„Zuid-Nederlandse" contra ziekenfonds RESERVE-GEMEENTEPOLITIE GOES IN DE BLOEMETJES GROTE ONTWIKKELING VAN HANDBALSPORT IN ZEELAND PIJN OF GRIEP! Chefarine 4 DREISCHORS P S. VAN DONGE NEEMT DONDERDAG AFSCHEID DISTRICTSVERGADERING IN OUDELANDE VAN WATERSCHAP Waar zijn onze schepen? U U V I N V i .4 b h h I U X /j, C U U It A N DiNoDAG 31 JANUAit.. Ud.i IN KORT GEDING Inzet: pand Zuid- Nederlandse in Vlïssingen Maandagochtend diende voor mr. P. van Enipel in de grote zaal van het Middelburgse rechtbanlvgebouw aan het Hof plein een kort geding, dat de curatoren in het faillissement van de Zuid-Nederlandse Bouw en Handelscombinatie tegen het ziekenfonds „Walcheren" had den aangespannen. De inzet van het geding vormde het gebouw van de „Zuid-Nederlandse" aan de dr. Stavermanstraat te Vlis- singen. Dit pand, dat indertijd door de „Zuid-Nederlandse" werd gebouwd, is vermoedelijk door een fout in de fundering gaan verzakkeit? waardoor het belendende perceel van het zie kenfonds „Walcheren" ernstige gebreken is gaan vertonen. Reeds eerder had liet ziekenfonds de curatoren in hun hoedanigheid van curator in het faillissement van de ..Zuid-Nederlandse" hiervoor aan sprakelijk gesteld. In een kort ge ding over deze zaak, die in november van het afgelopen jaar voor de pre sident van de rechtbank diende, had mr. P. van Empel bepaald, dat al het gebouwde op het onder hun beheer staande perceel, dat gevaar of nadeel toebrengt aan het perceel van eiser (ziekenfonds) moet worden verwij derd. Tevens werd hieraan verbon den, dat binnen een termijn van twee maanden met deze wei-ken moest worden begonnen. Op 23 januari j.l. heeft het zieken fonds echter beslag doen leggen op het pand van de reeds geruime tijd failliet verklaarde „Zuid-Nederland se", omdat naar zij zeggen de cura toren weigeren aan het vonnis van 22 november te voldoen. Op hun beurt hebben de curatoren van de „Zuid-Nederlandse" toen een kort geding aanhangig ge maakt, waarin zij om opheffing van dit beslag verzoeken. Dit kort geding diende maandagochtend voor de president van de recht bank. Namens de curatoren van de „Zuld- NederlancIse" voerde hier mr. F. W. Adriaanse het woord, die stelde, dat men wel op tijd was begonnen met de bij het vonnis van 22 novembei- bepaalde werkzaamheden. Hiermee zou naar zijn zeggen reeds op 21 januari daadwerkelijk een be gin zijn gemaakt. „Het beslag was dan ook volkomen onrechtmatig be legd", aldus stelde mr. Adriaanse. Mr. W. H. Vermaas, die namens het ziekenfonds liet woord voerde, wees op de noodzaak van het beslag, dat het ziekenfonds op het pand had ge legd, omdat, zoals mr. Vermaas zei: „wij menen dat zij (de curatoren van de „Zuid-Nederlandse") in gebreke zijn gebleven". Nadat de zaak vertier was toegelicht, bepaalde de president van de rechtbank de uitspraak op zaterdag a.s. Een andere zaak, waarin het zieken fonds als eiser optreedt, zal binnen kort voor de civiele kamer bij de rechtbank dienen. Deze zaak heeft het ziekenfonds tegen de „Zuid-Ne derlandse" aanhangig gemaakt en betreft de vergoeding van de aan het pand van het ziekenfonds aange richte schade. Plannen voor bouw kerk Geref. Gemeente Yerseke De Gereformeerde Gemeente te Yer seke lieeft plannen tot de bouw van een nieuw kerkgebouw met meer dan duizend zitplaatsen. Tijdens de gis teravond gehouden vergadering van de. gemeenteraad van Yerseke be sloot de raad het raadsbesluit van 30 juni 1958 in te trekken om op een terrein in het uitbreidingsplan „Ka- keldans" een school te bouwen. De, hiervoor bestemde grond zal ten be hoeve van de voorgenomen kerk bouw worden verkocht aan de Ge reformeerde Gemeente, die enkele jaren geleden dezelfde grond aan de gemeente heeft verkocht. Het kerkbestuur zal thans meer voor de grond moeten betalen dan het er destijds voor gekregen heeft. De grond is in de exploitatie van het uitbreidingsplan opgenomen, merkte burgemeester A. C. Willemsen op naar aanleiding van enkele opmer kingen van het raadslid J. Koster (s.g.p.) die een uiteenzetting gaf van de wijze, waarop de laatste twaalf jaar met de grond is „gesold". Tijdens deze raadsvergadering dis cussieerde de raad bijna een uur over een verzoek van de erven Klos om de aannemer van de door hen te bouwen vier woningen aan de Bree- weg ook de straataanleg. de riolering en de trottoiraanleg te laten uitvoe ren. De meerderheid van het college van b. en w. voerde hiertegen ern stige bezwaren aan, toen enkele raadsleden, o.a. de heren J. Koster (s.g.p.), P. de Leeuw (gem. belang) MET 25 MAN VOLLEDIG Zeeuwse biljarters in landelijke finale In de onlang gehouden selectie-wed- striiden wist de Axelse biljarter R. Diolcman met een gelijk aantal pun ten als de heer F. G. Melse in een gedeelde eerste plaats te eindigen, eze selectiewedstrijden voor de lan delijke finale derde klas libre zullen van 23 tot en met 26 febr. a.s. te Nijmegen worden gehouden. Thans werd bericht ontvangen dat uit i Zeeland twee spelers kunnen deelne- men aan deze finale, want behalve de heer F. G. Melse (Middelburg) plaatste zich ook de heer R. Dieleman. Voor deze finale zijn verder geplaatst: M. Beks (Vught)B. Dekkers Kaats heuvel); H. Emans ('s-Hertogen- bosch): I. Feeke (Bergen); J. v. Hel- voirt (Waalwijk) en J. Spook (Am sterdam Zeeuws afdelingsvoetbal één week verschoven Het volledige programma voor de K.N.V.B. afdeling Zeeland, zowel wat betreft de zaterdagvoetbal, het afdellngsvoetbal, als het junioren- voetbal, zoals dit het afgelopen weekend moest worden afgelast, is thans vastgesteld voor zaterdag 4 en zondag 5 februari a.s. Koperen jubileum op „organieke sterkte" Twaalfeneenhalf jaar reserve-ge- meentepolitie! Dit jubileum werd maandagavond in Goes gevierd. En een bijzonder jubileum, omdat het korps reserve-gemeentepolitie van Goes als enig korps in 't land de or ganieke sterkte heeft bereikt. Voor de Ganzestad betekent dit 25 enthou siaste burgers, die gedurende een reeks van jaren veel van hun vrije tijd aan cursussen en instructie- avonden hebben opgeofferd. Maandagavond bracht waarnemend burgemeester dr. J. W. Noteboom van Goes hen tijdens de jubileumvie ring in „De Landbouw" hulde. In het bijzonder sprak de burgemeester woorden van lof tot de heren J. Bór- rie en F. P; Vermeulen: de heer Bor- rie, omdat hij twaalfeneenhalf jaar instructeur van 't korps is geweest en dc heer Vermeulen voor het feit. dat hij bij elkaar tien jaar deel heeft uitgemaakt van de Nationale Reser ve en de reserve-gemeentepolitie. Als blijk van waardering voor deze tien jaren gemeenschapszin speldde de burgemeester de heer Vermeulen de bij dit jubileum behorende me daille op. Deze jubileumviering werd ge opend door tweede voorzitter D. Filius. Deze herinnerde in zijn welkomsttoespraak aan de oprich ting van de reserve-gemeentepoli tie in 1948. Begonnen met zeven man. zat er de eerste jaren wei nig perspectief in. maar later liep het aantal leden gelukkig met sprongen omhoog. Totdat men de organieke stei'kte van 25 leden bereikte... Een prestatie. die slechts weinig korpsen in den lande kunnen benaderen! De reserve-gemeentepolitie is géluk kig in tact, constateerde de heer Fi lius. Maar bovendien werkt het goed. Op de instruetieavonden kan men altijd rekenen op een opkomst van 80 a 90 procent van goed getrainde leden. Ziel van korps Ook richtte de heer Filius zich tot instructeur Borrie, die de .tweede voorzitter de ziel van het korps noemde. Als blijk van waardering bood hij deze namens de vereniging voor de reserve-gemeentepolitie Goes een zilveren sigaretten- en si garendoos aan. VAN 800 NAAR 1300 LEDEN.. Negatief punt: geen kader, Heijêns 'het stijgende ledental dan ook tegelijkertijd verheugend en geen speelruimte genoeg sport gaan beoefenen, maar zorg- In Goes kwamen zondagmiddag afge- i mekkend, omdat er enerzijds onvol- vaardigden van 17 handbalverenigin- doende kader en anderzijds een ge- gen bijeen. Deze afgevaardigden ver- j jjrej- aan sportvelden en zaalruimtc 1r> fAlanl -rttlri 1 IIli 1 Penningmeester J. J. Verhage be zong de lof van de heer Borrie ver volgens in een gedicht, waarna me vrouw Borrie met ee.n plant bedacht werd. Nadat burgemeester Note boom de reserve-gemeentepolitie mannen geprezen had om hun bur gerzin en de heer Vermeulen de me daille had opgespeld, volgde een ge zellig ontspanningsprogramma. Dit vermeldde onder meer de vertoning van enkele films, een judo-demon stratie door leden van het jubileren de korps en een quiz. (Advertentie) Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar en... doen wonderen I 4 geneesmiddelen, elk afzonderlijk al wereldberoemd. Tezamen in één tablet verenigd, ondersteunen zij bovendien el- kaars werking, waardoor deze nóg krach tiger is dan kon worden verwacht. De combinatie Chefarine „4" doet werkelijk wonderen en brengt vaak baat waar andere middelen falen I Tegen pijnen en griep. GtscIiiM voor de gevoeligste mag, nam du worol beschermd dcor hel bestanddeel Chefaro». 20 tail, i0.80.Vcorae'i&e gezin$»erpaVkingiOOlabl. f3.50 en J. C. Sinke (a.r.i. het verzoek steunden. Burgemeester Willemsen betoogde, dat het verkeerd is als de gemeente openbare werken uit han den geeft. Nadat de raad zich nog uitvoerig in detailpunten had ver diept, werd het verzoek tegen het advies van de meerderheid van b. en w. met zes tegen vier stemmen aangenomen. Zonder noemenswaardige opmerkin gen werkte de raad zich door de agendapunten heen, waaronder een* voorstel tot aankoop van het pand Damstraat 17, het aangaan van een geldlening van 150.000.de aan- én verkoop van enkele strookjes grond en de aanschaf van leermidde len voor de christelijke ulo. Cas Mulder le Nederland in cross te Etterbeek Het afgelopen weekend is wel bij zonder succesvol verlopen voor de Middelburgse atleten. Naast Hans Bostelaar. die te Biervliet en Knokke won en Hein Cujé, die als eerste Ne derlander te Rijssel aankwam, bleef ook Cas Mulder niet achter. Als lid van de officiële K.N.A.U.-afvaardi- ging voor de cross te Etterheek bij Brussel bezette hij de 9e plaats en was hij de eerste Nederlander van het trio. De uitslag was. Senioren 8500 m: 1. Clerkx, 2. Delloye. 3. Van Laere, 4. Van den Driessche. 9. Cas Mulder. 12. Henk Christ. 19. Anton Jonkers. Er waren ruim 60 deelnemers. EERSTE VAN EEN REEKS Zeeuwse handballers - -Wanneer EnjiP|e afgevaardigden tekenden men bedenkt, dat dit aantal in_39ob joverieens protest aan tijdens de bij- nog 800 was. dan kan ongetwijfeld eenkonist tegen de uitdrukking in het voerd, waarna een toelichting werd grote ontwikkeling van do jaarverslag, dat de vereniginge- Problemen met ingelanden besproken MaandagniHM 'sr werd in liet dorps huis te Oudelande, onder voorzit terschap van de gezworene, van het 6e district van het Waterschap De brede watering van Zuid-Re,veland, de lieer D. J. Dees, een districtsver gadering gehouden ter bespreking van de voorlopige begroting voor 1961. Deze districtsvergadering was de eerste in de reeks van vergade ringen, die in alle 16 districten van het waterschap in de maanden fe bruari en maart nog zullen worden belegd. In zijn openingswoord wierp de voorzitter een terugblik op het af gelopen jaar. gaf in grote trekken éen exposé van de problemen, die in 1960 de aandacht hebben ge vraagd en belichtte daarbij de maat regelen die zijn en zullen worden getroffen om de wateroverlast in verschillende gebieden te kunnen be perken. Gewezen werd op de brede taak, die het waterschap heeft en de eisen, die daarbij worden ge steld, terwijl tevens de oorzaken werden genoemd die er toe leiden, dat niet aan alle wensen en verlan gens tegemoet kan worden geko men. De voorzitter gaf een overzicht van- de werken, die in het afgelopen jaar zijn uitgevoerd en tot stand zijn ge bracht èn verschafte tal van details over zijn district. De dijkgraaf, de heer P. J. J. Dek ker, die eveneens de vergadering bij woonde, gaf een nadere toelichting op de hoofdlijnen van het algemene beleid, waarbij hij bijzondere aan dacht wijdde aan de financiën. Uit voerig ging hij in op de hoogte van het dijkgesehot, de gescliotsvereve- ning en de verrekeningen die nog moeten worden getroffen om 't defi nitieve geschot te kunnen vaststel len. Tevens gaf hij een uitéénzet ting van de ongunstige factoren, die hun invloed hebben doen gelden op de voorlopige begroting voor het dienstjaar 1961, en de motieven die ertoe hebben geleid om het gesehot voor 1961 te handhaven op hétzelfde niveau als voor 1960. De voorzitter behandelde vervol gens aan de hand van het aan de stembevoegde ingelanden toegezon den uittreksel uit de begroting de onderhoudswerken, welke in 1961 in het district zullen worden uitge- van een handbalsport in Zeeland worden ge sproken! Vreemd i6 niet, dat de werkzaamhe den voor het afdelingsbestuur gelijke tred houden met het stijgen van hel ledenaantal. Tijdens deze jaarvergadering van de afdeling Zeeland van liet Ne derlands Handbal Verbond richtte ile afdelingssecretaris, de heer A. Hei jen», zich in scherpe bewoor dingen tot de verenigingsbesturen met het verwijt, dat zij niet de minste moeite hebben gedaan hun leden te interesseren voor cursus sen. Dc afdeling Zeeland organiseerde de ze cursussen voor de opleiding van jeugdleiders en verenigingsfunctio narissen. De heer Heijens betreurde het, dat vele werkzaamheden terzijde moesten worden gelegd, omdat het kader ontbrak. de minste moeite hebben gedaan le den te iuteresseren voor bepaalde cursussen. Enkele verenigingen heb ben zich wel degelijk veel moeite ge troost om cursisten te leveren. Tijdens de vergadering bleek de vrees ongegrond, dat er niet ge noeg kandidaten zouden zijn voor de opengevallen plaatsen in het af delingsbestuur. Bovendien werd het bestuur uitgebreid en ook daarvoor bleken kandidaten aanwezig. Zowel voorzitter J. A. Viergever als vice-voorzitter kapelaan G. A. J. Sam werden herkozen. Voor het jeugd werk werd de heer P. M. de Moor (Marathon - Vlissingen) gekozen en voor de controleregistratie werd me juffrouw C. van Sabben (Sporto- Krulningen) benoemd. Tot voorzitter van de technische commissie werd benoemd de heer P. Slóf (Marathon - Vlissingen). erenigingen niet j verstrekt op alle kapitaalwerken die op het programma staan. Dc aanwezigen brachten verschillen de actuele onderwerpen, speciaal het 6e district betreffende, ter sprake. Uitvoerig werd o.m, van gedachten gewisseld over het onderhoud van de wegsloten in de herverkavelings- gebieden. Ook het aandeel van net waterschap in de kosten van de ver hoging en verzwaring van de zeedij ken en vun de aanpassingswerken, gezien tegen de achtergrond van de financiële draagkracht van het wa terschap, had aller belangstelling. Aan het slot van de vergadering gaven de heren P. Rijk, W. N. van Llere en I. A. van Roljeu blijk van hun waardering voor do uitvoerige toelichting en de open hartige wijze, waarop van ge dachten kon worden gewisseld over de waterschapsbelangen en de waterschapsvraagstukken. De sprekers waren unaniem over tuigd van het nut van dergelijke vergaderingen, waardoor de inge landen in de gelegenheid worden gesteld een beter inzicht te ver krijgen, niet alleen omtrent wa terschapsaangelegenheden in hun district, maar tevens ook in de gang van zaken in het gehele wa terschap. Bijiia halve eeuw de landbouw gediend DONDERDAG wordt te Drel- sehor afscheid genomen van een man, die bijna een halve eeuw de landbouw heeft gediend de 72- jarige lieer P. S. van Donge. Een geestelijk nog zeer vitaal en ac tief man, die met een „zo herin ner ik me nogeen proeve weet te leveren van een beweeg lijke, blijmoedige geest. Om hem te laten vertellen over zjjn vele functies in „de agrarische sector" moet hij aangespoord worden. Hij spreekt bij voorkeur over gebeur tenissen, die curieus waren, <11© een absurde situatie tekenen uit een achterliggende tjjd, maar die nu, terwijl Van Donge vertelt, op bloeien tot vermakelijke beschou- wïnkjes op een tijd, die ver van vermakelijk was de eerste we reldoorlog. Bij bet uitbreken van die oorlog in 1914 werd Van Donge secreta ris-penningmeester van de bij de Z.L.M. aangesloten coöperatieve 1 andbouwvereniging „Dreischor". P. S. VAN DONGE zijn best gedaan (Foto P.Z.C.) OROOTEKflRK 28 .7EHSEYLLOYD DALERDIJK MOLENKERK OMMENKGRK 2? LEOPOLDSKERK 3( LOOSORCCHT 30 I OVERIJSCL 31 NEOERWAAL 2'J GIESSENKERK 2 NEDERLANDEN ROTTERDAM 2R New STRAAT 8ANKA LOENERKERK ORANJEFONTEIN STAO LEIDEN 30 tei STAO MAASTRICHT S STRAAT SAL I TCLAMON 28 v. Cl n. T4RIP* VAN SPILBEROeN 3 ARKELDIJK 28 v LAAROCRKERK 28 LEMSTERKERH" 28 MARNELLOYD 28 i WAERVVIJCK 28 AIBALONQ 38 WATERLAND 29 I In die functie is het, dat de heer Van Donge donderdag afscheid neemt, na ruim 46 jaar. Als 26- jarige zat de heer Van Donge, die aanvankelijk op de kleine, door zijn vader gedreven boerderij, had gewerkt, onmiddellijk in de moei lijkheden. Dat was in een tijd, dat vergadering op vergadering werd belegd en predikanten en onder wijzers meehielpen de graanoogst binnen te halen, omdat de vrees voor een hongersnood sterk leef de de graantransporten uit Amerika waren stilgevallen. Maar die moeilijkheden hij was toen plaatselijk vertegenwoordiger van de provinciale voedsel commissa ris, laat Van Donge liever rusten, VAN DONGE was een eminent., organisator, die de belangen van de boeren tot in het kleinste be hartigde. Zoals de zondagspostbe-: stelling, die hij invoerde, opdat de. boeren ook 's zondags hun krantje konden lezen. Wat was Van Donge zo allemaal Kassier van de Boe renleenbank, penningmeester van de vlasroterij te Schuddebeurs, se cretaris van de afdeling Oost- Schouwen der Landbouwonderlin- ge, secretaris-penningmeester van het plaatselijke Groene Kruis, se cretaris-penningmeester van de vereniging „De Kraan". De kraan, die de hoeren gezamenlijk bij het nu afgesloten haventje de Beldert lieten plaatsen om gemakkelijk suikerbieten in schepen te laden. HET RIJTJE functies is er uit en de vraag of het volledig is, beant woordt de heer Van Donge met „VcBnioedeiiJ1- wel, ja Later blijkt dan, dat hij zijn hobby ver geten is de muziek. Van Donge blies de klarinet in Dreischors „Crescendo", was er bestuurslid van en organiseerde als secretaris- penningmeester van de Bond van Muziek- en zangverenigingen op Schouwen-Duiveland een groot aantal concoursen. Nog altijd is de heer Van Donge aan verschil lende organisaties verbonden. Maar zijn afscheid van de coö peratieve landbouwvereniging, zijn belangrijkste functie, betekent ei genlijk, dat hii zich vrijwel geheel uit het organisatieleven zal te rugtrekken. Onopgemerkt zal dat niet gaan. De boeren zullen Van Donge donderdag nog eens dan ken voor zijn bekwaam „inkoper schap", voor de voordelige trans acties met kunstmeststoffen en veevoeders, die hij voor zijn coö peratie wist af te sluiten. Voor zijn werlc voor de gemeen schap, waarvoor hij in 1957 reeds werd onderscheiden met de zilve ren eremedaille in de Orde van Orauje-Nassau. In „De Drie Scha pen" te Dreischor zal men het allemaal nog eens in herinnering roepen, ,,'k Had het eigenlyk lie ver niet gedaan", zegt Van Donge daarover en hij lacht een beetje om zichzelf, als hy zegt,,'k Sta er nu eenmaal op. Mot dc muziek hebben ze me 't ook een keer ge leverd En tenslotte ,,'k Hoop maar, dat ze er niet teveel werk van maken, 'k Hub m\jn best ge daan op mijn manier en nu moet een ander liet eens gaan doen. Dat is alles". 30 te Hamburg LEMSTERKERK 29 te Amil PYGMALION 39 Amnion *TAO AMSTERDAM Rotterdam STAD OOnORECHT 2 Internationaal toernooi bridgen te Yerseke Woensdagavond a.s. zal in de zaal Nolet te Yerseke een grote inter nationale bridge-drive worden geor ganiseerd door de Yerseksc bridge club. Een 100-tal deelnemers heeft hiervoor ingeschreven, onder meer leden van de Borgerhoutse Bridge club uit België, „Scaldis" uit Vlissin gen, „Zuid-Beveland" uit Goes en van de plaatselijke club. Voor de verenigingen staat als prijs beschik baar een beker. De individuele prij zen bestaan uit produkten van de plaatselijke cultures zoals, kreeft en mossels.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 8