PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BRAZILIË ZOU BESLAG HEBBEN GELEGD OP DE „SANTA MARIA" Passagiers van schip aan land Kennedy doet voorstellen voor herstel Amerikaanse economie Groeiende interesse in Zeeland voor universitair onderwijs „Het spel is uit.. Maatregelen tegen afvloeiing kapitaal Bestrijding werkloosheid 7. 8. 9. 10. 11. MAAS BLIJFT STIJGEN IN NOORD-LIMBURG 12 VUURGEVECHT IN TSJECHISCH VLIEGTUIG Speelstraat Redelijk Auto te water echtpaar verdrinkt 204e jaargang - no. 29 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 3 febr. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.— Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (mar.. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlisslngerf Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3608 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 6213); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9, tel. 2395. Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. rel 2425. adrn tel. 2094. Radio-Lïssabon heeft donderdagavond een uit Recife afkomstig bericht omgeroepen, inhoudend dat de gezagvoerder en de be manning van de „Santa Maria" het schip hebben verlaten, waar op thans door Brazilië beslag zou zijn gelegd. Uit het hoofd kwartier van de Amerikaanse Atlantische vloot te Norfolk, in de staat Virgina, wordt gemeld dat schout-bij-nacht Smith, de be velhebber van het Amerikaanse eskader in de Caraïbische Zee, donderdagavond heeft meegedeeld vernomen te hebben dat Bra ziliaanse mariniers voorbereidingen treffen om aan boord van de „Santa Maria" te gaan. Hij voegde hieraan toe: „Het ziet er naar uit, dat het spel uit is". Smith zei dat de Braziliaanse admiraal Fernandez Diaz zo juist de „Santa Maria" had verlaten, waar hij heeft gesproken met de rebellenleider Galvao. Van admiraal Fernandez had hij verno men dat zich aan boord van de „Santa Maria" uitsluitend nog 24 rebellen bevonden. Alle andere opvarenden hebben het schip verlaten. Admiraal Diaz had gezegd dat hij onverwijld maatre gelen zou treffen om een compagnie Braziliaanse mariniers aan boord van de „Santa Maria" te zetten. Hij sprak de hoop uit, dat kapitein Galvao hem het schip vrijdag te 17.00 uur Ned. tijd of ficieel zou overdragen. De „Santa Maria" stoomde gisteren de haven van Recife binnen, waarna de landing volgde van de passagiers, die twaalf dagen waren vastgehou den. Doktoren controleerden de toe stand der passagiers, waarna, de eersten overstapten op sleepboten. Op de kade stonden ziekenauto's en autobussen te wachten. Douglas Pat- ton, een van de 42 Amerikanen aan boord van de „Santa Maria", vertelde dat zich kleine ongeregeldheden voor deden tegen het tijdstip van de lan ding. Hij zeide dat leden van de be manning een bewaker van kaperka pitein Henrique Galvao een pak slaag gaven. Een aantal van de 850 Portugese be manningsleden heeft vergeefs ge tracht aan land te gaan voor Galvao er eindelijk In toestemde de passa giers te laten debarkeren. Eerder verluidde dat Galvao zo snel mo gelijk zee wilde kiezen na voorraden aan boord te hebben genomen, on danks de gemelde aanwezigheid van Portugese en Spaanse oorlogsbodems op zee in de buurt van Recife. Niet naar Kongo President Ifasavoeboe van Kongo heeft een vcrzoclc om asiel Van Galyao afgewezen, omdat al zorgen genoeg heeft". Met K.L.M. naar ons land De 44 Nederlandse passagiers van de „Santa Maria", die ontscheept zijn, bevinden zich in goede welstand. Zjj hebben geen klachten over de behan deling, die zij van de rebellen hebben ontvangen. De passagiers, over het algemeen werknemers van de „Shell" en func tionarissen uit de Antillen, zullen met een speciaal vliegtuig van de K.L.M. rechtstreeks naar Nederland worden gevlogen. Er zijn talrijke kinderen onder hen. Zwijgplicht voor Nederlandse passagiers (Van onze Haagse redactie) n Met verbazing heeft men op H het ministerie van buitenland- s se zakén in Den Haag kennis m genomen van uit de Brazili- aanse havenstad afkomstige berichten, die vermelden dat M H de Nederlandse consul de Ne- derlandse passagiers aan boord van de Santa Maria zou heb- H ben te kennen gegeven dat zij zich dienden te onthouden van het verstrekken van infotma- ties aan de pers over hetgeen zij hebben meegemaakt aan boord van het' gekaapte schip. s Een woordvoerder van het mi- H nisterie in Den Haag deelde n mee: er is beslist geen enkele instructie van dien aard aan H de vertegenwoordigers van de |l Nederlandse regering in Bra- zilië verstuurd. fiiim* President Kennedy heeft in een gisteren aan het Amerikaanse congres toegezonden economi sche boodschap voorstellen ge daan voor „het herstel van de vaart in het Amerikaanse be drijfsleven". Hij heeft maatre gelen aanbevolen, welke volgens de president beogen het land te helpen op de weg van volledig herstel en voortdurende groei. Wanneer de voorgestelde maat regelen voor deze taak onvol doende mochten blijken, aldus Kennedy, zullen binnen de eerst komende 75 dagen nieuwe voor stellen aan het congres worden gedaan. Het do'or de president ingediende pro gramma omvat de volgende voor stellen Toeneming van de toevloeiing van krediet voor binnenlandse doeleinden door het stimuleren van een daling in de renteta rieven op lange termijn waar bij tegelijkertijd de huidige ren tetarieven voor gelden op korte termijn gehandhaafd blijven, teneinde te voorkomen, dat gelden naar het buitenland af vloeien. Het stimuleren van de binnen landse woningbouw door ver mindering van de hypotheken, welke in het bezit zijn van de regering. Uitbreiding van de periode, waarin uitkeringen in verband met de werkloosheid worden ontvangen. Hulpverlening aan gebieden, waarin omvangrijke en chroni sche werkloosheid voorkomt door nieuwe wetgevingen op het gebied van de ontwikke ling. Het scheppen van een voedsel- verstrekkingsprogramma voor behoeftige gezinnen. Verhoging van de ouderdoms pensioenen. 1. Lonen omhoog Een onmiddellijke verhoging van het minimum-uurloon tot 1,15 dollar, binnen twee jaar te verhogen tot 1,25 dollar (het huidige minimum is 1 dollar). Versnelling bij de uitvoering van openbare werken teneinde de werkloosheid te verminde ren. Aanvullende belastingfacilitei ten voor investering in gebou wen en installaties. Besteding van meer middelen aan onderwijs, gezondheidswe zen, onderzoek en opleiding. Investeringen hulpbronnen. in natuurlijke In zuid en midden Limburg zakt het Maaswater, maar in noord Limburg benedén Venlo is er nog was, de hoogste stand van de rivier wordt hier vandaag verwacht. De oude kern van het dorp Bergen, waarop het ge meentehuis staat, is sinds gis- t middag een eiland gevvo den. De verbinding tussen het dorp en de rijksweg Venlo-Nij- megen staat onder water, de buurtschap Aijen is geïsoleerd, evenals Well. Als vanochtend de hoogste stand is bereikt, zal het water liet peil van Kerstmis 1952 hebben bereikt. De rivier staat zo hoog, dat hooglig gende schepen niet onder de spoor brug bij Venlo door kunnen, zodat er een flink aantal schepen voor de brug voor anker is gegaan. In het dorp Geysteren wilde men het water voor zijn door het aanleggen van een nooddijkje, maar het water was vlugger. Adviescommissie Oprichting van een nieuwe ad viescommissie ten behoeve van de president voor de politiek wat betreft de verhoudingen tussen werkgevers en werkne mers teneinde „het tot stand komen van collectieve arbeids overeenkomsten, vrede in het bedrijfsleven, gezonde loonpo litiek, gezonde prijspolitiek en prijsstabiliteit, een hogere le vensstandaard, toegenomen produktiviteit en de concurren tiepositie van Amerika op de wereldmarkt tc bevorderen". Aan alle kanten werd het Portugese schip „Santa Maria" belaagd door de pers. Deze radiofoto uit Recife laat zien hoe een fotograaf van ,£iife", die er in is geslaagd de romp van de „San ta Maria" half te beklimmenvanaf een touwladder aan leden van de be manning smeekt hem aan boord te laten voor het maken van foto's. Voorlopig maakten de bemannings leden alleen maar foto's van hem.... Het Oostenrijkse nieuwsagent schap A.P.A. zegt van reizigers uit Praag vernomen te hebben, dat drie gewapende jongelieden gepoogd hebben zich meester te maken van een Tsjechosïowaaks passagiersvliegtuig en de be manning te dwingen naar een westelijk land te vliegen. Zij verwondden met revolverschoten de 2e piloot en de marconist voor dat zij overweldigd werden. Een pas sagier werd licht gewond. Het voor val zou vrijdag plaats gehad hebben. Kort nadat het toestel uit Praag was vertrokken, hadden de jongelie den hun revolvers getrokken en de passagiers in bedwang gehouden. Twee van hen gingen naar de cockpit en trachtten de bemanning te dwin gen, een andere koers te nemen. De eerste piloot liet het toestel een on verwachte wending maken om de jon gens in de war te brengen. Er volg de een kort gevecht waarin leden van de bemanning en enkele passa giers de jongens wisten te overmees teren. Het vliegtuig, dat op weg was naar Bratislawa, keerde naar Praag terug. Daar werden de jongens, die alle drie ongeveer 16 jaar zijn, aan de staatsveiligheidsdienst overgele verd. Blijkens een mededeling van de Oost- duitse regering werken ongeveer een half miljoen Oostduitse huisvrouwen een ge deelte van de dag in fabrieken en kanto ren. om het gebrek aan arbeidskrachten te helpen opvangen. STATISTIEKCIJFERS WIJZEN VIT: Aantal studenten nog beneden landelijk gemiddelde De deelname van Zeeuwen aan het universitaire onderwijs is vanouds gering. Van 1954 tot 1958 is zij echter meer gestegen dan voor ons gehele land geldt. Wij zijn nog vrij ver van het nationale gemiddelde verwij derd, maar zijn bezig de achter stand in te halen. Dit zijn de belangrijkste conclusies uit een publikatie van het Centraal Bu reau voor de Statistiek over de sociale en regionale herkomst van de studenten. De redenen voor de nog altijd ge ringe belangstelling is duidelijk. Voor een deel liggen zij in de vrij grote afstand van de universiteiten en ho gescholen, waardoor de student, die iedere avond huiswaarts keert, hier vrijwel onbekend is. Daarom heeft Groningen met zijn universiteit een deelname-percentage (uitgedrukt in 1000 inwoners van 18-29 jaar) van 19,6 pro mille en Zeeland een van 11,6 pro mille. Nog lager komen Drente met 9,2 pro mille, Noord-Bra bant met 10,6 pro mille, en Overijsel niet 9,3 pro mille. Aan de top staat Utrecht met 20,3 pro mille, terwijl het nationale gemiddelde 15,9 pro mille bedraagt. Er spelen hierin na tuurlijk nog andere factoren dan de afstand een rol. De welstand bijvoor beeld verklaart waarom Drente zo laag uit komt. Het inkomen per ge zin in Zeeland evenwel is ongeveer gelijk aan het Nederlandse gemid delde, zodat deze factor niet ongun stig kan werken. Plattelandskarakter Een derde factor is het plattelands karakter. Waar weinig steden zijn waar dus de zogenaamde urbanisatiegraad gering is wo nen relatief weinig mensen die ge rekend worden tot het hoger en middelbaar milieu. Bijna 65 pro cent van de studenten heeft een vader die zelf een academische op leiding heeft, fabrikant is. tot het hogere en middelbare kader be hoort. In ons gewest liggen deze kaarten ongunstig. Hetzelfde geldt voor de deelname van vrouwen, die in Zeeland het geringst is en het totale cijfer drukt. Daar staat te genover dat het cijfer voor de man nen er gunstiger uitziet dan het totale cijfer. V oorkeurvakken De vraag aan welke vakken en uni versiteiten de Zeeuwse studenten de voorkeur geven is ook te beantwoor den. Van 1954 tot 1958 is het aantal studenten er toegenomen van 411 tot 524 of met 33 procent. In dezelfde tijd bedroeg de stijging in ons land 22 procent. De grotere stijging in onze provincie is vooral toe te schrij ven aan de letteren en wijsbegeerte, de diergeneeskunde, de economie, de landbouwkunde, de genees- en tand heelkunde. In de technische sector heeft de Zeeuw vooral interesse voor de weg- en waterbouw en de schei kunde. Het aantal theologische stu denten (24) mag gering lijken, bet beloopt nog altijd 3 procent van bet Nederlandse totaal (824). De verschillende streken van Zee land hebben geheel andere voorkeu ren voor de universiteiten en hoge scholen. Zij die letteren en wijsbe geerte studeren hebben op Walcheren en in Terneuzen een voorkeur voor Leiden. Op de Bevelanden gaan zij overwegend naar de Vrije (Gerefor meerde) Universiteit in Amsterdam (Zie slot pag. 2 kol. 6) kantlijn De minister van verkeer en water staat werkt aan wijziging van 't wegverkeersreglement, waar door het mogelijk zal worden, be paalde straten of wegen te verbieden voor een of meer soorten voertui gen. Hij wil namelijk de mogelijk heid openen om in de bebouwde kom van een gemeente een aantal stra ten te bestemmen tot zogenaamde „speelstraten" voor kinderen. Het is algemeen bekend, dat het gemoto riseerde verkeer een groot aantal slachtoffers maakt onder kinderen. Vooral in oudere stadswijken, waar speelgelegenheid schaars is en trot toirs dikwijls ge heel ontbreken, staan spelende kinderen aan grote gevaren bloot. 'ie gevaren zouden minder erg zijn wanneer het gemotoriseerde verkeer deze verouderde en moeilijke stra ten vermeed, maar dat is op de spitsuren niet altijd het geval. Tijdens die spitsuren perst het mo- torverkeer zich ook door straten, die feitelijk ongeschikt zijn voor motor- verkeer, maar waar toch veel kinde ren spelen. De komende wetswijzi ging zal nu aan gemeentebesturen en andere wegbeheerders gelegen heid geven het motorverkeer uit enkele van die straten te weren. Dat behoeft dan niet alleen in ver ouderde stadswijken te geschie den, want 't ligt voor de hand, dat er ook in de nieuwe wijken wel straten zullen zijn, die zonder groot bezwaar voor het motorverkeer ge sloten kunnen worden. Men geeft daarmee aan spelende kin deren een bescherming, die zij op dit ogenblik missen en die zij blij kens het grote aantal ernstige ver keersongelukken, niet kunnen mis sen. Gehoopt moet worden, dat de ge meentebesturen in de toekomst op gepaste, maar toch ook doortastende wijze van deze mogelijkheid gebruik zullen maken. Het staat wel vast dat daardoor een aantal kinderlevens gespaard zal worden en het initiatief van de mi nister van verkeer en waterstaat moet dan ook bijzonder worden toe gejuicht. Willem van Otterloo, dirigent van het Residentie-orkest, heeft geprotesteerd omdat staats secretaris Scholten aan zijn advies commissie voor het orkestwezen (de cómmissie-Witteman) de vraag heeft voorgelegd of ten behoeve van het Concertgebouw-orkest als „nationale instelling" bijzondere maatregelen nodig zijn. Van Otterloo heeft nu de ze week tijdens een persconferentie betoogd, dat deze vraag een gevaar lijke suggestie met zich meebrengt en hij meent, dat uitvoering van de ze suggestie voor het Residentie-or kest funeste gevolgen zal hebben: Amsterdam zal door een betere sala riëring (de „bijzondere maatrege len"!) altijd de beste krachten kun nen aantrekken. De vraag is interessant: is het Con certgebouw-orkest een nationale in stelling? In het buitenland het valt niet te ontkennen wordt het vaak inderdaad als hét nationale or kest van Nederland beschouwd. Iets anders is evenwel of deze kwalifica tie alleen en uitsluitend gegrond is op de hoge muzikale prestaties van het orkest. Wij geloven dat niet. De unieke plaats van het Concertge bouw-orkest is meer een gevolg van de optelsom: „fameus orkest plus di rigentenreputatie (het orkest van Mengelberg!) plus de naam Amster dam" dan alleen van de prestatie. Het Residentie-orkest heeft het in dit opzicht veel moeilijker: het be schikt immers niet over een be roemde zaal, niet over een interna tionaal bekende geschiedenis en niet over de achtergrond van een stad als Amsterdam, dat op zichzelf voor buitenlanders al een begrip is. De basis, waarop de reputatie „nationa le instelling" rust lijkt ons nogal smal, zeker wanneer bovendien in aanmerking wordt genomen, dat het orkest vrijwel uitsluitend in Amster dam optreedt. Amsterdam is Neder land niet. Wij achten het begrijpelijk, maar vooral ook redelijk dat Van Otterloo heeft geprotesteerd. Er behoort immers slechts één maat staf te zijn om de „unieke" positie van een orkest te bepalen, namelijk de artistieke prestatie. En wij gelo ven niet, dat in dit opzicht het Haagse en het Amsterdamse orkest veel verschillen. Wanneer de com- missie-Witteman daarover moet ad viseren, dan begeeft zij zich op het gladde ijs van de subjectieve waar debepaling. Laat zij maar liever op de vaste wal blijven. Het ongeveer 60-jarige echtpaar K. uit Amersfoort is gisteravond om het leven gekomen, nadat de auto waarin ze waren gezeten in de Drentse Hoofdvaart raakte. Het ongeluk gebeurde onder Hijker- smïdel, waar de rijksweg langs de Drentse Hoofdvaart loopt. Oifiwonen- den hebben wel getracht de portieren van de auto te openen, maar het lukte niet. Toen een kraanwagen het voertuig had opgetakeld bleken de inzittenden overleden. Mogelijk is de mist oorzaak van het ongeluk.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1