School-t.v.-plannen in 't slop geraakt ,FAJA L0BBI" NOG TE ZIEN TOT EN MET DONDERDAG tneb §1"0 !l rr ra EST INTERESSANTE VONDSTEN VAN NEDERLANDSE GELEERDEN WOENSDAG 1 FEBRUARI 1961 raovixci&LË z k u w s e c o u it a s t Vat Hilversum koe bij de horens Trag: i-komische situatie De wat speelse beeldspraak in de kop boven dit artikel schildert U wellicht een wat tragi-komische situatie: een grote, goedige koe, klem geraakt in een donker slop, waarin zij niet meer voor- of ach teruit kanwachtend op een paar fikse handen die haar bij de horens vatten en haar voorzichtig, maar resoluut de goede richting in duwen- Toch een juist beeld van de toe stand, waarin de pogingen om tot het opzetten van Nederlandse schooltelevisie zich op het ogen blik bevinden en die we vooral niet te zwaarwichtig moeten op vatten, want al zouden we graag schooltelevisie zien, het is tenslot te geen kwestie van leven of dooa. Het zijn bekende Nederlandse verschijnselen, die het ontstaan van schooltelevisie begeleiden: de noodzaak en ook de wil tot sa menwerking, de moeilijkheden om bij vele inzichten tot 'n juist ver gelijk te komen, het lange be studeren van de kwestie en het vele bespreken- van de mogelijk heden. De serieuze, voorzichtige houding van liet Nederlandse volk weer spiegelt zich altijd weer in wor dingsprocessen als dit en daar om moeten we niet al te veront rust zijn wanener het allemaal niet dadelijk van een leien dakje gaat. Nederland beschikt nu een maal over meer bomen, waar kat ten uitgekeken dienen te worden, dan over leien dakjes. Dit alles neemt echter niet weg, dat de plannen voor schooltelevi sie niet vorderen. Gaan we de ge schiedenis van de onderzoekingen op dit terrein na, dan vinden We het begin in 1957. Niet uit onderwijskringen noch van omroepzijde werd toen aan gedrongen op het vormen van 'n commissie voor onderzoek. De N.O.F. ziet ecu kennelijke concurrentie in schooltelevisie, '1 onderwijs zou alles in eigen hand willen houden, kortom, er heerst een Babilonisclie spraakverwar ring en deze heeft tot resultaat gehad, dat de commissie een in terim-rapport heeft ingediend, dat voorstelt de kwestie geheel over te lateu aan de onderwijs organisaties, die achter de com missie staan. Verder zijn de besprekingen tus sen N.T.S. en commissie ook in het ongerede geraakt en zo zit op het ogenblik alles vast. Een op lossing van de kwestie langs de tot nu toe gevolgde weg schijnt niet te kunnen worden bereikt, ook al omdat er geen overeen komst bestaat tussen de inzichten van het onderwijs zelf en die van de. pedagogische centra die de commissie steunen. Het principe Suggestie Maar de suggestie daarvoor kwam uit de elektronische indus trie. Nederland telde toen nog geen 100.000 televisietoestellen. Dat de industrie in invoerïug van schooltelevisie een zakelijk object zag, is natuurlijk, en zeker niet laakbaar. De commissie stelde zich ten de- partemente voor en minister Cals verleende haar officieel bestaans recht. Van toen af aan was het geen kwestie meer van industriële l: maar van ideële bedoelingen. De commissie werd samengesteld door afgevaardigden van de Ne derlandse pedagogische centra en de N.O.F. (Stichting Nederlandse onderwijs film). Later werden er ook vertegenwoordigers van over heid en N.T.S. in opgenomen. Vier jaren overleg in de boezem van de commissie heeft niet tot het gewenste resultaat geleid. Het doel van de commissie is tweele dig: zij dient de minister te ad viseren over de wenselijkheid van schooltelevisie en over 'n plan tot organisatie daarvan. Over het eerste punt. bestaat geen verschil van mening meer, al is het onderwijs er niet zo bijzonder op gebrand. Maar over hot twee de punt kan men het niet eens worden. De N.T.S. (en met haar de om roepverenigingen die de N.T.S. vormen acht het noodzakelijk dat zij de programma's na overleg met het onderwijs uitvoert, om dat televisie nu eenmaal techni sche en praktische kanten heeft, die de buitenstaander niet kent. Voetbaltoernooi voor radio- en t.v.-medewerkers Op 18. 19, 20, 21 en 22 mei houdt de Fraiise radio en t.v. een inter nationaal voetbaltoernooi, waar aan uit acht verschillende landen radio- en televisie-elftallen zullen deelnemen. De sportieve ontmoeting zal wor den gehouden in Annecy bij Cham- bery ln Frankrijk. De deelnemende landen zijn België. Duitsland. En geland, Italië, Nederland. Oosten rijk, Zwitserland en Frankrijk. Al deze landen hebben in principe de uitnodiging aanvaard. Er bestaat echter een mogelijkheid dat Enge land niet zal kunnen deelnemen. Mocht dit zo zijn dan zal West- Duitsland voor een tweede elftal zorgen. Het winnende elftal ont vangt een beker, de „Coupe d'Eurovision". Het ligt in de bedoeling het toer nooi ook in de komende jaren te houden. Schooltelevisie betekent: onder wijs, en niet voor niets is in Ne derland de schoolstrijd gestre den. Daaroni zullen de confessio nele omroepverenigingen ook liet televisie-onderricht op levensbe schouwelijke basis willen zien en de andere zullen de richting van het algemeen onderwijs willen volgen. Om hierin tot overeenstemming te geraken is ook een moeilijk punt. temeer omdat, indien er zendtijd ter beschikking wordt gesteld daarvoor, het toch niet zo ruim zal wezen, dat elke om roepvereniging naar hartelust kan uitzenden, afgezien nog van het feit dat dit niet eens te financie ren zal zijn. Nog een ander onderwerp speelt mee: welk sort onderwijs moet worden gegeven? Een aanvulling op het lesrooster of leesstof die buiten het schoolonderwijs om gaat? Wij mogen Intussen gerust aan nemen, dat, indien Hilversum zelf lot enige actie zal overgaan, er voorlopig uitsluitend „neutrale" onderwerpen, bijvoorbeeld op het gebied van scheikunde of prakti sche aardrijksknnde aan de orde zullen komen. Maar het zij na drukkelijk gesteld, er staat in de ze niets vast. Jeugdtelevisie op de Antillen Curacao kent een vereniging ..Jeugdteleparade'" (in de lands taal „Hubentud Na Marcha" ge naamd), waarvan een aantal auto riteiten, onder wie gouverneur Speekenbrink en premier Jonck- heer, het beschermheerschap heb ben aanvaard. In deze vereniging hebben zich enige tientallen jonge lui verenigd, die zicli, zo is in de statuten van de organisatie vast gelegd, tot doel hebben gesteld terwille van de Antilliaanse jeugd een volstrekt niet-comniercieel te levisie-uitzendingen te verzorgeu, zonder onderscheid van school, af komst, godsdienst, politieke rich ting of ras. Iedere woensdagavond van zes tot half zeven hebben de jongelui de beschikking over de zender van Telecuracao, de tijd waarop de meeste Antilliaanse jongeren wel thuis zijn. Tot nu toe zijn de jonge lui erin geslaagd enige films met actuele gebeurtenissen op de beeld buis te brengen en de plaatselijke bladen hebben zich gunstig over deze prestaties uitgelaten. De ge luiden worden vastgelegd op een draagbare bandrecorder. De films vragen echter een belang rijk deel van het budget van de vereniging en daarom zijn de jon gens en meisjes dan ook verheugd, dat de kosten worden gedragen door de televisie, tenminste als de films een nieuwselement bevatten. Zo hebben zij in het verleden de kijkers getuige kunnen laten zijn van de koninkrijksdag 15 dec.en de aankomst van nieuwe vliegtui gen voor de marinelucht vaart- dienst. Binnenkort zullen films worden vertoond, gewijd aan het waterskiën op Aruba en de flamin go's op Bonaire. Daarnaast staan tal van andere activiteiten op het programma. Zo wil men voor de camera's een actie ten bate van de t.b.c.-bestrijding houden, cr wordt gedacht aan een quiz, die op een behoorlijk peil moet staan en ook wil men een muziekconcours, in dividuele deelnemers dan wel in groepsverband, organiseren. De jongelui hebben echter één grote wens: zij zouden zo gaarne via groepjes Nederlandse jongens en meisjes, die vaste voet hebben bij de Nederlandse radio en televi sie, hun films eens in Nederland willen laten zien. niet om te tonen wat zij wel hebben gepresteerd, maar om de Nederlanders wat meer te laten zien van de Neder landse Antillen. Tijdens het A.V.R.O.-t.v.-pro- gramrna Muziek-Mozaielcont ving Willem O. Duys maandag avond de harpiste Rosa Spier. RADIO- EN T.V.-RUBRIEK vroren, 3! cv» evt scArijvcvt VANDAAG T elevisie In de middag ln-engt de N. T. S. tien minuten „Verrekijker", een internationaal jeugdjournaal (om 17.00 uur) en komt daarna de A.V.R.O.-t.v. met „Rooster", ac tualiteiten en feiten voor oudere kinderen- De K.R.O. brengt in de avonduien om 20.20 uur de „Musicbox". waarin o.a. de Franse chanson- nière Carole Vernay, Mella Weersma, de King Brothers en Los Chilenos optreden. Walter Kous bedient weer deze speeldoos-van-deze-tijd. Om 20.50 uur wordt onder de ti. tel „In gemeenschap van goede ren" een filmreportage gegeven over het leven van de zusters Augustinessen van St. Monica- Reporter is Jacques Idserda. De produktie is van Jan Braakhuis, B.B.C. brengt zonsverduistering op Europese schermen Kijkers in West Europa zullen volgende maand de zonsverduistering op hun televisiescherm kunnen gadeslaan. De B.B.C. heeft bekendgemaakt dat zij deze gebeurtenis op .15 februari zal uitzenden. De uitzending zal door de Eurovisie worden overgenomen. De zonsverduistering zal kort na het aaanbreken van de dag in de Golf van Biskaye te zien zijn. De televisiecamera's zullen de zon de anderhalf uur van haar verduistering trachten te volgen. Bovendien zullen de camera's de schaduw van de m^an trachten te achterhalen door van land tot land vooruit te woren overgeschakeld. Hierbij zullen Frankrijk, Italië an Joego-SIavië betrokken worden. Manus van de Kamp zorgt voor samenstelling en regie. Om 21.20 uur geeft A. van Dom burg weer zijn actuele filmkritiek in het programma „Camera", om 21.40 volgt de derde les in de se rie „Onze arme rijke taal", een „avondcollege Nederlands in com binatie met een schriftelijke cur sus van 't Nederlands schriftelijk sutdiecentrum te Culemborg." België Vlaams brengt om 20.J30 uur een t.v.-spel „Schipper naast Mathilde", om 21.3 0 uur „Belang rijke feiten uit de geschiedenis van de 20ste eeuw", derde deel: „Het einde van de gevechtswa gen". Om 22.05 uur kan men ken nismaken met Eelco Schuller, het geen voor Nederlanders wel niet de eerste kennismaking zal zijn. Radio De VARA brengt om 13.45 uur een gesproken portret van Geor ges Simenon, geschreven door Ha lbo C. Kool, die ook veel van Simenons werken in het Neder lands vertaalde. Om 14.00 uur is er een jeugdconcert, waarin Dick de Reus, viool en Gerard Henge- veld piano, optreden. De hoofd schotel van het VARA-progr'am- ma is weer een hoorspel: „Haar naam was Henrietta Szold men noemde haar de moeder van vijfendertigduizend kinderen." S- de Vries jr., die het schreef en regisseerde noemt het een hoor spelreportage. Bij de N-CJt.Y. concerteert 0111 20-15 uur het Concertgebouwor kest o.l.v. Hans Rosbauu niet Ro bert Casadesus. piano, als solist. Dit is dan weer eens een volledig concert, dat gaat dnren tot half 11* FILMS IN ZEELAND Boeiende kleurenfilm over een prachtig land ALHAMBRA (Vlïssïngen), CI TYTHEATER (Middelburg) en GRAND (Goes) zetten tot en met donderdag de vertoning van „Faja Lobbi", Herman van der Horst's boeiende impressie van Suriname voort, hetgeen betekent dat men nog enkele dagen gelegenheid lieeft 0111 een uitstekende kleurenfilm te gaan zien, die een poëtisch en tegelijk ook realistisch beeld geeft van een prachtig land. In ecu gemakkelijke bioscoopstoel vergezelt men het echtpaar Van der Horst op zijn reis naar het buitenland, v/aar de bioloog Van der Horst werd geboeid door de schitterende natuur, het dierenleven en als cineast niet in liet minst door de mens, die zich in die natuur een plaats heeft veroverd, waar voortdurend voor gevochten moet worden. Het verhaal, dat Van der Horst in zijn film vertelt is het simpelste dat men zich indenken kan. Hij toont ons de indiaan, de bosneger, de creool, Chi nees en Hindostaan in zijn eigen om geving en in het dagelijks leven en hij wil ons laten zien hoe veel dat in wezen lijkt op ons eigen bestaan. Tafereeltjes als die van spelende indiaanse kinderen, een baby die gebaad wordt in de rivier, dansen de bosnegers en marktende wou wen in Paramaribo maakten door hun gewoonheid indruk op Van dei- Horst. Aan de andere kant werd hij geïmponeerd door de krachten, die in het zich ontwikkelende land vrijkomen. De prachtige opnamen van de strijd, die bosnegers voeren tegen de stroomversnellingen, een gevecht, dat nooit zonder gevaar 'is. maar altijd Jachtend wordt, ge voerd. illustreren die gevoelens het best. Flitsen van explosies, roterende machine-onderdelen en bergen erts geven een beeld van Suriname's in dustriële ontwikkeling. Daartegenover staan de opnamen, die Van der Horst maakte in de kam pongs van het Javaanse bevolkings deel en op de rtjstvelden van de Hindostaanse groep, die een lande- I lijke rust ademen en fel contrasteren met beelden uit de stad. waar koto- missies een kleurig facet vormen van een dynamische, maar uiterst vreed- I zame samenleving. Volgende film Van der liorsl en de pilaris!, die het laatste deel van ..Faja Lob- bi", het deel. dal in Paramaribo ..speelt", inleidI met een creool lied. (Advertentie) *t helpt en RED BANC 't is lekker 5- ROOSENDAAL We kunnen het Van der Horst niet kwalijk nemen, dat Paramaribo met zijn heterogene bevolking er in de film het karigst van afkomt en dat hij meer aandacht besteed de aan dc indianen en bosnegers in de binnenlanden. In de Suri naamse wouden bracht hij de langste tijd dooi- van zijn zeven maanden durende bezoek aan het land. De moeilijke reis over de rivieren en de hoge kosten eraan verbonden ma ken het begrijpelijk, dat Van der Horst elke gelegenheid om te filmen heeft benut. Wellicht, dat zijn volgen de film over Suriname meer zal laten zien van liet leven in Paramaribo, Coronie en Nickerie. want dat hij er- een tweede film gaat maken staat vast. ELECTRO (.Middelburg) vertoont deze week een film met Dominique Wilms, te weten „Striptease en gang sters", een rolprent, die ons ïn „het milieu" introduceert. LUXOR (Vlissingcn) draait „Wapens voor Mexico", een avonturenfilm met Robert Mitchum en Julie London in de voornaamste rollen. Onderzoek naar gezonken Russische freiler Dc Britse inlichtingendienst is van plan niet kikvorsmannen van de ma rine en andere deskundigen een on derzoek in te stellen naar een gezon ken Russische treiler waarvan uien aanneemt dat hij een moderne radar- uitrusting aan 'boord had, aldus is gisteren door het Engelse blad „Daily Mail" bekendgemaakt. De treiler Olenevod zonk tijdens een zware storm bij de Shetland eilanden. Twintig bemanningsleden kwamen om liet leven.: Koningin Fabiola peetmoeder f§ De heer en mevrouw .Vicholus §1 Lelotte, die twee jaar geleden uit België naar Canada emi- H gveerden, maal.ten dezer da- yen koningin Fabiola tot pete- s moei van hun dochter. M Daarmee bleien zij trouw aan se H een Belgische traditie, dat de g f§ koningin peetmoeder is van de g zevende in ongebroken succes- -sie geboren dochter. Het. echt- paar heeft nu -.eren dochters, g g De nieuwste aanwinst in het g gezin heet Fabiola. Thërese. M LauraPrincess/-. De echt-ge- g note can dc Belgische consul- g g generaal had bij de doopplech- tigheid op als verteyemcoor- digster van koningin Fabiola, g g die hiertoe reeds eerder toe- 5 stemming hud gegeven. Illllllllllllllllllllllllllllllllllfllllllllllllllll!llllllllllllllllllllll(|llllli ll'flÜT Hond met jongen alleen in huis achtergelaten (Van onze correspondent) I De Apeldoornse politie lieeft proces- j verbaal opgemaakt tegen de 22- 1 jarige mevrouw J. li.-van W. .uit 1 Beekbergen. Mevrouw B. had enige tijd geleden, toen haar man ïn het j ziekenhuis werd opgenomen, haar I huis verlaten en zich elders geves- tigd. Zij had een hond niet twaalf jongen thuis achtergelaten, j De dierenbescherming heeft zich de- I zer dagen toegang verschaft tot de woning en constateerde daar een j enorme stank in huis en veel vuil op de vloer. Eén van de honden lag dood in dc mand en in het asiel waarheen de honden werden gebracht moesten nog zes andere honden worden afge- I maakt. Comité wil openbaar onderwijs bevorderen 1 Op initiatief van de hoofden van drie openbare scholen te Delft is een laii- I dclijk „Actie-comité openbaar onder wijs" opgericht. Het comité wil een „Stichting tot bevordering van het Openbaar Onderwijs" in het leven roepen. Het bestuur van het comité wordt gevormd door de lieren J. van Mourik. D. Wijbenga en J. Vonk. Ter toelichting op dit initiatief wordt medegedeeld, dat bij zeer velen in den lande de bezorgdheid is toegenomen over het tekort aan inzicht ten aan zien van de grondslagen van het openbaar onderwijs en de gevaren, die door dit gemis dc openbare school bedreigen. Openbare verschijning Belgisch koningspaar Voor het eerst sinds hun huwelijks inzegening zijn koning Boudewijn en koningin "Fabiola maandagavond in het openbaar verschenen, toen zij 'n galavoorstelling bijwoonden van Mo zart s opera „De toverfluit", die door de Belgische persvereniging in de Muntschouwburg te Brussel was ge organiseerd. Enkele honderden mensen die zich voor liet theater verzameld hadden, riepen „lang leve de koningin" en ..lang leve de koning", toen het ko ninklijke paar arriveerde. De koningfin droeg een wit satijnen gewaad, de koning was gekleed in het. uniform van lui tenant-generaal van het Belgische leger. Prinses Anne schaatste Prinses Anne van Engeland heeft maandag haar eerste schaatsles ge kregen. Te Buckingham Palace wérd na afloop bekendgemaakt dat de eerste schreden van de prinses op de gladde ijzers moesten worden ge zien als behorende bij liaar opvoe ding. Dc 10-jarige prinses kreeg een uur lang les van Arnold Gerseliweiler. de trainer van Sjoukje Dijkstra, die speciaal voor dit ene uur op de ijs baan van Richmond, uit Berlijn was komen overvliegen. Gerschwêiler is weer vertrokken naar Da vos en voor prinses Anne betekent dit voorlopig heteinde van een kortstondige schaalsvreugde. ONDERZOEK IN JORDANIË Beker met beeltenis van Ramses II opgegraven De Nederlandse archeologische ex peditie naar Deir Alia in Jordanië, die financieel wordt mogelijk ge maakt door een subsidie van de Ne derlandse Organisatie voor zuiver- wetenschappelijk onderzoek te *s- Gravenhage, heeft enkele voor het onderzoek belangrijke ontdekkingen gedaan. Het vorige jaar zijn te Deïr 'Alla reeds smeltovens gevonden, die hoofdzakelijk dateren uit de tiende eeuw voor Christus. Thans is op een lager niveau aan de noordzijde van de ruïne-lieuvel een grote stadsmuur gevonden. Deze muur is tijdens een verwoesting geheel door brand vernield. Het is gebleken, dat de muur op een ste nen fundament is gebouwd. In latei- tijden legde nien te Deir 'Alla geen stenen fundamenten meer. maai bouwde men alle muren op het grondvlak, zonder fundamenten. De thans gevonden muur markeert het einde van dc zogenaamde late bronstijd. De verwoesting moet heb ben plaatsgehad tijdens ot na de regering van farao Ramses II van de 19de dynastie, aangezien deze bouw, die zich aan de binnenkant van deze muur bevindt, een beker vari geglazuurd aardewerk bleek te bevatten met de beeltenis van deze farao. Hetzelfde gebouw, waarvan praktisch slechts dc vloer is be waard gebleven, bleek een aantal voor die tijd kostbare voorwerpen te. bevatten, welke erop duiden, dat men met een heiligdom te maken heeft. De verwoesting van de stad uit de late bronstijd markeert op duidelijke wijze de scheiding tus sen late bronstijd en vroegere ijzertijd. Het aardewerk uit beide tijdperken is van een geheel ver schillend karakter. De vondst van de jongste sporen van de late bronstijd is van groot belang voor het onderzoek van de expeditie, aangezien hiermede buiten twij fel is ltomen vast te staan dat de bewoning van de plaats on onderbroken is voortgegaan se dert de late bronstijd. Het onderzoek van de leider van de expeditie, dr. H. J. Franken, docent van de theologische faculteit van de rijksuniversiteit te Leiden, betreft spéciaal de chronologie van heide genoemde- tijdperken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7