NUTROMA nu nog 9 dagen IN PRIJS VERLAAGD! i Tlutricia Zagerspitters vaste „klanten" bij de justitie en bovendien... SANDIJCK ZIGEUNERIN ZAG EIGEN TOEKOMST VERKEERD SL0EPLAN GEEFT AAN 's-HEER- ARENDSKERKE PERSPECTIEVEN cent 0,4 liter ZEELAND - LIMBURG - N.-BRABANT 4 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 27 JANUARI 1961 POLITIERECHTER MIDDELBURG Hechtenisstraffen van 1 tot 3 weken geëist Nadat woensdagmiddag vier zagerspitters voor de Middel burgse kantonrechter hadden terecht gestaan, verschenen donderdagmiddag op de zitting van de politierechter mr. B. S. Sieperda eveneens vertegen woordigers uit het wormenste- kersgilde, die ditmaal drie man sterk acte de présènce gaven. Een van de verdachten had ver stek laten gaan. De feiten, die ten laste gelegd werden luid den: het beschadigen en on bruikbaar maken, alsmede het zonder vergunning aanwezig zijn op een oesterperceel, waar voor de officier van justitie mr. T. Lebret, gevangenisstraffen variërende van 1 tot 3 weken onvoorwaardelijk vorderde. Het belangrijkste punt in deze zaak was het beschadigen en onbruikbaar maken van het oesterperceel. Was dit in het afgelopen jaar werkelijk gebeurd, toen de boekhouder F. Th. de K., de machinist S. S. en de los- werkman E. J. S. uit Yerseke, zagers hadden gespit op een drietal percelen in de Zandkreek onder Kats? „Ja", zei de schipper P. A. W. bij de visserijpolitie op de Zeeuwse stromen te Zierikzee. „Door het spitten wordt de grond omgewoeld, waardoor deze voor lange tijd niet meer kan worden gebruikt. Waar gespit is blijven 't rotte plekken", zo drukte deze ge tuige zich kernachtig uit. „Het mos selzaad zakt dan in de grond weg". Toen verdachte F.Tli. de K. vroeg of de grond zich 3 weken na 't spitten weer hersteld heeft kon getuige geen antwoord geven. Dit zullen de ge bruikers van de grond zelf moeten verklaren, was zijn mening. Vrachtschip ramde tanker in haven van Terneuzen Door gaf in ruim stroomde 175.000 liter stookolie Meer dan honderdvijfenzeventig dui zend liter olie is iu de nacht van woensdag op donderdag uit de Rot terdamse tanker „Tubantia" (3385 ton) in de haven van Terneuzen ge vloeid. Dit schip van Phs. van Om meren uit Rotterdam werd woens dagavond Iaat aangevaren door het Engelse vrachtschip „Fairhead" (1573 ton) uit Belfast. Beide schepen voeren de Westhaven van Terneuzen binnen: de „Tuban tia" van Rotterdam op weg naar Gent en de „Fairhead" van Enge land eveneens op weg naar Gent. In de haven wilde het Engelse schip de Rotterdamse tanker passeren, waarbij het waarschijnlijk een fou tieve berekening maakte of een ver keerde manoeuvre deed. Bij de aan varing liep de „Tubantia" een groot gat op in ruim vier. De gehele nacht door vloeide olie uit het schip, waar door de haven bedekt werd met een drabbige massa. Om te voorkomen dat de olie het kanaal zou verontrei nigen, werd de Westsluis geruime tijd dicht gehouden. De „Tubantia" is donderdagmorgen voorlopig gedicht en heeft daarna de reis naar Gent voortgezet. De „Fairhead" werd slechts licht beschadigd. Als een gebruiker van deze visserij percelen was de oester- en mossel- kweker P. V. uit Yerseke aanwezig, die desgevraagd verklaarde, dat het spitten zijns inziens niet goed is. Of de gevolgen van langdurige aard zijn wist hij niet te zeggen. In ieder geval had deze oester- en mosselkwe ker geen toestemming gegeven om op zijn percelen te spitten. Zwart blaadje „De pachters mogen van het visserij- bestuur zelfs geen vergunning hier voor geven", zei deze getuige. „Ik kan het niet toestaan, want anders kom ik in een zwart blaadje bij het visserijbestuur. Ik mag zelf ook niet op de percelen spitten". Verder werd de wachtmeester eerste klas J. van der H. uit Kats gehoord, die de politierechter en officier op de kaart aanwees, op welke percelen met spitten de vernielingen volgens hem waren aangericht. In zijn requisitoir wees de offi cier erop, dat verdachten alleen een vergunning van rijkswater staat hadden, maar dat ook een vergunning van de pachter nodig is om op de percelen te spitten. En de pachters mogen deze ver gunningen niet afgeven. Ook he kelde mr. Lebret het optreden van verdachten bij hun aanhou ding, hetgeen de politierechter voorzichtig had omschreven met: „dat was niet helemaal rustig toegegaan". Gezien de moeilijkheden, die er reeds waren geweest met de spitters kon mr. Lebret begrijpen, dat het visse rijbestuur niet bijzonder genegen is Eerste steen voor Israëlische scheepswerf Schelde-direeter J. W. Hupkes woonde plechtigheid bij In aanwezigheid van de heer J. W. Hupkes, president-directeur der N.V. Koninklijke Maatschappij „De Schel de" te Vlissïngen ïs donderdag in de haven van Kishon de eerst steen ge legd voor de eerste Israëlische scheepswerf. Met dit project is een bedrag van 16 miljoen Israëlische ponden ge moeid. Op de werf zullen binnen een jaar schepen tot 16.000 ton gerepa reerd en schepen tot 10.000 ton ge bouwd kunnen worden. Later zal de capaciteit van de werf worden ver groot voor de reparatie van schepen tot 30.000 ton. „De Schelde" stelt haar technische kennis, plannen en toezicht beschik baar. Ongeveer dertig Israëlische technici worden in Nederland opge leid. Twee schepen in botsing op de Westerschelde In de Biezelingseham op de Wester schelde is donderdagavond om streeks tien uur het Noorse, 9709 br. registerton metende schip „Ho- sanger" in aanvaring gekomen met het Franse schip „Ville de Strass- bourg". De Noor, eigendom van de rederij Westfal Lars en liep bij deze aanva ring een gat op in een van de rui men. Het schip maakte water en is voor anker gegaan. Uit Vlissingen voeren het bergingsvaartuig „Zee leeuw" en de sleepboot „Scaldis" ter assistentie uit. Uit Teneuzen ver- 'om besprekingen met de familie De K. te openen over een mogelijk spit ten door deze grossiersfamilie. Men heeft zijn eigen ruiten ingegooid was de mening van de officier. Volgens mr. Lebret was de hele zagerspitterij een zaak tegen de openbare orde ge worden". En als deze herhaaldelijk wordt verstoord is preventieve hech tenis mogelijk" aldus de woorden van de ambtenaar van het o.m. Deze achtte de opzettelijke vernie lingen bewezen. „Voor hoelang deze vernielingen zullen blijven is niet be kend, maar zij zijn gepleegd," aldus mr. Lebret, die de volgende straffen vorderde: tegen F. Th. de K. 3 we ken, S. S. en J. S. 1 week en tegen de niet verschenen J. J. van H. 2 we ken onvoorwaardelijke hechtenis. Verdachte F. Th. de K. achtte de vernielingen niet bewezen. terwijl het met de ordeverstoring volgens hem wel losliep. De politierechter achtte evenals de officier van justitie de aangerichte schade een feit. „Ons is gerappor teerd, dat deze honderden guldens bedraagt", aldus mr. Sieperda, die verdachten tevèns voorhield, dat de wet op de gepleegde feiten een ma ximumstraf van 2 jaar stelt. Hierna bepaalde de politierechter'de uitspraak op woensdag a-s Ook de opperman S. van de W. uit Goes had zagers gespit. Maar vol gens hem was het alleen om wat vis- aas te doen geweest. De eis was 1 week voorwaardelijk met een proef tijd van 2 jaar, alsmede een boete van f 100. Het vonnis was op de boe te na, die mr. Sieperda op f 75 vast stelde, conform. trokken de sleepboten „Holland" en „Leon Letzer", terwijl ook het rijks- politievaartuig RP-10 op onderzoék uitging. Het Franse schip, dat 8880 ton meet en leeg op weg was van Antwerpen naar zee, kreeg een gat In de voorsteven boven de waterlijn. Het kon de reis voortzetten. Strijd om schaaktitels van Zeeland begint De strijd om de persoonlijke Zeeuw se schaaktitels begint reeds deze maand weer. Eerst zal gespeeld wor den om de districtstitels. Ir. J. J. Elzerman, notaris J. J. v. d. Ende en M. J. Enzlin zullen uitma ken wie de sterkste van Schouwen- Duiveland is. In het district Walche ren gaat de strijd tussen J. Hoog- strate en A. Niemarkt (beiden van Vlissingen) en S. Sanders van Mid delburg. De Bevelandse titel wordt betwist door F. Facee Schaeffer, J. de Lange, P. Valk (allen van Goes) en C. Jansen van Kruiningen. Zeeuwsch-Vlaanderen telt één kandi daat: T. Bletek uit Zelzate, die direct in de finale wordt geplaatst. In deze finale komen de districts kampioenen uit, alsmede de kam pioen van Zeeland ds. P. A. Bohl- meijer van de schaakclub Vlissin gen. Deze strijd gaat om de hoofdklas-titel. De strijd in de eerste klas is voor namelijk een Walcherse aangelegen heid. Zes Vlissïngers (P. Benski, Mt. de Bruijne, F. van Eekhout. P. Lem- son, A. Mast en J. A. Zachariasse) en twee Middelburgers (L. J. Woud stra en W. van Wijnen) zullen de Walcherse titel betwisten. De enige Bevelandse kandidaat C. W. Saaman van Goes is direct in de finale ge- plaats. In de finale komt de kampi oen van 1960 T. Bletek ook uit. Bevordering aan de Landbouwhogeschool Wageningen Aan de landbouwhogeschool in Wa geningen is bevorderd tot doctor in de landbouwkunde ir. J. Buteijn, te Wageningen. op een proefschrift met stellingen, getiteld: „Bodembehande ling in de fruitteelt". Als promotoren fungeerden prof. ir. F. Hellinga, hoogleraar in de cul tuurtechniek en prof. dr. A. C. Schuffelen, hoogleraar in de land- bouwscheikunde. Overplaatsing De heren H. Verhoeven (Axel) en C. de Bie (St. Jansteen), werkzaam als assistent bij de dienst der douane, zijn per 1 maart a.s. bevorderd tot hoofdassistent titulair en overge plaatst naar Rotterdam. Bij dezen geven wij kennis van het overlijden op 24 januari 1961 te Leiden van onze onvergetelijke oom Jonkheer WILLEM JAN MARI VAN EYSINGA. Middelburg T. A. J. W. Schorer. H. S. F. SchorerTeding van Berkhout. Utrecht: J. C. Schorer. R. W. Schorervan Tuyll van Serooskerken. Apeldoorn H. M. R. Beelaerts van BloklandSchorer. J. J. G. Beelaerts van Blokland. Voorzien van de genademiddelen der H. Kerk, overleed In het St.-Joanna-ziekenhuis te Goes, mijn echtgenote, mevrouw MARIA JOHANNA CLEMENT, op de leeftijd van bijna 72 jaar. J. A. J. Stumpel, Alg. verzorgingshuis. Beestenmarkt 1, Goes. Wij bevelen haar aan in uw vroom gebed. Familie Clement, Prins Bernhardstraat 4, Wemeldinge. Familie Stumpel, Marinus Stijnstraat 54, Dordrecht. Geen bezoek. De plechtige uitvaartdienst zal plaatshebben in de parochiekerk van de H. Maria Magdalena te Goes, op maandag 30 januari te 9.30 uurde begrafenis onmiddellijk daarna op de r,-k. be graafplaats aldaar. Voor de vele bewijzen van deelneming, ondervonden na het overlijden van onze ge liefde vader ADRIAAN VERMEULEN, betuigen wij onze oprechte dank. Uit aller naam, fam. MorelVermeulen. Breskens, Burg. Gerritsenstiaat 24. VéGé geeft U waar voor uw geld en nog geldze- gels bovendien Zoekt U een ideaal opbergsysteem Komt U dan eens kijken in onze zaak, waar U diverse mogelijkheden zult vinden. Bijvoorbeeld de combinatiemap Prijs 3.95. DE ZAAK MET DE GROOTSTE SORTERING EN SERVICE Lange Delft 28-30, Middelburg. grote doos of tube f 1.25 - gezinsdoos f 2.25 - bos f 3.60 Wilt U iedere dag het laatste nieuws in de brievenbus Dan een abonnement op de Prov. Zeeuwse Courant. Politierechter Middelburg De Middelburgse politierechter mr. B. S. Sieperda heeft donderdagmid dag de zigeunerin mej. C.M.W. bij verstek veroordeeld tot een boete van f 30 subsidair 6 dagen, alsmede een voorwaardelijke hechtenis van 14 dagen met een proeftijd van 2 jaar. De eis was een boete van f 150 plus de voorwaardelijke hechtenis van 14 dagen. De zigeunerin stond terecht, omdat zij een Ambonese vrouw uit Kruinin gen de toekomst zou voorspellen, maar hierbij meer gekeken had naar eigen gewin. Want om de levensloop van de Ambonese dame te voorzien, had zij zolang een gouden sieraad in bruikleen gekregen, waardoor het haar zou vergemakkelijken, een goe de voorspelling te doen, zoals zij te gen haar klant gezegd had. De Am bonese kreeg haar sieraad echter niet terug en liep naar de politie, hetgeen in een rechtszaak resulteer de. Het sieraad is inmiddels terecht. Voor rijden onder invloed werd de koopman M.J.K. uit 's-Heer-Arends- kerke veroordeeld tot 3 weken hech tenis, waarvan 2 weken voorwaarde lijk, alsmede 8 maanden voorwaar delijke ontzetting uit de rijbevoegd heid met een proeftijd van 3 jaar. De Rotterdamse schipper H. F. werd een boete van f 5 opgelegd, omdat hij zijn schip bij een bebakeningston had gemeerd, waardoor deze niet meer zichtbaar was voor de scheep vaart. Twee weken voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar plus een boete van f 60 legde mr. Sieperda de schippersknechten M. B. en J. van L. uit Yerseke op. B. had onder invloed op een fiets ge reden en zich tegen de politie verzet, terwijl Van L. zich er ongevraagd mee had bemoeid. BURGEMEESTER IN NIEUWJAARSREDE In de donderdagmiddag gehouden vergadering van de gemeenteraad van 's-Heer Arendskerke heeft bur gemeester D. M. Vermet in zijn nieuwjaarsrede stilgestaan bij de ontwikkeling die de gemeente in het afgelopen jaar heeft doorgemaakt en de perspectieven belicht, die er in de naaste toekomst zijn. Sprekend over het bevolkingscij fer noemde de burgemeester als belangrijke oorzaak van de lichte teruggang in het aantal inwoners de behoefte aan woningen. Nog staan er in 's-Heer Arendskerke 75 mensen op de lijst van woning zoekenden, waaronder verschil lende gevallen, van inwoning en bewoning van krotwoningen. In dit verband wees de raadsvoorzit ter op het feit dat van de 36 Geslaagden voor examen machineschrijven Voor het te Souburg door de Alge mene Stenografen Bond te Utreclit, afgenomen examen Machineschrij ven A slaagden de volgende kandida ten: M. But, O. Geers, beiden te Middel burg: G. den Engelsman, H. A. de Jong, T. S. Kaijser, J. Kodde, C. T. Meerman, M. M. C. Meulbroek, N. M. van Rosevelt, C. J. Schout, G. J. Wil- lemse, allen te Souburg; K. Dekker, Meliskeüte; J. C. de Jonge, W. Jo- ziasse, A. T. Kuiper, allen te Vlis singen. Voor het examen Machineschrijven B slaagden: J. A. Jongman en K. M. van Liere, beiden te Vlissingen; S. J. de Nooijer te Souburg. Voor beide onderdelen werd 1 kandi daat afgewezen. „paartjes" die in 's-Heer Arends kerke in 1960 in het huwelijk traden, slechts 12 zich in de ge meente vestigden. Had het ge meentebestuur meer woningen aan kunnen bieden, dan zou dit cijfer heel anders gelegen hebben, aldus de burgemeester. De pers pectieven voor de bouw van wo ningen zijn ook somber; de toe wijzing van een gering contin gent aan de provincie Zeeland geeft weinig hoop. In het afgelo pen jaar werd aan 27 huiseigena ren een premie voor woningver betering toegekend. De burgemeester noemde het ver heugend dat de aansluiting van on rendabele percelen op het elektrici teitsnet steeds vordert. Ten aanzien van de aansluitingen op de waterlei ding is de toezegging ontvangen dat uiterlijk 1962 alle percelen in de ge meente waterleiding zullen hebben. Burgemeester en wethouders zijn er van overtuigd dat de aantrekking van industrie voor een agrarische plattelandsgemeente een harde nood zaak is. De verschuiving van de ar beidskrachten uit de landbouw zal zich steeds krachtiger doen gelden, aldus de burgemeester. De plannen roud het Zuid-SIoe be ginnen meer vorm aan te nemen en ongetwijfeld zullen er voor Nicuwdorp on Lewedorp, plaatsen die ten opzichte van 'dit gebied het gunstigst zijn gelegen meer bestaansmogelijkheden komen. De heer A. C. de Kooning (k.v.p.) antwoordde namens de raad op de woorden van de burgemeester. Het raadslid onderschreef de bezorgd heid van b. en w. over de woning situatie en de visie op de werkgele genheid, die het dagelijks bestuur van de gemeente heeft. 69 hoogste melkvetpercentage (dus romiger) blank als room (geen on aangename sterilisatiesmaak) voordelig in het gebruik Deze tijdelijke aanbieding is geldig van 21 jan. t.m. 4 febr. alleen in de provincies:

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6