PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT PIRATENSCHIP ZWERFT NOG OP ZEE El Salvador beleefde weer een staatsgreep Middelbaar landbouwonderwijs voldoet in huidige vorm niet meer „Roep de kapitein" schreeuwde stervende officier RUSSEN LATEN AMERIKAANSE VLIEGERS VRIJ REEDS OP WEG NAAR VERENIGDE STATEN Ontheemden Sport Schouwburg 204e jaargang - no. 22 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct: W. de Pagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok. ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Donderdag 26 jan. '61 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Mlnlm. p. advertentie 4. Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max. 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no. 359300 P.Z.C., Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. i 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 2, tel. 6140 (b.g.g. adv. 6213); Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2Zierikzee, red. tel. 2425, adm. tel. 2094. „WIJ GAAN NAAR EEN NEUTRALE HAVEN" Verscheidene oorlogsschepen van verschillende nationaliteit hebben de achtervolging ingezet op het Portu gese passagiersschip ,J$anta Maria". Foto: een van de oorlogsbodems, het Engelse fregat ,JRothesaymet com mandeur H. C. J. Shand. Mr. J. S. Sinninghe Damsté benoemd tot hoofd B.V.D. Als opvolger van mr, L. Einthoven zal met ingang van 1 april mr. J. S. Sinninghe Damsté worden benoemd tot hoofd van de Binnenlandse Vei ligheidsdienst. De heer Einthoven, die zijn functie wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd zal neerleggen, is van 1947 af hoofd van de B. V. D. geweest. Sinds 1955 was de heer Sinninghe Damsté plaatsver vangend hoofd. Het laatste bericht over het door passagiers overmeesterde Portugese schip „Santa Maria" meldt, dat het ongeveer 1200 km ten oosten van Trinidad is waargenomen door een Deens koopvaardijschip. Vliegtuigen van de Amerikaanse marine zijn er onmiddellijk op uitgegaan om te onderzoeken of de Denen zich niet hadden vergist. Het was de derde maal dat een schip „met de kentekenen" van de „Santa Maria" was waargenomen en uit de berichten viel op te maken dat het schip op volle kracht van de Caribische Zee de Atlantische Oceaan is opgeva ren, misschien naar Afrika. Terwijl vliegtuigen kris-kras boven het gebied vlogen waar het schip was waargenomen, seinde de opstandelingenleider aan boord van het schip, de 65-jarige ex-kapitein Henrique Galvao, een nieuwe uitdagende boodschap aan de C.B.S. (Columbia Broadcasting System) te New York. Hij meldde dat zijn onmiddellijk plan was de strijd „tegen de tyrannic in mijn onteerd land" voort te zetten. De „Santa Ma ria" noemde hij een „drijvend deel van ons land". Hij verklaar de dat de Amerikaanse passagiers aan boord „de gerechtvaar digdheid van onze strijd om de vrijheid ten volle begrijpen". „Ik zal binnenkort een neutrale haven vinden waar wij zullen debarkeren, waar het veilig zal zijn voor hen, voor ons en voor ons schip". „Indien wij door Portugese of buitenlandse schepen worden gevolgd, zullen wij ons niet overgeven noch stoppen. Wij leg gen de verantwoordelijkheid op. de aanvallers, op wie ook die het schip aanvalt. „Wij zijn geen piraten maaf patriotten en vijanden van alle vormen van totalitair bestuur", aldus de boodschap. Voor het Amerikaanse consulaat te Montreal heeft een groep Portugezen een zwijgende betoging gehouden te gen de Amerikaanse hulp bij de op sporing van de Santa Maria. „Be moei U niet met het lot van Portu gal", luidde de tekst op een der meegedragen borden. Een der beto gers verklaarde dat heb doel van de actie aan boord van het passagiers schip de bescherming was van Hen rique Galvao tegen zijn gezworeji vijand, „de dictator van Portugal". De leden van de bemanning van het Portugese schip Santa Maria die aan land zijn gezet op Sint Lucia, waren het er in hun verslag over de mui terij over eens, dat alles erg „plot seling"' was geweest. De 20-jarige navigatie-officier, Loao Peres de Sousa, die thans in het ziekenhuis ligt met een 32 ka liber vlak onder zijn hart en nog twee kogels in arm en borst, ver telde, dat hij in de kaartenkamer bezig was de koers van het schip uit te zetten, toon hij plotseling twee schoten hoorde. Dat was maan dag te 01.30 plaatselijke tijd. De dienstdoende officier op de brug had de deur naar de kaartenkamer ge opend en geroepen „Roep de kapi tein". Daarop was hij dood neer gevallen. De navigatie-officier was naar beneden gerend om de kapitein te waarschuwert, maar op het moment, dat hij nog meer scho ten hoorde, was hij door iets ge troffen en bewusteloos was hij in elkaar gezakt. Zijn toestand is nu sterk verbeterd. Met motorbootje De chef van de politie op St. Lucia, kolonel David McGoun (57) vertel de, nog altijd niet bekomen van de verbazing, dat hij de Santa Maria bij het eiland zag liggen, vlak bij de plaats waar hij stond. Hij had op geen enkele wijze iets ongewoons gemerkt. Het schip was was dichter bij gekomen dan normaal. Er was 'n deur geopend in de romp, vrij laag boven de zeespiegel en daaruit was een kleine motorboot te water gela ten. McGoun stond er van zijn huis af met belangstelling naar te kijken. In Port Castries op het eiland Sint- Lucia zijn enige bemanningsleden ran de ?,8anta Maria" met de red dingboot aan land gebracht. Hij zag hoe het motorbootje koers zette naar de haven. Halverwege echter scheen de motor het te bege ven. De mensen in het bootje had den roeispanen te voorschijn ge haald. Aan één ervan werd een over hemd gebonden en met de andere drie gingen de roeiers aan het werk. Het duurde een uur. voordat hét bootje in do haven was. De Santa Maria was intussen vertrokken. Het scheen wel of het schip met volle kracht had gevaren! Salvo's De tweede administrateur van het schip had aan kolonel McGoun ver slag uitgebracht. Hij had verteld, dat op korte afstand van La Guaira op het schip rumoer was ontstaan. De tweede administrateur lag in bed, toen de muiterij plaats had. De muiters waren naar de brug ge komen, bewapend met machine-pis tolen, pistolen, en handgranaten. De brug-offieier werd zomaar neerge schoten. Vervolgens trachtten de muiters de navigatieofficier neer te schieten, maar twee salvo's uit de tommy- guns, hadden niet meer effect ge had, dan dat de officier bewusteloos was ineengestort. Aan boord van het motorbootje was behalve de navigatie-officier ook een tafel-steward geweest, die aan geel zucht leed. Het schijnt, dat de scheepsarts de muiters ervan heeft weten te overtuigen, dat de officier zou sterven als hij niet in de dichtst bijzijnde haven aan land werd gezet. De muiters besloten dat toen te doen. De steward werd tegelijk aan land gezonden. De vijf anderen in het scheepje waren niet gewond, zij vormden de bemanning van het mo torbootje. President Kennedy heeft woensdag op zijn eerste persconferentie bekendge maakt, dat de Sowjet-Unie de twee vliegers van het Amerikaanse verkennings vliegtuig van het type RB- 47, dat in juli boven de Ba- rentszee werd neergeschoten, heeft vrijgelaten. *AAiVV>AI\AAAAAA'VNIVVVVVVVVV\^VVVWVVV«VVWVVWVW^/^ De president, wiens persconfe rentie door de televisie werd uit gezonden, deelde mee dat kapitein Olmstead en kapitein McKone, die sinds 1 juli door de Russen gevangen werden gehouden, al op weg waren naar de V.S. Kennedy zei dat de Amerikaanse regering dankbaar is dat de Russen dit be sluit hebben genomen. Dit besluit betekende volgens haar de ver wijdering van een ernstig obsta kel voor de verbetering van de betrekkingen met de Sowjet-Unie. MILITAIRE JUNTA VERDREVEN Verbindingen verbroken Een nieuwe regering heeft ken nelijk de macht in El Salvador in handen genomen, aldus is woensdag in diplomatieke krin gen te New York vernomen. Derde t.h. komt in Enschede De minister van o., k. en w. heeft bij de Tweede Kamer een nota in zake de uitbreiding van het weten schappelijk onderwijs ingediend. In deze nota schrijft de minister onder meer, dat er in Enschede een derde technische hogeschool zal komen. Men hoopt in 1062 te kunnen star ten. Bij de aanvang van het studie jaar 1967-'68 zal in de omgeving van Amsterdam een vierde t.h. worden geopend. In Deventer of Zwolle komt geen t.h. Volgens te Washington ontvan gen berichten zouden uiterst rechtse elementen uit het leger een staatsgreep hebben onder nomen. Twee Amerikaanse telegraafmaat- schappijen deelden mee dat hun ver bindingen met El Salvador woens dag zijn verbroken. Sedert president Jose Maria Lemus bij een opstand op 26 oktober van het vorig jaar werd verdreven, re geerde een junta van zes personen het land. Geen contact Een woordvoerder van de ambassade van EI Salvador te Washington heeft woensdag gezegd dat het wel meer voorkomt dat radio- en andere ver bindingen met zijn land worden ver broken. Hij zag niet in waarom men de verbreking van de verbindingen nu aan politieke gebeurtenissen zou toeschrijven. De ambassadeur kon ook niet met zijn regering in contact komen. El Salvador is het kleinste en dichtst bevolkte land van Midden-Amerika. Het heeft ongeveer tweeëneenhalf miljoen Inwoners. Tijdens een vuurgevecht tussen een grenspatrouille van de Verenigde Arabische Republiek en een groep infiltranten uit Jordanië werd één Jordaniër gedood, aldus een oficiële mededeling uit Damascus, de hoofd stad van de Syrische provincie van de V.A.R. PROBLEEM OOK IN ZEELAND AAN DE ORDE Voor de landbouwers is volledige tweejarige cursus niet aantrekkelijk Heeft de landbouwwinterschool, waaraan een paar jaar geleden het etiket middelbare land bouwschool is gegeven, haar tijd overleefd? Ziedaar een in teressante vraag, die de direc teur van het landbouwonder wijs, ir. N. J. A. van Keulen bij de opening van de nieuwe mid delbare landbouwschool in Em- meloord bevestigend heeft be antwoord. Wij hebben dezelfde vraag gesteld aan de directeur van de middelbare landbouw school in Goes, ïr. J. Versteeg, die er al geen andere mening op nahoudt. „Twee winterhalfja ren schoolgaan zijn niet meer voldoende om de jongelui het nodige te leren", meende ir. Versteeg. Een uitspraak, waar mee een man van de praktijk als ir. M. A. Geuze, voorzitter van de Z.L.M., zich in principe kan verenigen, maar verder ook niet. Hoe het dan wel moet? Een vol ledige tweejarige cursus heeft ir. Van Keulen betoogd en ir. Ver steeg voelt daar ook veel voor. Nu moeten de leerlingen de leerstof in twee winterseizoenen onder de knie krijgen, hetgeen bepaald een te korte periode is. zei ons ir. Ver steeg. Hij verheelde daarbij ech ter niet, dat een volledige twee jarige cursus bij de boeren on getwijfeld bezwaren zal doen rij zen. Volgens ir. Geuze zijn deze bezwaren er ook. „Het halve jaar, dat de jongens geen school heb ben, zijn ze nu in de praktijk werkzaam. De boeren achten dit zeer belangrijk. Een cursusduur van drie winterhalfjaren is te pre- fereren boven een volledige twee jarige cursus", merkte hij op. Ir. Van Keulen heeft bij de opening van de middelbare landbouwschool in (Zie slot pag. 2 kol. 3) Sommige woorden hebben een na vrante klank. „Ontheemden" is daarvan een voorbeeld: het is een geladen aanduiding van mensen, die van huis en hof zijn verdreven en elders moeten trachten opnieuw te beginnen. Een woord, dat nog niet de nuchtere zakelijkheid heeft van een statistiek, maar ons emotioneel beroert. Met „pendel" is dat anders: het duidt slechts een heen en weer gaan aan zonder dat het een bewo genheid oproept. Daarom is het woord fout. Want een pendelaar is óók een ontheemde, zelfs in eigen land, een mens gedwongen tot een bestaan dat mensonwaardig is. Men haalt hem in alle vroegte van huis en haard, brengt hem na een uren lange tocht bij het werk. 's Avonds terug. Dag in dag uit gaat dat dooi en de abnormale toestand wordt tot norm verheven. „Een sociaal pro bleem" zegt men dan, een steriele aanduiding, die niemand naar do keel zal grijpen. Nederland beleeft een tijd van hoogconjunctuur en eco nomen stellen vast, dat in menig op zicht een ideale toestand is bereikt. Maar laat dan het Nederlandse volk daarbij niet vergeten, dat het in eigen land vele ontheemden heeft. Men noemt hen „pendelaars". Zee land kent er vijftienhonderd! 1|M In de Zeeuwse Statenzaal is het woord „sport" gevallen. Het klonk er niet onwennig, want in vroeger jaren is dit deel van de Abdij als gymnastiekzaal gebruikt. Maar over het algemeen wordt er in deze zaal thans weinig aan sport gedaan: het beperkt zich tot een enkel drentel- gangetje van sommige Statenleden, terwijl ondertussen geladen en ge wichtige woorden door de hoge ruim te klinken: industrialisatie, polder reglement, deltaplan. Er is nu blijk baar iets aan het veranderen, want er wordt zo maar over sport gespro ken. En Gedeputeerden deelden daar bij mede, dat zij bepaalde initiatie ven er werd een sporthal ge noemd zeker zullen steunen. Een goede sportaccommodatie immers is noodzakelijk voor het woon- en werkklimaat (toch nog gewichtige woorden!) van Zeeland. En daarom willen wij de toezegging van heren Gedeputeerden nog eens een extra accent geven door haar op deze plaats te herhalen: „Initiatieven worden gesteund!" Want het zou jammer zijn als ondernemende sport mensen over deze mededeling hadden heengelezen. Binnenkort zal de raad van Mid delburg moeten beslissen over een plan tot verbouwing van de Schouwburg. Een beslissing, die niet eenvoudig zal zijn, want de las ten, welke de gemeente daarmee op zich neemt, zijn waarlijk niet gering. Bovendien zal zonder enige twijfel bij de behandeling in de raad de vraag rijzen of het nu wel verant woord is een zodanig hoog bedrag te investeren in een verbouwing. Zou het niet beter zijn na te gaan of nieuwbouw desnoods buiten de grachtenring een punt van over weging dient uit te maken? Wij geloven dat de raad er goed aan zal doen het voorstel van b. en w. te aanvaarden. Vele instanties hebben er op gewerkt en het is duidelijk, dat het resultaat zoals dat thans op tafel ligt. een „haalbare kaart" is. Het is de vraag of verder gaande oplossin gen dit ook zullen zijn! Er is thans een belangrijke regeringstoezegging binnen, waarmee men niet lichtvaar dig kan omspringen. Maar het voorstel is er niet met de instemming van de raad alléén. Nodig is ook, dat de aandeelhouders van de huidige N.V. een belangrijke stap doen: zij moeten de bezittingen van de vennootschap inbrengen in een nieuwe stichting. Sommigen zullen betreuren, dat deze gang van zaken nodig is, omdat met deze n.v. een voorbeeld van een stuk burgerzin verdwijnt, dat toch wel met ere mocht worden genoemd. Evenwel: de aandeelhouders kunnen nu met hun „laatste daad" er blijk van geven, dat zij destijds géén commerciële oogmerken nastreefden, maar de redding van de toen zo desolate Schouwburg. Dit alles overwegende geloven wij. dat het van wijs beleid getuigt, dat b. en w. van de nieuwe exploitatie vorm geen gemeentelijke stichting willen maken, maar de meerderheid in het bestuur hebben toegedacht aan niet-raadsleden. Daarmee wordt de mogelijkheid geschapen dat de Mid delburgse Schouwburg in de toe komst zal worden geëxploiteerd zo als tot nu toe: door geïnteresseerde Middelburgers, wie tijd noch moei te voor deze Schouwburg teveel is. Want zij beschouwen het als him Schouwburg. Trouwens: vele Middel burgers praten over dit gebouw als of het hun eigendom is. Zonder dit intieme theater zou Middelburg toch eigenlijk geen Middelburg meer we zen... Vliegtuig met voedsel voor Kongo vertrokken Alle problemen rondom de vlucht van het chartertoestel van de „Star- ways" met voedsel en medicamenten naar Kongo zijn nu opgelost. Het toestel vertrok woensdag om half drie van Zestienhoven en wordt vandaag in Elisabethstad verwacht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1