A PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer mmiUm De dood op het verkiezingspad VANDAAG ut de ETHER KarelI charmant, VEERTIG ROOMSOEZEN EN 'N KIST VOL FRITES.. Wat bezielt toch die anonieme telefoonmaniakken? Hebt u het artikel over hen gemist? Jammer! Het stond Prinses Margriet weer thuis spaar veilig bij de n.h.m. Aanval op Hervormde Synode MAANDAG 30 JANUARI 1960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURA N 1 O RADIO- EN T.V.-RUBRIEK T elevisie Na het N.T.S.-journaal komt, om 30.20 uur, de A.V.R.O. met „Pers in persoon" voor camera en microfoon: een aantal hoofdredacteuren van re gionale dagbladen bespreekt actuele }>roblemen rond het platteland. Een ïalf uur later komt inr. G. B. J. Hil- termann op het scherm met „Boeren en Bantoes" stemmen en beelden van gekleurden en blanken over de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. Om 21.30 uur volgt dan Willem O Duys' „muziek-mozaiek", ditmaal met moderne muziek. Fred Oster heeft de regie. België Vlaams brengt na Autorama (19.00 uur) dat gewijd is aan de autosalon te Brussel, en na cultureel zoeklicht en mieuws om 20.25 uur ballet voor debutanten. Om 20.55 „Bonanza", een tv-western. Radio In de A.V.R.O.-radioscoop van maan dag o.a. een reportage over de Men- kamaborg, een stukje Henri Salva dor-show en als hoorspel „Het ver geten dorp", een oorspronkelijk hoor spel van Herman van Hattum onder regie van Dick van Putten. Om 23.00 uur in het A.V.R.O.-programma op namen van de dirigent Wilhelm Furt- wangler. De N.C.R.V. over Hilversum II brengt om 20.20 uur een oorspron kelijk luisterspel van Will Bar nard „Je moet hier niet zitten dromen". Om 21.30 uur concer teert het Nederlands strijkkwar tet. oren, yiew en se/wijven HILVERSUM II, 298 m., 1007 kc/s. 7.00— 20.00 KRO. 20.00—24.00 NATIONAAL PRO- GRAMMA. KRO: 7.00 Nws. 7.15 Gram 7.30 V. d. jeugd. 7.40 Gram. 7.45 Morgengebed en overwe ging. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. vrouw. 9,40 Schoolradio. 10.00 V. d. kleu ters. 10.15 Lichtbaken, lezing. 10.25 Gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Volaan vooruit, lezing. 12.00 Middagklok-nood klok. 12.04 Ben je zestig? 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 Act. 13.00 Nws. 13.15 Zonnewijzer. 13.20 Platennieuws. 13.35 Lichte muz. 14.00 Gram. 14.35 V. d. plattelandsvrouwen. 14.45 Gevar. progr. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 V d. jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regerlngs- uitz.; Nieuw-Guinea Kroniek, d. mr. dr. H. J. Roethof. 18.00 Lichte muz. 18.20 Polit. le zing. 18.30 V. d. jeugd. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.25 Memojandum. 19.30 Gram. 20.00—24.00 NATIONAAL PROGRAMMA: Zie HILVERSUM I. DINSDAG 31 JANUARI 1961 HILVERSUM I, 402 m., 746 kc/s. 7.00 AV RO. 7.50 VPRO. 8.00 AVRO. 20.00—21.00 NATIONAAL PROGRAMMA. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Gym. v. d. vrouw 9.10 De groenteman. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gïam. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Hammondorgelspel. 11.15 V. d. zieken. 12.00 Zang en piano. 12.20 Re- geringsuitz.Uitz. voor de landbouw. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Metropole- ork. 13 00 Nws. 13.15 Meded. en gram. 13.25 Beursber. 13.30 Lichte muz. 14.00 Kamer- müz. 14.20 Sopr. en piano. 14.40 Schoolra dio.'15.00 V. d. vrouw. 15.30 Kamermuz. 16.00 Hoe en waarom ik tot schrijven kwam lezing (3). 16.15 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Amateursprogr. 18.00 Nws. 18.15 Piano spel. 18.30 Lichte muz. 19.00 V. d. kind. 19.05 Paris vous parle. 19.10 Gram. NATI ONAAL PROGR. t.g.v. de verjaardag van H.K.H. Prinses Beatrix: 20.00 Nws. 20.05 Gelukwens. 20.10 Progr. door universitei ten v. verschillende landen. 20.55 Liederen en melodieën uit en over het studentenle ven. 21.30 Progr. over de Leidse Universi teit. 22.30 Nws. 2240 Pianospel. 23.05 Omr. ork. en solist. 23.45 Dagsluiting. 23.55— 24.00 Nws. I Advertentie) TUSSEN NEUS EN LIPPEN TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.00 Journ. 20.20 Pllmpogr. 20.40— 22.15 Speelfilm. 22.55—23.45 Eurovisie BBC: Symf. ork. en sol. VLAAMS BELGISCHE T.V. PROGRAMMA 19.00 De Katholieke Gedachte en Actie. 19.30 Tekenfilms. 19.45 Filmklucht. 20.00 Nws. 20.30 Speelfilm. 22.15 Nws. FRANS BELGISCHE T.V.-PROGRAMMA 19.30 Documentaire progr. 20.00 Nws. 20.30 T.V.-spel. 22.00 Litterair progr. 22.45 Nws. Doodstraf geëist tegen Bayar en fflenderes In het proces te Yassiada is zaterdag de doodstraf geëist tegen ex-presi dent Bayar van Turkije en ex-pre mier Menderes, wegens poging tot moord op Ismet Inonu, leider van de Turkse oppositie. Op 4 mei 1959 werd een door Bayar en Menderes opgestookte menigte in beweging gebracht tegen Inonu, die te Topkapi, nabij Istanboel, een re devoering hield, 'aldus de aanklacht. (Advertentie) KLEUR OP DE WANGEN MET SARCO GLOBINE het bloedvormend krachttonicum. Uw kind weer levensblij en ge zond omdat Sarco Glo- bine alle stoffen bevat die voor een goede op bouw van het bloed noodzakelijk zijn. Voor kinderen tot 12 jaar alleen In vtoeibar* vorm DUTIM N.V. - OEGSTGEEST „DIAMANTEN TIJDPERK" DOOR VOETBALTOTO Over de voetbaltoto en vooral het aandeel van de afdelingen van de K.N. V.B. daarin is zaterdag 't lang durigst gesproken op de in Amster dam gehouden algemene vergadering van de sectieafdelingen. De voorzit ter van de K.N.V.B., de heer A. Schro der, die speciaal was gekomen in ver band met dit agendapunt, noemde de tijd sinds het ontstaan van de toto een „diamanten tijdperk". Tot nu toe kregen de afdelingen uit de opbrengst van de toto in totaal 1.095.000,en hoewel de omstan digheden thans gewijzigd zijn door de oplichting van de stichting nationale sporttoto, waardoor de K.N.V.B. niet meer alleen over de opbrengst kan be schikken, zal naar schatting van de heer Schroder toch ook voor dit lopen de totoseizoen een totaalbedrag van 280.000 voor de 20 afdelingen vrij komen. Koppel Gillen-Post won te Zürich Onze landgenoot Peter Post toonde zich, met de Luxemburger Gillen als parener, de snelste in 'n Américaine over 50 kilometer, die zaterdagavond in Zürich werd verreden na afloop van het door de Zwitser Pfenninger gewonnen omnium. De uitslag was: 1. Gillen-Post (Luxemburg-Neder land) 50 km in 58 min. 15,2 sec. (gemiddelde snelheid 51.499 km/uur); 2. Van Steenbergen-Severeyns (Bel gië); op 1 ronde: 3. Roth-Plattner (Zwitserland); 4- Bueher-Pfenninger (Zwitserland). De overige koppels volgden op twee of meer ronden. Successen voor Zeeuwse crossers Twee leden van de Vlissingse atle tiekvereniging Marathon hebben dit aan een cross op het landgoed Lïevensberg te Bergen op Zoom. Bij de senioren-sprinters won Bram de Rijke de 1632 meter lange cross in 5.11.8. B-junior Peter van dei- Schaaf werd voor dezelfde afstand tweede achter Frans v. d. Boom van Thor. De tijd van de winnaar was 5.01.6; Van der Schaaf had 5.05. voor' de ruim 1600 meter nodig. De A-senior Fons Veldhuizen uit Oir- schot won in dezelfde cross, die 6 km lang was, terwijl bij de B-senio ren Bakkers van Thor uit Roosen daal de sterkste was. De A-junioren liepen 4080 meter en hier won Jan Moerkamp van Sprint Breda in 13.21.6 voor Leo de Bruijn van RKHAV Hulst, die 13.29.4 voor zich liet afdrukken. Van Remortel van RKHAV werd vijfde in 14.33.8. Volleybal in de gymnastiekzal van de Jacob Catsschool te Vlissingen Volleybalwedstrijden voor de afde ling Walcheren van de Nederlandse Volleybal Bond luiden: M. "de Ruyter IIM. de Ruyter III 22; Marathon IIM. de Ruyter III 3—0; M. de Ruyter—E.V-V.C. ni 30; Matador HM. de Ruyter III 3—1. Overgangsklas dames: E.V.V.C. II Zuidwesters 31; Zuidwesters Wiklters 2—2. Dames afdeling Walcheren: E.V.V-C- HlMarathon II 30. Voetbal in België De uitslagen van de wedstrijden, ge speeld voor de ere-divisie van de Belgische competitie, luiden: WaterscheiAnderleeht 24; Beer schotLympic Charleroi 10; Een dracht AalstVerviers 10; Daring DB—Lierse SK 2—2; FC Brugge— Antwerp FC 11; Union St. Gillis FC Luik 09; St. TruidenLa Gan- toise 32; Standard LuikPatro Eisden 40. Na 17 wedstrijden heeft FC Luik de leiding met 23 punten. Daring en Anderleeht delen de tweede plaats met 22 punten. Patro Eisden sluit de rij met 6 punten. Prinses Margriet, die drie weken ge leden na haar ziekte van Pfeiffer voor verder herstel naar Zwitser land ging en daar op 19 januari haar achttiende verjaardag vier de, is gisteravond met een lijn- toestel uit Genève op Schiphol te ruggekeerd. Op Schiphol werd het een waarlijk stormachtig weerzien. Daar ston den koninging Juliana, prinses Marijke, een vriendin uit Laren van prinses Margriet en nog en kele kennissen van de koninklijke familie te wachten. De hele groep trotseerde de harde vlagen regen, die de storm over het platform zwiepte toen de machine tot stil stand kwam. Prinses Margriet daalde als eerste de trap af en tevergeefs poogde een grond-stewardess haar in de storm een grote paraplu boven het hoofd te houden. De prinses vloog haar moeder in de armen en kuste vervolgens haar zusje en vriendinnen. Prins Bernhard is in Spanje waar hij gisteren vergezeld van prins Juan Carlos de Bourbon en diens leraar, de hertog van Albuquer que, op jacht zou gaan in de buurt van Valdepenas. Vandaag zal prins Bernhard naar Nederland terugkeren. Advertentie Wij verheugen ons in een steeds toenemend aantal cliënten, die hun besparingen aan ons toe vertrouwen. Schaart U zich ook bij hen. Wij vergoeden over Uw spaarsaldo 31/4 °/o rente tot f 30.000,- U kunt zonder opzegtermijn ten laste van Uw spaartegoed effecten aankopen en Uw belasting aanslagen In termijnen laten betalen. NEDERLANDSCHE HANDEL-MAATSCHAPPIJ HOOG EN LAAG WATER 31 januari Vlissingen Terneuzen Hansweert Zierikzee Wemeldinge uur meter -f- nap 1.55 1.94 2.25 2.08 3.01 2.23 3.13 1.43 3.40 1.69 uur meter nap 14.13 2.05 14.41 2.19 15.19 2.34 15.38 1.54 15.57 1.83 uur meter -nap 8.26 2.11 8.55 2.27 9.28 2.41 8.59 1.75 9.23 1.98 uur meter nap 20.34 1.83 21.03 1.99 21.37 2.13 21.14 1.44 21.36 1.65 1699. Met één forse houw van Arends mes was de strak gespannen lijn door gesneden en tuimelde hij opeens vrij door het water. In de groene diepten zag hij de haai wegvluchten. Het monster had kennelijk genoeg van de ontmoeting en zocht ijlings dieper wa ter buiten de lagune op. In enkele ogenblikken was het door de opening in het rif verdwenen. De pijn in zijn longen was schier on draaglijk en een rood waas trok over zijn ogen. In een laatste krachtsinspanning trapte hij zich naar boven en brak als een snuivende zeeleeuw het oppervlak. Met wijd open mond naar lucht happend liet hij zich enige tijd willoos ronddrijven in de verwar mende koestering van het zonlicht. Langzaam trok het waas weg voor zijn ogen en vermin derde het ontstuimig bonzen van zijn slapen. Hij zwom naar de kant en wilde op de rotsen klimmen, toen een toonloze harde stem 1 zijn hoofd sprak: „Nog iets gevangen?' Het comité „1618-1619", gevormd uit Nederlands hervormde belijdende lid maten, die zich ten doel stellen de belangen van schrift en belijdenis in de Nederlandse Hervormde Kerk, zo als uitgesproken in de synode-gene raal van 1618-1619, te behartigen, heeft een brief gericht tot de Ned. Herv. Synode. Daarin zegt het comité het Synodebestuur ontslagen te ach-- tne van de taak, hem als hoogste vergadering in de kerkgemeenschap opgedragen. Het comité is van mening, dat de Synode haar beloften niet is nage komen, niet berekend is voor haar taak en dat het gereformeerd kerke lijk karakter geen recht wordt ge daan. In het bijzonder wordt de Sy node verweten „sinds de invoering der lang verbeide nieuwe kerkorde niet zelfstandig te kunnen werken, heil te zoeken bij de Wereldraad van Kerken, oecumenedrijvers, joden en roomsen, en voorts „vrijzinnigen van het meest verdachte kaliber in be scherming te nemen". Het comité stelt zich op het standpunt dat de Synode op 31 oktober 1945 in de Nieuwe Kerk te Amsterdam met het verleden der kerk gebroken heeft. Het comité beveelt ae kerkeleden aan steun te zoeken bij de „uit de nood ontstane legitieme groepen", te weten „de Confessionele Vereniging" en „De Gereformeerde Bond", die „de liefde tot de oorsprong der kerk" nog betonen te bezitten. Het comité besluit zijn schrijven met te verklaren, dat het het synodebe stuur thans als demissionair be schouwt, totdat „een wettige verga dering uit de classicale vergaderin gen, van lastbrieven voorzien, het zal vervangen door een nieuwe verkie- zing". Het schrijven is namens het comité ondertekend door de secretaris A. W. Woerkeng in Den Haag. Menno Simons in Amsterdam herdacht Met een bijzondere dienst in de his torische, ruim 350 jaar oude doops gezinde kerk („Bij het Lam") aan het Singel te Amsterdam is zondag middag de nagedachtenis geëerd van de doopsgezinde leidsman en hervor mer Menno Simons, die 400 jaar ge leden, op 31 januari 1561, overleed in Oldeslot bij Hamburg. In zijn begroetingswoord zei de voor zitter van de Amsterdamse kerke- raad der Doopsgezinde Gemeente, de heer A. Siksma, dat Simons niet de stichter van de doperse beweging is ;eweest, maar dat hij wel de leiding leeft genomen toen er een deraille ring dreigde. Hij heeft hierdoor rich ting gegeven aan het doopsgezinde denken. Tot de talrijke aanwezigen die de herdenkingsdienst bijwoonden, be hoorden vertegenwoordigers van an dere kerkgenootschappen, afgevaar digden van vele doopsgezinde ge meenten uit Nederland en uit het buitenland. Italiaans-Oostenrijkse besprekingen mislukt Te Milaan is zaterdagavond in het slotcommuniqué van de Italiaans- Oostenrijkse besprekingen over de kwestie van Zuïd-Tyrol verklaard dat de beide delegaties geen over eenstemming hebben kunnen berei ken over hun wederzijdse standpun ten. (Advertentie) pindakaas •n waardevolle brood belegging Edmund Crispin Boysenberry realiseerde zich plotse ling wat hij op het punt stond te zeggen, zweeg abrupt en keek Fen ongelukkig aan „En Elphinstone heeft een fobie voor wat?" riep Fen. „Voor Clemenceau", stamelde Boy senberry. „Voor Clemenceau, wou ik zeggen". „Onzin", zei Fen ruw. „U wou iets heel anders zeggen. Vooruit schiet op Dit soort leugens wordt in Oxforcl allerminst geapprecieerd". „O lieve deugd". „Waarvoor heeft Elphinstone een fo bie?" Boysenberry's zwakke poging tot misleiding schrompelde ineen als een doorgeprikte ballon. „Ik heb het de folitie niet verteld toen hij ontsnap- e," kreunde hij, „en nu durf ik het niet meer te zeggen, omdat ik bang ben dat ze dan kwaad op me wor den". „Waarvoor heeft El..." „Maar ik had mijn redenen om het ze niet te vertellen." Boysenberry zat stram overeind en zweette van wan hoop. „Het was mijn plicht om er voor te zorgen dat ze Elphinstone niet gek van angst maakten, nog fekker wel te verstaan door met randende lucifers m zijn gezicht te staan zwaaien". „Brandende lucifers?" „Er is één symptoom dat onveran derlijk is." Boysenberry was nu hele maal ineengeschrompeld van angst en ontzetting. „Hij kan absoluut niet ik bedoel „Wat kan hij absoluut niet?" „Vuur" stamelde Boysenberry. „Hij heeft een fobie voor vuur". Drie minuten later verliet Fen met grote stappen de Hal, achtervolgd door een zacht muziekje, waaruit bleek dat Boysenberry troost voor zijn gekwetste ziel zocht in She is far from the Land maar Fen vreesde dat er heel wat meer voor nodig zou zijn om zijn gevoel van eigenwaarde geheel te herstellen. Het was een vrij lange wandeling van de Hal naar het hotel en de kerkklok sloeg half één toen hij daar aankwam. Zijn auto die door Olive en Harry op een zeer immoreel uur van de nacht was teruggebracht stond op het erf met een ingedeukt spatbord. Er naast stond Myra te kijken naar het kneussie, dat bezig was een grote suikerbiet te verorbe ren. „Hij vreet als een wolf", zei zq. „Ge lukkig komt boer Lumley hem mor gen weer halen. En 't is zo gek: soms blaft hij, net als een hond." „Als je het mij vraagt kan hij van alles zijn, behalve een varken", zei Fen, terwijl hij in zijn auto stapte. Hij had de motor al aangeslagen toen hem plotseling iets te binnen schoot. „Myra", zei hij, „wat weet jij van die gek af?" „Wat ik van hem weet?" „Wat voor soort krankzinnigheid hij heeft". „Ja, hij denkt dat hij de een of an dere Amerikaanse president is, is het niet? En ze zeggen dat hij gek is op handschoenen. „Denk je dat er veel mensen zijn die dat weten?" „Dat weet iedereen. De mannen die hem aan het zoeken waren, hebben een hele massa over hem verteld". 36. En dat betekende, bedacht Fen toen hij Sanford Morvel binnenreed, dat iedereen in het bezit kon zijn van de informatie die noodzakelijk was om het te doen voorkomen dat de krank zinnige de hut op de golfbaan en het huis van mijnheer Judd had bezocht: Weg met Taft was kennelijk een be wuste manoeuvre geweest om Elphin stone de diefstal van het mes in de schoenen te schuiven. En ondanks dat hij Boysenberry had achtergelaten om een jaar te koken in het sop van zijn eigen ontoereikendheid, had Fen nu het gevoel dat hij de man eigenlijk dankbaar moest zijn. Want als hij hem dit belangrijke feit niet had verteld, zou Elphinstone on getwijfeld schuldig zijn bevonden aan de móórd op Bussy. Zelfs als hij de beschuldiging zou hebben begrepen en zou hebben ontkend zou niemand hem geloofd hebben en X zou opnieuw aan de gerechtigheid en aan de strop zijn ontsnapt... Het politiebureau van Sanford Morvel lag in een buitenwijk en bestond, als zovele politiebureaus op het platte land, uit twee woonhuizen die tot één waren samengevoegd. Toen Fen kwam aanrijden kwamen Wolfe en Humbleby het het hek uit, waar schijnlijk om te gaan lunchen. „Goeiehiorgen", zei Wolfe opgewekt. „Bedankt voor dat stel, dat U ons gisteravond hebt gestuurd. Hun ver klaringen konden ons nog wel eens te pas Komen". „De zorgen die men zich maakt over het dalen van het geboortecijfer zijn kennelijk voorbarig", zei Humbleby. „Onze conclusies over Bussy's dood waren voorbarig", zei Fen. „Ik kom met nieuw bewijsmateriaal". Wolfe fronste het voorhoofd. „Vertel het ons maar gauw", zei hij zacht. En Fen vertelde van zijn bezoek aan Boysenberry. Toen hij klaar was viel er een lange, diepe stilte. „Wel, dat kunnen we onmogelijk (eren", zei Humbleby tenslotte. „Item, jehalve Bussy en Uzelf is er slechts één persoon in de hut 0 weest. Item die persoon was Elphin stone niet,, want er brandde een vuurtje en Elphinstone kan geen vuur verdragen". „Ik ben nog altijd niet overtuigd", zei Wolfe, „dat we de verklaringen van die gare psychologen voor zoete koek moeten opeten. Ze zeggen in één adem dingen die volkomen met elkaar in tegenspraak zijn". „Dat ben ik met U eens", zei Fen. „En voor driekwart van wat Boysen berry heeft gezegd, geef ik dan ook geen halve cent". Maar op dit ene punt was hij heel positief en ik kon hem er niet van af brengen". „We kunnen het niet negeren", her haalde Humbleby plotseling autori tair. „De zitting van vanmiddag zal na de identificatie moeten worden verdaagd. De zaak is weer open. Wat zal onze volgende ontdekking zijn?" HOOFDSTUK XIV Zuster Rosalind Hickey keek op van het boek dat zij aan het lezen was en verstijfde in haar stoel: een hevige aanval van buikkramp pijnigde haar en toen hij op zijn hoogtepunt was gekomen sloot zij de ogen en bad vroom, dat hij si zou aflaten ook deed. De opluchting dat het voor bij was, verwekte in zuster Hickey echter geen dankbaarheid voor de korte duur van dergelijke pijnaanval- len; in plaats daarvan kwam zij in opstand tegen het lichamelijk onge mak dat altijd onherroepelijk voort vloeide uit het plotseling overnemen van de nachtdienst. En buikkramp was wel bijzonder vernederd. Hoe wel zuster Hickey door haar beroep gewend was geraakt aan ziekte en pijn, was ze er nooit in geslaagd on verschillig te staan tegenover buik kramp. Als ze ouder was geweest of minder knap zou ze het misschien met filosofische gelatenheid gedragen hebben, maar ze was jong en (naar haar spiegel te oordelen) aantrekke lijk en daarom schaamde zij zich er voor. Zij bloosde ondanks het feit dat zij. als alle tekenen niet bedrogen, alleen in de kamer was. Het rook er, zoals in alle ziekenhuis kamers, doordringend naar ether en kamferspriritus. Boven het ijzeren bed hing een temperatuurgrafiek en de bergen en dalen die daarop stonden aangegeven waren angstaanjagend, zelfs voor het oog van een leek. Op het nachtkastje stond en blad met medicijnen. Verschoten gebloemde irdijnen wapperden in het briesje it binnenkwam door het open raam en de elektrische lamp boven het bed was afgeschut met donkergroene stof, zodat er niet meer dan een minimum aan licht doorheenfilterde. (Wore vervolgd).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 7