VAN jfj| TOT lijfje MARTINEZ Kapitaal zal in landbouw steeds meer arbeid moeten vervangen Zeeuwse Almanak VERSCHENEN: BILT S AWE MA KV KUNST IN ZEELAND EEN RUIM VAN DE NOORSE ,H0SANGER" MAAKT WATER 2 H K O V t-N O I A Lts Z EE U W 8 hi (J O U H A N 7 ZATERDAG 28 JANUARI 1961 VOORLICHTINGSDAG TE GOES Negen sprekers belichtten de oogst en opslag Is'iet minder dan negen sprekers hebben op de vrijdag in „De Prins van Oranje" te Goes gebonden ontwikkelingsdag van de verenigingen voor bedrijfsvoorlichting voor Walcheren, Noord- Beveland, Oost Zuid-Beveland en de bedrijfsstudiegroep West Zuid-Beveland alle facetten belicht van de „Oogst en Opslag". Belangwekkend was de rede van de rijkslandbouwconsulent voor de Zeeuwse Eilanden, dr- ir. C. W. C. van Beekom, die ver klaarde, dat steeds meer arbeid door kapitaal vervangen zal dienen te worden. Het middel daartoe is mechanisatie. „Het gaat er om, dat de boer dank zij een ver doorgevoerde mecha nisatie met een daarbij aangepaste arbeidsorganisatie ook in het vervolg zijn bedrijf kan blijven voeren", aldus spreker. Enkele uitspraken citerend van ver schillende vooraanstaande figuren uit de Nederlandse landbouw en an deren, betoogde deze spreker, dat er een faseverschil is tussen het rende ment van ingevoerde verbeteringen door de boer en de aanpassing van d® produktenprijs. Zolang de be- drijfsverbetering geen gemeengoed van de bedrijfsgenoten is, profiteert de boer er nog van, aldus spreker. Dr. ir. Van Beekom wees erop, dat de kosten van één uur arbeid in 1930 2 kg graan of 2 kg melk bedroegen, nu is dat 6 kg graan of 6 kg melk. ,,U betaalt thans het drievoudige van uw produkt, sociale voorzieningen inbegrepen", ging hij verder. Jaar lijks ook tonen de landbouwlonen een stijging van 4%. Tn dit licht gezien was dr. Ir. Van Beekom van mening, dat meer ar beid door kapitaal zal moeten worden vervangen. Indien voor rente en afschrijving en onder houd van machines 18% wordt genomen, is het rendabel om als er een arbeider mee kan wor den uitgespaard een investe ring te doen van f 36.000, De eerste spreker over „Oogst en Opslag" was de heer F. de Ronde van de rijkslandbouwvoorlichtings- dienst te Goes, die „Nieuwe metho den bij de hooiwinning" 'besprak. Deze spreker belichtte de verschil lende droogmethoden, waarbij hij stelde, dat een goede ventilatie tij dens het bewaren arbeldbesparend werkt. Er treedt dan tevens geen oogstverlies op en er zal geen broei in het hooi voorkomen. „Diverse opslagmogelijkheden van de graanoogst", luidde de titel van 't onderwerp, dat de directeur van de Kon, Maatschappij „De Wilhelmina- polder", ir. J. Minderhoud, behandel de. Met name ging deze spreker in op de silobewaring, waarvan hij alle facetten uitvoerig en aan de hand van voorbeelden uit de praktijk de revue liet passeren. Ir. H. J. Burema van het Instituut voor Landbouwratlonalisatle te Wa- geningen hield een causerie over: „De mechanisatie van de graan- en erwtenoogst", waarbij hij verklaarde dat er algemeen een streven is de oogst met minder mensen te doen. Als laatste spreker voor de middag pauze voerde de heer A. Schoonder- woerd van de rijkslandbouwvoorlich- tingsdlenst te Goes het woord, die aan de hand van dia's de oogst en opslag op het bedrijf uit de doeken deed. Hieruit kregen de aanwezigen een indruk hoe men met betrekkelijk I weinig kosten op dit gebied héél wat kan bereiken. Aardappelen In de middagvergadering stonden de „aardappelen" in het middelpunt der belangstelling. Dr. ir. D. E. v. d. Zaag, deskundige op het gebied van de aardappelteelt bij het proefstati on voor de akker- en weidebouw te Wageningen ging met name in op de kwaliteit en het rooien. Landen als Zweden en Engeland stellen steeds hogere eisen aan de aardappelen. Ook in Nederland wordt aan kwali teitsverbetering gedaan. Met name is er in ons land een tendens te be speuren om de aardappelen te ver werken tot veredelde produkten. Spreker waarschuwde de boeren er voor de rassenkeuze niet zodanig te wijzigen, dat dit ten koste zal gaan van de kwaliteit. Het ras Bintje noemde hij bij uitstek een kwaliteits aardappel, die niet gemakkelijk is te vervangen. Het rooien gaat in de richting van volautomatisch rooien. De volautomatische machines kunnen niet onder alle omstandigheden op de zware zeeklei werken. Dit kan tot gevolg hebben, dat de Advertentie Centrale verwarming Nederstraai 19 - Middelburg - Tel. 01180-2962 SPROOKJESACHTIG. ALS DE raad va» Axel het goed vindt, zal de nieuwe kleuterschool aan de Evertsenstraat de naam „Roodkapje" krijgen. Dat Is geen wilde inval van b. en w. Het college Is tot deze naam geïnspireerd door een beeld van de Voorburgse kun stenaar T. Ordodi, dat in het plant soen voor de school op het ogen- blik in zijn laatste afbouwstadium - een plaatsje zal krijgen. In de eerstvolgende vergadering zal de raad over deze naamgeving een be slissing moeten nemen. Misschien wordt het wel een sprookjesachtig debat LECTUUR HET lectuurhuisje van het Neder landse Rode Kruis aan de Grote Markt in Hulst doet het goed. In KERN Kijk, daar zit je dan ineens met zo'n mededeling als de voorzitter van de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koop handel deed. Want wat zei hij f Dit: Systeem van kernaanwijzing werkt averechts". Ge weet hoe ze in Rot terdam reageren op een dergelijke schokkende opmerking. Zo: ,jKallo". Begrijpelijk. Wat moet je er anders op zengen? Jaren lang loopt een ie der zich het vuur uit de al dan niet ambtelijke sloffen om kernen aange wezen te krijgen, een ieder is tenslot te heel blij met die kernen en dan ineens, bots, beng, hola, roept daar iemand dat het met die kernen toch maar niks gedaan is. Een kernachti ge uitspraak, dat wel, zeker en fris van de lever, toegegeven, maar wat vu? Wat verderf We kunnen toch moeilijk al die ker nen weer overboord gooien, temeer niet waar anderen er best mee tevre den zijn. We kennen zelfs burge meesters, die boven hun hoofd, aan de wand. deze spreuk hebben: Be ter één klein kerntje in de hand, dan tien in de randstad". Dat menen ze uit de grond van hun hart en terecht. Recht ->f averecht is de kern van de. zaak niet. Helemaal niet. De kern is de kern, heel gewoon, simpel recht toe-rechtaan. Kern of géén kern. Dat de kwes tie. 1960 konden niet minder dan 1910 kilo tijdschriften en 186 boeken naar het lectuurdepot in Den Haag worden opgezonden. Vele zieken en invaliden hebben zo uit Zeeuwsch- Vlaanderen weer enkele uurtjes ont spanning gekregen. Voor de Hul- sterse lectuuractie heeft één man zich bijzonder ingespannen: Jan van Hoije. Hij verzorgde de verzameling en nam de gehele verzending voor zijn rekening. IJSPRET DE Colijnsplaatse Ijsclub „Ons Genoegen" heeft op tijd haar le denvergadering gehouden. In de behaaglijk verwarmde zaal van ..Hotel De Patrijs"werden vele ijskoude dingen besproken. Een ijsfeest en het organiseren van wedstrijden op de lange baan waren daarvan wel de belangrijk ste. „IJS en weder dienende" staat er in Colijnsplaat dus heel wat te gebeuren KOXGO-ACTIE. HET Jeugd Rode-Kruis te Wissen- kerke. Kamperland en Geersdijk heeft in de afgelopen week een actie voor de hongerende Kongolezen op touw gezet. Met medewerking, on- I der andere van de scholen, werden een totaal bedrag van f 1735,en 222 blikjes melk opgehaald. Ook de afdeling Westhoek van Schouwen van het Rode Kruis heeft met haar actie succes geboekt. In totaal werden 845 blikjes melk in gezameld. Verder haalde men f 151.35 op, een bedrag dat voorna melijk uit Noordwelle afkomstig was. GOUDEN PAREN IJZENDIJKE telde dezer dagen twee gouden paren. In het gehucht Turkije vierde bet echtpaar De Pauw-de Poorter zijn 50-jarige echt vereniging. In de Waterpoortstraat was het echtpaar Baas-van der Hooft aan de viering van zijn 50- jarige echtvereniging toe. Er was voor de feestende paren veel belang stelling. GOUD -f VIJF VOLGENDE WEEK woensdag her denkt het echtpaar Coens-Roman uit Oostburg de dag, waarop het 55 jaar geleden in het huwelijk trad. Zaterdag daarop zal cr in de woning van de beide echtelieden feest wor den gevierd. aardappelteelt zich iu de toe komst meer zal concentreren op de lichtere gronden, meende spre ker. Volgens hem is een dergelij ke lijn al te zien. De teelt van aardappelen is lonend als er sterk wordt gemechaniseerd. De mecha nisatie mag echter niets afdoen aan de kwaliteit van de aardappel, besloot hij. Aansluitend op de rede van de heer V. d. Zaag, belichtte de heer U. D. Kalverkamp uit Wageningen de „or ganisatie van de verdere mechanisa tie bij de aardappeloogst en -opslag". gin? met name in op het soort machine, dat het best gebruikt kan worden bij het aardappelrooien. „Intensiever gebruik van de koel ruimten en betere aanpassing van de bedrijfsgebouwen aan de veranderde omstandigheden", was de titel van de lezing toegelicht met dia's wel ke de heer M. Murre van de rijks- Iandbouwvoorlichtingsdienst te Goes hield. Hij merkte op, dat ventilatoren gecombineerd met verwarming, vele mogelijkheden bieden. Spreker zei, dat de bedrijfsgebouwen voor steeds meer doeleinden worden gebruikt, hetgeen hij ook noodzakelijk noemde. In Zeeland is een opslagcapaciteit in bewaarplaatsen van 80.000 ton. Voorts wordt een groot deel van de aardappelen in kuilen bewaard. Uit voerig belichtte spreker het gebruik van ventilatoren, terwijl hij ook nog het opslaan van graan onder de loep nam. Aan liet slot van de bijeenkomst gaf f Advertentie) de stalenboeken van de unieke nieuwe R D-collectie behang jaargang 1961. Onbegrensde mogelijk heden voor een prach tige begrenzing van _Uw kamer van Ik". Vraag de boeken (ge heel vrijblijvend) ter inzage aan Uw behang- leverancier. RATH DOODEHEEFVER ir. W. Kakebeeke, voorzitter van de Commissie Rationalisatie en Mecha nisatie van het Provinciaal Onder zoekcentrum, een samenvatting van het gesprokene. Uit de discussie bleek, dat de gehele materie van „Oogst en Opslag" een probleem is, dat in het brandpunt van de belang stelling staat bij de Zeeuwse land bouwers. De leiding van de vergade ring was in handen van de lieer F. de Groene uit Wilhelminapolder, die een openings- en slotwoord sprak. NA AANVARING ONDER HANSWEERT Lading wordt overgeslagen De Noorse vrachtvaarder „Ho- Sanger", die zoals gemeld donderdagavond bij de aanva ring met liet Franse vracht schip „Ville de Strassbourg", een gat iu het ruim opliep, is bij de Bïezelingse Ham, onder Hansweert, aan de grond gezet. Een ruim maakte water. Tussen dit ruim en een tweede zit een tussenschot, dat echter niet ver der reikt dan het tussendek. Omdat daardoor de kans groot was, dat ook dit tweede ruim zou vollopen, is een aantal arbeiders van de S.H.V.te Vlis- singen en van de fa. A. de Meyer uit Terneuzen in de loop van vrijdag begonnen met de lading mais en ge- Kapelse veiling opent de gascellen Tijdens een vrijdagmiddag onder lei ding van de heer P. J. J. Dekker uit Wemeldinge gehouden bijeenkomst van kwekers, die Golden Delicious hebben opgeslagen in de gascellen van de veiling te Kapelle, is besloten de cellen te openen en tot verkoop van de appelen over te gaan. Men verwacht uit twee cellen één ver koopbare cel te krijgen, waarna er één cel weer gesloten zal worden. In totaal staat in de gascellen op de Kapelse veiling 400 ton Golden Deli cious opgeslagen. nilllllllll!lllilll|llll!lllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllilllllllllllllNI BEZORGING P.Z.C. H Tengevolge van gladheid is het niet uitgesloten, dat de expe- ditie van ons blad vanmorgen ff enige stagnatie zal ondervin- §1 den. Wij zullen echter alles in |f het werk stellen om ons zater- dagnummer toch tijdig bij fff onze abonnees te doen Bezor- gen. H lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll malen sojabonen te lossen met twee kranen. Verder is men doende om het volgelopen ruim leeg te pompen. Op het ogenblik liggen de „Scaldis" en de „Leon Letzer" bij het Noorse vrachtschip om eventueel assistentie te verlenen. Er zijn ook twee graan elevatoren naar het schip gediri geerd. In de ruimen van de „Hosan- ger" zijn schotten aangebracht om het schuiven van de lading tegen te gaan. Behalve mais en sojabonen heeft het schip, dat op weg was van New York naar Antwerpen ook stuk goed o.m. uurwerken aan boord Zoals bekend deden zich bij de bot- sing geen persoonlijke ongelukken voor. De „Ville de Strassbourg" (6370 ton) kreeg een gat In de voorsteven. Dit was echter boven dc waterlijn, zodat het schip zijn reis van Antwerpen naar Duinkerken kon vervolgen. Klachten over vissershaven Colijnsplaat in onderzoek Sinds enige weken is rijkswaterstaat naar aanleiding van klachten van de garnalenvissers uit Veere en Arne- muiden bezig een onderzoek in te stellen naar de golfslag in de nieuwe vissershaven van Colijnsplaat. Het resultaat van dit onderzoek is bepa lend voor het al of niet maken van 'n strekdam vóór de haveningang. Zoals bekend hebben de garnalenvis sers tijdens een vorige week gehou den vergadering ernstige grieven ge uit over de haven van Colijnsplaat Volgens de vissers zou de afstand tussen de meerpalen niet goed zijn, terwijl het ontbreken van een strek dam een fiasco zou worden, omdat er een te sterke golfslag in de haven staat- Desgevraagd verklaarde ons ir. N. Biezeveld van de rijkswaterstaat, werken Drie Eilandenplan, dat de grieven van de vissers worden on derzocht. In de haven van Colijns plaat zijn enkele weken geleden al meetapparaten geplaatst, waardoor men het golfpatroon met name dus bij oostenwind kan nagaan. „Als het golfpatroon daar aanleiding toe geeft, zal er zeer zeker een ha- vendam worden gelegd", verklaarde hij- ,,'n Hete zomeravond" Ylissingen, „Britannia"; „Het Vlissingsch Schouwspel" j MET DE OPVOERING van ,,'n Hete I zomeravond" (Hot summer night). het befaamd geworden toneelspel van Ted Willis, heeft „Het Vlissingsch Schouwspel" gisteravond in „Britan nia" een voor amateur-tonelisten bij zonder verdienstelijke prestatie ge leverd. Dit zij voorop gesteld. Zoals bekend, schetste Willis in zijn stuk op indringende wijze enkele navrante aspecten van het rassen vraagstuk. In ,,'n Hete zomeravond" 1 immers confronteert hij een eerzuch- tige vakbondsleider, die eerlijk meent i uitsluitend voor zijn „idealen" te i strijden, direct met het rassenpro- bleem door diens dochter verliefd te laten worden op een neger. In het gezin van Jack Palmer (de vak bondsleider) ontstaan daardoor di rect uit de praktijk voortvloeiende conflicten, die de al jaren in de ban van Zijn „ideële eerzucht" levende vakbondsleider op een overrompe lende manier kennis doen maken met de bittere werkelijkheid, bestaande uit a) het feit, dat zijn huwelijk in feite mislukt is en b) uit de omstan digheid. dat zijn ruime opvattingen ten aanzien van verschil in huids kleur helaas vermeende (ruime) óp- vattingen blijken te zijn. Willis neemt geen stelling. Hij be licht uitsluitend de vele kanten, die aan dit vraagstuk vastzitten en hij deed zulks bovendien in een toneel stuk, dat daarnaast nog vele andere verdiensten kent, waar wij in het korte bestek van dit dagbladartikel niet nader op kunnen ingaan. Onder regie van Anton Gillissen heeft „Het Vlissingsch Schouwspel" kans gezien zowel de problematiek als de overige, bijkomende facetten van „Hot summer night" overtui gend over het voetlicht te brengen, zij het dan dat de problematiek er sterker „uitkwam" dan die bijko mende. op het huwelijksleven van de hoofdfiguur betrekking hebbende fa cetten. Tegen een even sfeervol als praktisch decor van Jan Henneman kwam Willis' stuk in ieder geval tot leven; er waren voldoende sterk ge speelde scènes om de zwakkere dito te compenseren en hoewel de gister avond gegeven voorstelling daardoor een tamelijk onevenwichtige inslag kreeg, bleef er ruim voldoende te waarderen over. Met name in de eerste twee bedrijven slaagde men erin de op goed niveau gebrachte in zet te handhaven; de dramatiek van het laatste bedrijf bleek helaas een te zware opgave, waarbij de Vlissin- se amateur-tonelisten met name strui kelden over. een gebrek aan tempo, in hoofdzaak veroorzaakt door het vrij trage spel van Nel Kunst-Lipjes, die klaarblijkelijk enigszins gedispo neerd was. Haar typering leed trou wens in het algemeen onder een te zware, noodlotszwangere vertolking van de moederrol, miste de felheid, die men in deze. letterlijk zwart-wit redenerende volksvrouw toch mag verwachten. Wellicht speelde hier de premièrekoorts mede een rol. Dat was aanvankelijk ook een weinig het geval met Anton Vader, die zich overigens snel herstelde en verder een voortreffelijke uitbeelding gaf van de zo zeer in zichzelf en zijn werk verzonken vakbondsleider. Voor een alleszins rake, zorgvuldig afge wogen typering zorgde de debuteren de Nico Stolk als de (uitstekend ge schminkte) neger Sonny Lincoln. Zonder meer een kleine creatie. Ge spannen, maar niettemin beheerst toonde zich Emmy Jansen-Verhulst als het oprecht-verliefde meisje en beiden kwamen tot zeer harmonieus spel. In de bijrollen zorgde Jacques Corbeel zoals te doen gebruikelijk voor een vakbekwaam „typetje"; vol deed Geert van Oorschot uitstekend als „tweede vakbondsman" en ver raste de ook bij het „Schouwspel" debuterende Ineke Willemse door een zuivere interpretatie van de reeds met een neger getrouwde jonge vrouw. Ondanks het feit dus, dat „Het Vlis singsch Schouwspel" dit zware eisen stellende stuk niet feilloos heeft ge bracht, werd het toch een zoals reeds opgemerkt bijzonder ver dienstelijke opvoering, met enkele ontroerende momenten en met in zich de belofte van een nog betere opvoering naarmate de première koorts zal zijn afgenomen. Wellicht hedenavond. v. B. Goese Operettevereniging Prins van Oranje, Goes; „Duizend en één nacht". Joliann Strauss was „de koning van de Weense wals", maar gisteravond is in de „Prins van Oranje" te Goes nog eens gebleken dat hij ook op het terrein van de operette zijn spo ren heeft verdiend. Zijn „Duizend en één nacht" is een speelse operette waarin de sprankelende muziek als een fonkelende waterval de kleurige tafereeltjes op het toneel overspoelt. Het stuk admet de typisch-oosterse sfeer, die zo kenmerkend is voor de sprookjes van duizend-en-één-nacht, en de Goese Operettevereniging wist deze sfeer juist te treffen. „Duizend en één nacht" kreeg zowel zangtech- nisch als toneelmatig een verdienste lijke vertolking en het kleine groepje zangers-spelers van deze vereniging heeft hiermee wederom blijk gege ven, niet voor een moeilijke opgave terug te deinzen. Onder regie van C. Griep (raamregie Toine van Ber gen) bereikte men een voor ama teurs hoog peil. Strauss' operette verplaatste de toe schouwers naar het geheimzinnige oosten, waar een westers georiën teerde sultan krampachtige pogin gen in het werk stelt, om hervormin gen door te voeren, zeer tegen de zin van de rijksgroten en van (niet in de laatste plaats!) de haremvrou wen. Rondom dit gegeven is, met de onvermijdelijke ontwikkelingen het verhaal geweven. Was het begin wat aarzelend som mige solisten waren blijkbaar niet vrij van plankenkoorts allengs kwamen de spelers in de ban van de oosterse sfeer, waarmee hun spel aan inhoud won. Het orkest onder leiding van Jan Kousemaker zorgde voor een goede begeleiding, hoewel het vooral bij de soli te vaak de zangeressen en zan gers overstemde. Het koor was goed, en de solisten kwamen tot aanvaard bare individuele prestaties. Van hen willen we noemen de heer G. Hop mans, die al spoedig zijn krampach tige houding liet varen en op waar dige wijze zijn rol van vorst Sulei man gestalte gaf. De heer D. Meijer had een rol die hem als het ware „op het lijf geschreven" was. Ook de dames kwamen voortreffelijk voor de dag. Mejuffrouw A. Wijnands gaf een aantrekkelijke creatie van het vissersmeisje Leila en mevrouw J. Roose beeldde op charmante wijze het Weense vrouwtje Wally uit. Het geheel speelde zich af tegen een ge slaagd decor. Een balletgroepje on der leiding van mevrouw Soesman- Huffenreuter verzorgde de dansen. Aan het slot van de uitvoering kre gen de medewerkenden een ovatio neel applaus. D. AA^VVVWvVVWVVvVVVVVVVVN Voor Zeeuws nieuws zie ook f y de pagina's 5, 6, 7 en 8 v\*\*\w*vwvw\*wwwv pllllllllllllllllllllllll^ 1 STORMACHTIG I I DOOI-OFFENSIEF 1 (Van onze weerkundige M medewerker) M Het wegtrekken van het hoge- drukgebied boven Midden-Eu- ropa enerzijds en het oprukken van een orkaandepressie naar e= Schotland anderzijds, is er de oorzaak van dat in de afgelo. II pen 24 uur, de dooi met een snel offensief ons land is bin- §f nengetrokken. Vrijdagmorgen daalde de temperatuur in het uiterste zuiden van Zuid-Lim- burg nog tot —13 graden Cel- sius, maar daarmee was ook een einde aan de vorst gekor men. Reeds vrijdagmiddag be. 4 gon het kwik in Zeeland Tang- zaam boven het vriespunt to ee stijgen, gevolgd door regen en p ijsregen. Om 9 uur vrijdag- avond waren de wegen in het grootste deel van ons land spiegelglad geworden. Inmid- dels nam de wind tot hard of stormachtig toe en werd er ge- H leidelijk achter het oceaan- front zachtere lucht aange- ff voerd. Gedurende het week- ff einde zal de temperatuur nog een kleine verdere stijging te zien geven. ff Het weer krijgt een onbesten- dig karakter, waarbij enkele opklaringen worden afgewis- ff seld door storingen met regen. j§ De vorst wordt hierbij tijdens het weekeinde naar Midden- Duitsland verdreven. Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllf Advertentie) Vele tientallen schaatsliefhebbers in 1961 de gladde ijzers ondergebon- hebben vrijdagmiddag voor het eerst den, toen de Middelburgse IJsclub haar poorten opende. Heel de middag heerste er een gezellige drukte op de haan. (Foto P.Z.C.) de sigaar waarin u de goede oude tijd terugvïndtl Kent u HONNEUR al? 'n Sigaar van klasse voor...31ct! VERWACHT. LICHTE DOOI Overwegend zwaarbewolkt met af en toe wat regen of motregen. Matig® tot krachtige wind tussen zuid en zuidwest. Overwegend lichte dooi. ZON EN MAAN 29 januari Zon op 08.26 onder 17.22 Maan op 15.33 onder 06.38 30 januari Zon op 08.24 onder 17.23 Maan op 16.27 onder 07.20

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 2