Duizenden Duitsers leven nog steeds onder een valse naam IMPONEREND PROGRAMMA VAN MUZIEKCONCOURS KERKRADE OMA QUAEDVL1EG WACHT AF WAT GALVA0 ZAL DOEN MOORDENAAR VAN CHAUFFEUR TE BIAK VEROORDEELD WOENSDAG 1 FEBRUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 GEVAARLIJKE NAZI'S WORDEN ONTMASKERD Concentratiekamp-misdadigers werden „eerzame" burgers (Van onze correspondent in Bonn). „Ricardo Clement" stond er op het legitimatiebewijs, dat de stedelijke autoriteiten van Buenos Aires in 1950 de „emigrant" uit Duitsland gaven, die beweerde in de verwarring van de oorlogsdagen zijn papieren te hebben verloren. „Ricardo Clement" bleef hij, tot agenten van de Israëlische Geheime Dienst hem ontvoerden en uit Tel Aviv het wereldschokkende bericht kwam, dat de opper-jodenmoordenaar Adolf Eichmann was gearresteerd. „Karl Neumann" heette de bescheiden, teruggetrokken levende bos- arbeider en houthakker in het Sachsenwald bij Hamburg. En zelfs zijn baas een C.D.U.-bondsdaglid in Bonn zocht er niets achter. Tot het hoofd van het parket in Frankfurt bekendmaakte, dat Richard Bar, de laatste van de drie commandanten van het beruchte Vernichtungs- lager Auschwitz was gegrepen. er zijn er, bijna 16 jaren na het ein de van de tweede wereldoorlog, nog vele duizenden niet bekend. Het juis te aantal van hen, die na de ineen storting van Hitiers twaalfjarige rijk een nieuwe naam aannamen, is niet met zekerheid bekend. Noch is het cijfer van zestigduizend, dat kort na de oorlog werd genoemd, te contro leren. Het kan veel lager, maar ook even goed veel hoger zijn. Het is nimmer officieel gecomgeerd. Zeker is wel, dat een groot deel dezer „Rolf Kohl" stond op het naambord je aan het bureau van de free-lance verzekeringsagent in Dortmund. On telbare mensen sloten bij hem een verzekering af en zouden dat ook heden ten dage nog doen, als de ver zekeraar inmiddels niet achter de tralies zat als Rudolf Batz, de ge vreesde chef van de Sicherheitspoli- zei in de Ruhrkessel. „Dr. Fritz Sawade" was de naam van de zenuwarts in Flensburg, die voor landelijke ziekenfondsen in Sleeswijk-Holstein talrijke patiënten onderzocht en expertises opstelde. Wie weet, hoe lang deze arts nog verder had kunnen praktizeren, wan neer de Westduitse justitie niet was gekomen achter datgene, wat ver scheidene hoge ambtenaren in Slees wijk-Holstein inclusief de chef van het landelijke parket al jaren wisten, n.l. dat „dr. Fritz Sawade" in werkelijkheid prof. Werner Hey- de was, die onder Hitler was belast met de uitroeiing van 70.000 zwak zinnigen Boerenknecht „Franz Lang" heette de boerenknecht op een hoeve in de buurt van Flens burg, die echter al in 1946 tegen de lamp liep als Rudolf Höss, de eerste commandant van het „Vernichtungs- lager" Auschwitz. Hij werd aan de Poolse autoriteiten uitgeleverd en te rechtgesteld. „Wilhelm Roth" was de naam van de losarbeider, die zich op een gegeven ogenblik meldde bij de Amerikaanse militaire autoritei ten in Berchtesgaden en kwam bekennen, dat hij in werkelijkheid Adolf Bormann heette en de broer was van de spoorloos ver dwenen, doch naar alle waar schijnlijkheid in Berlijn omgeko men, plaatsvervanger van Adolf Hitler, Reichsleiter Martin Bor mann. Ook Adolf was een „alter Kampfer", een lid van de N.S.D. A.P. uit de allereerste dagen van haar bestaan, met een laag lid maatschapsnummer en werkzaam in de rijkskanselarij. Hij had zich gemeld, omdat hij bang was op 'n kwade dag te worden aangezien voor zijn bij verstek ter dood veroordeelde broer Martin. In de buurt van het stadje Gifhorn in het Emsland woonde in een be scheiden stulpje een man, die „Schu macher" heette. Tot aan het licht kwam, dat zijn werkelijke naam Schepmann luidde en dat hij staf chef van de S.A. was geweest. „Stuckebrock" heette het gezin, dat op slot Bebenhausen bij Tubingen woonde. De man was tuinman, de vrouw maakte lainpekappen. Hoogstverbaasd waren do Tübingers toen beiden werden gearresteerd. Me vrouw Stuckebrock was in werke lijkheid Gerfrrud Scholtz-Klink, de vroegere Reiehsfrauenführerin de vrouwelijke tegenhanger van Adolf Hitler en meneer was de S.S.- Obergruppenführer August Heisz- meyer, haar derde man. „Dr. Richter" heette het rechtsradi- kale bondsdaglid uit Nedersaksen. Echte naam: Fritz Rosier, vroeger Hauptstellenleiter van de N.S.D.A. P. in Saksen. Amnestie Negen voorbeelden van valse namen. Er zijn nog vele honderden van deze naamsverwisselingen bekend. Maar dragers van valse namen in het bui tenland leeft, waarheen zij uitweken, nadat in nazi-Duitsland de grote on- derduik-actie die in de bezette lan den op datzelfde moment ten einde kwam was afgelopen. Voor vele duizenden en misschien wel tienduizenden ook dat is niet met zekerheid te zeggen bestond feitelijk geen enkele aanleiding hun naam te veranderen. Zij deden het vaak uit angst voor het onbekende, uit vrees voor bestraffing alleen maar omdat zij lid van de N.S.D.A.P. wa ren geweest. Velen, voor wie de nieuwe naam en het nieuwe beroep niet waren bedoeld om misdaden te verber gen, zijn diep ongelukkig gewor den. Hen heeft de bondsdag willen helpen: tweemaal bood hij een amnestie aan diegenen aan, die er eerlijk voor uitkwamen, dat zij onder een valse naam leefden. De eerste amnestie werd in 1949 af gekondigd. Maar vrijwel niemand ging er op in, omdat in West- Duirsland toen nog 't bezettings recht gold pas op 5 mei 1955 herwon West-Duitsland zijn soeve reiniteit en men zich dus blijk baar nog niet helemaal veilig voelde. De tweede amnestie kwam einde 1954. Precies honderd West duitsers met een valse naam meldden zich. VIERDE WERELDMUZIEKFESTIVAL Van 20 juli tot en met 15 augustus volgend jaar Volgend jaar, van 20 juli tot en met 15 augustus 1962, zal in Kerkrade het vierde wereldmuziekconcours worden gehouden. De directie van het con cours heeft tydens een persconferen tie reeds het programma bekendge maakt. Ook dit festival zal weer bestaan uit een concours voor amateurmusici en een reeks uitvoeringen door koren en orkesten uit geheel West-Europa. In 1958 hebben meer dan 6000 ama teur-musici uit 25 verschillende lan den van vier werelddelen aan het der de wereldmuziekconcours deelgeno men. Het vierde concours zal beginnen met een openingsconcert door het Con certgebouworkest uit Amsterdam op 20 juli. Het Concertgebouworkest zal het eerste orkest zijn dat in de nieu we concerthal in Kerkrade, die 4000 zitplaatsen zal krijgen, zal optreden. De concoursdagen, waaraan ongeveer 150 muziekkorpsen uit binnen- en buitenland zullen deelnemen, worden tijdens de weekeinden en op de slui tingsdag 15 augustus gehouden. Tij dens de vier zondagen en op de slui tingsdag zullen bovendien marswed strijden in het gemeentestadion „Kaalheide" worden gehouden. In 1958 waren er 110.000 toeschouwers bij deze marswedstrijden. Op 6 augustus treedt het Londens Philharmonisch Orkest in de con certhal op. De „Bamberger Sym- phoniker" spelen er op 2 augustus. Op 21 juli zullen het Omroep Or kest en het Groot Omroepkoor van de Nederlandse Radio Unie te Hil versum onder leiding van Henk Spruit „Jeanne d'Arc au Bucher" van Honegger iutvoeren. Het Pro menade-orkest van de Nederland se Radio Unie verzorgt onder lei ding van Benedict Silberman op 23 juli een opera- en operettecon cert. Missa in C-dur Een van de hoogtepunten zal zijn de uitvoering van de Missa in C-dur van Ludwig van Beethoven door de Wie gelegenheid van de verjaardag van H.K.H. Prinses Bea trix heeft, de brigade van de Koninklijke Marechaussee in Den Haag, van welk wapen de prinses schutsvrouwe is, dins dag aan de loco-burgemeester vah de miniatuurstad Maduro dam n.m. twee ereposten van de marechaussee in ceremonieel tenue miniatuurvoor het miniatuur van het paleis Huis ten Boscli in dat stadje, en een patrouillewagen van de Kon. Marechaussee voor de autoweg van Madurodam aangeboden. Prinses Beatrix is, zoals bekend, ere-burgemeester van Madu rodam. Foto: De brigade-commandant eerste luitenant H. Lems, biedt de patrouillewagen aan aan Maarten Imminle, loco burgemeester van Madurodam, V\*vV\*A*A'\*A'VNAA/VVV\VVWWWVVV>A'>A<\*A'VV»/VVV ncr Hofkapelle met medewerking van het Weens Philharmonisch Orkest, 't Weense Staatsoperakoor en de Wie ner Sangerknaben onder leiding van dr. Karl Böhm. De „Kroeningsmesse" van Wolfgang Amadeus Mozart zal door het Domkoor van Straatsburg en het Kamerorkest van Radio Straatsburg onder directie van mgr. Alphonse Hoch worden uitgevoerd. Minstens vijftien Amerikaanse mu ziekkorpsen zullen naar Kerkrade komen. Ook uit Hongkong komt een politiemuziekkorps deelnemen. Het politiemuziekkorps uit Barcelona zal op dertig Arabische hengsten in wit te uiformen een demonstratie geven. Wisselprijs Het nationale jeugdorkest uit Tel Aviv (Israël), dat in 1958 de „Zilve ren Lier" won, komt deze door konin gin Juliana ingestelde wisselprijs ver dedigen. Na drie „overwinningen" wordt deze wisselprijs eigendom. De jury van het vierde wereldmuziek- concours in Kerkrade zal bestaan uit de heren Frank Wright uit Londen, ir. Henk Badings, en prof. Paul Wal ter, dirigent van de Staatliche Volks- oper te Wenen. Borgward-concern in financiële moeilijkheden Te Bremen is thans bekend gewor den, dat het Borgwardconcern de volgende week niet meer in staat zal zijn de lonen en salarissen van zijn personeel te betalen. Wanneer de re gering van Bremen geen oplossing vindt zullen de circa 20.000 arbeiders en kantoorbedienden van het concern naar verwachting de volgende week werkloos worden. De regering van Bremen stelt pogin gen in het werk een nieuwe vennoot schap op aandelen te stichten voor de sanering van het autoconcern, dat in moeilijkheden is geraakt. Zij on derhandelt met de bondsregering over deelneming door de bondsrepu- pliek aan de op te richten sanerings maatschappij. die volgens de plannen een kapitaal van 50 miljoen DM zal hebben. Bremen is echter desnoods bereid dit bedrag voorlopig alleen be schikbaar te stellen. Op 1 februari zullen het parlement van Bremen en de eigenaar van het concern, Carl F. W. Borgward, over de hulpmaatrege len beslissen. Naar verluidt bedragen de schulden van het Borgwardcon cern meer dan 200 miljoen DM. Het concern zou schulden van 120 miljoen DM aan leveranciers en van ongeveer 90 miljoen DM aan banken hebben. De verplichtingen van het concern worden slechts voor een gedeelte ge dekt door gebouwen, machines en ge reed produkt, die tezamen een waar de van ongeveer 90 miljoen DM zou den hebben. Zoals bekend heeft het concern in het najaar van 1960 ongeveer 3000 arbei ders ontslagen. Officieel werd toen meegedeeld, dat deze ontslagen ver band hielden met rationalisatiemaat regelen. Ingelichte kringen spraken evenwel van een afzetcrisis bij Borg ward, waardoor voor de „Arabella", waarvan men veel had verwacht, werd getroffen. Een regeringswoordvoerder van de staat Bremen heeft gisteren meege deeld. dat het parlement vandaag de moeilijke situatie zal bespreken waar de Borgward automobielfabrieken zich op het ogenblik in bevinden. Een woordvoerder van de onderne ming gaf toe, dat de toestand „kri tiek" was. Aandelen R.T.M. in handen van Rotterdam B. en w. van Rotterdam hebben aan de leden van de gemeenteraad me degedeeld, dat voor een nominale waarde van 990.250.is ingeschre ven op het openbaar aanbod op de aandelen van de N.V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij tot de koers van 500 pet. Nagenoeg alle aandelen zijn daarmee in handen van de gemeente Rotter dam gekomen. B. en w. vragen nu be krachtiging van de transactie door middel van een raadsbesluit en delen als hun voornemen mede binnenkort met deze aankoop samenhangende regelingen, waaronder een overeen- .kotnst met de N.V. Nederlandsche Spoorwegen, aan de raad voor te leg gen. Daar het aandelenkapitaal een miljoen bedraagt, zal volgens b. en w. met deze aankoop gemoeid zijn een bedrag van ten hoogste vijf miljoen, vermeerderd met bijkomende kosten ad rond 100.000. 'S-MORGENS VROEG AL AAN RADIO Zoon, schoondochter en kleinkinderen op kaperschip (Van onze correspondent) Vol ongeduld wacht aan Benzenra- dervveg 262 te Heerlen mevrouw A. M. Quaedvlieg op de landing op Schiphol van het gecharterde K.L.M.-toestel, dat de groep Ne derlanders van de Santa Maria aan boord zal hebben. Moeder Quaedvlieg heeft een zoon met echtgenote en twee kinderen aan boord van dit schip. Dagenlang heeft zij op nieuws van haar zoon Sjef (43) gewacht. Maar de on vrijwillige passagiers van kapi tein Henrique Galvao zagen geen kans de ongeruste moeder in Heerlen iets te laten weten. De heer Quaedvlieg is een geboren genote T. Quaedvlieg-van Ooster- bos, zoontje Chris (9) en doch tertje Nellie (11) vanuit Emma- stad op Curagao op weg naar Ne derland, toen het Portugese pas sagiersschip gekaapt werd. Al die politieke verwikkelingen interes seren me niet, zegt de oude me vrouw Quaedvlieg. Ik ben ziels- hlij als ik mijn zoon met schoon dochter en kinderen thuis zie ko men. Iedere morgen, al dagen lang, zit mevrouw Quaedvlieg vanaf zes uur met haar oor tegen de radio om naar het nieuws te luisteren. Oma Quaedvlieg vertelt dat haar zoon van plan was op weg naar Nederland nog een vakantietocht t.e maken door Portugal en Span je. Daarom liad hij ook zijn auto mee aan boord genomen. Van die vakantietocht zal nu wel niets ko men door die kapitein van Köppe- nik, meent mevrouw Quaedvlieg. Dat is niet zo erg vindt haar schoonzoon, die op bezoek is, dan is Sjef met zijn vrouw nog net op tijd thuis om carnaval te vieren. Verkleed als zeerover. De heer uaedvlieg is een geboren Heerlenaar en nogal avontuurlijk van aanleg. Hij was 27 jaar toen hij in het najaar van 1944 met het Amerikaanse leger als stoottroe- per in Duitsland ging vechten. Na de capitulatie meldde hij zich als vrijwilliger voor Nederlands- Indië. Heerlen was hem daarna te klein geworden en hij kreeg een aanstelling bij de Bataafse Petro leum Maatschappij te Den Haag. Als standplaats kreeg de heer Quaedvlieg eerst Pladjoe in Indo nesië. Enkele jaren later vertrok hij met zijn vrouw en kinderen naar de west. Verleden jaar was hij nog over in Nederland en nu ging hij aan boord van de Santa Maria om met vervroegd pensioen naar Nederland terug te keren. Regeling voor uitbreiding Statencolleges Naar de mening van de minister van binnenlandse zaken moet worden be twijfeld of de nieuwe provinciewet voor 13 februari 1962 het staatsblad zal bereiken. Op die dag worden kan didaten voor de statenverkiezingen 1962 gesteld. De minister zal naar een regeling streven om uitbreiding van de sta tencolleges direct bij het in werking treden van de nieuwe wet te verwe zenlijken, zodat niet tot 1966 be hoeft te worden gewacht. Hij denkt aan een regeling conform aan die voor de Tweede Kamer in 1956. Al dus staat vermeld in de memorie van antwoord aan de Eerste Kamer op de begroting voor binnenlandse za ken 1961. A-griep heerst in Engeland demie van A-griep in midden geland tussen de tien en vijftien pro cent van de werkende bevolking heeft uitgeschakeld. Geleerden in het wereldgriepcentrum in Mill Hill hebben de ziektekiem die de epidemie veroorzaakt, geindenti- ficeerd. Het is praktisch dezelfde als die welke in 1957 acht miljoen ziek tegevallen veroorzaakte. Thans zijn echter grote hoeveelheden entstof voorhanden om de ziekte te bestrij den en te voorkomen. In de Noordlondense werd maa wijk Luton meer rondgebracht. Vijftig postbe- stellers waren aangetast door de A- griep. Provincies bespreken vijfdaagse werkweek De provinciale besturen willen ko men tot een gemeenschappelijke ge dragslijn inzake de vijfdaagse werk week. Morgen wordt in Utrecht een interprovinciale vergadering gehou den, ter bespreking van de vijfdaag se werkweek voor het personeel in dienst van de provincie. Dit deelde gistermorgen mr. H. van Riel, iid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, mede tijdens het voortgezet begrotingsdebat van de provinciale staten van deze provin cie. DRAMA NA AANRIJDING Papoea krijgt vijf jaar gevangenisstraf Onder grote belangstelling zowel van de Europese als de inheemse be volking. heeft gisteren de land- schapsrechtbank te Biak twee Pa poea's. de gebroeders Sada, berecht. Deze hebben begin januari te Biab een aanslag gepleegd op de Neder landse burger-chauffeur van de ma rine Driessen. Deze werd door een hunner met een Itapmes afgeslacht. Driessen, die een vrachtauto van de marine, met negen inzittenden be stuurde, had een vijfjarig Papoea meisje aangereden, dat dodelijk ver ongelukte. Tijdens de behandeling is gebleken, dat na de aanrijding ter hoogte van de kampong Waupnor, de chauffeur Driessen naar het aangereden meisje is gelopen. Daarna wilde hij in een nabijzijnde Chinese toko om medi sche hulp telefoneren. De ene beklaagde, P. Sada, die eerst een steen naaf de auto had gewor pen, is toen Driessen met een dolk mes in de hand achterna gelopen. Een achterin de auto gezeten mari nier. die ongewapend was ls, dit ziende, uit dc auto gesprongen om hulp te bieden. Inmiddels was P. Sa da echter door een passerende poli tieman in brugerkleren ontwapend. Deze politieman begaf zich vervol gens naar de Chinese toko om de po litiepost op te bellen. Genoemde ma rinier bewaakte intussen P. Sada. Inmiddels was een tweede mari nier uit de auto gesprongen en liep op Driessen toe. Deze mari nier zag, naar hij verklaarde, in een flits M. Sada van achter zich op Driessen toeschieten en deze houwen geven met een kapmes. Volslagen verbouwereerd door het bloedbad bleef de marinier als aan de grond genageld staan, draaide zich om en is, vermoede lijk geheel verbijsterd, naar de auto teruggelopen. M. Sada heeft na zijn daad geen ver zet gepleegd tegen zijn arrestatie en gaf het kapmes aan de teruggesnel- de politieman af. De uitspraak van de landschaps rechtbank luidde: P. Sada 15 maan- vijf jaar wegens zware mishande ling. de dood ten gevolge hebbende. Beide beklaagden hebben tegen het vormts beroep aangetekend. En als U er nu persé op staat om uw goudvisje mee te nemen naar de re ceptie, wel, dan kan dat: dankzij de „Aquabag", die U hier getoond icordt aan de vooravond van een internati onale beurs in Blackpool (Engeland). Nederland in Duitsland beste klant Nederland is in 1960 de grootste af nemer van Duitse goederen ge weest. Aldus de algemeen secreta ris van de Nederlands-Duitse Ka mer van Koophandel, mr. H. R. Ma- rius, in een dinsdagmiddag gehou den bijeenkomst van het departe ment in Limburg van de Nederlandse maatschappij voor Nijverheid en Handel. Nederland werd als grootste klant op de voet gevolgd door Frankrijk en op de derde plaats door de Ver enigde Staten, die in 1959 de beste klant van Duitsland waren. Nederland kocht in 1960 voor een waarde van ruim vier miljard mark aan Duitse goederen, meer dan enig land ter wereld ooit in één jaar in Duitsland kocht. In 1960 heeft Frankrijk zijn export naar Duits land met 50 procent vergroot en kwam daarmede op de eerste plaats als leverancier van de bondsrepu bliek. Nederland bleef als leveran cier aan Duitsland de tweede plaats innemen, maar ons land vergrootte zijn export naar Duitsland slechts met twintig procent, waardoor het verschil met België, dat met veertig procent de export opvoerde, gerin ger is geworden. Postzegelveiling brengt twee ton op Om half zeven gisteravond heeft de Haagse makelaar J. L. van Die- ten de laatste hamerslag gege ven op de veiling van de postze gelnalatenschap van wijlen ir. D. J. Klink, die een belangwek kend aantal postzegels van de eerste uitgifte in Nederland (1852) bevatte. Twee dagen lang hebben groothandelaars en de voornaamste collectionneurs een langdurige bodstrijd geleverd op de 1494 kavels van in totaal on geveer 25.000 zegels en speciale afstempelingen. Het eindbedrag van de veiling brengend op f 202.000. Aanvankelijk was de raming gesteld op f 125.000. De meeste aanbiedingen werden ver boven catalogusprijs verkocht. Het zeldzaamste stuk, een blok van tien 5-centszegels in blauw met de beeldenaar van koning Willem de Derde op een brief uit 1859, werd door een Nederlandse verza melaar op de eerste veilingdag gekocht voor f 16.500. Gisteren ging het hoogste bod naar een 15-cts. luxezegel in donkeroranje met het stempel van Kamp bij Zeist, het enig bekende exem plaar van dit soort. Dit stuk werd door een Nederlandse ko per verworven voor f 1250. De aankopen van zeldzame en unie ke stukken zijn in hoofdzaak ge daan door Nederlanders. Deense, Westduitse en Eng-lse hande laars hebben felle tegenstand ge boden tijdens het bieden cn kon den op die wijze enkele kostelijke stukken verwerven. niiiiiiiiiiiliiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijyi Tweeduizendste schip iri Rotterdam Gisteren kon de havendienst van Rotterdam reeds liet 2000- H ste binnengekomen schip van dit jaar noteren, twee dagen .eerder dan in 1960. Deze 2000- m ee ste was het Deense motorschip ..Mongolia" dat stukgoed van Kopenhasen naar Rotterdam H bracht. Het schip heeft lig- ee plaats gekozen in dc Maasha- ven. eë lllillllllllllillllliilllllinil!lllllillllllllljllillll!l!llilllIllil!llllillllWlilltlHli

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5