Zagers spittende dames willen vicieuze cirkel doorbreken TWEE ONDERWIJSMANNEN UIT VLISSINGEN MET PENSIOEN KLOETINGE BEZIT THANS EEN MODERN VERENIGINGSGEBOUW EEN MAAND EN BOETE VAN ƒ5000 IN BELASTINGFRAUDE 10 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 26 JANUARI 1961 KANTONRECHTER MIDDELBURG Week onvoorwaardelijk geëist; vonnis boete van 50 Woensdagmiddag hebben de echtgenoten van de drie gebroeders I)e K. een serieuze poging gedaan om de vicieuze cirkel, waarin de Goese zagerspïttersfamilie al geruime tijd verkeert, te door breken. Een cirkel, die bestaat uit het ongeoorloofd spitten van zagers op visserijpercelen om het grossiersbedrijf gaande te houden, processen-verbaal en vervolgens talrijke vonnissen, die de familie in de loop van de tijd door kantonrechter, politierech ter en de rechtbank te Middelburg werden opgelegd. De drie dames stonden ditmaal te recht voor de Middelburgse kanton rechter, mr. J. Moolenburgh, omdat zij in oktober van het afgelopen jaar weer aan het spitten waren geweest op een verboden perceel. Het weid toegegeven, maar zonder meer gaf een van hen zich echter niet gewon nen. „Waarom wordt nu eens" niet uitgezocht, waar wij wel mogen spit ten", riep zij uit. „Er zijn tal van oesterkwekers, die geen bezwaar hebben als wij op hun percelen spit ten. Men kan ons toch wel een kans geven om ons brood te verdienen". Als een van de mogelijkheden om uit de huidige impasse te komen, noem de zij een gesprek met ir. J. D. Dorst uit Goes, die voorzitter is van hét Bestuur der Visserijen op de Zeeuwse Stromen. „Maar hij wil ons niet ontvangen", voegde ze er aan toe. „Eerst moeten wij een tijdlang niét steken. Dan krijgen wij pas ons onderhoud. Maar dan is het te laat, want dan is onze zaak helemaal kapot". Mr. Moolenburgh kwam hier echter te hulp. Hij zegde toe ir. Dorst te zullen benaderen over een mogelijk onderhoud met de familie De K. De feiten waarvoor de drie dames IV. de K.—W.; R. F. de K.—P. en C. Th. de K.M terecht stonden Advertentie Al meer dan een miljoen! Stel dat één miljoen huig vrouwen met één miljoen «stofzuigers het land Ingaan... Binnen een maand kunnen zs dan heel Nederland stofzui gen, van Vaals tot Roode- echool, van Sas van Sent tot Wierlngen 1 Binnen een maand zou elk grassprietje, elk kiezelsteen tje, elk steegje en elk koren veld van stof ontdaan zijn I Hen miljoen stofzuigers (en meerl) heeft Ruton In de tien tallen Jaren van zijn bestaan el afgeleverd. Bij de bouw van al*die sterke stofzuigers deed Ruton een mlljoenvoudige ervaring op. Daarom is de Ruton een stof zuiger met ingebouwde erva ring: een onmisbare bondge noot (nUwstrijdtegenhetstofl betrof het spitten van zagers op de mosselpercelen 42 en 44 bij de Leendert Abrahampolder in de Zand- kreek onder Rats. De danies waren, versterkt met enkele dagloners, hier in oktober aan het spitten geweest zonder de vereiste vergunning. De zagèrspittefs hadden echter buiten de politie gerekend. Het groepje werd op de schorren als het ware omsingeld door vier man van de rijks- en vijf van de visserijpoli- tie. Tegen de spitters werd proces verbaal opgemaakt, maar zij wer den niet gehoord, aldus stond in de stukken. „Het is toch altijd 't zelfde liedje, een vergunning hebben ze niet!" Geld. verdienen „We moesten wel gaan spitten", zei een van de dames De K., toen mr. Moolenburgh dit voor las. „Onze mannen zaten in de bak en toen moesten wij 't geld verdienen". Bovendien zouden zij niet zonder meer het perceel op gelopen zijn. De schilder J. C. C. maakte ook deel uit van het groepje en deze had van een rijkspolitieman gehoord, dat zij op de percelen onder Rats wel konden spitten. De officier van justitie, mr. T. Le- bret, wilde dit niet zonder meer aan nemen. Dat is natuurlijk verkeerd begrepen! Verder wees de officier in zijn requisitoir op de grote vernie lingen. die door het spitten op de visserijpercelen aangebracht worden, en het grote aantal verbalen, dat te gen de familie De K. is opgemaakt. „Deze worden wel niet elke dag op gemaakt, maar het gaat er toch wel naar toe", aldus mr. Lebret, dia te gen alle verdachten een week on voorwaardelijk vorderde. De kantonrechter besloot echter de zaak tegen de schilder aan te hou den om nog een getuige te horen. Tegen de dames zei mr. Moolen burgh: „We zullen 't maar weer eens voorwaardelijk maken, maar mijn geduld raakt eens uitgeput!" Het vonnis luidde f 50 subsidiair 8 da gen en een voorwaardelijke hechte nis van 3 dagen met een proeftijd van 3 jaar. Bromfiets Een tweede zaak, waaraan de kan tonrechter veel aandacht besteedde, betrof twee jeugdige knapen, die op een bromfiets brokken hadden ge maakt op het rijwielpad langs de Nieuwlandseweg te Middelburg. Hier hadden zij een dame aangereden, die was komen te vallen. Reeds eerder was dc bromfietsbestuurder voor dit feit veroordeeld, maar zijn dtiopas- sagier, de fruitkweker C. J. P. uit Borssele, had hardnekkig ontkend. Wel had hij achterop de bromfiets gezeten, maar beslist niet gewiebeld, zoals in de stukken stond. Daarom was de zaak aangehouden en had de officier van justitie vijf getuigen opgeroepen, die allen wel iets over het gebeurde konden vertellen. Al deze verklaiingen bij elkaar gaven een duidelijk beeld hoe de aanrijding was ontstaan. De jeugdige fruitkwe ker ontkende echter. Veertien dagen voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. alsmede een boete van f 100 luidde de eis, die de kanton rechter in zijn vonnis wijzigde in een boete van f 125. de fruitkweker: AFSCHEID IN „DE PUT" F. de Meyer en A. Mets sloten ulo-loopbaan af Twee onderwijskrachten van de open bare ulo te Vlissingen zijn woensdag avond over de „streep" van de pensi oengerechtigde leeftijd gestapt. Zij deden dat in de rötisserïe „De Put", van het Strandhotel. De burgemeester van Vlissingen mr. B. Rolff, de in specteur van het lager onderwijs, de heer A. A. Leenhouts, collega's, oud collega's, oudercommissie en een leer lingendeputatie waren daar aanwezig om afscheid te nemen van de heren F. de Meyer en A. Mets. Mannen, die beiden rond 46 jaar hun beste krachten aan het onderwijs hebben gegeven en van hun loopbaan vele jaren in Vlissingen hebben door gebracht. Voor de lieer Mets, die vol gende week ook het directeurschap van de Vlissingse Handelsavondschool zal neerleggen, waren het zelfs alle dienstjaren. De Vlissingse openbare ulo en allen die deze school een goed hart toe dragen, hebben deze heren woensdag avond een hartelijk afscheid bereid. Er wórden véle goede en waarderen de woorden lot hen gericht, die in de meeste gevallen nog eens duidelijk werden onderstreept met de overhan diging van geschenken. Vanzelfsprekend leende deze avond zich uitstekend voor het ophalen van herinneringen. Burgemeester Kolff schetste wat de heren voor het onder wijs in Zeeland en in het bijzonder voor dat in Vlissingen hebben bete kend. Zo stond de heer De Meyer in 1915 het eerst voor de klas in Groede. 'twas Ruton - 'tis Ruton 'tblijft Ruton RADOMA N.V.AMSTERDAM Raad Yerseke over havenuitbreiding De gemeenteraad van Yerseke, die volgende week maandagavond om 8 uur in openbare vergadering bijeen komt, zal op de hoogte worden ge steld omtrent de plannen voor uit breiding van de bestaande haven. De raad zal gevraagd worden te beslui ten tot deze noodzakelijke uitbrei ding over te gaan en tevens te be sluiten af te zien van het plan om een nieuwe haven aan te leggen in de Burenpolder. OUDE OPENBARE SCHOOL Cursusruimte, gezellige zaal en gymnastieklokaal Sedert woensdag heeft Kloetinge een gemeentelijk verenigingsgebouw: in de voormalige openbare lagere school in de Schoolstraat. Nadat in 1956 een nieuwe openbare lagere school werd gebouwd, werd het oude gebouw reeds gedeeltelijk door de verenigin gen en particulieren als zodanig ge bruikt. De vreugde in Rloetinge over het gereed komen van dit verenigings gebouw bleek gisteravond uit de gro te belangstelling bij de officiële ope ning. Met interesse en met veel plezier zagen de aanwezigen de metamor fose, die het oude schoolgebouw heeft ondergaan. Uit een oud. kil gebouw met slechte vloeren en plafonds, vuile toiletten en stoffige kolenkachels. Uitspraken rechtbank te Middelburg De rechtbank te .Middelburg heeft woensdag de Middelburger S. we gens belastingfraude veroordeeld tot een onvoorwaardelijke gevangenis straf van één maand, alsmede een geldboete van vijfduizend gulden. Gedurende een periode van 1956 tot en met 1959 had S. volgens de ten lastelegging een bedrag van rond J 17.500 aan inkomstenbelasting ont doken. De officier van justitie eiste tijdens de behandeling van deze zaak een onvoorwaardelijke gevangenis straf van twee maanden en een geld boete van vijftienduizend gulden. In een andere belastingfraude-zaak, tegen de krooibaas R. F. de S. uit Koewacht, die ten laste gelegd was gedurende een periode in 1958 en 1959 onjuiste aangifte te hebben ge daan voor de loonbelasting over een bedrag van enkele tienduizenden gul dens nam de rechtbank nog geen be slissing. De uitspraak werd aange houden tot vrijdag 3 februari a.s. Wegens oplichting werd dc verte genwoordiger B. A. S.. wiens woon plaats onbekend is bij de justitie, conform do eis van de officier van justitie veroordeeld tot een onvoor waardelijke gevangenisstraf van drie maanden. De vertegenwoordiger had een Oostburgse grenscommies onder valse voorwendselen een lap stof verkocht, die later van weinig waar de bleek te zijn. De Vlissingse kelner P. C„ die bij zijn faillietverklaring een schrijfma chine had achtergehouden, voorts valsheid in geschrifte had gepleegd en zich tenslotte schuldig rjad ge maakt aan mishandeling, werd ver oordeeld tot een gevangenisstraf van zes weken met verbeurdverklaring van de schrijfmachine. De officier 'had een gevangenisstraf geëist van drie maanden. wisten de bouwers een prachtig en modern ingerichte ontspanningszaal te scheppen. Van de vijf lokalen, waaruit de voormalige school bestond, is één lo kaal in gebruik veor cursuslokaal, waar een land- en tuinbouwcursus wordt gegeven. De overige vier loka len zijn omgetoverd tot één ruimte, bestaande uit een ruim en gezellig podium, een kleedgelegenheid en een zaal, waar ongeveer 200 personen een zitplaats kunnen krijgen. Deze ruimte is tevens ingelicht voor gymnastieklokaal, voorzien van moderne werktuigen. Verder kunnen de bezoekers in een ruime foyer tijdens de pauze verpozen. De toiletten en vestibule bevinden zich in de lange hal. Met moderne wandverlichting maakt het geheel een prettige, rustige indruk. De openingsbijeenkomst werd ge opend met een kort woord van H. N. baron Sehimmelpenninck van der Oye. burgemeester van Kloetinge.. Spreker gaf een kort overzicht van af de bouw van de voormalige school in 1876. tot aan de verbouwing tot verenigingsgebouw. Plannen De eerste plannen hiervoor werden reeds in 1945 door het raadslid Van 't Veer geopperd. Tot definitieve stappen kwam men echter eerst in 1956, toen de culturele commissie onder voorzitterschap van wethouder D. Schipper een vast plan ontwierp. Hierbij was echter niet voorzien in de verwarming. Dit punt heeft de gemeenteraad grote zorg en diep gaande studie gekost waardoor de verbouwing werd vertraagd. Burge meester Sehimmelpenninck van der Oye kan nu met trots vermelden, dat het verwarmingsprobleem is opge lost. Na deze uiteenzetting bracht spreker dc dank over aan alle wer kers, waarna hij het gebouw voor- geopend verklaarde. De muziekvereniging „Excelsior" had tevoren met vrolijke marsmu ziek de avond ingezet. Na de officiële opening bracht het cabaretgezelschap „Klavertje Vijf" uit Roosendaal een vrolijk program ma, waarmee de aanwezigen enkele uurtjes aangenaam werden bezig gehouden. Via Sluis. Schoondijke en Hansweert kwam hij in Vlissingen. Daar onder wees de heer De Meyer zeven jaar lang kinderen van de lagere school K, om in 1930 het onderwijskorps van de ulo te versterken. De heer Mets begon in Vlissingen en is daar steeds gebleven. Twee laar- luisterden leerlingen van lagere school F naar zijn lessen, waarna hij in de cember 1917 overging naar de open bare ulo. Aan het eind van zijn toespraak dankte de burgemeester beide har telijk voor wat zij in liet belang van liet onderwijs in Vlissingen hebben gedaan. Wacht afgelost Ook de heer Leenhouts ging terug naar- de beginjaren van beide onder wijsloopbanen. „Nu wordt de wacht afgelost. Ik hoop dat U kunt zeggen: het was toch een mooi vak". Met de ze woorden besloot de onderwijsin- specteur zijn toespraak tot de schei denden die hij namens het rijksschool- toezicht dank zegde voor al hun op bouwend werk. Het hoofd van de ulo, de heer W. H. Zwagerman, trok een parallel in hét schoolleven van beide, nu gepensio neerde personeelsleden. Hij herinner de aan liet „nomadenbestaan" van de school, die wat de huisvesting betreft persoonlijk dankwoord tot de beide neren en hun echtgenoten besloot het schoolhoofd zijn afscheidstoespraak. De heer De Meyer overhandigde hij een vulpenset: voor de heer Mets werd een schemerlamp aangedragen, „als symbool voor de lichtende vriend schap". Voor het bord De beide lieren werden deze avond nog enkele malen „voor het bord" ge roepen. Dat was toen mevrouw A an der Lijcke-Goossen, de waarnemend voorzitster van de oudercommissie aan het woord kwam. Zij had enkele geschenkebonuen in petto. Ook de „oude garde" was present. De heer D. Kwaak, oua-ulo-onderw-ij:;er, heette de scheidende mannen harte lijk welkom in hun midden. En dan was er tenslotte de jeugd zelf, temidden waarvan de hei en De Meyer en Mets 46 jaar lang hebben gewerkt. Cora Swint was de spreekbuis van de leerlingen. Ook van deze kant waren er verschillende geschenken. De da- nies kregen bloemen aangeboden. Met een gezellig samenzijn in „De Put" kwam tenslotte het eind van deze af scheidsbijeenkomst. Bij het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd hebben twee onder wijskrachten van de openbare ulo te Vlissingen woensdagavond officieel afscheid, genomen. De burgemeester van Vlissingen, mr. B. Kolff, drukte de heren F. de Meyer rechtsen A. Mets middenna"een hartelijke toe spraak de hand. (FOTO P.Z.C.) Examens Voor de onderwijsakte L.O. (vol ledige bevoegdheid) slaagde te Ou denbosch de heer E. Vermandei te Koewacht. Eenzame flamingo in de schorren van de Braakman_ 1 In het schorreng-ebied van de fi Braakman wordt de laatste ee tijd regelmatig een fraai ge- ee H kleurde flamingo waargeno- men. Dit is wel een zeldzaam- y H heid, omdat deze vogel, bchal- ve in Zuid-Azië en Zuid-Ame- rika, in Europa slechts voor- komt in het Middelandsezee gebied. Vogelkenners veron- -e derstellen, dat dit exemplaar is afgedwaald van La Camar- que in het Deltagebied van de H Rhöne, waar zich regelmatig y fl een paar duivenbroedparen op- houden. H Voor zover bekend is in Neder- land nog zeer zeldzaam een e= e; flamingo waargenomen. In vo- n gelkringen verwacht men, dat het in de Braakman gesigna- leerde exemplaar bij aanhou- y 1 dende vorst wel weer spoedig y naar het zuiden zal terug ke- ren. y ifiiiniiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiifliiiiiiiiiiiiininiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiHiiniHiI Zondag vertrekt ds. Melse uit Zonnemaire Ds. P. Melse zal zondag 29 januari afscheid nemen van de gereformeer de kerk van Zonnemaire en veertien dagen later, 12 februari, na vooral- te zijn bevestigd door ds. K. Bokma uit Voorthuizen, intrede doen als pre- (likant van de gereformeerde kerk van Voorthuizen, waar hii is beroe pen in de vacature van us. CChr- Griffioen- 4 Ds. Melse werd op 12 juli 1930 te Vrouwenpolder geboren. Hij bezocht het stedelijk gymnasium te Middel burg en studeerde aan de theologi sche hogeschool te Kampen, waar hij op 12 april 1957 zijn kandidaatsexa men aflegde. Nadat de heer Melse op 14 mei 1957 door de classis Middel burg was beroepbaar verklaard in de Gereformeerde Kerken werd hij op 1 september van datzelfde jaar door ds- J. Melse uit Oenkerk. bevestigd als predikant van dc gereformeerde kerk van Zonnemaire. Heden overleed zacht en kalm mijn geliefde broeder en huisgenoot HENDRIK JACOBUS VAN HOLTE, weduwnaar van M. P. C. Biesen, op de leeftijd van 83 jaar. J. J. Meijboom van Hou te. J. P. Braamzeel. Middelburg, 25 januar i 1961. Gravenstraat 75. Op verzoek getju bloemen. De teraardebestelling zal plaatsvinden zater dag 28 januari a.s. Vertrek van het sterf huis 14 uur. Oud-leerlingen R.L.M.S. Goes vergaderen te Zierikzee De vereniging van oud^leerlingen der Rijks Middelbare Landbouw School te Goes houdt woensdag 8 februari aanstaande haar 58e jaarvergadering te Zierikzee, in het „Huis van Nas sau". In de morgenuren wordt de huis houdelijke vergadering gehouden. 's-Middags wordt na een gemeen schappelijke koffiemaaltijd 'n bezoek gebracht aan de gebouwen van de Coöperatieve Aankoopvereniging Schouwen-Duiveland en aan die van de Coöperatieve Telersvereniging op het industrieterrein te Zierikzee. Met diepe droefheid geven wij kennis dat na een langdurig doch geduldig gedragen ljj- :len van ons is heenge gaan, onze innig ge liefde man. vader, be- nuwd- en grootvader PI ETER CORNELIS DUINE op de leeftijd van 51 jaar. Uit aller naam, Chi-, Duine de Kraker Vlissingen, 25 januari 1961, Bosjeslaan 27. De teraardebestelling zal plaatsvinden op za terdag 28 januari a.s. des nam. 1 uur vanaf Bosjeslaan 27. Heden overleed na een langdurig doch gedul dig gedragen lijden, onze lieve zoon, broe der, behuwdbroeder en oom PI ETER CORNELIS DUINE op de leeftijd van 51 jaar. Uit aller naam, J. A. Duijne O- en W.-Souburg, 23 januari 1961, Koopmansvoetpad 18. i Met gnote droefheid geven wij hiermede kennis, dat na een langdurige ziekte, voorzien van dc H.H. Sacramenten der Ster venden van ons is heengegaan, onze ge liefde moeder, behuwd- en grootmoeder, zuster, behuwdzuster en tante JOHANNA HENDRINA JELLEMA, weduwe van Comelis Plriiippus van Bezeïj, op de leeftijd van 63 jaren. Namens verdere fami lie M. J. J. L. Wassenberg van Bezeij. J. P. Wassenberg. Toos. Hanneke. Katwijk aan de Rijn. 23 januari 1961. Anjer-straat 3 d. Condoleantie-adres J. P. Wassenberg. pioenhof 9. De overledene ligt op gebaard in de rouwka pel van het St.-Eliza- bclh-ziekeiiiiuis. Hooi gracht 15 te Leiden. Bezoekuren van 9 tot 11. van 15 tot 16 en van 18 tot 19 uur. Rozenkransgebed woensdagavond. 19 uur in de rouwkapel. De H.H. uitvaartdien sten zullen gehouden worden op vrijdag 27 jan. a.s. in de parochie kerk van de H. Johan nes de Doper, Kerk straat 72. De stille H. Mis te 7 u. De plechtig gezongen H. Mis van Requiem te 11 uur, waarna de be grafenis vanuit de kerk plaatsheeft te 12 uur op de r.-k. begraaf plaats. VAN DE VELDE UW DRUKKER Walstraat - Vlissingen Heden is zacht en kalm heengegaan mijn lieve, zorgzame man CORNELIS L ARK ft, in de ouderdom van bijna 77 jaar. Mede namens wederzijdse familie, A. Lakké-Nonnekes Goes, 25 jan. 1961, Heernisseweg 148. De begrafenis zal plaatsvinden zaterdag a.s. op de algemene begraafplaats te Goes. Vertrek sterfhuis Heernisseweg 148 om 2.00 uur. Heden is na een langdurige ziekte, nog onver wachts, van ons heengegaan, onze lieve broeder, zwager, oom en neef PAULUS MARINISSEN, op de leeftijd van 69 jaar. Vlissingen E. Marinissenv. d. Burgh. Vlissingen C. Marinissen. H. A. MarinissenJansen. Vlissingen P. de KokVader. Doorn I-I. J. Zwildensdc Kok. Vlissingen W. A. P. de Kok. Vlissingen P. de KokAlewijnse. DomburgC. Schouwenaar. B. Schouwenaar—Swint. Amsterdam A. de Vries. N. de VriesSwint. Vlissingen B. van Wijk. Koudekerke, 24 januari 1961. VlisBingsestraat 83.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 6