Communisten tegen nozemplaag in actie GLYCA miriMm De dood op het verkiezingspad Ruwe handen? PILOOT STORM ontvoerd in de stratosieer AMSTERDAMSCHE BANK MELDT HOGERE NETTO-WINST PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 3 FEBRUARI 1961 Strenge maatregelen tot de doodstraf toe Evenals de Russische pers houden de kranten van de satellietstaten zich de laatste maanden opvallend druk bezie met het nozemprobleem. Uit artikelen en uit gesprekken met communistische functionarissen in de landen van het Oost-blok blijkt, dat men tegenover dit verschijnsel achter het IJzeren Gordijn voorlopig tamelijk hulpeloos staat. Regelmatig aarzelt de overheid tussen strenge straffen en opvoedkundige maatre gelen. In Roemenië en Bulgarije is men in bijzonder ernstige gevallen, zoals bij gewelddaden, zelfs voor de doodstraf niet teruggeschrokken, zo schrijft de Frankfurter Allgemeïne- Het valt de communisten niet ge makkelijk het bestaan van jeugd benden in een „socialistische maat schappij" te verklaren. Kenmerkend Is in dit verband het volgende ci taat uit het orgaan van het Bul gaarse communistische Jeugdver- bond „Narodna Mladesch": Onze partij en onze volksregering hebben voor de jonge generatie gunstige ar beidsvoorwaarden geschapen, en het is vreemd, dat een jong mens niet werkt en ten koste van de inspan ning van anderen leeft. Men probeert of de ouders of het kapitalisme voor de houding der kinderen verantwoordelijk te stel len. Zo schreef onlangs een andere Bulgaarse krant: De oorzaak van vele dezer afwijkingen van het so cialistische principe wortelt bui ten onze socialistische maatschap pij. Ze liggen in de kapitalistische Auto op dak Gistermorgen vroeg is boven op s- het dak van een ziekenhuis te Londen een kleine auto aange- troffen. Het autootje was kennelijk met touwen van de straat naar boven gehesen op het dak van n het zwembad van de verpleeg- sters. De avond tevoren was er n feest gevierd na een rugby- wedstrijd tussen ploegen van §i twee ziekenhuizen. De directie van het ziekenhuis maakte zich niet veel zorgen over de vreemde vogel op haar dak. Degenen die het voertuig- n je erop hadden geplaatst, zou- den het wel weer verwijderen. En zo geschiedde. Gisteravond laat- stond--de auto weer op straat. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllüllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllillll. KERKNIEUWS HERV. KERK Beroepen te Oldekeppel W. J. J. v. d. Waal, legerpredikant te Amersfoort; bedankt voor Groot Ammers H. N. van Hensbergen te Renkum; voor Kootwijkerbroek L. Blok te Capelle a/d IJsel. GEREF. KERKEN Beroepen te Hengelo (Ov.) J. Lugtig- heid te Slootdorp; te Dordrecht J. Heule te Rotterdam-Zuid. GEREF. GEMEENTE Beroepen te Krabbendijke K. de Gier te Den Haag; tweetal te Vlissingen C. van Dam te Rotterdam-Zuid en A. Hofma te Zeist, van wie eerstge noemde is beroepen. AdvertentieJ Heeft U het in de gaten: de echte sigarenliefhebbers hebben Karei I's vernieuwde ELEGANT ontdekt! Gun uzelf dat genot ook. Een 27 cents bolknak van klasse. nabuurschap waar vandaan de aanstekende bacillen van de bur gerlijke moraal langs onzichtbare wegen bij ons belanden." Verklaringen van dit soort stellen echter op de duur niet tevreden, want uit berichten in de Hongaar se pers werd pas onlangs duide lijk, dat vele leden van georgani seerde nozembenden in staatsin- ternaten opgevoed waren, en verblijf van 8 tot 10 jaar in deze opvoedingsinrichtingen zo heet te het, zou vele jongelui zo van het werkelijke leven vervreemd hebben, dat zij op het verkeerde pad raakten. De genegenheid van ouders en lera ren moesten zij ontberen, evenals het vooruitzicht, om in het beroeps leven normaal te slagen, na hun ontslag uit de internaten. De campagne tegen de nozems va rieert van ironische artikelen in de kranten tot morele straffen door „volksrechtbanken" en opsluiting in nieuwgebouwde opvoeaingsinrich- tingen. Niet in alle communistisch gere geerde landen worden de uitspraken van de rechtbanken openbaar ge maakt. In Roemenië staat men bij voorbeeld op het standpunt, dat de uitspraken toch wel in de „betrok ken kringen" circuleren en teveel publikatie slechts' schadelijk Is- Strijd om erfenis van Chessman Advocaat George T. Davis heeft in San Francisco een eis van 20.000 dollar ingesteld tegen de erfenis van de misdadiger Caryl Chessman. Davis was een van de juristen die Chessman probeerden te redden van de gaskamer, waarin hij op 2 mei 1960 het leven liet. De advocaat zei dat hij met Chess man was overeengekomen, dat hij tienduizend dollar baar geld en een gedeelte van de gelden aan auteurs rechten zou krijgen van een boek, dat Chessman over de carrière van Davis zou schrijven. Hij schatte dat het boek 50.000 dollar zou hebben opgebracht. De overeenkomst tussen Chessman en Davis was gedateerd 26 oktober 1955. Chessman schreef zijn biogra fie over Davis niet, maar publiceerde „The face of justice". Het boek ver scheen in 1957 en behandelde enkele van Davis' gevallen als advocaat. Daarvoor had Chessman geschreven „Cell 2455, Death Row". Chessman benoemde bij testamen tairebeschikking zijn tweede advo caat, mejuffrouw Rosalie Asher uit Sacramento, tot executrice. In juli 1960 werd Chessmans erfenis geschat op 1896 dollar baar geld, en verschil lende niet gepubliceerde manuscrip ten. Chessman had verklaard dat hij vrijwel al zijn aan boeken verdiende geld aan zijn verdediging was kwijt geraakt. Tegen Chessmans nalatenschap loopt reeds een eis van 10.436 dollar, inge diend door zekere William J. Linhart uit Richmond, Californië. Oostenrijk arresteert nazi jodenverdelger De Oostenrijkse politie heeft de 49- jarige voormalige SS-officier Her mann Höfle aangehouden wegens medeplichtigheid aan de „oplossing van het Joodse vraagstuk" onder het bewind van de nazi's. Hij werd gearresteerd in zijn woning te Salz burg. Volgens het Oostenrijkse ministerie van justitie wordt Höfle moord ten laste gelegd. Hij zou een leidende rol hebben gespeeld bij de vervolging van de Poolse joden, in het bijzonder in Warschau en Lublin. Intussen worden in Oostenrijk ook aanhoudingen verricht onder men sen, die het nationaal-socialisme nieuw leven willen inblazen. In het weekeinde werd de voormalige gouw- inspecteur van de N.S.D.A.P. in Oberdonau, Schachermayer, gearres teerd. Daarna werden te Krems een ingenieur en in Graz een verbin dingsman aangehouden. (Advertentie) SOCRATES-AFFAIRE-IN JAARVERSLAG De ontwikkeling van het bedrijf en de bedrijfsresultaten in 1960 stem men het bestuur van de Amsterdam- sche Bank N.Y., blijkens het jaar verslag, tot tevredenheid. De totale balanssom steeg van 2.191 miljoen tot 2.509 miljoen. Van de toever trouwde middelen, die met 312 miljoen toenamen, kwam rond 28 miljoen op rekening van termijnde posito's, de rest onder het hoofd crediteuren, Onder de uitzettingen namen de debiteuren toe met 201 miljoen. Van deze stijging kwam niet meer dan 88 miljoen op reke ning van binnenlandse bedrijfsdebl- teuren, het restant betreft groten deels kredietverlening aan buiten landse ondernemingen en banken. De invloed der uitzettingen in het bui tenland vond tevens wederom zijn neerslag in verscheidene andere ba- lansposten. Hoewel de naam van de failliet ver klaarde bouw- en handelsonderne ming „Socrates" niet wordt genoemd, wordt in het jaarverslag toch aan dacht geschonken aan enkele finan ciële en intern-zakelijke aspecten van deze affaire. Zoals bekend stellen politie en justitie een onderzoek in naar de strafrechtelijke aspecten. De directie van de Amsterdamsche Bank schrijft over deze zaak in het jaarverslag het volgende: Zijn wij over de ontwikkeling ën de resul taten van ons bedrijf tevreden, wij willen niet nalaten in dit verslag enige nadere toelichting te geven met betrekking tot een uitermate te leurstellende ervaring, die weliswaar reeds in het vorig boekjaar werd op gedaan en intern verwerkt, doch pas in de loop van dit jaar als gevolg op een wijze in de publiciteit kwam,' die ons noopt daarop dieper iir. te. giari. e directie brengt in herinnering, dat in de algemene vergadering van aandeelhouders, de president-com missaris de volgende verklaring af legde: ,,In de loop van het verstreken boekjaar hebben wij tot ons leed wezen moeten vaststellen, dat de onderdirecteur het in hem gestel de vertrouwen heeft beschaamd, doordat hij met veronachtzaming van de limites van zijn mandaat eigenmachtig krediettransacties heeft tot stand gebracht. De over schrijding van zijn bevoegdheden was van dusdanig karakter, dat wij hem, na verlening van een kort ziekteverlof, in overweging gaven zijn ontslag aan te vragen, hetgeen hem met onmiddellijke in gang werd verleend. \Voor de eventuele verliezen, die uit deze transactie kunnen voort vloeien, zijn ruime voorzieningen getroffen". Nationale Handelsbank- Rotterdamsch Bank Naar wij vernemen, blijft de gele genheid voor verwisseling van aan delen Nationale Handelsbank in aan delen Rotterdamsche Bank, op de in oktober 1960 gepubliceerde voor waarden, tot nader aankondiging opengesteld. Zoals reeds eerder is medegedeeld, is op een zeer klein deel na door aandeelhouders Na tionale Handelsbank van het aan bod tot verwisseling gebruik ge maakt. Een rechtbank in Voss, westelijk Noor wégen, heeft de Noorse gids Hogne Riis- nes vrijgesproken van schuld aan de brand in het Stalheim-hotel, in juni 1959, waarbij 25 mensen om het leven zijn geko men, onder wie twee Nederlandse toeris ten. De gids #/as beschuldigd van onvoor zichtigheid bij het roken op zijn kamer. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Algemeen vaste stemming Het marktsentlment kenmerkte zich don derdagmiddag in een algemene vaste stemming voor de internationale waar den. De handel was zo nu en dan vrij levendig, vooral in de oliehoek en de AKU-aandelen. Aan het aanhoudende koersverlies voor de Philipsaandelen van de voorgaande beursdagen, kwam giste ren een einde. Het fonds, dat woensdag met Kon. Olie in een overigens weinig veranderd Wallstreet, vast in de markt lag, gaf donderdagmiddag op het Dam rak een flink koersherstel te zien. Bij een notering op 1131 bedroeg de koers winst circa 14 punten, vergeleken met het vorige slot. Kon. Olies trokken veel aandacht. Na een laagste koers van f 145.50 steeg de prijs tot circa f 146, tegen f 143,40 als vorig slotniveau. De stukken werden voor lokale rekening gekocht. De arbitrage ging tot vooraankopen over met de bedoeling, de stukken later op de dag in New York met winst te kunnen spuien. Ook uit de vorige hoeken nam de arbi trage wat aandelen mee naar huis. Over het algemeen was men in arbitragekrin gen in Amsterdam van mening, dat Wall street gisteravond wel eens vast zou kun nen openen. AKU's zetten de vaste ten dentie van woensdag verder voort met een koerswinst van circa 8 punten op 531. Hoogovens 20 punten hoger op De vaste stemming voor dit fonds was hoofdzakelijk het gevolg van de dividend- verhoging van 6 tot 9 pet door de Dort mund Hörder Höteunion in West- Duitsland. Hoogovens bezit ruim 40 pet. van het aandelenkapitaal van Dortmund Hörder. De handel in Hoogovens was van geringe omvang. Met Unilevers de het donderdag niet erg vlotten. De margarine-aandelen schommelden rond de vorige slotkoers. Aandelen Kon. Olie noteerden boven pariteit New York. De scheepvaartwaarden konden niet goed loskomen en bleven, vergeleken bij de overige marktstemming, ten achter, behaalde koerswinsten in deze afdeling bleven tot 1 k 2 punten beperkt. Ook hier was de omzet niet groot. In de cultuur sector gaf Amsterdam Rubber een ver rassend koersherstel te zien van ruim 4 punten tot 133. Het koersverloop in deze aandelen van de ene op de andere dag begint grillige vormen voor aandeelhou ders aan te nemen. Certificaten Deli wer den hoger geadviseerd. De drukte in de nieuwe staatslening is van zeer korte duur geweest. Zij heeft slechts één dag geduurd. Donderdag was het in dit fonds en de overige staatsfondsen zeer rustig. De stemming was door elkaar iets vrien delijker. Claims Fokker werden voor de eerste ver- handeldag op f 1500 geadviseerd, tegen f 1995 als theoretische waarde bij een koers van 500 pet. voor de aandelen. De eerste verhandeldag van claims Desseaux werden op de incourante markt op f geadviseerd, neerkomende op 190 pet voor een aandeel- Aandelen Scholten Foxhol lagen „willig" in de markt en kregen de advieskoers van 1175 tot 1200 op het gepubliceerde gunstige dividend- voorstel, plus de komende emissies. De laatstgedane koers was 1110. Prolongatie 3 pet. (Advertentie) Alléén helpt direct! D R. E. J. S WA AB'S VERENIGDE FABRIEKEN 1704. De Baas keek van zijn ene handlanger naar de andere, de wenkbrau wen opgetrokken terwijl hij voortging: „Je bent bij geval geen flinke kist te gengekomen Een lang werpige kist, ongeveer zó groot?" Arend volgde de gebarende handen en reali seerde zich te laat dat zijn ogen hem hadden verraden. Hij herinnerde zich inder daad zo'n kist opzij gescho ven te hebben, vlak voor dat de haaien op hem af waren geschoten. „Juist", knikte de Baas, „ik zie dat je mij begrijpt, jong. En daarom kom jij ons nu zo mooi van pas. Die kist willen we hier hebben!" Piloot Storm vertrok geen spier, maar hij kreeg weer dat vreemde gevoel in zijn maagstreek. Naar de lagune wijzend, sprak hij effen: „Daar zit ten haaien. Ze hebben in die boot zeker iets van hun gading aangetroffen. Ik stoorde ze". De baas schudde meewarig het hoofd. „Och ja? Dat zal Johny zijn. We vroegen ons al af wat er met hem gebeurd was, nietwaar jongens? Jammer, 't was een taaie rakker, die Johny. Maar over hem hebben we 't nu niet. Die kist is het enige wat ons interes seert, begrijp je? En jij zorgt dat het ding hier boven komt!" /VVVVVVVVVVVVVWVAA/VWVVN Amsterdamse wisselmarkt CONTANTE PRIJZEN. Amsterdam, 2 februari. Londen 10.59%10.60; Montreal 3.80%— 3.81%; Brussel 7.58 7.58%; Stockholm 73.15—73.20; Milaan 60.82%—60.87%; Oslo 52.89% —52.94%; Lissabon 13-20—13.21%; New York 3.77H—3.77*8; Parijs 77.09—77.14; Frankfort 90.53— 90.58; Zurich 87.63%—87.68%; Ko- penhagen 54.7554.80; Wenen 14.50%14.51'/». VWWVVWVWVVVVWVWYTT 1 febr. 2 febr. Nederland 1959 (4%) 101 A 101A Nederland 1951 (3%) 97'/« 97V» Nederland 1948 (3% 90% 90A Nederland 1959 (3V«) 90% 90% Nederland 1947 (3%) 3 94% 94% Nederland 1937 3 91'/» 91% Dollarlening 1947 3 89% 89% Investeringscert. 3 99% 99% Nederland 1962-64 3 99 A 99% Ned- Indië 1937 3 98% 99 6 Woningbouwlening 1957 109% 109% Ned. Handelmij. 329'/» 330 Alg. Kunstzijde Unie 522 523gb Berghs' en Jurgens 280 Calvé-Delft 855 863 Hoogovens n.r. 870 886gb Ned. Kabelfabriek 6S5gb 690gb Philips 1161% 1131% Unilever 877 877 Wilton-Feijenoord 261 263 Billiton 528 531b Kon. Petroleum Mij. 143.10 146.10 Amsterdam Rubber 128 %gb 134gb Holland Amerika Lijn 156 156% Kon. Paketvaart 158%gb 156 Rotterdamse Lloyd 173 171 Scheepvaart Unie 167% 168 Stv. Mij. Nederland 187 186 K.N.S.M. 224% 223% Ver- H.V.A. Mij. N.V. 140% 140% Deli Mij. 176 176.50 Bank voor Ned. Gem. 4% 99% Van Berkels Patent 371gb 370gb Albert Heijn 435 4301 Bronswerk 178 180 Centrale Suiker 472 470 Kon. Mij. De Schelde N.B. 4201 420 Intern. Nickel 61% 62% American Motors 18% 18A Anaconda 49% 50% Baltimore en Ohio 38% 39 Bethlehem Steel 46 46% General Motors 43% 42% Kennecott 83% 83% New York Central 18% 18% Pennsylvania 12% Republic Steel 60% 60% Shell Oil Comp. 83 85% Tide Water 23% 23% U.S. Steel 82% 83% Nat. Can. Corp. 9% PREMIELENINGEN. Amsterdam 1951 85% Eindhoven 1954 82 Enschede 1954 81% Den Haag 1952 I 92% Den Haag 1952 II 02 Rotterdam 1952 I 89% Rotterdam 1952 II 92 Rotterdam 1957 100 100 Utrecht 1952 91% 04 Amsterdam 1956 I 84% 84% Amsterdam 1956 n 93% 93% Amsterdam 1956 III 92% 92% Amsterdam '33 (C. en A.) 105% Dordrecht 1956 83% 83% Alkmaar 1956 85 851 Zuid-Holland 1937 0 7% 97% ANP-CBS BEURSINDICES 31-1 1-2 2-2 Intern. Concerns 600.20 599.76 606.77 Industrie 363.53 363-95 362,90 Scheepvaart 195.65 194.55 192.59 Banken 243.83 234 13 234.18 Handel enz. 161.96 161.15 161.76 Algemeen 424.83 424.48 427.45 0 De secretaris voor landbouwzaken van de Oostduitse Socialistische Eenheids Par tij (communistisch). Gerhard Griineberg. heeft in een artikel in Neuer Weg meege deeld dat het ploegen en zaaien van win terkoren op de collectieve landbouwbe drijven „tengevolge van abnormaal slecht weer en ten dele door organisatori sche fouten" niet op tijd is voltooid. Rem-Saus is lichter en in vele gévallen nóg fijner dan mayonaise. Slechts f 1.20 per grote pot. Verse, fijne Remouladesaus? 36 Edmund Crispin had hem van Sanford Sanford Angelorum gevoerd en van daar naar een heel klein dorpje, dat de romantische doch volstrekt on toepasselijke naam Dawn Dageraad droeg. Op ongeveer zes kilometer afstand van een telefoon was hij echter op alle mogelijke manieren in het ongerede geraakt en nu was- hij weer bij de elektricien om te v/orden opgelapt. Fen voelde er al les voor om het hele ding te laten stikken, maar voor kapitein Watkyn was de gehele verkiezingscampagne ontaard in een soort duel tussen hemzelf en de geluidswagen en hij wilde er dan ook niets van horen. Hij gaf Fen te verstaan dat zijn re putatie op het spel stond en dat hij hem, desnoods met geweld, op de dag van de verkiezingen weer de straat op zou slepen- Fen ging er zwakjes tegenin, maar moést het na een paar minuten opgeven. Nog verontrustender dan de geluids wagen was het probleem van mijn heer Judd. Mijnheer Judd was amok gaan lopen- Zijn oorspronkelijke aar zeling om zich actief voor Fens par_ tij in te zetten had alras plaats ge maakt voor een ijver, die zowel Fen als kapitein Watkyn de stuipen op het lijf joeg. Hij opende alle verga deringen; hij oreerde eindeloos; hij bracht uren in de leeszaal van San ford Morvel door om een op feiten materiaal gebaseerde aanklacht te gen het partijsysteem in de politiek op te stellen en werkte dat uit tot 'h historisch-filosofische studie, waarmee hij Fen en kapitein Watkyn op alle mogelijke en onmogelijke tijden verveelde. In het begin dacht Fen dat hij dat allemaal deed om Jacqueline te imponeren, maar toen hij zag met welke belangeloze ijver mijnheer Judd zijn zaak diende, moest hij die theorie laten yallen. Het werd al spoedig duidelijk dat mijnheer Judd reageerde zoals elleen een man, die gewoonlijk een terugge trokken leven leidt, kan reageren wanneer plotseling aller ogen op hem zijn gericht Het was hem naar het hoofd gestegen als (ik citeer op nieuw kapitein Watkyn) koppige wijn en hij kon er niet genoeg van krij. gen. Hij stelde het geduld van Fen en kapitein Watkyn voortdurend op de proef, want kapitein Watkyn had zich nooit voor politieke vraagstuk ken als zodanig geïnteresseerd en Fen had alle belangstelling, die hij oorspronkelijk mocht hebben beze ten, verloren. Ze bezagen mijnheer Judd's onverwachte activiteit met de gelatenafschuw die Frankenstein moet hébben gevoeld toen hij voor het eerst werd geconfronteerd met het monster. En mijnheer Judd zwoegde onverdroten voort, als de bezemsteel van de tovenaarsleerling en noch Fen, noch kapitein Watkyn wisten welke toverspreuk hem kon tegenhouden. „Mijnheer Judd is geobsedeerd door de politiek", zei Fen somber. „Hij is net een kind, dat ontdekt heeft dat het zijn eigen naam kan schrij ven en daarmee doorgaat tot het erbij neervalt." „Aha", zei kapitein Watkyn diep zinnig. Het valt niet te ontkennen dat mijn heer Judd vele stemmen voor Fen won, doch deze winst werd tot op zekere hoogte te niet gedaan door de hoofdredacteur van Het Adver tentieblad voor Sanford. Peek en Omstreken, die in zijn pogingen om zich te revancheren voor de dienst, hem door Fens vader bewezen, alle perken van de goede smaak en het gezonde verstand te buiten ging. Op die bewuste donderdag publiceerde hij een artikel, waarin hij Fen zo in de hoogte stak, dat hij ernstig inbreuk maakte op de gulden regel der objectiviteit waar de Blitse jour nalistiek zo prat op gaat. Zelfs ka pitein Watkyn, wiens optimisme een onontbeerlijk onderdeel vormde van zijn beroepen die zich dientengevolge niet gemakkelijk liet ontmoedigen, was enigszins uit het veld geslagen. „Ja, kerel, het ziet er verdacht uit", zei hij. „Het lijkt net wat het is. afgesproken werk en ik ben bang dat het je meer kwaad dan goed zal doen. 't Is ongelofelijk hoe tactloos die journalisten kunnen zijn Er waren intussen natuurlijk be langrijker journalisten dan de hoofd redacteur van Het Advertentieblad voor Sanford, Peek en Omstreken in Sanford opgedoken. Zoals gezegd werd er in het begin aan de verkie zingen maar weinig aandacht be steed; een paar boulevardbladen brachten kleine berichtjes met als kop „Professor-detective gaat in de politiek" of iets dergelijks, maar verder maakten ze er geen werk van. De moorden en ontsiapping van Elphinstone vormden echter be langrijker nieuws en om de een of andere onnaspeurbare reden werd daardoor ook de Interesse voor de verkiezingen gewekt. Het duurde niet lang of politieke en misdaad reporters zaten schouder aan schou der in de Sandfordse cafés, maak ten ruzie over het gebrek aan ac commodatie en vergaarden tussen de bedrijven door voer voor de druk persen- Fen, die zowel met de po litiek als met de misdaad te maken had, stond in het middelpunt der belangstelling. Maar zijn Machia. velliaanse pogingen om informaties over de moorden te verkopen voor politieke steun liepen op niets uit. Geen enkele journalist dat kon hij weten en waarschijnlijk wist hij het ook wel was gemachtigd om op dergelijke voorstellen in te gaan. Misschien was dat maar beter ook, want Fen was niet in het bezit van belangrijke informaties. Als men zijn aanbod had geaccepteerd zou hij die hebben moeten verzinnen en hoeveel ervaring hij in dit soort dingen ook bezat, hij zou uiteindelijk beslist te gen de lamp zijn gelopen. De repor ters moesten zich daarom tevreden stellen met mijnheer Judd, die ein deloze redevoeringen afstak, zowel over de misdaad als over de poli tiek. Zijn terloops gemaakte opmer_ kingen over het eerste onderwerp althans, werden overal gepubli ceerd; Annette de la Tours uitge ver dronk in het vervolg bij zijn lunch Lafite in plaats van Margaux. En zo was iedereen tevreden. Nadat Fen in het ziekenhuis af scheid had genomen van Wolfe en Humbleby ging hij naar „De Witte Leeuw" waar hij een afspraak had met kapitein Watkyn. Die zat zielig in elkaar gedoken in de hal onder 't dreigende oog van mijnheer Judd, die in de leeszaal weer nieuwe stof had opgedaan voor zijn studie en daar uitvoerig over doorzaagde. Fen slaagde erin hem zolang clc mond te snoeren tot kapitein Watkyn hem had verteld, dat hij die ochtend geen afspraak had en nam toen heel on beleefd de benen. Onder een wolkelo ze hemel reed hij terug naar hotel „De Vis." Hij bestelde koffie en dronk die ge zeten op de grasroller, al peinzende over de verkiezing én de moorden. In het hotel waren mijnheer Beaver en zijn helpers druk aan het hame ren. De enige variatie op het nogal eentonige tnema vormde de stem van een zaag, die van tijd tot tijd schreeuwde als een uil in doodsnood. Fen stond op en liep haastig weg. Hij was het geheel met sir Max Beerbohm eens die zei dat niets de gedachten zo remt als een wande ling, maar op het ogenblik zat er niets anders op. Met hangend hoofd dwaalde hij door de dorpsstraat. Er was een zijpad dat hij nog niet had v "kend een laan, die langs de pastorie liep en volgens een ou de wegwijzer naar Wythendale voerde, een stadje op vijftien kilo meter afstand. (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 12