mmoRv Vijfde gegadigde voor tweede - commerciële - televisienet ZATERDAGSE WINKELSLUITING ZAL GEEN OPLOSSING ZIJN „IN BEGROTING 1962 PLAN VOOR CIVIELE VERDEDIGING" WOENSDAG 1 FEBRUARI 196.1 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S Concessie al in 1959 aangevraagd Initiatief van groep middelgrote handels- en industriebedrijven (Van onze speciale verslaggever) Na N.T.S., O.T.E.M., de „Groep van 43", die thans al 48 deelne mers telt en CO-T.V. heeft zich als vijfde gegadigde voor de ex ploitatie van een commerciële televisiezender gemeld de N.V. Nederlandse Televisie Maatschappij I.O. te Amsterdam. Een van de initiatiefnemers, de heer W. A. Lïnting, reclame-adviseur en van 1945 tot medio 1958 directeur van liet Internationaal Wolseeretariaat, heeft tijdens een te Amsterdam gehouden pers conferentie meegedeeld, dat deze maatschappij reeds in oktober 1959 een concessie-aanvraag bij de regering heeft ingediend, on geveer gelijktijdig met de „Groep \au 43". Eerst nu wordt er ruchtbaarheid aan gegeven, omdat de minister de indeling van de televisienota bij de Tweede Kamer heeft aangekondigd en men het voornemen heeft de kamerleden uitvoerig te informeren over deze aanvraag. Inzicht te krijgen in de wensen i van de televisiekijkers. Na het indienen van de concessie aanvraag hebben de initiatiefnemers al tientallen besprekingen gevoerd I niet de autoriteiten ten departemen- j te. Men denkt maximaal tien procent 1 van de beschikbare zendtijd voor re- I dame beschikbaar te stellen. Desge vraagd heeft de heer Dinting die tij dons de persconferentie gesecondeerd werd door jhr. mr. Van Iddekinge, ons meegedeeld dat een aanloopkapi taal van een half miljoen gulden ter beschikking staat, maar dat voor het eerste jaar van de uitzending een kapitaal van 20 miljoen nodig zal zijn. Via een emissie denkt men dit kapitaal te zullen kunnen aantrek ken. De bedoeling is kleine coupures te maken die ter beurze genoteerd zul len worden. Als motief voor mededinging gaf de heer Linting op van mening te zijn dat commerciële televisie niet in han den moet komen van groot-adver teerders of andere groepen die be lang hebben bij de reclame. Hij zelf wil zich uit de reclame terugtrek ken. zodra zijn N.V. de machtiging gekregen zou hebben, aangezien de bedoeling is dat hem de commerciële leiding van het nieuwe televisie-be drijf zal worden toevertrouwd. Oprichters van deze nieuwe maat schappij zijn volgens de heer Linting twintig a dertig middelgrote handels- en industriebedrijven uit alle delen van het land, die'geen belang bij re clame hebben en geen adverteerders zijn. De namen van de deelnemers zijn wel ter kennis van de regering gebracht, maar konden nog niet openbaar worden gemaakt. Raad van toezicht Wel kon worden meegedeeld dat tot leden van de raad van toe zicht werden benoemd: oud-minis ter prof. dr. A. H. M. Albregts, drs. F. J. Posthuma, oud-presi dent-directeur van de Herstel- bank. mr. W. H. J. Derks, wet houder van openbare werken te Utrecht, jhr. mr. J. W. van Idde kinge. advocaat en procureur van Amsterdam en J. H. Meewezen ge meenteraadslid te Amsterdam. Aan dit college van commissaris sen zullen nog worden toegevoegd een hoogleraar in de elektronica en een zakenman. Ten aanzien van cle programma's verlangt de nieuwe maatschappij ei gen verantwoordelijkheid. De beoor deling tot de programmastof wenst men over te laten aan een raad van advies, waarin bereids zitting kre gen: Wim Bary, voorheen K.R.O.-re- gisseur en producer, thans directeur van de Stadsschouwburg te Tilburg, prof. dr. W. H. Hellinga, hoogleraar aan de gemeente universiteit van Amsterdam, mevrouw B. Kortekaas- Den Haan. presidente van de Neder landse Huishoudraad te Driehuis, drs. J. Hendrick Mulder, algemeen secretaris van het Prins Bernhard Fonds te Amstelveen, prof. dr. A. Oldendorff, hoogleraar aan de tech nische hogeschool te Eindhoven, mr. H. Schadee. hoofdredacteur van De Gids te Rotterdam, dr. Victor E. van Vriesland, letterkundige te Amster dam. Men beoogt; een stringente scheiding door te voeren tussen pro gramma-afdeling en commerciële afdeling, hoewel de commerciële pro- duktie ook aan het oordeel van de raad van advies onderworpen wordt. 22 zenduren In het algemeen werd over de pro gramma's gezegd dat geijverd dient te worden het aan Duitsland verloren kijkertal terug te win nen. Men denkt het tweede tclevi- sieprogram te kunnen starten met 22 zenduren, een gelijk aan- 350 personeelsleden In de statuten die thans bij verschil lende ministeries circuleren is o.a. opgenomen de bepaling, dat de maat schappij eventueel een gedeelte van de winst ter beschikking zal stellen van een of ander door de regering aan te wijzen culturele instelling. Blijkens een ingediend program- en Lal dus als thans de omroepver- organisatieschema wil men 350 per- enigingen en is voornemens opi- j soneelsledcn aantrekken, onder wie nie-onderzoeken te doen om meer j joo technici. T-V-GEVOLGEN. Dat een zo rustig lijkende bezigheid als het kijken naar televisie fatale gevolgen 'kan hebben, is het afgelopen weekeinde dooi- enkele Zweden aan den lijve ondervonden. In een voorstad van Stockholm gin gen twee vrouwen elkaar met mes sen te lijf, daar zij van mening ver schilden over een t.v.-programma. In de provincie Skaane was een boer zo in beslag genomen door een televisie programma voor kinderen, dat hij pas merkte dat zijn huis in brand stond, toen het al te laat was. Zaterdagavond werd te Stockholm ingebroken in de flat van een oude dame die bij haar buurvrouw naai de televisie keek- Bij thuiskomst waren al haar kostbare juwelen ver dwenen. SIGAREN MAKEN DE MAN. Vol gens Louis Scalise, voorzitter van de hond van kledingontwerpers in New York, moet het gezegde „kle ien maken de man", worden veran derd in „kleren en sigaren maken de man". De welgeklede man van deze tijd completeert zijn verschijning niet zomaar met „een sigaar", hij houdt er een tussen de vingers die het uur van de dag voorschrijft. Scalise heeft een „sigarengardero- be" ontworpen, die tal van stijlmo gelijkheden biedt. Voor avondkleding schrijft hij de kleine cigarillo voor. Bij liet zakenkostuum past alleen de slanke en lange sigaar. Sport jasjes en sportbrocik verdragen uit sluitende de rechte panatela, en bij smoking-jasje en pantoffels grijpt, men bij voorkeur naar de langere corona- Het zich houden aan deze sigaren- garderobe is niet alleen een zaak van modieus gekleed gaan, zegt Scalise, „het aspect van mannelijk heid wordt erdoor verhoogd". INVOERING VIJFDAAGSE WERKWEEK Detailhandel kan toerisme bevorderen „De detailhandel en de toeristische bedrijven kunnen elkaar steunen. De j eerste profiteert belangrijk van de activiteiten der laatste». De detail- j handel dient van zijn kant alles te j doen wat het toerisme kan bevorde ren. Dit betekent geen beperking j maar juist verruiming van de winkel- j openingstijden. Dat betekent dat ook i de bestaande verplichte sluiting van I een halve dag per week moet worden opgeheven. Dat betekent ook dat er j geen sprake van kan zijn dat men indien men de winkels niet op zater- dag kan sluiten dan maar op maan- 11 1 dag moet dicht doen. Dat De dood op de weg Het is een illusie te menen dat de winkelgewoonten zich zo zullen wijzigen dat men meer op stille ochtenden zal kopen. Men zegt wel dat: men de klanten moet „le ren" hun winkelgewoonten te wij zigen en verwijst dan naar West- Duitsland waai- de winkels sinds 3 958 slechts één zaterdagmiddag- van de maand open zijn. Interes sant is het dat men in Duitsland steeds sterker tot de overtuiging komt dat de zaterdagmiddagslui ting weer moet worden opgehe ven. Het zou onjuist zijn een sys teem over te nemen dat elders heeft gefaald. ten slotte dat een vrijdagavondope- ning- ook toeristisch -gewenst is om dat daardoor op dc avond waarop de weekendvakantie begint onze steden de levendigheid verkrijgen die zij thans 's avonds maar al te zeer mis sen". Zo besloot prof. dr. P. L. van der Vel den, hoofd van het researchbureau „De Bijenkorf", de lezing over- „vijf daagse werkweek, winkelsluiting en vreemdelingenverkeer" die hij gister middag op een vergadering van de V.V.V.-Amsterdam in Krasnapolsky heeft gehouden. Er kan, aldus prof. Van der Velden, geen sprake van zijn dat alle winkels op maandagmiddag- of zaterdagmid dag- worden gesloten. De maandag middag voorziet in 'n belangrijke be hoefte, de zaterdagmiddag doet dat zoals geen andere van de bestaande openingstijden. De invoering van de vrije zaterdag in de vele bedrijfstak ken zal de hele zaterdag als koopdag- stimuleren. Te overwegen ware al dus spreker op vrijdagmorgen te sluiten en op vrijdagavond te openen om zo aan de velen die op zaterdag blijven werken voldoende koopgele genheid te bieden. Korter werken in Rotterdamse haven Naar wij van dc Scheepvaartverenl- ging „Zuid" vernemen is in beginsel tussen de bij de C.A.O. iu de haven verbonden partijen, waarbij dus ook de Scheepvaartvereniging „Noord" in liet geding is, overeenstemming- bereikt ov er verkorting van de werk week. Deze wordt op 4344 uur gesteld, de arbeidsdag op 844 uur, 's nachts zal men Sli; uur blyven werken. Deze overeenkomst houdt in, dat de havenarbeiders van de drie zaterda gen er twee vrij zijn. De derde zater dag zullen zij zich verplicht beschik baar moeten houden. Het ingaan van deze regeling is ech ter afhankelijk van de goedkeuring' van rijksbemïddelaars. pilllllllllllllllllllllllllÉlllllllllll^ Een half miljoen j aan gewetensgeld ji In de staatscourant van dins- tl dag heeft de minister van fi- nancien bekendgemaakt, dat een bedrag van f 514.168.99 H aan gewetensgeld is gestort. H Hieronder is een post te wei- nig betaalde loonbelasting en vereveningsheffing ad f 286.380.15, die in Rotterdam werd voldaan. In Weert werd se H f 69.948,30 gestort wegens te H weinig betaalde - inkomstenbe- n lasting en vermogenbelasting, t| m Den I-laag een bedrag van M f 58.053,60 wegens te weinig betaalde inkomstenbelasting. Het laagste bedrag was f 4,ö0 wegens te weinig "betaalde di- videndbelasting. iliiiiiiiiiiiiiinitiiim Gistermiddag is in het ziekenhuis Dijkzigt te Rotterdam overleden de 86-jarige J. Maters uit de Aegidius- straat. Samen met zijn echtgenote, de 80-jarige A. C. Maters-Boedeyns, werd hij gistermorgen bij het over steken op het punt Oudedijk-Vrede hofstraat, waar zich knipperbollen bevinden, aangereden door een vrachtauto. De man werd toen bij zijn val ernstig aan het hoofd ge wond, de vrouw kwam er met een armkwetsuur minder slecht af. Gistermorgen om kwart over zeven is de 39-jarige arbeider M. Klokdie- ter uit Boekei met zijn bromfiets in Aarle-Ri.vtel tegen een autobus van de Zuiiï-Ooster Busonderneming aan gereden en op slag gedood. De man was op weg naar zijn werk. Hij kwam uit een zijstraat in Aarle- Rixtel, waar het uitzicht slecht is. Waarschijnlijk heeft hij de bus niet gezien. Hij was gehuwd en vader van 5 kinderen. Onder,de gemeente Veghel, nabij het kerkdorp Mariaheïde, is gistermor gen omstreeks kwart over zeven een personenauto door tot nu toe onopge helderde oorzaak tegen een stilstaan de vrachtauto gereden. Een der in zittenden, de 33-jarige heer Z. uil Uden, was op slag dood. De tweede inzittende, de ongehuwde 20-jarige Van B„ eveneens uit Uden, werd zo ernstig gewond, dat hij in de loop van gisterochtend in het St.-Joseph- ziekenhuis in Veghel is overleden. Op geregelde tijden gaat de Queen i Elizabeth'' het dok in om van onder j tot boven grondig schoongemaakt ic worden. Iedere keer is dit. ook foto- grafisch bezien, een gebeurtenis. Op de bijgaande foto ziet men de j machtige oceaanreus in het „King George V"-dolc in Southampton. Ontslag nu officieel Mr. Stikker als opvolger van Spaak genoemd De Belg Paul Henri Spaak, secreta ris-generaal van dc Noordatlantische Verdragsorganisatie sinds 1957, is gisteren formeel afgetreden. In Parijs zijn verschillende namen van personen genoemd die in aan merking komen voor de post van se cretaris-generaal, n.l. de Nederland se permanente vertegenwoordiger bij de N.A.V.O. mr. D. U. Stikker, dc •Britse minister van luchtvaart, Thor- neycroft, en de vroegere Britse am bassadeur in Parijs Lord Gladwyn. In bepaalde Atlantische kringen te Parijs gaf men mr. Stikker de mees te kans. In politieke kringen in Den Haag wordt het onwaarschijnlijk geacht dat de heer Stikker een dergelijke kandidatuur zal aanvaarden. Zijn ge zondheidstoestand heeft hem enige tijd geleden genoodzaakt een rust periode te nemen. Naar in regeringskringen te Oslo verluidt zal de Noorse minister van buitenlandse zaken, Lange, zich niet kandidaat stellen voor de opvolging van Paul Henri Spaak als secretaris generaal van de N.A.V.O.. Geen controle door minister op gemeentekas I Bevoegdheid lot en verantwoorde lijkheid voor rechtstreekse controle i op de gemeentefinanciën wijst de i minister van binnenlandse zaken mr. I Toxopeus van de hand. Wel laat hij zijn gedachten gaan over mogelijk- j heden tot verbetering van de be staande controle. I In zijn memorie van antwoord op het voorlopig verslag van de Eerste Ka- I mer inzake zijn begroting 1960 wijst de minister er op, dat toezicht op de i gemeentelijke financiën bij de wet I fs voorgeschreven vanwege gemeen telijke organen en hun deskundigen, alsmede van Gedeputeerde Staten. In de voorgekomen verschrijvingen en fraudes ziet de minister geen gron den om de wettelijke voorschriften te -wijzigen. Met de provinciale besturen wordt overlegd hoe de controle verbeterd kan worden. Voorts zal overleg wor den gepleegd met de directeur van het verificatiebureau van de Vereni ging-van Nederlandse Gemeenten. Voor wat zijn departement betreft deelt de minister mede dat bij de voorbereiding van de herziening der gemeentewet bezien wordt, of en in hoeverre het toezicht op de gemeen tebesturen kan worden beperkt. Voorts zal worden nagegaan, of het mogelijk is het toezicht ingevolge de ambtenarenwet verder te decentrali seren. De uitbreiding van het ge meentelijke belastinggebied is nog in studie. Op 6 februari a.s. wordt de Zwolse vierling Kiffers achttien jaar. Een A.N.P.-fotograaf maakte ook dit maal de jaarlijkse reis naar de Over- ijselse hoofdstad om het viertal op de plaat vast te leggen. Terwijl Rini, Elly en Dorothee (v.l.n. r.) zich even opmaken kijkt Hun toe, nog altijd wat verbaasd over deze schoonheidsbehandeling dour zijn zusters, naar het schijnt. PROF. DE QUAY IN EERSTE -KAMER Uitgaande van militaire veronderstellingen (Van onze parlementaire redacteur) Minister-president, prol. Dc Quay, hoopt in de begroting voor 1962 een redelijk meerjarenplan voor dc civiele verdediging in te dienen uitgaande van de strategische en militaire ver onderstellingen. Dit deelde de minister-president gis termiddag in de Eerste Kamer mee tijdens de behandeling van de begro ting van algemene zaken, waarhij prof. De Quay stelling nam tegen dé kritiek, die de communistische me vrouw Van OmmerenAverink had geleverd op de civiele verdediging, die volgens haar dienstbaar wordt t gemaakt aan de oorlogsvoorberei ding. In dit verband haalde mevrouw Van I Ommeren de redevoering aan, die de luitenant-generaal Mathon, directeur van het bureau burgerlijke verdedi ging bij het departement van alge mene zaken, in Groningen had ge houden en waarin deze onder meer had gezegd, dat ter voorbereiding van een eventuele oorlog de distributie kaarten al gedrukt zijn en op ver schillende plaatsenin het land klaar liggen. Mevrouw Van Ommeren vond dit allemaal zinloos. Bij een volgende oorlog, die naar haar mening niet van Rusland maar van Duitsland zou uitgaan, zou de regering zelfs geen gelegenheid krijgen naar Enge land te vertrekken zoals in 1940. Prof. De Quay betoogde, dat het hoogst onverantwoordelijk zou zijn, indien Nederland niets deed aan de civiele verdediging. Ook in Amerika en in Sowjet-Rusland schenkt men hieraan grote aan dacht, Verder wilde de minister president ten sterkste de opvat ting bestrijden, volgens welke er tegen de gevolgen van een atoom oorlog niets te doen is. Het toege ven aan deze gedachte zou even fataal zijn als dat wij onze mili taire verdediging zouden staken. Van de rede van de luitenant-gene raal Mathon had de minister-presi dent geen kennis genomen. Professor Schermerhorn (p.v.d.a.) interrum peerde hier de minister-president met de opmerking het niet juist te vin den, dat de bevolking door dergelijke mededelingen als van generaal 2VIa- thon wordt opgeschrikt. De heer Schermerhorn zei in de Kamer niet het woord te willen gebruiken, dat zou aangeven hoe hij de rede van de generaal vond, omdat hij anders in de niet-parlementaire sfeer zou ra ken. De Kamer keurde tenslotte de hegro- ting van algemene zaken goed met aantekening, dat mevrouw Van Om meren had tegengestemd. Het Wereldgebeuren Vredestichter Paul Henrl Spaak heeft gisteren officieel meegedeeld dat hij zijn politieke carrière in België zal j hervatten. Dit betekent heleinde van I zijn loopbaan als secretaris-generaal j van de N.A.V.O. De vader van de I douane-unie lussen Nederland. Bel- j gië en Luxemburg en de strijder van het eerste uur voor de eenwording i van Europa gaat van de volgende maand af een poging doen zijn va derland België uit hel politieke moe ras te helpen. Eerst zal hij als so cialist orde op zaken moeten stellen in cle Belgische rode gelederen. Ons zuïderburenland gaat vervroegde verkiezingen tegemoet. De strijd zal hard worden e,n het is te hegrijpen, dat de socialisten, die in deze verkie zingen hun krachten gaan meten met de regeringspartij, de C.V.P.. alles in het werk zullen stellen het prestigeverlies dat zij door een mis lukte staking hebben' geleden, in te halen. Zo erg rommelde het blijkbaar bij de Belgische socialisten, dat zij Spaak hebben overgehaald zijn be langrijke positie van secretaris-ge neraal op te geven om (daar twijfelt niemand aan) bij de verkiezingen zijn partij te leiden. Spaak heeft zich tijdens de laatste stakingsperiode van commentaar onthouden. Men vertelt in cle Brusselse hoofdstad dat koning Boudcwijn van plan is Spaak- te belasten met de vorming van een regering waarin alle partijen, on danks de uitslag van de verkiezin gen, zitting zullen hebben. Nog één maand zal Spaak dc da gelijkse leiding van de N.A.V O. hebben. De laatste tijd heeft hij tamelijk wat moeilijkheden gehad, niet het minst met zijn buurman De Gaulle, die een eigen koers wil va ren. min of meer los van zijn N.A.V.O.-partners. Het moet een man als Snaak, die een fervent strij der voor Europese eenheid is. hard vallen dat de president van het grootste land in West-Europa een gematigde Franse apartheidspon- Hek" voorstaat. Spaak meent dat hij de groot- Europese gedachte van huis uit heeft meegekregen. Zijn vader was direc teur van dc Brusselse opera en bij Spaak sr. was het altijd een gaan en komen van kunstenaars uit dc gehele wereld. De moeder van Paul Henri was jarenlang presidente van de Belgische senaat en deze huiselijke combinatie van internationalisme en politiek hebben Spaak tot een voor stander van een samengaan van alle landen gebracht. Spaak is socialist en het is bekend hoe de voormannen van deze stroming weinig nadruk legden op het vaderland. De gemeen schap met gelijkgezinden in andere landen bindt meer dan het samen wonen met landgenoten. In de N.A.V.O. heeft Spaak dit ideaal kun nen uitdragen al is het typisch dat hij dat juist moest doen in een orga nisatie. waarvoor in de dertiger ja ren de socialisten niet erg gepor teerd zouden zijn geweest. De pe riode van „het gebroken geweertje" is voorbij. Het moge Spaak persoonlijk sie ren dat hij de belangen van zijn geboorteland hoger stelt dan de internationale taak. het moet voor de leidende Belgische socialis ten een bittere pil zijn dat men iemand uit het buitenland moet roe pen om de verkiezingscampagne te leiden. Speciaal voor de Luikse fana ticus en" stakingsleider-tot-het-einde Renard moet de komst van Spaak wel ontnuchterend werken. Want Spaak, die zijn land op heel belang rijke ministersfuncties heeft gediend, is wat bezadigder geworden sinds hij voorop ging in de strijd tegen het ko ningschap van Leopold. Hij heeft wellicht inmiddels bemerkt, dat rus tig overleg het land meer ten goede komt dan opruiing en stakingen. In de Engels-Cyprische kwestie heel't Spaak achter de schermen een be middelende rol gespeeld. En met suc ces! Wellicht dat hij de uitersten in zijn Belgische partij ook bij elkaar kan brengen. Want hoewel men het er thans over eens Is dat spoedige verkiezingen een tweede fiasco voor de Belgische oppositie zouden bete kenen. zal de strijd hard zijn. De Kongo-kwestie en speciaal het optre den van de regering-Evskens in deze onafhankelijkheidsverklaring, de na righeden in Roeanda-Oeroeridi en de trammelant rondom de eenheidswet zullen stuk voor stuk een onderdeel uitmaken van de diverse verkiezings- tournecs. In 1957 kreeg Spaak in Aken een hoge onderscheiding, die een jaar daarvoor ook Winston Churchill ten deel Adel: de Karei de Grote-prijs. Hij kreeg deze prijs als strijder voor het behoud van de vrede. Het zijn waarlijk niet alleen de socialisten in België die hem als vredestichter in België zullen bo.- groeten, Iedere Belg is ervan over tuigd dat zijn land alleen maar bij de grootst mogelijke rust is gebaat. Het land heeft buiten zijn grenzen in voormalige en tegenwoordige gebie den al lawaai genoeg. PAUL HENRI SPAAK ...Europeaan van huis uit.. Te New York ls een arbeid*- lichüngenbiireau geopend voor vl lingen uit Cuba er. Lal>:.s-Arr.etiki

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3