PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ONDERHANDELAAR OP „SANTA MARIA" Katangees vliegtuig bombardeert Manono Instemming van Middelburgs raad met verbouwplannen schouwburg President Quadros aan rebellenzijde AUTO, DIE LUISTERT NAAR DESTEM VAN „ZIJN BAAS" Vandaag Neus Zaterdag 204e jaargang - no. 26 Dagblad, uitgave van de firms Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteu ren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week. 7,00 p. kw.; Ir. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 31 jan. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tariel. Kleine advertenties (ma*. 3 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. i, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. Amerikaans admiraal ontmoet Galvao De Amerikaanse vice-admiraal Smith zou vanmorgen vroeg aan boord van de „Santa Maria" onderhandelingen aanknopen met Galvao over de ontscheping van de 620 passagiers. De „Santa Maria" ligt, zoals gemeld dicht bij de Braziliaanse haven Recife voor anker. Nadat de huidige regering van Brazilië gisteren ge dreigd heeft het schip aan de ketting te leggen en de rebellen van Galvao te interneren, w anneer de „Santa Maria" binnen de Braziliaanse wateren komt, zijn er aanwijzingen, dat de nieuwe president Janio Quadros voornemens is Galvao de rechten van oorlogvoerende toe te kennen. Galvao heeft opnieuw verzocht de haven van Rio te mogen binnenvaren. Carlos Lacerda, gouverneur van de provincie Guanabara, die de eerste maal lcoel op het verzoek van Gal vao had gereageerd, heeft thans ver klaard dat hij dit aan Janio Quadros zal doorgeven. Hij voegde hieraan toe: „De Braziliaanse pers heeft ge meld dat de gekozen president heeft king over het schip zal laten. Alhoe wel dit van officiële zijde nog niet bevestigd is, kan ik U wel mededelen dat deze berichten do gedachtengang van het topkomstïge staatshoofd goed hebben weergegeven". Gouverneur Lacerda had zijn ant woord opgesteld na overleg met de toekomstige minister van buitenland se zaken en marine. Vernomen wordt dat gouverneur Lacerda een arresta tiebevel heeft uitgevaardigd tegen al le leden van de „Portugese politieke politie", die in de provincie Quanaba- ra zouden worden aangetroffen. Arrestatie Het Braziliaanse dagblad „Ulti ma Hora" meldt dat de Brazi liaanse politie zondag jl. te Rio de Janeiro de jeugdige Portugees Emmanuel Dias de Mello heeft gearresteerd, die voornemens zou zijn geweest generaal Delgado, de leider der oppositie tegen Portu gal „sterke man" professor Sa- lazar, te vermoorden. Dias de Deze foto uit Lissabon toont me- i rouw Galvao, echtgenote van Hen rique Galvao, de man, die de leiding had bij het kapen van de „Santa Ma- Duitse hulp voor V.S. De woordvoerder der hondsregering, F. von Eckardt, heeft na een bijzon dere zitting van 't kabinet bekendge maakt dat het kabinet hulpmaatrege len, voor de' Amerikaanse betalings balans lieel't goedgekeurd. De maatregelen, die binnen enkele dagen aan de Verenigde Staten zul len worden voorgesteld, omvatten de vervroegde aflossing van de na oorlogse schulden, vooruitbetaling van in de Verenigde Staten bestelde militaire uitrusting, Duitse NAVO- hulp aan Griekenland on Turkije en het overnemen van ontwikkelingspro jecten. Mello zou dit zijn opgedragen door de „Portugese politieke poli tie". In Lissabon werd gisteren vernomen, dat de Portugese oorlogsschepen, die op zoek zijn naar de „Santa Maria", opdracht hebben het schip in beslag te nemen of het anders tot zinken te brengen. De Portugese marine wenst niets over de acties te zeggen. Asiel In Lissabon circuleren berichten dat twee ledefi-van de oppositie tegen liet regime van Salazar de Braziliaanse ambassade om politiek asiel hebben gevraagd. De ambassade wilde de be richten niet onmiddellijk bevestigen of tegenspreken. Het is koud, bitter koud in New York, waar het oppervlak van de ri vier de Hudson met zwaar drijfijs is bedekt. Het Zweedse lijnschip „Gripsholm" (links) dat de haven verliet en de Nederlandse „Rotter dam" (rechts) dat de haven invoer, lieten zich evenwel door dat ijs niet tegenhouden... Offensief tegen Loemoembisten Tsjombe stelt de Baloeba ultimatum Voor het eerst in de Kongolese oorlogen is gisteren een stad gebombardeerd. Een vliegtuig, dat toe zou behoren aan de strijdmacht van Katanga, deed gedurende 40 minuten aanval len op de Loemoembistische stad Manono. Volgens de V.N. is er geen schade gemeld. Er werden zes bommen uitgewor pen door een vliegtuig, vermoe delijk een Dakota, dat na het bombardement in noord weste lijke richting verdween. Loemoembistische troepen in Manono openden het vuur op het toestel, met lichte automatische wapens, maar het toestel vloog te hoog. Een woordvoerder van de V.N. heeft meegedeeld dat de gendar merie (rijkswacht) van Katanga een grote aanval is begonnen op de Baloeba-rebellen in noordelijk- Katanga en president Tsjombe Vrouw omgekomen door gasvergiftiging In Dordrecht is de 36-jarige mevrouw P. A. M. Brasser-van Erve gewoond hebbend Colijnstraat 16, zaterdag avond door haar echtgenoot dood in dc keuken vap haar huis aangetrof fen. Zij Is vermoedelijk om het leven ge komen doordat in de keuken door het branden van de gasgeiser en het gasfornuis de meeste zuurstof was opgebruikt, waardoor de gassen on voldoende verbrandden en de lucht langzamerhand vergiftigd werd. 'De 42-jarige Beig De Joncker, garagehouder van beroep, dwingt met' zijn stem de gehoorzaamheid af van een grote Amerikaanse auto die al zijn bevelen opvolgt en welke sedert zondag in Brussel wordt gedemonstreerd. De uitvinder heeft bet voertuig voorzien van een elektronische uit rusting. Hierdoor is hij in staat op een afstand door middel van zijn stem de motor in werking te stellen, de verlichting en radio aan te doen en de wagen te laten rijden.Deauto remt voor obstakels die zich op de weg bevinden. Het stuur en de pedalen zijn vervangen door een enkele stuurknuppel door middel waarvan alle operaties worden verricht. Op het dashboard verschijnt een waarschuwings teken indien de banden leeglopen. Het voertuig weegt 2600 kilo, kost ongeveer 175.000 gulden en zal In vier jaar tijd in de gehele wereld worden gedemonstreerd. heeft tegelijkertijd „een pl en laatste waarschuwing" Baloeba gericht. lechtige tot de Vanuit Kongolo zijn sterke eenheden van de Katangaanse gendarmerie in opmars. Zij trekken in zuidoostelijke richting op naar Nyoenzoe, dat aan de weg naar Manono ligt en waar grote aantallen Baloeba zijn gemeld, 'e woordvoerder van de Verenigde Naties deelde mee dat de toestand zeer gespannen is en dat reeds ern stige gevechten zijn geleverd. Over eventuele slachtoffers kon hij nog geen mededelingen doen Tsjombe gaf, op het moment dat de eerste berichten over het offensief binnenkwamen, de tekst vrij van een waarschuwing aan de Baloeba. Deze waarschuwing had meer het voorko men van een ultimatum en eindigde met de woorden: „Het uur van de re den is aangebroken. Dit is mijn laat ste broederlijke beroep, voor het on herstelbare gebeurt". HENGELO STAAT WEER BLANK Evenals in begin december zijn in Hengelo als gevolg van de langduri ge regenval tijdens het weekeinde, weer flinke overstromingen opgetre den. De beken, die het water uit ho ger gelegen gebieden van Twente en Duitsland naar Hengelo voeren, kon- het. water gistermiddag niet snel genoeg meer verwerken en tra den buiten de oevers. Vele straten kwamen blank te staan, waarbij liet water ook enkele tientallen hulzen binnendrong. Enkele woningen wer den ontruimd. Tegen het eind van de middag onder vond het verkeer grote moeilijkheden door het water, omdat met name in de binnenstad de straten'onbegaan baar werden. In allerijl is men be gonnen om op bedreigde punten rond het in aanbouw zijnde stadhuis een dijkje te leggen. In december j.l. drong 6000 kubieke meter water de kelders van het gebouw binnen. Of men het water nu buiten zal kunnen blijven houden, moet nog worden af gewacht, daar het water nog steeds stijgt. 0 De plaatsvervangende hoofdredacteur van het In Dresden. Oost-Duitsland ver schijnende „Sachische Tageblatt" Christi an Zeis. is met zijn gezin naar West- Duitsland uitgeweken. Het „Saclisische Tageblatt" is het grootste blad der libe raal-democratische partij in het vroegere Saksen. Prins Bernhard thuis Prins Bernhard Is ln de loop van gis termiddag, van een kort verblijf in Spanje, teruggekeerd op Soesterberg Vandaar is hij doorgereisd naar pa leis Soestdijk. I Den Haag brand uitbrak in het I kantoorgebouw van het rijks- i bureau voor de voedsélvoor- ziening aan de Lange Voorhout. Bij deze brand ging een archief i van de Duitse Graaf Grothe I verloren. Er ontstond grote con- sternatie, toen Hermann Goe- i ring, die toevallig in Den Haag I was om zijn kunstverzameling met Nederlandse oude meesters uit te breiden, en juist in een restaurant aan de Lange Voor hout dineerde, in zijn witte veldmaarschalk-uniform en om geven door hoge nazi-officieren en autoriteiten, bij de brand verscheen. Hij raakte buiten zichzelf van woede (mogelijk door de herinnering aan de Rijksdagbrand), toen de brand niet onmiddelijk kon worden geblust. DE HEER SCHOT VERLEENDE GEEN MEDEWERKING Verbetering betekent bevordering culturele functie van de stad DE MIDDELBURGSE gemeenteraad heeft maandagmiddag bijna, una niem instemming betuigd met en het college van b. en w. hulde ge bracht voor de plannen om do Middelburgse schouwburg tot een modern theater te verbouwen en uit te breiden. Bijna unaniem, want het S.G.P.-raadslid A. J. Schot verklaarde om principiële en enkele andere redenen geen medewerking aan deze voorstellen te kunnen geven. De vijf tien andere aanwezige raadsleden toonden zich echter bijzonder verheugd over het feit, dat b. en w. met de verbetering van de schouwburg-accom modatie de culturele functie van Middelburg willen bevorderen. Zij gaven dan ook gaarne hun stern aan het voorstel om over te gaan tot de oprich ting van een stichting, die de schouwburg kan exploiteren, terwijl zij er in principe eveneens mee akkoord gingen, dat de gemeente zich garant zal stellen voor het nadelig eploitatiesaldo van 54.000. De raadsleden waren voorts ver heugd over de principiële toezeg ging van het ri.jk om een bedrag van 250.000.met instem ming van Ged. Staten uit de pot, „maatschappelijke begelci- diug industrialisatie" ter beschik- kiug te stellen voor de verbou wing van de schouwburg. In to taal zal deze verhouwing een be drag van negen ton vergen, zodat nog J 650.000 nodig zal zijn. De woordvoerder van de P.v.d.A., jhr. mr. T. A. J. \V. Schorer betoog de tijdens de uitgebreide discussie over "dit voorstel, dat de huidige schouwburg-accommodatie bepaald onvoldoende en daarom binnen korte tijd niet meer rendabel is. Hij was verheugd, dat nu met betrekkelijk goedkope voorzieningen een goede schouwburg verkregen kan worden. Hij was van mening, dat hier een noodzakelijk besluit zal worden ge nomen zonder dat de raad onverant woordelijk te werk zou gaan. De heer Schorer ging er volledig mee akkoord, dat de"" huidige be stuursleden van de N.V. Middel burgse Schouwburg in de nieuwe stichting benoemd worden. Toch vroeg dit raadslid aan b. en w. bij eventuele vacatures de structuur van het bestuur zodanig te vor men, als het gezien de levensbe schouwelijke richtingen zou moe ten geschieden. Hij vroeg zich voorts af of het zin heeft de be langhebbenden bijvoorbeeld uitkoopverenigingen of één of andere wijze bij het bestuursbe leid te betrekken. Dank zij initiatief Mr. P. van Empel (c.h.) meende, dat het voor b. en w. niet zo vreselijk eenvoudig zal zijn geweest om alle hinderpalen te omzeilen, zodat ten slotte de betrokken minister zich be reid verklaarde om de plannen te steunen. Mr. Van Empel betoogde, dat Middelburg blij mag zijn, dat er indertijd burgers geweest zijn, die het nut van een schouwburg hebben ingezien. Dank zij dit initiatief Is volgens mr. Van Empel thans deze belangrijke rijksbeslissing gevallen. Het C.H.U.-raadslïd bracht ook dank aan de tijdgenoten, die zich de laat ste jaren voor de schouwburg heb ben Ingezet. Mr. Van Empel verklaarde het te betreuren, dat één van hen, notaris B. A. van Verre, het slot van zijn werk niet meer heeft mogen bele ven. Ook de heer P. H. M. Adiiaansens (k.v.p.) wilde de vernieuwing pro jecteren op de centrale functie van Middelburg in het culturele leven. (Zie slot pag. 2 kol. 2) föantlijH De plastische chirurgen in de Verenigde Staten hebben ge constateerd, dat de neus van mevrouw Kennedy thans de rage is onder de dames, die hun gelaat ver fraaid willen hebben. Er is een tijd geweest, dat de neus van de film ster Myrna Loy favoriet was. Toen kwam het neustijdperk van Hedy Lamarr. Daarna was de neus van Grace Kelly een lichtend voorbeeld, vervolgens die van Elizabeth Taylor. En nu wenst de vrouwelijke clientèle van de schoonheidschirurgen een neus als die van Jaqueline Kennedy, de vrouw van de nieuwe Amerikaan se president. Het is een vreemd be richt en menigeen hier zal er veront rust het hoofd over schudden. Want met de neus van een vrouw, die in het staatkundig leven een rol speelt, moet worden opgepast, zoals we in Europa allen weten. Van de Euro peaan Pascal immers is het be roemde woord, dat de wereldgeschie denis een ander verloop zou hebben gehad als de neus van Cleopatra maar wat langer zou zijn geweest. Waar moet dat nu naar toe als heel Amerika met een neus a la Kenne dy op straat wan delt? Men zou er haast een neiging in willen zien niet alleen de wereldgeschiedenis te wil len beïnvloeden, maar zelfs de his- torie van de ruimte: „Met Jackie's neus beheerst U Mars!" Vance Packard zal er wel een boek over schrijven. Waar het hier echter over een neus gaat, kan het werk niet „De verborgen verleiders" heten. Misschien is „Van neuzen en men sen" wel een goede titel, als Stein beck het tenminste goed vindt. Maar in ernst: ze doen soms wel eens een beetje vreemd, onze Navo- vrienden aan de overkant van de oceaan. Of zijn het alleen maar de vriendinnen In Zeeland is thans ook de discus sie op gang gekomen over de vraag wat de middenstand met de vrije zaterdag zal doen. In het laatste nummer van Economisch- Statistische Berichten heeft professor dr. P. L. van der Velden over dit onderwerp een belangwekkend arti kel geschreven, waarin hij beharti genswaardige opmerkingen heeft ge maakt. De hooggeleerde schrijver is geen voorstander van een winkel sluiting, op zaterdag: „Winkelen is een vorm van vrije tijdsbesteding en zal bij meer vrije tijd een nog meer begeerd goed zijn", zegt hij. En hij voegt er aan toe; „Men stelle zich niet voor, dat in het Nederlandse klimaat de bevolking ieder weekend massaal naar buiten zal trekken. De stedelijke centra zullen een attractie blijven ook voor het binnenlands toerisme op zaterdag." Vooral de laatste opmerking is in Zeeland van belang. Men is hier de laatste jaren met dit beeld vertrouwd geraakt: toeristen uit de campings en de zomerhuizen komen naar de centra om er inkopen te doen en voor hen is de zaterdag als kooD- dag belangrijk. Ook voor het dag- toerisme is de zaterdag in dit op zicht van betekenis. Bovendien is eén stad met gesloten zaken uit een toe ristisch oogpunt bekeken een on ding. Terecht zegt professor Van der Velden: „De winkelstand heeft hier een taak, omdat de winkels het straatbeeld bepalen en zelf ook doel zijn voor het toerisme." Hoe de middenstand de problemen rond de vrije zaterdag wil oplossen is nog niet duidelijk. In het hier ge citeerde artikel wordt een roulerings- systeem voor het personeel bepleit met gebruikmaking van tijdelijke krachten op zaterdag. Dat laatste lijkt op het eerste gezicht inderdaad een oplossing, maarzal toch voor menige zaak wel enige moeilijkheden met zich meebrengen. Tijdelijk per soneel is namelijk lang'niet altijd bekwaam personeel. En het is on juist te veronderstellen, dat winkel personeel het wel af kan zonder vakkennis. Zeker is dat niet het ge val in de zaken, waar de verkoper tegenover de koper een adviserende taak heeft, zoals bijvoorbeeld in tex tielbedrijven. De klant moet immers tevreden weggaan. We zijn benieuwd welke oplossing uiteindelijk in en voor Zeeland zal worden gevonden. Het is verheugend, dat de tot dusver bekend geworden opvattingen van de middenstand ge tuigen van grote realiteitszin: het consumentenbelang heeft alle aan dacht! En voor de consument is de zaterdag een belangrijke koopdag. De vrije zaterdag doet op een breed terrein zijn invloed gel den. In dit verband is opval lend wat dr. H.Verwey-Jonker on langs heeft gezegd op een kerkelijke bijeenkomst in Eindhoven. Zij be toogde. dat de vrije zaterdag' voor de kerk kan betekenen, dat het voor gemeenteleden nog moeilijker wordt op de avond van werkdagen kerke lijk werk te doen of cursussen, krin gen en catechisaties te volgen. De langere werktijd op de werkdag doet namelijk de lust verdwijnen 's avonds nog weg te gaan, terwijl bovendien allerlei vakstudiecursussen velen op avonden in de week zullen thuis houden: men studeert met het oog op het vrije weekend liefst niet meer op de vrijdagavond en zeker niet 's zaterdags. Het is niet optimistisch voorgesteld, maar men zal mevrouw Verwev moe ten toegeven, dat de vrije zaterdag onze leefgewoonten sterk zal beïn vloeden. Het is nog te vroeg om nu al een verlies- en "winstrekening op te maken. Voor menigeen zal het echter noodzakelijk 2ijn er te zijner tijd kennis van te nemen. En er conclusies uit te trekken!

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1