiddag geëist tegen de 28- jarige gelimvde los-Averkman J. J. T. uit Amsterdam die op 7 april 1960 het Leeuwarder meisje Engelina Feenstra in de Avoning Aan een hoofdinspecteur van politie in Am sterdam-Oost door wurging Aan het leven beroofde. Mr. Bakhoven vorderde deze zware straf na een zitting van de Amster damse rechtbank achter gesloten deuren, die ruim zes uren duurde. Om kwart over vijf formuleerde mr. Bakhoven zijn eis, waarbij hij reke ning hield met de conclusie van het psychiatrisch rapport, waarin de ver dachte verminderd toerekenbaar wordt verklaard. Alle gruwelijke de tails A'an het nachtelijk drama liet mr. Bakhoven in zijn uitvoerige re quisitoir de revue passeren. Op grond van elf bewijsmiddelen achtte hij de primair ten laste gelegde (opzette lijke) doodslag om een ander (ze den)-delict te vergemakkelijken wet tig en overtuigend bewezen. In de eerste plaats verwees mr. Bakhoven naar de verklaringen van de verdachte. Voorts voerde hij als bewijsmiddelen aan de ver klaringen van de getuigen en de getuigen-desliundigen. Oud-com missaris J. L. Postliuma en in specteur P. J. B. Schenk legden verklaringen af over de toestand Avaarin zij het lijk van Engelina Feenstra hadden aangetroffen. Behalve sporen op een gitaar en een beeldje, weiden klimsporen in de keuken (bij het tuimel raam) en grondsporen op het aanrecht van de keuken gevon den. Voortvluchtige oplichter gearresteerd Na maandenlang intensief speurwerk is de Haagse politie er deze week in geslaagd de 44-jarige oud-hofmees ter bij de grote A'aart P. J. B. uit Voorthuizen op A'erzoek A'an de Bar- neveldse gemeentepolitie te arres teren. De man is OA-ergebracht naar Barneveld. Avaar hij zich thans ach ter slot en grendel bevindt. B., die beheerder was van het va kantieoord ,.De Jachthoorn" in Voorthuizen, welk bedrijf wordt ge ëxploiteerd door de Stichting Ver voer- en Havenbedrijven te Rotter dam, Avordt er van A'erdacht perso nen en zaken In vele delen van ons land te hebben opgelicht, in totaal voor een bedrag van 20.000. Door valse voorwendsels en verzinsels zou hij zijn slachtoffers goederen en geld uit de zak hebben geklopt. Hij trok er met een gekochte, maar niet betaalde auto op uit en liet zijn goedgelovige slachtoffers erin lopen. B. maakte een betrouwbare indruk. Men kreeg argAvaan tegen hem, toen zijn werkgever klachten binnenkreeg over niet betaalde rekeningen van het vakantiebedrijf, dat B. beheerde. Bij controle In juli van het vorig jaar bleek het bedrijf een tekort te hebben van 3500, Sinds juli 1960 was hij voortvluch- tig. Toen hij in de omgeving van Rotterdam en Den Haag met zijn „werk" doorging, vloog hij tegen de lamp. Anti-Oostenrijkse rel in Rome De Romeinse politie heeft gisteren Aan brandspuiten gebruik gemaakt- om studenten die stenen gooiden naar de Oostenrijkse ambassade te rug to drijven. De betoging was be doeld als protest tegen gewelddaden die zich onlangs in de noordelijke provincie Alto Adige (Zuid-Tirol) hebben voorgedaan. Vijf politiemannen Averden gewond en twintig studenten aangehouden. De ambassade werd niet beschadigd. Ook elders demonstreerden studen ten: in Trento, Tarente, Napels en Bolzano, de hoofdplaats van Alto Adige. Bloedgroepen Hij citeerde o.m. uit het rapport A'an de deskundige prof. Pondman uit Groningen, waaruit blijkt dat de op de lakens van het bed en op het ka mergordijn gevonden bloedsporen alle behoorden tot de bloedgroepen van het slachtoffer en de verdachte. In dit verband merkte mr. Bakho ven op, dat de verdachte gewond werd toen Engelina Feenstra zich verweerde. Het bloedonderzoek bracht volgens mr. BakhoA-en tevens aan liet licht, dat de andere bewoners van het huis (hoofdinspecteur Schipper en zijn dochter) tot dezelfde bloedgroep be hoorden als het slachtoffer, zodat zij geen van beiden als daders in aan merking konden komen. Mr. Gonsalves terug naar Nieuw-Guinea Samen, niet zijn 20-jarige vrouw, niet wie hij tijdens zijn verlof in Neder land het vorig jaar in het huwelijk is getreden, is de 28-jarige mr. R. A. Gonsalves, die gedurende 1.958 en .1.959 controleur is geweest bij het binnenlands bestuur van Nieuw-Guï- nea, gisterochtend naar Biak terug gekeerd. Voor zijn vertrek van Schiphol ver- telde hij dat hij ondanks de voor hem pijnlijke publiciteit over de Baliem- vallei affaire, die toevallig net na zijn huwelijk ontstond, met groot enthou- siase naar Nieuw-Guinea terugkeex-t. Naar bekend is het onderzoek naar zijn optreden in de Baliem-vallei de vorige maand afgesloten. Regering en gouverneur kwamen tot de conclusie, dat mr. Gonsalves buiten vervolging zou blijven en dat hij bij de bestuurs dienst op het eiland terug zal wor- den geplaatst. Mr. Gonsalves zal hoofd worden van de onderafdeling Teminaboean in de Vogelkop, een functie die hij reeds in november van het vorig jaar zou hebben gekregen als zijn vertrek niet was uitgesteld in verband met het onderzoek in de Baliem-vallei affai re, waar de pacificatie van de elkaar bestrijdende onontwikkelde Papoea- stammen tot de dood van enkele Papoea's had geleid. Mr. Blaisse volgt drs. Hazenbosch op Mr. P. A. Blaisse, Tweede-Kamerlid A'oor de K.V.P. is Avijlen de heer C. P. Hazenbosch opgevolgd als vice- voorzitter van het Europese parle ment, dat de politieke controle uit oefent over de E.E.G., E.G.K.S. en Euratom. De Christen-Democratische fractie van het Europese parlement had de heer Blaisse als opvolger van de on langs overleden heer Hazenbosch in het bureau van de assemblee voorge dragen. Voormalige nazi's met vrijgeleide naar Israël j I)e Keulse advocaat dr. Robert Serva- tius, die de A'erdediging op zich heeft J genomen A'an de oorlogsmisdadiger en I jödenvervolger Adolf Eïchmann, heeft de Israëlische regering Avoensdag om een ATijgeleidc verzocht A'oór dc vroe- gere nazi's die hij als getuigen Avil laten optreden. Servatius' verzoek zal waarschijnlijk worden ingewilligd, omdat de Israë lische regering voor alles een recht vaardige berechting van; Eichinann voorstaat'. De Duitse advocaat en zijn assistent Dieter Wechtenbruch, hebben een on derhoud gehad met de Israëlische minister van justitie Pinhas Rosen. Rosen overhandigde Servatius de ge schreven toestemming om voor een Israëlisch hof op te treden als pleit bezorger. hoewel hij geen deel -uit maakt van de Israëlische orde van advocaten. Het Wereldgebeuren Bananerxbier n het Belgische mandaatgebied I Roeanda-Oeroendi. een Afrikaans beheersgebied van de Verenigde Naties, is de onrust, die de laatste jaren kenmerkend is voor ..jonge i volken" eindelijk ook gekomen. Af- gelopen weck namen in Roeanda en- 1 kele politici de macht oyer van ko- 1 ning Kigeri de vijfde.: Zij riepen ..de i democratische en soevereine repu bliek Roeanda" uit. België, dat is belast met de interne controle op j enkele zaken in Roeanda-Oeroendi. j haastte zich om ..de facto" de nieuwe republiek te erkennen. In Brussel i voelde men er blijkbaar niet veel voor i om moeilijkheden met de nieuwe machthebbers te krijgen. De erken- I ning de facto wil niets anders zeggen dan: „we Aveten niet of het alles wel I precies in orde is. maar een feit is nu I eenmaal dat er een nieuwe staat is". Dominique Mbonjoemoetwa, een man met een voor Nederlanders bijna on uitsprekelijke naam. is de eerste pre sident van de republiek. Gegroire Ka- jibanda is minister-président. Beiden zijn nog geen veertig jaar. Dominique Mbonjoemoetwa werd in 1921 in het zuidelijk deel A an Roeanda geboren. Hij volgde kweekschoollessen en kwam in 1948 in overheidsdienst. Van 1952 tot 1960 was hij plaatsvervangend stamhoofd, een officiële functie in het beheer- schapsgebied. Op 1 november 1959 werd hij bijna het slachtoffer van een aanA'al door jonge Watoetsi-krijgers. De aanslag was het sein voor een bloedige stammenoorlog die tot op heden nog voortduurt. In afwachting A'an algemene verkiezingen benoem den de Belgen Mbonjoemoetwa vorig jaar tot minister A-an defensie. Nu is hij president van Roeanda. al is zijn stoel wel wat wankel. Hij is dikke ATienden met de minister-president. Maar dat was Kasavoeboe met Loe moemba ook en nog geen jaar na het gezamenlijk optreden van dit Kongolese duo. kunnen ze eikaars bloed wel drinken. Verklaring Soebandrio De Indonesische minister Aan buitenlandse zaken, Soeban drio, beeft gisteren te Djakarta verklaard dat Indonesië alleen de aanwezigheid en de status van een vertegenwoor diging der Verenigde Naties op Nederlands Nieuw-Guinea erkennen zal, indien de missie bet gebied bezoekt met in stemming van Indonesië. „Enig VJM.-team dat naar West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) wordt uitgezonden zal ongeldig zijn als Indonesië niet van tevoren toestemming heeft gegeven voor deze uitzending", verklaarde Soe bandrio. Gesprek met Maleis ambassadeur Soebandrio had een bespreking gevoerd met de ambassadeur van Malakka te Djakarta, Genoe Abdoel Rahman. De kwestie Nieuw- Guinea was onderwerp-\'an de bespreking, welke ongeveer een uur duurde. N^ afloop van hel onderhoud legde Soebandrio zijn verklaring af. bij wijze vau antwoord op dc A-erklaring van Hammarskjoeld inzake de mogelijkheid van uitzending A'an een V-N.-inspectïegroep naar het omstreden gebied. Ook Kajibanda, de minister-pre sident, draagt een Franse naam: Gregoire. Beiden hebben hun na men aan de Belgische missie te dan ken. De premier werd in 1924 gebo ren in Moesambira. Hij studeerde klassieken aan een seminarie en com bineerde daarna de functie van schoolopziener (zoals men daar nog steeds zegt) met die A'an hoofdredac teur \'an L' Ami, later omgezet in Kinjamateka. Hij nam er nog een derde baan bij: minister A'an onder wijs. Wel heeft hij te kennen gege ven als minister-president geen tijd meer voor de schoolinspectie en de journalistiek te hebben. Hij wil alleen maar minister-president zijn. Dat zal hem niet meevallen in een land zon der eigen grondwet, noch zonder echt parlement en beloerd door afgunstige en krijgszuchtige buren. Voor de eerste- wereldoorlog was Roeanda een Duitse kolonie. De Belgen kregen bij de vrede van. Versailles als compensatie \-oor het door de Duitsers aangedane leed de laak Roeanda-Oeroendi te besturen. Veel plezier heeft men er nooit van gehad. Er was altijd strijd met de Batoetsi, een stani die zich de adel- Irjkste Aran Afrika noemt en daarom de gehele macht opeist in Roeanda- Oeroendi. De ledën van deze stam zullen ook nu niet nalaten de nieuwe president en premier le bevechten. Zodat de nieuwe slaat al een fel ge vecht bij de geboorte meekreeg. Onlangs was er in diverse Nederland se steden een expositie over Roeanda- Oeroendi. Als bijzonderheid mochten de gasten een specialiteit van dit land drinken: bananenbier:. Niet teveel, want het bananennat schijnt nogal een „strijdbare" uitwerking te heb ben. Nog deze maand wil Mbonjoe moetwa de onafhankelijkheid van de nieuwe staat vieren. Hij zal zijn on derdanen dan in het gebruik A'an de feestdrank beperkingen moeten op leggen. Anders slaan de stammen met de geheimzinnig klinkende oe- en a-klanken nog tijdens de onafhan kelijkheidsfestiviteiten er op los. Een burgerstrijd die nu al elk ogenblik dreigt uit te barsten. NAA'\VVVVVV>AA*V\A*VVVVV*/VVVSAA/VVVVVVvVl/VVVVVV,VVvVV Première van „De Lage Landen" In opdracht van regering gemaakt (Van een onzer verslaggevers) ln Den Haag is de wereldpre mière gegeven van de film „De Lage Landen", een film vervaardigd door de film dienst van de Koninklijke Shell groep ten behoeve van de Bataafse Internationale Petroleum Maatschappij N.V. en Shell Nederland N.V. Deze film ontstond uit een samen- Averkïng tussen de Shell en de rijksvoorlichtingsdienst. Naar dc minister van verkeer en waterstaat A'oor de première me dedeelde had de regering het voornemen, een film te doen ver vaardigen over het ontstaan van Nederland en het verband met de strijd tegen en overwinning op het water. Men had daarbij de hulp ingeroepen van de Shell, die grote ervaring heeft in het filmen van bodemsituaties. Tot grote verrassing van de regering heeft de Shell toen aangeboden, deze film geheel voor zijn rekening te nemen. De film zal zowel door de Shell als door de rijksvoorlich tingsdienst ter beschikking wor den gesteld A'an verenigingen, in stellingen en organisaties en ook in het buitenland in circulatie worden gebracht. Visie en vaart George Sluizer schreef het scena rio eu voerde de regie, achter de camera's stonden Eduard van der Enden, Prosper Dekeukelaïre en Henk Hasselaar. Assistent was Anton Aan Munster. Dit team, ge assisteerd door vele anderen en gesteund door adAiezeu Aan des kundigen, is erin geslaagd aan de reeks Nederlandse documentaires er een toe te voegen, die A'an een bijzonder gehalte is. Het is een documentaire met visie en vaart. De kleur heeft een bijzondere functie gekregen, het wordings proces A'an Nederland, liet land. waarvan Plinius gezegd moet hebben: „hier twijfelt men of de bodem tot de aarde of de zee be hoort". is door gebruikmaking van fraaie maquettes tot leven ge komen. Er zitten in deze film bijzonder knappe vondsten. Zo bijvoorbeeld het beeld A'an de ingenieur, die ten behoeve A'an een dijkdichting een moeilijke formule op een bord schrijft. En dan de uitwerking van die formule: een ervaren op zichter, die met een enkele kreet, een handgebaar het invaren van een caisson dirigeert. De authen tieke beelden van de watersnood worden weergegeven zonder een geluid, het toekomstbeeld \-an Ne derland na de totstandkoming A an de Deltawerken is in een kleur gehouden. Dijkleger Bijzonder indrukwekkend is ook op liet einde van deze film het op trekken van het dijkleger. De ma kers zijn er in geslaagd zonder in eindeloze herhalingen te verA-allen de strijd tegen het water pakkend weer te geven. Nuchter en toch op hoog artistiek niveau. „De Lage Lauden" is een film geworden, die zijn weg zal vinden naar een groot publiek, wellicht ook naar bekroningen. Bonn wil V.S. helpen met miljard dollar West-Duitsland heeft gisteren rie fi nanciële eisen van de Verenigde Sta ten afgewezen, niaar terzelfdertijd een aanbod gedaan om een miljard dollar te betalen teneinde de tekor ten op de Amerikaanse betalingsba lans te helpen verlichten. De Westduitse minister van econo mische zaken, Ludwig Erhard. heeft dit aanbod gistermorgen overge bracht aan de Amerikaanse ambas sadeur-té-Bonn, Walter C. Dowlinp.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5