PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT BRAZILIË WIL GALVA0 TOELATEN K.L.M. houdt toestel gereed op Curacao Schepen door storm in moeilijkheden Moboetoe's troepen naderen Stanleystad Smit slaat 28 februari eerste paal voor fabriek in Zierikzee PRINSES BEATRIX WORDT 23 JAAR Roeanda verklaart zich tot republiek Teveel geld Actieve stormdepressies 204e jaargang - no. 25 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7,25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 30 jan. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlra. p. advertentie 4.—, tng. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties tinax. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25 „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no 359300 P.Z.C Middelburg. Bureaus: Vllsslngen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 3608 of 3646); Middelburg, Markt 51. tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9. tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zierikzee, red eei 2425. adni tel 2094. „Santa Maria" ligt gestopt bij Recife De machines van de Santa Maria zijn gistermiddag om vier uur stopgezet. Het schip bevond zich op 50 km van de Braziliaanse haven Recife. De nieuwe president van Brazilië, Janio Quadros, zou hebben verklaard„Galvao is mijn vriend. Het zou me niet verbazen als hij op 31 januari te middernacht het moment waarop mijn ambtstermijn als president begint Brazilië aan doet". De rebellen hebben van de aan de macht komende Brazi liaanse regering de verzekering gekregen dat het scliip onge moeid zal worden gelaten en dinsdag in een noordelijke haven wordt verwacht. Protest van Portugal Portugals antwoord hierop was dat het scliip, indien nodig met geweld, zal worden aangehou den, als de passagiers eenmaal van boord zijn gegaan. De Portugese ambassade in Rio de Janeiro diende een formeel protest in bij de Braziliaanse regering tegen de „overdreven vrijheid van bewe ging" die Humberto Delgado de Por tugese leider in ballingschap, in Bra zilië was toegestaan. Rendez-vous De Braziliaanse marine zal het kor vet Ipiranga naar de plaats zenden waar de Santa Maria het anker zal laten vallen. De Amerikaanse marine is ook van plan de torpedobootjager Wilson naar het rendez-vous te stu ren. Volgens het radiostation van het blad „Jornal do Brasil" in Recife heeft Galvao in een vraaggesprek verklaard dat hij vijf mijl uit de kust bij Recife op de Santa Maria wil onderhandelen met Braziliaan se en Amerikaanse autoriteiten. K.L.M.-vliegtuig De regering op Curasao en de Ko ninklijke Nederlandse Shell overwe gen om een K.L.M.-vliegtuig te char teren om de Nederlandse en ook Por tugese passagiers van de „Santa Ma- Brand verwoest confectiebedrijf in Amsterdam In Amsterdam lieert zaterdagmiddag een vrij grote brand gewoed in een confectiebedrijf in <le Zwanenburger straat. De brand ontstond omstreeks half vijf op de bovenste verdieping van liet gebouw. De met groot mate rieel uitgerukte brandweer was het vuur om even na vijf uur meester. De 20 meter lange'vierde verdieping van liet. perceel was toen geheel uit gebrand. De daaronder gelegen verdiepingen liepen ernstige waterschade op. even als de tegenover het confectiebedrijf gelegen huizen. ria" op te halen, als het schip Recife zou aandoen. Op Curacao wordt hier voor een toestel gereed gehouden. Het vliegtuig zal daar zeker tot woensdag blijven wachten. Geen ontscheping in Recife In de afgelopen nacht werd nog het volgende gemeld: Volgens welingelichte kringen zou de Braziliaanse niarine de wens hebben te kennen gegeven, dat de ontscheping van de passa giers van de „Santa Maria" niet in Recife zal plaatshebben, doch op het eiland San Fernando do Noronha, ongeveer 500 km. ten noordoosten van Recife gelegen. Op dit Braziliaanse eiland is een Amerikaans raketwaarnemings station gevestigd. Dit standpunt wordt gesteund door de Braziliaanse raad voor de bin nenlandse veiligheid, uit vrees voor mogelijke ongeregeldheden in Reci fe, dat een der bolwerken is van de linkse groeperingen in Brazilië. Bo vendien zou San Fernando do No ronha ook uit een oogpunt van ge heimhouding en veiligheid geschik ter voor de ontscheping zijn. IJmuiden 34 op sleeptouw Geen spoor van 20 Russische vissers Optornend tegen slecht weer sleept de treiler IJm. 20 „Johan nes Polderman" thans de 315 ton metende treiler IJm. 34 „AI- lanwater" door ,de Noordzee in de rieïitiiig lJinuideiu De sleep vordert slechts drie mijl per uur en wordt vanmiddag in de thuis haven verwacht. Na een reis van veertien dagen kreeg de „Allanwater" in stormweer met windkracht 11 tot 12 in de noorde lijke Noordzee machineschade, waar door slechts langzaam gevaren kon worden. In de nacht van zaterdag op zondag viel de machine van de IJm. 34 geheel uit, waarna de ge zagvoerder van de IJm. 20 een tros liet uitbrengen en de drijvende trei ler op sleeptouw nam. In stormweer worstelde gisteravond de kusttanker „Matthew" (464 ton) van de N.V. Verenigde Tankkust vaart te Rotterdam door de Ierse zee om de haven van Manchester te be reiken. Het stuurhuis van de „Matthew" was aan de voorzijde geheel en aan de zijkanten grotendeels weggesla gen tijdens zeer ruw weer met wind kracht 8 tot 9. Het kompas werd van zijn fundament gerukt en aan stuur boord overboord geslagen. Ook de installaties van zender en echolood op de brug zijn beschadigd. Enkele opvarenden zijn licht gewond. Bloedige krijg barst los Europeanen in Kivoe vluchten Naar verluidt bevinden de troe pen van de Kongolese legercom mandant generaal-majoor Jo seph Moboetoe zich op 180 km afstand van de hoofdstad van de oostprovincie, Stanleystad, voornaamste vesting van aan hangers van ex-premier Patrice Loemoemba. Volgens in Leo- poldstad ontvangen berichten is er in de stad Basoko aan de ri vier de Kongo, ten noordwesten van Stanleystad gelegen, slag geleverd. Troepen van generaal Moboetoe hebben ccn uit Stanleystad afkom stige kolonne Loemoembislische sol daten aangevallen. Bij het gevecht vielen 65 doden. Er zouden 165 Loe- moemba-soldaten krijgsgevangen zijn. Het gevecht is vermoedelijk de bloedigste" botsing uit de geschiede nis van de crisis in Kongo geweest. Loemoembistische militairen zou den de stad Katako-Kombe in de provincie Kasai dichtbij de grens met Kivoe en 500 km. ten zuiden van Boemba, bezet hebben. Van uit Boekavoe en Kindoe zouden zij in opmars zijn. Sentery zou eveneens bezet zijn. De V.N.-woordvoerder kon niet bevestigen dat de Loemoembisti sche militairen reeds in Sentery staan, maar deelde mee dat Et hiopische eenheden zijn uitgezon den om te pogen deze Kongole zen de pas af te snijden. Veilige doortocht In de provincie Kivoe hebben zich te Shangoegoe en dicht bij Boeka voe, ongeveer driehonderd Europe anen verzameld. De consulaten te Oesoemboera van Nederland, Frankrijk, West-Duitsland, Zweden, Noorwegen en de Verenigde Staten hebben Anicet Kasjamoera, de (Loe moembistische) machthebber in Ki voe, in eën nota welke door een V. N.-fuctionaris is overgebracht, met. klem om garanties voor de goede doortocht van de 300 Europeanen naar Roeanda-Ooeroendi gevraagd. In Kivoe Is het Kongolese leger vol komen uit de hand gelopen en de kranten in Oesoemboera spreken van „de dictatuur van de anarchie in Ki voe". Kongolese soldaten zouden Eu ropeanen in auto's aanhouden om geld van ze te eisen. Zij zouden de woningen van Europeanen zijn bin nengedrongen en geschoten hebben op passerende Europese auto's. De redders, die gestationeerd zijn op Yell, (Shelland-eilanden) heb ben gezegd, dat naar hun mening twintig Russische vissers moeten zijn verdronken, toen hun schip op de rotsen liep bij Yell. De Russische trawler „Olenevod", die deel uitmaakte van een Rus sische vloot, werd door golven van 25 meter hoogte bij windsnel heden tot 180 km per uur, op de rotsen gesmeten. Kort daarvoor had het moederschip van vloot, de „Kazalinsk", een ra dioboodschap om hulp uitgezonden. Op deze melding gingen de redders in de boot. Zij waren echter nog niet bij het scliip aangekomen, toen de „Kazalinsk" seinde „wij wensen nu geen hulp van U, ga terug". Direct daarop had de „Kazalinsk" geseind „de noodsituatie is opgehe ven". Geen spoor Andere reddingsschepen, die later op de plaats kwamen, zagen slechts de toppen van de masten van de „Oleno- vod" boven water uitsteken. Van drenkelingen geen spoor. De Groninger coaster „Unitas" is iu de mist tegen de laatste boei in de toegang tot de haven van Birkenhead gevaren. Het schip is op eigen kracht binnengekomen en ligt nu „plat op zijn zy" in de haven. Bij laag water zal de „Unitas" worden leeggepompt en dan zal het gat worden dichtge last. Een recente foto van HJ£J3. Prinses Beatrix, die morgen haar 2Sste verjaardag hoopt te vieren. Foto Max Koot) Twee doden door branden in Amsterdam In de nacht van zaterdag op zondag hebben twee Amsterdammers bij binnenbranden het leven gelaten. In een vele slaapkamertjes en een zitkamer bevattende zolderverdie ping van een pension aan de Regu liersdwarsstraat 34 werd de 58-jari- ge emballeur L. N. Barbierie leven loos op zijn bed gevonden. De man was door de rook van een brandje, ontstaan rond de kachel in de zit kamer, gestikt. In zijn woning aan de Albert Cuyp- straat 48 3-hoog is de 86-jarige al leenstaande G. A. Geek, zittend in een stoel bij een elektrisch kacheltje, in slaap gevallen. Door straling van de kachel is een stoelpoot gaan ver kolen, waardoor deze bralt. De stoel viel om en daarna zijn de kleren van de man en de vloer van de kamer aan het smeulen gegaan. Toen het Het Belgische mandaatgebied Roe. anda heeft zichzelf tot republiek ver klaard. Joseph Gitera, voorzitter van de voorlopige nationale vergadering, heeft gisteren op een openbare bij. eenkomst meegedeeld, dat er een einde is gekomen aan de regering van Mwarai Kigeri en dat Roeanda voortaan een republiek is- De door de Parmehoetoe-partij voorgedragen Mbonyoemoetwa is tot president ge kozen. vuur zondagmorgen om vijf uur werd ontdekt was in de vloer reeds een groot gat gebrand, waardoor de benen van de toen reeds bewuste loze, met brandwonden overdekte, oude man hingen. Tijdens vervoer naar het Wilhelmina Gasthuis is de heer Geek overleden. BOUW IN HOOG TEMPO Binnenkort bouw van 80 huizen OP HET Zierikzeese industrie terrein draaien weer betonmo lens! Of hébben althans ge draaid, want met de vorst van de afgelopen dagen stagneerde de zaak even. Desondanks: vorige week heeft 't aannemers bedrijf Dirk Verstoep een begin gemaakt met de voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van de dieselmotorenfabriek Smit en Bolnes N-V. Men is be zig met het storten van de be- tonpalen, waarvan de eerste op 28 februari a.s. met enig cere monieel zal worden geslagen. Een datum, waarin alleen een opnieuw invallen van de vorst verandering zal kunnen bren gen. Dinsdag 28 februari 1961 wordt dus een belangrijke datum voor de toekomst en de industriële ontwikkeling van Zierikzee. En ofschoon men bij Smit en Bolnes het slaan van cleze eerste paal aanvankelijk rond Kerstmis van het vorig jaar had gepland, zal deze vertraging toch maar wei nig invloed hebben op het organi satieschema. Op een door het be drijf belegde persconferentie werd destijds meegedeeld, dat de eerste in Zierikzee gefabri ceerde dieselmotor op 1 novem ber van dit jaar zou moeten proefdraaien. Dat is wellicht een wat te optimisti sche verwachting geweest. Het geen overigens niet wegneemt, dat men thans in september a.s. het eer ste gedeelte van de fabriek in ge bruik hoopt te nemen en omstreeks november-december van dit jaar het gehele Zierikzeese bedrijf zal draaien. Dit betekent dus, dat na het heien en het storten van de betonnen onder bouw de fabriek op het industrieter rein aan het Zierikzeese Havenka naal in hoog tempo „van de grond" moet komen. De hoofdaannemer zal zelf de beton bouw verzorgen. Metsel-, timmer-, schilderwerk en andere werkzaamhe den zijn ten dele reeds aan ondei'aan- nemers gegund, waardoor ook enkele bedrijven van Schouwen-Duiveland bij de bouw zijn ingeschakeld. Intus sen febriceert Smit zelf in de be staande bedrijven te Kinderdijk de staalconstructies. Het complex Het complex, dat thans wordt ge bouwd over een aantal jaren zal dit bij verdubbeling van de capaci teit worden uitgebreid wordt G5 meter breed en 87 meter lang. Dit complex, ontworpen door ïr. F. C. de Weger uit Rotterdam, bestaat uit drie aan elkaar gebouwde gedeelten: een twaalf meter hoog hoofdgebouw, een bijna zeven meter hoge werkhal en een acht meter hoog kantoorge bouw, dat één verdieping zal tellen. In het hoofdgebouw, 65 meter lang, 22 meter breed, worden twee kranen opgesteld met elk een hijscapaciteit van veertig ton. Hierin worden de frames gelast en geschiedt de machi nale bewerking van de frames en de eindmontage. In de daarachter gele gen fabriekshallen 65 bij 52 meter neemt de plaatwerkerij de groot ste plaats in. Hierin zullen voorts af delingen worden ondergebracht voor onderhoudswerk, deelmontage, af bramen en machinale bewerking. Aparte ruimten zijn er bovendien voor controle-werkzaamheden. als tussenmagazijn, expeditie, gereed schap-werkplaats. gereedschapmaga zijn, EJIH.O.-post en als verblijf voor de werkmeesters. Het kantoor, tien meter breed en 39 meter lang, wordt als een uitsprin gend gedeelte tegen het hoogste ge deelte van de fabriek gebouwd. In het benedengedeelte zal alleen de personeelschef zetelen, de overige ruimte is gereserveerd voor kantines bufetten, de hal, portiersloge, een was- en kleedlokaal met douches en toiletgroepen en de hal. Op de eerste verdieping zetelt de administratie en zijn appartementen gereserveerd voor de bedrijfsleiding, een afdeling plan ning, de tekenkamer, inspecteurs, verkoop- en arbeidstechniek. Voorts zijn hier een wachtkamer en een spreekkamer geprojecteerd. De opzet is. bij de uitbreiding een fadhtlijH Vandaag kunnen beleggers in schrijven op een nieuwe staats lening groot f 350 miljoen. Dat is in enkele maanden tijd de tweede staatslening en wan neer een argeloze lezer zou menen, dat het onze bedoeling is over deze staatslening een juichkreet aan te heffen, dan vergist hij zich. Neder land zwemt vandaag* aan de dag in het belegging-zoekend kapitaal. Wanneer alles normaal verliep dan zou bij dat grote aanbod van kapi taal de rentevoet dalen. De overheid en het bedrijfsle ven zouden er ver volgens toe over gaan dat goedko pe kapitaal op te nemen voor inves teringen, die met „duur" kapitaal niet rendabel te maken waren en er zou geleidelijk weer evenwicht ont staan tussen vraag en aanbod van kapitaal. Niet alzo in het Nederland van onze dagen. De minister van financiën vreest, dat het goed kope kapitaal zal leiden tot liet ple gen van „overbestedingen". En dus onttrekt de minister via een nieuwe staatslening 350 miljoen gulden aan de kapitaalmarkt, terwijl bij dat geld helemaal niet nodig heeft.. In de Nederlandse schatkist zat begin vo rige week een bedrag van meer dan een miljard gulden, terwijl het te kort op de rijksbegroting 1961 op slechts 250 miljoen gulden wordt geraamd. Nu worstelt dus de minister met al dat overtollige geld van zijn nieuwe lening. Hij bereikt mét zijn activiteit dat de daling van de rentevoet een weinig wordt afgeremd en hij bereikt er ook mee, dat het geld voorlopig niet besteed wordt. Maar één ding bereikt hij niet en wel dat het gestadige vloeien van de geldstroom zou verminderen. Toch kan hij niet onbeperkt voort gaan met het uitschrijven van staatsleningen, om daarna dat geld ongebruikt in de overvolle schatkist te werpen. Belangwekkend zal het daarom zijn wanneer de minister wilde vertellen wat hij denkt te doen als het tijde lijk afleiden van de geldstroom geen baat meer biedt en als er dus maat regelen genomen moeten worden om de stroom zélf te verkleinen. Directeur mijn te Marcinelles veroordeeld Het hof van beroep te Brussel heeft de directeur van de steenkoolmijn „Bois du Cazier" te Marcilennes, in Zuid-België, tot 6 maanden voor waardelijke gevangenisstraf en een boete van 2000 frank wegens nala tigheid veroordeeld. De directeur, de 51-jarige Adolphe Calicis, was in 1959 door een lagere rechtbank te Charleroi vrijgesproken. Bij de mijnramp te Marcinelles, in augustus 1956, waarbij 262 mijn werkers het leven verloren door de brand, die de mijn teisterde, bestond de helft van het aantal slachtoffers uit Italianen. (Van onze weerkundige M medewerker) p Het afgelopen weekend bracht p twee stormdepressies over de n Noordzee, waarvan de laatste een zware storm met zich bracht. Ook boven Zeeland werden zondagavond al wind- stoten gemeten, die even boven de honderd kilometer per uur n kwamen. Vandaag, na het pas- seren van een koudefront met enkele opklaringen, zal de wind weer afnemen, maar een p derde stormdepressie nadert snel zuid-west Engeland en kan in de komende 24 uur met p regen en wind alweer de Noordzee bereiken. Het blijft p dus de eerste dagen van de ;- H week onstuimig, maar zacht, want de lucht die wordt aan- p gevoerd heeft een temperatuur p van 7 tot 9 graden. De vorst heeft zeer snel de H vlucht genomen en was zon- p p dagavond al tot Rusland en H Scandinavië verdreven. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli geheel nieuw kantoor te bouwen, los van het fabriekscomplex. De verdieping van het thans tot kan toor bestemde gebouw kan dan geheel als kantine dienst gaan doen. Daarom wordt er thans bij de bouw reeds rekening mee ge houden. dat het benedengedeelte van dit gebouw later geheel als was- en kleedafdeling kan worden ingericht. Woningen Behalve de woningwetwoningen, die in verband met de vestiging van de dieselmotorenfabriek uit bet indus- triecontigent worden toegewezen een achttiental zal Smit en Bol nes N.V. bovendien zelf voor haar personeel een vijftiental woningen, waaronder twee bungalows, in het plan Malta laten bouwen. Waar Zierikzee bovendien nog een achttiental woningen uit liet 1SG0- contingent heeft te realiseren en de vereniging „Beter Wonen" een 29-tal premiewoningen zal laten zetten, kan het aantal huizen, dat binnenkort in Zierikzee zal worden gebouwd, op ruïm tachtig worden gesteld.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1