f' 5 I .H 4 n Dr. Albert Schweizer werkt aan manifest voor de vrede" n AMERIKAANSE RUIMTEVAARDER KRIJGT PAK VAN BRANDWEER MINDER NEDERLANDSE ORDERS VOOR „BEZETTINGSTROEPEN" DONDERDAG 26 JANUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 Hospitaal draait nog als een klok Erewacht bij 86ste verjaardag Dr. Albert Schweitzer is thans bezig aan een „mani fest voor de vrede". Dit heb ben vrienden van dr. Schweït zer, in het hospitaal van Lambarene verteld. Zij zeiden, dat dr. Schweitzer die in '52 de Nobelprijs voor de vrede won, zijn reeds mo numentale bijdrage aan de wereldliteratuur en aan de fi losofie, wil bekronen met dit manifest. Incidentele staking bij Belgische spoorwegen In het gebieil van Charleroi zijn woensdag de socialistisch georiën teerde arbeiders in twee depots der spoorwegen in staking gegaan, dit maal uit protest tegen de overplaat sing van één van hun collega's. In een communiqué der spoorwegen werd toegelicht dat deze overplaat sing was bedoeld als van tijdelijke aard en dat zij nodig was omwille van de dienst en ook in verband met het administratieve onderzoek naar feiten die tijdens de stakingen plaats hadden. De leiding der spoorwegen zei dat zij contact had met vakbond vertegenwoordigers om te bewerk stelligen dat het werk met ingang van donderdagochtend zou worden hervat. Vader en zoon overleden op straat kort na elkaar In een autobus die op de Goudsesin- gel te Rotterdam reed, werd dinsdag middag de 83-jarlge W. H. van Om meren plotseling onwel. Zijn 53-jari- ge zoon, een administratieambtenaar van politie, werd gewaarschuwd, maar toen deze op weg was naar de Goudsesingel werd ook hij onwel. Hij liep In de Meent een kledingmagazijn binnen en overleed daar. Inmiddels had men zijn vader naar het zieken huis Bergweg vervoerd, waar een arts ook bij hem de dood constateer de. Geen belangrijke militaire mutaties op korte termijn Het Is niet juist, dat op korte termijn een groot aantal mutaties in de hoogste functies van de Koninklijke landmacht zal plaatshebben. Dit heeft de minister van defensie, de heer Visser geantwoord op desbetref fende schriftelijke vragen, welke het lid van de Tweede Kamer, de heer Kieft (a.r.p.) maandag stelde. De minister zegt in zijn antwoord verder dat hij kan meedelen, „Mede om onjuiste indrukken weg te ne men", dat de huidige chef van de ge nerale staf het voornemen heeft per 1 mei 1962 ontheffing uit zijn functie te vragen. Eerst kort voor die da tum, aldus de bewindsman, zal een voorziening inzake zijn opvolging moeten worden getroffen. De minister zegt in zijn antwoord verder, dat het voor de hand ligt, dat een zodanige voorziening ook enige verdere mutaties in hogere functies zal veroorzaken. Een en ander maakt uiteraard in de hoogste defensielei ding van tijd tot tijd een onderwerp van intern overleg uit. Bij dit over leg komen dan verschillende moge lijke kandidaten voor de bij de mu taties betrokken functies ter sprake. Beslissingen zijn terzake echter niet genomen en evenmin op korte ter mijn te verwachten. „Volledigheidshalve", aldus de minis ter, „wordt er bovendien op gewezen, dat de raad van ministers ingevolge zijn reglement van orde beraad slaagt en besluit over een voordracht tot benoeming van de chef van de generale staf". 1 1 Antony Armstrong Jones, de echt genoot van prinses Margaret van Engeland, is zijn werkzaamheden be gonnen als volontair bij de Britse raad voor industriële vormgeving. Een kwartier voor het begin van de werktijd meldde hij zich bij het Lon- dense centrum voor vormgeving, waar hij werd verwelkomd door de directeur t*in de raad Maar, aldus de vrienden van de arts, het ziet er niet naar uit, dat het Schweitzers laatste belangrij ke daad zal zijn, want deze man, die 14 januari 86 werd, werkt nog steeds hard. Hij loopt wat gebogen, heeft een witte baard, is wel wat eerder moe dan vroeger, maar is ook nog steeds een eerbiedwaardige pa triarch met ogen als van een adelaar, alleen heel wat vriende lijker. Hij staat elke morgen om 06.30 uur op, en zorgt er voor, dat zijn hospitaal functioneert als een prima klok. Daarnaast heeft hij nog tijd om aan zijn boek te werken, Bach te spelen en zijn omvangrijke correspondentie te voeren. Ook zorgt hij zelf voor zijn dieren, honden, katten, apen en een pelikaan. Altijd, als de dokter buiten verschijnt, wordt hij vergezeld door deze menage rie. Zijn gewoonte getrouw, heeft Al- bert Schweitzer zijn verjaardag in eenvoud gevierd misschien was deze zelfs helemaal vergeten als niet de eerste minister van Ga bon, Leon Mba, vergezeld van de Franse ambassadeur In Gabon, Rlsterucci, met een boot de Ogo- we rivier was opgevaren, naar het hospitaal. Het scheepje voerde de vlag van Gabon, groen, geel, blauw, en had een erewacht aan boord. Onderscheiding Behalve zijn gewone dracht, een helmhoed, een wit overhemd en broek en stevige schoenen, droeg Schweitzer voor de gelegenheid ook een das (zwart) en een jas. Terwijl de erewacht het geweer presenteerde, speldde de premier Schweitzer de onderscheiding op van grootofficier in de Orde van de Ster van Evenaar. Deze ondex-scheiding, een lagere klasse werd ook uitgereikt aan mevrouw Marian Preminger voor malig echtgenote van de bekende regisseur. Mevrouw Preminger kreeg voorts de titel „weldoenster van het hos pitaal en van Gabon." Zij noemt zichzelf „dokter Schweitzers trouwste volgelinge na z'n hond". Rondgang De dokter maakte met zijn gas ten een rondgang door het hospi taal en naar 't Leprozendorp, dat Schweitzer op enige afstand van dit hospitaal heeft gebouwd. Vervolgens bood hij zijn gasten een lunch aan, die naar de tradi tie van het hospitaal altijd een voudig Is: Manga's (mango), lamsvlees, ge hakte spinazie en gekookte aard appelen, daarna bananen met cho colade saus en tenslotte water en cofftodrank. Deze maaltijd duurde maar een half uur. De gastheer converseert weinig aan tafel. Schweitzer, die nooit politieke op vattingen voor publikatie geeft, Gelijke beloning mannen en vrouwen in overleg Tussen het departement van sociale zaken en volksgezondheid heeft over leg plaats gevonden met de Stichting van de Arbeid over de vraag welke stappen in de naaste toekomst kun nen worden gedaan om te komen tot een verdere realisering van het be ginsel van gelijke beloning voor vrouwen en mannen. In afwachting van het resultaat van dit overleg heeft de staatssecretaris van sociale zaken het college van rijksbemiddelaars verzocht bij voort during aandacht hieraan te geven en waar mogelijk een ontwikkeling tot verdere vermindering van loonsver schillen tussen mannen en vi'ouwen te bevorderen. Weer twee executies van Castro-tegenstanders Twee vroegere medestanders van premier Fidel Castro van Cuba, ka pitein Clodomiro Miranda en serge ant Jorge Luis la Tra, zijn dinsdag bij Pinar del Rio doodgeschoten, na dat zij waren veroordeeld op beschul diging van het begaan van „misda den tegen de staat". Beide geëxecuteerden waren de elfde en twaalfde zogenaamde contra-re volutionairen, die sinds het begin van het nieuwe jaar voor het vuurpeloton zijn gevallen. Sinds Castro aan de macht kwam, twee jaar geleden, zijn op deze manier 570 Cubanen aan hun einde gekomen. Premier Castro heeft gedreigd met volledige uitroeiing van zijn politieke tegenstanders. Bekend Frans politicus in Algerije vermoord Do vroegere leider van de afdeling Algiers van de M.R.P. (volksrepu blikeinen), Maïtre Poppie, is woens dag in Algiers vermoord gevonden. Hij is door acht mesteken in de hart streek gedood. Zijn lijk werd gevon den in zijn kantoor, tegenover hot paleis vau justitie. Mattre Poppie, die zijn functie in de M.R.P. vorig jaar neerlegde, stond bekend als een man van liberale op vattingen. In de eerste jaren van de opstand trad hij op als raadsman van Algerijnse nationalisten. Hij heeft echter ook de vroegere hoofd redacteur van l'Echo d'Alger, Alain de Serigny, enkele malen verdedigd. De Serigny staat thans in het zgn. bavrlcadenproees terecht. meent volgens de mensen in zijn directe omgeving, dat ten aan zien van de Kongo, men de Bel gen niet zomaar de schuld kan geven. Hij meent voorts, dat als de blanken het land zullen ver laten, de Kongolezen elkaar zul len bevechten. Aubade In de vroege ochtend van Schweitzers verjaardag, brachten kinderen uit de omgeving hem 'n aubade. In de avonduren bood de Franse ambassadeur hem een cocktailparty aan in het dorpje Lambarene op korte afstand van het hospitaal, maar de eregast verscheen niet. Hij zond zijn ver ontschuldigingen „maar er waren enkele dingen die hij regelen moest". Deze dingen zijn er altijd en Schweitzer wordt ze nooit moe. Laotiaanse leger had tegenslag Een afdeling van het koninklijk Lao tiaanse leger, op weg naar het noor den via dc hoofdweg van Vientiane naar Loeang Prabang, is dinsdag op hevige tegenstand gestoten van com munistische opstandelingen te Moe- ong Kassi. Zij slaagde er ook niet in om, zolas het plan was, de strate gisch belangrijke stad in de bergen te veroveren. Deze tegenslag verhinderde, althans tijdelijk, de plannen van de regering om een naar schatting 1000 opstan delingen gevangen te laten nemen, die zich op ongeveer 60 km ten zuid oosten van de koninklijke hoofdstad bij de viersprong naar Sala Phoe Khoen, bevonden. Het oorspronkelijke plan was, dat een afdeling van de regeringstroepen onder bevel van kolonel Oedone Sa- nanikone naar het noorden zou rij den om Moeng Kassi in te nemen. Daarna zouden twee bataljons infan terie zich over dezelfde hoofdweg van Kioekatsjam naar het zuiden be geven. Kioekatsjam ligt op ongeveer 16 km ten noorden van Sala Phoe Khoen. Door deze operatie zouden de rebel len bij de belangrijke wegkruising worden ingesloten. HOOGSTE TEMPERATUUR 27 GRADEN C. Met veiligheidsklep (Van onze Haagse redactie) De eerste Amerikaanse ruimtevaar der, die vermoedelijk nog dit jaar de sprong buiten de atmosfeer van de aarde zal wagen, zal een kos tuum dragen dat door een Ameri kaanse maatschappij oorspronke lijk werd vervaardigd voor brand weermannen. Het is een uit twee lagen bestaand pak, waarvan de buitenlaag is femaakt van gealumineerd nylon, at negentig procent van de hitte, die erop valt, kan reflecteren. Tussen de beide wanden van het kostuum kan lucht stromen. In het kostuum zijn thermo-elektri- sche elementen verwerkt, die met de huid van de ruimtevaarder worden verbonden, zodat op ver schillende plaatsen van zijn lichaam de temperatuur kan wor den gemeten. Er zijn voorts appa raten ingebouwd, die de reacties van hart een longen van de ruim tevaarder meten. X PSSST, ZEGT HET DEKSEL, ZODRA U HET OPENT. PSSST, VOOR LUCHTDICHTE VERSHEID, VERS UIT DE POT, VERS VAN DE KOK. HIER IS CALVÉ SANDWICHSPREAD. MET TIJDELIJKE KORTING.GROTE POT VAN F 1.45 NU VOOR F 1.29, HALVE POT VAN 98 CENT NU VOOR 89 CENT. PSSST, U MAAKT ER MEER VAN MET CALVÉ. BEZUINIGINGSMAATREGEL VAN EISENHOWER (Van onze Haagse redactie). Verscheidene Nederlandse bedrijven zullen voorlopig verstoken blijven van orders van het Amerikaanse be zettingsleger in Duitsland. Dat is het gevolg van de bezuini gingsmaatregelen die de thans afge treden regering Eisenhower, vlak voor de Amenkaanse presidentsver kiezingen, aankondigde en die onder meer inhielden, dat de uitgaven van de Amerikaanse troepen in Europa drastisch dienden te worden beperkt. De lopende contracten, die de Amerikanen met Nederlandse on dernemingen hadden ze belie pen de laatste jaren ruim hon derd miljoen gulden tn totaal zijn in enige gevallen niet gecon tinueerd. Alleen de leveranties van groente en zuivelprodukten gaan gewoon door. Het ligt ook niet in de lijn van de verwachting dat daar op korte termijn verandering in zal komen. Overigens hebben ook de leveranciers van produkten, die voorlopig wel on der de genomen maatregelen vallen, nog niet alle hoop verloren. Het is namelijk niet ondenkbaar* dat dé re gering Kennedy nog- veranderingen aanbrengt in de door oud-president Eisenhower ingediende begroting, maar de in Europa gevestigde inkoop bureaus der Amerikanen hebben nog geen richtlijnen van de nieuwe re gering ontvangen, zodat het wel zeker is dat de export naar de Amerikaan se legerplaatsen in Duitsland voor lopig sterk zal teruglopen. Krijgt prinses Beatrix titel „Prinses van Oranje"? De niiuister-president heeft in de me morie vau antwoord op de begroting van algemene zaken 1961 opge merkt. dat het niet te zijner beoor deling staat in hoeverre het aan beveling verdient aan prinses Beatrix de persoonlijke titel van Prinses van Oranje te geven, voorafgaande aan haar andere titels. Een wijziging in artikel 27 van de grondwet en de andere artikelen, waarin vermeld wordt „de dochter des konings, die de vermoedelijke erf genaam is van dé kroöh",- wordt niet üiwwfigpn. Dank zij dit kostuum en de Iucht- koeling tussen de beide wanden zal de temperatuur erbinnen niet hoger worden dan 27 graden C. en dat terwijl de temperatuur van het ruimtevaartuig, bij zijn terug keer in de aardatmosfeer, tenge volge. van de wrijving van de luent, een temperatuur kan krijgen van 1800 graden C. In de capsule zelf zal ae temperatuur oplopen tot zeker 65 graaen C. Het nieuwe kostuum geeft de ruimtevaarders in geval van nood nog een bijzondere bevei liging. Zouden in 't ruimtevaar tuig de luchtdruk of de zuur stoftoevoer uitvallen, dan be hoeft de ruimtevaarder slechts het vivier van zijn met het kostuum verbonden helm neer te klappen, om geheel opge sloten te zitten in een tweede nauwsluitende capsule, ge vormd door zijn eigen kostuum. Hierin zijn alle voorzieningen aan gebracht om hem in leven te hou den. Als hij niet over deze extra beveiliging zou beschikken, zou hij reeds tien seconden na het uitval len van luchtdruk of zuurstoftoe voer omkomen. Ministerieel overleg over arbeidsweek bakkers Terzake van het bakkersvraugstuk, namelijk een wijziging van de zoge naamde brood-bakkerijparagraaf van de arbeidswet 1919, is de minister van sociale zaken en volksgezondheid in overleg getreden met zijn ambtge noot van economische zaken. Wanneer met deze ambtgenoot over eenstemming is bereikt over een voorstel, dat de minister hem heeft voorgelegd, dan zal dit voorste! naar de ministerraad worden gezon den. Het ligt niet in de bedoeling advies te vragen aan consumentenor ganisaties. Na het commentaar van de drie hoogleraren op het S. E. R.- advies inzake de bakkerijparagraaf heeft overleg in de kringen van o.m. de middenstandsvakcenti-ale net tot een pi-aktische oplossing geleid. Dit deelt minister Van Rooy aan de Tweede Kamer mede. Verder schrijft hij, dat hem een brief heeft bereikt van werkgevers en werknemers in het Horecabedrijf waaruit blijkt, dat beiden akkoord gaan met een in twee fases tot stand te brengen verkorting van de gemid delde werktijd tot 48 uur per week, zij het ook, dat nog verschil bestaat over het tempo van invoering. De minister "verheugt zich er ten zeerste over dat nu over het beginsel van de invoering van de 48-urige werkweek feen verschil van mening bestaat en li laat een wijziging van de wet telijke voorschriften voorbsrakiarj. Scheepsbotsing bij New York Twee vrachtschepen zijn dinsdag avond tijdens dichte mist met elkaar in aanvaring gekomen op de East River te New York. Volgens een mededeling van de havenpolitie wa ren bij de botsing betrokken het 7133 ton metende schip „Portmar" en het 7959 ton grote vaartuig „Mormac- guide". Het laatste schip kreeg een gat in de boeg aan stuurboordzijde juist boven de waterlijn. De Amerikaanse kustwacht meldde, dat de „Mormac- guide" water maakte en dat drie kot ters van deze dienst naar de plaats van de aanvaring waren gestuurd om hulp te verlenen. Nadat de schade was opgenomen, besloot de kapitein van de „Mormae- guide" evenwel door te varen naar Bay Bridge Flats bij Brooklyn. De „Portmar" zette daarop de reis voort naar Bridgeport in Connecticut. De botsing had plaats tegenover de 138-ste straat, die op de East River uitkomt. Geruchtenverspreiding over Nieuw-Guinea Het Indonesische perbureau „Anta- ra" maakt wederom melding van opstanden tegen het Nederlandse be stuur in Ned. Nieuw-Guinea, thans in Zuid-Kalmana, Fak Fak en Bin- tang Aboean. Antara, dat zegt, de ze berichten te hebben gekregen uit Makassar, meldt, dat deze opstan den werden veroorzaakt door mas sa-arrestaties van politieke en vak bondsleiders in november. Ter bevoegder plaatse in Den Haag is hiervan niets bekend, aldus tekent het A.N.P. hierbij aan. 300.000 op 777 Naar ons van de zijde van het Rode Kruis wordt meegedeeld, was er dinsdagmorgen 300.000 gulden op gironummer 777 ten bate van de slachtoffers van de hongersnood in Kongo gestort. Het hoofdbestuur van het Nederland- sche Roode Kx*uis heeft inmiddels 200.000 gulden overgemaakt naar de liga van de internationale Rode- Kruisverenigingen in Leopoldstad, opdat daar onmiddellijk de meest ge wenste aankopen kunnen worden ge daan. Het hoofdbestuur van het Rode Kruis is van mening, dat deze vorm van hulpverlening onder de huidige omstandigheden de meest efficiënte Gedeelte steenfabriek ging in vlammen op (Van onze correspondent) Vermoedelijk door een storing In de exhauster, waardoor de beveiligings installatie niet in werking is getre den, ,is woensdagnacht omstreeks half twee brand uitgebroken in de steenfabriek 't Veulen van de heer P. Schreurs, gelegen in het gehucht Veulen onder Venray. De brandweer uit Venray was na het alarm spoedig met groot materiaal ter plaatse, doch toen sloegen de vlammen reeds uit het dak naar bui ten. Dank zij echter het krachtig op treden van de brandweer kon een ge deelte van de fabi-iek behouden blij ven. Drie droogtunnels gingen verlo ren, terwijl ook het dak der fabriek belangi'ijke schade opliep. Ook enke le transportwagens en 5000 planken, die bij de steenfabricage worden ge bruikt, gingen verloren. De schade die op ongeveer ƒ75.000 wordt ge raamd. wordt door verzekering ge dekt. 6 Kennedy kiest vrouwelijke niet-militaire lijfarts President Kennedy heeft de vrou welijke arts dr. Janet G. Traveil uit New York, benoemd tot zijn lijfarts Mevrouw Traveil is de eerste van haar sekse die deze functie gaat vervullen. Bovendien is zij de eer ste lijfarts sinds president Warren G. Harding die niet uit het leger is voortgekomen. Dr. Traveil is al verscheidene jaren huisarts van de familie Kennedy. De president vindt haar ..geniaal" en schrijft de genezing van de rugziek te waaraan hij lange tijd heeft gele den, aan haar toe. Mevrouw Traveil zal haar praktijk in New York, ge vestigd in 1926, opgeven, en haar in trek nemen in het Witte Huis. Zij zal daar worden geassisteerd door een militaire arts, die nog moet morden benoemd*

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 5