ZE LA ND IC A De dood op het verkiezingspad PILOOT STORM ontvoerd in de stratosfeer VENNOOTSCHAPSBELASTING '60 HOUDT DISCRIMINATIE IN DONDERDAG 26 JANUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT K astélen spreken tot onze verbeelding. Zij zijn de stenen getuigenissen van de strijd om het behoud van zelfstandigheid en vrijheid, maar ook middelpunten van cultureel leven. Zij herinneren aan strijd in harnas met handboog en stormkat, aan het edele spel van jacht en toer nooien. Evenzeer aan de zang van minstréien, van de élegantie van hoepelrok en pruik, aan menuet en wals, aan mazurka en quadrille?'. Aldus de flap van het bijzonder aardig uitgevoerd werkje van de Nederlandse Kastelenstichting over „De verdwenen kastelen van Schouwen-Duiveland". Schrijver is de heer P. van Beve- ren, die bijzondere verdiensten voor de geschiedenis van dit eiland heeft. Bij de eerste oppervlakkige kennismaking zou men zeggen dat de titel van het boekje niet klopt, want de kastelen Haamstede en Moermond bijv. bestaan immers nog. Wanneer we de geschiedenis van het slot Moermond lezen, merken we dat reeds twee burchten van deze naam zijn verdwenen. In 1297 was het eerste slot Moer mond verwoest. Het beeld dat we ons van Moermond II kunnen ma ken, blijft tamelijk gebrekkig. „Het heeft er de schijn van, dat het oudste deel van liet tegenwoordige Moermond heeft behoord tot het tweede slot". Er is een plattegrond bijgevoegd van de opgegraven funderingen en hun ligging ten opzichte van het bestaande kasteel. Over de bestemming van het Icasteel, hebben we in deze krant vol doende kunnen lezen. Ook het kasteel Haamstede is eenmaal in vlammen opgegaan. In 1525 wilde de eigenaar, Lodewijk van Brugge, de overwinning van Karei V op de Franse koning luisterrijk vieren. „Zijn slot zou baden in een zee van licht. Teertonnen werden in rijke mate opge steld op het plein en de open ruimten langs de ommuring". Een klein ongeluk was voldoende om van het slot een vuurzee te maken. Het terugvinden van verschillende fundamenten berust op toeval ligheden. Bij sterke oostenwinden ontstaat een zeer lage eb- stand. Op 8 januari 1954 kwam in een dergelijke situatie aan de zuidkant van Schouwen tussen Kisters en Lockersnolle, het met selwerk voor de dag van een machtig stenen huis: het slot Wel- damme. Een ander voorbeeld: „In 1954 raasden over een oud graf veld in het land van „de vier ambachte" de bulldozers ln dienst van de ruil- en herverkavelingswerken op Schouwen om het terrein te egaliseren". Men ontdekte menselijke skeletten die tot verwonde ring der oudheidkundigen begraven waren met het gelaat naar het westen, in omgekeerde richting dus als tot hiertoe gewoonte was geweest in het gehele land. Bij het terrein in de omgeving van Dui- vendijke stootte men op zeer zwaar muurwerk, dat vermoedens op wekte aan een overblijfsel van een slot. De rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek zou hier uitkomst kunnen brengen. Als omslag voor het boekje is de bekende Hattinga-kaart gerepro duceerd waarop in rood de achttien besproken kastelen zijn aange geven. Tenslotte willen wij nog wijzen op een andere uitgave die „Neder landse kastelen en landhuizen" behandelt. Schijver is F. W. van Gulick, die opstellen over dit onderwerp in „Cobouw" heeft gebun deld. Van Zeeland worden Moermond, Zandenburg bij Veere en Ter Hooge behandeld. KERKNIEUWS HERV. KERK Beroepen te Baarn J. B. Oskamp te Nijmegen; benoemd tot hulpprediker te Dedemvaart J. H. Annema, 'voor heen hulpprediker te Eestrum; be noemd tot hulpprediker te Hoofdplaat H. J. Begeer, voorheen cathageet aldaar. GEREF. KERKEN Tweetal te Heemstede (vacature dr. P. J. Richel) H. G. Meijnen te Utrecht-West en J. Wilschut te Zeist; tweetal te IJmuiden (vacature J. van Leeuwen) W. Kats te Tiel en Z. C. Versluijs te Schoonhoven-Willige- Langerak; beroepen te St. Jacobi Parochie U. L de Jong, kandidaat te Nootdorp. Aangenomen naar Middelburg R. Wiskerke te Heemse. CHR. GEREF. KERKEN Beroepen te Zeist I. de Bruyne te Rotterdam-C.; bedankt .voor Rotter dam-Kralingen W. M. Nieuwenhuijze te Amsterdam-W. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Beroepen te Zeist dr. H. B. Kossen te Berlikum. GEREF. GEMEENTE Bedankt voor Zoetermeer A. F. Hon- koop te Goes. Advertentie ZOUTLOOS DIEET? vraagt/uw winkelier zout-arme pindakaas van Z7lc TTlifflan (Advertentie) NATIONALE COÖPERATIEVE RAAD: Voor boeren kwestie van nemen en geven In een brochure over de fiscale po sitie van de coöperatie in het wets ontwerp vennootschapsbelasting 1960 vestigt de Nationale Coöperatieve Raad er de aandacht op, dat dit wetsontwerp de voordelige prijsver schillen, die de leden leveranciers dan wel de leden-afnemers genieten, mede als winst van de coöperatie wil gaan belasten. Dit brengt volgens de raad mee dat de prijspolitiek van een coöperatie fiscaal wel wordt geaccepteerd in dien de prijzen ongunstig voor de le denleveranciers of leden-afnemers uitvallen, maar niet als zij gunstig uitvallen. Immers alleen in het laat ste geval corrigeert de fiscus de winst. Enerzijds erkent de fiscus dus dat een coöperatie, die haar prij zen aanpast aan de slechte gang van zaken, géén verlies lijdt; anderzijds decreteert hij echter dat een coöpe ratie, die haar prijzen aanpast aan goede gang van zaken, winst maakt. Kortom het wetsontwerp ho noreert het coöperatieve prijzen-sys- teem alleen dan als het voor de fis cus voordelig uitkomt. Volgens het wetsontwerp wordt de fiscus dus gemachtigd om de in het coöperatie ve verkeer tot stand gekomen prij zen aan te tasten. De Nationale Coöperatieve Raad acht het merk waardig, dat de bewindslieden van het ministerie van financiën, die be weren dat deze mogelijkheid ook voor de naamloze vennootschap aan wezig is, het alleen t.a.v. de coöpe ratie nodig achten deze prijscorrec- tiemogelijkheid met zoveel woorden in de wet te verankeren. Blijkbaar zijn de ontwerpers niet zo gerust op de gelijksoortigheid van beide geval len. Het ontwerp gaat echter bij de coöperatie veel verder en introdu ceert daarom de mogelijkheid tot prijscorrectie ook in geval er geen_ sprake is van een vermomde ka pitaalsvergoeding. Het is volgens de raad duidelijk, dat de desbe treffende bepaling een scherpe discriminatie ten nadele van de coöperatie inhoudt. Wanneer het wetsontwerp ongewij zigd wordt aanvaard zal de coöpera tie, in tegenstelling tot alle andere ondernemingen, in naar prijspolitiek fiscaal worden getroffen. In feite richt het wetsontwerp zich naar het oordeel van de Nationale Coöpe ratieve Raad tegen de prijscorri- gerende functie van de coöperatie en daarmede tegen haar wezen. Het resultaat van deze fiscale in greep in het prijssysteem van de coöperatie zal zijn, dat de boeren la gere prijzen voor hun produkten ontvangen, respectievelijk hogere prijzen voor hun benodigheden beta len. Dientengevolge zal de overheid hetgeen zij met de ene hand neemt, met de andere hand in verband met haar landbouwpolitiek moeten terug geven. De nadelige werking van de voorge stelde belastingheffing van overkoe pelende coöperaties zal bijvoorbeeld kunnen worden ontgaan door een fusie van de centrale coöperatie en de daarbij aangesloten plaatselijke coöperaties en door slechts te wer ken met filialen of depots van de centrale organisatie. Ook zullen vele coöperaties zich voor de vraag ge steld zien of zij de rechtsvorm van coöperatieve verenigingen moeten omzetten in die van een N.V. Een en ander betekent, volgens de Nationale Coöperatieve Raad, dat de ontwor pen regeling, anders dan de bewinds lieden menen, niet neutraal is. Op een spoorwegovergang van het stadje Wadowice in het gebied van Kato wice in Opper-Silezië is een bus met mijnwerkers, die op weg waren naar hun werk, door een passagierstrein gegrepen. Vier personen werden gedood en elf Amsterdamse wisselmarkt Contante prijzen. Amsterdam, 25-1. Londen 10.58%- '^.10.59%;. New York 3.77%-3.77 1 Montreal 3.80ft-3.80ft; Brussel 7.57'/«-7.58%Parijs 76.98-77.03: Stockholm 73.02-73.07: Frankfort 90.4515,-90.50%; Milaan 60.72%- 60.77%: Zilrich 87.56%-S7.61%: Os lo 52:83%-52.88%: Kopenhagen 54.69%-54.74%; Lissabon 13.19- 13.20%; Wenen 14.49-14.50. AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Stemming aan zwakke kant BEURSOVERZICHT. De stemming voor de hoofdfondsen was woensdagmiddag aan de zwakke kant. Dit viel hoofdzakelijk toe te schrijven aan gebrek aan kooporders. Het geringe aan bod in de hoeken van de internationale waarden was reeds voldoende om lagere koersen te doen registreren. De verliezen bleven binnen nauwe grenzen. In Wall Street vonden dinsdag geen spectaculaire gebeurtenissen van enige betekenis plaats. Men wacht er kennelijk op nieuwe stimulansen. Op de New Yorkse beurs veranderden de Nederlandse hoofdfond sen slechts weinig. De min of meer te leurstellende slotkoersen uit Wall Street vormden zeker geen stimulans voor de Europese beurzen. Het laat zich dan ook gemakkelijk verklaren, dat er woensdag op genoemde beurzen niet veel viel te beleven. Het Damrak bleef voor alle in ternationals beneden het vorige slotm- veau. Aku's verloren op 507 circa 5 pun ten. Philips herstelde zich tot 1138% na 1135, doch moest op deze prijs toch nog een verlies van circa 7 punten incasseren. Unilevers duikelden 9 punten op 855 en Hoogovens min 3 bij een notering op 854. Kon. Olies sloten de rij van de hoofd- fondsen met een verlies van f 1.50 op 136,70. De olie-aandelen noteerden bene den pariteit New York. De scheepvaartwaarden trokken zich van de zwakke tendentie voor de internatio nals "niets aan en gingen hun eigen weg Deze groep van aandelen lag vast in de markt. Het buitenland had voor flinke vraag gezorgd terwijl daarnaast ook koop orders van lokale zijde aanwezig waren. De beroepshandèl waagde een kans. Vooral aandelen Kon. Boot profiteerden van genoemde belangstelling. Bij toene mende handel stegen deze aandelen van 209% tot 215, tegen een vorige slotkoers van 208%. De beurö acht de mogelijkheid niet uitgesloten dat de maatschappij over 1960 een hoger dividend zal voorstellen dan over 1959 toen 9 pet werd uitgekeerd. De overige scheepvaartwaarden boekten koerswinsten van 2 tot 4 punten. Van de leidende cultures trokken Amsterdam Rubbers woensdag een ruime belangstel ling. Hierdoor steeg de koers van 125% tot 127%, bij een vorige slotkoers van 124%. De staatsfondsen doorelkaar eerder iets gemakkelijker. In de lokale afdelingen werden aandelen Scholten Foxhol lager op 1085 (1099) ge adviseerd. Deze koersreactie was volgens de beurs gezond aangezien dit fonds de laatste dagen flinke koerswinsten te zien heeft gegeven. Aandelen Vettewinkel werden op 345, tegen dinsdag 330 bieden, geadviseerd. Voor deze aandelen bestaat de laatste tijd een goede belangstelling. Aandelen Bols kregen een advieskoers op 603 (599). Claims Wernlnk Beton ver lieten de beurs op circa f 190,, overeen komende met 157 voor een nieuw aandeel. De laatste verhandeldag van obligatie claims Mulder's Rollend Materiaal bracht een adviesprijs op circa f 80 neerkomende 1696. Ver weg, bijna aan de rand van zijn gezichtsveld daar onderwater, kon piloot Storm de haal ontdekken, die zich omkeerde voor een nieuwe aanval. Het was een formidabel exemplaar, het slanke torpedo-vormige lichaam vloeide over in een soort zwarte cirkel, die steeds groter werd, hetgeen betekende dat de roofvis recht op hem afkwam. In stinctief trok Arend zijn le dematen samen. Met het ge weer ln de aanslag wachtte hij af. „Nu kon hij reeds de witte glinstering van kaken en keel onderscheiden, de kleine wrede ogen, en zelfs de kieuwspleten opzij van de kop. Het speergeweer leek opeens niet groter dan een onnozel stokje in zijn hand, het projectiel niet meer dan een broze Prolongatie 3% pet. Nederland 1959 (4%) ïoi A 101 ft Nederland 1951 (3%) 97'/,b 97% Nederland 1948 (3%) 90{i 90ft Nederland 1955 (3%) 90tf Nederland 1947 (3%) 3 94 ft 94ft Nederland 1937 3 91% 91% Dollarlening 1947 3 88% 89 Investeringscert. 3 99% 99ftgb Nederland 1962-64 3 99f«gb 99% Ned. Indië 1937 3 98% 98% 6% Woningb.lenlng 1957 109% 109% Grootboek 1946 3 Nat. Handelsbank 237 Ned. Handelmij- 317% 321 Alg. Kunstzijde Unie 911gb 506gb Berghs' en Jurgens 287 238 Calvé-Delft 835 836 Hoogovens n.r. 857 855 Ned. Kabelfabriek 666gb 665%gb Philips 1144 %gb 1136gb Unilever 874 855 Wilton-Feijenoord 239gb 242gb Billiton 525gb 528 Kon. Petroleum Mij. 138.30 137.10 Amsterdam Rubber 124% 127gb Holland Amerika Lijn 154% 157% Kon. Paketvaart 151 153% Rotterdamse Lloyd 170% 171 Scheepvaart Unie 167 169% Stv. Mij. Nederland 182 183 •K.N.S.M. 208% 213 Ver. H.V.A. Mij N.V. 142gb 140%gb Deli Mij. 179 179,50 Bank voor Ned. Gem. 4% 99% Bank v. Ned. Gem. 5-'58 104% 104% Van Berkels Patent 370 373gb Albert Heijn 415b 420b Bronswerk e 170 171 Centrale Suiker 470 470 Kon. Mij. De Schelde N.B. 400 400 Intern. Nickel 62ft 61% American Motors 19 ft 18'/. Anaconda 48% 48 Baltimore en Ohio 38 38 Bethlehem Steel 43)& 43% General Motors 42% 41% Kennecott 80% 80% New York Central 13% 13%- 59 ft Republic Steel 59% Shell Oil Comp. 84% 85 t Tide Water 23/s 2SrT U.S Steel 81% 79% Nat. Can. Corp. 9tt 9% PREMIELENINGEN Amsterdam 1951 84% 84% Breda 1954 83 Eindhoven 1954 82 82% Enschede 1954 Den Haag 1952 I 92b 92% Den Haag 1952 11 91b 92 Rotterdam 1952 I 90% 88% Rotterdam 1952 H 99% Rotterdam 1957 100% Utrecht 1952 90% 90% Amsterdam 1956 I 84 83% Amsterdam 1956 II 93 93% Amsterdam 1956 Hl 93 93 Amsterdam '33 (C&A) Dordrecht 1956 83% 83% Alkmaar 1956 851 Zuid-Holland 1957 96% 96% BEURSINDI CES 2 3-1 24-1 25-1 Internat. conceriiB 595.67 595.96 589.98 Industrie 349,58 352.32 352.86 Scheepvaart 18 ,87 189.09 192.15 Banken 225.53 226.83 228.79 Handel enz. 137.36 157.87 157.72 stopnaald, toen hij die gigant van de diepzee zo doelbewust op zich af zag stuiven. Toch geraakte hij niet in paniek Het doodsgevaar scheen iedere, spier en zenuw in zijn lichaam wakker te roepen en met koele zelfbeheersing wachtte hij de aanval af 417.47 418.45 416.15 0 In de afgelopen vijftien jaar zijn in De nemarken 96 kranten opgeheven. Thans verschijnen er 179 bladen voor een bevol king van vier miljoen zielen. Omstreeks het midden van 1964 zal de grootste onderzeese telefoonkabel tussen Australië, Nieuw Zeeland en Ca nada gereed zijn. Het materiaal, 8700 mijl kabel en 335 versterkers, ter waar de van 18 miljoen pond sterling (ca 180 miljoen gld) is besteld in Engeland. Edmund Crispin 29 HOOFDSTUK XIII. Sanford Hall, gezien in het stralende ochtendlicht van de verrukkelijke na zomer, was eerder discreet dan ar rogant, eerder bescheiden dan impo nerend en dit ondanks zijn afme tingen. Toen Fen het, om elf uur in de morgen naderde, zag hij het als een elegant stuk speelgoed op de heu vel liggen, zijn ramen tactvol ver deeld. en onopvallend, zijn deuren so lide en waardig, zijn schoorstenen li- neaal recht afstekend tegen de porse leinen hemel. Het vertelde voor hen, die in staat waren om dergelij ke stille boodschappen op te vangen van de lang vervlogen dagen waarin het was gebouwd, toen Anne op de troon zat en Marlborough ten strijde trok; en het idee om het vol te stoppen met geestelijk gestoorden was van een botheid en een stomp zinnigheid, die zelfs bij een ambte naar zeldzaam warenMaar bij nader inzien was het toch niet hele maal zo: het was niet onwaarschijn lijk dat de architect zijn mooie huis liever bewoond zag door onbereken bare mensen dan. door ijverige, pe dante rijksambtenaren. De subsidie die werd verleend voor het onderhoud van de tuinen, moest wel zeer laag zijn, want klaarblijke lijk was het net voldoende om de grasvelden en de paden te verzorgen. En Fen zag geen prikkeldraad, mu ren of schuttingen om dc patiënten de vlucht te beletten. Van de patiën ten zelf was trouwens ook geen spoor te bekennen, alleen zag hij in de ver te een man in een witte jas die een roerloze gestalte in een rolstoel voortduwde. Het leek wel alsof ieder een sliep en de stilte werd eerder geaccentueerd dan verbroken door het dunne geluid van een grammo foon, die ergens in het gebouw speel de. Fen kwam bij de voordeur, die open stond en liep naar binnen. Een por tier, die een uniform droeg waaraan zowel de- jas als de pet ontbrak, lag lui achterover geleund in een stoel in de hal. Toen Fen binnen kwam keek hij op van de sportkrant waarin hij verdiept was en vroeg verveeld wat er van zijn dienst was. „Ik heb eèn afspraak met dr. Boy senberry" zei Fen. De portier was zichtbaar opgelucht dat hem geen ernstiger probleem werd voorgelegd. „Loop maar recht door", zei hii vriendelijk, „de eerste ganglinks, de tweede deur rechts". Daarna verdiepte hij zich weer in zijn krant. „Willy Wilkie" mompelde hij, „Filo- mena, Fiddle-de-dee, tien tegen een". Fen volgde zijn instructies en kwam bij een deur met een bronzen naam plaatje waarop stond A. C. Boysen berry, M.A., M.D., F.R.C.S. (acade mische titels). Het geluid van de grammofoon kwam uit die kamer, ,,I think that I shall never see", zong de grammofoon. „A poem lovely as a tree". Fen klopte. Hij hoorde niets. Hij klopte weer. Hij hoorde weer niets. Toen begon het hem te vervelen: hij maakte de deur open en ging naar binnen. De kamer was ontzagwekkend groot, zo groot, dat hij vroeger beslist- de balzaal moest zijn geweest. En zijn uitgestrektheid werd nog geaccentu eerd door het feit, dat slechts één hoek gemeubileerd was, alsof er in een reusachtige woestijn een bijzon der klein kamp was opgeslagen. Heel in de verte aan het einde van een enorm stuk glimmend gewreven vloer zag Fen een bureau staan met een telefoon, een grammofoon en een stapel papieren erop. Voor het bu reau stond een rijk geborduurde poef, erachter zat een man met slordig grijs haar en een scheve lorgnet op zijn neus; achter hem stond een bij zonder klein boekenkastje met een stuk of vijf boeken erindaarboven hing een foto van de man achter het bureau en links van de foto stond een grote metalen kast met een schrijf machine en een stapel grammofoon platen er bovenop. En verder stond er absoluut niets in de kamer. Fen liep naar het bureau, zijn voet stappen weergalmden door de ruim te; toen hij er vlak bij was legde de man met het grijze haar de vinger op de lippen om hem tot stilte te pia- nen. Fen begon zich een beetje onge rust te maken: hij had het gevoel dat hij niet Boysenberry zelf maar een van zijn patiënten voor zich had. Het leven imiteert, zoals een ieder weet, trouw de literatuur en in de litera tuur komen dergelijke situaties her haaldelijk voor. En de eerste opmer king die de man maakte toen de grammofoon zweeg en hij de plaat eraf had gehaald was ook al niet be moedigend. „Houdt U van balladen vroeg hij. „Nou nee", zei Fen voorzichtig, „nee, eigenlijk niet". „Ik wel. En de ballade die we zojuist hebben gehoord is «en van mijn favo rieten, Trees, heet ze. Ik geloof-niet dat ik ooit een mooier gedicht heb gelezen of gehoord". „O juist". „Poems are made", zei de man, „by fools like me, but only God can make an TreeWeliswaar is, gezien recente onderzoekingen, dat laatste niet helemaal waar, maar het is toch een mooie gedachte, een heel mooie gedachte". „Bent U dr. Boysenberry?" vroeg Fen aarzelend. „Ja. ja, natuurlijk", zei Boysenberry. „Natuurlijk ben ik dat... En die op name is voortreffelijk. Aan de? ande re kant staat Passing By". „Het omgekeerde van de Goede Sa maritaan". „Maar die vind ik niet zo goed. Zo'n modern wijsje met van die vreemde dissonantenBoysenberry, die zich eindelijk bewust werd van zijn gastheerlijke plichten, legde de grammofoonplaat met kennelijke te genzin weg. „Gaat U zitten", zei hij. „Op de poef. ja. We zitten hier al drie jaar, maar het ministerie van volksgezondheid heeft ons nog niet het kwart van het meubilair gegeven dat we nodig hebben". „En uw kamer is wel ongewoon groot", zei Fen. ,,'t Is gewoon een schuur dat is het Je zou toch denken dat ik in zo'n ge bouw wel een behoorlijke kamer zou kunnen vir^en, niet? Maar toen de patiënten e.. de staf waren onderge bracht was dit het enige wat over bleef. Ik wou er een paar kleinere kamers van laten maken, maar dat mag niet. Ze zeggen dat het door een beroemde architect is gebouwd en dat het erg mooi is". Boysenberry wierp een blik vol afschuw om zich heen. „Grinning Gibbon heet die vent of zowat". Fen ging op de poef zitten en bood hem een sigaret aan. „Dank U wel", zei Boysenberry en „Jk heb U opgebeld", zei Fen. „Gis teravond". „O ja, natuurlijk. Ik heb er een aan tekening van gemaakt". Boysenberry rommelde verstrooid ln de stapel papieren op zijn bureau, maar vond klaarblijkelijk niet wat hij zocht. „Zoudt U zo goed willen zijn het mij nog eens te vertellen „Ik wou graag enige inlichtingen hebben over Elpninstone", zei Fen. Boysenberry*s gezicht verstrakte. „Ik kan onmogelijk dergelijke inlichtin gen verstrekken aan een leek, mijn heer eh-" „Fen". „Mijnheer Fen U bent journalist, meen ik?" „Nee", zei Fen. ,Ik ben professor in de Engelse taal en letterkunde aan de universiteit van Oxford". (Wordt vervolgd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 9