Zomerwoningenterrein Renesse naar laatste „nat" weekeinde D£ BILT Sluiting Schuttershof Middelburg afgewend ONDERWIJSTENTOONSTELLING V.N.F. TE HULST GEOPEND Zeeuwse Almanak tot VERWACHT- van 3 PROV IN C 1 ALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3 FEBRUARI 1961 NA NIEUWE TOP Dragline ingeschakeldgisteren kwam afvoersloot naar polderwater gereed (Advertentie) „Afternoon" theebuiltjes doos van jo stuks 98 doos viin 10' stuks Met c Van Ncllc's „Afternoon" theebuiltje (groot formaat) zetu-'n flinke'pot heerlijke, krachtige thee voor heel de familie 2SHÜSSI DOOR IR. HORSTMANS Hoewel de wateroverlast in het zogenaamde „Oostenrijkse dorp" te Renesse donderdag een niéuwe top bereikte, ziet het er thans naar uit, dat de inwo ners een laatgte „nat" weekein de tegemoet gaan. In opdracht van de stichting Renesse, de beheerster van het overstroom de zomerwoningen terrein, heelt déze week eeu aannemersbedrijf iut Noord welle de ontwatering krachtig ter hand genomen. Een- tiental arbeiders is met een dragline op het drassige terrein neergestreken: er worden sloten en greppels gegraven en duiker- tjes onder de wegen gelégd. Gis teren is het belangrijkste karwei gereedgekomen: het graven van een afvoersloot van de Bremweg de drempel, die het water te genhield naar de polderwater leiding. Er mag derhalve worden verwacht; dat het. waterpeil dit weekeinde be langrijk zal zaKkeri. Gisteren was de situatie op sominige plaatsen nog vrij hopeloos: énkele stenen zomer woningen-stonden nu geheèl ih-het water en op sommige van de wegen stond twintig centimeter water. De hoger gelegen wégen' stonden droog. Deze wegen vórmen echter drempels tussen dë met bewoonde en onbewoonde zomerwoningen bebouw de kavels. Op niet minder dan elf plaatsen moet men' déze Wégen door graven om het water weg te krijgen. Dit was gisteren reeds óp zes plaat sen gebeurd. In totaal zullen zó ön- der de wegen honderd rioolbuizen moeten worden gelegd. Nog eens ze ventig bredere buizen zijn "er nodig voor de hoofdleiding, die op'het'af wateringestelsel van de polder zal lozen. - 'Hiermee zal eèh èlnd konien aan 'een situatie, die hóe langer hoe hopelozer wérd. De véle regens van de vorige zomer én het afge: lópen najaar hadden de duingronc'l .zo verzadigd, dat het watér niet meer wegzakte. - - Pompen Medio Januariwérd Veii poging ge daan, het water met -enkele pómpen weg te malen. Nieuwe régens maak ten echter, dat hét.-eïfèet geheel te loor ging. Terwijl mén pómpte, steeg het water opnieuw...... Er werd destijds geen riolering op het zömerwoningenterrein aangelegd omdat de huizen niet voor permanen te bewoning bestemd waren. Door de woningnood is dat thans toch het ge val. Maar ook al zou er van bewo ning' geen sprake zijn geweest: vele van de huisjes staan in het water en er is uiteraard" sprake van een niet onaanzienlijke schade. D'e stichting Renesse heeft bij de 'aaureg van het terrein niet voorzien, dat in één herfstseizoen zoveel hemelwater zou kunnen vallen. Normale neerslaghoe veelheden worden door de zandgrond opgenomen. Had de stichting dit wel voorzien, dan zou uiteraard bij de aanleg van het terrein- ook voor riolering zijn KINDERZIEKTEN. Noord welle had ongeveer twee jaar lang geen torenklok. De kleine plaats, nu opgenomen in de gemeen te Westerschouwen, had er een wat tijdloos karakter door gekregen. Groot was dan ook de blijdschap van de Noordwell.enaars toen enkele maanden geleden torenklok plus uur werk weer in oude glorie waren te ruggekeerd. Minstens zo groot tvas de teleurstelling toen de Noordwel- lenaars op de vreemdste en meest onregelmatige tijden de klok urén hoorden slaan, die ze onmogelijk In hun dagindeling konden passen en min of meer confuus van deze ge varieerde tijdsordening draaide het rustige dorpsleven door. Nu zijn alle SOLO...... Ze hadden een mooie afspraak ge maakt, de leerlingen van die mid delbare school, ergens in Zeeland. Waimeer de leraar zou binnentreden van wie bekend loas, dat hij niet ongevoelig was voor vrouwelijk schoon, zouden ze gezamenlijk het plechtige lied „Daar komt de bruid" aanheffen. Kareltje zou als voor zanger fungeren, de toon aangeven, zogezegd. 't Was een fraai plan en de voor pret mocht wel enige naam hebben. Onder grote spanning werd op zeke re mórgen het lesuur van de betrok ken leraarafgevjacht. Vooral Ka-, rellje- leefde enkele minuten onder hoogspanning, maar toen de deur opengeworpen werd.vjas hij dan ook prachtig op tijd. Met forse Stem zette hij in:. „Daar kom de, bruid!" In de klas bleef het doodstil. Karel tje zong solo. Op dé drempel stond de directeur die Kareltje 'ruw on derbrak: ,(Nee, jongeman, de bruid komt niet, de bruidgd&t". En ge biedend wes hij naar de deur, waar Kareltje éven later indrukwek kend zwijgend t- door verdween...'..: 1 gezorgd. Thans moet deze tóch wor den aangebracht met wellicht nog hogere kosten. Ergo: er is thans schade aan de huizen, die de stichting zelf in be heer heeft en aan de bungalows, die particulieren hier hebben la ten zetten. De verwachting bestaat dat de ge troffenen de stichting aansprakelijk zullen stellen voor de schade. De stichting zal zich dan vanzelfspre kend op liet standpunt stellen, dat hier sprake is geweest van een hoe veelheid neerslag, die boven elke verwachting lag en waardoor een si tuatie is ontstaan, die het karakter van een calamiteit droeg. Een kluif je voor ervaren juristen kinderziekten van klok en uurwerk echter uit de wereld. Na de wat uit bundige periode heeft de klok er enige tijd wijselijk het zwijgen toe gedaan om met feilloos werkende slag terug te lieren. Noordwelle oriënteert zich weer op zijn klolt, hopend dat het allemaal zo blijft LAGERE-SCHOOL-ERANT. Wat men niet op alle lagere scho len zgl tegenkomen, gebeurt te Zaamslag. De openbare lagere school is namelijk gestart met 'n eigen schoolkrant die om de twee maanden zal moeten verschijnen. Het schijnt bovendien een krant met een opbrengst te zijn die voor verschillende doeleinden zal worden aangewend. Zo gingen de geldelijke resultaten van het eerste inmiddels verschenen exemplaar naar het nog steeds groeiende fond3 voor hongerend Kongo. KONGO. En nu we dan toch weer bij de geld en melkblikjesactie voor Kongo zijn beland, gaan we er nog even over door. Deze keer kunnen we melden dat de leerlingen van de Juliana- school te Krabbendïjke niet minder dan 620 blikjes ter waarde van 390 hebben verzameld. Een resul taat dat zich gedeeltelijk laat ver klaren door het enorme enthousias me van de betrokken leerlingen. Oók in Hansweert mag de actie wel enige naam hebben. Niet onderdoend voor zojuist genoemde school te Krabbendïjke werden daar 642 blik jes „Melk voor Kongo" opgehaald. Ook hier was het enthousiasme niet gering! MOSSKLDRUKTE. Was de mosseldrukte in Bru in de maand januari toch al bevre digend, bepaald druk werd het de 28ste, toen vele kwekers in de ge legenheid werden gesteld hun mosselen naar Yeiseke te bren gen. Een drukte die wellicht ver klaard kan worden door de inge- 1 vallen dool. In het. zogenaamde Oostenrijkse éórp te Renesse heeft, een tiental werklie den de strijd aangebonden met de ■wateroverlast. Nog altijd, staan ver schillende 'wegen ónder igater.fZöals ook hier. onder de waterspiegel een weg móet liggen... (Foto P.Z.G.) Opvolger gevonden voor de heer R. Vreeswijk In de afgelopen maanden heeft het lot van het Middelburgse Schuttershof aan een zijden draadje gehangen. De beide ven noten van de N.V. „Schutters hof", de heer Jac. de Dreu Uit Goes en J. Geusebroek uit Me- demblik, dachten er rond de jaar wisseling al over om Middelburg oudste zalencomplex te sluiten. Maar tenslotte zijn ze er in ge slaagd een opvolger te vinden voor de heer R. Vreeswijk, die zich na zestien jaar uit het „ver- gaderings-, feest- en toneelge- woel" heeft teruggetrokken. Het is de heer L. Holtslag uit Arnhem, die tezamen met zijn vrouw de exploitatie van" het Schuttershof met zijn capaciteit van duizend bezoekers in totaal met ingang van 15 februari a.s. zal voortzetten. De moeilijkheden over de opvol ging begonnen na 1 oktober van bet vorige jaar, toen het contract van de heer Vreeswijk met de Schuttersliofdirectio afliep. Er had zich een nieuwe pachter aan gemeld, maar deze trok zich na enige tijd terug. Steeds opnieuw moesten dé vennoten onderhande len met nieuwe gegadigden, maar de besprekingen verliepen bijzon der traag. Het nieuwe jaar nader de en de heren De Dreu en Geuse broek zagen reeds het beeld van een gesloten of eventueel ver kocht Schuttershof met alle na righeden er aan verbonden voor zich opdoemen. In die periode verklaarde de heer Vreeswijk zich steeds opnieuw be reid óm de zorg voor het complex op zieh te nemen. Voor „zijn."- Schut- tershof, want zoals hetcomplex bij Middelburg hoort, is de heer Vrees wijk in de loop der jaren met het Schuttershof als het ware vergroeid. Vernieling in verlaten bungalow te Haamstede In een eenzaam; aan de Strandweg te Haamstede gelegen bungalow, die in de wintermaanden leeg staat, hebben ongenode bezoekers zich op ergerlijke wijze aan de inventaris vergrepen. Donderdagmorgen ont dekte een timmerman dat een ruit van .de, grote bungalow eigen dom Van de Rotterdamse familie Waning was vernield. In de kamers waren schemerlam pen vernield, en andere:.voorwerpen op de grond gesmeten. Óp een ver rekijker 'na worden 'echter geêri voorwerpen -van waarde vermist. Dit constateerde de eigenaar,- die nog donderdagmiddag een bezoek aan'de. bungalow heeft gebracht. Toen wa ren ook reeds enkele experts van de Dactyloscopische Dienst uit Den Haag gearriveerd, die op verzoek van de. rijkspolitie bij het onderzoek zijn ingeschakeld. Er werden ver schillende sporen gevonden en men beschikt thans over voldoende goede aanwijzingen om de onverlaten. vermoedelijk warén het brooddron ken jongelui op te sporen. De schade .blijkt mee te. vallen. De. „be-s zoekers" hebben zich aan enkele in, de provisiekast staande delicatessen' té góed gédaah. De enige schade be- staat uit een paar kapotte schemer lampen en de ingeslagen ruit,. Hij1 bleef, terwijl zijn echtgenote reeds haar intrek had genomen in. het: Hillegomse huis, eerst - twee maanden, daarna weer eèn maand en tot slot kwamen er nog ettelijke we ken bij. Thans zullen dus de heer en mevrouw Holtslag de exploitatie van het Schuttershof, een bedrijf van zuiver particulier Initiatief zonder enige overheidssteun, voortzetten. Hoewel het beslist niet dè bedoeling 'en bo vendien niet mogelijk is- van het Schuttershof een hypermodern com plex te maken, zijn de heer en me vrouw Holtslag het er met de ven moten over eens. dat moderniseringen aangebracht moeten worden. Nieuwe stoelen Een der eerste wensen, zo betoogde -'de heer De Dreu, is de voorraad van 650 stoelen te vernieuwen, overigens eeii uitgaaf van tussen de 30.000 en 40.000. Ook de garderobe is een bijzonder moeilijk punt. In elk geval zullen de heer, en mevrouw Holtslag daarvoor een oplossing proberen te vinden, waaraan de héren De Dreu en Geusebroek gaarne bereid zijn bun medewerking te verlenen. Voorts zal aandacht besteed worden aan verbetering van de vloer en de to neelaccommodatie. Tn 1592 is besloten tot de bouw van het Schuttershof, cf zoals men het in die tijd. noemde, een „schutters- huys". Nadat het gebouw 3V2 eeuw in bezit.was geweest van „Het Schut tersgilde van de Edele Handboog, Confrérie van St.-Sebastiaan" welke confrérie thans nog bestaat ging het in 1933 in particuliere han den over. De oude grote zaal werd gesloopt en er voor in de plaats kwam de nieuwe huidige zaal. Na de capitulatie in 1940 werd liet gevor derd door de Duitsers, na de bevrij ding trokken de Engelsen en Cana- deze er enige maanden in. In de groe ne zaal en de bakkerszaal is na dè bevrijding zelfs'enige tijd een kraam kliniek gevestigd geweest. S -Voor Zeeuws nieuws zie ook y de pagina's 4,'. 5, 8 eii 9. VW\WWVWAA(VVNAW\W In het bijzonder voor de jeugd Ir. C. A. L. I-Iorstmann, voorzitter van de kamer van koophandel en fa brieken in Zeeuwsch-Vlaanderen, lieeft donderdagmiddag in de Burger zaal van het stadhuis te Hulst de mobiele onderwijstentoonstelling van de „Vereniging Nederlands Fabri kaat" officieel geopend. Het doel van de V.N.F. mag als bekend worden verondersteld, namelijk het bevorde ren van het gebruik van Nederlandse prodnkten. Om dit doel te bereiken, zoelct de V.N.F. contacten met alle lagen van dé bevolking In het alge meen en middels de onderwijstentoon stellingen met de jeugd in het bij zonder. De jeugd Is immers straks de klant, die beslist over de omzet van de na tionale nijverheid op de binnenlandse markt. De tentoonstelling, getiteld „Nederland maakt het", begon de rondreis door Nederland nu zeven jaar geleden. Men denkt nog twee jaar nodig te hebben öm die rond reis té beëindigen. Huist heeft de primeur voor Zee land, daarna komen aan de beurt Axel, Terneuzen, Oostburg, Vlis- singen, Middelburg, Goes en Zle- rikzee. Om alle scholieren, vanaf de zesde klas lagere school tot en met alle vormen van voortgezét onderwijs in de gelegenheid te stellen de tentoonstelling te be zoeken, zullen de stands In elite plaats drie a vier weken blijven staan. Na een uitvoerige uiteenzetting over de oorzaken, waarom men In Neder land lang de blik heeft gericht op alles wat uit het buitenland kwam, concludeerde Ir. Horstmann, dat het van de V.N.F. goed gezien is om de aandacht te vestigen op wat Neder land maakt, „En dat het Nederlandse produkt goed gemaakt wordt, moge blijken uit onze exportcijfers", aldus ir. Horstmann. Het verheugde hem dat door deze tentoonstelling het con tact tussen het bedrijfsleven en de jeugd van weerszijden gestimuleerd wordt. Burgemeester A. L. S. Lockefeer van Hulst vond het jammer, dat Hulst zo Reizende tentoonstelling over Zeeland in aanbouw 1 Naar dé lieer G. Verheul, directeur van do donderdag te Hulst ge opende onderwijstentoonstelling van de Vereniging voor Neder lands Fabrikaat;, ons meedeelde, is momenteel een nieuwe tentoon stelling in aanbouw die de naam „Zee en Land" zal krijgen. Deze tentoonstelling zal geheel worden afgestemd op Zeeland. Men zai er enkele maquettes kunnen bezichtigen van Zeeland, zoals het was en zoals het zal worden en bijzondere aandacht zal worden besteed aan de Delta-werken en de mogelijkheden die de provincie Zeeland biedt voor verdere indus trialisatie,. Naar de heer Verheul meedeelde zijn reeds, tal van contacten gelegd met het bedrijfsleven in deze provincie. Voorts zou een Zeeuws -tentoonstellingscomité zijn ge vormd, waarin onder meer zitting hebben leden van het provinciaal bestuur, van rijks- en provinciale waterstaat, E.T.L, Kamers van Koophandel en Fabrieken en ver tegenwoordigers uit industrie- kringen. Hét is de bedoeling dat de tentoon stelling' haar weg zal vinden naar de overige provincies. Verwacht wordt dat deze rondreis in 1962 zal beginnen. Luchtfoto's van ruilverkaveling Kleverskerke De K.L.M. zal van het ruilverkave- lingsblok „Kleverskerke" in opdracht van het kadaster luchtfoto's maken. Dit zal gebeuren na.half februari op een dag, waarop de atmosferische .omstandigheden gunstig zijn voor het maken van luchtfoto's. Men zal van deze foto's nieuwe kaarten ver vaardigen, die de basis zullen vor men, waaorp de nieuwe indeling van de gronden kan worden ontworpen. Door de kadastrale rullverkavelings- dienst wordt en is een aantal punten van signalen voorzien. Deze signalen kunnen zijn ijzeren buizen in beton of wel piketten, voorzien van witte plaatjes hardboard. De aldus aange geven punten zullen op de foto's her kenningspunten zijn, waarvan het kadaster in de toekomst kan uitgaan bij haar metingen. Er wordt naar gestreefd de piketten en buizen zodanig te plaatsen, dat ze zo weinig mogelijk hinder veroorza ken. In een aantal gevallen is het echter onvermijdelijk, dat zij minder gunstig komen te staan. Voor het welslagen van de kostbare onderne ming is het echter noodzakelijk, dat de aanwijzingspunten niet worden veranderd of worden verplaatst. Er wordt dan ook door het kadaster een dringend beroep gedaan op de be trokkenen om er voor te willen zor gen en er op toe te zien, dat geen verstoring van de piketten en de ijze ren buizen zal plaatsvinden. Het is mogelijk, dat de signalen 'ge ruime tijd moeten blijven liggen, voordat er gunstige vliegomstandig- heden aanwezig zijn. weinig ruimte hééft om dit soort evenementen te organiseren. Met plezier had hij de Gemeentelijke Bur gerzaal voor dit doel aan de oor spronkelijke bestemming onttrokken. Hy toonde zich verheugd dat de ten toonstelling eindelijk ook Zeeland heeft bereikt en dat Hulst daarvan de primeur heeft gekregen. De tentoonstelling beslaat een groot aantal stands, onder meer van hoog- ovenbedrijven, scheepsbouw, automo biel, verf-, staal-, metaalindustrieën, lastics, textiel, edelwaren, woning- ouw, scheppende ambachten etc. De tentoonstellingen er reizen er nog drie door Nederland werden reeds door ruim 350.000 leerlingen van scholen bezocht. Groeiende interesse in Zeeland voor universitair onderwijs Slot van pag. 1 (de zogenaamde V.U.). In Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen hebben zij vooral belangstelling voor Utrecht en de r.-k. universiteit van Nijmegen. De economen hebben in Noord-zee land preferentie voor de V.U., in Mid delburg voor Rotterdam en in Z. Vlaanderen voor de r.-k. hogeschool in Tilburg. De wis- en natuurkunde- studenten in Midden-Zeeland gaan vooral naar de V.U., die van Middel burg ook naar Leiden. In Noord-Zee land en O.-Zeeuwsch-Vlaanderen ge niet Utrecht de voorkeur, in West- Zeeuwsch-Vlaanderen Leiden. Bij de rechtsgeleerde studenten domineert op de Bevelanden Utrecht, in Goes de V.U. en in Terneuzen Groningen De geneeskundige studenten gaan wat Walcheren, Noord-Zeeland, Ter neuzen en W.-Zeeuwsch-Vlaanderen betreft, vooral naar Utrecht. De Oost-Zeeuws-Vlamingen gaan naar Nijmegen en de Bevelanden en Mid delburg naar de V.U. In al deze voor keuren is dus weinig lijn te ontdek ken, behalve dat in Midden-Zeeland de V.U., in Noord-Zeeland Utrecht en in Zeeuwsch-Vlaanderen Nijmegen het meest worden gekozen. Regionale verschillen Zoals gezegd Is het totale deelname percentage voor Nederland 15,9 pro mille. Zeeland heeft 11,6 pro mille. De „competitiestand" binnen Zeeland is als volgt: 1. Goes (21,4); 2. Mid delburg (19). Deze twee liggen dus boven het Nederlandse gemiddelde. Vervolgens komen 3. Terneuzen 15,44. W.-Zeeuwsch-Vlaanderen (15,3); 5. O.-Zeeuwsch-Vlaanderen (11,9); 6. Vlissingen (10,3); 7. Wal cheren (8,2) en 8. Noord-Zeeland (7,1). De hekkesluiters komen dus wel op zeer laag gemiddelde, al zijn er nog vele gebieden in ons land die slechter uitkomen. Schoonebeek met 1,8 pro mille draagt de rode lantaarn. Het onderwijs is één der eerste ge bieden in Zeeland waar een opwaart se lijn zichtbaar werd. Het doet er niet zo zeer toe hoe steil deze lijn loopt. Groei en expansie, daar gaat het om. Over een groot aantal jaren krijgt ook het kleinste percentage zijn volle kracht. ENKELE OPKLARINGEN Veranderlijke bewolking m hier en daar een bui. Meest matige noord westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. ZON 4 februari. Zon op 8.16 onder 17.83 MODERN/SERING WORDT OVERWOGEN ItVltl

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2