PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MUITERS ONDERWEG NAAR ANGOLA Felle brand eist drie jeugdige slachtoffers Systeem kernaanwijzing werkt averechts Inval zou begin van opstand kunnen zijn „ALLES WEL AAN BOORD VAN SANTA MARIA" SPAAK TERUG IN POLITIEK VRIJGELATEN AMERIKANEN WAREN EVEN OP SCHIPHOL Nota Cals Jeugd 204e jaargang - no. 23 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: P. van de Velde en P. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofd redacteuren VV. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 66 cent per week, 7.00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Vrijdag 27 jan. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minlm. p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1,25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60. tel. 2355 4 lijnen (b.g.g. 1 of 3546); Middelburg, Markt 51, teL 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213); Oostburg, G. P. de Pauwstr. 9. tel. Temeuzen, Brouwerijstraat 2: Zierikzee. red. tel 2425. adm tel Angola, het Portugees gebied in West-Afrika, lieeft zich voor bereid op een invasie van kapitein Henrique Galvao. Dit heeft de gouverneur van het gebied meegedeeld. Hij zei, dat iedereen in Angola er verontwaardigd over is, dat de Santa Maria dit gebied als doel heeft gekozen. Rebellenleider Galvao heeft ook verklaard, dat de Santa Maria naar Angola in Portugees West-Afrika vaart. De Portugese verbannen oppositieleider, generaal Hmnberto Delgado, wilde niet zeggen waarheen de Santa Maria onderweg was. Hij ver klaarde, dat alleen hij en Galvao de bestemming wisten. Galvao gaf voorts te kennen, dat hij spoedig uit Sao Paulo zou vertrekken, maar hij wilde niet zeggen, waar zijn reis hem zou heenvoeren. Voorts zei hij, dat wat ook de afloop mag zijn van de muiterij op de Santa Maria, het feit, dat de aandacht van de wereld op de Portugese rebellen was gevallen, maakte dat de val van Salazar „onvermijdelijk" was geworden. Delgado heeft een gelukwens telegram gezonden aan Galvao. Alles wel Daniel Krauss, de commandant van 't Amerikaanse marinevliegtuig dat donderdag de Santa Maria heeft ver kend, verklaarde dat hij het eerste radarcontact met het schip maakte, toen het 70 mijl van hem verwijderd was. Hij cirkelde in een lcaartvier- kant dat hij moest afzoeken. Na het eerste contact zette hij koers naar het schip. Door een kijker kon hij de naam lezen. Met een morse- seinlamp riep hij de Santa Maria op. Toen hij een antwoordsignaalhad ontvangen, vroeg hij de golflengte van de radiozender aan boord. Hij kreeg die en stelde zijn zender erop Koning Leopold van België is don derdagochtend met zijn gemalin Li- liane, prinses De Rethy, uit Brussel op Schiphol aangekomen. Het ko ninklijk echtpaar was op doorreis naar liet Verre Oosten. De koning en zijn gemalin verhieven 1 J,a uur op de luch tliaven. Pijler stortte in; 1 dode geborgen Donderdagmorgen heeft zich in de ondergrondse werken van de mijn „Willem Sofie", in een pijler in de laag vGrauwweck", een instorting voorgedaan over een lengte van on geveer zeven meter, tengevolge waarvan drie personen door vallend gesteente werden bedolven. Onmiddellijk werden reddingspogin gen ondernomen. In de loop van de morgen werd de 20-jarige ongehuw de hulphouwer J. W. M. Hursel uit Bocholtz levenloos aangetroffen. Het slachtoffer moet vrijwel op slag zijn dood geweest. De 18-jarige postsle- per L. J. J. Wouters uit Kerkrade- Spekholzerheide werd ter observatie in de ongevallenafdeling van de mij nen in het ziekenhuis te Heerlen op genomen. Pogingen om de 20-jarige ongehuwde hulphouwer H. J. Schro der uit Kerkrade-Spekholzerheide te bergen, worden voortgezet. Vliegtuig verloor wiel in de lucht Een caravelle-straalvlicgtuig van Finnair, is nog maar net aan een ramp ontkomen, toen het landde op het vliegveld Kastrup bij Kopenha gen. De gezagvoerder wist niet. dat hij een wiel kwijt was. Toen het vlieg tuig de landingsbaan raakte, ging alles nog.goed. Dit type vliegtuig heef te dubbele wielen. Na even ge taxied te hebben, brak echter het overgebleven wiel van het manke lan- dingsstel ook af en in een hevige ■•egen van vonken kwam het toestel ,ot stilstand. Do passagiers konden na een hort ogenblik wachten in een ander toe stel van de maatschappij verder rei zen. „Is alles wel aan boord"? vroeg Krauss. „Alles wel aan boord van de Santa Maria", was het antwoord. Het werd uitgesproken in vrij goed Engels. Op de achtergrond hoorde Krauss een. andere stem in gebroken Engels. Krauss zei opdracht te hebben te vragen of de Santa Maria wilde te rugkeren. „Ik ga niet terug", was het ant woord. „Mijn bemanning is geen be manning van zeerovers". Krauss zei te geloven dat de man die toen sprak Galvao zelf was. Op de vraag of Galvao wilde confe reren, zei deze „ja. Overal wilde hij met Amerikaanse functionarissen spreken, behalve in Spanje of Portu gal." Krauss zei de indruk te hebben dp.t Galvao de 600 passagiers van wie er ongeveer 50 Wuivend op het ach terdek stonden zo spoedig moge lijk aan land wilde brengen. Krauss had met zijn vliegtuig ge durende twee en een half uur om de Santa Maria gecirkeld. Hij had geen wapens kunnen waarnemen, zei hij. De Portugese rebellenleider Henri que Galvao heeft donderdagmorgen een radioboodschap gezonden naar het New Yorkse bureau van United Press International. De tekst luidde: Mr. Stikker naar N.A.T.O.? De secretaris-generaal van de N.A.T.O., Paul Henri Spaak, zal ver moedelijk binnenkort aftreden. Als op volger is de Noorse minister Hal- vard Lange genoemd. Andere namen, die men in kringen van de N.A.T.O. noemt, zijn die van mr. D. U. Stik ker, de Nederlandse permanente af gevaardigde bij de N.A.T.O., en Lester Pearson, voormalig Canadees minister. Uit Brussel zijn berichten gekomen als zou koning Boudewijn overwegen Spaak opdracht te geven een coa litieregering te vormen, die de weg moet effenen naar een algehele op lossing voor de gecompliceerde pro blemen van het ogenblik. Film over „Santa Maria" De Westduitse filmmaatschap- pij N.F. wil een film maken over de gebeurtenissen aan M boord van de „Santa Maria". Tegen het eind van dit jaar of begin volgend jaar zullen de s eerste opnamen worden ge- M maakt. N.F. heeft hiertoe H reeds contact opgenomen met een Spaanse onderneming en de titel „Santa Maria" wette- H lijk beschermd. llllllllllllllllllllllllliillllllillllllililllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllll Bevrijde bodem „Wij zijn van plan om op dezelf de oproerige wijze onze strijd voor de bevrijding van ons vader land van het juk van de dictator Salazar voort te zetten. Wij vra gen erkenning van onze revolu- tonaire politieke positie en facili teiten om onze passagiers in een neutrale haven aan land te bren gen. Passagiers en bemanning be vinden zich in een goede gezond heid en het moreel is hoog. Zij begrijpen onze strijdlust (status van oorlogvoerende). De passa giers staan op goede voet met de strijders onder mijn bevel. Wij zullen ons niet overgeven, noch zullen wij stoppen voor een even tueel schip, dat ons wil aanval len. Anderen dragen de verant woording voor een aanval op dit schip, dat wij als bet eerste be vrijde stukje vaderlandse bodem beschouwen". Deze boodschap was de laatste, die men van de Santa Maria heeft ont vangen, sedert de rebellen dinsdag na een korte actie een aantal bood schappen van passagiers hadden uit- De komst van de Santa Maria zon ïu Angola het begin van een opstand tegen de regering van Salazar kun nen betekenen. Bij de presidentsver kiezingen van 1958 heeft generaal Delgado in Angola zeer veel aanhan gers gehad. Het is in dit gebied on rustig geweest, totdat de uitslagen van de verkiezingen uit Lissabon kwamen en Delgado verslagen bleek. De Sowjet-ünie heeft de twee vliege niers Freeman B. Olmstead en John R. McKone van het Amerikaanse RB-J,7 vliegtuig, dat in juli boven de Barentszee werd neergeschoten vrijgelaten. Foto: geen wonder, dat mevr. Olm stead (links) en mevr. McKone over gelukkig zijn. MOSKOU-AMSTERDAM-AMERIKA Kroesjtsjew zelf begon over repatriëring In een snijdend koude wind, die waarschijnlijk weinig onderdeed voor de temperatuur in Moskou, zijn don derdagmorgen drie uur op een uit hoek van het vrijwel uitgestorven en donkere platform van Schiphol twee Amerikaanse vliegeniers, die door de Sovjet-Russische regering uit hun gevangenschap ontslagen zijn, haas tig overgestapt van het lijntoestel der K.L.M. uit Moskou in een gerced- hinde Constellation van de Ameri kaanse luchtmacht. RAMP BIJ LEEUWARDEN Vader trachtte vergeefs zijn kinderen te redden Een felle, uitslaande brand in een dubbele woning in Barrahuis, onder de rook van Leeuwarden, heeft in de nacht van woensdag op donderdag het leven gekost aan drie kinderen van het gezin Wiersma. De brand brak omstreeks drie uur uit en was pas om zeven uur bedwongen. Het vuur werd ODtdekt door een boe renarbeider toen het huis in lichter laaie stond. Op hun beurt alarmeer den buren de Leeuwarder brandweer. Hoewel deze spoedig ter plaatse was, stond men bijna machteloos tegen de enorme vuurzee, die de woning van de Wiersma's verwoestte. Drie kinderen, die in hun slaap wer den verrast, konden niet meer wor den gered. Het waren de vierjarige Elly, de twaalfjarige Jan en de vijf jarige Sieneke. De heer Wiersma liep verwondingen op, toen hij, ge holpen door buren, trachtte de drie op een afzonderlijk zoldergedeelte slapende kinderen via een dakvenster te bereiken. Vierkinderen uit het gezin konden uit de vuurpoel worden bevrijd. Over de oorzaak van deze zeer ern stige brand tast men nog in het duis ter. De woning brandde geheel uit. Een naast gelegen woning werd aan vankelijk ook door het vuur bedreigd maar kon toch behouden blijven. Het gezin Wiersma woonde nog maar kort in de rampzalige woning. De Amerikaanse ambassadeur Lle wellyn Thompson heeft op een pers conferentie in Moskou verteld, dat de twee vrijgelaten Amerikaanse pi loten er gezond uitzagen, geestelijk en lichamelijk, toen zij woensdagoch tend om tien uur op de Amerikaanse ambassade arriveerden. De vliegers, capt. Freeman Bruce Olmstead en capt. John R. Mckone, waren door de Russen gevangen ge houden sedert hun verkenningsbom menwerper op 1 juli 1960 was neer geschoten. Thompson zei, dat de kwestie van hun vrijlating het eerst ter spra ke was gekomen tijdens een on derhoud dat hij verleden week met premier Kroesjtsjew had. Het was Kroesjtsjew, die deze kwestie aansneed. Dinsdag belde Thompson het mini sterie van buitenlandse zaken in Moskou op en hij vernam toen van plaatsvervangend minister van bui tenlandse zaken Koeznetsow dat de vliegers onmiddellijk zouden worden vrijgelaten. Thompson zei, dat hij er in zijn ge sprek met Kroesjtsjew op had gewe zen dat het wenselijk zou zijn dat de vliegers werden vrijgelaten nog voor president Kennedy zijn eerste persconferentie hield. Engels koningspaar zag kleurrijke feeststoet Koningin Elisabeth heeft gisteren, de „dag van de republiek" voor India, die jaarlijks wordt gevierd, in New Delhi een gecombineerde militaire parade en folkloristische optocht gadegeslagen. Twee'uur lang zagen de koningin en prins Philip, in gezelschap van pre sident Prasad van India, een kleur rijke stoet voorbijtrekken -ter leng te van ongeveer 16 km, waarin alle vijftien staten van India vertegen woordigd waren. IR. HORSTMANN VOOR K. v. K. Z.-VLAANDEREN Goede samenwerking met Belgisch Vlaanderen bepleit De voorzitter van .de Zeeuws- Vlaamse Kamer van Koophan del en Fabrieken, ir. C. A. L. Horstmann, heeft in zijn don derdagmorgen te Temeuzen uit gesproken jaarrede het gevaar niet denkbeeldig genoemd, dat industrieën buiten de keru Temeuzen bij voorgenomen uitbreiding overwegen de pro vincie te verlaten, om elders te profiteren van faciliteiten. Naar zijn mening werkt bet systeem van de kernaaiiwijzing blijk baar averechts. Hij stelde de vraag of bet provinciaal be stuur van Zeeland in staat is om met klem van argumenten in Den Haag, op dit gebied toch nog iets gedaan te krijgen. De heer Horstmann is van oordeel, dat Gent voorlopig wel het meest zal profiteren van de verbreding van het kanaal Gent-Terneuzen. Het wordt tijd dat men in Temeuzen naast het bestuderen van de juridische en ad ministratieve kwesties, ook eens be gint met een technische en economi sche studie, zo vervolgde ir. Horst mann. Men moet zich gaan afvragen welke de rol van de haven van Ter- neuzen gaat worden in de gewijzig de situatie. Is er belang om grote schepen in Temeuzen over-te-slaan in lichters voor Gent. Antwerpen en verder? Wat kost een petroleumlei- ding van af de Terneuzense Oester put naar Antwerpen en welke hoe veelheid gebruikt de Antwerpse pe troleumindustrie? Wat is de beteke nis van de thans bereikte gelijkheid van spoorwegtarieven? Is dit een Pyrrhus-overwinning. die geen fei telijk voordeel brengt, aldus de vra gen, die volgens de heer Horstmann een studie waard zijn. Na een com mercieel antwoord hierop, moet aan dacht worden besteed aan de techni sche havenproblemen, aldus de ka mervoorzitter. Met de veer-abonnementen is wel enigszins recht gedaan aan de bij zondere positie van Zeeuwsch-Vlaan- deren en zijn bewoners, zo vervolgde de heer Horstmann, al hebben min der Zeeuws-Vlamingen van deze ge legenheid gebruik gemaakt dan ge raamd was. Het is voor hem onver klaarbaar. dat het tarief voor vracht vervoer niet kan worden verlaagd. Zeker nu gebleken is dat tal van vrachtauto's de langere omweg via Antwei-pen nemen. Heeft het provinciaal bestuur de ta riefsverlaging voor vrachtvervoer met klem van argumenten naar vo ren gebracht, zoals werd beloofd? Ik mag daaraan niet twijfelen, maar ik kan me moeilijk voorstellen dat „Den Haag" in haar beleid verder zou gaan dan de vraag welk bedrag er vóór en na de tariefsverlaging moet worden bijgelegd, aldus ir. Horst mann. Hij kon zich verder niet voor stellen, dat de regering en zeker niet een liberale minister zich gaat be moeien met de tarieven voor ieder vervoer afzonderlijk. Het geluid dat minister Korthals heeft laten horen over de vaste ver binding over de Westerschelde, noemde de heer Horstmann zeer pes simistisch. Als er van die zijde niet over dit onderwerp kan worden ge studeerd, zal de provincie of wijzelf dit moeten doen, omdat de tijd niet stil staat. HOOGOVENS In Zelzaete verrijzen misschien hoogovens, aldus ir. Horstmann. Maar waarom daar, zo vervolgde hij. Langs de Westerschelde, dus dichter bij zee, is een veel betere plaats. Zijn wij klaar om een der gelijke zware industrie alle gege vens te verstrekken, die zij zal vragen Andere onderwerpen, die in de heer Horstmanns rede werden aangestipt, waren de accommodatie op het veer Perkpolder-Kruiningen, de afvalwa terleiding in de kanaalzone (waarom een leiding onder het nieuwe kanaal Dat gaat miljoenen méér kosten!), de ontvolking van het platteland. (We kunnen toch niet in ieder dorp een fabriek bouwen!) en de uitgaan de pendel. Van grote betekenis voor ons, zo be sloot Jr. Horstmann zijn jaarrede, blijft nog steeds een goede samen werking met Belgisch Vlaanderen in het belang van een gezamenlijke ont wikkeling voor alle Vlaanderens, de kennis en studie van wat er in de toekomst met de Westerschelde gaat gebeuren, begrip bij de provinciale- Minister Cals heeft woensdag j.l. aan de Tweede Kamer een nota aangeboden over de „Uitbrei ding wetenschappelijk onderwijs". In die nota wordt een ganse reeks voor stellen gedaan voor het scheppen van meer studievormen aan bestaande universiteiten en hogescholen en voorts wil de minister op korte ter mijn een nieuwe technische hoge school bij Enschede stichten en op wat langere termijn een zelfde school te Amsterdam. Aanvaardt het parlement deze nota, dan moeten zo snel mogelijk wets ontwerpen ingediend worden en be langrijke bedragen moeten gevoteerd worden om de uitbreiding van het wetenschappelijk onderwijs in Ne derland te verwerkelijken. Aan het samen stellen van deze nota is een o'nder- zoek van twee commissies voor die iïxwiliju blijkbaar niet helemaal het verlos sende woord gesproken hebben, want uiteindelijk is de minister in zijn no ta nogal afgeweken van de commis soriale rapporten. De minister komt dus met een stuk eigen beleid. Daarmee wil dan niet gezegd zijn, dat de nota voor ieder het ver lossende woord wel zou spre ken. Het was bij voorbaat uitgeslo ten, dat de minister ieder zou kun nen bevredigen en aan elke streek, stad of provincie zou kunnen ge ven wat werd gevraagd. Maar bij lezing van de nota moet toch wel ge constateerd worden, dat de minister in een bondig en helder betoog zijn keuze uit de geboden mogelijkheden bijzonder goed verdedigt. Het zou jammer zijn, wanneer straks bij de parlementaire behandeling van deze nota de debatten zich zouden toespitsen op bijkomstige vragen of op kleinigheden. En dan willen we als bijkomstig noemen de vraag of nu Deventer dan wel Enschede de ze tel moet worden van een nieuwe technische hogeschool en of er ergens in den lande plaats zou zijn voor een soort atheneum. Het gaat hier om het vaststellen van een breed opgezet beleid, dat aan Nederland de grote aantallen universitair gevormden moet geven, die in de toekomst no dig zullen zijn. Op dit ogenblik slaat Nederland ver geleken bij zijn buurlanden geen slecht figuur wat het aantal univer sitair gevormden betreft, maar er zijn landen, die Nederland reeds ver vooruit zijn. Het is een levensnood zaak voor het Nederlandse volk om In deze „wetenschappelijke" wedloop niet achter te geraken. De Neder landse belastingbetaler zal aan die wedloop honderden miljoenen gul dens ten koste moeten leggen. De nota van minister Cals geeft een uitgebalanceerd schema voor het deelnemen aan de bovengenoemde wedloop en daarnaast krijgt men de indruk, dat de minister streeft naar een rationele besteding van de gel den, die de belastingbetaler moet op brengen. Het „geven en nemen", dat de minis ter hier en daar heeft toegepast zal men dan maar op de koop toe moeten nemen. Hoofdzaak is, dat de nota spoedig in het parlement wordt behandeld en dat daarna de uitvoeringsmaatrege len ook met grote spoed worden ge nomen. Er is haast bij deze zaak, want elk verloren jaar betekent achterstand op het buitenland! Een aantal Zeeuwse scholieren is vorige week begonnen met een actie „Zakgeld voor Kongo". Het is opvallend hoe de activiteiten van deze jongelui zijn aangeslagen bij de Zeeuwse scholieren. Opvallend is ook de geestdrift, waarmee het actie comité aan het werk is. De leden zijn dag in dag uit in touw en zij hebben zo langzamerhand het uiterlijk van overwerkte zakenlieden. Zij willen niet geprezen worden. Wij zullen dat ook niet doen. Maar wel hun activiteit signaleren, opdat men wete, dat de jeugd toch werkelijk nog in een goede zaak kan geloven. En bereid is er voor te werken. Staatsgreep San Salvador tegen communisme Radio San Salvador heeft woensdag avond bekendgemaakt, dat de mili taire junta, die een» geslaagde staats greep heeft uitgevoerd de staat van beleg heeft afgekondigd en een avondklok heeft ingesteld. Volgens de radioberichtgeving zou den verschillende communistische leiders zijn gearresteerd. Dit is de derde nieuwe regering voor El Salvador in drie maanden" tijds. In de junta zouden zitting hebben de kolonels Portillo, Navarete en Moli na. Zij zouden tot een staatsgreep heb ben besloten omdat er een commu nistische beweging in El Salvador bestond welke zij de kop wilden in drukken. en rijksoverheid voor de Zeeuws- Vlaamse problemen en tenslotte be vordering van de bekendheid met deze streek, dus „publicity". Wan neer de verschillende delen van Zeeuwsch-Vlaanderen zich dan nog slechts alleen Zeeuws-Vlaming wil len voelen, dan zal het misschien wel gaan, aldus ir. Horstmann.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1