PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WILDE JACHT OP GEROOFD SCHIP Greep naar Portugese macht als inzet Kernbom uit brandend vliegtuig geschoten Industrialisatie bedreigt ook „Kaloot" Details 204e jaargang - no. 21 Dagblad, uitgave van de firma Provinciale Zeeuwse Courant Directie: F. van de Velde en F. B. den Boer. Adjunct:' W. de Fagter. Hoofdredacteuren W. Leertouwer en G. A. de Kok, ABONNEMENTSPRIJS 56 cent per week, 7,00 p. kw.; fr. p. p. 7.25 per kw. Losse nummers 15 cent. WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 25 jan. 1961 ADVERTENTIEPRIJS 27 cent per m.m. Minim, p. advertentie 4.—, Ing. mededelingen driemaal tarief. Kleine advertenties (max, 8 regels) 25 cent per regel met een minimum van 1.25. „Brieven bureau van dit blad" 25 cent meer. Giro no, 359300 P.Z.C.. Middelburg. Bureaus: Vlissingen Walstr. 58-60, tel. 2385 4 lijnen (b.g.g. 3508 of 3546); Middelburg, Markt 51, tel. 3841; Goes, Grote Markt 3, tel. 6140 (b.g.g. adv. 5213): Oostburg, G. F. de Pauwstr. 9, tel. 2395, Terneuzen, Brouwerijstraat 2; Zlerikzee. red. tel. 2425. adm. tel. 2094 MERKWAARDIGE OPPOSANT ALS MUITERIJLEIDER Alle zieh in de Caribische Zee en wijde omgeving bevindende Engelse en Amerikaanse oorlogsschepen hebben opdracht ont vangen de jacht to openen op het Portugese passagiersschip „Santa Maria" van 21.000 ton, dat door een groep Portugezen onder leiding van de politieke vluchteling kapitein Henrique Galvao met een groepje aanhangers „overgenomen" is. Aan boord bevinden zicli 600 passagiers en een bemanning van 300 leden. De Braziliaanse marinestaf heeft bekendgemaakt, dat de Santa Maria zich in de nabijheid van de Venezolaanse kust bevindt. De Braziliaanse marine heeft alle commandanten en havenmeesters opdracht gegeven de rebellen aan boord van het Portugese schip gevangen te nemen, zodra het, vermoedelijk op weg naar Cuba, de Braziliaanse teritoriale wateren nadert of binnenvaart. Op het eiland Santa Lucia zijn een officier en de tweede purser van het schip aan land gekomen. Zij hadden tijdens het gevecht om de macht met de rebellen kogelwonden opgelopen. Een woordvoerder van de Engelse marine verklaarde, dat de officier vermoedde, dat het schip heeft koers gezet naar Brazilië. Het Engelse fregat Rothesay heeft Santa Lucia aangedaan en de commandant, overste H. C. J. Shand, heeft de officier onder vraagd. De Rothesay heeft opdracht de Santa Maria „met vreed zame middelen" aan te houden, desnoods te enteren. In geval het passagiersschip na zijn ontdekking doorvaart, moet de Rothesay liet blijven volgen, om door positiemeldingen andere schepen te trekken. Gewapend Nieuwe gevechten in Kongo In Loeëna, het belangrijke spoorweg knooppunt en mijncentrum ten noor den van de Katangese hoofdstad, zijn nieuwe gevechten uitgebroken tussen Katangese gendarmerie en Baloeba-krijgers. Dit hebben de Ver enigde Naties meegedeeld. Hammarskjöld vraagt om berechting van Loemoemba De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Dag Hammarskjöld, heeft president Kasavoeboe en de premier van Katanga, Tsjombe ver zocht, Loemoemba naar Leopoldstad te brengen om hent door bevoegde instanties te laten berechten. Het verzoek is vervat in brieven die hij 19 en 20 januari heeft verzonden. Hammarskjöld vraagt tevens vrij lating van de politieke leiders die thans worden gevangen gehouden, zodat zij aan de komende politieke besprekingen kunnen deelnemen. Te Port Castries, op Santa Lucia, heeft de tweede purser van de „San ta Maria" verteld dat de piraten in de nacht van zondag op maandag, om één uur 's morgens, hun slag hadden geslagen. „Ter hoogte van Caracas nam een groep van om streeks vijftig tot honderd passagiers het schip over", vertelde de purser. Henrique Galvao. de leider van de qroep rebellen, welke het Portugese passagiersschip Santa Maria" heeft overmeesterd. Amsterdams huis stortte in De Amsterdamse arbeiders J. Las- schuit en F. van der Veen zijn aan de dood ontsnapt, toen de woning Staalstraat 10 in het hartje van de hoofdstad instortte. Zij waren in deze onbewoonbaar verklaarde woning, waarvan alleen de voorgevel, enkele binnenmuren en de trap nog overeind stonden, bezig met sloopwerkzaamhe den. „Dit is de schrik van mijn leven ge weest", zei sloper Lasschuit, die nog stond te trillen op zijn benen toen hij de politie en brandweerlieden het ver haal deed van zijn ontsnapping. „We hoorden opeens een enorm ge kraak en zagen dan een van de stut ten het had negeven. We renden de straat op en schreeuwden zo hard we konden: „kijk uit, mensen." Achter onze hakken viel de voorgevel op straat. Persoonlijke ongelukken hebben zich niet voorgedaan. Vier fietsen die voor de woning stonden en een transport band, die de slopers gebruikten, zijn vermorzeld. De slopers waren 's mor gens in de woning met puinruimen begonnen. Naast het ingestorte per ceel (drie etages) waren drie stevige stutten geplaatst. Een van deze stut ten is gebroken. 0 21 maart wordt in Oostenrijk de tweede volkstelling sedert de uitroeping van de tweede republiek gehouden. Vorige maal in 1961, kwam rnrn tot ee.n bevolkingn- tetal van 6/9:13.000. „Ze gingen naar de brug. Daar scho ten ze een officier dood en verwond den een tweede. Ik was in mijn hut toen ik lawaai aan dek hoorde. Ik ging kijken en hoorde dat de piraten de kapitein gezegd hadden wat hij had te doen; of anders doodgeschoten zou worden. De piraten waren gewa pend met machinepistolen, handgra naten en revolvers". De Portugese ex-officier en sehryver Henrique Galvao, die de meest op zienbarende daad van zeeroverij heeft gepleegd door zich in volle zee mees ter te maken van een schip van bijna 22.000 ton, is één der opval lendste en schilderachtigste figuren van de oppositie tegen het bewind van premier Salazar van Portugal. Dinsdag werd van de „Santa Maria" een radioboodschap ontvangen, die was uitgegeven door „de bezettings macht van het schip Santa Maria", namens' „de internationale junta van liberalen, onder voorzitterschap van generaal Humerto Delgado, gekozen president van de Portugese repu bliek, wiens rechten de regcring- Snlazar niet erkent". De boodschap was gericht aan „alle kranten in de vrije wereld". Goede welstand In de door Galvao uitgegeven bood schap werd medegedeeld dat de toe stand aan boord van de „Santa Ma ria" normaal is en dat tussen de rebellen en de passagiers en beman ning die niet aan de onderneming hebben meegedaan, de beste ver standhouding heerst. Passagiers en bemanning verzoe ken hun familie mee te delen dat zij behouden en in goede welstand en vrij zijn. „Wij kunnen onze be stemming niet openbaren, nu wij openlijk uiting hebben gegeven aan onze vijandschap voor het re giem van de tiran Salazar". De rebellen hebben de vrije wereld gevraagd „om diplomatieke erken ning van het allereerst bevrijde stukje Portugees grondgebied. Wij zullen de passagiers aan land zetten, met alle spoed en veiligheid die mo gelijk zijn, zonder dat het schip ge- Hef Portugese passagiersschip ta Maria". de achtervolging moeten staken. Een ander Engels schip en twee Ameri kaanse torpedobootjagers hebben de taak van de Rothesay overgenomen. Deze schepen kunnen echter niet de snelheid ontwikkelen, waartoe het fregat in staat is. Nederlanders Onder de zestig passagiers, die in Willemstad aan boord van de Santa Maria zijn gegaan, bevinden zich de volgende Nederlandse gezinnen: W. J. van der Kooy, K. van Tol, D. van Santan, J. Quadvlieg, A. C. Noord- lioek Hecht en R. J. Zapey. Dit zijn alle gezinnen met twee kin deren. Verder zijn aan boord gegaan mevrouw I. Kouwenaar met een kind, het gezin A. C. Servage met een kind, het gezin P. van Venetien met vier kinderen, de heren J. D. Boesveld, F. Baptist, W. P. van der Meer, A. Veenendaal, F. Wernet, het gezin J. Remme met een kind en mevrouw W. A. Meyer. Demonstraties in Cuba tegen Castro Vrouwelijke demonstranten hebben nuinndag op het. plein voor het presi dentiële paleis in Havanna gevochten met aanhangers van premier Fidel C'astro van Cuba. De rel brak uit, toen de ongeveer honderd vrouwen, borden dragend waarop stond ge sebreven „stop het doodschieten van onze zoons'V, werden lastiggevallen door jongeren die riepen „tegen de muur", toen ze de tekst lazen. Voor liet presidentiële paleis werden de vrouwen, de meesten uit het volk uiteengedreven. Kort tevoren had een woordvoerder van de regering gezegd, dat de exe cuties van „contrarevolutionairen" zouden worden hervat. Het corps diplomatique in Havanna heeft op premier Castro éen beroep gedaan, om de executies op humani taire gronden af te gelasten. Zes Amerikanen, gearresteerd wegens het „binnenndringen" van Cuba van uit Florida, behoren misschien tot de toekomstige slachtoffers. De wacht voor het presidentiële pa leis bemoeide zich niet met de rel tussen de vrouwen en de aanhangers van Castro. Deze riepen „laat het maar aan ons over". Levensmiddelen per vliegtuig naar Kongo In vele plaatsen in ons land zijn of worden acties ondernomen voor het inzamelen van levensmiddelen én gelden voor de slachtoffers van de hongersnood in de Kongo. Bij de stichting „Oecumenische Hulp" in Utrecht komen dagelijks grote zendingen levensmiddelen bin nen. Ook op giro 5261 van deze stich ting blijven de gaven binnenstromen. Tot nu toe werd meer dan 180.000 gulden ontvangen. Gistermiddag ver trok van het vliegveld Zestienhoven een vliegtuig met levensmiddelen en medicijnen naar het Kongolese vlieg- interneerd wordt, aldus de verklaring, veld Bakwanga. De goederen zullen Dinsdagmiddag Is de Kothesay naar Port of Spain teruggekeerd. Het fregat had brandstofgebrek en had worden verdeeld door de hulpvërle- ningsorganisaties van de Kongolese kerken. DRIE BEMANNINGSLEDEN GEDOOD Tweede bom uit wrak verwijderd Op ongeveer 25 lun van het plaatsje Goldsboro in de Ame rikaanse staat Noord-Carolina is in de vroege morgenuren van Prof. Romme gaat vooruit (Van onze Haagse redactie) Prof. dr. C. P. M. Romme, fractie- '•""-.Titter van de K.V.P. in de Twee de Kamer der Stateff^CTeüeraali flte vier maanden geleden op medisch advies zijn werkzaamheden staakte, gaat goed vooruit. Van de zijde van de K.V.P. verne men wij, dat de heer Romme, die ernstig overwerkt is geweest, weer op bescheiden schaal aan het werk is gegaan. Hij schrijft weer en on derhoudt regelmatig contact met functionarissen uit zijn partij. Het zal volgens prof. Romme zelf niettemin nog enige maanden duren, voordat hij weer in het openbaar op het politieke tapijt zal verschijnen. De geruchten als zou de heer Rom me lijden aan geheugenstoornis noemt 'men in kringen van de K.V.P. uit de lucht gegrepen. dinsdag een B-52 bommenwer per op een landweg neergestort en in brand geraakt. Zeker is, dat van de acht inzittenden er drie het leven verloren. De stoffelijke resten van deze drie ongelukkigen zijn enkele uren na het ongeluk in het wrak gevonden. Zij waren deerlijk verbrand, zodat her kenning onmogelijk was. Vier inzittenden wisten zich door middel van een valscherm te redden. Eén bemanningslid wordt echter nog vermist. Het vliegtuig had twee ongewapende kernbommen aan boord. Eén van deze bommen is achttien kilometer van de plaats van het ongeval terug- feyondpn,..Volgens deskundigen is de om met sucfcestilf hèt vliegtuig ge schoten en veilig met een parachute op de grond terecht gekomen, vlak naast een weg. De tweede bom bevond zich nog in het wrak. Nadat de dageraad was aangebroken, heeft men deze bom uit het wrak verwijderd. De nieuwe president van de V.S., John F. Kennedy, heeft op het Witte Huis in Washington een conferentie gehouden met Robert McNamara (rechts), minister van defensie, en Dean Rusk (links), minister van bui tenlandse zaken, over de politieke verhouding tot de Sowjet-Unie. Zoals op' de foto is te zien, maakte presi dent Kennedy een „veelbetekenend" gebaar. NATUURGEBIED IN ZUID-SLOE INDUSTRIALISATIE, het to verwoord anno 1961. Het bete kent nieuwe fabrieken en meer welvaart. Voor provinciale en gemeentebestuurders ook in Zeeland houdt dit tover woord beloften in voor de toe komst. Niet echter voor de na tuurliefhebbers en zeker niet voor degenen, die men regelma tig kan aantreffen in het woes te schorrengebied van de Ka- loot, een ongeveer 150 ha groot natuurgebied, dat als het ware tegen de beschermende dijk van de Van Citterspolder onder Borssel© ligt gevlijd. Terwijl enerzijds de voorgenomen uitvoering van liet Sloeplan met vreugde is begroet in Zeeland, hebben de natuurliefhebbers som ber gestemd kennis genomen van dit besluit. Want een groot deel Havenhoofd in broedgebied van de Kaloot zal in de toekomst ten offer vallen aan de industria lisatie. Riet name het noordelijk gelegen broedgebied in sommi ge opzichten uniek zal door de uitvoering van het Sloeplan ver loren gaan. Van de Bevelandse kust uit zal namelijk een haven hoofd over de schorren vorden gelegd, dat dwars door hel broed gebied van talrijke vogels zal lo pen en daar de rust voorgoed zal verstoren. De Kaloot is in menig opzicht een uniek gebied. Het is een van de wei nige buitendijkse gebieden in zuid west Nederland, waar de schorren overgaan in lage duinen. Met name de laatste jaren zijn deze duinen snel gegroeid, waardoor zij het zo aparte karakter aan dit gebied geven. Zij vormen als het ware een strandwal, die in het zuidelijk gedeelte een prachtige beschutting vormt voor badgasten. Juist het zuidelijk ge deelte van de Kaloot is de laatste ja ren een druk bezocht „recreatiege-" bied" geworden, waar het goed rus ten en zwemmen is. Op warme, zon nige dagen gebeurt het niet zelden, dat enkele honderden badgasten de weg weten te vinden naar dit betrek kelijk afgelegen gebied. Broedplaats De Kaloot met name het noorde lijk deel van het schorren- en duinen gebied is een broedplaats voor vele vogels. Zo treft men er de grote stern aan, die nog slechts op weinige plaatsen in ons land broedt. Verder ziet men er honderden kokmeeuwen, visdiefjes, dwergsternen, strandple- vieren enz. Nog broedeu deze vogels ongestoord in het weidse schorren- land. In de zeer nabije toekomst zal echter dwars door de Kaloot een haven hoofd worden aangelegd, dat de vo gels al van hun broedplaatsen zal verdrijven. Van bet ongeveer 150 ha grote gebied zal bijna 100 ha aan de industrie ten offer vallen. Als de vo gels in de Kaloot blijven, zullen zij samengedrongen worden op een klein (Zi* slot pag. 5 kol. S) Ksuflïjll Y orige week hebben we ons weer eens tot luisteren gezet in 's Lands Hoge Vergadering, zoals men soms de Tweede Kamer plechtig aanduidt. Verkeer en Waterstaat werd behandeld, een aangelegenheid die het moet .worden erkend ze ker niet tot de politieke hoogtepun ten van het parlementaire leven be hoort. Het is de begroting der kleine dingen, waarbij het wel eens lijkt alsof heel Nederland uitsluitend uit sluizen en sluisjes, dammen en dam metjes, wegen en weggetjes bestaat. Waarschijnlijk is dat ook de reden, waarom men met name op de parle mentaire perstri bune niet voor de volle honderd pro cent in deze begro ting is geïnteres seerd en waarom in sommige overzichten wordt ge sproken over een „afzakken van het debat naar de kleine klusjes". De algemene klacht is inderdaad men hoort deze opmerking ook bij kamerleden dat bij deze behandeling de grote lijn uit het oog wordt verloren, dat te weinig aandacht kan worden besteed aan importante zaken als wetgeving, ver keersveiligheid e.d. omdat detailpun ten als de brug van Baanhoek, de weg naaf Coevorden en de veertarie- ven op de Westerschelde te veel tijd vragen. Het is echter een klacht, die naar onze overtuiging geen al te zwaar accefct mag krijgen. Want de „kleine klusjes" zijn immers in een bepaald deel van ons land even reëel voor de bewoners als een woning- bouwmotie in de Tweede Kamer voor een kabipfet. In deze tijd, waarin het woord „schaal-vergroting" dé mode- kreet is geworden, wordt wel eens vergeten dat schaal-verkleining soms even n oodzakelijk is. Het zou er maar treurig uitzien, wanneer in het Nederlandse parlement details niet meer in de openbaarheid (desnoods in alle saaiheid als de kamerleden niet beter kunnen) aan de orde mochten komen. De grote lijn is ze ker belangrijk, maar het beeld van de Nederlandse samenleving is niet alleen met grote lijnen te schetsen: het is een tekening met vele details. En op bepaalde momenten móeten de details onder de loep kunnen komen. Zeker wanneer een begroting wordt behandeld van een departement, dat in zo sterke mate het „uiterlijk" van ons land bepaalt. Bij sommige vakpolitlcl treedt soms althans die indruk krijgt, men wel eens een vorm van beroepsdeformatie op. Zij vinden bijvoorbeeld een Lauwerszee belangrijk omdat het object zich er voor leent een politiek steekspel mee te bedrijven en zij achten de Wester- schelde-veren om dezelfde reden in teressant. Maar is het politieke ele ment weggezakt, dan degradeert de bewuste zaak tot het „kleine klusje". Zou daarvoor dan niet langer de aan dacht gevraagd mogen worden? Wij menen uiteraard redenerend van uit een gewestelijk standpunt van wel! En daarom doet het ons deugd, dat de Zeeuwse kamerleden de moed tonen op gezette tijden wel degelijk zaken uit eigen provincie aan de orde te stellen. In een politiek stelsel, dat geen districts-vertegenwoordiging meer kent, is het een eis dat een par lement als daar reden voor is aan streekbelangen aandacht schenkt, want het verkleint de afstand tussen kiezer en gekozene. Aan het parle ment zélf de opdracht een regeling van werkzaamheden te scheppen, die het mogelijk maakt rekening te hou den én met de grote lijn én met (waar nodig) het detail. Naar ons gevoel is de methode, die de Tweede Kamer dit jaar voor het eerst toepaste (gesplitste behandeling van begrotingsonderdelen) in dit opzicht een belangrijke verbetering. Prins Philip schoot tijger in India Prins Philip van Engeland heeft dinsdag zijn eerste tijger neergelegd in het oerwoud van Rajkstjan. Tijdens twee eerdere pogingen maan dagmorgen en maandagavond keer den de jagers met lege handen terug. Voordat de koningin en de prins met hun gastheer, de maharadja van Jai- poer op tijgerjacht waren gegaan, hadden inlandse drijvers gemeld, dat twee tijgers in het oerwoud in de buurt van Sawai Madjopoer rondslo pen. Dit was in het jachtgebied van de Maharadja, waar koningin Elizabeth en haar prins-gemaal tijdens de twee dagen rust gedurende hun reis door India zullen verblijven. Ongeveer 200 drijvers zouden de tij gers hebben opgejaagd tot in de buurt van het jachtgoed. Naar verluidde had prins Philip de tijger geschoten van één van de matsjans af (dit zijn platformen, die in de wildernis wor den geplaatst, en waar de jagers op kunnen plaatsnemen). Witte Zee maakte een vergeefse reis De „Witte Zee" van L. Smit en Co s internationale sleepdienst heef' maandag een vergeefse reis gemaakt naar het 7359 br. leg. ton metende Griekse m.s. „Anacreon", dat iets ten zuiden van Barcelona was ge strand, De Griekse vrachtvaarder kwam namelijk later op de middag op eigen kracht vlot. Het was de be doeling dat ook de „Elbe" hulp zou verlenen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1961 | | pagina 1