PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT CHIMPANSEE OVERLEEFT RUIMTEREIS GOES heeft kans op 300 woningen Heelhuids terug op „Cape Canaveral" Santa Maria" zal Recife aandoen Overstromingen in België en Duitsland „Ham" schudde veearts de hand n BEN GOERION AFGETREDEN 0. P. D. 204e jaargang - no. 27 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 58 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 1 febr. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 125. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-80, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 61, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierlkzee. red. tel 2425. adm. tel. 2094. „Ham" hanteerde handles zoals verwacht Een chimpansee van de Ameri kaanse basis Cape Canaveral heeft gisteravond een geslaagde reis in de ruimte gemaakt. De chimpansee maakte de reis van 420 mijl in een Mercury-ruimte- vaartuig, die werd voortbewo gen door een gewijzigde Red- stone-raket. De cabine kwam na de lancering in zee terecht en werd door schepen opgevist. De toestand van de aap, die „Ham" heet, zou uitstekend zijn. De aap, een mannetje van bijna vier jaar, was gekozen uit zes chimpansees, vier mannetjes en twee vrouwtjes die voor de reis in aanmerking kwamen. Uit ra diosignalen, die uit de ruimteca bine waarin de aap zich bevond werden ontvangen, bleek dat het dier tijdens de vlucht bevre digend heeft gereageerd. Vijf minuten gewichtloos De chimpansee wordt aangeduid als „nummer 65". Hij weegt ongeveer zestien kg. Hij was vastgemaakt aan een zijn lichaam omsluitend bankje. Hij moest twee handels overhalen wanneer lichtjes gingen branden, dit om zijn reacties te bestuderen, in het bijzonder tijdens een bijna vijf minu ten durende toestand van gewicht loosheid. Aan zijn lichaam waren elektroden bevestigd ter registrering van zijn lichamelijke functies. Kleine came ra's hamen zijn activiteit waar. Het dier had een ruimtepak met tempe ratuur- en drukregeling aan. Hoger en verder De drie meter hoge ruimtecabine, „Mercury" genaamd, bevond zich bo venop de ..Redstone" waarvan hij zich tijdens de vlucht losmaakte. De afgelegde afstand was ruim 200 km groter dan voorzien was en de cabi ne kwam tot een hoogte van 248 km, 64 km hoger dan de beoogde afstand van de aarde. De snelheid was 1.600 km groter dan de vooraf bepaalde: S.000 in plaats van 6.400 km per uur. Het nationale bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA) verklaarde dat dit kwam doordat de aandrijfkraoht. groter was dan normaal. De cabine is precies gelijk aan die waarin de eerste ruimtevaarder plaats zal ne men. De torpedobootjager „Donner" viste de cabine vier uur na de lancering op ongeveer 350 km ten noordoosten van het grote Bahama eiland. De Redstone was voorzien van kleine raketten die de cabine moesten los maken ingeval er iets zou misgaan. Drie machtige raketten brachten de cabine nadat het hoogtepunt was ge passeerd, naar de aarde terug. Een speciaal beryllium schild absorbeerde de meeste wrijvingshitte bij de te rugkeer in de dichtere luchtlagen. Op ongeveer 6800 m hoogte opende zich een parachute die de val afrem- Kordate redder van 11 krijgt armbandhorloge (Van onze correspondent) In de prot.-christelijke Gustaaf Hue- ferschool te Sillard heeft burgemees ter mr. H. M. J. Dassen vanwege het Carnegie Heldenfonds een arm bandhorloge met inscriptie uitgereikt aan de li-jarige Robbie Schroeder, omdat de knaap, ofschoon liij niet zwemmen kon, op 30 juli van het vo rig jaar een kleuter van anderhalf jaar van de verdrinkingsdood heeft gered. De jongen was in de roeivijver aan liet hengelen, toen hij iets zag drijven. Het bleek het anderhalf jarig dochter tje van de familie Tuinman te zijn. Het kind was reeds bewusteloos toen de knaap het meisje uit het water haalde, doch kunstmatige ademha ling bracht baat. De jeugdige held is direct daarop begonnen met het ne men van zwemles. Alhoewel de ge redde kleuter er uiteraard niets van begreep, woonde deze aan de hand van haar moeder de uitreiking bij. 9 Het ministerie voor culturele zaken in Peking heeft maandag de onmiddellijke stopzetting geëist vari „de roof van Chi- uese kunstschatten van Formosa". Vol gens een woordvoerder zijn 253 kunst voorwerpen naar, de Ver. Staten verdwe nen. zogenaamd om daar ten toon te worden gesteld. de en op ongeveer 3300 meter ging de grootste parachute open. Een spe ciale zak van plastic verzachtte de s Toen een hefschroefvliegtuig 11 de capsule met „ruimte-aap nr. H 65" („Ham") aan boord van ff het landingsvaartuig Donner had gezet, werd de cabine voorzichtig geopend. Zij tilden „Ham" uit zijn stoel en over- handigden hem aan de vee- M H arts die het dier wilde onder- zoeken. De kleine chimpansee gaf blijk geen haatdragende gevoelens p p te koesteren jegens het „mens- p dom" dat hem door de ruimte had geschotenHij schudde p onmiddellijk de veearts de p p hand. p iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiii aanraking met het water. Daarop trad een apparatuur in werking, waardoor lichtstralen en radiosigna len werden uitgezonden en een kleur stof verspreidde zich over het water ter vergemakkelijking van de opspo ring. Passagiers vanavond aan land Gil Delamare landde per parachute Nadat Iiij schout bij nacht Al len Smith van de Amerikaanse marine onverrichterzake had la ten terugkeren heeft Henrique Galvao een boodschap aan de gisteren ingehuldigde Brazi liaanse president gezonden, waarin hij meedeelt dat de pas sagiers van de „Santa Maria" vanavond (woensdag) to Re cife aan land' zullen worden ge bracht. Smith had hierom gevraagd maar van Galvao geen duidelijke toezeg ging verkregen, zoals hij verklaarde toen hij, na drie uur aan boord van de „Santa Maria" te zijn geweest, te rugkeerde op de torpedobootjager Galvao gelooft dat de nieuwe rege ring van president Quadros er ak koord mee zal gaan dat de „Santa Maiia" vandaag de haven van Recife binnenloopt, zo zei Smith na afloop van het gesprek met Galvao. President Quadros van Brazilië heeft echter nog geen definitief standpunt ingenomen ten opzichte van de rebellen op de „Santa Ma ria", dit heeft de nieuwe Brazi liaanse minister van buitenlandse zaken, Alfonso Arinos de Melo Franco, in Brasilia verklaard. Hij voegde hieraan toe dat de zaak beoordeeld zal worden op basis van het internationale recht. „Maar ik geloof niet dat de „San ta Maria" automatisch aan de Portugese regering overgedragen zal worden, als ze een Braziliaan se haven binnenloopt", zei hij. Generaal Humberto Delgado is uit Rio de Janeiro naar Recife vertrok ken. Hij wil trachten aan boord van de „Santa Maria" te gaan. De Franse blijspeler Gil Delamare is gistermiddag reeds, zoals hij aange kondigd had te zullen doen, per val scherm op de „Santa Maria" geland. De consuls in Recife van negen lan den die onderdanen op de Santa Ma ria hebben, hebben besloten dat de passagiers na debarcatie, gehuisvest zullen worden in schoolgebouwen die thans vanwege de vakanties leeg staan. KENNEDY BEZORGD OVER DE GEZONDHEID DER AMERIKANEN President Kennedy heeft zijn landgenoten aangespoord beter op bun gezondheid 1c letten. „Wc leven in een gevaarlijke tijd en we hebben vijanden die alles zullen proberen om ons te vernietigen", zei hij. „Bij recente proeven is gebleken, dat de lichamelijke con ditie van (ie Amerikaan gestadig slechter wordt in vergelijking met de Europeanen en anderen en daar maak ik mij zorgen over". Als een van de oorzaken noemde de president het gebrek aan lichaamsbeweging. De mensen moeten in hun jonge jaren actief aan het leven deelnemen en niet louter als toeschouwers. De president zei dit in een televisiegesprek ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van een ziekenhuis. Troepen naar Afrika Uit Lissabon zijn dinsdag vijf tarns- portvliegtuigen, met aan boord sol daten en parachutisten van het Por tugese leger, naar de Kaap Verdische Eilanden vertrokken. Sinds vorige week donderdag waren al minstens twaalf vliegtuigen met militairen naar de Portugese bezittingen in Afrika vertrokken. Een portugeso regeringswoordvoer der verklaarde gisteravond dat Por tugal „Interpol" op de hoogte heeft gesteld van de overmeestering van de „Santa Maria". Premier Ben Goerïon van Israël 74 jaar oud en sinds 1948 in functie, heeft aan president ■Jitzak Ben Zvi gisteravond zijn ontslagaanvrage overhandigd. Ben Goerïon treedt af in ver band met de affaïre-Lavon, en de scheuring welke hierdoor is ontstaan in de Mapai-partij. De Mapai heeft geweigerd in te gaan op de eis van Ben Goerion dat een nieuw onderzoek moest worden inge steld naar het optreden van Lavon als Israëlisch minister van defensie, en dat hij ontslagen moest worden uit zijn huidige functie van secreta ris-generaal van de Israëlische fede ratie van vakverenigingen. Pinhas Lavon zou als minister van defensie een zeer belangrijke, maar nimmer openbaar gemaakte fout heb ben begaan, op het gebied van de Israëlische veiligheid. Een ministeri ele commissie die de zaak heeft onder zocht, heeft geen veroordeling kun nen uitspreken en de Mapai de partij van Ben Goerion heeft ge weigerd een nieuw onderzoek in te stellen. Z.M. Koning BoudevAjn en H.M. Ko ningin Fabiola van België hebben maandagavond in Brussel de jaar lijkse gala-avond van de Verenigde Algemene Belgische Pers bijge woond. Op de foto ziet men hoe een van de jongste medewerkers van de Tover fluitMozarts opera, welke deze avond gepresenteerd werd, zijn op wachting bij het koninklijk paar maakt. Straten worden wilde beken Maas wast onrustbarend In alle delen van West-Duits- land heeft men te kampen met wateroverlast. Bij Kirschliofen steeg het peil van de Lahn elk uur elf centimeter, de Weser is in een etmaal 1,16 meter geste gen en heeft thans een peil be reikt waarop scheepvaart nau welijks mogelijk is. In de omge ving van Lippe en Muenster, en in de Eiffel, zijn talrijke wegen en velden overstroomd. Een warme wind, een zgn. foehn, heeft in Beieren ijs en sneeuw doen smelten, met als gevolg dat ook hier, in het uiterste zuiden van de bonds republiek, het water hoger is dan normaal. In het gebied van de bene- den-Sambre in België, tussen Far- cienne en Floreffe, zijn honderden hectaren land overstroomd. De spoorlijn Charleroi-Namen staat een meter onder water. In de streek van Luik is de was van de Maas en de Ourthe onrustbarend. Gisterochtend had het water reeds de aan de oever gelegen gebouwen bereikt. De Ourthe is buiten haar oe vers getreden over haar hele lengte stroomopwaarts van Luik. Hierdoor zijn onder meer de weg Luik-Com- blain en Esneux-Poulseur afgesne den. Verscheidene huizen zijn onder gelopen en talrijke weiden staan blank. In liet overstroomde ziekenhuis te Chatelet bij Charleroi zijn drie lijken, die gekist zouden worden, door het water meegevoerd. Een 82-jarige inwoner die met een bootje werd geëvacueerd, is ver dronken. Voorts zijn enkele mij nen in het gebied en een elektrici teitscentrale ondergelopen. In ver scheidene dorpen zijn de straten in wilde beken veranderd. Het water in het Nederlandse deel van de Maas is de laatste 48 uur sterk aan het stijgen. Bij Borgharen waar het peil van de rivier in twee etmalen 2.85 meter steeg, bedroeg de was gisteravond 15 cm per uur. De rivier stond al anderhalve meter bo ven stnwpeiL Bij Linne was de rivier in anderhalve etmaal 3.20 meter ge wassen. Bufferzone in Kongo Generaal Rikhye, militair adviseur van de secretaris-generaal der V.N. in Kongo, heeft gezegd, dat de V.N. van plan zijn een bufferzone van mi litaire posten in te richten langs de grens tussen de Evenaar- en Oost- provincie. Langs deze grens staan troepen van Moboetoe en Loemoem- bagezinde troepen in Oostprovincie tegenover elkaar en waarnemers ach ten een treffen op grote schaal niet uitgesloten. Generaal Rikhye heeft op een pers conferentie in Leopoldstad meege deeld, dat een Ethiopische patrouille naar Basoko is gegaan, waar het laatste treffen is gemeld, om te zien wat er werkelijk gebeurd is. MEDEDELING IN INFORMELE RAADSZITTING Discussie over industrieterrein zuid-west Goes heeft een goede kans, dat dit voorjaar in de vrije sector niet minder dan 300 woningen zullen worden gebouwd. Een be leggingsmaatschappij uit Den Haag is namelijk voornemens een dergelijk aantal woningen l« bouwen in liet nieuwe uitbrei dingsplan zuid te Goes. Deze verheugende mededeling deed burgemeester dr. J. W. Note- boom in een dinsdagavond ge houden informele raadsverga dering, welke door de pers werd bijgewoond. Burgemeester Noteboom las de raadsleden een brief voor van het college van b. en w., welke op korte termijn aan Ged. Staten van Zeeland zal worden verzon den. In verband met het feit, dat de beleggingsmaatschappij de 300 woningen in plan zuid wil bouwen, verzoeken b. en w. het college van Ged. Staten toestem ming te geven tot. het bouwrijp maken van de grond en het plaat sen van straatverlichting. Hiermee is een bedrag gemoeid van 415.000. B. en w. vragen Ged. Staten in hun brief tot aanbeste ding van deze werken le mogen overgaan. Tijdens deze informele zitting van de raad, die gehouden werd na afloop van de spoedeisende vergadering, kregen de raadsleden voorlichting over het plan-zuid en over het indus trieterrein zuid-west eerste fase. Voor een toelichting zorgden met na me de stedebouwkundig adviseur van de gemeente, ir. Bos van het inge nieursbureau Bos en Witteveen en de directeur van gemeentewerken, de heer J. Oranje. In de discussies, die ontstonden, kwa men met name de directeur van ge meentewerken en het raadslid J. H. Roose (k.v.p.) aan het woord. Uitvoe rig werd daarbij gesproken over de exploitatie-opzet voor het industrie terrein zuid-west, welk plan in de twee weken geleden gehouden verga dering gewijzigd is vastgesteld. De grondprijs werd toen bepaald op 10 per m2., voor die industriëlen aan wie nog geen toezeggingen zijn ge daan. Aanvankelijk was de grond prijs 8.per vierkante meter. De ze verhoging met twee gulden per vierkante meter was noodzakelijk om o.a. de meerdere zandkosten te dekken. T egenvaller Omtrent de hoeveelheid specie, die voor ophoging van het terrein be- nudigd is ontspon zich een korte, (Zie slot pag. 2 kol. 5 f^ahtlijn Een journalist interesseert zich op twee manieren voor de tele visie. In de eerste plaats omdat het hier gaat om een belangwekkend verschijnsel van deze tijd, in de twee de plaats omdat hij een vakbelangstel ling heeft, namelijk die van de kran teman voor een publiciteitsmedium, dat zo geheel anders is dan het dag blad. Verschijnt de dagbladjournalist zelf voor de camera's, dan ontstaat nog weer een nieuwe verhouding: de man, die gewoon is zelf te observeren, wordt plotseling voorwerp van ob servatie. Het zijn deze drie rela ties die van belangstellende, van vakgenoot en van lijdend voorwerp tot het onderwerp t.v. die wij ons maandagavond bewust zijn geworden als gast in de televisie-rubriek „pers in persoon". Met name de relatie van de vakgenoot doet ons naar aanlei ding van deze uitzending het wagen in deze kolom enkele notities te plaat sen. De deelnemers aan de bewuste uit zending zijn met een kater naar huis gegaan. Zij hadden tot taak gehad om vanuit hun gewestelijke kennis met elkaar van gedachten te wisselen (en binnen een half uur tot een afgerond geheel te komen) over de veranderingen in de provincies, waar zij werkzaam zijn. De realiteit gebiedt te zeggen, dat zij faalden. Hun onderwerp was een „mer k boire" zoals de Franse uitdrukking luidt, letterlijk een zee om uit te drinken, al was "vérdrinken in dit ge val wellicht toepasselijker. Want in een geval als het onderhavige zet ie der der vijf deelnemers zich ter dis cussie met geheel eigen ervaringen, waarin zonder voorbereiding kop noch staart is te ontdekken. Op dit punt van ons betoog gekomen moet de vraag worden gesteld: wat dient nu in zulk een geval te geschie den? En vanuit de ervaring als dag bladjournalist is het antwoord: het materiaal moet eerst zorgvuldig bij eengebracht worden, moet (liefst door één verantwoordelijke man) worden bestudeerd en geselecteerd en tenslotte worden samengevoegd (ge componeerd is in dit geval een nuan ce beter) tot een totaliteit, die de consument aanspreekt. Zo behoort al thans een dagblad-artikel te ont staan. Overgebracht nó naar het me dium televisie moet als eis worden geformuleerd, dat één centrale man nauwkeurig nagaat wat de deelne mers aan zulk een gesprek over een zo omvangrijk onderwerp als het hier besprokene kunnen inbrengen. Hij zal dan de lijn der discussie kun nen bepalen, dc uitzending als com- Eositie kunnen voorbereiden en daar- ij moetëir vaststellen hoeveel tijd voor een redelijke uitzending nodig is. Bovendien zal hij vanuit zijn t.v.-vakkennis kunnen nagaan op welk moment de discussie geïllus treerd kan worden met foto's, film fragmenten etc. Onze ervaringen nu in dit opzicht stellen teleur. Er was slechts een be trekkelijk kort voorbereidend ge sprek en verder werd gerekend op het improvisatorische vermogen van de deelnemers. Maar op het moment, dat de rode lamp op de camera brandt, is helaas van dat vermogen niet veel meer aanwezig. Mensen, die in het gewone leven spitse en slag vaardige debaters zijn, veranderen plotseling in ernstige loodzware nuts- lezeraars. Zeker wanneer het gaat om een onderwerp waarmee zij boor devol zitten. eze zaken overwegend menen wij een kritische aantekening te mo gen plaatsen vanuit onze vak belangstelling. Wij geloven namelijk, dat op dit stuk van zaken meer zorg vuldigheid is geboden en dat een der gelijke discussie uitputtend moet worden voorbereid: in de eerste plaats omdat hier een voor de kijker interessante totaliteit moet worden gemaakt, in de tweede plaats omdat de deelnemers aan het bewuste ge sprek (in tegenstelling tot leden van vaste forumgroepen) niet op elkaar zijn ingespeeld, en tenslotte omdat een schrijvende journalist op het. ge bied van praten een even grote leek is als een dorpsomroeper op het ter rein van schrijven. En wij vragen ons af of de Nederlandse t.v.-mensen zich wel voldoende realiseren, dat naast hun specifieke vakkennis ook beheersing van de journalistieke me thodiek nodig is. De t.v. verdraagt nog minder dan de krant een opper vlakkige voorbereiding. Het beeld is onbarmhartig! Aanvankelijk hadden wij boven deze beschouwing de letters „P.I.P." willen zetten, de afkor ting van „pers in persoon". Na her lezing van het bovenstaande hebben we het opschrift veranderd in „O.P.D.", hetgeen betekent „oratio pro domo". Want het is wél een plei dooi voor eigen zaak geworden, een pleidooi om clementie voor vijf hoofdredacteuren, die een half uur lang ernstig en langdradig hebbeu gedaan, een pleidooi ook waarin de schuld op de t.v.-mensen wordt ge schoven. Foei! Daarom buigen wij schuldbewust het hoofd. Maar we verzekeren dat de spijt van de kran teman. die de stuff ziet liggen en desondanks een slecht verhaal aan geboden krijgt, ons bewogen heeft tot het schrijven van deze notities. En dat dan is het amen van deze o.p.d. Acht uur nadat vijfenzeventig Cubanen ïn New York om asiel in de Verenigde Staten hadden verzocht, is hun dit asiel verleend. De vluchtelingen, die zich bevonden onder de 238 passagiers van het Spaanse schip Covadonga. hadden voor een groot deel reeds familieleden in de Verenigde Staten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1