BILT Zeeuws-Vlaamse hengst „René van Tonenhof" Zeeuws kampioen 1961 imn {^lijfje Zeeuwse Almanak Last- van zenuwen? ONTSIERENDE RECLAME IS IN 00STKAPELLE VERBODEN CLASSIS GOES NED. HERV. KERK BESPRAK „MUTATIERAPPORT" STAGNATIE BIJ VEER ZIJPE PONT STUURLOOS OP DE DIJK NéÜiDAMPO 3 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 2 FEBRUARI 1961 ARBITER MOEST BESLISSEN.. Goede kwaliteit met prima koppaarden op centrale hengstenkeuring te Goes Na een spannende „finale" Is opnieuw een Zeeuws-Vlaamse hengs kampioen van Zeeland 1961 geworden. Het is de machti ge zesjarige bruin schimmel „René van Tonenhof" van de heer Al. Serrarens te Ossenisse, die nadat de twee juryleden hét niet eens konden wórden, over toekenning van de kampïoensprijs, door arbiter M. A. B. Puijlaert, burgemeester van Zuiddorpe, ais de Zeeuwse kampioenshengst voor 1961 werd aangewezen. Het was de vijfde maal in successie, dat een Zeeuws-Vlaamse hengst beslag legde op deze titel. Tijdens de centrale hengstenpremiekeuring op de Grote Markt te Goes een hoogtijdag voor de Zeeuwse paardenfokkerij is wederom gebleken, dat Zeeland een eerste klas fokgebied is. Ruim dertig hengsten van prima kwaliteit werden gisteren voor gebracht en daaronder waren enkele véelbelovende „kopnum- mers", die in september op de „nationale" in Den Bosch weer hoge ogen zullen gooien naar de eretitels Een stormachtige wind raasde gedu rende de keuring over de uitgezette baan -op de Grote Marlet/ maar de paarden bleken daarvan weinig' hin der te ondervinden/ Onder héc kri tisch toeziend oog vah de juryleden D. J. den Hartog Jager uit Herveld en C. van Hoeve uit Groede en een talrijk publiek, gingen de hengsten één voor één stapvoets of in ge strekte draf over de baan. Voor de liefhebbers altijd weer een machtig schouwspel De driejarige hengsten kwamen als eersten in de baan. Deze paarden lie- Advertentie Mijnhardt's Zenuwtableften helpen U er overheen ten over het .algemeen een goede, in druk achter' en met name de „kop- nummers" kwamen uitstekend voor de dag. Kampioen van de driejarigen wérd „Baron van Zuiddorpe" van bur gemeester M. A. B. Puïjlaert te Zuiddorpe en W. de Putter uit Axel. Deze hengst werd, evenals de reserve kampioen „Wallon van St.-Kruls" verkocht. De kampioen ging naar Gelderland en de reser vekampioen naar het Noorder kwartier. Voor de Zeeuwse fok kers een bewijs, dat hun „fokpro- dukten" overal gretig aftrek vin den. De eigenaar van de kam- pioenshengst ontving uit handen van burgemeester mr. J. W. No- teboom van Goes de beker van de markteommissie. Kampioen De keuring van de driejarigen vorm- VAN TOT VEERTIG! Vanuit Seherpenisse deze maal een bijzondere melding: volgende week dinsdag is mejuffrouw M. C. Goede- gebuure precies 40 jaar bij mevrouw M. M. Bruijnzeel aan de Lage Markt Ie Seherpenisse, in dienst. Veertig jaar geleden is het dus dat mejuf frouw Goedegebuurc haar eerste schreden daar in het huishouden zet te. Ze was toen 15 jaar oud en week sinds die dag niet meer van de zijde van mevrouw Bruijnzeel, die inmid dels de leeftijd van 97 jaar heeft be- SCHOUWSPEL In een glans van gloeiend roodkoper verdween dinsdagavond rond kwart voor zes de zon in een bedrijvig gol vende Wester schelde, nagestaard door een enkele wandelaar en véle Vlissingse boulevard-bewoners. Het wos een indrukwekkend, kleurig schouwspel, boeiend, ondanks de zo veelsteopvoering. Een perfect sa menspel van'Wolken, zon en ióater feilloos,geregisseerd door moeder natuur..' Een kustvaarder gleed als een scha duw, dóórhet goudspattende water, stil en zwart,, als een brokje van de vaderende nacht. Klein maar dapper- voer het die nacht en de verten tege moet, bescheiden de rol vervullend van defdeplans-spelertje; even op en zo ongemerkt mogelijk weer af, ver dwijnend achter de schermen van de zon doorschenen horizon. Even later was ook de zon verdwe nen, na een laatste opvlammen van cle rode gloed, die van de Wester- schelde 'gedurende enkele ogenblik ken een sprookjesrivier had gemaakt. „Als we nou in de binnenstad hadden gewoond, zouden wé dit gemist heb ben'", 'verzuchtte een mevrouw én tevreden verdween ze in de deur van haar woning aan de boulevard. reikt. Het zal de trouwe dienstbode volgende .weck dinsdag zeker niet aan belangstelling ontbreken. KONGO Nog steeds worden overal in land en provincie bedragen voor hon gerend Kongo door leerlingen van de scholen bijeengebracht. In Oostburg hebben enkele jongelui dinsdagmiddag een collecte ge houden die maar weer even 223,45 heeft opgebracht. De gi rorekening van het Rode Kruis blijft op deze manier gestaag groeien. WEER WATER :Het is niet de eerste maal in de afge lopen maanden dat ons vanuit Axel en omstreken verontrustende meldin gen over de hoge waterstand berei ken. De grote regenval van de laat ste dagen ging bovendien gepaard met een aanhoudende westenwind en de waterstand in polders en water gangen steeg weer tot ver boven het normale winterpeil. In de Kleine JKreek bij Axel staat het water al weer tot vlak bij de kleedcabines, de steigers zijn er onder de waterspie gel verdwenen hetgeen alles bij elk aar voor kenners een veeg teken is. AXELSE CIJFERS Nog even enkele cijfers uit Axel: de jeugdherberg „Bleye Haghe" boekte in het afgelopen jaar een totaal van 3433 overnachtingen, waarvan 1725 genoteerd voor landgenoten. 156 voor Belgen, en 1386 .voor Engelse gasten. De 800 overnachtingen van de militairen, die nachtoefeningen hielden en bij het binnenhalen van de oogst be hulpzaam waren, werden niet meegeteld. Het gemeentelijk kam peerterrein in het recreatie-bos in plan-Zuid boekte in 1960 ruim 1500 overnachtingen. De bad- en zweminrichting aan de Kleine Kreek kreeg in het afgelo pen jaar een totaal van 8980 ba den te verwerken en 616 seizoen- abonnementen werden uitgege ven. En dat in de koude en natte Bomer I Er was woensdag veel belangstelling voor dé centrale héngstehkeiiring op de Grote Markt te Goes. Ondanks de koude omzoomden honderden belang stellenden sommigen diep in de kraag gedoken de uitgezette baan op de Markt. (Foto P.Z.C.) de slechts de prelude tot. de keuring van de „groten". Naarmate hef mid daguur verstreek nam de spanning toe, want toen eenmaal alle hengsten waren gekeurd kwamen de zes eer ste prijswinnaars opnieuw ,in de baan. Het waren- „Lu.ctor van- Excel sior", „Leonvan Roza", .„René van Tonenhof", „Daviü", „Gamb.o van de Liter" en de uit België ingevoerde hengst „Gaillard cle Biévère". „Lue- tor van Excelsior", „Leon van Roza" en „David" vielen onmiddellijk af„ waarna de jury vervolgens „Gambo van de Liter" de baan uitstuurde. Twee hengsten bleven dus over voor de kam'pioenskeuring, namelijk René van Tonenhof" en „Gaillard de Bié- vière". De jury liet de paarden stap pen en draven, zij wikte en -woog- maar tot een, beslissing: kon .zij niet' komen. Na ruggespraak 'mét dc voöv- zitfcei' van de afdeling Zeeland van-de- Koninklijke Vereniging „Het Neder landse Trekpaard" werd arbiter Puïj laert te hulp geroepen, die na enkele spannende minuten „René van Tonen hof" als kampioenshengst uitriep. Onmiddellijk verdrongen de fokkers zich rond de. eigenaar, de heer Al. Serrarens uit Ossenisse, die. uit han den van Gedeputeerde C. Philipse en de voorzitter van de Koninklijke Ver eniging „Het Nederlandse Trek paard", -de heer J. A.; Stols uit St.- Philipsland de ereprijzen ontving. Daarmee kwam dan een eind aan de- geslaagde kampioenskeuriug, die op nieuw heeft bewezen, dat Zeeland in de Nederlandse paardenfokkerij een vooraanstaande plaats inneemt. IfililHSIillllliltt Een Cauberg van stof... Een heuvel van stofjes, zó hoog als de Limburgse Cau berg, verdwijnt jaarlijks in da gretige zuigmonden van de Rutons die in Nederland in gebruik zijn. Niet dat de huizen van Ruton-bezitsters zo stoffig zijn... integendeel Maar er zijn zovéél Rutons. Al tientallen jaren staat Ruton in de voorste gelederen. De ervaring van al die jaren is verwerkt in elke Ruton en Rutonnette. Ruton heeft een ervaringsvoorsprong op an dere goede merken. De Ruton is immers opvallend doelmatig en praktisch, en t.o.v. zijn kwaliteit en zuig kracht zéér gunstig in prijs. Ruton biedt U een goede ga rantie, En elke ware vakman kan U bevestigen dat U met 'n Ruton een 'schone' toe komst tegemoet gaat! 'twas Ruton - 'tis F 't blijft Ruton RADOMA N.V; AMSTERDAM KANTONRECHTER MIDDELBURG Hotelhouder overtrad verordening Landschapssehoon, toeristische- en particuliere belangen waren in het afgelopen jaar in de Wal- cherse badgemeente Oostkapel- le met elkaar in strijd gekomen, toen een hotelhouder twee flin ke borden plaatste met de naam van zijn bedrijf. En zonder overheidstoestemming is dit ten enenmale verboden! Maar met voorbijzien van deze bepaling was zulks in Oostkapelle toch geschied. „In het belang van ons hotel en van de toeristen", betoogde mevrouw P.K.M.-C. woensdagochtend op de zitting van de Middelburgse kanton rechter, mr. J. Moolenburgh, Eén van de borden aan de toegangs weg geplaatst om de aandacht van de toeristen op het hotel te vestigen. Voordien ws er een veel kleiner bord, maar de praktijk had geleerd, dat dit maar al te vaak over het hoofd ge zien werd. Ook hd men met diens toestemming op het terrein van W. de K. uit Oostkapelle zo'n bord doen IN „PRINS VAN ORANJE" Klassikale vergadering vreest moeilijkheden Tijdens de woensdag in ,„de Prins Van Oranje" te Goes gehouden ver gadering van de classis Goes der Nederlands Hervormde Kerk is uit voerig van gedachten gewisseld over het mutatierapport van de Generale Synode, dat ter beoordeling aan de kerk is gegeven. Dit mutatierapport houdt in, dat van de vijf groepen pre dikanten de groepen vier en vijf ha tien jaar in één plaats te hebben ge staan, verwisseld kunnen worden. Ds. D. J. Vossers uit Leiden, de voor zitter van de commissie, die het rapport heeft opgesteld, leidde dit punt in. De klassikale vergadering sprak als liaar oordeel uit, dat de situ atie-zo is, dat' ér in elk geval iets moet gebeuren, Aan" de Génerale 'Synode is verzocht door te gaan met déze zaak, daarbij rekening houdende met de opmerkingen en de voorstellen van de classis Goes. Langdurig is ln de vergadering over het mutatierapport gesproken, waar bij heel het leven en werken van de kerk ten nauwste betrokken is. Da presbyteriale kerkorde en de vrij heid van de gemeente en van de pre- De machtigzesjarige bruinschim- mel „René van Tonenhof", de Zeeuw se 'kampioenshengst 1961. Foto P.Z.C.) dikanten kwamen daarbij aan de orde, alsmede de reeds veranderde en. steeds meer veranderende om- standigheden,: waarin wij leven. Sommige gemeenten worden steeds kleiner, terwijlandere - overmatig groeien. Hierdoor, zo betoogden ver schillende sprekers ter vergadering, zijn er wel bijzondere maatregelen van de kerk nodig geworden. Met het mutatievoorstel, zoals het in de no ta is vastgelegd, was men over het algemeen niet zo erg, gelukkig. Vooral omdat er maar twee groepen van de predikantsplaatsen bij be trokken zijn en men in de praktijk van deze voorgestelde mutatie aller lei moeilijkheden vreest. Dank Een woord van dank werd !n het bij zonder gericht tot de ring Kruinin- gen. voor het vele wérk, dat gedaan is ter voorbereiding van de bespre kingen in deze vergadering. De klassikale vergadering werd 's morgens begonnen met een korte dienst in de Grote Kerk te Goes. Als praeses werd herkozen ds. L. Blok uit Ellewoutsdijk, als assessor da- A. Mooy uit Schore, als zijn secundus ds. C. Metselaar uit Goes en als zijn terttius ds. B. Zoodsma uit Nieuw- dorp. Tot leden van de klassikale zen dingscommissie werden gekozen ds. K. W. Slik uit Wemeldinge en ds. D. A. van Cruijningen uit Kloetinge. Tijdens deze vergadering heeft dokter J. M. van Daal mededelin gen gedaan over de provinciale stichting voor verantwoorde ge zinsvorming, welke binnenkort te Goes en te Middelburg met een spreekuur zal beginnen. Hierbij worden ingeschakeld een predi kant, een arts en een maatschap pelijk werkster. Nader zal wor den bekendgemaakt, wanneer dit consultatiebureau zal worden ge opend. DEFECT AAN HET ROER „Krammer" onderhoudt nu de dienst Een storing in het elektrisch circuit van dc veerboot „Zijpe" op het traject Zijpe-Auna Jacobapoldcr is woensdag de oorzaak geweest van een niet onaanzienlijke stag natie bij het veer. Toen dé ,;Zijpe" 's morgens om half tien tot: elf uur en 's middags van half een tot kwart over twee uit de vaart bleef, vormden zich aan beide zij den van het veer vrij lange rijen wachtende auto's, die herinnerin gen opriepen aan de moeilijkhe den van het afgelopen zomersei zoen. Toevalligerwijswas de in de vluebt- haven van Zljpe liggende reservé- boot „Krammer" in reparatie, zo dat deze niet onmiddellijk in de vaart kon worden gebracht. De grootste moeilijkheden waren echter opgelost, toen 's middags omstreeks kwart over twee de „Krammer" de dienst kon overne men. Dé moeilijkheden begonnen 's mor gens even voor half tien, toen de „Zijpe" bij het binnenvaren van de Tramhaven van Anua-Jaeoba- polder onklaar raakte door een defect aan het roer. De stuurloze veerboot voer niet in, maar naast de fuik op de dijk. Drie kleine schepen, een van rijks waterstaat en twee van de veer- Maand hechtenis voor spitten van zagers „Zij treden op als een bende" Woensdag heeft de Middelburgse po litierechter, mr. B. S. Sieperda, von nis gewezen ïn een zaak tegen een viertal zagenspïtters, die afgelopen week hadden terechtgestaan. Van dit viertal kreeg do Goese boekhouder F. Th, de K. de zwaarste strafeen maand hechtenis onvoorwaardelijk. In zijn vonnis heeft mr. Sieperda overwogen, dat door het spitten op de visserijpercelen opzettelijk en we derrechtelijk goed, dat geheel of ten dele aan een ander toebehoort, on bruikbaar wordt gemaakt. Boven dien heeft de politierechter hierbij de volgende passage over de leden van de zagers spittende familie De K. uit Goes aangehaald :„zij treden op als een bende en ontzien zich niet ambte naren te bedreigen, mosselvissers van hun percelen te verjagen en grote schade toe te brengen aan deze per celen en liet zich daarop bevindende mosselzaad". De andere drie zagerspitters werden de volgende straffen opgelegd de los werkman J. J, van H. uit Goes twee weken onvoorwaardelijk de machinist S. S. uit Goes én de los werkman E. J. S. uit Yerseke beiden tot één week voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar en een boete van f 75,;of 15 dagen. dienst van de gebroeders Maas trokken de „Zijpe" in goede posi tie, zodat reizigers en auto's die om tién over negen in Zijpe ver trokken waren de boot konden verlaten. Omstreeks elf uur is de „Zijpe" weer in de vaart ge bracht. Anderhalf uur later deden zich bij de besturing echter weer moeilijkheden voor, waarop de pont in de Tramhaven van Anna- Jacobapolder bleef liggen. De „Krammer" onderhoudt thans dé dienst; de „Zijpé" zal zo spoedig' mogelijk worden gerepareerd. neerzetten. En deze nieuwe borden werkten prima, zo bleek uit de woor den van mevrouw P. K. M.-C. Alleen had men door de grote drukte, die het zomerseizoen voor het bedrijf meebrengt, nagelaten de vereiste toestemming voor de plaatsing aan te vragen. „Bovendien wisten wij niet dat dit noodzakelijk was", aldus verklaarde verdachte, die met veel vuur voor deze vorm van reclame pleitte. „De borden zien er keurig netjes uit", probeerde zij nog. Tever geefs echter, want de officier van justitie, mr. T. Lebret, vorderde, een boete van 20. Eenzelfde straf wilde de officier de niet verschenen De K. opgelegd zien. Daar men de vereiste vergunning alsnog zal aanvragen" wilde de kantonrechter het nog bij 7.50 en 6 laten. Oude liedje „O, het is weer 't oude liedje" was de opmerking, die de Vlissingse zee- vaartscholier P. M. van de kanton-, rechter te horen kreeg, toen hij voor de groene tafel verscheen. Het oude liedje betekende te hard rijden op een bromfiets binnen de bebouwde kom, waarvoor zeevaartscholieren nogal eens op de zittingen van de kantonrechter verschijnen. De officier van justitie zei hierover, dat op het totaal aantal bekeuringen de zeevaartscholieren een te vér- waarlozen groepje uitmaken. „Maar wel zijn zij het, die altijd op de zit ting met dezelfde argumenten ko men". Vijftien gulden boete luidde het von nis, waarmee de zeevaartscholier overigens nog vijf gulden goedkoper uitkwam dan de officier gewenst had. Een Ietwat moeizaam verloop had de zaak tegen de Franse chauf feur G. A. D., die op 13 oktober van het afgelopen jaar In aanra king met de politie kwam, toen hij met zijn grote vrachtwagen in Wemeldinge op een smalle weg in botsing was gekomen met een an dere auto. Voor een vlot verloop van deze zaak. had men de hulp van een tolk inge roepen, een lerares van het gymna sium, die echter een flink karwei had om de ambtelijke taal uit de tenlas telegging in het Frans te vertalen. Dankzij haar hulp kwam de zaak echter helemaal uit do doeken. De chauffeur gaf toe fout geweest Le- zijn, waarna de officier een boete van 15 vorderde, die de kanton rechter conform oplegde. N.V. Alberts wijzigde de statuten voor stemrecht Tijdens een buitengewone -algemene vergadering van aandeelhouders Van de N.V. Houthandel v/h G. Alberts Lzn. en Co. te Middelburg, 'dié woensdag werd gehouden onder pre sidium van prof. dr. J. P. Wibaut, is op voorstel van commissarissen en directie besloten tot een statuten wijziging. Deze wijziging heeft betrekking op het stemrecht van de aandeelhou ders. Voorheen kon elke aandeelhou der niet meer dan zes stemmen uit brengen. Thans heeft cllc aandeel recht op één stem. Tot commissaris werd benoemd de heer A. de Broekert te Rotterdam. Drie auto's beschadigd bij kettingbotsing Bij een kettingbotsing, die woensdag morgen op het kruispunt Noordsin- gcl-v. d. Rijtstraat-Langw. Park straat te Bergen op Zoom ontstond, werden drie auto's beschadigd. De botsing ontstond, doordat J. ,0. uit Bergèn op Zoom, die met zijn be stelauto over de Noordsingel in de richting Noordstraat het kruispunt, naderde, moest afremmen voor een auto, die van rechts kwam. Een achter O. rijdende militaire les- wagen, bestuurd door P. de J. uit Bergen op Zoom, reed ten gevolge van dit plotselinge afremmen tegen de achterzijde van de bestelwagen. Ook J. v. d. L. uit Rilland-Bath, die achter de militaire wagen reed, kon zyn au to niet tijdig tot stilstand brengen, met het gevolg dat hij op dc leswa- gen inreed. Onbeperkte uitvoer van appelen naar Zweden Naar het produktschap voor groen ten en fruit meedeelt, zal Zweden de invoer van appelen onder andere uit ons land in de periode van 20 ja nuari tot 1 juni aanstaande onbe perkt toestaan. ^*VA\*A\V*VVV\*VVA\\\A Advertentie j VERWACHT... DEZELFDE TEMPERATUREN Veel bewolking niet in hoofdzaak la ter öp enkele plaatsen enige regen. Meest matige wind tussen west en zuid. Weinig verandering in tempe ratuur. ZON 3 februari, Zon op. 8.18 onder 17.31

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2