„Waterleidingmij. doet vaak te royaal" Nieuwjaarsrede burgemeester Kolffoptimisme en pessimisme ELEKTRICITEIT OP ACHTTAL BEDRIJVER BIJ BIERVLIET WETHOUDER VAN POPERING RIDDER ORANJE NASSAU DISCUSSIES INZAKE OVERLEG BIJ HET SANERINGSPLAN 3 PROVINCIAL L ZULU W S E CO U It A N T ZATERDAG 28 JANUARI 1961 NIEUW TIJDPERK INGELUID..." Zuid-Sloeplannen: belangrijk jaar; Cijfers van woningvoorraad: funest „We hebben inderdaad liet recht van een nieuw tijdperk voor onze stad te spreken'". Tot deze, van optimisme getuigende uitspraak kwam burge meester mr. B. Kolff van Vlissingen gistermogen in zijn nieuwjaarsrede voor de Vlissingse raad- Waarop hij doelde was duidelijk: „Ik bedoel, zoals TJ begrijpen zult, de plannen om het Zuid-Sloe in te dijken en de daar beschikbaar komende gronden in exploitatie te brengen". In dit ver band noemde de heer Kolff I960 ook reeds jeen zeer belangrijk jaar. Plannen, waaraan jarenlang gewerkt is en die aanvankelijk met onver schilligheid of tegenzin waren tegemoetgetreden, zijn immers in een sta dium gekomen, waarin met zekerheid op de uitvoering mag worden gerekend". Die zekerheid slaat nu met name over het Sloeplan vast door minis teriële mededelingen en ook door het bekend worden van de plannen van de N.V. koninklijke maatschap pij „De Schelde". „Onwillekeurig dringt zich een ver. gelijking op", zo zei de heer Kolff, „met wat zich in deze stad om streeks 1870 afspeelde". Ook in dat jaar bestond immers het besef, dat de bestaande uitrusting van de stad onvoldoende was en een groot scheepse oplossing nodig was om uit het slop te geraken. Er kwam inderdaad een kanaal door Walche ren, een Vlissingse buitenhaven, twee binnenhavens en een verbinding met het „natte dok". „Voor die tijd en zeker voor Zeeuwse verhoudingen een grootscheepse oplossing", aldus de burgemeester, die echter ook zei: „Gedeeltelijk is de weg, die Vlissin gen van toen af aan gegaan is met teleurstellingen geplaveid geweest". De ontwikkeling is echter toch zodanig geweest, dat er nu geen ruimte meer is voor uitbreidin gen. „En zo wordt nu een onge veer 90-jarig tijdperk in de Vlis singse geschiedenis afgesloten eu een nieuw tijdperk voor onze stad ingeluid", zo voorspelde de heer Kolff. In dat nieuwe tijd perk zag de burgemeester ruime mogelijkheden voor verdere ont wikkeling. V oorzichtigheid Wat de voornaamste Vlissingse in dustrie, de scheepsbouw, betreft Icon. de burgemeester zeggen, dat de beoordeling van de vooruitzich ten daarin nog steeds tot grote voor zichtigheid noopt. Met voldoening maakte de heer Kolff melding van de vestiging van een confectiefa briek, die in november met 26 werk nemers startte en bij het einde van het jaar 35 personen in dienst had. „Het havenverkeer heeft van de nog onbevredigende toestand op de scheejjsvrachtenmarkt een ongun stige invloed ondervonden", aldus de burgemeester die intussen het opmer. kelijke verschijnsel signaleei-de, dat tegenover een aanmerkelijke daling van het aantal zeeschepen zich een belangrijke toeneming heeft voor gedaan van de tonnage van deze schepen. Ook de gebunkerde hoe veelheid olie is aanmerkelijk groter. Over de derde peiler van Vlissingens welvaart het toeristenverkeer kon de lieer Kolff voor 1960 spre ken van een goed jaar. Hoewel hij moeilijk aan de hand van de uitkomsten over slechts een deel van het jaar een uitspraak kon doen over het in 1960 in gebruik geno men hotelgedeelte van „Brittannia", kon burgemeester Kolff wel verkla ren, dat de eerste aanloop goed is geweest. „Er is geen aanleiding tot klagen. Het plan tot de bouw was een verstandig besluit". Een van de oorzaken van de nog steeds niet bevredigende gang van zaken met betrekking tot net bevol kingscijfer zocht de burgemeester in de beperkingen, die de scheeps- bouwindustrie zich heeft opgelegd bii het werven van personeel. Ter wijl hij anderzijds deze onbevredi gende toestand weer toeschreef aan de volslagen ongenoegzaamheid van het aantal woningen, dat jaarlijks gereedkomt. Aan de hand van de orderportefeuille van „De Schelde" sprak hij evenwel de verwachting uit, dat deze maatschappij nieuw personeel zal moeten aannemen. „Los daarvan mag worden ver wacht, dat de uitbreiding wan haar bedrijf in het Sloe tot verdere belang rijke toeneming van het personeel zal leiden. Een dergelijke groei van de primaire beroepsbevolking geeft dan weer aanleiding tot vestiging van verzorgende bedrijven". Funest Via de bevolkingscijfers kwam do burgemeester in zijn nieuwjaars rede aan een aantal facetten van Vlissingen, waarin een pessimis tisch geluid te beluisteren viel. „Funest" noemde de heer Kolff de dalende reeks cijfers van de woningvoorraad, die in 1960 met slechts 55 is toegenomen tegen een netto aantal van 162 het jaar daarvoor. „Ten dele daling te wijten aan het volkomen onvoldoende aantal wo ningwetwoningen, ten defe ook aan de particuliere bouw, die stagneert omdat Vlissingen te nauw in zijn grenzen zit." Verder achtte de burgemeester de bouw van een groot aantal wonin gen uit extra-industrie volume nodig. Eenzelfde volume is nodig voor de vervanging van noodwoningen, waarvan Vlissingen er nog altijd 446 rijk is. „Een niet langer uitblijven van de bekende grenswijzigingen" noemde de burgemeester aan het slot van zijn inleidende woorden als even zeer noodzakelijk. Cijfers Komende tot een overzicht van wat zich in 1960 in Vlissingen heeft af gespeeld gaf burgemeester Kolff nog een aantal interessante cijfers. Het aantal vrijwilligers bij de dienst Bescherming Bevolking verminder de met 34, terwijl slechts 4 nieuwe vrijwilligers toetraden. Tegenover de 1153 te vervullen plaatsen staat een bezetting met actieve noodwachters van 661. Het gemeentelijk vismijn- bedrijf had in 1960 een omzet van f398.468,30 tegen f369.297,08 in 1959. Bij het badbedrijf kan het aantal genomen baden worden geschat op ongeveer 43-500 tegen 67.000 in 1959- Als gevolg van de slechte weersom standigheden moet voor 1960 wor den gerekend op een exploitatiete« kort van rond f5400, Venvacht wordt dat het Belgi sche Loodswezen in 1961 een derde nieuwe dubbelschroef rede motorboot aan het vlottend ma terieel kan toevoegen, met het doel overdag twee en 's nachts drie boten in de vaart te hebben. Bij de Ruiterschool werd in maart aangevangen met een cursus radar- waarnemer, waaraan 79 cursisten deelnamen. Wat de algemene criminaliteit be treft: het aantal gepleegde misdrij ven bedroeg 173 tegen 178 in 1959. Het aantal wegens misdrijf aange houden personen liep op tot 142 te gen 119 in 1959. Het aantal wegens misdrijf aangehouden jeugdige per sonen bedroeg 39 tegen 17 in 1959. Het oudste raadslid, de heer F. van Sabben beantwoordde de nieuw jaarsrede van de burgemeester. Aanbesteding uitbreiding rijks werkplaats De dienst gemeentewerken te Mid delburg heeft vrijdag het uitbreiden van de Rijkswerkplaats met bijbeho rende werken op het groot industrie terrein te Middelburg aanbesteed. Van de tien inschrijvers voor dit werk was de firma D. v. d. Poel te Oudelande met 36.199 de laagste. Voor de overige inschrijvers werden de volgende bedragen genoteerd 2. C. Priem, Lewedorp 36.980 3. J. Hopman. Goes 37.6334. K. de Vries. Middelburg 38.250 5. A. Blankenburgh, Nieuwdorp 39.000 6. K. de Jong, Vlissingen 39.700 7. J. Huijbregtse, Middelburg 40.SOO 8. J. M. Goedemondt, Vlis singen 41.860 9. P. de Visser, Vrouwenpolder 42.50010. F. Christiaanse, Vlissingen 43.757. Twee bestratingen te St.-Laurens aanbesteed Vrijdagmorgen was in het gemeen tehuis te St.-Laurens aanbesteed de aanleg Aan straten met rioleringen en bijkomende Averken volgens het uitbreidingsplan. Voorts werd aan besteed het vernieuwen en A-erbete- ren van de bestrating van de Noord- weg vanaf de grens met de gemeen te Middelburg tot aan het rijwielpad in de gemeente St.-Laurens. Voor de aanbesteding voor straat- aanleg in het uitbreidingsplan werd als volgt ingeschreven: fa. A. De Bourgraaf, Wilhelminadorp 59.000; fa. gebr. J. en H. Geldof. Serooskerke 60.900; G. J. Eland, Wissingen 61.600; Aannemingsbe drijf Zeeland. Middelburg 63.900; fa. Lievense-Huibregtse, Westkapelle 66.850; J. la Gasse. Koudekerke 68.467; C. van der Klippc, Vlissin gen 68.977; C. van Wallenburg, Middelburg 72.600: Gebr. O. en J. Otte, Nieuwdorp, 74.400; F. Duijn- houwer sr., Goes, 76.000. Voor de aanbesteding van de Noord- weg werd als volgt ingeschreven: fa. A. de Boergraaf. Wilhelminadorp 56.500; C. v. d. Klippe. Vlissingen 58.700; J. Lagasse, Koudekerke 59.332; R. Huibregtse, Westkapelle 61.589; C. van Wallenburg, Middel burg 65.564; G. J. Eland, Vlissin gen i 69.000; Aannemingsbedrijf Zeeland, Middelburg, 69.900: fa. ?ebr. J. en H. Geldof, Serooskerke 60.900; F. Duijnhouwer sr.. Goes 78.000. De gunning voor beide aanbestedin gen werd aangehouden. Examens Aan de rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het kandidaatsexamen tandheelkunde de heer D. P. van Driel te Kortgene. KRITIEK IN RAAD SAS VAN GENT DOOR NIEUW TRANSFORMATORSTATION Burgemeester P. Kostense haalde handel over Burgemeester P. Kostense van Bier- A'liet heeft vrijdag het nieuwe trans formatorstation Aan de P.Z.E-M, in de Van Dunnépolder te Biervliet in gebruik gesteld. Dat gebeurde met een simpele handeling: de burge meester haalde een handle over A'an het feestelijk versierde station. Door deze inwerkingstelling is de aan sluiting van een achttal landbouwbe drijven op het elektriciteitsnet van de P.Z.E-M. een feit geworden. Van deze acht bedrijven liggen er vijf op Biervliets grondgebied, de andere behoren tot Philippine- Na de officiële ingebruikstelling, waarbij de betrokken landbouwers en vertegen woordigers van de gemeentebesturen van Biorvlï -l en Philippine en enkele P.Z.E-M.-at'gevaardigden tegenwoor dig waren, trok het gezelschap naar hotel „De Vriendschap" te Biervliet. Daar voerde burgemeester P.Kosten- se het woord- Hij toonde zich bijzon, der verheugd over deze aansluiting, die „weer een stap in de goede rich ting van de elektrificatie van onren dabele gebieden is." Er resten thans nog zestig perce len in Biervliet, die niet van elek triciteit zijn voorzien^ zo bleek uit de woorden van de heer Kostense. Het gemeentebestuur zal er voor blijven ijveren om hiervoor een oplossing te zoeken, zo verklaarde hij- Hij bracht clank aan de P.Z.E.M. voor de ondervonden medewerking. Wel gaf de heer Kostense uiting aan zijn teleur stelling, dat de hogere overheid niet meer subsidies verleent om de leefbaarheid op het platte land te verhogen. „In deze tijd heeft toch iedereen recht, op dé moderne gemakken als waterleiding en elektriciteit." De heer R. Vis (die namens dc P.Z.E.M, de felicitaties overbracht) en Philippines wethouder H. C. van den Broek spraken woorden in de zelfde geest. Zij gingen nog wat dieper op het thans bereikte resultaat in. Na af loop van het officiële gedeelte bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Zuiniger beheer noodzakelijk De notulen van de algemene vergadering van de waterlei dingmij. Zeeuwsch-Vlaanderen waren donderdagavond in de raad van Sas van Gent aanlei ding voor de heer L. F. S. de Meijer (g.b.) om „een zekere overdaad" bij de maatschappij onder de aandacht te brengen, Het onderhoud van een aan de directeur geschonken auto kostte de mij. f 2500 per jaar; de feestelijkheden bij de pro motie van een econoom kwa men op f 1950 en voor de fees telijkheden bij het 25-jarig ju bileum van de waterleidingmij. en de directeur is f 30.000 ge pland, aldus dit Sasse raadslid. De heer De Meijer noemde een groot gedeelte hiervan „over daad". Hij adviseerde de verte genwoordiger van Sas van Gent om aan te dringen op een zuiniger beheer. „Unfair" noemde de heer De Meijer de opmerking tegen de vertegen woordigers uit de gemeenteraden om te waarschuwen tegen onnodige kri tiek in de raadsbijeenkomsten. De kwestie van de directeurswoning be titelde hij als „absurd". Volgens dit raadslid is er bij een eerste informa tie een bedrag genoemd A'an f 65.000, „daarna werd het f 95.000 en de der de maal werd geantwoord, dat f 110.000 tot f 120.000 er niet ver naast zou zijn". De heer M. P. de Groff (p.v.d.a.) was het met hem eens. „Men heeft bij de mij. toegegeven, dat men te royaal is geweest" zo zei hij. Ook burgemeester R. A. J. den Boer was van oordeel, dat de kritiek terecht was geweest, „hoewel een zekere re presentatie er moet zijn". De heer J. de Braai (prot. chr.) was van me ning, dat vele gemeentevertegen woordigers niet veel durfden zeg gen, omdat andere bestuursleden hen vaak ontmoeten in andere functies. Niet rooien Een verzoek van dc bewoners van de Stationsstraat om de bomen te rooien, stuitte op grote te genstand bij diverse raadsleden. Op voorstel A'an de voorzitter be sloot men Staatsbosbeheer tij dens een raadsA'ergadering in lichtingen oA'er dit punt te vra gen. VERRASSENDE MEDEDELING Afscheid na vele uren van debatteren in raad Met de Ridderorde Oranje Nassau op de revers heeft de lieert M. A. van Popering vrijdagavond in een yan de zalen van „Britannia" zijn wethouderszetel Aan de ge meente Vlissingen beschikbaar ge steld. Een onderscheiding, die de kroon be;tekende op het werk dat hij vyftien jaar lang in het belang Aan Zeelands grootste stad heeft verricht. Aan het eind A'an de raadsvergadering, waarin het sa neringsplan voor de Vlissingse binnenstad er „door" kwam en vlak Aoordat een lange rij spre kers aan het woord kwam om de persoon en het werk van de heer Van Popering te roemen, deed de burgemeester, mr.: B.: Kolff, deze verrassende mededeling: de aftre dende wethouder was benoemd tot Ridder in de Orde Aan Oranje Nassau. Bewogen en een beetje vermoeid van een lange dag debatteren, (Slot van pag. 7) L. Zelke niet bestreden is, terwijl ook niet bestreden is. terwijl ook niet be- nering vooral extra zorg nodig streden is dat dit een goede plaats omdat dit ..stadscentrum" meet- voor middenstandszaken is. kundig gezien het tegendeel vau Bij de replieken stond de heer Krie- ••*»- A'u—r»o temeijer nog lange tijd stil bij hét bet centrum van Vlissingen is. De heer Kolff stelde dan ook, dat deze „city" inderdaad een „koop centrum 'van hogere orde" moet worden. „Voor wethouder Van Popering moet het een voldoening zijn met zo'n be-^ langrijk object zijn wethoudersloop baan af te sluiten", had de heer Joustra gezegd. „Nu, ik had me beter gewenstzei dc heer Van Po pering zelf, toen hij deze uitlating aanhaalde! Ondanks alle kritiek en moeilijkheden was hij er echter van overtuigd, dat dit plan van belang is voor alle Vlissingers. Tenslotte inmiddels was de raad aan het eind van de middagvergade ring gaf burgemeester Kolff een gedocumenteerde samenvatting van de debatten. Daarbij wees hij er op dat de noodzaak van sanering in de overleg met „De Schelde". Hij vrees de namelijk, dat „kostbare en onmis bare installaties" moesten verdwij nen langs de Walstraat. Burgemees ter Kolff zette uiteen, dat het in eer ste instantie slechts ging om enkele kleine hoekjes van het Schelde-ter- rein langs de Kleine Kerkstraat. In derdaad is in het basisplan ook ver breding van de Walstraat opgeno men, waardoor de muur van de Schelde aanmerkelijk (10 meter) op zij gezet moet worden, maar hier over is reeds gesproken met de Schelde-directie. Dit is echter geen zaak van vandaag of morgen. Tenslotte bleken de doorslaggevende bezwaren echter uit de weg geruimd zoals op pagina één uiteengezet is 1 waardoor de raad akkoord ging met dit saneringsplan voor de Lange Zelke en omgeving. dankte de heer Van Popering voor deze onderscheiding, waarna hij zelf de eerste schriftelijke geluk wens voorlas: een telegram van de commissaris der koningin, jlir. mr. A. F. C. de Casembroot. „Werken voor de opbouw was een prachtig ding.: Het was onverge telijk. Evanals deze afscheids avond, die in mijn herinnering zal blijven". Zo zag de heer Van Po pering bijna twee uur na afloop van de raadsvergadering de pe riode sinds 1945, waarin hij on afgebroken een wethouderszetel in Vlissingen heeft bezet. Over de vervulling van dit ambt waren tevoren veel waarderende woorden gesproken. Toespraken, waarin het karakter en de werk wijze van de heer Van Popering tot in de finesses werden ge schetst. Grote bescheidenheid, ijver en plichtsbetrachting, een strikt gevoel \'oor rechtvaardig heid, maar ook veel gevoel voor humor, Schouwse humor. In deze opsomming wilde burge meester Kolff als het ware een vluchtige potloodschets Aan een van zijn naaste medewerkers ge- yen. „Want U hebt heel lang een heel belangrjjk ambt bekleed", voegde bij eraan toe. Mr. Kolff ging in zijn afscheidsspeech even terug naar de 18e december 1945, toen de heer Van Popering als lid A'an de Vlissingse „noodraad" werd gekozen. Van ruïne Op diezelfde dag werd hem de portefeuille wethouder van volks huisvesting aangeboden en een jaar later kwam die van open bare werken erbij. „U bent in een ruïne begonnen, maar hu de lijst voorlezen van alle gebouwen, die onder uw leiding gereed kwamen, is onbegonnen werk". Daarmee had de burgemeester ongeveer weergegeven \'oor welke proble men de heer Van Popering zich gesteld zag en hoe hij zich er steeds doorheen geslagen heeft. Voordat de raad van Vlissingen aan het afscheid van de heer Van Popering toekwam, werden zijn vrouw en verdere familie de zaal binnengeleid. Daar wachtte hen een grote belangstelling van vele zijden. Uit het midden daarvan stonden enkele sprekers op, die allen lof toezwaaiden aan de scheidende wethouder en hem fe liciteerden met zijn koninklijke onderscheiding. Voordat de bur gemeester met een laatste hamer slag de vergadering sloot, Avas liet woord.aan het oudste lid van Felicitaties met rlc koninklijke on- de raad, dc heer F. van Sabben. derscheiding en waardering voor het' Deze wilde zich niet graag wagen geen wethouder M. A. van Popering aan een opsomming van de din- 15 jaar lang voor de stad Vlissingen gen, die de heer Van Popering heeft gedaan. Twee uur lang waren voor Vlissingen heeft gedaan. Hij dese vrijdagavond in één van de sa- veronderstelde wel, dat het dc len van „Britannia" te beluisteren. \rertrekkende wethouder niet ge- Het waren ivoorden gesproken door makkelijk zou vallen zijn werk vertegenwoordigers van gemeente neer te leggen. c» verenigingen. Maar ook de per- Nu dc altijd «tipte lieer Van Po- «""'«H? "rienien van de scheidende pering by deze laatste vcVgade- ^ethouder waren\daarvoor gekomen. ring een paar keer te laat was fr. drykt de heer L. P. yan Oor- gekomen, achtte de heer Van Sab- scJlot (rechts), die ook jarenlang ben het cadeau van de raad toch wethouder was, hem dc hand. AA'el op zijn plaats: een horloge. Waardering Het gcmeentepersonecl gaf van zijn waardering blijk bij monde van secretaris J. W. Peters. Daar na was het dc beurt aan de wo ningbouwverenigingen, waarmee de wethouder altijd nauw had sa mengewerkt. De heer J. Marijs sprak voor „Gemeenschappelijk Belang", de heer F. Schets voor „St.-Willi- brord" en de heer M. v. d. Velde voor „Goed Wonen". Ook de hoofdingenieur-directeur van de directie Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in Zeeland, de heer M. D. A. Glerum kwam met een toespraak afscheid nemen. Ge deputeerde M. J. van Poelje dank te zijn partijgenoot namens de Partij van de Arbeid voor de be wezen diensten. De lieer J. C. Constandse deed dat namens de Algemene Bond van Ambtenaren. Voordat de heer Van Popering in eon van de andere zalen plaats nam om nog vele persoonlijke ge lukwensen in ontvangst te ne men, werd hij nog toegesproken door zijn vriend de heer L. P. van Oorschot. Tot lid van de commissie tot we ring van schoolverzuim werden ge kozen mevrouw Neetson-Bongers en mej. Goethals en de heren De Rijk, Wijnen, Bruggeman, Gunter en Van Maurik. B. en w. stelden de raad voor om de werkclassificatie en prestatiebelo ning voor gemeentewerklieden in te voeren uiterlijk 1 januari 1963. Op verzoek van de raad zal men hier mee beginnen op 1 januari 1962. De P.Z.E.M. krijgt een perceel grond in erfpacht. De heer W. H. M. Col- sen (kath. partij) merkte bij dit agendapunt op, dat men de P.Z.EM. moet wagen of het daar te bouwen transformatorhuisje geluidloos zal zijn. Verlichting De raad voteerde f 17.500 voor de uitbreiding van de verlichting aan de Westkade, vanaf de oversteek plaats bij de zuivelfabriek tot aan de bestaande verlichting bij de Coöp. Beetwortelsuikerfabriek en vanaf de Poelstraat tot aan de Nederlandse douane. De heren C. L. de Maaijer (kath. partij) en L. F. S. de Meijer merkten op, dat het punt, waar de verlichting het meest noodza kelijk is, niet in het voorstel is vervat. Zij doelden daarbij op de AA'eg vanaf de Nederlandse douane tot aan de oversteekplaats bij de glasfabriek. Burgemeester Den Boer verklaarde, dat rijkswater staat dit gedeelte voor zijn reke ning neemt. De beide raadsleden vonden het ech ter jammer, dat men hierover geen zekerheid kan krijgen. Besloten werd voorts f 2750 te voteren om de se cretarie te doen schilderen en van een betere verlichting te voorzien. Tijdens de rondvraag brak de heer Colsen een lans voor een vrije za terdag voor het gemeentepersoneel. De voorzitter antwoordde hem, dat deze kwestie op 1 februari wordt besproken met de bonden voor over heidspersoneel. De heer J. M. C. de Rijk, (kath. par tij) sprak er zijn vrees over uit, dat de 'gedupeerden bij de kanaalverbre ding te lang zullen moeten wachten op hun bouwpremies. Ook bracht hij onder de aandacht, dat de Zand straat was overgeslagen bij de door lichting op t.b.c. De heer De Meijer herinnerde eraan, dat de Centrale Dienst reeds anderhalf jaar bezig is met het ontwerpen van een pomp op de markt en met het bestuderen van de voorgevel van het stadhuis, zon der dat men resultaten ziet. Hij vond het wel wat lang. De heer De Groff wees er tenslotte nog op, dat bij voorbeeld Terneuzen alle moeite doet om industrieterreinen te creëren. Hij vreesde dat Sas van Gent „de boot zal missen", als de gemeente deze zaken niet spoedig ter hand neemt. Burgemeester Den Boer deelde mee, dat over deze materie vrij spoedig voorstellen verwacht kunnen worden. Nieuwjaarsrede Burgemeester R. A. J. den Boer sprak aan het begin, een nieuwjaars rede, waarin hij 1960 een goed jaar voor Sas van Gent noemde. Hij bracht hierbij enkele zaken in her innering, die tot stand zijn geko men, zoals de bouw van 59 wonin gen en de bevolkingstoename van 155 zielen. Op het ogenblik zijn 76 woningen in aanbouw. Ook de ver lichting werd vernieuwd. Als belangrijke zaken, die in 1961 op het programma staan, wees de heer Den Boer op de riolering en de bestrating van de Oostdam en Oost kade. Dit plan is bestekklaar, maai er moet nog worden gewacht op toe stemming van rijkswaterstaat om huizen door de westelijke kanaalarm te kunnen voeren. Ten tweede is cv de uitvoering van de derde fase A'an het uitbreidingsplan west. Een derde punt ligt bij de verbetering A'an de brandweer. Ook is er de zorg voor de toekomstige gedupeerden bij de kanaalverbreding In verband met ex tra woningruimte. Burgemeester Den Boer achtte dit een moeilijk punt in verband met het schamele kwantum, dat Zeeland is toegewezen. Onderhoud waterkering bij Hoofdplaat aanbesteed Het bestuur van de waterkering van de calamiteuze polders Hoofdplaat en Thomaes heeft vrijdagmiddag in hotel „Het Wapen van Zeeland" te Hoofdplaat in het openbaar aanbe steed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot en met 31 decem ber 1961 van de sluis-, dijk- en strandwerken aan de genoemde wa terkering. Er werd als volgt inge schreven Firma De Ruyssclier, Biervliet, f 48.200: firma Warrens, Ossenisse. f 48.600: P. Moilet, Hoofdplaat, f 48.800: firma Dc Bourgraaf, Wil helminadorp. t 49.100; wed. De Toussaint cn Zn. Cadzand. f 49.126; aannemersbedrijf M. P. Mol, Hulst, f 49.500; J. en K. T. de Oude, Bier vliet, f 49.600; firma B. M. van Noordenne. Hardlnxveld-Giessendam f 49.700; Th. P. Cambier, Breskens, f 50.500; N.V. Aannemersbedrijf Elk. Schoondijke, f 50.600; P. J. van de Sande, Breskens, f 50.800; W. Vlot, Sliedrecht, f 51.500; A. J. Herwig, Willemstad, f 51.900. De gunning is verleend aan de laag ste inschrijver, de firma De Ruys- scher te Biervliet, behoudens goed keuring van G.S. Benoeming loco-burgemeester Bij besluit van 24 januari werd tot loco-burgemeester van Axel be noemd, de heer A. J. M. Kesbeke, wethouder namen» de K.V.P.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 4