Hertogin van Windsor onthult gekwetstheid van echtgenoot Parijse mode: „twintiger jaren"? CASCADE NOG OP DRIFT VELE KIESDISTRICTEN KOZEN REEDS HUN KANDIDATEN BELGIË GAAT TER STEMBUS j Bank met 15 miljoen EICHMANN KRIJGT GLAZEN, KOGELVRIJE VERDACHTENBANK DONDERDAG 26 JANUARI 1961 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 8 VIERENTWINTIG JAAR VAN VERVOLGING „Gestraft als kleine jongen: iedere dag een pak slaag voor één overtreding" F~ ])e hertogin van Windsor heelt het zwijgen verbroken over „vierentwintig jaar van vervolging" met de onthulling dat haar echtgenoot diep is gekwetst door de behandeling die hij van zijn familie en zijn voormalige onderdanen sinds zijn abdicatie heeft gekregen. 24 jaar lang is mijn echtgenoot gestraft als een kleine jongen die iedere dag van zijn leven een pak slaag krijgt voor een enkele over treding", zo schrijft de hertogin in een rubriek voor memoires in McCalIs, getiteld „All things consi dered" (alles bij elkaar genomen). Met haar scherpe commentaren op de Britten is de hertogin be gonnen aan wat een maandelijkse rubriek in het Amerikaanse tijd schrift zal worden. „Het geld komt van pas", bekent zij rond uit. Wat haar ertoe heeft gebracht de rubriek te schrijven? .,11c dacht dat ilc eindelijk een kans had de wereld te vertellen wat ik denk over de behandeling van mijn man door zijn familie, de Britse re gering en velen van zijn landgenoten. ..Het kwam plotseling bij me op hoe belachelijk het is te schuilen achter een door de familie ontworpen- en door de regering gefabriceerd gor dijn van asbest dat het Britse Ge menebest moet beschermen tegen de gevaarlijke „ons". Het kwam ook in me op dat hier een manier was om sommige mythen te ontzenuwen en sommige leugenberichten die gedu rende een kwart eeuw over ons in omloop zijn geweest, te vernietigen", aldus de hertogin. Zij wilde echter allereerst duidelijk maken dat niets van hetgeen zij schreef was ingegeven door „venijn of bitterheid", hoewel „24 jaren van vervolging, zelfs in kleine "opzichten, meer dan genoeg zijn om iemands geest te breken". „Ik ben er trots op te kunnen zeg gen dat de mijne nog steeds intact is", voegde zij eraan toe. „ondanks de vele keren dat ik wilde huilen." Wat blijft De meeste onaangenaamheden van de 24 afgelopen jaren, zijn vervaagd, maar wat duidelijk overblijft „is de houding van Groot-Brittannië tegen over mijn echtgenoot." Een land heeft geen plaats voor twee heersers tegelijk, aldus de her togin, en zij noch haar echtgenoot wenste in Engeland te blijven wonen. Er is geen twijfel aan dat zijn be sluit zijn regering als koning Ed ward VIII op te geven een schok was. Maar zijn gehele leven is niet temin geleid met waardigheid. ..Aan de andere zijde van de medaille meen ik dat het gebrek aan waar digheid van de monarchie tegenover hem toen, en thans zo nu en dan, wrok heeft gewekt." Twee sleepboten uit Milford Haven in Wales zijn nog steeds op zoek naar de Nederlandse kustvaarder „Cascade". De „Cascade" drijft al sedert dinsdagavond met machine- schade ten zuidoosten van Ierland rond. De „Neylandia", één van de sleep boten, moet woensdagochtend op en kele mijlen afstand van de „Cascade" zijn geweest, maar heeft het kust vaartuig niet gezien door het slechte zicht. Een verkenner van de Britse lucht macht heeft do „Cascade" ongeveer zeventig mijl ten westen van de vuurtoren van Smalls in Wales en vijftig mijl van de zuidoostkust van Ierland waargenomen. Het vaartuig scheen niet in onmiddellijk gevaar te verkeren. In Oost-Duilslnnd zijn liet afgelopen jaar zeven personen aan kinderverlam ming overleden, aldus heeft de plaats vervangend minister van volksgezondheid, Gehring, meegedeeld. Dit geringe aantal sterftegevallen is waarschijnlijk een ge volg van de vi zwaar gewond. De hertogin gaf te kennen dat de betrekkingen van haar en de her tog met de pers en het publick vergemakkelijkt had kunnen wor den als de Britse regering een „public relations"-man aan liaar staf had toegevoegd. De hertogin klaagde er ook over dat de hertog in plaats van een belang rijke functie tijdens de oorlog te hebben gekregen, „veilig werd opge borgen met een benoeming van wei nig betekenis, het gouverneurschap van de Bahama-eilanden." „Niettemin heeft hij deze kleine Britse kolonie goed gediend, zonder een blijk van ontstemming te geven, zelfs niet tegenover mij." „In feite heeft hij hierover niet een woord tot mij gezegd. Eerst nu heb ben wij, toen ik hem raadpleegde of ik hier al dan niet over kon schrij ven, alles besproken. Zijn gevoelens zijn diep gekwetst", aldus de herto gin. Zich verdedigend tégen de beschuldi gingen dat zij en de hertog een nut teloos bestaan leiden, schreef zij: „Naar sommige normen gemeten, is dit waarschijnlijk zo, maar men heeft mijn echtgenoot niet toege staan deel te hemen in publieke aan gelegenheden en hij was niet opge leid voor het zakenleven." „In ieder geval zou hij, in zijn posi tie, nauwelijks de bedrijfsleider van een automobielzaak kunnen worden." Ook wees zij de beschuldiging af dat zij en de hertog zich op an deren zouden moeten verlaten om hun levenswijze te kunnen hanc haven. „Ik zou hier eens en voor al wil len verklaren dat de hertog en ik onze rekeningen betalen." -V VERKIEZING NIEUW-GUINEA-RAAD Bekende en onbekende persoonlijkheden Nadat vorige week reeds 123 kies mannen, onder wie een vrouwelijke, van het kiesdistrict I te Hollandia bijeenktvamen ter verkrijging van meer voorlichting over het tweede deel der getrapte verkiezingen, werd maandag in Seutanï de tweede ver gadering gehouden. Tijdens deze zeer geanimeerde vergadering dienden kandidaten te worden gesteld voor de enige zetel van dit kiesdistrict in do Nieuw-Guinea-Raad. Na gezamenlijk overleg kwamen de volgende vijf kandidaten uit de bus, in deze volgorde: Nicolaas Jouwe, Saul Ohee (de enige Papoea-steno graaf in het Maleis, werkzaam bij de bevolkingsvoorlichting), Daniel Ohee, Gustaaf Adolf Lanta (dorps predikant) en Pa.ul Holleman (Neder lands kolonist en adviseur van de partij „Kena u Embai" (Kracht uit Eenheid). Overigens zal de heer Jouwe, die In Nederland is, eerst moeten'laten we ten dat hij de kandidatuur aan vaardt. Voor het kiesdistrict II (Hollandia- stad) zijn nog twee kandidaten ge steld. Vooral de bij de politie werk zame groep personen stelde de 34-ja- rige politie-inspecteur D. R. Peppe laar Kandidaat, die in een vraagge sprek met de plaatselijke pers ver klaarde bij zijn verkiezing vooral de belangen van de Indische Nederlan ders en Ambonezen te zullen behar tigen. Dit weekeinde schoof een 45- tal personen de 39-jarige mr. J. O. de Rijke als kandidaat naar voren. Mr. De Rijke bekleedt verschillende bestuursfuncties van particulieve be langengemeenschappen. Op de aanbe velingslijst kwam ook de naam voor van Marcus Kaisiepo. Zoals bekend zijn reeds door hoofdzakelijk protes tantse groeperingen ds. Mori Muzendi en door voornamelijk katholieke groe peringen. mr. J. H. G. Boekraad kandidaat gesteld voor deze enige zetel in Hollandia-stad in de Nieuw- Guinea-Raad. o In een partjvergadering van de P.O.X.G. in Manokwari. waarbij hoofdzakelijk Xoeniforese leden aanwezig «aren. werd een zekere Zacharias Rumoekwam door de partij kandidaat gesteld voor de Nieuw-Guinea-Raad. Rumoekwam genoot tot dusver alleen bekend heid als vice-voorzitter van een coöperatie. Do andere partijen in Manokwari stellen eveneens deze week hun kandidaten. De leider van de Belgische li- j berale partij, Roger Motz, heeft verklaard, dat in maart, moge- lijk voor Pasen, algemene ver-i kiezingen zullen worden gehou- j den Hij verklaarde dat men was over eengekomen het parlement te ont binden en zo spoedig mogelijk alge mene verkiezingen te houden, wel licht op 26 maart. De datum zal voornamelijk afhangen van de snel heid waarmee administratieve voor bereidingen kunnen worden getrof- fen. De verkiezingen zullen worden ge houden nadat de senaat de een- heidswet heeft goedgekeurd. Lefèvre noch Motz noemde een da tum waarop de volksvertegenwoor diging zou worden ontbonden. Van regeringszijde in Brussel is echter vernomen dat dit 22 februari zal ge schieden. Bij de laatste verkiezingen wonnen de katholieken (C.V.P.) 104 van de 212 zetels, de socialisten 84, de li beralen 21, en de communisten 2. Voorts heeft nog een rechtse onaf hankelijke Vlaming zitting in de. Kamer. I Dr thermometer wijst 35 graden der nul. Desondanks neemt groepje .ultra-dappere' Russen I Ir koetste een had in de Angara vier. Motie over Kreekrakplan in Brabantse Staten De voorzitter van de K.V.P.-frnetie in de Provinciale Staten van Xoord- Brabant, de heer J. Teyssen, heeft woensdag namens alle fractievoorzit ters een motie ingediend over het Kreekrakplan. In deze motie wordt betoogd, dat het Kreekrakplan een nationale aangelegenheid is en er wordt teleurstelling en verbazing in uitgesproken over de zienswijze van minister Korthals. Aau Gedeputeerde Staten wordt verzocht er bij de rege ring met klem op aan te dringen de onmisbare voorwaarden te scheppen voor de verwezenlijking van dit plan. De motie werd door Provinciale Staten met algemene stemmen aan vaard. De Deense acteurs hebben besloten vanaf 1 februari niet xneer voor de tele visie op te treden. Zij eisen een loons verhoging van honderd proeent. Even tueel zal de staking ook tot de radio worden uitgebreid. Bfj een onploffing ln een wasrna- chinefabriek in Lette, Noordrijn- Westfalen, is één persoon gedood. Vierentwintig mensen liepen verwon dingen op. Een van hen verkeert in levensgevaar. Het Wereldgebeuren Piraten Premier f n 1958 gingen de Portugezen naar de Stembus. Met Latijnse breed sprakigheid hadden tevoren de leiders der diverse politieke partijen in benauwde cafézaaltjes de twijfe laars opgeroepen onverwijld hun zij de te Kiezen. Zelfs was er in die dagen een zekere mate van persvrij heid, iels waar premier Salazar an- i rters niet zo erg voor voelt. In die politieke strijd trad ook op de ge neraal Humberlo Delgado, voorheen militair attaché te Washington. In Portugal Had hij een ondergeschik te positie als directeur van de bur gerluchtvaart. maar de generaal had hogere aspiraties. Hij ambieerde de stoel van Salazar. De politieke cam pagne werd met bitterheid en felheid êevoerd. Speciaal in het noorden van Portugal won Delgado vele aanhan gers. Er deden zich vaak nare in cidenten voor en vele malen werden er gevechten geleverd, die herinne ringen opriepen aan de strijd om de macht in Duitsland. Op het rede naars verhogink je kon Delgado zich vreselijk opwinden Dan gloeiden zijn ogen strijdlustig en dan zwaai de hij wild met zijn armen. Zijn te genstander in het noorden was een waardige oud-zeeman, die liet spre kerstalent van Delgado miste en ook eigenlijk geen moeite deed die te evenaren. De zeeman-politicus vroeg alleen maar steun voor zijn meester. Antonio de Oliveira Salazar. De po litieke strijd werd zo heftig, dat de regering zich zag genoodzaakt tussenbeide te komen. Dé straattoe spraken werden allereerst verboden. Op 8 juni werden de stembussen geopend. Salazar had gewonnen. Del gado hield een laatste toespraak, waarin hij de stemming een geraffi neerde vervalsing noemde. Hij la waaide nog wat na en riep op tot stakingen. Maar zijn vol was uitge speeld. Hij zocht, achtervolgd dooi de politie, een toevlucht in dé Brazi liaanse ambassade en werd vandaar naar Zuid-Amerika gesmokkeld. ^Illlllllllllllllll!lllllllllllllll!j||||||||||lilll!l!lllllllllllllllll!lllllllll|||||||||j_| aan kapitaal verdween 'i M Een bank met een kapitaal van M 4 miljoen dollar (ruim 15 mil- joen gulden), de .American and p§ H Foreign Bank of Tangier", is H spoorloos verdwenen. ln juni vorig jaar deelde de di- =j rcctie mee, dat de bank in ver- band met de verscherpte voor- H schriften in Marokko naar Pa- nama zou worden overge- p H plaatst, aldus „The New York Herald Tribune". De Panamese autoriteiten hebben echter niets van de vestiging van een bank vernomen. Van officiële zijde s in Washington waar het 'be- richt van de „Herald Tribune" 1 H overigens is bevestigd werd gezegd dat de „American and Foreign Bank of Tangier" H nooit bij het Amerikaanse za- kenregister of de vereniging M van banken ingeschreven is ge- woest. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll VOOR PROCES OP 15 MAART Door wetsontwerp Voor Adolf Eirhiiiuun wordt in Israël 'n speciale kogelvrije verdachtenbank gebouwd van dik glas en staal en plastic, ln de kogelvrije verdachten bank is ook ruimte voor de twee be wakers, die Eicliniann tijdens de rechtbankzittingen, die op 15 maart beginnen, naast zich krijgt. De kogelvrije verdachtenbank is het uitvloeisel van een der verscheidene wetsontwerpen, die in de Knesset, be handeld zijn en het oogmerk hebben speciale voorzieningen' te treffen voor het geval Eichmann. De hoogte is ruim 2.25 nieter en verder is de cabine 1.50 meter lang en ongeveer 2 meter breed. De bovenzijde is van plastic, met een ruit aan de zijde waar Eich mann zijn drie reenters tegenover zich vindt.' De Israëlische politie heeft enkele van zijn beste scherp schutters met machinepistolen van zeer korte afstand op het glas la ten schieten dat in de verdachten bank komt. Het glas werd zelfs niet beschadigd. De verdachtenbank zal gesloten worden zodra Eichmann erin zit. De verdachte krijgt een telefoon op de oren. De drie leden van de speciale recht bank zullen worden benoemd door de president van de distri ctsgerechts- bank van Jeruzalem, en gekozen worden uit de leden en bijzitters van deze rechtbank. Ingevolge een andere speciale wet kan. als Eichmann schuld erkent in de zin van de Angelsaksische recht spraak, de schuldigverklaring van de verdachte door het hof aanvaard of verworpen worden. Overigens is de algemene veronder stelling dnt Eichmann, indien hij f schuldig wordt bevonden, zal worden veroordeeld tot dood door de strop. 1 Bij Nina Ricci in elk geval wél Er is tijdens de laatste seizoenen in de Parijse mode al vaker een tendens gesignaleerd tot terug keer naar de befaamde „twinti ger" jaren, en in de Nederlandse confectieiïiode zag men afgelopen winter deze tendens hier en daar zelfs zeer reëel belichaamd in de zogenaamde „charleston-jurk" een au fond pretentieloos japon netje dat met name bij de teen agers wel insloeg. Of die tendens dit voorjaar zal doorzetten? Men zou het haast geloven wanneer men verneemt dut een sinds jaar en dag- bekend Parijs modehuis als dat van Nina Ricci ditmaal duidelijk terugkeert tot de jaren twintig. Met een „rechthoekige lijn": de Ricci-modellen hebben geen taille en korte rokken, en ze worden getoond door „figuurloze" mannequins die een doodsbleke make-up hebben, en diep over de oren getrokken cloches dragen. Deze nieuwe Ricci-Iijn is volgens Franse modedeskundigen zeer verwant aan de befaamde Pierrot stijl, die in 1925 het modebeeld beheerste. Twintiger-jaren lijn dus bij Ricci; „danslijn" bij een andere beken de Franse ontwerper, en wel bij Jacques Heim. Hij wil de vrouw in een uitgesproken blijde lente- stemming brengen en toonde gis teren .tijdens zijn voorjaarsmode- show dan ook wijde, dansende rokken, en „cha-cha-cha"-japon- nen die de kortste rokken verto nen welke de Franse koningin dei- mode tot nu toe hun publiek heb ben voorgezet. Ook bij Heim is 11e voorjaars mode dus jeugdig en vrolijk, maar de naam van Jacques Heim - president van liet Parijse syn dicaat voor de haute couture mag ongetwijfeld een borgstel ling genoemd worden voor een „mode voor iedere vrouw". Niet alleen schoolmeisjes kunnen zijn creaties dragen, maar ook de wat rijpere vrouw uit dc uitgaande wereld. Heim bracht dan ook voorts een •zoetvloeiende prinsossenlijn met wijde rokken. Zijn „danslijn" zag men onder meer in japonnen met stralende bloemmotieven, waarbij wijde mantels en capes waren gecreëerd, die dc hupse cha-cha- cha-toiletjes met hun wijde rok ken bedekten. De „uitverkorenen" die gisteren de Heimcollectie 1961 zagen, waren zeer enthousiast en meenden dat Heim met zijn lente collectie heeft getoond dat ook ck: vrouw die de dertig is gepasseercT. zich jóng en hups kan kleden zon der er belachelijk uit te zien. De jonge ontwerper Gu.v Laroehe, die eveneens gisteren zijn voor- jaarsmodellcu lanceerde, pleegt zijn kleding speciaal tc ontwerpen voor jonge, debuterende vrouwen uit dc Franse betere kringen en voor de jonge, elegante, pas ge huwde vrouw. Zijn collectie be stond uit jeugdige, eenvoudige, goed draagbare modellen. Uit die collectie bleek bovendien weer duidelijk* dat Lnroohe zakelijk iiv- Deze week is Delgado weer in het nieuws. De tot de verbeelding spiekende muiterij op de Santa Maria '.een overigens welluidende naam. die bij de ruiterhoofdman Galvao associaties zal oproepen aan de gelijknamige gevangenis in Por tugal. waarin hij enige tijd vertoef de) is kennelijk op touw -gezet door Delgado. Enkele berichten spreken zelfs al van de „nieuwe president van het bevrijde Portugal" Tot dusver is dat stukje vrije Portugal nog maar de Santa Maria en het is nog de vraag in hoeverre het aan boord „alles wel" is. Radio Lissabon heeft gezegd dat het bericht van de muite rij in het gehele land „met walging" is ontvangen. Er was ook nog een dagblad in Lissabon dat volgens Sa lazar het muiterij-nieuws te opval lend had gebracht. Prompt kreeg 't blad een verschijningsverbod. De ochtendbladen van woensdag haast ten zich uit te putten in felle aan vallen op „de krankzinnige die aan zeeroverij dacht" en „de misdadiger die weerloze passagiers ais schut voor persoonlijke ambities neemt". De naam van de zich noemende „mi nister-president" Delgado is niet vaak genoemd. Waarschijnlijk acht men het beter geen aandacht te schenken aan de Portugees-in-bal- lingschap die misschien nog wel aan hang heeft. Het is duidelijk dat Amerika niet erg gelukkig is met het ver zoek van de Portugese marine leiding om het vluchtende schip op te sporen. Delgado heeft de Ame rikaanse en Engelse ministers van buitenlandse zaken dringend ver zocht zich niet inet de affaire te be moeien. Het heeft er de schijn van dat men zich in Washington „op. de vlakte" wil houden. Zes Amerikaan se vliegtuigen en twee Amerikaanse schepen zoeken erg hard. maar ze zijn het schip kwijtgeraakt. De op sporing wordt weliswaar bemoeilijkt door het feit dat de Santa Maria zich in een gebied bevond waar vele eilandjes eeuwenlang schutse boden aan legendarische piraten, maar dat in de atoom-eeuw een schip kan ver dwijnen. gelooft niemand zo grif meer. Generaal Delgado heeft ont huld dat men het plan een half jaar heeft voorbereid. Hij heeft de belof te van 1958 herhaald: hij zal niet rusten voordat Salazar is ontsla gen. De Portugese minister van jus titie heeft gezegd dat de daad van de muiters met 25. maar die van Del gado met 28 jaar kan worden ge straft. Waarschijnlijk zal Delgado geen dag van de liem toegemeten justitiële „beloning" uitzitten. De muiterij moge dan een succes wor den of niet. Salazar móet de scheeps historie toch wel tc denken geven. Hij zal er toch niet aan ontkomen wat vrijheidswater in de Portugese wijn te doen. <r- zicht weet te combineren niet ge voel voor kleur eu lijn. Dut is waarschijnlijk één van de winst punten van zijn Xew-Yorksc praktijktijd, toen liij vooral leer de wat het begrip „goed verkoop baar" waard is. Bij Laroehe zijn de jasjes van mantelpakken en mantels vrij strak van lijn, maar de rokken eü japonnen in zijn collectie staan wijd uit door allerlei soorten plooien: platte, dubbele, en zoge naamde „mesplooien". Hij bracht onder' meer zijden japonnen die van hals tot rokzoom geplooid waren. Zijn collectie mantels niet kleine revers zijn voorzien van een sluiting in verschillende kleu ren aan hals en voorpand, en een marineblauwe mantel mét vuur rode sluiting bleek zeer elegant te staan over een geheel geplis- seerde japon van crêpe in dezelf de vuurrode tint. Eén van Laroehes mannequin.-., eert doehie» van de filmregisseur Ei a tuchtig vuorb tv lit ran d< Franse voorjaarsmode-llfü l tu l bekende modehuis Virginia dat zich- vooral op jeugdige modellen specialiseert, heeft deze avond japon ontworpen. „Une nuit a röpéra is de naam ran dit. toilet dat uiteraard voor de nog jonge vrouw is bedoeld en dat bestaat uit een witte strapless japon met een overrok van grove kant. Noël Coward, droeg het haar in een lange pony over het voor hoofd, had haar ogen donker-tyr- quoise opgemaakt, en toonde ver schillende fraaie pakjes van soe pele crêpe de clr .ie, onder meer in de kleurencombinatie zwart met rose, Bleekblauw en vele an dere pasteltinten blijken Laroehes voorkeur te hebben; crêpe past hij too in verscheidene zomer ju - nnen die. behalve veel plooien, t.iak onder de bloezende lijfjes een brede oetntuu* vertoner^ j De Zweedse kikvorsman Sven Nahlin I heeft zijn hond „Lovely", een foxterrior dtc enkele jaren oud i.-. een speciale kikvorshonduilrusiuiK' aam;, mi-ten. waar- mee hel dier tien minuien l.mg onder bltfv« Bpa. omi *»lt

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 3