Hellas na titanenstrijd officieus „zaalhandbalkampioen van Goes" Leo Anderson versloeg Limburger Okrogelnik Europese titel opnieuw voor Sjoukje Dijkstra GEEN VOETBAL MAANDAG 30 JANUARI I960 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT S PLAATSELIJKE MACHTSSTRIJD.. Zal E.M.M. in Zeeuwse competitie nog gelijk komen met leidend team EEN WARE TITANENWEDSTRIJD om de zaalhandbal-hege- monie van Goes heeft deze Bevelandse plaats vrijdag en zater dag beheerst! Goes telt drie handbalverenigingen (Hellas, Toni- do en Volharding) en het toeval wilde, dat voor vrijdagavond de wedstrijd Hellas-Tonido en voor zaterdagavond de wedstrijd Hellas-Volharding voor de Zeeuwse zaalhandbalcompetitie was vastgesteld. Uit deze „machtsstrijd" is Hellas glansrijk als over winnaar tevoorschijn gekomen. De heren van deze club wonnen ng een zenuwslopend duel eerst met 6-5 van Tonido en vervol gens lieten zij Volharding zelfs met 9-5 capitulerenOffi cieus zou Hellas zich dus zaalhandbalkampioen van Goes kunnen noemen! Belangrijker echter nog is het Zeeuwse kampioenschap en ook dat is nu binnen het bereik van de Hellenen gekomen. Met een kleine, maar zekere voorsprong voeren de lieren van Hel las nu de ranglijst aan. Voor lien rest nu nog slechts de wed strijd tegen Marathon en na de overwinningen op Tonido en Vol harding twijfelt niemand meer aan de uitslag van deze wed strijdNiettemin: Hellas hoede zich voor onderschatting- Overigens is er voor Hellas nog een concurrent: EMM, dat nog drie wedstrijden moet spelen, maar dat nog gelijk kan komen met de leiders. EMM wacht echter ouder meer nog een zware wedstrijd tegen Volharding. Stand eerste klas Heren: Hellas 13 uit 9; Tonido 10 uit j 8; EMM 9 uit 7; Volharding 8 uit 8; j Marathon 3 uit 5 en Walcheren 1 uit 7- i Dames: Hellas 14 uit 7; Walcheren 10 uit 7; Marathon 6 uit 5; Zeeland Sport j 5 uit 6; EMM 3 uit 7 en Hontenisse 0 uit 5. Uitslagen Hellas-Tonido 6-5 Zoals te verwachten was kregen de beide keepers het zwaar te verduren. Nerveus begonnen de ploegen en voor al Tonido waagde zich aanvankelijk niet aan „diepe" combinaties maar schoot van ver. Doelman Huisse van Hellas bleek echter in een uitstekende form en deze verre schoten vermoch ten hem niet te verrassen. Resoluut nam Hellas de leiding door Theo Ja cobs en van deze morele klap voor To nido profiteerde Geert Luider door er spoedig 20 van te maken. Ms altijd bleek Tonido nu echter ook een veerkrachtig team en eerst Vdri van Hese en vervolgens Adri C'orstanje zorgden met fraaie tref fers voor een gelijke stand. Zelfs ging Tonido met een voorsprong draaien door een sublieme treffer van Adri van Hese. Het was inmiddels duidelijk, dat de kracht bij Hellas voornamelijk in de verdediging lag. Aanvallend leek de I routine vaak te ontbreken om te pro fiteren van de kansen, die er toch wel kwamen. Na het keren maakte Tonido echter i een tactische fout. Met nog tien m.inu-.j ten te spelen en slechts één doelpunt voorsprong trachtte Tonido namelijk bet spel té bevriezen: onder het motto „zolang de tegenstander de bal niet heeft, kan hij ook niet gevaarlijk zijn" hield Tonido de bal zoveel mogelijk in bezit, zonder echter al te fel op de aanval te spelen. Niet alleen drukte dit het tempo van het spel, maar bovendien bracht deze methode het verband uit de Tonido- ploeg. Hellas profiteerde hiervan uit stekend: Jaap van Weele maakte ge lijk. Bovendien ging het toen romme len in de Tonido-defensie. Hellas had een voorsprong kunnen nemen, toen scheidsrechter Borgman uit Breda de ze ploeg een strafworp toekende, maar Piet van Hese stopte de straf worp voortreffelijk. Tonido deed het even later beter, toen ook deze ploeg 'ii strafworp kreeg toegewezen: 34. De spanning steeg echter ten top dankzij Hans Jacobs, die met twee doelpunten Hellas weer een kleine voorsprong gaf: 54. In deze span ning maakte Tonido het beslissende foutje: Geert Luider werd totaal vrij gelaten en kon de bal, die hij van Jaap van Weele toegespeeld kreeg, dan ook gemakkelijk in het Tonido-net bren gen: 64. Hellas trachtte nu het spel te bevriezen, maar men slaagde daar nauwelijks in. Jan Steenhard zorgde/ in de laatste seconden nog voor 6—5. Een harde, maar sportieve ontmoe ting, begeleid door enthousiaste en luide aanmoedigingen Hellas-Volharding 9-5 Zaterdagavond moest Hellas wederom binnen de lijnen komen, nu om tegen Volharding aan te treden. Door hot intreden van de dooi was ook de be- Lonlaag in de Goese veilinghal glad geworden. Dit kwam natuurlijk het spel niet ten .goede. Hellas had wel het beste van het spel, maar in de eerste, helft wisten zij dit niet voldoende tot doelpun ten uit te drukken. Bij het keren leidde Hellas met 82. Toch werd het uiteindelijk nog een grote over winning van Hellas, doordat de stootkracht en het zoeken naar openingen in de verdediging door Hellas meer succes had. E.M .M.-Marathon 12-2 EMM dat in liet begin van de compe titie uit vorm was, heeft zich thans hersteld. Dit. ondervond Marathon za terdagavond in Middelburg. Hoewel ook hier het spelveld zeer glad was, kwam de betere techniek van EMM duidelijk aan het daglicht. Met gerou tineerde combinaties verschenen re gelmatig de Middelburgers voor het Marathon-doel. Door deze nederlaag is Marathon uitgesloten voor het kampioenschap. Dames Het is bij de dames wel overduidelijk gebleken, dat zowel EMM als Honte nisse eigenlijk niet in deze klas thuishoren. Het spel dat EMM en Hontenisse demonstreren was primi tief in aanval en verdediging. Zeeland Sport scoorde 8 maal tegen Hontenis se 3 maal. EMM zag zeffs geen kans om ook maar één doelpunt te maken tegen Walcheren, dat zelf acht keer scoorde. Middelburg, zaterdag 28 januari. M. adsp. 12-13 j. Walcheren IIIWal cheren II 16; m. adsp. 14-15 j. Wal cherenMarathon II 52; j. adsp. 12 -13 j. OlympusWalcheren 40; h. jun. 2e kl. WalcherenSIOS 11; d. jun. 2e kl. EMMWalcheren II 42; h. 4e kl. Walcheren II—SIOS II 2—2; d. 2e kl. Marathon IISIOS 02; h. 3e kl. EMM HI—SIOS, EMM n.o.g.; d. 3e kl. Walcheren IISIOS II .19 1; d. Ie kl. EMMWalcheren 08; h. 2e kl. EMM IIOlympus 410; h. Ie kl. EMMMarathon 122. Goes, zaterdag 28j anuari. H. jun. Ie kl. Hellas—EMM 15—6; h. 4e kl. Tonido IIIOlympus n 10 8: h. 4e kl. Hellas IIIOlympus IH 44; d. Ie kl. HontenisseZeeland Sport 38; h. 2e kl. NeptunesMara thon II 116; h. Ie kl. HellasVol harding 95. Goes, vrijdag 27 januari. J. adsp. 12-13 j. HellasTonido 76; j. adsp. 14-15 i. Tonido IITonido I 3—19; h. jun. 2e kl. Tonido H—Hellas II 5—11; h. 4e kl. Hellas ni—Tonido III 3—10; h. 3e kl. ONO—ODS 13— 5; h. Ie kl. Hellas I—Tonido I 6—5. In hel sportpaleis van Berlijn heeft Sjoukje Dijkstra zaterdag haar Eu ropese kampioenschap kunstrijden voor dames geprolongeerd. Foto: Een hreedlachende Sjoukje krijgt hier een welverdiende zoen haar moeder. De K.N.V.B., die reeds eerder voor het weekeinde het gehele amateurvoetbal had afgelast, gelastte zaterdagmiddag eveneens het voor zondag 29 januari vastgestelde programma van liet be taald voetbal af. Het programma wordt in zijn geheel verschoven naar zondag 5 februari. Voor de le klas (heren) van de Zeeuwse zadlhundbalcompeti t. ies heeft de Goese club Hellas in de. af gelopen dagen zowel Tonido als Vol harding verslagen. Dit is een beeld uit de wedstrijd Hellas-Volharding, waarbij één dér Hellas-spelers juist een schot lost op het Volharding- doel. Allonsius won in Rijssel; Cujé werd er zevende De Zeeuws-Vlaamse atleet Allonsius heeft te Rijssel een negen kilometer lange cross gewonnen voor de Engels man Fowler en de Fransman Bernard. De best geplaatste Nederlander was Hein Cujé, die met ruim een halve min. achterstand als zevende finish te. Künen werd twintigste en De Bruyn 49e. De uitslag luidt: 1. Allonsius, 9 km in 31 min. 20 sec.; 2. Fowler (G.B.) 31 min. 21 sec.; 3. Bernard (Fr.) 31 min. 27 sec.; 4. Craig (G.B.) 31 min. 28 sec.; 5. Vail- lant (Fr.) 31 min. 43 sec.; 6. Van dei- Hoeven (B.) 31 min. 52 sec.; 7. Cujé (Ned.) 31 min. 55 sec. Judokampioenschappen I zonder Anton Geesink Vóór liet eerst sinds vele jaren pr ijkt de naam Geesink niet op de lijst van de Nederlandse judokampioenen. De Utrechtse judoreus kon in Amsterdam zijn titel niet verdedigen, omdat hij zich in Tokio voorbereidt op de Euro pese kampioenschappen, die half mei in Milaan worden gehouden. Bdven- dien is de Japanse reis van Geesink bedoeld om ervaring op te doen voor de wereldkampioenschappen, die voor liet eerst in de geschiedenis buiten Japan worden gehouden, namelijk op 1 en 2 december in Parijs. De strijd in het zwaargewicht lever de nu een grote verrassing op. De 20- jarige Hagenaar Gouweleeuw, drager- van de bruine band, overwon in de fi nale de sterker geachte zwarte bander Zappey. Verrassingen waren trouwens aan de orde van de dag. In het licht gewicht werd de oud-Europees kam pioen Bonte al in zijn eerste partij binnen enkele seconden door de Gro ninger Boelens uitgeschakeld. En ook de nederlaag van dc veelvoudige in ternational Van Ierland in de kwart finale van het zwaargewicht tegen de Utrechter Stroes was niet voor zien. In het middengewicht bleef de titel bij de oud-Europees kampioen Hein Essink. DAMMEN OM ZUIDELIJKE TITEL Goese dammer heeft kans op landelijke finale I ten worden genomen, hetgeen van beide spelers veel bedenktijd vergde. Bij de 36e zet viel het: belang rijkste moment. Wit besloot tot 31-26, een zet met vele conse quenties. door zwart beantwoord met 24.29- Een voortzetting met grote risico's, gezien ook de tijd nood, welke inmiddels een rol was gaan spelen. Bij de 45e zet was deze tijdnood uitgegroeid tot nog 5 minuten voor elk 15 zetten Vermeldenswaard is dan ook wel, dat in dit beslissende stadium niet alleen geen blunders werden De Goese dammer Leo Ander son heeft, zaterdag een voor treffelijke prestatie verricht door de talentvolle Limburgse kampioen, de 27-jarige Ferdi Okrogelnik, te verslaan. De Zeeuwse vertegenwoordiger maakte 11een uitstekende kans c'°£? Jn flitsend tempo sterke voortzettingen op het zuidelijk kampioenschap (Zeeland-Noord-Brabant-Lim burg) en daarmee op een plaats in de finale om het nationaal kampioenschap. Een week eer der versloeg Anderson namelijk ook reeds de Brabantse kam pioen Craane. Anderson heeft nu de leiding met 4 punten, ge volgd door Okrogelnik met 2 en Craane met 0 punten. ïn de ko mende tweede helft van dit toer nooi kan uiteraard nog veel ge beuren, maar een voorsprong van twee punten voor Anderson is wel bijzonder „comfortabel". Ovei' het verloop van de partij Okrogelnik (wit)—Anderson het vol gende. Na een 20-tal zetten in een 32-28. 19-23 opening kwamen door een positioneel gedwongen vereen voudiging cle partijen op grote af stand van elkaar. Bij de eerste tijdcontrole (30 zetten) kwam het contact via een klassieke spelop- bouw weer volledig tot stand. Het werd een kwestie van standtaxatie, waarin moeilijke beslissingen moes- Fransman Alain Giletti ongrijpbaar bij heren Breed lachend en met een glans van verrukking in de blauwe ogen stond Sjoukje Dijkstra za terdagavond op de hoogste tre de van het erepodium in het stampvolle Berlijnse sportpa leis. Voor de tweede achtereen volgende maal was het struise blonde kunstrijdstertje uit Am stelveen Europees kampioene geworden. Een grote triomf van een alles opofferend sportmeis- je, dat op deze dag haar negen tiende verjaardag vierde. Het was een overdonderende slot apotheose, waarin tientallen fo tografen en filmmensen en de grote schijnwerpers van de Eu- rovisieuitzending het drietal prijswinnaressen, de „gouden" Sjoukje, „zilveren" Kegine Heit- zer en de „bronzen" Jana Mraz- kova, nog eens extra in het zon netje zetten. Sjoukje, die zo lang mogelijk in haar hotel was gebleven, was met al haar ervaring weer hypernerveus. Zij had in haar hotelkamer al evenmin rust kunnen vinden, als in de kleedkamer en or» de tribune. Maar eindelijk was het zover. De muziek zette in en daar barstte Sjoukje los in een explosie van vaart, van zwier en Iichaamsbe- heersing en vooral van techniek en atletische vaardigheid, twee, drie sprongen, dubbele axels en dubbele salchows knalden als zweepslagen in de lucht en al dadelijk had het pu bliek de kwaliteit van dit rijden her kend en met toejuichingen erkend. De in liet paars geklede ijsatlete overblufte alle voorgangsters door haar razende vaart, waarin nooit een moment van leegte voorkwam. Een voortreffelijke zit-pirouette werd ge volgd door andere staaltjes van rij- techniek, alles in een harmonie met de muziek, zoals zij dat nog nooit tevoren had gepresteerd! Val Het leek allemaal vanzelfsprekend, nauwelijks enige moeite te kosten wat de Nederlandse doktersdochter daar op de glanzende ijsvlakte pres teerde. Maar ineens klonk er een kreet van schrik door de dichte rijen. Bij het uitkomen uit een dubbcJe-flip had de schaats niet gepakt en .Sjoukje viel. Zij herstelde zich echter onmid dellijk, had in twee seconden het tempo en de cadans weer te pakken en voort ging het. Wellicht iets voorzichtiger nu en af en toe een sprong weglatend. Maar de „Kiir" was een volledig beeld uit het arse naal van Sjorkjës kunnen en de jury wist ondanks die ene misstap pre cies waar zij aan toe was. De tonen van „Graduation ball" ver stomden en onder stormachtig ap plaus reed Sjoukje van het ijs. Zij was nauwelijks nog nieuwsgierig' naar haar cijfers. De allei-hoogste voor perfectie zou zij niet kunnen. krijgen, maai' dat was ook niet no dig. Haar kon nu niets meer gebeu ren. Meer.... „Ja, ik heb er heel hard voor ge oefend 0111 weer zover te komen, maar dat hebben de anderen na tuurlijk ook gedaan. En nu wordt ik misschien wel Europees kam pioene, maar ik wil meer, ik wil wereldkampioene zien te worden, dat is het doel dat ik me voor dit seizoen heb gesteld. Ik ga maan dag weer zo gauw mogelijk naar Davos om mij daar niet mijn trai ner Gerschwiller voor Praag voor te bereiden. Dat zal met de Ame rikaanse meisjes erbij wel heel wat moeilijker worden dan Ber lijn Sensationeel was de wijze, waarop de Oostenrijkse Helli Sengstschmidt door haar hoge cijfers van de elfde naar de zesde plaats omhoog schoot. Nooit tevoren heeft een debutante zo'n hoge plaats bereikt. Blamage Voordat. Sjoukje Dijkstra voor het hoogtepuut had gezorgd, beleefden we in het sportpaleis een blamage voor Nederland Het Haagse meisje Willy ten Hoo- pen heeft zich serieus voorbereid en ze heeft natuurlijk gedaan wat ze kon. Maar dit kunnen is zo gering, dat het hele optreden van dit boven dien nog opvarend lange meisje al leen maar belachelijk genoemd kon worden. Het is droevig maar waar, dat het publiek heeft zitten schate ren tijdens deze demonstratie van onmacht en. talentloosheid, yoor Wil ly ten Hoopen moet het een ver schrikkelijk soort spitsroedenlopen geweest zijn. Het is zeer onverstan dig te noemen, wanneer ouders en officials een meisje aan zo iets bloot stellen. Het tot de laatste plaats bezette Bcr- lijns sportpaleis beeft voorts een su perieure Alain Giletti zijn vijfde Eu ropese titel zien winnen. Geen moment is de 21-jarige ser geant in het Franse leger in gevaar geweest en met een ruime voor sprong alle juryleden gaven hem plaatscijfer één eindigde hij op de eerste plaats voor zijn landgenoot Alain Calmat, die een zeer zware strijd heeft moeten voeren tegen de jeugdige Duitser Manfred Schnell- dorfer. Geen eerste Wouter Toledo heeft geen noot kunnen strijken bij de le violen Zijn rol was zeer bescheiden, niet opvallend, maar evenmin bescha mend. De tengere Hagenaar is zonder twijfel sterk vooruitge gaan. Hij durft en zijn sprongen zijn beheerst. Maar hij mist het mannelijke, het atletische om in druk te kunnen maken en in het eindklassement heeft hij dan ook een heel bescheiden plaatsje (12) voor lief moeten nemen. De Europese en. wereldkampioenen in het ijsdansen, het Engelse paar Doreen Denny en Courtney Jones, heeft zijn Europese titel eveneens kunnen prolongeren. De uitslag van de strijd om de Euro pose titel kunstrijden dames, luidt: 1 en Europees kirmpio#na gjofjkji werden gekozen. Het bleek echter, dat wit tengevolge van de betere standtaxatie van zwart voor de grootste problemen werd gesteld. De moeilijkheden stapelden zich zo hoog op, dat wit reeds bij de 56e zee moest capituleren. De stand na de 35e zet van zwart (9-14) was als volgt: Wit: 12 schijven, op 27, 28, 31, 32. 34/ 36. 38, 39. 43. 45 en 48. Zwart: 12 schijven, op 6, 11 .16, 13/ 20, 23 en 24. 36- 31-26, '24.29, 37. 45-40, 20-24; 38. 39-33, 15-20; 39- 43-39. 20-25; 40. 48-42. 12-17 (op 48-43 zou volgen 11- 17 met tempowinst); 41. 36-31, 24- 30; 42. 35x24, 29x20; 43- 42.37. 17- 22; 44. 28x17, 11x22; 45. 26-21, 20- 24; 46. 21-17. 22x11; 47- 33-28, 11. 17: 48. 38-33. 16-21; 49. 27x16. 18- 22" 50 32-27 23x4); 51 27x29, 41- 47; 52. 33-28, 47x24; 53. 31-27, 17- 21; 54. 16-11. 21x23; 55. 31-7, 6-11; 56. 7x16, '24-35 en wit geeft op. Europese nacompetitie voor voetbalclubs Ook Nederland doet mee Tijdeus een zaterdag in W enen gehou den vergadering vau het bestuur van het voetbaltoernooi om de Nitropa-ciip is besloten met ingang van dit jaar een internationale nacompetitie. te houden, waarvoor reeds acht landen hun deelneming hebben toegezegd. Deze landen, Oostenrijk, Zuid-Slavië, Oost-Duitsland, Zweden, West-Duits- land, Tsjecho-Slowakïje. Zwitserland en Nederland zullen met 4 clubs (de hoogst geëindigden in de nationale competities) aan het toernooi deelne men. De wedstrijden zullen worden gespeeld op 18 en 25 juni, 2 en 9 juli en op 6 en 13 augustus. Ook Italië en Hongarije verklaarden gaarne aan het toernooi te zullen deelnemen, maar om technische redenen hiertoe niet in staat te zijn. Het toernooi zal in twee groepen ver speeld worden. In groep A worden in- fedeeld de clubs uit Zuid-Slavië. sjccho-Slowakijë, Oostenrijk en Oost-Duitsland, 'in groep B de clubs uit Zweden, Zwitsex-land, West-Duits- land en Nederland. Deze beide poules worden onderverdeeld in vier sub groepen, waarin van elk land een club uitkomt. Iedere club moet dus zes wedstrijden spelen. De reiskosten worden vergoed door de stichting In- ter-toto. Dijkstra (Nederland), plaatscijfer 9. 1681.5 p.; 2 Regine Heitzer (Oosten rijk), pl. cijfer 21, 1602,9 p; 3 Jana Mrazkova (Tsj. Slowakije) pl. cijfer 26, 1586,3 p: 4 Karin Frohner (Oos tenrijk), pl. cijfer 49, 1546,2 p; 5 Dany Riboulot (Frankrijk), pl. cijfer 57, 1534, 6 p; 6 Helli Sengstschmidt (Oostenrijk) ul. cijfer 58, 15366,2 p. De uitslag van het kunstrijden heren luidt: 1 en Europees kampioen Alain Giletti (Fr.) plaatscijfer 9, 1707.6 p: 2 Alain Calmat (Fr.), 22. 1603.5 p; 3 Manfred Schnelldorfer (D. Did), 23, 1603 p; 4 Peter Jonas (Oost) 37^ 1557.6 p: 5 Emmerich Danzer (Oost; 51,5, 1498.3 p; 6 Robin Jones (G.B.) 55.5, 1480 p; 12 Wouter Toledo ^Nad,.), 1325,5 ft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5