Snelle groei ijzerproduktie door expansie staalbedrijven KLANKBORD Modehuis Dior: De „slanke lijn" NIEUW MASSASTAALBEDRUF VERGT ANDERHALF MILJARD VERGELIJKENDE CIJFERS OVER MOGELIJKE VESTIGINGEN VRIJDAG 27 JANUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 EXPORT WALSERIJPRODUKTEN BLIJFT ONZEKER (Van een onzer redacteuren) Bij liaar onderzoek naar de mógelijkheden om in Nederland een nieuw geïntegreerd massastaalbedrijf op te richten, een onder zoek, dat, zoals bekend, heeft geleid tot de formulering, dat deze zaak pas weer in 1965. in studie kan worden genomen, omdat de marktvooruitzichten en de situatie bij de bestaande bedrijven rulle een vestiging op dit ogenblik nog niet rechtvaardigen, heeft de commissie Van Berkum onder meer overwogen, dat een be scheiden begin, met vervolgens een geleidelijke groei, econo misch niet meer verantwoord is. Naar het inzicht van de commissie dient liet bedoelde bedrijf ten minste een capaciteit te hebben van anderhalf miljoen ton ruw. staal per jaar, wat een directe investering van anderhalf miljard gulden zou betekenen. De verschillen in kostprijs tussen een bedrijf met een capaciteit van 750.000 ton een overwogen mogelijkheid en één met een capaciteit van anderhalf miljoen ton, waartoe liet eerste bedrijf snel zou moeten uitgroeien, is te groot 0111 teclmisch-economisch verantwoord te kunnen zijn. De vraag1 of mag worden verwacht dat een nieuw staalbedrijf in Neder land de staalverwerkende industrie hier te lande in belangrijke mate zal stimuleren, wordt beantwoord met de mening, dat men daar in het al gemeen geen al te hoge verwachtin gen van mag koesteren. De Neder- laiulse verwerkende industrie heeft i in het verleden meestal op gunstige i voorwaarden walserijprodukten, die j niet in Nederland zelf werden ver vaardigd, kunnen betrekken. De be palingen van het E.G.K.S.-verdrag geven ook voor de toekomst de waarborg, dat die voorwaarden niet ongunstiger zullen zijn dan voor de buitenlandse collega's. Voorts stelt de commissie dat het niet voor de hand ligt dat Nederland de voorsprong, die sommige nabuur landen bijvoorbeeld op het gebied van de automobielindustrie hebben, kan inhalen, tenzij bepaalde grote initiatieven zouden worden genomen. 1 n dat geval zou eerder dan door het" uitbreiden van de staalproduktie, een stimulans voor het verbruik verkre gen worden. Voor een dergelijke ont wikkeling van enige omvang zijn noemt de commissie als één van de voordelen van het uitbreiden van een bestaand bedrijf, de mogelijkheid van het gebruik maken van de ex- pansiteit van de bestaande organisa tie. De commissie betoogt, dat het be staande hoogovenbedrijf in IJ- muiden zich thans in een fase van groei bevindt, wat wordt geka rakteriseerd door het. feit dat na 1962 de produktie nog met een miljoen ton staal per jaar zal kunnen worden uitgebreid, tegen lagere investeringen per ton, door gebruik te maken van latente overcapaciteiten. Bovendien heeft uitbreiding volgens de commissie het voordeel, dat de begroting van de capaciteit in kleinere etappes kan verlopen. Rapport over conclusies commissie Van Berkum H (Van een onzer redacteuren) Op verzoek van de minister'van n §1 economische zaken heeft de studiecommissie Van Berkum. M die de mogelijkheid tot vesti- ging van een nieuw ge'inte- - greerd massastaalbedrijf in Nederland heeft onderzocht, een rapport samengesteld, n M waarin zij de reeds aan de mi- nister verstrekte conclusies na- m der toelicht. Zoals bekend, heeft - de commissie eind november van het vorig jaar verklaard, n dat op grond van de marktvoov- uitzichten en de situatie bij de bestaande bedrijven, volgens het huidige inzicht - nationaal- economisch gezien - pas om- streeks 1965 het moment komt. om opnieuw te bestuderen of cle oprichting van een ijzer- en staalbedrijf dan is te ver- - H wezenlijken. if IllllllllllllllllllllllllilllllliilillilillllliliiiiiiiillililllllllliiililllllllllllllllliiF Kennis genomen hebbend van de uit breidingsplannen van de Nederlandse staalbedrijven, is de commissie van oordeel dat de uitvoering daarvan voortzetting van de snelle groei van de Nederlandse ijzer- en staalprodu- cerende industrie mogelijk maakt. De Nederlandse ruwstaalproduktie zou bij volledige voltooiing van deze plannen groeien tot ongeveer 3.2 miljoen ton omstreeks 1965. Bij Hoogovens bestaat dan nog 'n laten te overcapaciteit van 550.000 Ion en bij de N.K.F. een van 200.000 ton. die in de jaren daarna geëffectueerd zullen kunnen worden. De export van walserijprodukten noemt de commissie vrij onzeker en zij voegt daaraan toe, dat het haar ongewenst voorkomt, dat de export- afhankelijkheid te groot wordt. Zij zou cle beslissing over een dergelijk bedrijf dan ook niet willen laten steunen op een afzetpatroon, waarin een zeer aanzienlijk percentage ex- enwel "vooralsnog geen aanwijzi'n- Kostprijsberekeningen voor verscWien$ k?S0,68. Rozenburg gen. Een recent investeringsplan van rlp Koninklijke Demlta Staalfa brieken N.V. te Utrecht (staalfa briek en walserijen zonder hoog ovens) beoogt een aantal verbete ringen in de walserijen. waardoor een verdere verschuiving in de richting van produktie van kwa- liteitsstaal en speciaalstaal moge lijk wordt. De produktiecapaci- teit van Demka bedraagt onge veer 200.000 ton ruw staal, die worden verwerkt tot gietstaal en walserijprodukten en waarvan 'n gedeelte als halfprodukt wordt verkocht. Na uitvoering van de moderniseringen en vervangingen zal dat wordt 1966 onge veer 150.000 ton walserijproduk ten kunnen worden vervaardigd. In de periode 19551958 bedroeg de produktie gemiddeld 63.000.. ton. Integratie N.K.F. Ook de N.V. Nederlandsche Kabel- fabrieken te Alblasserdam over weegt belangrijke uitbreidingen. De produktie bedroeg in 1960 ruim 200.000 ton staal en 185.000 ton wal serijprodukten. Naast volle bezetting en uitbreiding van cle walserijen, wil men overgaan tot de bouw van een moderne middel bandwalserij, waar voor ook de bouw van een nieuwe blokwalserij en de uitbreiding van de staalvoorziening nodig is. Men heeft daarvoor het oxystaalpro- cédé gekozen, wat dus betekent dat men er ook de fabricage van ruw ijzer ter hand zal gaan nemen. Er zal dan een afgerond geheel van on geveer 600.000 ton ruw staal worden verkregen, voor een groot deel ge richt op de vervaardiging van staal van speciale kwaliteiten. Bij de Hoogovens bestaat voorts het voornemen om zo snel mogelijk door verdere investeringen in de walserij- seetor de mogelijkheden te scheppen deze (relatief goedkoop) effectief te maken hoeveelheid van circa een miljoen ton ruw staal te verwerken t ot walserijprodukten. Aandacht schenkend aan de uitbrei dingsmogelijkheden van de bestaan de bedrijven IJmuiden Iaat het bereiken van een produktiecapaciteit van 5 tot 7 miljoen ton staal toe BESTE WENSEN. Het beëindigen van een brief met „beste wensen, hoogachtend", heeft mevrouw Barba ra Castle, lid voor Labour van het Engelse parlement, woensdag enige wrijving bezorgd met het dagelijks bestuur van haar partij. Mevrouw Castle had een uitnodiging ontvangen om een communistisch ge kleurde vergadering bij te wonen. De brief waarin zij de uitnodiging af wees, werd later afgedrukt in de communistische Daily Worker. Het dagelijks bestuur van Labour riep mevrouw Castle op het matje en vroeg haar om een verklaring voor die „beste wensen" aan communis ten. Het bestuur.nam genoegen met de verklaring dat ze voor de organi sator van de vergadering persoonlijk waren geweest, maar dat de commu nistische partij er misbruik van had gemaakt. Sloe, Terneuzen en Kreekrak ƒ0,03. tolaal- burg -r - 0,16, Teneinde tot een zekere kwantifice ring te komen van do waarde van de vestigingsplaats, in het bijzonder voor wat betreft de invloed, die deze op de kostprijs heeft, zijn een aan tal berekeningen gemaakt, waarbij voor enkele mogelijke vestigings plaatsen de verschillen in bepaalde kostprijselementen, die hierbij van belang werden geacht, zijn geanaly seerd. Bij de vergelijking van de transport kostensituatie is onder meer als ver- onderstelling aangenomen, dat alle ten in Nederland gesitueerde bedrijven hun cokes uit Limburg betrekken, voorts dat de export naar derde lan den van bet bedrijf in Midden-Lim burg via Botterdam zou gaan en dat de bedrijven aan de kust 50 van de export naar derde landen zonden verschepen via de dichtstbijzijnde grote haven met lijnschepen en 50 via eigen havens (merendeels in kustvaarders) Het resultaat van dc berekeningen ziet er dan als volgt uit: Verschil kosten ten opzichte van Midden-Lim burg in guldens per ton eindprodukt: Overslaan erts in lichters: Sloe, Ter- neuzen. Kreekrak en Rozenburg ƒ2,15. vervoer naar het bedrijf vanaf cle kust: Sloe, Terneuzen, Kreekrak en Rozenburg 3.80. aanvoer cokes en bries per trein: Sloe -!- 3,45, Terneuzen 5,45. Kreekrak -f- 3.45, Rozenburg 4- 3.15, dus totaal per ton eindpro- dukt: Sloe ƒ2,50. Terneuzen 0,50, Kreekrak 2,50 en Rozen burg 2,80. De verschillen op verzending van het eindprodukt zijn: Sloe 0,80, Terneuzen 0,55, Kreekrak 0,65, Rozenburg 1,35, zodat het totaalversehil per ton eindprodukt bij verbruiker wordt: Sloe ƒ3,30, Terneuzen 1,05, Kreekrak 3,15 en Rozen burg 4,15. Rozenburg heeft dus het grootste transportvoordeel, namelijk 4,1.5 per ton eindprodukt ongeveer 1 van de kostprijs ten opzichte van een bedrijf in Midden-Liinburg aan de Maas, welke laatste plaats tevens ongeveer in de transportsituatie van de Roer verkeert. Wat cle personeelsvoorziening be treft moet worden aangenomen, dat de totale personeelsbehoefte voor een geïntegreerde ijzer- en staalfabriek ter grootte van IV2 miljoen ton staal 10.000 man bedraagt, waarvan drie jaar na stichting 6500 man en de overige 3500 man in zes jaar 11a stichting beschikbaar moeten zijn. Als noodzakelijke migratie van el- j cleis naar de omgeving van de fa- brick wordt geacht: (exclusief twee- duizend specialisten) Sloe 3915 man. j Terneuzen 4460. Kreekrak 4775, Ro- j zenburg 5460. De kostenraming werd I gesplitst in de kosten gedurende een opbouwperiode (eerste tien jaar) en de kosten voor personeelsvoorzie ning. die daarna blijven voortbe staan. Het resultaat van de gemaak te ramingen is: personeelsvoorzie ning in guldens per ton eindprodukt: Sloe voor de opbouwperiode -f- 0.41, doorlopende kosten na de opbouwpe riode 4- 0,21. Totaal verschil -f- 0.62. Kreekrak van de opbouwpe riode -f- 0,65, doorlopende kosten na de opbouwperiode 0.03. To taal verschil ƒ0,62. Terneuzen van de opbouwperiode -f*. 0,65, L02, doorlopende kosten totaalversehil -f- ƒ1.IS. Voor een bedrijf van ongeveer 1 miljoen ton staal is nodig een terrein van circa 225 hectare. Voor 3 miljoen ton circa 400 hectare. Bij het. Sloe zou in eerste instantie circa 200 ha aanwezig zijn. Het is echter mogelijk dat meer noord waarts gelegen gronden een uitbrei ding tot 500 hectare toestaan. Om trent de prijs is niets bekend. Bij bet Kreekrak is waarschijnlijk veel ter rein beschikbaar. Omtrent Terneuzen is niets bekend. Over een en ander zouden nog nadere informaties moe- rorden ingewonnen. Naar aanle.ding van het feit, dat Provinciale Staten van Zeeland verre van tevreden zijn met de geringe toewijzing van bouwvolume aan hun provincie, heeft de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de C'asemhrootwoensdagmiddag in Den Haag een bespreking over de woningtoewijzing gehad met minis ter vir. J. van Aartsen. De foto toont tijdens dit gesprek minister Van Aartsen flinksen jlir. mr. De Casembroot (rechts). port naar derde landen is opgeno men. Met name voor de export naar andere E.G.K.S.-landen dient men zich bovendien te realiseren, dat ook daar tal van krachtige en nieuwe bedrijven ontstaan. Rotterdam protesteert tegen Hoogoven-plannen De staalstudiestïchting te Rotterdam (voorzitter dr. K. T. v. d. Mandele) heeft het voornemen bij minister De Pous (econ. zaken) te. protesteren tegen de uitbreidingsplannen van de Kon. Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken te IJmuiden. De brief aan de minister ligt klaar 0111 te worden verzonden. Het protest richt zich tegen het feit, dat volgens de staalstudieslichting de hoogovens te IJmuiden zich schuldig zouden maken aan de schending van een af spraak. Deze afspraak behelst, dat cle hoogovens te IJmuiden zich uit sluitend zouden blijven bezighouden met de vervaardiging van platstaak terwijl het nog te stichten bedrijf op het eiland Ro'zenburg zich zou be perken tot niet-platstaal (beton ijzer en draad). Prof. jhr. Van Eysinga, 82, overleden Dinsdag is overleden prof. jhr. mr. IV. J. M. van Eysinga, oud-hoogleraar aan de rijksuniversiteiten in Gronin gen en Leiden, oud-rechter in het permanente hof van internationale justitie. De crematie heeft gisteren in stilte plaatsgehad in Velsen. Prof. Aan Eysinga werd 82 jaar. Gouden doctoraat prof. mr. Gerbrandy Vrijdag is het eey halve eeuw ge leden dat de nu 75-jarige minister van staat prof. mr- P- S- Gerbrandy aan de vrije universiteit te Amster dam promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid op het proefschrift „Het heimstattercclit". Promotor was prof. mr. P. A. Die penhorst. Prof. Gerbrandy studeerde van 19051910 rechten aan de V.U. en was van 19301939 hoogleraar in het proces- en internationaal pri vaatrecht aan deze universiteit. Nog enkele dagen winterkoude (Van onze weerkundige medewerker Ook Zeeland beleeft 11a februari 1956 de koudste periode, waarbij de temperatuur 's nachts tot dicht bij de grens van strenge vorst kan komen. Donderdagmiddag kwam de temperatuur, ondanks liet zonnige winterweer ook bij ons niet veel hoger dan -5 graden Celcius. Hedenmorgen kan het kwik tot ongeveer 8 k 9 graden zijn gedaald en in het oosten en noorden van Nederland is een vorst van 12 a 13 graden moge lijk. Opmerkelijk is de flinke sneeuw val, die er'woensdag in het zuiden van Limburg plaats had. Daar is ju grote gebieden 20 Lot 25 centi meter sneeuw gevallen, evenals in een groot deel van Duitsland. Het ziet er voor de schaatslief hebbers naar uit. dat zij dok tij dens liet weekeind een baantje zullen kunnen rijden, want de de pressies, die wel wat actiever worden, zullen voorlopig nog niet veel vat op het hogedrukgebied krijgen, dat nu met het centrum boven midden-Europa is aangeko men. De wind is wat zwakker ge worden en naar zuid-oost ge draaid, maar ook uit die hoek blijft voorlopig koude lucht met temperaturen onder het vriespunt naar onze omgeving stromen. Een verlengd silhouet en vaak een verlaagde taille De dag waarop het modehuis Christian Dior zijn collecties toont, geldt altijd als dé grote dag van de Parïjsc modeweek en gis teren was het dan 7.0 ver: Diors nieuwe ontwerper, Mare- Bohan, toonde zijn nieuwe „slanke lijn" die onder meer gekenmerkt wordt door korte rokken. Ten aanzien van die rokken zegt Bohan. dat do vrouw in de spiegel moet kij ken en vervolgens zelf haar rok- lengte bepalen. Vooral wanneer zij henen heeft die niet helemaal aan het ideaal van de mode-ont werper beantwoorden, is het hoogst belangrijk dat zij naar eigen inzicht en goede smaak de lengte van haar rokken kiest. Door zijn verlenging van het sil houet wil Bohan cle vrouw er "jeugdig doen. uilzien en zijn zon nige kleuren zijn. volgens zijn eigen toelichting, in hét bijzon der bestemd „voor vrouwen die zelfvertrouwen missen". Basis- kleuren van de Dior-collectie voor overdag zijn het Dior-mari- neblauw en Parijs grijs. Hoewel Bohan zijn modellen liet tonen door bijzonder jeugdige en uiterst slanke mannequins, ver zekert hij zijn publiek dat hij bij het ontwerpen van zijn nieuwe lijn beslist ook rekening heeft gehouden met de niet meer zo jonge, niet meer zo slanke vrouw. Hij is ervan overtuigd dat zijn ..slanke lijn" evengoed past bij de vrouw van veertig en ouder, als bij het jonge meisje. Overi gens was het kritische publick in de Dïor-salons bijzonder goed te spreken over het debuut van Bo han die als opvolger-plaatsver vanger van Yves St.-Laurent voor het eerst een collectie voor het befaamde huis Dior heeft samen gesteld. De „slanke lijn" wordt, behalve door een verlengd silhouet, ge kenmerkt door (soms) een ver laagde taille, zeer af kledende rok ken en enkele hijzouder lage de colletés. Bij velo modellen wordt de bustelijn gecamoufleerd door bloezende lijfjes die in een ver laagde taille overgaan. Voor overdag toont Bohan onder meer een mouwloze japon die Jicht bloest over een ceintuur die ter hoogte van de heupen is be vestigd en waaronder een ruime rok uitvalt. Er worden getailleer de jasjes of korte, verwisselbare jasjes bij gedragen. De slanke lijn 'wordt met name geaccen tueerd door lange, rechte japon nen. die op de heupen het lichaam nauw omsluiten; een zwart met witte japon heeft ter accentuering van de heupen een brede, zwart leren band. De lengte van de di verse japonnen varieert van juist onder de knie tot een half bedekte knie. Vrijwel alle door Bohan verwerk te 'zomerstoffen hebben bloem motieven, voor de meeste zomer jurken is chiffon gebruikt en de wijduitstaande rokken zijn beves tigd aan een verlaagde taille. Samenvattend kan men wel zeg gen, (lat men het Dior-ïdeaal van komend seizoen het dichtst bena dert door dc benen te tonen, een rechte japon te dragen, een ver laagde taille te suggereren en die verlaagde lijn nog te accentueren door een ceintuur oiu de heupen. Wie helemaal in stijl wil zijn, kan er nog een matrozenmutsje naar Frans of Amerikaans model bij dragen Dc wel meest simpele voorbeelden van couture" waren deze week te zien bij ontwerper Bob Bug- riand, die zich vooral heeft toege legd op kleding voor het jonge meisje van 1961. Zijn nieuwste lenlecrealie is de ..ovérjapon", ge maakt. van twee rechte banen stof die slechts op de schouders zijn dichtgestikt. Een soort veredelde ,.sandwichmannetjes"-dracht dus. Deze ovérjapon gebruikt Bugnand als basis voor al zijn andere crea ties. Hij maakt er bijvoorbeeld een jas van door eenvoudig het voorpand in de lengte door te knippen, en er een kraagje en mouwen aan te zetten. Een cein tuur houdt dan het hele geval bij elkaar. Op dezelfde manier maaki hij mouwloze jakkeu die aan de zijkanten van voor- en achter pand bandjes hebben, welke onder cle armen worden dichtgeknoopt. 'Een vorm van mode dus. die zelfs dc noest onhandige vrouw waar-, schijnlijk-zal kunnen namaken: Géén Franse, maar Engelse voor jaarsmode ziet men op deze foto. •John Cavanagh presenteerde in Londen zijn voorjaarscollectie, waarin onder meer dit middag- ensemble in klassiek nopdessin voorkwam. Het is gemaakt van 1 vittemet wol gemengde zijde; een grote zwarte hoed en lange zwarte hondschoenen correspón- ilcrcn in kleur met de zwarte nop jes en knojt^t*. Het Wereldgebeuren Dictator-foto in prullenbak De Londense Daily J-Icrald meld de donderdag uit Lissabon dat in Portugal een ondergronds le ger gereed staat om tegen dc rege ring Salazat* in opstand te komen. De correspondent van het Engelse blad in de Portugese hoofdstad zei met drie leden van de ondergrondse (te hebben gesproken; een jurist, een hoogleraar en oen officier. Zij zei den dat de opstand tegen de dicta toriale macht van Salazar in drie fasen zou verlopen. De eerste fase was. de overneming van de Santa Maria, het tweede deel van de geor ganiseerde opstand is het bezetten van Portugese provincies overzee on de derde fase is het aan de macht komen van generaal Delgado, de man achter de Braziliaanse scher men van de Santa Maria-muiterij. Het gaat. zo zouden de illegalen heb ben verteld, om dc macht- in de Portugese steden Lissabon en Opor to. Hebben de „opstandigen" daar de macht overgenomen, dan zullen de overige plaatsen volgen. Er staat ook, zo onthulde de Portugese k.p.- er, een leger van boeren gereed om toe te slaan. Het moet uiterst be vreemdend zijn dat iliegale groepen aan wie dan ook iets van hun plannen openbaar zouden maken. Dat is niet alleen riskant, maar in hoge mate dom. Of de man van de Daily Üerald heeft met een grappen maker, of met een grenzeloze fantast te maken gehad. "Geen aanhanger van een ondergrondse beweging kletst zichzelf en zijn groep in de moeilijkheden. Toch weet men wel dat Salazar. de premier van Portugal, niet bij ieder populair is. In West- Europa denkt men niet aan een volksleider die, toen het bestaan van ons werelddeel op het spel stond, een krachtige houding aannam. Het is algemeen bekend dat Salazar een grote .bewonderaar was van de zwarthemden-l eider Mussolini. Er stond van 'deze staatsman zelfs een foto op zijn bureau. Toen de Itali aanse dictator was gedegradeerd tot miniatuurheerser van Lombardije, gaf Salazar aan zijn kamerbediende een veelzeggend teken. De foto ver dween in de prullenbak en in de plaats daarvan kwam dc beeltenis van een kerkvorst. De bejubelde overwinningen van Duitsland kre gen geen opvallende plaats meer in de kranten (dat zou obk niet meer gaan. want men had zich „tot ge- siegt"), maar liet parool in Lissa bon was in 1943 geworden: lot elke prijs buiten de oorlog blijven en vriendschap met de geallieerden sluiten. Een politiek die hij van buurman Franco in Spanje had af gekeken. De wereld accepteerde na de nederlaag van de ooriogsdictators de staatsstelsels van Portugal en Spanje die men gewoonlijk pleegt aan te duiden met een „discrete dic- tatuui De levensstandaard In Portugal is laag. ondanks al de politieke .-ust aan de oppervlakte. Zoals In meer staten, waar de vrijheid wordt onderdrukt, kampt men met een ze kere mate van opstandigheid van de studenten. Wanneer zij het erg bont maken, verdwijnt wel eens een „rad draaier" in de gevangenis. Ook Is wel naar het buitenland uitgelekt dat enkele personen „op de vlucht waren neergeschoten', uitdrukkin gen die voor hen die de Duitse be zetting hebben meegemaakt huive ringwekkend klinken. Wie de dicta tuur niet al te lastig wordt, heeft niet te klagen. Een indiscrete vraag werd bij de laatste verkiezingen ge steld. Men verzocht toen Salazar 0111 inzage van kiezerslijsten. Maar die werden niet verstrekt. Het is deze handelwijze die Delgado deed spre ken van „vervalste verkiezingen". Kortgeleden had Salazar zijn voet verstuikt. Zuinig, op het gierige af. als hij is, overlegde hij in de ministerraad óf de dokterskosten privé of voor rekening van de staat waren. Men kwam tot de conclusie dat de val van Salazar in de vrije tijd was gebeuld. Salazar moest zelf betalen. Zelfs als de berichten van de Daily Herald misschien niet exact zijn. doet het mets aan "net feit af dat bepaalde groepen er thans op uit zijn de premier nog eens te laten val len. Zij hopen daarbij op .meer dan een verstuikte voet. En dan zal Sa lazar ook moeten betalen. Voor alles wat hij bepaalde personen zou- heb ben onthouden. Is het verwonderlijk dat men in Lissabon het hoofd breekt over de vïaag of de golven rondom de Santa Maria niet een re geringsstelsel zullen overspoelen? OLIYEIKA SALAZAlt ...Y-óHstuikte vost—

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5